N°. 130. Zaterdag I November 1924. Ill6 Jaargang, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Als ik koning was! hoest Angst Rheumatiek, Gewrichtspijn, Verkoudheid. J I (Wordt vervolgd.) ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" COURANT en Klceuwens Ross' Drukkers- en Ultgeversbeclrjjf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wo-rdt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ALLERHEILIGEN. (Nadruk verboden.) Allerheiligen behoefl niet uitsluitend een Roomsch Katholieke feestdag te zijn. Als men dit feest der gedachtenis op vat in al gemeen-mens ciheli jlten zin, kan het ons allen ten go-ede komen. Het is waarlijk niet overbodig, één afzonderlij ken dag in den kalender te wijden aan cle edelen en rechtschapenen onder ons, die door hun buitengewone deugd als heiligen in onze herinnering staan. Ik weet wel, dat wij hen het liefste in stilte vereeren. Vereering geschiedt niet bij afspraak of op bevel. Ver eering rijst onverwachts op uit de diep te cler ziel; in een stil oogenblik of midden onder den arbeid, wanneer een woord of een beeld plotseling doet den ken aan een van die menschen, die, hoe wel misschien lang gestorven, een reinigen- den invloed op ons leven hebben gehad. Zoon plotselinge vleug van erkentelijk heid is als een zonnestraal door regen wolken. De menschen lijken zoo slecht; de maatschappij is zoo onmeedoogend, maar onze sombere beschouwing wordt onderbroken door de herinnering aan dat ééne gelaat van goedheid, dat ons be wijst, hoe er toch in de wereld ondanks alles iets van adeldom en oprechtheid be staat. Dit doet ons weer moed scheppen. Wij allen hebben onzen heilige. Mis schien zijn wij zelfs wel zoo rijk, dat wij in 't meervoud spreken. Maar niet altijd hebben wij onze heiligen bij ons. Meestal zijn ze ver weg, en hoe verder ze weg zijn, des te heiliger ze warden. Meestal zijn ze gestorven, lang geleden, en hun dierbare gestalte blijft in do her innering vóór ons, zooals we haar aan schouwd hebben in onzen kindertijd. Ja, sommigen onzer heiligen hebben we nimmer persoonlijk ontmoet; we ken nen ze alleen van een afbeelding, uit een boek of van een portret. Het zijn de nobe le denkers eai kunstenaars, wier nalaten schap ons zooveel steun heeft gegeven. Onze lievelingsschrijver; de dichter,wiens verzen wij van buiten hebben geleerd; on ze groote componisten, schilders, beeld houwers. Zij hebben ons ontroerd; ze hebben ons het mcnschenbestaan anders leeren bekijken dan wij het gewend waren; ze hebben ons iets uit hun rijkdom gegeven, zoodat onze geest is gegroeid. De nobele werkers voor het welzijn der Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier- Onze Portwijnen z\jn bijzonder lijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproefd Fa. i. A. L. G. Witte, Goes. •20 OF Eene week van macht. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. „Op mijne eer, gouden rekenpennin gen! Beste heer, wees toch zoo goed ter stond een vertrouwd man met eene hand vol van deze dingen naar de kerk der Coeleslijnen te zenden; daar moet hij den koster naar de woning van moeder Villon vragen, eene arme oude vrouw, die zwaar beproefd is door haar deugniet van een zoon. De man moet haar opzoeken zij woont op dc zevende verdieping en is derhalve des tc dichter bij den hemel, hetgeen zij ook verdient en haar het geld geven, om daarvoor voedsel, brand stof, en kleeding te koopen." Veel tc verward, om van zijn toestand een helder begrip te krijgen, voelde hij toch, dat de arme oude vrouw, dia hij zoo teer beminde, in zijn wonderdroom behoorde cn haar aandeel van het too ver goud moest hebben. Olivier boog eerbiedig. „Het zal dadelijk gebeuren", zeide hij en stak de groote goudstukken in zijn zak. Toen wees hij naar een kleine, gou den bel, die een der pages op de tafel had gezet en voegde er bij: „Mocht gij menschheid de godsdienststichter, de maatschappelijke hervormers, de profeten van betere tijden, de zieners en idealisten, de stille eenvoudige voorbeelden van zelf opoffering en plichtsbetrachting, ze hebben ons beschaamd doen staan tegen over onze kleinzielige beuzelarijen; ze hebben om® opgewekt en verheven boven onszelf. Wij zijn nieuwe menschen gewor den, zij zijn onze redders geweest. Wij herlezen hun boeken, wij prevelen hun versregelsmet dankbaren bl.k kijken wij op naar hun beeltenis aan den wand. Al is heiligenvereering derhalve voor ieder onzer een persoonlijke zaak en laat erkentelijkheid zich niet dwingen, toch voldoet een gemeenschappelijke opzette lijke en stelselmatige herdenking aan onloochenbare gemoedsbehoefte. Hebben wij niet ook onze huiselijke en ker kelijke, nationale en internationale ge denkdagen, die onze gezindheid betref fende een bepaalde persoon of aan gelegenheid versterken Waarom zou den wij dan niet ons Allerheiligen hebben? Allerheiligen, om ons gemeenschappe lijk tot het besef te brengen, dat er in deze onheilige wereld toch persoonlijkhe den zich ontplooien, die, een overvloe dige gave aan kracht en deugd bezittend, deze rondom zich doen stralen gelijk de zon warmte en licht van zich straalt. Per soonlijkheden, die zijn als sterren, welke naglanzen aan den donkeren hemel na hun dood. Persoonlijkheden, die tegenover het leger verleiders, dat ons tracht neer te drukken in stof en asch, een even aaneengesloten legermacht vormt, strij dend en lijdend voor onze verheffing. Want als wij ze op dezen dag allen tezamen herdenken, uw heiligen, mijn hei ligen de heiligen van den Roomsch Ka/tho lick en d en ProtestantFransche heiligen, Duitsche heiligen, heiligen van het verre Westen, waar Withman zijn gedichten schreef en van het verre Oosten, waar de Indische wijzen troonen; de heiligen van de internationale arbeidersbeweging en van de internationale humaniteit; de wereldberoemden maar ook de stillen in den lande, wier naam niemand dan gij alleen fluistert; dan verrijst voor onze erkentelijke oogen een machtig aantal, dat is als een aanzwellende stroom. Ja, een stroom van heiligheid vaart door deze wereld, die wij zoo gaar ne onheilig noemen. Dit vandaag te be seffen, is op zichzelf reeds een steun Maar laat ons dan ook geen en kele vergeten. Het is Allerheiligen van daag, en ze dienen dus allen herdacht. Gewoonlijk beperken wij ons tot de ge storvenen alleen. Ja, eigenlijk plegen wij niemand heilig te verklaren vóór zijn dood. Eerst als hij gestorven is, onze geestelijke weldoener, nemen wij hem in den kring onzer vereerden op. Doch zoo doende kweeken wij het besef, als zou hei ligheid iets zijn louter uit den verleden tijd en als zou het heden in 't booze liggen. Latere eeuwen echter zullen op haar beurt uit onze thans levende tijdgenooten haar heiligen kiezen. Dit verzoene ons met onzen tijd. Zeker, er zijn moordda den een of anderen wensch hebben, dan behoeft gij slechts te bellen. „Zeer goed, ik dank u", antwoordde Villon plechtig, waarop Olivier na eene eerbiedige buiging naar het paleis terug ging. Dc koning, in zijn schuilhoek, was zeer tevreden, dat zijne bevelen zoo stipt worden uitgevoerd en er ook niet het minste spoor van onderdrukte vroolijk- hcid was te bemerken geweest. Zoodra Villon zich alleen bevond, zag hij voorzichtig rond, en zijn blik om vatte de ganschc omgeving: de grijze mu ren van het paleis, de met rozen om kranste treden van het terras en den ouden somberen toren met zijn zonnewijzer, bo venal echter den onmetelijken rijkdom van kostelijke rozen in het rond. Eenige se conden lang sloot hij de oogen en sperde ze toen weer wijd open, alsof hij ver wachtte, dat alles intusschen zou zijn ver anderd; maar alles bleef, zooals het was. Op de teenen sloop hij over het gras naar eén marmeren rustbank, waarachter een groot beeld van den god Pan stond het geschenk van een Oostersch vorst aan Lode wijk. Hier zette Villon zich neer en beproefde met het hoofd in de handen gedrukt, zijn geheugen op te fris- schen. Maar zonderling genoeg, scheen de vorige avonden eeuwen ver geleden. Wel herinnerde hij zich flauw de leelijke gevangeniscel met het strooleger op den grond en de ijzeren ketens aan de wan den, ook de verdrietige gezichten der knorrige cipiers kon hij zich nog voor stellen. Een van hen had hem eene kruik wijn toegereikt en hij had gretig gedron dige millionnairszoons en afschuwelijke bandieten; er zijn minderwaardige vrou wen en ontaarde mannen; er zijn oplich ters en dieven, doortrapte schurken en spitsboeven. Er zijn lafaards en zwakke lingen, egoïsten en baantjesjagers, huiche laars cn mooipraters. Maar tusschen hen allen en tegenover hen allen, cordon te genover cordon, streven en strijden, nu zoo goed als in vroeger eeuwen, de heilige scharen, die ons beschermen en voorgaan in den strijd om het hoogste. Hen vieren wij heden mei. het leger der eeuwen; hun wijden wij, tot we- clcrzijdsche bemoediging, onze erkente lijke vereer ing, nu het Allerheiligen is. Doos 60*90cl Bij Apolhen Drogisten. BUITENLAND. De Engelsche verkiezingen. De .Engelsche verkiezingsstrijd is dit maal, zooals wel te verwachten was met buitengewone felheid gevoerd. Een groot aantal kiezers en kiezeressen heeft aan de stemming deelgenomen. Op het oogenblik, dat wij dit overzicht schrijven, is de uitslag nog niet bekend. De eerste uitslagen hebben belangrijke overwinningen gebracht voor de conser vatieven ten koste van de arbeiderspartij en de liberalen. Asquith,de bekende liberale leider is door de arbeiderspartij verslagen. De conservatieven hopen de meerder heid in het parlement te krijgen, waar toe zij ten minste 308 zetels noodig hebben, terwijl de jongste verkie zing hun slechts 258 zetels bracht. Echter zal de uitslag der verkiezing voor de arbeidersregeering, althans vol gens de verklaring van den minister van koioniën, Thomas, geen reden zijn tot altreden. Thomas zeide n.l.Wij zullen het parlement tegemoettreden met een Troonrede en daarin zullen wij onze staat kunde uiteenzetten. Dan zult gij omtrent 24 November gewaar worden, welk soort van politiek spel gespeeld zal worden. De democraten, de vooruitstrevende lieden zullen dan moeten stemmen. Door te stem men zullen zij niet alleen moeten zeggen dat zij ons aan kant zetten, maar ook wie zij in onze plaats zetten. Dat zal een heel belangwekkende stemming worden", Thomas geeft met deze uitlating toe, dat hij niet deelt in de optimistische ver wachtingen van Mac Donald aangaande de geweldige overwinning die de arbeiderspartij vandaag zal behalen. Wanneer de conservatieven de overwinning behalen, is het slechts uitstel van executie. Een ernstig ongeval heeft zich tij dens de verkiezingen nog voorgedaan. Van een auto der conservatieven, die vol kinderen zat en een tocht door Bolton deed, is een van de kanten bezweken, waardoor vele kinderen op straat vielen. Een werd gedood en tien werden gewond. ken, zooals hij gewoon was, en toen was de vergetelheid gekomen. Maar waarom was hij in de gevan genis gebracht? Zijn hoofd deed pijn, en uit de afwisselende gebeurtenissen van den vorigen nacht begonnen zich verwarde beelden te vormen. Zijne herinnering reikte tot de verontwaardiging, die hij had ondervonden over Frankrijks verne dering, toen hij de ballade voordroeg, dan id ook de verschijning van een engel op, die een alles 'behalve engelachtigen eisch aan hem stelde, en daarop volgde een gevecht, een gevecht in de duister nis, dat plotseling werd verlicht door de fakkels der wacht. Hij herinnerde zich ook nog het lint, dat hem van de galerij was toegeworpen; hij tastte in den borstzak van zijne goud brocaten jas, en ziedaar: het teelten was aanwe zig, ofschoon het teere wit met goud de sporen droeg van de aanraking met den vloer van het hol. Toen was zijne ge vangenneming gevolgd, de tocht door de nachtelijke straten naar eene hem onbe kende gevangenis, de smaak van den wijn, toen slaap slaap. Toen hij weer tot bewustzijn ontwaak te, lag hij in een zacht bed in plaats van op een hoop stroo, en de duisternis, die hem omringde, was niet die van eene ge vangenis. Plotseling werd een gordijn weg getrokken, het vertrek, waarin hij lag, vulde zich met een zacht licht, en dat gene, wat hij rondom zich zag, bracht Villon zoo in verbazing, alsof de poorten van het paradijs zich voor hem hadden geopend. Nu zag hiij, dat hij op een prach Jeugdige moordenaars. In het stadje Naro op Sicilië hebben twee studenten een moord gepleegd, die in elk opzicht aan de door Loeb en Leo pold te Chicago gepleegde misdaad her innert. De 21-jarige Simon Amorecco en de 19-jarige Tadeo Salvatore, beiden zoons van rijke kooplieden, hadden het proces tegen Loeb en Leopold met de grootste spanning gevolgd en daarop be sloten hun 19-jarigen collega Gallia Cal- legora op dezelfde wijze om te brengen als dezen het Frank hadden gedaan. Zij lokten Callegora naar buiten, vielen hem onverwachts aan en doodden hem met meststeken. De familie van het slacht offer ontving enkele dagen later dreig brieven waarin een hoog losgeld werd gevraagd. Door deze brieven kwam de politie op het spoor van de daders, die gearresteerd werden en reeds volledig hebben bekend. Daar de doodstraf in Italië niet bestaat, zullen zij ver moedelijk, evenals hun voorgangers Loeb en Leopold tot levenslange gevangenisstraf worden veroordeeld. Frankrijk en Rusland. Dc Fransche republiek heeft Sovjet- Rusland de jure erkend. BINNENLAND. RECHTSZAKEN. Verbetering verkeerswegen West Noord Brabant. Dc commissie tot verbetering van het Verkeerswezen in West-Noord-Brabant heeft aan Prov. Staten van Noord-Bra- ban-t verzocht om teneinde het ter plaat se bestaande tramwegnet beter te doen be antwoorden aan de hedendaagsche ver keer seischen, waardoor tevens de meerdere ontwikkeling van West-Noord-Brabant bevorderd en een groot verkeer sbelang beter behartigd zal worden voor den aanleg en de inrichting van een stoomtram weg van Steenbergen over Dinteloord naar Willemstad, aansluitende eenerzijds aan de stoomtramlijnen S te enber gen - Z ier. k z - e - Burgh, S teenbergen - Roosend a al Breda en Steenbergen-Bergen op Zoom, anderzijds door tusschcnkomst van een stoomboot veerdienst Wil!emstad-Numansdorphaven aan de stoom tramlijn Numansdorphaven- Rotterdam, wel zoodanigen finanticelen steun te willen verleenen, dat de beoogde verkeersverbetering voor uitvoering vat baar worde. De postchèqui en girodienst De directeur-generaal der posterijen en telegrafie naa^t bekend, dat voor de post rekeningen, behoorende tot dc 8sle en 9de groep, (de nummers 70.000 tot en met 89.999) de postcheque- en girodienst weder wordt opengesteld mei ingang van 3 November. Het vraa jstuk van oorlog en vrede Op 5 November a.s. zal te Assen een debat-avond worden gehouden tusschen prof. Hearing en prof. Slotemaker de Bruine over het oorlogs- en vredesvraag stuk. tig bed, tusschen fijn linnen en purper kleurige zijden dekens lag; het bed stond in eene mooie kamer met kostbare be hangsels en een plafond, waaraan gouden sterren blonken, purperkleurige gordijnen hingen voor de vensters met bonte, met wapenschilden versierde ruiten, zoete geu ren vervulden de lucht en uit de verte klonken de tonen eener luit. Toen was, dat herinnerde hij zich nog nauwkeurig, een deftig man in het zwart gekomen met even deftige begeleiders* en die deden vreemde dingen met hem, zooals: baden, parfumeeren, haarkam men, scheren enz. En toen staken die lie den hem in fijn, wit linnen en met juwee- len versierde kleederon en herschiepen den verloopen vagebond in het evenbeeld van een groot heer. En toen bescheen de zon een heerlijk maal, dat weer door def tige lieden op goud en zilver werd voor- gediend. Daarop was de uitnoodiging tot een wandeling in de vrije lucht gevolgd, en nu zat hij hier in den geurigen, in alle kleuren prijkenden rozentuin. Het was Villon te moede, als had hij door eene daad van Titanisch geweld eene wereld vernietigd, en was nu door de Voorzie nigheid geroepen, haar weer m elkaar te zetten. Vol verbazing sloeg hij zich tegen het voorhoofd. I „Gisteren nacht was ik een uitgestoo- tene en sliep in op het strooleger van een kerker van morgen ontwaak ik in een vorstelijk bed, en mijne bedienden noemen mij edele heer! Op drieërlei wijze laat zich deze merkwaardige geschiede nis verklaren: of ik ben krankzinnig of Autoverkeer tusschen Middelburg en Vlissingen. In de gehouden vergadering van de af- dceling voor dc geschillen van bestuur van den Raad van State is o.a. voorle zing gedaan van het volgende Kon. besluit: Naar aanleiding van een ingesteld be roep door B. en W. van Vlissingen heeft de Kroon vernietigd een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij de weg van Middelburg over West-Souburg naarVlis- singen gesloten wordt verklaard voor mo torrijtuigen, ledig zwaarder dan 500 K.G., behalve personen-motorrijtuigen met ten hoogste 6 zitplaatsen, welke gesloten-ver klaring was geschied in het belang van dc vrijheid en veiligheid van het verkeer op de wegen, alsmede in het belang van dc instandhouding en de bruikbaarheid der wegen. Van dit besluit waren B. en W. in be roep gekomen, aanvoerende, dat door do sluiting de belangen der gemeente ernstig worden geschaad, en dat dc moeilijkhe den, welke tengevolge van het steeds toe nemende verkeer dreigen te ontstaan, slechts kunnen worden overwonnen door verbetering en verbreeding van den weg, hetgeen alleszins mogelijk is. De Kroon heeft overwogen, dat niet gebleken is, dat in dit geval de instand houding en de bruikbaarheid van den weg de toepassing van art. 4 der Motor- en Rijwielwet noodzakelijk maakt, en voorts, dat uit nader ingewonnen ambtsberichten van Ged. Staten gebleken is, dat het mo tief voor de sluiting alleen was om het mogelijk te maken, met toepassing van art. 13, 2e lid der wet, het vervoer met lichte autobussen aan een regeling te kunnen on derwerpen in het belang van hen, die zich met die autobussen doen vervoeren. Op grond hiervan is daarom het be streden besluit vernietigd. Resultaat t wezenlijk prachtig en verrasserid. Pastoor J. Beelen. Geysteren (L.). schrijft: „Ik heb Togal-tabletten gebruikt. Resultaat- wezen lijk prachtig en verrassend. Sedert mijn longont steking begin juli j.l. volgde er onmiddellijk op acute rheumatiek (poda gra) en tevens in de knie. (vooral pijn en stijfheid in de rechterknie) ik kon ook later na genezing van longontsteking bijna niet meer knielen 'en tevens niet of slecht meer goed marcheeren. Na regelma tig gebruik van Togal- tabletten (ik heb 5 flacons f2— gebruikt), is die pijn. stramheid in de knie. geheel en al verdwenen, ik werd leniger en soepeler in al mijn ledematen en wandel bij goed weer 2 A 3 uur in de bosschen net als vroeger voor mijn ziekte. Enfin kort ge zegd, ik ben over Togal uiterst tevreden, want dit werkt prachtig voor lijders aan rheumatiek." Duizenden vrijwillige dankbetuigingen, afkomstig uit alle landen der wereld, bevestigen dezelfde goede en snelle resultaten varr Togal-tabletten bi) Spierrheumatiek. en een even gunstigen uitwer king bij zenuwrheumatiek, gewrlchtsrheumattek, rheumatlsche knobbels, jicht. Ischias, hoofd- en zenuwpijnen, verkoudheid. Influenza, griep -en slapeloosheid. Genezing en onschadelijkheid ge garandeerd. Verkrijgbaar bi) alle Apothekers en Drogisten f 0.80 en f 2.—. PASTOOR J.BEELEN ik droom. Ben ik dronken, dan kan ik nooit Bourgognewijn van Bordeauxwijn onderscheiden een treurig geval. Laat ons de proef nemen". De marmeren tafel was niet vér af. De gouden kannen hadden bij het zoo schit terend in zijne herinnering voortlevend ontbijt gediend, en hij bedacht zich, dat de bedienden hadden gezegd, dat de eene kan Bourgogne-, de tweede Bordeaux wijn bevatte. Nu stond hij op en sloop weer zacht over het gras naar de tafel, nam eene der gouden kruiken en berook angstig den inhoud. Dan schonk hij een gouden belter vol, bracht dien voorzich tig aan zijne lippen en proefde bedacht zaam. „Bij God!" riep hij. „Nooit is in de wijngaarden van Bourgondië een edeler sap gerijpt!" Hij ledigde den beker, vulde een an deren uit de tweede kan en rook en proef de als te voren. Opnieuw was zijne tong hoogst voldaan. „Dit edele vocht kan nergens anders groeien dan in de dalen van Bordeaux. Ik ben dus niet dronken! Ik geloof ech ter ooit niet, dat ik gek ben, want in den grond van mijn hart weet ik heel goed, dat ik de arme Francois Villon ben, de onbemiddelde meester der vrije kunsten, en volstrekt niet de groot-connétable van Frankrijk. Dan droom ik dus, ik ben in het hoekje van den haard in den „Den nenappel" ingeslapen, nadat ik de ge stolen kruik had uitgedronken, en al wat er later gebeurde, heb ik slechts gedroomd.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1