lid van N.V. Duvekol te Goes tot consul van Zeeland zou worden benoemd. De heer Rauh deed ten slotte eenige mededeelingen over assurantie, die men via den Bond kan sluiten en wees op de uitkeeringen door den bond over de be trokken olie, benzine, banden enz., die het bedrag van de contributie verre over schrijden. Bioscoop Schuttershof. „l)e vreemdeling in huis" is een ver haal waarin ware menschenliefde en zelf- opoiiering op den voorgrond treden. De groote acteur in deze film is Richard Barthelmess, die wij reeds mi et malen in dergelijke films zagen optreden. Êjj speelt zijn moeilijke dubbelrol op voortrefieljjke wijze. Wij zien hem, als iemand die nooit moederliefde heeft gekend, de plaats in nemen van den zoon eener blinde moeder. In den beginne is dit voor hem alles vreemd, ook de liefde we|kq hem door de blinde vrouw en haar dochters wordt ge schonken. En nu hij die ware liefde voelt, begint bij hem het voornemen te ont waken, deze ongelukkige vrouw de waar heid te zeggen hoe het met haar zoon op het slagveld is qjfgeloopen, daar Lij niet langer meer in lengen met haar kan en wil omgaan. Doch de voorzienigheid is hem voor. God had de moeder in haar droom geopenbaard op welke wijze de leege plaats van haar zoon ingenomen zou worden. Op het moment dat zij dit tegen haar pseudo-zbon zegt, is ook de hond, welke tot nu toe niets van hem wilde weten, tot andere gedachten gekomen. Van nu af aan voelde de jongen dat hjj geen vreemdeling meer in huis was, doch iemand, die aanspraak kon maken op den naam van liefhebbend zoon en broeder. De rol der blinde moeder werd door Margaret Seddon op ontroerende wijze gespeeld. Ook het spel der andere per sonen was zeer te loven. liet publiek heeft ten zeerste genoten. Het duo-Maes oogstte ook dezen keer veel succes. Vooral het nummer „De blinde soldaat" vond bij het publiek veel ingang. Een darerend applaus beloonde hen voor dit ontroerende nummer. Een klucht, waarbij men zich ii hoogers sferen waande, besloot den avond. De kindervoorstelling Zaterdagmiddag was druk bezocht en de kleinen amuseer den zich uitstekend. Louis Bouwmeester. De nestor onzer tooneelspelers treedt Donderdagavond op in het Schuttershof en zal de hoofdrol vervullen in Narcis. Ongetwijfeld zullen velen van het voor recht willen genieten om het schitterende spel van Bouwmeester te aanschouwen. Wij virwachten dan ook een volle zaal. Solistenconcert Toonkunst. tn de Prins van Oranje zullen Vrijdag avond een drietal der jongere Ned. toon kunstenaars die echter hun sporen reeds verdiend hebben een concert geven. Het zijn Mej. C. van Batenburg, Violoncelhste; mej. Beatrix Nojjora, Zan geres en Jan Wagenaar, Pianist. Aan een vorig solisten-concert van Toonkunst bewaren we de meest aange name herinneringen. Ook ditmaal zijn onze verwachtingen hoog gespannen. Eigen Hulp. Donderdag 30 October hield de Werkl. Ver. „Eigen Hulp" haar driemaandelijk- sche vergadering op het Slot Oostende tegenwoordig waren 37 leden. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat in het afgeloopen kwarlaal was ontvangen f 623,40, uitgegeven f 215,70 alzoo een batig saldo van f 407,70. De stand der kas bedroeg op 30 Sept. j.l. f 5874,13J. Voor de rrservekas was ontvangen f 97,80 en uitgegeven f 11,06, batig saldo f 86,74, zoodat de stand der reservekas gestegen is tot f 985,91. Aan ziekengeld is uit gekeerd in het 3e kwartaal 1924 een be drag van f 127. Hel ledental bedraagt 370. De voorzitter wijst in verband met de weinige uitgaven ook nu weer in het 3e kwartaal, dat zelden zoo weinig zieken geld is uitgekeerd als dit jaar tot nu tae. Tot bode werd, als eenige sollicitant, wederom herbenoemd dhr. A. M. Sampon Sr. Bij de voorkomende zaken werd be sproken de mogelijke verkoop van den lijkwagen een besluit kon echter nog niet worden genomen doch men hoopt dat het deze keer batib van slagen heeft. Hierna sluiting. Kleine Dorcas. „Kleine Dorcas" kan dit jaar weer aan twintig gezinnen hemdjes bedeelen. Vrien delijk dank aan hen, die de vereeniging daarloi in staat stelden. Auto-ongeval. Naar wij vernemen is de toestand van den heer J. Adriaanse, welke onder een auto geraakte, (zie Kapel le) niet levens gevaarlijk, hoewel hij lichamelijk zwaar gekneusd is. Omtrent het ongeval zelve vernamen wij nog dat de defecte auto van dhr. Hiindersmarck, die door die van dhr, Thiery gesleept werd, kantelde na het nemen van een bocht, vermoedelijk door dat de stuurinrichting onklaar was. i Adriaanse stond op de treeplank, aan den kant naar welken de auto kantelde en kwam er dus onder. Nadat men met behulp van eenige omstanders de auto opgelicht had, werd A. er zwaar gewond onder uitgehaald en, na voorloopig door dr. Gnirerp te zijn behandeld, naar Middelbnrg overgebracht. Tragisch is het, dat kort voor het ongeval A. nog gewaarschuwd was van de treeplank af te gaan. Landbouw-Bioscoop. Do Duivelsrit is een spannende auto- mobiel-racc, die door een armen (maar knappen) chauffeur gewonnen wordt, die daarmede een goeie betrekking hij en de hand van de lieftallige dochter van den fabrikant van de winnende wagen ver werft. Hoofdpersoon is dc uit de Ridders van den handschoen, (Kid Roberts) wel bekenden Reginald Denny, die naast e n sportief figuur oen zeer internenden glim lach bezit. De opname der races doen het publiek den adem inbonden, terwijl een snelle autorit met een dikke, doodsangst uit staande tante als passagier aanleiding was tot lachsalvo's. Evenals do film, die do concurrentie tusschen autobus en train, die ook in Amerika schijnt te hcerschcn, op leuke wijze in beeld bracht. Verder kregen wc nog een dolle Antc- rikaahsc'lie klucht, buitonlandsch- en Hol- land'sch nieuws, waarhij nog eens de wer kelijk schil terende opnamen van dc Han- dolsvee-tentoonstelling. VERKEERSREGELINGEN. Malle gevallen. Dat zich op verkeersgebied malle ge vallen kunnen voordoen, blijkt uit het onderstaande. Langs onze Zu i cl - Bevelendsche wegen bevinden zich in den regel paadjes, dio van dan hoofdweg gescheiden zijn, hetzij door pkiiggenhoopjes, hetzij door een strook grond, die in het najaar meestal in slik en modder verandert. Die verharde paadjes worden door een ieder algemeen beschouwd als rij- wiclpaadjes. Zij zijn dat editor niet in den zin der wet. In den zin der wet zijn alleen rijwielpaden, die paden, die door het Rijk zijn vóórzien van liet bordje: Rijwielpad. Dergelijke officieele rijwielpaden ken nen we op ons eiland maar zeer weinige. Een voorbeeld is Goes Middelburg. Paadjes geen officieel rijwielpad zijnde zijn er te over. Laten we ze voor hel gemak zijpaadjes noemen. Nu ontstaan er merkwaardige gevallen doordat dergelijke zijpaadjes volgens de wet als bchoorend bij den grooten, weg worden beschouwd. Ziellier eenige voorbeelden. Dc weg naar 's Gravenpolder heeft, wanneer men van uit Goes naar dit dorp gaat, rechifcs een zijpaadje. Wanneer men daarop fietst en men passeert een boerenkar, die eveneens in de richting 's Gravenpolder gaat, wat doet men dan? Dan blijft men op het zijpaadje en passeert dus rechts. Dit zou goed zijn wanneer het zijpaadje rij wielpad was, daar het dit echter officieel niet is, is het verkeerd, men had de wa gen aan den -linkerkant moeten voorbij rijden. Men had duis het zijpaadje moeten ver laten en door den modder-sfcrook moeten waden, wat pracliisch vrijwel ondoenlijk is. Wij hoorden dezer da-gen van iemand, die, nadat op zijn verzoek proces-verbaal was opgemaakt, door den Kantonrech tor beboet was (minimum) en dus in het ongelijk gesteld, omdat hij het zijpaadje niet verlaten had en dus rechts gepasseerd. Tweede voorbeeld. Wat doen de boeren die Dinsdags in grooten getale maar Goes gaan, als zij een naar 's Graven-polder gaand voer tuig moeten paisseercm? Zij blijven op het zijpaadje en passee- ren dus links. Alweer verkeerd, daar het paadje geen officieel rijwielpad is had den zij het moeten verlaten en rechts pas scoren. Het schijnt dat de politie hierop thans is gaan letten. Ons inziens ten onrechte. Want door dc memschen te dwingen het zijpaadje te verlaten wordt verwar ring gesticht. Al moge het volgens de let ter der wet dan ook vercischt zijn. Wanneer men gedwongen wordt om het zijpaadje bij passcercn tc verlaten en door dc modder moet waden, teneinde aan de „wettelijke" zijde tc kunnen pas- scoren, voorzien wij tal van ongelukken. Te meer omdat ook b.v. do auto mobilisten het zijpaadje voor een rij wielpad zullen aanzien en dus zullen ver wachten dat de fietsers op het zijpaadje zullen blijven en niet den weg zullen oversteken. Dc eenige oplossing lijkt ons hier het promoveeren der zijpaadjes tot officieele rijwielpaden door plaatsing van bordjes. GEMENGD NIEUWS. De noodlottige gevolgen van de experi menten ter bereiding van benziaederivaten om te komen tot een stookgas van betere qualiteiten voor auto's, worden met den dag ontzettender. De proefnemingen had den plaats in het laboratorium der Standard Oil Cy. te Elizabeth in den staat New Jersey. Reeds de vijfde ongelukkige die aan de proeven met het moordgas hadden deel genomen is overleden, en wel in een toestand van wilde krankzinnigheid. Niet „in het harrenas/' is de arme kerel gestorven maar in het dwangbuis. Motorongeluk. Zaterdagmiddag is de zoon van den directeur van den gemeentelijken genees kundigen dienst te Utrecht, dr. S. K., op den Bilt8chen Straatweg nabij het buiten Beerschoten, met zijn motor, tegen een boom gereden. Een zoon van den rector van het gymnasium, die achterop zat, zoomede de bestuurder werden van de machine geslingerd en ernstig gewona. Dr. Lette, uit De Bilt, verleende genees kundige hulp, waarna de gewonden naar de rijksklinieken werden vervoerd, waar K., de zoon vi n den rector, is overleden. S. K. heeft een arm gebroken en inwen dige kneuzingen gekregen. Hij wist zich niets n.eer vaa het ongeval te herinneren. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De Biltsche politie heeft de motorfiets in beslag genomen. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk dat de bestuurder te hard ge reden heeft bij het maken van een bocht om een defecten vrachtauto, die op den weg stond. Vrouw verbrand. Maandagavond kwam M. D. Morel, vlaskoopman en eerste schepen der ge meente St. Pauwels (O. Vlaanderen) met zijne echtgcnoote per automobiel van Zcle. Toen de heer Morel het rijtuig in zijn garage plaatste, geholpen door zijn vrouw ontplofte eensklaps het reservoir der ben zine. Mad. Morel •stond juist daartegen en het brandend vocht spatte overvloedig op haar lichaam. In een oogwenk stond zij geheel in vlammen en geen uitdooven hielp, dan toen het te laat was. Mad. Mo rel was afgrijselijk verbrand, en niette genstaande de beste zorgen stierf zij in den nacht. Middelerwijl hadden de vlammen zich meegedeeld aan de garage en een groote brand was te vreezen. Men telefoneerde om de brandspuit van St. Nikolaas die zich naar de plaats des onheils spoedde. Dc brand was dan spoedig bomeesterd. Mad. Morel is ongeveer 55 jaar oud. De droefheid en wanhoop van haren echtgenoot en hare kinderen is niet te beschrijven. Dc familie Morel is 111 Z. Vlaanderen bij elkeen bekend. Gedurende den oorlog verbleef zij te St. Jansteen. (Zei.) Massaverzet bij de werkvei'schaf fing te Jipsinghuizen Te Jipsinghuizen (Gron.) werd, de centrale werkverschaffing, in afwachting der beslissing van den Minister van Bin- nenlandische Zaken en Landbouw, door den Rijksinspecteur te Delfzijl voorloo pig stopgezet. Een Groninger te werkges telden arbei der, die zijn wenk niet goed deed en daarop opmerkzaam werd gemaakt door een voorwerker, doch diens wenk niet opvolgde, werd door dien voorwerker tot nadere beslissing van den opzichter het werk ontzegd. In den schafttijd kwam hij in het lo kaal dor voorwerkers, om er over te spreken. Toen hij zich daarbij al te veel opwond, werd hem gelast het lokaal te verlaten. Dit geschiedde tot driemaal toe. Toen de arbeider weigerachtig bleef, werd hij hardhandig door de voorwerkers uit het lokaal verwijderd. Genoemde arbeider riep nu de hulp van zijn medearbeiders in, die te hoop liepen en dreigend, gewapend met hun schoppen, de keet der voorwerkers om singelden. Toen de schafttijd afgeloopen was en •door dc voorwerkers het fluitsignaal werd gegeven, om weer aan het werk te gaan, bleven die arbeiders bij de keten en gin gen zij oiet aan het werk. De opzichter, de heer Th. Buiruma, stelde den rijksinspecteur er mede in ken nis, waarop deze voorloopig het werk stopzette in afwachting der beslissing van den Minister. Een booze stier. Een landbouwer te Swalmen, die een stier uit de weide haalde en dezen naar stal wilde brengen, werd op den grond geworpen en kreeg eenige stooten in den rug. Door over een heg te vluchten, wist hij zich nog jtiist bijtijds aan de woede van het dier te onttrekken. De landbou wer, die zich onder dokters behandeling moest stellen, bleek zware inwendige kneu zingen te hebben opgeloopen. Hij had drie ribben gebroken. De stier is later opge vangen. Eeii oplichter. Bij kapelaan Schneider, van de pa rochie St. Lambertus te Hengelo, ver voegde zidh de vorige week een heer, die in gebroken Duiitsch vertelde Bodwijk te hoeten en R.K. priester te zijn, afkom stig uit Rusland, belast met een opdracht, naar Amerika. Te Rotterdam zou hij een belangrijk bedrag voor zijn reis ontvan gen, 'doch' op het moment was hij zonder geld. Hij wist een en ander zoo aanne melijk te maken, dat de kapelaan hem f 78 leende. Thans is echter gebleken dat de kapelaan met een oplichter te doen heeft gehad. Brajid. Zaterdagnacht omstreeks half drie we; d brand ontdekt in het gebouw wa.irin de kantoren van de firma Van Gimborn te Zevenaar en het woonhuis van den schei kundige Dr. Schumann, welk gebouw grenst aan de Guttalin Fabriek, welke Vrij dag een prooi der vlammen werd. Als oorzaak van dit tweede onheil schijnt men te moeten aannemen, het smeu len van hout, len gevolge van de geweldige hitte tijdens den vorigen brand. Veron dersteld wordt, dat door de een of andere oorzaak liet vuur is aangewakkerd. Het gebouw brandde geheel uit. Ge bouw en inboedel waren verzekerd. Van den inboedel was echter in verbandi met den brand der Guttalin Fabriek reeds een gedeelte in veiligheid gebracht. KLOETINGE. Geboren: ll, Adri- ana Jacoba d.v. Stoffel Goeree en Dina Paardekooper24, Pieternella Maria d.v. Marinus van 't Veer en Pieternella Leen- dertse; 30, J an Pieter z.v. Cornells Hugo Steketee en Jacoba Helena van Geet. Gehuwd: 9, Hendrik Johannes Wijs 23 j. jm. en Elizabets Hollestelle 21 j. jm.23, Marinus Johannes Hoogesteger 23 j. jm. te Krabbendijke cn Johanna Dorrepaall 19 j. jd. te Kloetinge; 23, Jacob Tilroc 21 j. jm. en Johanna Mar tina Otte 22 j. jd. Overleden: 7, Pieternella Joos<e 9mnd. d.v. Jan Joosse en Wilhelmina Maria Bruel; 14, Levenloos aangegeven een kind van heit mannelijk geslacht van Nicolaas Willem van Haveren en Pieternella de Jonge. BURGERLIJKE STAND. Over de maand October. TELEGRAF. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 November medegedeeld door het Koninklijk Nederlandscli Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 761,5 te Vest- mauoer. Laagste barometerstand 742,1 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 4 dezer Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later uit Zuidelijke richtingen, aanvanke lijk half tot zwaar bewolkt met regen of hagelbuien, kouder. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Ondertrouwd: Jacob Touw, 25 jr. jm. te '8 Gravenhage en Maria Willemse, 22 jr. jd. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De Holland-Indië vlnclit. De llolland8che vliegers zijn Zondag morgen om 12 uur uit Phillippopel ver trokken en 's middags te Constantinopel aangekomen. Heden (Maandag) vertrekken z'i naar Angora. ALLERLEI. Volksspijzen. Evenals de karakters der onderschei dene volken zeer uiteenloopen, is dit ook met hun volksspijzen en dranken het ge val; landaard en klimaat zijn hierop van invloed. Traan als hoofdschotel, zooals bij de Eskimo's, zou voor ons wat eentonig wezen en omgekeerd zouden de Samoje- den den neuis optrekken voor onze worst. Bacchus en Ceres werden door de oude Grieken als godheden beschouwd. De El- zaïsser is verzot op zijn ganzenleverpas- tei, de Spanjaard op zijn Olla podrida. Het voormalig Heilig Verbond werd door Westfaalsohen ham vertegenwoordigd, welke Pruisen representeerde; de Rus hield zich aan zijn caviaar en zijn steur soep, de Oostenrijker aan zijn „Wiener- würstlein"; de Brit blijft vasthouden aan zijn Plumpudding en de mixed pickles. Wij Hollanders, roemen onze maatjes haring en onze Hollandsche kaas is al even vermaard buiten onze landpalen als onze SchiedammerDe Pro vengaal is ver zot op de boillabaisse en geniet daar bij de heerlijkste wijnen van zijn land. Dc Chinees vindt een regenwurm- soepje en een haaivinnetje delicatessen. De student te Rostock gaat zich te buiten aan rolmops, die in Tiibingen aan een portie „GansenMein". De inwoner van Bazel is trotsch op zijn „lachs a la baloise", maar neemt ook wel wat an ders voor lief; die van Zurich wordt ge roerd door den aanblik van de „dirgeli versmaadt echter hier en daar ook niet anderen kost. Daar de zalmen niet uit Schaffhau'sen komen en er dus geen „zalm met uien" wordt opgedischt, eet men daar de uien alleen, en wel engros. Zoo wijzigt zidh de smaalt van den mensch naar locale omstandigheden. Over kaas alleen ware een lijvige ver handeling te schrijven; er bestaat toch een groot onderscheid tusschen een cente naar zware en toch zoo appetijtelijke Em- menthaler kaas, die zooveel als een pant- rplaat is tegen den honger, en een fijïi Edammerkaasje, dat op het dessert prijkt. Aan een apotheek doet denken dc Karpatische Littauer kaas, die met zeven ingrediënten van plant- lardigen en dierlijken aard gefabriceerd wordt en een kleur heeft als Aschdag. De Italiaan in het bergland schudt do kastanjes van den boom; die aan de zee kust haalt ze uit de zee: castagne di mare, zeccgel. Dc Esithlander haalt de lamprei uit het zand en geniet er cichoreisaus bij! Terwijl geciviliseerde volkeren met su perfijne menu's zich het verhemelte stroe len wij herinneren aan den vermaarden kok van den prins van Soubise, die het jiilustre gezelschap een geniaal bereiden 'glacé-handschoen voorzette; dat hadden ze nog nooit geproefd geniet de Monteneq grijn zijn lamscotelet a la brigantaggiowat intusschen nog hartverkwikkender is dan een Noordduitsche „krachtige" biersoep. Evenzeer is een minestra alia milanese allicht aantrekkelijker dan een slakken- pasteitje, waaraan zeven koks naar de re gelen dei" kunst in het Hemelsche Rijk geknoeid hebben. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November. 4 Goes, beestiaal de Wilde en Heijboer 5 Schore, weiland, van Gils en Pilaar. 5 's Heer Arendskerke, bouwland van Gils en Pilaar. 5 Kwadendamme, beestiaal, de Wilde en Heijboer. 6 Oudelande, Inboedel enz., de Kok. 7 Goes, olmeboomen Pilaar. 10 Wilhelminapolder, 01 mei en Canada boomen Pilaar. 12 Ovezand, beestiaal, de Kok. Wolfertsdijk, bouwland en dijk Pilaar. Rilland, Woonhuis en Schuurtje Pilaar. Kloetinge, verpachting bouwland van Dissel December. Wolphaartsdijk, ruim woonhuis en erf, Pilaar Ellewoutsdijk woonhuis en dijk, Pilaar. Februari 1925. 25 Wolphaartddjjk, kap. boereninspan, van Dissel. 26 Ovezand, boereninspan, Beth. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November. 3 en 4 Landbouw Bioscoop, de duivelsrit. 3 en 4 Landbouw Bioscoop, de Blauwvos 4 en 5 Bioscoop Schuttershof, Adoro Te 6 Schuttershof, Louis Bouwmeester. 7 Prins van Oranje, Solistenconcert, Toonkunst. 2i Schuttershof, Orkestver. Viissingen mevr. Brand i Dekker. 25 Gebouw Vrjjz Godsd. lezing ds. Netelenbos. Schuttershof, jubileumvoorstelling, Crispijn. MARKTBERICHT. Rotterdam, 3 Nov. 1924. Vlasaanvoer 2400, Blauw f 1,50 a f 2,40 3000 geel f 1,85 a f 2.25, 53UO Gro. ningen f 1,85 a f 2.35 0 wit, 0 dauwt rood f 0, a f 0—. Ajuinaanvoer middelmatig, groote f 3,a f 0,—, kleine t 3,75 a f 4, Malthaf0,—af 0,sjalotten f 0.— a f 0. kleine f -, extra f 0, Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f 3,25 a f 4,50, Poteis f 0,— a f 0,— Blauwe f0,a f 0,—. Biielsche f 0,— a f 0,—, Zeeuwsche blauwe f 0,— a f 0,Bonte en Blauwe f 5,a f 6, Granen buitenlandscbe, zeer kalm, Meel f21,a f 0,Mais mixed f 0, Haver Canada f 12,25, Laplata Mais f 232 Binnenlandse he: Lijnzaad [voer] Lijnzaad [zaai] Kanariezaad Koolzaad Maanzaad Mosterdaad [bruin] Mosterdzaad [geel] Boekweit, Tarwe Mindere Gerst chevalier Haver Erwten Overigens Kroon Schokkers puik Overigens Bruine boonen Mindere Eieren VARKENSMARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1C64 eerste kwaliteit f 0 89 a f 0 91, tweede f 0 84 a f 0,87. derde 4 0,76 a f 0,80 licht f 0,74 a f 0.78, zouters f 0,— a f 0,—. Willige handel*. f 23, a 27, a 40, a 27. a 25, a 50 a 65, a 30. a 14.50 a 10.— a 00 a 13,— a 14.50 a 10, a 15. a a 17, a 00, a 00 a 29, a 15, a 11,50 a 25 29' 42' 28' 26, 52, 68, 32, 1650 1350 15,25 13 25 20 50 21, 00, 00, 30, 27,- 13,50

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3