N°. 153. Donderdag 6 November 1924L lit® Jaargang. 22 FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. Bij Hoest en Verkoudheid ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOISCHE B MM MOT Uiigave Naaml. \fenn* „Goesche Courant" cn Klcenwens Ross' Drukkers- en TJIteeversliedriif cn Kleenwens Ross' Drukkers- en Ultgcversliedryf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2.40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DE TARIEFWET. Plet lijdt geen twijfel of de Tweede Kamer zal de Tariefwet rcciits tegen links aannemen. De voorz. zou ook de Rechterzijde kunnen verzoeken zich door opstaan „voor" te ver lila ren. Deze Tarief wet verhoogt in 't alge meen het invoerrecht voor talrijke arti kelen (de allereerste levensbehoeften uit gezonderd) va;n 5 tot 8 procent. Tal van huishoudelijke artikelen, die uit het buitenland in ons land worden in gevoerd, zullen dus drie procent duurder worden. Want in den regel zal do bui- tenlandische fabrikant het verhoogde recht op den verbruiker verhalen* Hiervan wordt een bate van pl.m. 15 millioen voor de schatkist verwacht. Hiermede is echter geenszins de last aangegeven, die de Tariefwet op het Ne- derlandsche volk zal leggen. Immers de binnenlandsche fabrikanten van artikelen, die aan het nieuwe recht onderhevig zijn cn die met het buiten land moeten concurreeren, kunnen nu rus tig den prijs van hun artikelen ook met drie procent verhoogen. Voor hen blijft dan de toestand vanuit het concurrentie- oogpunt gezien als voorheen. Verschillende vooraanstaande economen als prof. v. Gijn, hebben dan ook bere kend dat de totale last die het nieuwe tarief op ons volk zal leggen pl.m. 60 millioen zal zijn. Dat zal per gezin en per jaar een 40 gulden zijn. Die extra 45 millioen komen natuurlijk niet in die schatkist terecht. Veertig gulden per jaar. Dat is mis schien niet zoo heel veel. Neen, maar het principe waarvan de minister is uitgegaag, lijkt ons falikant verkeerd. Qp de reeds zwaar belaste burgerij worden nu weer nieuwe lasten gelegd. Men kan zich afvragen waar toch de vermindering van den belastingdruk blijft, waarop reeds eenlge jaren in de Troon rede is gezinspeeld. Geen wonder dat de Vrijheidsbond zich fel legen de Tariefwet heeft verzet. Wij merkten reeds op dat van de op brengst dier lasten maar een klein ge deelte in de schatkist terecht komt. Minister Colijn weet dit natuurlijk ook heel goed. Waarom dan deze voor de schatkist zoo slecht rendeerende tariefsverhoogmg Hebben we hier weer te doen met een ruilhandeltje der coalitie-vrienden. Het is een algemeen bekend feit dat de Roomsche fabrikanten reeds jaren aan dringen op beschermende rechten, met den heer Fleskens aan het hoofd. Wordt hem nu misschien die tariefsverhooging toegeworpenin ruil voor de Zondags wet, die de Tijd immers maar aan de anti-revolutionairen wil cadeau doen? Indien dat zoo is, is het Nederlandsche volk te felicitoeren met een dergelijk po litiek spelletje, dat op zijn gekromden rug wordt afgespeeld!! En evenzeer te feliciteeren met dit verhoogde tarief, dat beteokent een alge- OF NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Maar in Montigny's oogen was geen spoor van herkenning te ontdekken. Hij vond geene overeenkomst tusschen den schitterenden heer, die hem in t ver hoor nam, ai den haveloozen rijmelaar, met wien hij zoo menig avontuur had be leefd, en het volgend oogenblik boog hij eerbiedig het hoofd. „Wanneer het uwe genade mocht beha gen", smeekte hij met uitgestrekte hand. „Ga heen!" herhaalde de onverbidde lijke Villon, en de tegenstribbelende Mon- tigny werd op zijne plaats teruggetrok ken, terwijl Villon den volgenden naam, Guy Tabarie, las. Onder tusschen had de schrandere Vil lon den humor van den toestand begre pen en was nu overtuigd, dat hij eene herkenning door de overige, veel minder slimme en scherpzinnige makkers niet be hoefde te vreezen. Wel had hij de lange plooien op zij van zijn hoofddeksel ge bruikt om zijn gezicht gedeeltelijk te ver bergen, maar ook zonder dat gevoelde hij zich nu veilig. Guy Tabarie sloeg een jammerlijk fi- meene salarisverlaging of als men liever wil een kleine inflatie. REDENAARS CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. BUITENLAND. Een Chineesche Christen-generaal. De coming-man in China is op 't oogenblik generaal Feng. Hij heeft zijn tegenstander Woe Pei Foe een geweldige nederlaag toegebracht, waarna een wa penstilstand is gesloten en Feng het be wind in de stad Peking heeft aanvaard. Over dezen generaal Feng geeft het Vad. eenige mleressante bijzonderheden. Hij is een allereenvoudigst man. Hij drinkt geen sterken drank, rookt niet en is uiterst sober in zijn maaltijden. Hij slaapt op cOn houten plank. Voor zijn soldaten is hij even streng als voor zich zelf. Drin ken,rooken cndobbelen zijn in zijn leger ver boden. Velen van zijn officieren zijn even als hijzelf Christenen. Geregeld worden voor de troepen bijbellezingen ge houden, die somtijds door generaal Feng zelf worden geleid. Christelijke ge zangen doen dienst als marschliederen. Behalve aan de geestelijke verzorging van zijn soldaten, denkt generaal Feng aan de lichamelijke ontwikkeling. Sport staat bij hem in hoog aanzien. Ook aan de toekomst van zijn soldaten denkt hij. De ervaring leert, hoe een groot deel der Cihineesche soldaten roovers worden, als zij door geldgebrek of om andere re denen buiten betrekking komen. Zij ver staan geen ander handwerk dan het vech ten. Generaal Feng nu, laat elk soldaat een ambacht loeren in de hoop, dat zij later hun rooversambities gemak kelijker zullen kunnen bedwingen. Hoe generaal Feng, nu hij de beheer- scher van Peking is, zich den volke ver toont zal men wellicht later hooren. Maar tot voor kort was zijn geliefkoosd vervoer middel de fiets. Auto's achtte hij over bodige luxe. De officieele stoet van den bevelhebber der troepen bestond (zoo zegt iemand, die hem zijn vroegere hoofd stad zag uitrijden) uit een paar officieele voorrijders met de vlag, dan een soldaat met een groote tbermosflesch thee, daar achter de generaal, allen op de fiets. Een aanslag op Primo de Rivera? De Temps verneemt uit Barcelona, dat er te Tetooan een aanslag op Primo de Rivera,den bekenden fascistischen leider in Spanje, zou zijn gepleegd. In een der stellingen, die volgens het plan van liet directorium ontruimd moesten worden, was een officier aangetroffen als eenig over levende. Generaal Primo de Rivera liet den luitenant bij zich komen en vroeg hem onder welke omstandigheden zijn mannen gesneuveld waren. Het kwam tot een levendige gedachten wisseling, waar bij de luitenant, die zich beleedigd achtte door de ongegronde verwijten van den guur, toen hij, door de soldaten driftig voortgeduwd, over het gras waggelde en als een sidderende vleeschklomp voor zijn vroegeren vriend neerzonk. Sidde rend en bevend knielde de roode, dikke man aan de voeten van den gewaanden opperbevelhebber en smeekte om genade. Met strenge blikken zag Villon hem aan, terwijl hij slechts met moeite een glimlach onderdrukte. „Kom je met reine handen?" vroeg hij. Guy strekte de handen uit als een schooljongen, wien men naar het gebruik van water en zeep vraagt, en stamelde on samenhangend en verward„Zulk een fatsoenlijke kerel, genadige heer, als er ooit een heeft beproefd, lichaam en ziel samen te 'houden op den weg, den smal- Ien weg, die Hier viel Villon hem in de rede: die naar de galeien voert, Tabarie!" Guy's dikke boenen waggelden in kla gelijk protest: „Neen, neen! In mij leeft de vreeze des Heeren zoo sterk als in eenig memsch in Parijs!" Villon boog zich een weinig voorover naar zijn slachtoffer en fluisterde hem de vraag in het oor: „Ken je de kerk van Saint- M aturinT abarie Tabarie sperde in ontstelde verbazing zijne varkensoogjes wijd op en stotterde eeni: „Neen, volstrekt niet, uwe genade", met een schrik, die op zichzelf reeds eene bekentenis was. Met een wijs gelaat schudde Villon het hoofd. „Guy Tabarie, Guy Tabarie, je ge heugen laat je in den steek! Omstreeks 't generaal, zijn revolver trok en twee scho ten loste op den dictator, die aam den arm gewond werd. Op staanden voet werd een krijgsraad belegd en de officier werd ter dood veroordeeld en gefusilleerd. De onbedrukte kolommen m de Spaansche bladen der laatste dageti toonen aan, dat de censuur verboden heeft deze gebeur tenis te vermelden. Om Brugge's stedeschoon. De Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt aan zijn blad: De gemeenteraad van Brugge heeft liet college van burgemeester en wethouders met algemeene stemmen gemachtigd tot het aankoopen voor 500.000 francs van den eigendom gelegen aan Krunsvest, Rol- weg en Bapaumestraat, met het doel al daar een plein aan te leggen om aldus te beletten, dat het mooie gezicht op de stad door het bouwen van hooge huizen zou worden bedorven cn tevens om in het geboortehuis van Guido Gezelle, dat in den koop is begrepen, een Gezelle-mu- seum in te richten. Verscheidene huur ders van een deel van dezen eigendom hebben echter nog contract tot einde 1927 zoodat, indien geen minnelijke regeling kan worden getroffen, met de inrichting van het museum nog een paar jaren zal moeten worden gewacht. Ernstig spoorweg-ongeluk. De sneltrein van Blackpool (Enge land) is op acht mijl af stands van die plaats verongelukt. De locomotief sprong Huit de rails en kwam terecht in een sein huis, waar hij een volle slag rond maakte, zoodat hij achterstevoren tegenover den trein kwam te staan. Er zijn ongeveer 12 reizigers gedood cn velen gewond. De trein bestond uit vijf rijtuigen, waarvan er vier omvielen en het vijfde m brand vloog. Het tweede rijtuig lag geheel on dersteboven. Verscheidene dooden zijn nog onder de wrakhoop begraven. De Ku-Klux-Kian. Nog aan den vooravond van de ver kiezingen hebben er weer Ku-K'ux-KIan opstootjes plaats gevonden en wel in het plaatsje Niles, in Ohio. De K. K. K. hield een groote vergadering in Niles; maar ook een aan de Klan vijandige or ganisatie kwam daar bijeen. Het kwam tot vechtpartijen, en drie tegenstanders van de Klan werden door automobilisten doodgeschoten,. Dat is één lezing van het geval. Een andere lezing wil, dat juist de Klan-leden getroffen zijn. Een telegram in dc New York Herald behelst, dat er vier dooden en zes gekwetsten zijn, allen Klan-leden. Uit plaatsen in den omtrek zijin troepen gestuurd, die dc orde hebben hersteld. De krijgswet is afgekondigd. De tentoonstelling te Wembley. Dc tentoonstelling te Wembley is Za terdag door den prins van Wales geslo ten. Ze werd bezocht door 18 millioen personen. Revue. Bij Chicago is een goederentrein op een tram geloopen. Er zijn tien doo den en 25 gewonden. Te Los Angeles in Californië heerscht een geheimzinnige ziekte. Op 19 Oct. overleed een mevrouw Luciana Sa- narono eraanzeven dagen later werd haar echtgenoot er door weggerukt. En sindsdien zijn nog acht lieden, die iets met de begrafenis van mevr. Sanarono hebben te maken gehad, er aan gestor ven, terwijl negen anderen zwaar ziek liggen. De symptonen van de ziekte wek ken het vermoeden aan longpest. Mijnhardt's Emser-Tabletten 35 ct. Mijnhardt's Salmiak-Tabletten 40 ct. Thermo-Tabletten 45 ct. Anga-Bonbons 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. midden van Maart heb je 's nachts in die kerk ingebroken en hebt den gouden schotel van het altaar gestolen. De vreeze des Heeren is niet groot in jou!" Had 'hij naar dc woorden van een too- venaar geluisterd, Tabarie had niet een verbaasder gezicht kunnen zetten. „Alle heiligen!" riep hij. „Deze opper bevelhebber is de duivel in persoon! Edele heer, men had mij verleid! Edele heer, ik was met alleen, ik Villon had genoeg van het onderhoud met den dikken schelm. Hij wenkte, en een soldaat trok de vetmassa weer om hoog en voerde den armen duivel onder diens hartstochtelijke betuigingen van zijne onschuld weer naar zijne plaats terug. Nu riep Villon gelijktijdig twee na men af, en Colin van Cayeux en Casim Cholet werden vooruitgestooten. Villon ging tusschen de beide schur ken staan en bekeek hunne gezichten, waarop huichelachtige onderdanigheid en oprechte vrees stonden te lezen. „Zijt gij goede burgers, gij lieden?" vroeg hij, waarop Colin terstond ver klaarde: „Ik zou mij schamen mijn eigen lof te zingen, maar over mijn vriend hier kan ik openhartig spreken, en ik ver klaar, dat de koning geen trouwer onder daan en Parijs geen vreedzamer burger heeft dan dezen Casin Cholet." Daarbij wenkte hij dezen een innigen groet toe, wat Casin met eene vriendelijke grijns en nog vriendelijker woorden be antwoordde. „Al bezit ik ooit mijne goede hoeda nigheden, dan dank ik die toch slechts LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Het pachtv) aagstuk Dc vragen omtrent de pachtquaest.e, -door het Kon. Nederl. Landbouwcomitc enkele maanden geleden aan do aange sloten provinciale landbouwmaatschappijen gezonden, heeft het hoofdbestuur der FIol- landsche Maatschappij van Landbou.v in dertijd aan haar afdeelingcn doorgezonden. Thans deelt dat hoofdbestuur mee, wat het resultaat van deze enquête is geweest. Van de 91 afdeelingcn, waaruit de Maat schappij bestaat, hebben er 44 antwoor den ingezonden. Op vraag I, omtrent wettelijke vast stelling van de pachtsom, hebben 34 af deelingcn een afwijzend antwoord gege ven; 5 afdeclingen waren voor overheids bemoeiing, 5 andere vonden zulks wel wenschelijk, doch beseften de er aan ver bonden moeilijkheden. Sommige willen al leen toepassing bij publieke verhuring. Wettelijke regeling van dc huurverlen- ging (vraag II) wordt door 28 afdee lingcn niet gewenscht, 11 afdeelingen zijn er wel voor, doch geven niet aan, hoe zij zich de regeling denken (tweede deel van die vraag). Een afdeeling wil elk ge- geval afzonderlijk door arbitrage zien uit gemaakt. In 25 gevallen wordt geen wettelijke regeling gewenscht van de opzegging van de pacht (vraag III), waarbij 6 afdee lingcn er op wijzen, dat in het contract deze materie dient te worden geregeld; 19 afdeelingen achten een regeling wel gewenscht. Op vraag IV (vergoeding voor aange brachte verbeteringen) hebben 22 afdee lingen geantwoord, dat zij geen wettelijke regeling wenschen. Dit sluit echter niet uit, dat zij soms een vergoeding billijk zouden achten. Sommige afdeelingen wil len deze materie door onderling overleg geregeld hebben. Daarentegen zijn 15 afdeelingen voor wettelijke regeling. Som mige hebben zich over de uitvoerbaarheid niet uitgelaten. Zes spreken van taxatie en arbitrage door een commissie. Eén afdeeling wil de vergoeding in het alge meen op 50 pet. der kosten zien vast aan het voorbeeld van dezen heer. Blin delings en deemoedig heb ik mij door hem laten leiden. Zie Colin van Cayeux aan en leer, hoe een braaf man zich moet ge dragen, placht ik tot mijzelf te zeggen' Over Villon heen knipoogden beiden elkaar toe, want zij hoopten, dat hunne wedarkeerige pluimstrijkerij niet nalaten zou een goeden indruk te maken op den minzamen voornamen heer. Maar Villon glimlachte. „Gij zijt dus Castor en Pollux in deugd en reinheid. Herinnert gij u niet meer dat jonge meisje, dat gij den laat- sten Dinsdag van het carnaval hebt ont voerd en bij de „Dikke Greta" gevangen gehouden en eerst tegen losgeld weer hebt vrijgelaten? De indruk, dien deze wqorden op de beide schurken maakten, was verbluffend, Die afschuwelijke daad viel hun weer in, en zij sidderden bij de gedachte, dat zij ruchtbaar was geworden. In een oogen blik was de zoogenaamde vriendschap tot op het laatste spoor verdwenen, en met woede van keffende honden wierpen zij elkaar wederkeerig beschuldigingen en aanklachten naar het hoofd. „Dat was' Colins schanddaad!" „Dat was Casins avontuur!" „Ik heb het diep betreurd!' „Ik heb er niets mee te doen gehad! Allen eerbied voor de overheid ver getend, begonnen zij in tegenwoordigheid van hun rechter op elkaar los te slaan, cn zij waren op het punt eene echte klop partij te beginnen, toen Villon aan de zaait een eind maakte en ook ben naar gesteld. Zeven afdeelingen wenschen al leen voor bijzondere gevallen een regeling. Vraag V: Acht gij het voorstel der Staatscommissie, om de pacht te erken nen ais zakelijk recht, een verbetering werd door 22 afdeelingen met neen, door 11 met ja beantwoord; 10 hebben geen oor deel over deze aangelegenheid uitgesproken. Negen-en-twintig afdeelingen wenschen geen offic. pachtcommissies (vraag Vla); 15 afdeelingen wenschen ze wel. Voor dwingend ingrijpen van derge lijke commissies (vraag VIb) voelen 30 afdeelingen niets, en slechts één afdee ling is er bepaald voor. Van dc 13 an dere voelen 7 slechts in bepaalde ge vallen voor dwingend ingrijpen. Vraag VIc: Welk karakter dienen de ze commissies te hebben? wordt door 36 afdeelingen niet beantwoord. De ove rige 8 willen ze meerendeels uitsluitend adviseerend doen optreden. Eén-en-veertig afdeelingen willen den pachter geen risico voor brandschade (vraag VII) doen dragen. Eén afdee ling, wel, indien de eigenaar dan wordt verplicht, bliksemafleiders te plaatsen. Twee-en-veertig afdeelingen zijn voor een schriftelijk pachtcontract (vraag VIII) de beide overige achten het niet beslist noodzakelijk'. Dwingend remissierecht (vraag IX) wordt door 27 afdeelingen niet, door 7 wel gewenscht; de andere 10 laten er zich niet over uit. De voorstanders van het dwingende recht geven niet aan, hoe zij zich de regeling denken; alleen één wil de huidige bepalingen dwingend voor schrijven. Andere middelen om het pachtwezen te verbeteren (vraag X) worden door 26 afdeelingen niet aangegeven. Van de door de andere 18 aangegeven middelen worden het veelvuldigst geprezen: emigratie, in poldering (Zuiderzee), ontginning, ruil verkaveling, vermindering van lasten (o.a. voor onderhoud van wegen ten platlelande) Een der afdeelingen meent, dat, in dien men in het bedrijf b.v. 6 jaren heeft boekgehouden, men hierin een maat staf kan vinden voor het berekenen van een billijke pacht. Verschillende afdeelingen vermeiden, dat in haar omgeving de verstandhouding tusschen pachter en verpachter over het algemeen niets te wenschen laat, en zel den of nooit klachten worden vernomen. SCHOOL EN KERK. Ned Herv. Kerk Zondagmiddag heeft de bekende dr. J. H. Gunning J.H.zn. afscheid genomen van zijn gemeente te Serooskerke (W.) Voor zijn afscheidspreek had ds. Gun ning tot tekst gekozen Gen. 19 1720: „Niet naar Zoar, maar naar de bergen!" De scheidende leeraar heeft zich op verschillend gebied verdienstelijk gemaakt, o.a. door zijn Dante-voordrachten, zijn Bunyan-avondcn, zijn cursussen en Bijbel lezingen en heeft daarbij getoond Zeeland en de Zeeuwen te hebben lief gekregen. Dr. Gunning was de man, die steeds, wars hunne plaatsen liet terugvoeren. Nu was er nog een over Jehan le Loup, die met overclkaargeslagen armen en gebogen hoofd de pleitredenen van zij ne makkers volgde. Villon gaf een tee- ken en de man werd gebracht. Toem hi) voor hem stond, klopte Villon hem op den schouder. „Voor een gevangene schijnt gij zeer goedsmoeds te zijn", merkte hij op. De nederbuigende vriendelijkheid van den waardigheidsbekleeder moedigde de schurk aan, en hij antwoordde stoutmoedig: „Mijn goed geweten houdt mij staande". Nog bleef Villons gelaat vriendelijk, toen hij de volgende vraag stelde, maar zoo zacht, dat zij slechts tot Jehans oor doordrong: „Het verheugt mij dat to hooren! Op welke wijze kwam Thevenin Penisete toch om het leven?" Een oogenblik trilden Jehan ic Loup's gelaatstrekken, toen drukte hij de vingers vast tezamen, en het gelukte hem zich te beheerschen, zoodat hij kalm kon antwoor den: „Hoe zou ik dat weten, edele heer?" Vi'llon trad dichter naar hem toe cn zeide nog zachter1: „Wie zou het beter kunnen weten dan jij? Die woeste twist bij het kaartspel, heftige scheldwoorden, een greep naar den inzet, eene omver* geworpen tafel, eene uitgeblazen kaars een stoot in de duisternis, een gesteun en exit Thevenin Pensete. Jc laat je dolk niet roesten!" (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1