GOESCHE COURANT Ontstoken keel BIJVOEGSEL Bronchitis,Vastzittend slijm,Verouderde Hoest is het begin VAN DE van ZATERDAG 8 NOV. 1924. UIT DE PERS. Naar een Regeringscrisis? De Plaagschc briefschrijver van „De Tijd' waarvoor het R.K. Kamerlid van Vufuren wordt aangezien, geeft in dat blad merkwaardige beschouwingen over mo gelijke gebeurtenissen in het Parlement in de naaste toekomst. Met betrekking tot de behandeling van de nieuwe Tarief weit schrijft hij'. De aanneming van de herziening door de Tweede Kamer is niet twijfelachtig, noch die door de Eerste, indien zij het daar tot een openbare behandeling brengt. Haar lot, hoe vreemd het ook klinke, zou echter, zoo hoort men hier fluiste ren, beslist kunnen worden..'bij de behandeling van de interpellatie-Gerhard over het nieuwe bezoldigingsbesluit. Het klinkt niet waarschijnlijk, maar met de mogelijkheid valt te rekenen. Men kan er toch verzekerd van zijn, dat het daarbij aan harde woorden niet zal ontbreken noch aan moties, die, wor den zij aangenomen, het kabinet tot heen gaan zullen dwingen. Gebeurt dit, dan is er maar één uitweg: Kamerontbinding. Niet omdat de aard van het conflict constitutioneel deze oplossing vraagt, maar omdat, na hetgeen een vorig jaar is ge beurd, een andere oplossing niet moge lijk is. Het huidig kabinet zou niet op nieuw kunnen blijven cn een nieuw kabi net, met in het vooruitzicht een verkie zing in Juni, is niet denkbaar. Geen enkel politiek man zal er voor te vinden zijn, een dergelijk kabinet te formecren of daarin zitting te nemen. H. M. do Ko ningin zal er, na do ervaring van een vo rig jaar, vermoedelijk niet eens naar zoeken, maar dadelijk nieuwe verkiezin gen uitschrijven. (Wij geloovcn net dat een zoo groot aantal katholieken zich van de coalitie zal afscheiden (minstens 11) dat hierdoor een regeeringscrisisizal ontstaan. Wellicht tracht "de Tijd" de ontevredenen met haar bericht e'n zu schüchtern. Ondanks de katholieke klachten over de coalitie (men zie ook onder Binnenland), ver moeden wij dat de oppositie slechts een storm in een glas water zal blijken te zijn. Red. G. Crt.) STADS-NIEUWS. BH AND Donderdagavond omstreeks 6 uur brak brand uit in het perceel bewoond door dhr. H. A. F. Harmsen in de Lange Kerkstraat. Toen wij om vijf over zes ter plaatse waren, liepen de voorbijgangers nog „ge woon" door de straat. Toen stond de kamer boven den winkel, aan de straat gelegen al in vlam. De brand woedde met buitengewone felheid en snelheid. En juist daardoor ontstond zenuwach tigheid, en verwarring, talrijke personen kwamen toestroomen, men wilde gaarne heipen, doch het eerste kwartier was er vrijwel in 't geheel geen leiding. Uit den den winkel werden verschillende voor werpen in veiligheid gebracht, van boven nog een naaimachine gehaald, toen moest men het huis verlaten, want reeds vielen stukken brandend hout naar beneden, en de ruiten sprongen. Het wachten was op water. Aangezien daarop alle aandacht was geconcentreerd, werd te laat aan afzet ting der straat gedacht. Inmiddels was de voorkamer een vuur zee geworden en lekten de vlammen langs het gevelvernis. Na ongeveer 20 minuten bracht het per soneel der waterleiding, dat weer uit eige ner beweging zijn medewerking verleende, water. Hierdoor verminderde het vuur terstond in kracht en werden de vlammen die langs den gevel kropen gcbluschit. Jammer genoeg hebben tal van onbe voegde handen, die met de beste bedoe lingen mede wilden helpen, zoo hard aan de slang getrokken dat de standpijp af brak en het 'water als een fontein, een 4 meter hoog midden in de Kerkstraat opspoot. Inmiddels was ook de brandweer met materiaal gearriveerd. Evenwel brak ook de standpijp voor „Centraal", door dezelfde oorzaak als hierboven aangegeven. Ware dit niet geschied, de brand zou misschien tot de bovenkamer beperkt zijn gebleven. Nu zat de brandweer zonder standpij pen. Men zocht naar andere standpijpen in het Beurgebouw, doch deze werden niet gevonden. Zoodoende duurde het geruimen tijd alvorens weer water kon worden gege ven, wat begrijpelijkerwijs de zenuwach tigheid deed toenemen. De waterleiding redde toen de situatie en stelde drie harer standpijpen ter be- Gebruik hiertegen Mijnhardt's Anga-Siroop, f 1,75. Bij Apoth. en Drog. schikking. Inmiddels sloegen vuurgolven uit de ramen en een regen van vonken stoof van het dak omhoog. De hitte was aan de overkant duidelijk waarneembaar. Het eerste water werd toen gegeven door de standpijp voor het politiebureau. Wij za gen den directeur der Waterleiding Mij. Ir. J. v. Poelgeest persoonlijk de aan koppeling leiden. Het water werd met gejuich begroet. Spoedig daarop werd aan de voorzijde met een drietal slangen het vuur bestre den, waarvan met een later met twee, vanaf het dak van de aangrenzende wo ning op de vlammen werd gespoten. Ook aan de achterzijde werd de strijd met het vuur aangebonden. Spoedig begonnen de vlammen nu in kracht te minderen, daar grootc hoeveel heden water met kracht naar binnen wer den gespoten (80 a 100 kub. M.). Men hoorde het vallen van glasscher ven, het vallen van balken en stukken zoldering. Een brandmeester klaagde ons dat hij doordat tal van nieuwsgierigen zich in de Kerkstraat bevonden, niet door flui ten het blusschingswerk kon leiden en telkens door de menschen heen moest dringen om een bevel te geven. Zou het in den vervolge geen aanbe veling verdienen de straat tot achter de standpijpen af te zetten? Daardoor wordt ook het trappen op de slangen voor komen. Toen de brand een driekwartier aan den gang was begon de brandklok even te lulden. Wij hoorden spuitgasten vragen, waar om diit niet veel eerder geschied was. Omstreeks kwart voor acht was men den brand meester. Het perceel brandde aan de voorzijde geheel uit. Beneden achter was de toe stand gunstiger n.l. in achterkamer en keu kentje, welke hoofdzakelijk waterschade hebben bekomen. Wij hoorden dat een kanarievogel hier ér het leven heeft afge bracht. De bakkerij achter het huis is be waard gebleven. Op het terrein van den brand troffen wij behalve den burgemeester en de beide wethouders nog tal van gemeentelijke auto riteiten aan. Omtrent de oorzaak van den brand hoorden wij geruchten van een kleine gasontploffing. We konden hiervan echter geen be vestiging krijgen. Omstreeks vier uur schiijnit de vrouw nog op de ka mer, waar de brand uitbrak te zijn ge weest en werd aldaar niets bijzonders waargenomen. Omstreeks zes uur wilde het gas be neden en in de bakkerij niet goed branden. Daarop is iemand naar boven gegaan en kwam terug met de boodschap dat al les vol rook stond. Wij vernamen ook nog dat op de kade de stoomspuit gereed stond, doch dat deze door één defect tot werkloosheid ge doemd ;yy as. Van de belendende perceelen be- Jswam ook dat ,vanl de Wed. Talsma aan dakgoot en omgéving brandschade. De schade wordt, althans gedeeltelijk, door verzekering gedekt. De indruk welke wij bij dezen brand ontvingen, was deze: dat er iets hapert aan de organisatie onzer brandweer. Van algemeene leiding was weinig te bespeu ren. Er was eigenlijk niemand, die het commando voerde. Eigenaardig is het ook dat omstreeks 10 uur de geheeie brandweer inrukte, terwijl dezen nacht de politie om half twaalf en om half drie weer op wakke rende vlammen met een slang op do wa terleiding moest bedwingen. schuitershof. Louis Bouwmeester Welk een uitbeeldingskracht bezit toch Louis Bouwmeester. Wanneer men zijn spel ondergaat, denkt men er geen mo ment aan, dat hier een 82-jarig acteur op de planken staat. Bouwmeester draagt dit verouderde stuik, dat de verdienste heeft enkele sterke speelscènes te bevatten. Hij is de bede laar Narcis Rammau, de eerste man van de markiezin de Pompadour. En hij geeft dezen Narcis zoo vol fantasie, dat deze persoonlijkheid voor ons levend wordit. Prachtig was in de 4c acte, het visioen van Bouwmeéster, wanneer hij meent te dansen mei zijn vrouw op de maat van verbeelde muziek. Heel fijn het vragenspel met het Chineesche poppetje. Van de overige spelers, die -allen den grootmeester uitstekend ter zijde ston den, noemen we speciaal het echtpaar Erfmann. Hij een gladde Choiseul, zij een imposante de Pompadour. De zaal was goed bezet, maar had toch nog voller gekund. Na elk bedrijf warm applaus en vele malen halen. Prins van Oranje. Wij vestigen de aandacht op de aange kondigde tooneelvoorsteJJing in dit nr. en komen hier Maandag nog nader op. terug. PROVINCIE-NIEUWS. Kruiningen. Donderdagavond, 6 No vember, werd een voltallige raadsverga dering gehouden onder voorzitterschap van den burgemeester. De voorzitter deel de mede, dat de Commissaris der Konin gin benoemd had tot zetters der belastin gen de heeren J. Kostense en J. Sinke. Een voorstel van B. en W. om een uit gestrektheid grond, ter grootte van onge veer 2 gemeten, gelegen te Hansweert, te verpachten aan F. M. Nieuwenhuijse c.s. voor f150 per jaar met rechit van wederopzegging door het gemeentebestuur na elk jaar, werd met algemeene stemmen aangenomen. Evenzoo besloot de Raad met alge meene st. in de politiever. op de nemen een artikel waarbij het uitvliegen van dui ven verboden werd gedurende het tijdvak 15 Maart 15 Mei. Aan den burgemees ter werd de bevoegdheid gelaten in bij zondere gevallen toestemming te geven daarvan af te wijken. De in besloten vergadering van 29 Aug. jl. besproken bouw of verbouw van de openbare school werd nu in openbare vergadering behandeld. Daartoe werden 3 voorstellen aan de goedkeuring van den Raad onderworpen, a. Het bouwen van een nieuwe openbare school annex be waarschool en speelterrein op terrein gelegen naast de woning van notaris Schram. Een voorstel daartoe verwierp de Raad met 9 tegen 2 stemmen (vóór J. Visscher en, J. Sinke). b. Afbreken van het bestaande gebouw en daar ter plaatse het stichten van een nieuw gebouw met 4 lokalen, verworpen met 6 tegen 5 stem men. (Voor J. Visscher, M. Kole Jr., B. J. Elsinan, A. van der Straaten en J. Sinke.) c. Het uitstellen van nieuwen bouw tot later met reparatie van het be staande. Ook dit vindt geen algeheele goedkeuring. Daarom wordt door den Raad aan B. en W. opgedragen met voor stellen te komen tot verbouwing van de bestaande openbare school met 6 tegen 5 stemmen. Bij de rondvraag vraagt de heer Min naar den voorzitter of B. en W. een voor stel tot vergoeding van het vervolgonder wijs der Bijz. school gereed hebben, daar inmiddels de tweede cursus al is aange vangen. Hij meent dat gezegd was, in de eerstvolgende vergadering met een voor stel te komen. De burgemeester meent, niet gezegd te hebben in de eerstvolgende vergadering met een besluit van B. en W. te komen. Zoo spoedig mogelijk zullen B. en W. met een voorstel gereed zijn. In Groningen heeft een gelijk voorstel aanlei ding gegeven tot een rechtsgeding. Een beslissing te nemen brengt dus moeilijk heden mede. De heer Frangois vraagt de lantaarns bij D. Sinke te verplaatsen met het oog op de boomtakken daar ter plaatse. Die verplaatsing wordt toegezegd. De lan taarn op den hoek van het huis van wed. A. Karelse heeft ook de aandacht van den heer Frangois getrokken. Ook hij vraagt verplaatsing met het oog op de verlichting van het plein bij het postkantoor. De voor zitter is het daarmee eens, maar de Arme hoek kan met die lantaarn niet verlicht worden. Bij de gehouden stemming voor de verkiezing van drie leden van het kies college der Ned. Herv. Kerk, zijn de drie aftredende leden, de heeren D. Wa verijn Jz., P. Witte en D. van der Peijl herkozen. Ellewoutsdijk. In de op Woensdag 5 November gehouden vergadering van- den gemeenteraad, werd o.a. kennis genomen van de goedgekeurde gemeente-rekening van 1923 en van het eveneens goedge keurde raadsbesluit tot verhaal van 4 pet. van de pensioenbijdragen op de ge meente-ambtenaren. De gemeentebegroo- ting voor 1925 was van Ged. Staten te rugontvangen met het verzoek daarin en kele wijzigingen van administratievenaard en aanvullingen als gevolg van in de laat ste vergadering genomen besluiten, te brengen. De Raad voldeed aan dit ver langen en stelde de begrooting thans vast met een eindcijfer van f25.935,11 en een half. De vergadering besloot tot aan vulling der strafverordening met een be paling verbiedende het uitvliegen van dui ven gedurende de maanden Maart tot en met Juni. Evenwel bleek uit de mede- deeling van den voorz., dat indien een dergelijke strafbepaling in een naburige gemeente niet gemaakt wordt, duiven uit een dusdanige gemeente ongehinderd scha de kunnen blijven verrichten. Dhr. M. Meulenberg Jz. werd herbenoemd tot lid van het Burg. Armbestuur. Op een ver zoek van Dr. Folmer, gemeen te-genees heer, om herziening van zijne bezoldiging, die sedert 1895 geen verandering had on dergaan, en door de opgelegde pensioen bijdrage korting een verlaging zou betee- kenen, beschikte de Raad diens tracte- ment, met ingang van 1 Jan. 1925 met f 25 te verboogen. Namens B. en W. werd medegedeeld, dat bij gebrek aan vol doende deelneming in de a.s. wintermaan den geen avondschool onderwijs zal kun nen gegeven worden. Slechts 7 jongens en 2 meisjes hadden zich aangemeld» terwijl vanwege het Nutsdepartement, dat zich met dit onderwijs zou belasten als eisch gesteld was een minimum van 10 leerlingen. Mededeeling werd gedaan van de voltooiing en opname van de in het loopende jaar uitgevoerde herstellingswer ken aan ^haventerreinen en straten. Bij de rondvraag verzocht het lid Verheijke om in bezitstelling van exemplaren van verordeningen en instructiën. Daar de voorraad te gering bleek om van al deze stukken exemplaren te verstrekken, wer den B. en W. gemachtigd deze te doen herdrukken. Hot lid Rinders drong bij B. en W, aan op opruiming van overtollig slijk op de haventerreinen, aangebracht door den aanvoer van suikerpeeën. Weth. Meulenberg namens B. en W. sprekende, deelde mede, welke voorzieningen ten deze getroffen waren. Daarna sluiting. Laat die niet verergeren en stel U niet bloot aan 't gevaar het slachtoffer te worden vaneen ver waarloosde verkoudheid. Wordt geen borst- of asthmalijder. Be schermt U daarom dadelijk met de slijmoplossende, verzachtende Akker'] Abdijsiroop Kapel le. De Rederijkerskamer «Ouder ling Kunstgenot" gaf Donderdagavond een tooneelnitvoering in de zaal van mej. E. Hanson alhier. Een kluchtspel in 3 bedrjjven voor 9 personen (dames en heeren) naar het Duiteeh bewerkt door Jac. de Vos getiteld Jan Ongeluk werd opgevoerd. Ook werd met succes gespeeld een oorspronkelijk blijspel met zang in een bedrijf voor 4 personen getiteld de Rechte lozef door W. Mets Tz. Met een bal werd besloten. Billand-Bath. De cursus voor de rijpere jeugd die in deze gemeente zal worden gehouden dror de afdeeliug Ril land—Bath van het Volksonderwijs is 3 November jl. aangevangen met 17 leer lingen. Ten behoeve van het Neder! andsche Roode Krnis ia gecollecteerd f 26.65. De zoon van A. Indeweij, wonende n den Eredericapolder alhier, had het ongeluk onder een bietenwagen te ge raken. De ontboden geneesheer consta- teerde eenige verwondingen, die aanleiding gaven tot opname in het ziekenhuis te Bergen op Zoom. SCHOOL EN KERK. Geref. Gemeente. Bedankt voor Westzaan door ds. J. Vreugdenhil te Borssele. Opheffing hulpkantoren? Men schrijft ons Bij de post-autoriteiten schijnt te wor den overwogen eenige hulpkantoren van de posterijen in genieenten waar de om vang van het kantoor van minder omvang rijken aard is geworden, op te heffen en daarvoor de van voorheen bekende maar eenigszins gemoderniseerde bestel huizen in de plaats te brengen. Deze regeling is reeds op tal van kleine ge meenten en met betrekkelijk goed succes toegepast. Dc verandering komt voor re kening van „de bezuiniging", maar het moet tooh gezegd, dat ze een verbazend groot contrast vormt met de gebruiken van vóór enkele jaren, toen aan de klein ste hulpkantoren een klein leger van be stellers, boden en hulpboden verbonden was. Telegraafkantoor. Nieuwe aansluitingen. Goes, no. 262, N.V. v. d. Bergh's Fa brieken, Depot Goes, vertegenw. J. F. L. Alders, Groole Markt 21 (le etagè); Goes, no. 263, Beursgebouw, Groote Markt 15; Goes, no. 161, C. v. Nieuwen huijse, Klochngsclie weg 4; Hocdekensker- ke, no. 4, H. de Boer, arts; 's Heeren- hoek, no. 2, R.K. Pastorie; 's H.Arends- kerkeno. 12, D. W. Lindenbergb; Nieuw dorp, no. 4, E. Boller, commissionnair in aardappelen enz.Nieuwdorp, no. 5, Joh. Baaijcms, commissionnair in 'cn granen; Baarland, no. 4, J. commissionnair in aardappelen, en granen; Ovezande. no. 5, L. A. Beth, notaris; Wisscnkerke, no. 8, A. M. van Dammc, directeur N.V. Auto-omnibus- dienst; Colijnsplaat, no. 20, P. J. v. d. Zande, landbouwer. Wijzigingen; Goes, no. 183, C. van de Repe, leder, schoenen en oliegoederen, van Papegaai- straat 8 naar Groote Markt 16. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft Donderdag de ver- hoogiag van den Tabakaccijns aangenomen. Daarna was aan de orde de interpellatie Gerhard (s.d.) i.z. de ambtenaarssalarissen. Op een en ander komen we in ois volgend nr. uitvoeriger terug. BINNENLAND. De vliegtocht Nederland—Indië. Uit Aleppo werd gisteren aan de N. R. Crt. gemeld Van der Hoop en zijn reisgenooten zijn gisterochtend uit Angora vertrokken en in den namiddag te Aleppo aange komen na een vlucht van zes uur en 3 minuten over een afstand van 750 K.M. Ondanks de moeilijkheden van de geacci denteerde streek van Taurus is het een prachtige vlucht geweest. Vanochtend zijn zij in de richting Bagdad vertrokken van het militaire vliegterrein, waar hun gast vrijheid was verleend. De heer Van der Hoop heeft uit Bag dad aan het Haagsche Aneta kantoor d.d. gisteren geseind Na een voorspoedige reis van Aleppo is de H N A C C te Bagdad aangekomen. Toestel, motor en wij drieën verkeeren in den besten toestand. Het weer was gedurende de reis prachtig. De daling geschiedde vlot en het vliegveld hier ia uitstekend. De ontvangst van de Royal Air Force was allerhartelijkst. Vrijdag vertrekken we naar Basr». GEMENGD NIEUWS. Valsch geld. Sedert een half jaar ongeveer bestond bij den heer W. F. G. L. Driessen, burge meester van Koog a/d. Zaan, het ver moeden dat in zijn gemeente valsch bank papier gemaakt werdgedurende dien tjjd liet de burgemeester dan ook de gang van de hiervan verdachte personen, nagaan. Speciale aandacht werd Vervallen aansluitingen Goes, no. 161, P. van Iwaarden, Kloe- tingsche weg 4; Hoedekenskerke, no. 4, C. Koek, arts. Wolfaartsdijk. Donderdagavond gaf het Mondomgelorkest uit Goes, onder lei- cling van den heer P. B. van Sprang, een concert in het gebouw T.A.V.E.N.U. Een 11-tal muzieknummers werden op keurige wijze uitgevoerd. Na elk nummer een krachtig applaus. Jammer genoeg was de zaal slechts matig bezet. Dhr. J. A. Koert sprak woorden van dank voor de aangename en prachtige muziek. Provinciale Staten. In de heden (Vrijdag) te Middelburg gehouden zitting van het centraal stem bureau voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten werd gekozen verklaard de heer C. J. Boogerd, burgemeester van Kerkwerve, wonende te Zierikzee, in de plaats van den heer F. L. Hensel, te Vlissingen, die de Provincie gaat verlaten. De heer Boogerd is de opvolger op de lijst der Chr. Hist. aardappelen J lan Qh, s., eertijds lithograaf van beroep, Mutre, J doch thans werkzaam op een olieslagerij uien, vlas I jn de gemeente Koog a/d. Zaan. Woensdag ochtend is ten huize van S. aan de Badhuisstraat, onder leiding van burge meester Driessen een huiszoeking gedaan, waarbjj o.a. aanwezig waren de heeren Broekhoff, hoofd van de valsch geld- centrale te Amsterdam P. M. R. Versteeg, districtscommandant der marechaussee te Amsterdem, en mr. A. R. Andriga, officier van justitie te Haarlem. Er werden 40 a 50 cliché's voor de vervaardiging van bankbiljetten gevonden. Voorts kon een partij van ruim 120 afgewerkte bankbil jetten in beslag worden genomen. De dader, die dien dag juist 30 jaar is geworden, is per auto naar Haarlem overgebracht. De directeuren der Brusselsche Bank. Naar wij vernemen, is de directeur der strafgevangenis te Bonn, de gevangenis waaruit Briedée, de gewezen directeur der Brusechehche Bank, heeft kunnen ontsnappen, in verband met deze gebeur tenis in zjj» functie geschorst. Tevens zijn een administrateur en nog enkele ambtenaren der strafgevangenis uit hnn werkkring ontheven. De Jong, die nog in Bonn gevangen zat, is naar de strafgevangenis te Keulen overgebracht, waar men van zijn verblijf tot den uitleveringsdatum meer zeker schjjnt te zijn. (Hbld.) Kind te water. Dinsdagmiddag viel te Purmerend een kind van den kleermaker J. in het water.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1