FIJNE CHOCOLADE BjJELK PAKJE IPTUS MARGARINE a 3Ó CT PER HALF PON&j het rijkspersoneel door eene gewijzigde Centrale commissie van georganiseerd overleg in ambtenaren zaken. Nederland s onzijdigheid in den oorlog In een voortreffelijk opstel in het Fransche tijdschrift „De Débats" weer legt de staf kapitein van Voorst tot Voorst eenige beweringen in de beschouwing van 13 September in dat blad, onder andere behelzend dat Duitschland gedurende den oorlog herhaaldelijk de onzijdigheid van Limburg geschonden heeft. Hij betoogt dat de eerbiediging van dat gebied door de Duitschers in 1914 hun opmarsch op zijn minst drie dagen heeft vertraagd in het geheel 63 Duitsche officieren en 1798 minderen in ons land ontwapend zijn. Van Voorst gaat aan de hand der geschriften van von Schlieffen den druk na, dien ons leger op de rechterflank van de Duitschers moest oefenen, ook indirect daar het een aanzienlijke macht moest bin den, wat de Framsche verdediging ten goede moest komen, en herinnert eraan, dat ons veldleger bezuiden Den Bosch gereed stond om in geval van nood de zes bataljons te steunen die de Maas overgangen moesten verdedigen. Ter sta ving van zijn stelling beroept Van Voorst zich op Duitsche en Engelsche militairen. Katholieke klachten over de coalitie Mr. Boman, lid der Tweede Kamer, heeft in een te Alkmaar uitgesproken politieke rede, ook de coalitie behandeld. Hij wees er op, dat de processie vrijheid niet verkregen is, door de geweldige oppositie van eenige domi nees. Ook de huidige actie van die zijde tegen Rome, speciaal tijdens het Eucharistisch congres doet bitter aan. Spr. wijst ook op de houding van de A. R. in verband met voorstellen van mi nister Bijleveld, waardoor o.a. 40 millioen onnoodig is uitgegeven, wat nu de ambte naren van him salarissen moeten missen. Ook Pop hebben zij doodgestemd. Dit heeft in menig Kath. hart een groote teleurstelling gegeven. Spr. wijst ook op buitensporige eischen, die aan de R. K. Kamerfractie gesteld werden, waar door deze is beleedigd, diep beleedigd. Altijd wordt de schuld gegeven aan de Katholieken. Ja, ja, roept spr. uit, het waren beslist 10 Kath. (applaus).Maar het waren bij Pop de A.R. bij een arbeids wet van Aalberse hebben de A.R. met links meegestemd.Dat stemt harddat stemt bitter. Daar is goedheid en i ngetogenheid voor noodig om één te blijven. Wij moe ten offers over hebben voor een com promis, maar het naaste moet ons toch Liggen de waarheid, de grootheid en de fierheid der R.K. Staatspartij (applaus). SLIJMHOEST CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. PROVINCIE-NIEUWS. Wissenkerke. In de voortgezette verga dering werd de begrooting 1925 behan deld. Er werden geen algemeene beschou wingen gehouden. De meeste der onge veer 170 posten werden, na gevraagde of niet gevraagde toelichting van den voor zitter goedgekeurd. Bij post 15 vraagt het lid Schippers, of de ambtenaar Wisse in zijn hoedanigheid van gemeente-ont vanger of ambtenaar ter secretarie niet verplicht is, de pensioenen uit te betalen zonder afzonderlijke belooning. De voorzitter antwoordt, dat de amb tenaar belast met de uitbetaling der penisoenen, door het gemeentebestuur vol gens de wet is aangesteld, doch het Pen sioenfonds is feitelijk de werkgever en de ambtenaar zou het volste recht hebben de hem opgedragen werkzaamheden te weige ren zonder belooning. Het lid Schippers van oordeel, dat een knecht die voor een zaak gehuurd is, naast zijn loon geen af zonderlijk salaris voor allerlei werkzaam heden behoeft te ontvangen, is door 's voorzitters antwoord niet bevredigd en stelt voor den post te schrappen. Slechts 4 der 11 leden blijken bij stemming het met hem eens te zijn, n.L de leden de Regt, v. Hee, de Ridder en v. Nieuwenhuijze. Het lid Den Boer stelt voor, post 21 met f50 te verminderen, omdat de kolen- prijzen verlaagd en de avondwerkuren ten gemeentehuize verminderd zijn. De leden de Ridder, v. Hee, Breure en Schippers sluiten zich bij de stemming bij den voor steller aan, zoodat het voorstel valt. Bij post 30 stellen B. en W. voor het bedrag met f 100 te verlagen, daar zij van oordeel zijn, dat f25 per stembureau voldoende is. Het lid de Regt verklaart weinig roeping te gevoelen, onder zoo n schriel regime een ganschen dag in het stem lokaal door te brengen. De verlaging wordt z. h. st. goedgekeurd. Bij post 56 wil het lid v. Hee bezui nigen, door de straatverlichting te be dienen met lampen van geringer stroom verbruik. Het lid Den Boer geeft in overweging een vast bedrag b.v. f20, 'sjaars met het electrisch bedrijf overeen te komen. Het lid de Regt vreest, dat dan spoedig klachten over sleclite ver lichting zouden rijzen en gevoelt meer voor betaling naar stroomverbruik. De Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes voorzitter meent, dat de verwisseling van lampen geleidelijk verloopen kan. Bij post 72 deelt de voorzitter mede, dat aan B. en W. evenals aan het lid den Boer beliend is, dat het hoofd van den vleeschkeuringsdienst het wenschelijk acht, eventueele saldo's te bewaren tot de dienst hoogere uitgaven aan instrumen ten of gebouwen zal vorderen. B. en W. wenschen in dien geest te handelen. Post 83 leidde tot verschillende op merkingen omtrent* rouwkoets, begrafe nisrechten en eigen graven, wat B. en W. aanleiding gaf mede te deelen, dat dit college in een volgende vergadering herzieningsvoorstelLen wenscht te doen. Bij post 97, Reinigingsdienst uiten ver schillende leden de klacht, dat de inge zetenen het huisvuil op den openbaren weg werpen. Zij vragen beter politietoe zicht. De voorz. wijst er op, dat de politie onmogelijk alle achterbaks uitgevoerde overtredingen kan achterhalen en dat af doende verbetering alleen te wachten is van verbetering in de gezindheid der ingezetenen Het lid Schippers stelt voor post 105 te schrappen en vraagt, of de diaconie ook voor het aanschaffen van nieuwe lijkkleeden moet zorgen. De voorz. meent van neen. Het lid de Regt vermoedt, dat men hier met een eeuwigdurend servituut te doen heeft en is tegen schrapping. De voorz. geeft nog eenige verklaring om trent den post. Het lid Schippers zou wil len zien,wat de diaconie bij schrapping doen zal en vele andere leden vallen hem bij Bij post 166 geeft het lid den Boer in overweging, de belasting naar het in komen men 0.1 pet te verminderen, daar er f 1700 aan secretariesalarissen minder noodig is, d.i. een tiende deel der ge raamde belasting. De voorz. wijst er op, dat dit voordeel ontoereikend is om de hoogere onderwijskosten te dekken. Het lid Schippers meent dat deze ge meente de duurste is op belastinggebied ten plattelande. Devoorz. bestrijdt dit. Ten gevolge der aangebrachte wijzigingen kon het eindcijfer thans nog niet worden vastge steld. De omvraag bracht de gewone on derwerpen te berde, niet van genoegzaam algemeen belang, als de duur der bespre kingen zou doen vermoeden: slijk op den veerweg; verondersteld gebrek aan een brandspuit; 30 kub. Meter te weinig ma cadam; fietspaden, die bedorven zijn enz. Een ruimere vermelding verdient het idee van het lid Kramer, die de raadszittin gen ..met ,een dankgebed wenschte te ein digen. De voorzitter verzocht hem, in de volgende vergadering een afgerond voor stel te doen» waarover hij dan zijn mee ning zou zeggen. De haven van Vlissingen. Ten aanzien van de critiek geoefend in zake de haven van Vlissingen wordt in de Mem. van Antw. op de begrooting van financiën 1925, opgemerkt dat het hier niet gaat om het beleid van den mi nister van waterstaat maar om dat van het kabinet. Om verschillende redenen waren tegen het plan van uitvoering be zwaren gerezen. Intusschen kan worden meegedeeld, dat de nadere toetsing van het plan van uitvoering aan de bedoeling der wet den weg geopend heeft om door eenige beperking bovenbedoeld bezwaar te ondervangen en het werk voortgang te doen hebben. Waar verder wegens de verbetering in den toestand van 's lands financiën eenige verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1925 toelaatbaar wordt geacht, ligt het in de bedoeling alsnog bij nota van wijzi ging de noodige gelden aan te vragen om met de uitvoering van den kaaimuur te kunnen beginnen. Influenza en griep kan men het beste bestrijden door het gebruik der SANAPIRIN-Tabletten (Mijnhardth Koker 75 ct. Bij Apoth. en drogisten. STADS-NIEUWS. Oeconomtscschk Spijsuitdeeling. Woensdagavond had de jaarlijksche re kening en verantwoording plaats der com missie voor de Oeconomische Spijsuit deeling, in het gebouw der Spijskokerij, in tegenwoordigheid van den Burgemeester, weth. v. d. Bout en den gem.-secretaris. Doordat de commissie van 10 tot 12 leden is uitgebreid en er twee vacatures waren (door het vertrek van dhr. Jos.Stie- ger en het bedanken van dhr. P. A. de Lig ny) zijn er 4 nieuwe leden, n.L dhrn. W. Stieger, Donner Jr. Broekstra en Hollestelle De voorz., de heer P. A. de Ligny, heet allen welkom en dankt het dag. be stuur der gemeente voor zijn tegenwoor digheid, waarin spr. een blijk van be langstelling van het gemeentebestuur ziet. Daarna leest de secr.-penn. dhr. T. Fa- berij de Jonge, de rekening 1923'24 voor Nadat deze nagezien is, adviseert de bur gemeester tot goedkeuring. Aldus besloten. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat met het oog op de uitbreiding der stad besloten is, aan de vier wijken nog een vijfde bij te voegen, in verband hier mede is het aantal commissieleden met twee uitgebreid. Spr. zegt daarna, dat hij om gezondheidsredenen er het bijltje bij moet neerleggen. Spr. heeft 29 jaar zit ting in de comm. gehad en memoreert, hoe indertijd na veel tegenkanting zijn voorstel is aangenomen om den vuurhaard te ver anderen. Die verandering bleek een suc ces, wat voor spr. een heele satisfactie was. Het koJenverbruik is hierdoor tot op meer dan de helft verminderd, terwijl met den nieuw gegoten rooster 14 jaar is ge daan en men met de oude om de 14 dagen naar den sim moest. Het Gastb.-best. heeft toen ook dergelijke roosters laten gieten. Het vorige jaar had spr. reeds willen heengaan, maar hij is toen voor den aan drang der leden om te blijven, gezwicht. Het afscheid gaat spr. wel aan het hart. Hierna volgde voorlezing van hel ver slag, dat eveneens werd goedgekeurd. Wij ontkenen er het volgende aan Daar er weinig sneeuw en vorst voorkwamen, konden de werkzaamhe den bijna onafgebroken voortgaan, zoodat er, vergeleken bij andere ja ren, zeer weinig aanvragen inkwamen. Door deze omstandigheid heeft de commissie de gewone bedeeling van driemaal per week gehandhaafd en daaraan ook geen uitbreiding gegeven. Den 26sten December 1923 begon nen met een rol van 152 porties, breidde dit getal in Januari zich uit tot 180 porties met 75 gezinshoofden. In dit tijdperk van 14 weken zijn uit gereikt in totaal 14540 porties warme voedzame spijs. Voor deze bedeelingen zijn aangeschaft 1540 K.G. erwten, 125 KG. rijst, 269 en een halve KG. inlandsch spek, groenten en de noodige specerijen. De rekening wijst aan een ontvangst van f 2061,02 en een half, en een uit gaaf van f 2127,40 en een half, dus een nadeelig slot van f 66,38. Ook op 13 Sept. 1923 werd het zilve ren regeeringsjubiieum gevierd van onze Koningin, wat voor de Comm. niet onop gemerkt kon voorbijgaan. Ter gelegenheid van dezen feestdag werd besloten een extra bedeeling van brood en kaas te hou den en deze zoo ruim mogelijk te doen plaats hebben aan ieder, die dit aanvroeg. Voor deze uitreiking zijn benoodigd ge weest 696 brooden en 337 en een half pond witte kaas. Gaarne brengt de com missie hier openlijk dank, ook aan het Burgerlijk Armbestuur en een milddadig ingezetene uit onze stad, die met een flinke bijdrage de kas hiervoor steunden. In de Commissie kwamen door het bedanken van de heeren Hollmann en W. Kakebeeke twee vacatures. We moch ten het geluk hebben de heeren J. Mol hoek en J. M. van Bommel van Vloten bereid te vinden deze vacatures te ver vullen. De commissie brengt de afge treden heeren hartelijk dank voor den ijver en toewijding zoo lange jaren voor onze minvermogende stadgenooten getoond. Dankbaar mag worden opgemerkt, dat de gewone bedeelingskosten bestreden zijn kunnen worden uit de gecollecteerde gel den, wat uitsluitend verklaring vindt in de zoo zeer beperkte aanvragen, als gevolg van de vele werkzaamheden, die bijna den geheelen winter konden voortgaan. Tot slot sprak de burgemeester namens bet gemeentebestuur een woord van dank aan de bestuurders, speciaal den voorz., en den secr.-penningmeester voor hun werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Spr. knoopte hier een extra woord van hulde en dank aan vast, aan hèt adres van den scheidenden voorzitter, die zoo vele jaren zijn krachten aan de spijs kokerij heeft gewijd. Zonder aan de ver diensten der andere commissieleden iets te kort te doen, zegt spr., dat het van algemeene bekendheid was, dat de voorz. de ziel der negotie was. Spr. hoopt, dat hij nog vele jaren, in zoo goed mo gelijke gezondheid getuige moge zijn van den bloei der oeconomische spijskokerij. Dhr. De Ligny dankte hartelijk voor deze woorden en sprak ook een woord van dank uit aan de pers voor haar medewerking. Tot soepkoker werd daarna in plaats van dhr. J. Geene benoemd dhr. P. J. Go- vers. Het Bestuur koos tot zijn voorzitter in de vacature-de Ligny dhr. T. v. Heel. Dhr. de Ligny werd tot eerelid benoemd. Ver van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagavond 7 uur zal een godsdienst oefening gehouden worden onder leiding van mej. Tony de Ridder van Oosterbeek. Rijksi.andbouwwlnterschool te Goes. Na afgelegd toelatings-examen werden tot de eerste klasse der school toege laten: J. Dekker te Borssele; J. W. Doe- leman te Dreischor; M. C. M. Gast te Ellemeet; W. F. van Gorsel te Rilland; H. J. W. Hengeveld te Goes; H. van Hoeve te Anna JacobapolderJ. van Hoeve idem; N. C. de Kater to Wol- faartsdijik; J. Klompe te Bruinisse; C. A. Krijger te Rilland; C. J. van Lan- geraad te Dreischor; J. C. van Lange- raad idem; M. A'. van Liere te Kloe- tinge; Chr. Meeuwse idem; L. M. Oele te 's Heer Hendrikskinderen; C. W. Ro- meijn te Ouwerkerk; C. de Roo te Bie- zelinge; J. C. Steketee te Driewegen; A. M. Tollenaar te Krabbendijke; J. C. J. van de Velde te Kamperland; C. J. van Westen te Poortvliet en H. A. Zandee te Goes. Tot de 2e klasse werd na af gelegd her-examen alsnog onvoorwaarde lijk bevorderd: L. J. Bruijnzeel te Ril land-Bath. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 9 November, des morgens te half elf, Ds. J. Koekebakker. Overspannen zenuwen hebben een kalmeerend en zenuwsterkend middel nooJig. Mijnhardt's Zenuw- tabletten beantwoorden volkomen aan dit doel. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. LANDBOUW. VEETEELT EN VISSCHERIJ. Oesterverzending October 1924. Nederland 318.956 België 285.400 Engeland 2.199.350 Duitsdliland 133.275 Frankrijk 32.400 Andere landen 58.950 Te zamen Vorig jaar 3.028.331 2.470.599 ADVERTENTIEN. IN PLAATS VAN KAARTEN Verloofd KO MOLHOEK en J. SCHOUTEN. Groote Markt, Goea. C. v. Beverenstr. lOr, Dordrecht. Voor de vele eu hartelijke bewijzen van deelneming ondervonden bij het overladen van mijn innig geliefde Echt- genoote en zorgzame Moeder, Mejuffrouw Pleternella Jacoba Schuurhulzen— v. Blltterswljk en in 't bijzonder aan den Weled. Zeergel. Heer Dr. Scheltema en Mej. Poortvliet, voor de liefderijke hulp verleend, betuig ik hiermede mijn oprechten dank. P. C. SCHUURHUIZEN. Delft, November 1924.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2