GOESCHE CUURAHT BIJVOEGSEL Financieel Nieuws. Aan de lezers van ons wekelijksch artikel over Zuid- en Noord-Beveland, Bij Hoest en Verkoudheid Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland, in Oen ouden tijd, VAN DE van ZATERDAG 25 OCT. 1924.. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandeï v.h. S. en M. Boogerd te Middelburg. In de heden (Vnjdag)iniddag gehouden vergadering van aandeelhouders v.d. Zeeuw- schen Voeder en Kunstmesthandel werd hei jaarverslag uitgebracht In het. afgeloopen boekjaar werd f 12.634,39 winst gemaakt. Vocigpsteld wordt hier van f 2000 ie reserveeren voor dubieuse debiteuren en de overige f 10,634,39 te bestemmen voor afschrij ving, waarbij dan nog wordt gevoegd f4.570,30 welke bij de reorganisatie is gereserveerd, zoadat totaal f 15.204 69 kan worden afgeschreven. Herinnerd wordt aan het 30 pCt. af stempelen op de aandeeler en aan de re organisatie, waardoor het aantal van 88 ambtenaren mei 33 werd verminderd. Dit is echter te veel gebleken. D». or de toe nemende drukte zag de directeur, de hrer M. Boogerd zich genoodzaakt ontslag te nemen. Veimoedelijk zouden op deze ver gadering nieuwe reorganisatie-plannen worden voorgesteld. Verder wordt er op gewezen, dat in de tweede helft van het verslagjaar groot na deel is toegebracht door de actie van som mige aandeelhouders, dij aan wilden sturen op liquidatie, door welke actie het vertrouwen in de N.V. moreel en financieel geschokt werd. Een vertegenwoordiging van een groote onderneming ontging hierdoor de zaak en andere fabrikanten trokken toegestane faci liteiten in. De wensch wordt uitgesproken, dat in het vervolg klachten al' ijd worden te berde gebracht in op stationaire wijze bijeengeroepen vergaderingen. Alle afdee» lingeii leverden winst op. De omzetten van voeder en kunstmest bleven aan de verwachtingen beantwoorden. SCHOOL EN KERK. Ned Hew, Kerk. Beroepen te Kats cand. E. J. Mulder te Baarn. Ger.Kerken Beroepen te De Lier F, A. den Boeft te Kruiningen. RECHTSZAKEN. De Leidsche ziekenliuisbouw De Haagsche rechtbank uitspraak doende in twee zaken, betrekking hebbende op bij de thans opgeheven bureaux van rijks - bouwmeester voor onderwijsgebouwen ge pleegde onregelmatigheden, veroordeelde den aannemer A, A. van T. wegens op lichting tot een gezamenlijk bedrag van f 180.000 in verband met de levering van heimasten, tot anderhalf jaar gev. en ben bouwkundige G. V. I). wegens verduistering van f 11.000 tot twee jaar gevangenisstraf, voor beide beklaagden met aftrek der preventieve hechtenis en met vrijspraak voor wat betreft het meer dere ten laste gelegde. Naar aanleiding van de publiceering van het werkje, getiteld „Wande lingen door Zuid- en Noord-Beveland in den ouden tijd", krijgen we van vele zijden de vraag of' het niet mogelijk zou zijn dit feuilleton verkrijgbaar te stollen als boekwerk. De telkens varieerende grootte van de afdrukken in de courant, met aan de achterzijde ander nieuws bedrukt, öiaken het weinig geschikt om te bewaren, en zou voor velen, die dit blijvend in hun bezit willen hebben, het verschijnen in boekvorm een uitkomst zijn. Wij hebben dezen vorm van uitgeven al eens overwogen, doch kwamen vooi' nog al groote kosten in verhouding tot den vermoedelijken verkoop. Nu er echter veel belangstelling blijkt te bestaan voor dit werkje, willen we trachten dit plan alsnog uit te voeren. Wij stellen ons voor de uitgave daarvan te doen drukken op uit stekend papier, waardoor een goed verzorgde druk is gewaarborgd en de tand des tijds geen invloed daarop kan hebben. "Verder zullen bij deze uitgave 10 illustraties worden ingevoegd van verschillende dorpen en kasteelen uit de oudheid der Bevelanden. De aflevering zal bij telkens 8 vel (48 pag.) geschieden waarvan de prijs 75 ets zal bedragen. liet totale werk zal compleet zijn in 3 afleveringen en dan f2,25 kosten. Voor innaaien in een daarbij geleverd omslag wordt 25 ets. berekend. Alleen bij voldoende inteekening zullen we tot dezen vorm van uit geven kunnen overgaan. Wij verzoeken dringend met het toezenden van onderstaand intcekenbiljet niet te wachten, daar zoo spoedig mogelijk moet beslist worden of dit merkwaardig boekje weer in zijn geheel voor het nageslacht bewaard kan blijven. Een alfabetische naamlijst der inteekenaren zal aan het werkje toege voegd worden. Wij maken er nog attent op, dat ook medelezers van de inteekening kunnen gebruik maken. Inteekening op de uitgave: „Wandelingen door Zuid- en Noord- Beveland" door J. Ab. Utrecht Dresselhuis, door ondergeteekende te (Kan als drukwerk worden verzonden). Mijnliardt's Salmiak-Tabletten 40 ct. Thermo-Tabletlen 45 ci Anga-Bonbons 60 ct Bij Apothekers en Drogisten. PROVINCIE-NIEUWS. Kloetinge. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op 23 October j.l. des namiddags te half zes. Afwezig wegens ongesteldheid dhr. D. Sinkc en met kennisgeving dhr. P. D. Hoogstraate. Ingekomen stukken: a. van Ged. Sta ten goedkeuring van de besluiten tot vast stelling der rooilijn aan den nieuwen Rijks weg en aan den Willem Zelleweg; b. schrijven van het zelfde college dat de leges op jaehtacten tot 50 pet. kunnen worden opgevoerd; c. van dhr. J. Feliuis alhier, waarin deze zijne benoeming tot lid van de commissie tot wering van school verzuim aanneemt. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt mede dat zich voor het vervolgonderwijs slechts 4 personen hebben opgegeven. Wegens de te gerin ge belangstelling zal dit jaar geen ver volgonderwijs worden gegeven. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de algemeerie begraafplaats. B. en W. wijzen er op, dat de ruimte in de 3c en 2e afdceling zeer beperkt wordt, zoodat uitbreiding zal moeten volgen. De gemeente beschikt daar voor nog over ©en perceel grond, groot 8 A. 70 c.A. achter de algemeen© be- graaf plaats gelegen en verhuurd aan dhr. G. Koic. Dit perceel kan zeer goed met weinig kosten voor begraafplaats worden ingericht. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen aan- aangenomen. Weder komt in behandeling de toekenning van 10 ct. per inwoner ten behoeve van een op te richten literair- economische afdeeiing aan de R.H.B.- School te Goes. Besloten wordt met 3 tegen 2 stemmen genoemde bijdrage ad f 180,- toe te kennen. In behandeling komt het voorstel van B. en W. om het presentiegeld voor de vergadering van de commissie tot wering van schoolverzuim te verhoogen van f30,tot f50,per jaar. De voorz. zegt dat zulks is geschied in verband met een schrijven van ge noemde commissie. Genoemde commissie geeft daarin te kennen, dat het aantal ver gaderingen volgens de nieuwe leerplicht- beschikking zeer is toegenomen; dat uit een oogpunt van billijkheid de leden op een vergoeding voor het bezoeken der vergaderingen aanspraak mogen maken, vooral omdat eenigen vaak uit hun werk kring worden geroepen. Ze verzoeken het presentiegeld te bepalen op f 1voor gewone leden en f2,voor den secre taris per vergadering. De voorz. merkt op dat bij voltallige vergaderingen het pre sentiegeld dan op ongeveer f 100, - zal komen, hetgeen een hoog bedrag kan ge noemd worden.Toch zegt hij, dat in verband met de vele vergaderingen en vooral het werk van den secretaris eenige verhoo ging wel op zijn plaats was. Dhr. Straub kan niet begrijpen dat zoo n verzoek tot den Raad wordt gericht, door den voorz. en den secretaris. De voorz. merkt op dat het niet alleen uitgaat van de onder teekenaars, doch dat zij namens de ge- heele commissie hebben gehandeld. Meer dere leden zijn van meening dat genoemde functies niet behooren te worden uitge voerd om beloon ing doch meer in het be lang van het onderwijs. Na eenige discus sie wordt het voorstel van B., en W. met 4 tegen 1 stem verworpen. Vóór dhr. M. Eversdijk. Vervolgens hebben eenige wijzigingen in de gemeente-begrooting plaats. Besloten wordt aan de volontairs cene gratificatie te verleenen over 1924. Daarna komt in behandeling de begroo ting voor het dienstjaar 1925. De inkom sten geven geen aanleiding tot opmerkingen. Hierna wordt de vergadering tot 7.30 uur geschorst. Na heropening der ver gadering worden de uitgaven behandeld welke eveneens geen aanleiding geven tot noemenswaardige opmerkingen. Hierna wordt de begrooting met algemeene stem men vastgesteld in ontvang en u.igaaf op f46.001,30 en een half met een post van onvoorziene uitgaven van f 1590,80 en een half. De rondvraag leverde niets op. Hierna sluiting. Bij Kon. besluit van 17 October is aan deze gemeente een voorschot ver leend tot een maximum van f 3600, ter verstrekking aan de in deze gemeente opgerichte vereeniging, uitsluitend werk zaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een land arbeider benoodigd bedrag voor de ver krijging van een plaatsje. Krabbend ijke. Raadsvergadering op Donderdagavond j 1. Afwezig niet kennis geving weth. Hiirdes. Door Ged. Staten is goedgekeurd een wijziging in de begroo ting dienstjaar 1924. Door den Commis saris der Koningin zijn tot zetters be noemd de heeren J. Allewijn en G. J. van Doorn. B. en W. hebben de kas van den gemeente-ontvanger opgenomen en in orde bevonden. Ingekomen is een verzoek, onderteekend door alle ingezetenen van Roelishoek, om op de haven twee lantaarns te plaatsen. Met alg. st. wordt goedge vonden, dit verzoek in handen van B. en W. te stellen ter afdoening. Mocht er behoefte zijn om twee lantaarns te plaat sen, dan zullen daartoe maatregelen ge nomen worden. In verband met een ver zoek van het hoofdbestuur der Z.L.M. wordt de algemeene politieverordening ge wijzigd en een nieuw artikel Vliegend pluimgedierte ingevoegd, waarbij verbo den wordt duiven uit te laten vliegen tus- schcn 15 Maart en 1 Mei. Aan de orde komt de vaststelling van de begrooting, dienstjaar 1925. De voorz. stelt voor hoofdstuk voor hoofdstuk te behandelen, dan kunnen de leden bij ieder hoofdstuk hun opmerkingen maken. Dhr. de Kok wensch t algemeene beschouwingen te hou den. Wat het financieel gedeelte betreft kan hij met deze begrooting meegaan, doch als het zijn principe of het gemeentebelang betreft, dan behoudt hij zijn stem voor. Zoo bij de post pensioen en assurantie, welke gebrandmerkt worden door zijn ge loof. Critiek op andersdenkenden zal hij niet uitoefenen. Uit overtuiging en naar de opvatting van de Heilige Schrift, kan hij niet anders. Hij verzoekt den voorz. dat in de notulen aanteekenin^ zal ge maakt worden van de principiëele bezwa ren van de fractie der Gcref. Staatspar tij. Dhr. Vogelaar, aanvankelijk niet van plan om algemeene beschouwingen te hou den, is veranderd van gedachten, nu dhr. de Kok algemeene beschouwingen heeft gehouden. Hij vraagt den voorz. of in het college van B. en W., waarin de fractie der Geref. Staatspartij zitting heeft dezelfde bezwaren zijn geuit. Dan zijn B. cn W. met deze bezwaren bekend en is het hier overbodig ze nog eens te her halen. We moeten eehiter als Raad dc be langen van de gemeente behartigen, zoo- als door de Grondwet wordt voorgeschre ven. Hij begrijpt niet, hoe een gemeente bestuurd zou moeten worden, als met dit beginsel rekening gehouden werd. H.y voelt veel voor een persoonlijke meening, doch we moeten niet vergeten, dat wc hier voor de gemeenschap zitten. Bovendien, de hoogere colleges keuren een begroo ting, waarbij met dergelijke bezwaren re kening gehouden is, niet goed. We hoe ven er hier dus niet mee aan te komen. Het is maar schermen naar buiten. Dhr. Wouter sen wenscht ook nog een en an der te zeggen en slaat een blik op het afgeloopen jaar. Op de eerste vergade ring in Sept. werd al dadelijk de zitten de weth. Vogelaar van den zetel afge stemd. Men kon toen al dadelijk zien dat C.H. cn Oud-Geref. een verbond hadden gesloten. Men kon al spoedig ge waar worden, wie in deze partijen de la kens uitdeelden. Dadelijk brachten de hc ren wijzigingen in de overgelegde begro ting en dadelijk bleek hierbij, dat p soonlijke overwegingen hieraan niet vree waren. Het slechtst er aan toe was gemeente-arbeider, die zijn inkomen 10 pet. zag verminderen en een andere bevriende werkman met veel minder dienst jaren dan de eerste mocht zijn inkomen behouden. De dokter en de gemeente- bouwkundige bleken ook in geen goed blaadje te staan en moesten ook een veer laten vallen. Het Groene Kruis, een instel ling waar een ieder respect voor heeft, werd beknibbeld. Zoo voerden de heeren kleine politiek en de groote politiek volgde bij de verbanning van de vereeniging uit de school en den aanval op de openbare school. De voorz. beantwoordt de heeren Dhr. de Kok komt nu voor de zooveeLste maal vertellen, dat zijn principe berust op de Heilige Schrift. De voorz. hecht daar hoe langer hoe minder waarde aan. Velen van de partijgenootcn van dhr. de Kok verzekeren hun eigendommen, cn zoo men dit aantal eens wist, wat zou dat ontsteibaar groot zijn. Zoolang er voor de inwendige zending bij uw geloofsgenoo- ten nog zooveel te doen is, mist u het recht hier met uw principes te komen. Mijnheer de Kok, nog zoo heel lang is het niet geleden, dat hier voor deze groene tafel een van uw partijgenootcn verklaarde geen bezwaar te hebben tegen assurantie, toen het de aanvraag gold van gelden voor stichting van een Oud- Geref. school. Dili-. Vogelaar antwoordt de voorz. dat hem in het college van B. cn W. van dergelijke bezworen niets ge bleken is. Hiermede waren de algemeene beschouwingen afgeloopen en werd de be- grooting poist voor post behandeld. Bij de post jaarwedde gemeentewerkman stelt dhr. Woutersen voor deze weer op het oude salaris te brengen. De voorz., wel geen raadslid zijnde, wil dit voorstel graag ondersteunen. Hij beeft het altijd be jammerd en betreurd, dat alleen deze DOOR J. AB UTRECHT DRESSELHUIS. (Nadruk verboden.) Het slot waarop deze Heeren hun verblijf hielden, was een stout gebouw met diepe gewelven, hetwelk men over een steenen brug van vier bogen binnen trad. Thans wijst men u ginds slechts de plaats waar liet stond, als zijnde in den strijd met Spanje verwoest, en sedert meer dan eene eeuw ten gronde toe afgebroken. De schoone, weleer aan St. Pie tor gewijde, en van vier vikarien voorziene kerk, is evenwei nog aanwezig cn prijkt mot ecnen hoogen toren; ja, het! geheel©! dorp draagt nog genoegzame blijken van het voormalig aanzien van deszc/lfs Heeren, die ook met hunne zijtakken een der rijkste cn magtigste geslachten vormden, welke in Zeeland ge vonden werden. Reeds vroeg bezaten zij Arncmudenzand. Ovezand en Heinkenszand, cn iin 1395 wisten zij zelfs van Idertog Albert, wiens luister zij op het tournooij of steekspel, te Kuinrc in 1386 hadden helpen verhoogen, niet alleen do bevestiging te verwerven van alle deze reeds aanzienlijke lee- nen, maar ook alle aanwassen die aan dezelve komen mogten, cn alle schorren tusschen de eilanden Walcheren, Borsselej en 2uid-Bcveland gelegen, ten gevolge van welken giftbrief thans nog, niet alleen de groote en schoone Kraaijert-poldors, maar ook het Nieuwland in Walcheren, tot de heerlijkheid van 's Heer Arcntskerke behooren. WOESTHEID DER OUDE RIDDERS. Zoo zeer als vele der oude edelen zich, in tijd van oorlog, door dapperheid en heldenmoed onderscheidden, en ook hc'# geslacht der van Schcnge's meer dan óón kloek Ridder cn voortreffelijk Zee-kapitein leverde, zoo onrustig waren die zelfde Heeren ook in tijden van vrede. Niet alleen verongc- lijkingen en beleedigingen, verleiding van Jonkvrouwen en dergelijke, maar ook twisten over burgerlijken eigendom deden meermalen het zwaard uit de schede komen. Wie bij het ontstaan van eenig geschil, of het plegen van eenige gewelde narij tegenwoordig was geweest, was gehouden deel te nemen in den strijd die daaruit voorsproot. De bloedverwanten der voornaamste tegenpartijen moesten de zijde kiezen van het Opperhoofd, waaraan zij vermaagschapt waren. De leen mannen werden in het verschil gewikkeld, omdat zij gehouden waren de wapenen voor hunnen burgheer optevatten. Zoo zette de bijzondere twist van een paar aanzienlijke edelen dikwerf het gansche land in vuur en vlam, en gaf' aanleiding tot de schroomelijkste ongeregeldheden. Uit echte bescheiden blijkt het, dat men alhier, nog in het midden der 14e eeuw, op die wijze tegen elkander woedde, vrouwen noch Priesters spaarde, de gevangenen in dc kelders der burgten opsloot, en aldaar somwijlen wreedaardig van het leven beroofde. Indien het ie waad tot die hoogte gestegen was, kwam, meestal op verzoek der zwakste partij, de Landvorst wel tusschen beide, en dwong den sterkeren de schriftelijke belofte af tot staking der vijandelijkheden en onderwerping aan de uitspraak van beproefde mannen. Maar meestal was de straf niet geëven- redigd aan het misdrijf. Eene geldboete, het schenken van altaarsieraden, het stichten ecner kapel of kerkdienst, en hoogstens eene verbanning, konden de schandelijkste bloed schuld uitdelgen. Zóó werden b.v. de gebroeders Floris cn Doedijn van Borssele, Wisse van de Poele, en clrie gebroe ders van Schenge, benevens nog een paar anderen, den 23 Julij 1342 voor een tijd gebannen, omdat zij, bij zulk eene bin- nenlandsdhc vete, behalve andere manslagen, ook een drietal edelen gevangen, in boeijen geklonken, en alzoo vermoord hadden; en in 1360 aan Pieter van Baarsdorp eene boete opgelegd van duizend ponden zwarte, d. i. ongeveer f750,00; dewijl hij, met zijne lieven en knechten tegen Middelburg opge trokken, in de nabijheid dier stad eenige mannen dood geslagen had Baarsdorp, Sinouts-, en 's Heer Abtskerke. Maar ziet daar de geringe overblijfselen van het Kasteel van Baarsdorp, waarvan ik al vroeg gesproken heb, als van de sterkte, die de westzijde van deze gronden dekken moest, gelijk het Slot Ostende de tegenovergestelden, en in 1299 door Jonkheer Jan werd ingenomen en uitgemoord. Sedert nagenoeg twee eeuwen ligt het zoo als wij heL' thans zien. Waarschijnlijk ging het in den stfijd tegen Sjgjanje ten gronde. Naar den omvang der overblijfselen te oordeelen, was het een aanzienlijk gebouw met een wel versterkt nederhof. De nog aanwezige kerk was oorspronkelijk de slotkapel, doch heeft niets merkwaardigs. Hare inwijding moet tusschen 1232 en 1234 hebben plaats gevonden, want Wolfert van Borssele van Baarsdorp, die in 1232 stierf, werd nog te Hoedekens- kerke begraven, doch zijn zoon en naamgenoot, die in 1234 ontsliep, reeds te Baarsdorp. Op den heuvel, dien gij ginds in het oosten ziet, stond nog in het begin der 15e eeuw een molen; hij is dus geen vliedberg, gelijk gij straks in de nabij heid van 's Heer Arentskerke er een gezien hebt. Dit alleen wil ik nog opmerken, eer wij verder gaan, dat dit thans vernield en vergeten plekske de geboorteplaats was van Cor nells van Baarsdorp", den beroemden bijzonderen geneesheer van Keizer Karei V, en de beide Koninginnen Leonora van Frankrijk, en Maria van Hongarie, die den 24 November 1565 te Brugge stierf. Ginds in het zuid-oosten ziet ge een paar kerktorens. Zij zijn van S i n o ut is- en 's Heer Abtskerke, welke thans slechts ééne gemeente uitmaken, doch voorheen zeer onder scheidene Heeren erkenden. Het minste dezer twee dorp jes is Sinoutskerke, waar alleen het kerkje, met de geschil derde heiligenbeelden op het koepelhout, eenige aandacht kan trekken. Het was eene bezitting der Heeren van Baarsdorp. 's Heer Abtskerke daarentegen was een geestelijk goed. Graaf Dirk VII had der Abdij van Middelburg een aantal landen en tienden op zijne gronden geschonken, welke in 1208 door zijnen broeder Willem van nieuws aan dezelve be vestigd werden. De Abt stichtte op de dus verkregene bezit tingen een heiligdom, hetwelk bij aan den H. Johannes toe wijdde, doch door het volk s Heer Abtskerke genoemd werd, en waarbij het tegenwoordige dorpje verrees. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1