N°. 129. Donderdag 50 October 1924. ill6 Jaargang. FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" ClEIV^ COURANT ca Kleeuweus Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DE WONDERLIJKE KUNST VAN „LEZEN". De Jarngc winteravonden gaan weer aan breken en daarmee de 'tijd, dat menigeen 's. pvonds een bock ter hand neemt, de tijd dat voor de feuillctori-rubriek der bladen meer dan gewone belangstelling bestaat. In verband daarmede doen wij eens een greep uit tic voortreffelijke brochure. „Over de wonderlijke kunst van „lezen", welke onze bekende 'schrijfster Annie Salomons samenstelde cn welke werd uit gegeven door de Wereldbibliotheek, Am sterdam. Wij lezen daarin: Lezen is voor velen van ons een her leven van verloren illusies. Want als we nog 'heel jong zijn, hebben we, diep in onze ziel, de overtuiging, dat ons leven iets bijzonders gaat worden. We weten meestal niet precies in welke richting, maar we voelen iets in ons, een vertrou wen, een overmoed, die ons doen geloo ven, dat onze dagen toch niet zoo kleur loos voorbijgaan zullen, als we dat zien van de bestaantjes om ons heen; dat wij in uitersten van geluk cn verdriet, maar in elk geval laaiend van emotie over de we reld zullen gaan En dan komt de werkelijkheid, cn zet ons, als we van school zijn gekomen, op een klein, vast-omlijnd plaatsje, en wijst ons een daaglijkschcn, geregeld-terugkee renden plicht. Gelukkig wie dan sterk ge noeg is, om in dat werk-zelf de vervul ling van zijn hoogc verwachtingen te vin den, en het te adelen door zijn ernstigen levenswil. De boekenwereld is voor velen van ons een soort ideale wereld, waar de dingen nog gebeuren, zooals we dat in ons ge wone leven hadden gehoopt; want de men schen in de boeken zijn meestal degenen, die zich niet hebben laten knauwen door de allcdaagschc dingen; die hun idealisme zuiver hebben gehouden, en als stralende helden vootr den een of anderen onbe- reikbarcn droom ten onder gaan; cn daarom trekken wij oinze arme verslagen heid, onze schipperende alledaagsheid op aan hun onbcvlokten offermoed. Zij zijn „het andere", dat wij hebben prijsge geven voor een dragelijk, rustig bestaan; daarom kunnen we niet genoeg van hen lezen. Laatst viel me dat nog op, toen ik aan een station mijn handen stond te was- schen. Dc juffrouw, die daar de wacht hield, zat gespannen te lezen, en toen ik haar vroeg, hoe het boek heette, ant woordde ze met gloeiende oogen: „Het dobbelspel van liefde cn leven". En ik zag op het titelblad de traditioneele „beeldschoone" jonge dame, met een „mantel van goudbtonde lokken", die flauw viel in dc armen van een meneer, terwijl een ander „als heer gekleed per soon" met verwrongen trekken hen met een revolver bedreigde. U voelt dc bittere tegenstellingzoo'n juffrouw, die van den ochtend tot den avond bij een zielig kunstlichtje zit de wacht te houden; die het gedonder van de treinen maar heel uit de verte hoort doorklinken ijfchp geen zon ziet; geen wind, geen buileiftbht kent; die dag aan dag 19 OF. NAAR HET ENGELSCH- door Justin Huntly Mc. Carthy. Snel verdween hij in den ouden toren, terwijl de stoet de trap naar den rozen tuin afging. In de deur van den ouden toren, bevond zich een klein venstertje van een verstelbaar luik voorzien, en daar achter woonde dc koning de door hem bedachte comcdiic bij. Olivier had gelijk gehadVillon was geheel veranderd. Door Olivicrs kunst was zijn gezicht zoo veranderd en de haren zoo gekapt, dat het op het oude gezicht van de vagebond geleek als de maan op de lantaarn. Daar bij was hij gekleed als een prins van den bloede. Olivier boog zich diep voor dc in goudbrocaat gehulde gedaante. „Behaagt het uwe excellentie misschien, in dit rozenpricel een weinig te rusten?" vroeg hij. De zoo prachtig gcklcede man zag hem verwonderd aan. Hij bevond zich inder daad in een zonderlingen gemoedstoestand. Zooeven had hij in den spiegel een zin delijk, gladgeschoren gezicht gezien, met geen grooter emotie beleeft, dan dc spanning, of er een dubbeltje of een stui vertje in haar bakje zal regenen, of een mevrouw, die haar mof laat hangen; en dan te lezen van „het dobbelspel van liefde en leven".... Maar het is immers juist, wat ze in haar eigen bestaan heeft ontbeerd, dat zc door dien boeienden roman hoopt bin nen te halen; het is immers juist om met haar gedachten vrij te komen uit die licht- looze kooi, waar haar leven zonder kans op verandering vergaatdaarom wil ze lezen van dobbelen en van romantische liefde. Zoolang we lezen, vereenzelvigen wij ons met den held van het verhaal; we staan aan zijn zijde; we vechten zijn stryd, en de gewone mcnsch met zijn ge wone, zuinige voorzichtigheid staat verre beneden ons. Helaas moeten we haer echter den na druk leggen op het „zoolang we lezen". Want veel menschen leven ademloos mee met de geschiedenis van het jonge meisje, dat den schijn tegen zich had; dat van alle kanten belasterd werd, en dat daar door gebroken wérd en ten onderging; en ze schreien onder het lezen, en vinden het gemeen en maken zich boos op hun nijdige en bekrompen medemenschenmaar als dan vlak cr na in het werkelijke leven een kwaadspreek campagne aan den gang is tegen een van hun vriendinnen, dan her kennen ze niet, dat dit nu een, analoog geval is, als in dien roman; ze voelen niet, dat ze zich ook nu aan den kant van de verdrukte onschuld moeten stellen; (en zelfs van de verdrukte schuld, als ieder een er toch al overheen valt;) neen, het is, alsof ze ineens alles, wat de schrijver hen onder het lezen deed begrijpen, weer glad vergeten hebben; alsof ze nooit een gulleren maatstaf hadden gekend, dan dien van hun eigen benepen hart; en de jonge vrouw gaat even goed ten onder als het veelbeschreide meisje in den roman, ten val gebracht door dezelfde menschen, die toen onder het lezen van dezelfde om standigheden die heete tranen vergoten. Men denkt er niet aan de wereld van zijn boeken, en wat men daar begrijpt en bewondert, over te brengen in het werke lijke leven van alle dag; men vergeet als het ware een kraantje open te zetten, waardoor dat betere begrip en die groo- tere liefde ook in onzen omgang met onze gewone medemenschen zou kunnen over- stroomen. BUITENLAND. Echt of niet echt? Is het beruchte schrijven van den Rus- sischen communist Zinowjeff, den leider der Russische buitenlandschc politiek, waarbij hij de Engelsche broeders opwekt om in Engeland den boel onderste boven te gooien echt, ja of neen. Om deze vraag concentreert zich de EngeLschc verkie- zingsdrukte. Met de bekende handigheid van de zwak kere partij heeft de gedelegeerde der Sov- jet-regeering de besehuldiging omgekeerd en verlangt „verontschuldigingen" van Engeland voor de openbaarmaking vaneen valsoh stuk als een officieel document. sierlijk gefriseerd haar, en nu beproefde hij dit gezicht in verband te brengen met de hem tot nu toe bekende ongewasschen, ongeschoren en ongekamde gezichten. Hij keek naar de schitterende kleeren, die hem omhulden, en zijne gedachten zwier ven terug naar eene garderobe van vuile lompen. Om hem héén stonden deftige pa ges met gouden bekers en kannen in de hand, en hij martelde zijne hersenen om te begrijpen, hoe hij van Robin Turgis, van den „Dennenappel" in deze schitterende omgeving kon zijn gekomen. Zijn hoofd deed pijn van die vergeefsche inspanning, en hij gaf ze op. Olivier herhaalde zijne uitnoodiging, en eindelijk vond Villon woor den, maar zijne stem klonk hem vreemd en hol en was voor' zijne ooren hard als een bevel. „Het zal mijne hoogheid behagen, alles te doen, wat gij zult voorslaan, mijn goede heer", antwoordde hij, denkende, dat het maar het beste zou zijn, zich naar die vreemde trawanten te voegen, die hij met dat, wat hij van het werkelijke leven ken de, maar volstrekt niet in verband wist te brengen. De barbier boog diep. „Ik zal u weldra met eenige kleinel staatszaken moeten lastig vallen", merk te hij daarbij op. Villon glimlachte hem genadig toe, ter wijl hij zich in stilte afvroeg, wat de ander eigenlijk bedoelde; maar hij voel de, dat het een wijs man paste, geeno verwondering te toonen. De omstanclighe- Nu wil het er bij ons niet in dat Mac Donald vlak voor de verkiezingen, die heden (Woensdag) plaats vinden, een do cument zou publioeeren, dat zijn politiek zulk een geduchten knauw zou geven, als hij zelf niet ten volle overtuigd was van de echtheid van het stuk. Dit is dan ook het geval. In een rede heeft de premier verklaard dat het Brit- sche departement van buitenlandsche za ken het stuk echt achtte. En het departement zelve verklaarde Zaterdag in antwoord op de communis tische en andere logenstraffingen van de authenciteit„Het departement van bui tenlandsche zaken en Mac Donald per soonlijk hadden er zich volkomen van vergewist dat de brief betreffende het roode oompiot uit Moskou aan de Brit- sche communisten een echt stuk en geen vervalschimg was, voor het besluit werd genomen tot den drastischen maatregel van een openbaarmaking voor de geheele wereld". Beide verklaringen kloppen dus en men mag veilig aannemen dat de geheime in lichtingendienst van het Engeische depar tement van buitenlandsohe zaken, die zoo goed werkt dat zulke stukken haar door contra-spionnage of hoe dan ook in han den komen, niet zoo ondeugdelijk inge richt is, dat hij na een paar weken onder zoek niet zou kunnen beoordeelen, of hij met een „grove vervalscking" te doen had. Mac Donald heeft op de bovenge noemde vergadering nog het volgende ge zegd: Als de brief vervalscht is, bewijst dit tegen welk een stroom van sohoftig- heid wij hebben op te roeien, doch als de brief echt is kan de natie zeker zijn, dat de arbeidersregeering met beslistheid zal optreden ter onderdrukking van elke poging van buitenaf om zich in binnen- ïand'Sche aangelegenheden te mengen. Ter verdediging van het laat tijdstip waarop hij deze zaak ter sprake brengt, zeide de premier nog geenerlei voor publicatie geschikte mededeeling te bezitten. De zaak wordt tot het uiterste onder zocht. Wat het Russische verdrag betreft, zei- de Mac Donald„Wij zullen Rusland een eerlijke kans geven. Wat er ook gebeuren moge, Rusland blijft bestaan en het is van het grootste belang van Rusland een land te maken, dat met de andere landen samenwerkt. „Maar niet ten koste van onze porte- monnaie", zullen ongetwijfeld vele kiezers hieraan toevoegen. Revue. Het Agramsche blad „Morgen" ver zekert, dat bij den aanleg van den spoor weg tusschen Ogoelin en Knin alles in volkomen orde is geschied; de stations zijn gereed, de tunnels en bruggen zijn voltooid, wachthuisjes en alle verdere on- derdeolcn zijn klaar, alleen heeft men vergeten de rails te leggen. Zoodat van een in exploitatie brengen voorloopig niets kan komen. De Raad van den Volkenbond is Maandag te Brussel bijeengekomen. De agenda vermeldde: de afbakening van de grenzen van Irak en het vraagstuk van de Grieken te Konstantinopel. Paul Hymans was voorzitter. KEELPIJN CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. BINNENLAND. den waren wel zeer vreemd, maar geens zins onaangenaam, en dan was het in elk geval het verstandigst, ze van de vroo- Idjke zijde op te nemen. „Dat is geen last, voortreffelijke dwerg", antwoordde hij. „Dergelijke plich ten zijn even zoo vele genoegens vooreen waar man Weer boog Olivier. „Het zal zijne majesteit waarschijnlijk later behagen, u met hare hooge tegen woordigheid te vereeren Opnieuw blonk Villon's gelaat min zaam en weer vond hij, naar hij meende, woorden, welke pasten bij den staat der dingen. Misschien was hij in dit wonder bare droomland dienaar en vriend des konings. Het kon tenminste niet schaden, zulke gevoelens aan den dag te leggen, wanneer zijn plechtige metgezel ze als natuurlijk scheen té beschouwen. „Altijd zeer verheugd, den besten Lo- dewijk te zien. Wij zijn goéde vrienden, hij en ik. De menschen zeggen leelijke dingen van hem, maar zij kennen hem niet, dat moogt gij van mij gelooven!" Hij deed zijn best, de b»okstukken zij ner herinnering samen te voegen, om te ontdekken, van waar zijne vriendschap met den koning eigenlijk stamde, maar zijn hoofd was zwaar en duizelig, en het was hem te moede als een mensch, die in eene donkere kamer tevergeefs de klink der deur zoekt. De stem van den barbier maakte een einde aan zijn innerlijken strijd. Autobussen De Nederlandsche Bond van autobus dienst-ondernemers heeft Vrijdag te Rot terdam zijn algemeene vergadering gehou den, waarin uitvoerige algemeene beschou wingen over de keuring van autobussen zijn gevoerd. Daarbij zijn de volgende con clusies vastgesteld: le. een regeling van het autobus ver keer, met daaraan verbonden keuring van het materiaal, moet er zijn; 2e. de eischen moeten voor het ge heele rijk uniform zijn en moeten opge steld worden door deskundigen in over leg met vertegenwoordigers van het auto- buis bedrijf 3e. de keuring van autobussen moet zich beperken tot een beoordeeling van het al of niet voldoen aan do gestelde eischenzij mag niet tevens een gratis advies worden, waardoor slechts het voortbestaan van ongewenschte beunha zerij wordt bevorderd; 4e. bestudeering van de mogelijkheid, tot verbetering van materiaal- en construc tiefouten te komen., behoort niet tot d werkzaamheden van een keuringsdienst als zoodanig 5e. leidende personen en personeel van keuringsdiensten mogen noch r echt- streeks, noch zijdelings belang hebben bij of in relatie staan tot de levering van ocnig object van keuring; 6e. de kosten van de keuring beboe ren te worden gevonden op overeenkomsti ge wijze als geschiedt voor de controle op andere openbare vervoermiddelen 7e. zoolang, met terzijde stelling van 6e, de kosten van keuring ten laste van auto busdienst-ondernemers worden ge bracht, dient voor het geheele rijk het zelfde, naar billijkheid berekende, tarief ibe gelden, bij de vaststelling waarvan auto bus-ondernemers evenveel recht hebben, gehoord te worden, als andere rechtstreeks belanghebbenden 8e. er dienen maatregelen te worden getroffen, dat zoowel ten aanzien van keuringseisehen, als van keuringstarieven zoolang geen uniforme rijksregeling be staat beroep voor belanghebbenden mo gelijk worde. Verder werd aan den minister van wa terstaat het volgende telegram gezonden De algemeene vergadering van den Bond van autobusdienst-ondernemers, voor opstellende, dat vaststelling van zekere eischen waaraan autobussen moeten vol doen om als openbare vervoermiddelen te kunnen worden toegelaten, noodzakelijk iis in het belang van een veilig verkeer, is van oordeel: dat de te stellen eische» voor het geheele land dezelfde behooren tc zijndat de vaststelling van deze eischen behoort té geschieden door een daartoe bevoegd lichaam en wiet door een enkel „Staat gij ons toe, heen te gaan, edele heer?" Villon's gezicht verhelderde; hij dacht dat het heel aangenaam zou wezen, alleen te zijn met zijn wanhopig worstelen naar waarheid, en dit des te meer, omdat de pages, zooals Francois wel bemerkt had, de gouden kannen en bekers op de mar meren tafel hadden neergezet. Zijn instinct zeide hem, dat zulke kostelijke vaten ook een kostelijk nat moesten bevatten. „Zeker, zeker", zeide hij, maar toen de barbier wilde heengaan, hield hij hem bij de mouw terug en trok hem vertrou welijk naderbij. „Wacht nog een oogenblik", fluisterde Villon hem toe. „Mijn ellendig geheugen gij weet immers, dat het mij dikwijls in den steek laat, hoe vergeetachtig ik ben. Wilt gij niet zoo goed zijn, mij nog eens te zeggen, wie ik eigenlijk toevallig ben?" Het gelaat van den barbier verried niet het minste spoor van verrassing bij deze toch wel wat ongewone vraag. „Edele heer, gij zijt de Montcorbier", antwoordde hij ernstig. „Gij zijt gisteren nacht uit Provence hier aangekomen, aanbevolen door den beheer- soher van Provence, bij wien gij in hoog aanzien staat. Maar nog grooter is, ge loof ik, de gunst, die de koning van Frankrijk u bewijst, want het heeft hem behaagd, u tot groot-connétable van Frank rijk te benoemen. Het is de uitdrukkelijke persoon; dat in zoodanig bevoegd lichaam ook de autobusdienst-ondernemers ver tegenwoordigd behooren te zijn, c. q. dat althans ook de meening van laatst genoemden vóór de vaststelling van bin dende eischen dient te worden gehoord. De Tariefwet Voor de afdeeling Rotterdam van den Vrijheidsbond, heeft de heer S. van den Bergh Jr., lid van de Eerste Kamer, ge sproken over de tariefwet. Spr. voorziet voor ons land groote moeilijkheden uit dat tarief en nog groo- tcre moeilijkheden uit de combinatie: ver hoogd tarief en invoerverboden. Neemt b.v. Duitschland represaillemaatregelen, dan worden gestraft de exportbedrijven. De moeilijke tijden zullen er niet alleen voor onze industrie komen, maar vooral ook voor onzen landbouw. De staat heeft zich met reusachtig succes tot voorlichting bepaald en de landbouw is tot grooten bloei gekomen., vooral ook omdat hij uit voert, meer dan 40 pet. van onzen gehee- len uitvoer. De toenemende uitvoer van onzen landbouw beeft in de eerste zes maanden van dit jaar naar Duitschland alleen 60 millioen bedragen, zes maal zoo veel als verleden jaar. Voor dit jaar kan dit bedrag 140 millioen worden. En nu dat zoo gaat, zou de regeering de grenzen gaan sluiten?! Zou men b.v. door repre saillemaatregelen van Duitschland tien duizenden landbouwers willen treffen, om eenige honderden in de schoenenindustrie aan werk te helpen'? Dat is zelfmoord- politiek. Het groote ongeluk is, dat men ons land door al deze maatregelen kunstma tig afsluit van de wereldmarkt, hetgeen tot verslapping en versuffing leidt. Hier kan spr. getuigen van een ervaring van 45 jaar, en zijn ondervinding is, dat er maar één stelsel is voor het belang der bevol king in al haar lagen, dat is het stelsel van den vrijhandel, hetweLk ook de oor zaak is geweest van den grooten voor spoed van Rotterd'ani en van ons land in de jaren vóór den oorlog. Naast het gevaar van inslapen ligt in protectie bo vendien dat van corruptie, vooral in een land met algemeen kiesrecht. Herhalingsoefeningen 1925. In 1925 worden bij de infanterie van de Ilde en IVde divisie de dienstplich tigen der lichtingen 1919, 1920, 1921 en 1922 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen. Herziening bmrwaax.de persbelasting Naar men aan de N. R. Crt. meldt, zijn de inspecteurs der directe belastin gen aangeschreven, voor 1925 den grond slag Huurwaarde van de personecle be lasting aan een nauwgezette herziening te onderwerpen. RECHTSZAKEN. Arrondtóseinents-EeckLbvnk tt Middetbui g Door P. A. d. W., 35 jaar, koopman te Goes, is booger beroep aangeteokend tegen het vonnis der Rechtbank t» Mid delburg van 17 October j.l., waarbij hij ter zake van belastingwet-overtreding is veroordeeld tot f 100 boete of 5 dagen hechtenis. wensoh des konings, dat gij daaraan steeds gedachtig moogt zijn". Villon lachte, maar ondanks al zijne spanning klonk dit lachen niet geheel van harte en niet geheel natuurlijk. „Dat spreekt van zelf! Hoe dom van mij, dat te vergeten! Zeg nu eens, goede heer langvoet, zou men niet gelooven, dat een man in zulk eene voorname betrek king ook over heel wat macht, invloed, autoriteit en zoo iets heeft te beschikken „Door de genade van zijne majesteit zijt gij de eerste man in het rijk." Villon haalde verlicht adem. Dc droom begon louter glans te worden. „Juist zoo, juist zoo! Maar heeft mijne verheven poisitie ook met betrekking tot zakgeld aangename gevolgen?" „Indien gij slechts in uw zak wilt tas ten", stelde Olivier voor, naar Villon's met juweclen versierden gordel wijzend. Francois greep in de aan den gordel han gende tasch en haalde eene handvol spik splinternieuwe goudstukken te voorschijn, die vroolijk in de zon fonkelden. Met een uitroep van vreugde liet hij de muntstuk ken als een goudstroom van de eene hand in de andere glijden en keek naar het schitteren en glinsteren met het genot van eeci nieuwen Midas. Maar de eerste gedachte, die bij den aanblik van dezen verrassenden rijkdom in zijn hart opkwam, was geheel onzelfzuchtig. 1 (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1