Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Mijnhardt's Sanapirin-Tabletien. Hoestsiropen voor Kinderen - Uit deze gegevens zou men afleiden met een nieuwe soort te doen te hebben, die veel overeenkomst vertoont met dc oude juttepcer. Om weer een nieuwe juttepeeri te kweeken., zou men moeten weten op welke wijze de oude ontstaan is. De vèrwekkr van mond - en klauwzeer De vondsten van Frosch en Dahmen door de officieels commissie met bevestigd De Deutsche Tieracrztiiche Wochen- schrift van 4 October bevat de navolgende mededeel ing: Tot groote teleurstelling voor de Duitsclie wetenschap konden de zoo geslaagd lijkende resultaten van de onder zoekingen van Frosch en Dahmen niet be vestigd worden, zooals blijkt uit het be sluit van de onderzoekingscommissie. Uilen en muizenplagen De inspecteur, hoofd van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wagenin-gen schrijft De P lantenz iektenku nd i ge Dienst heeft uit verschillende streken van ons land be richten ontvangen, omtrent een sterke, soms zelfs vernietigende ontwikkeling van de muizen. Eveneens ontvangt hij uit tal rijke plaatsen, en maar steeds door be richten over de buitengewoon roekelooze wijze, waarop een ieder met uilen, toren valken en buizerden omspringt. Het aan tal vogels van deze soorten, dat jaar lijks in ons land wordt bemachtigd, zal ongetwijfeld in de duizenden loopen. Soms in de omgeving van één stad, honderden (Venlo 1923). Maar ook vogels als ek sters, kraaien en Vlaamsche gaaien, die op hun tijd wel een muis verslinden, wor den veel te veel vernield. In dat gedeelte van het jaar is die vernieling zeker onver dedigbaar, noodeloos en zelfs schadelijk. Dat dc thans optredende plaatselijke vermeerdering van de muizen, behalve aan dc vernieling van bunsing en wezel, voor een belangrijk deel aan de natuurlijk (winter 1922) en gewelddadige opruiming van bovengenoemde vogels toegeschreven moet worden, moge niet rechtstreeks be wijsbaar zijn, het 's niettemin duidelijk, dat wij in deze het eVenwicht in de na tuur zich in de eerste plaats met haar eigen middelen moet laten herstellen. Doen we dat met, en gaan we voort, haar dat te beletten, dan zullen we ons in steeds groo- ter wordende moeilijkheden brengen. Men bedenke, dat de vogels, krachtens hun physiek, alleen kunnen leven van overvloed, en dat voor de hierboven ge noemde in de eerste plaats muizen en mus- sc'hen dc buil zijn, waarop ze teren. Deze buit is in ons land zelfs zoo overvloedig, dat vele vogels van verre broedgebieden naar hier komen, om den winter door te brengen. Die overvloed schijnt in normale omstandigheden dus zelfs in den winter te bestaan. Het bemachtigen van die vogels is dom, gewoonlijk een ruw vermaak* dat tenslotte de landbouwer alleen betaalt. Aan het bovenstaande zij toegevoegd, dat het cloor den Plantenziektenkundigen sinds eenige jaren ingestelde onderzoek van de door kerkuilen uitgespuwde ballen de aanwezigheid van de resten van dui zenden muizen en honderden musschen voor den dag heeft gebracht, maar dat de inzendingen uit sommige deelen van ons land nog te gering zijn, om een nader verband tusschen het uilenvoedsel en de cultuur der omgeving thans reeds te kun nen vaststellen. Het is hierom, dat de in specteur aan landbouwers en ook aan kos ters van kerken verzoekt, de op hun zol ders aanwezige uilcproppen ter onderzoek aan hem op te zenden. Voor deze zendin gen benoodigde porto's kunnen vergoed worden. die vanaf de oprichting bestuurslid was, ontving als aandenken een fraai wandbord. Minister Ruys wees er op, dat van Sas van Gent de victorie is begonnen voor de coöperatieve suikerfabricage. Na het voor beeld van Sas van Gent is de coöperatie in dc suikerindustrie tot een heugelijke ont wikkeling gekomen. Hoezeer de teelt van suikerbieten is toegenomen maakte de heer Ruys duidelijk door erop te wijzen, dat van 1861 1870 in ons heele land 1649 H.A. met suikerbieten waren bebouwd en in 1923 64.497 H.A. PI ij eindigde met een driewerf hoezee voor de Coöperatieve. Hem volgde als spreker op jhr. Quarlcs van Ufford, de commissaris der Koningin in Zeeland, die o.a. wees op het enorme economische belang van de bietencultuur en de suikerindustrie. De lieer W. Kakebeeke, voorzitter van de coöperatie te Dinteloord, complimen teerde de jubilaresse namens alle andere coöperaties en bood haar een schilderij aan, voorstellende een gezicht op Tholen. Mijnhardt's Thijmsironp 75c Mijnhardt's Borstsiroop 60e Anga-SirOOp (bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. Een jubileum De eerste Ned. Coop. Suikerfabriek te Sas van Gent heeft Dinsdag het feest van haar 25-jarig jubileum gevierd. Hel stichten van deze fabr.ek was een brok pionnierswerk, waarbij vele moei lijkheden waren te overwinnen. De fabriek was eerst gebouwd op ejn verwerking van 400.000 K.G. per etmaal. Ze is uitgebreid tot een capaciteit van 1.3 millioen K.G. per etmaal. Het aantal aandeelen dat bij de oprichting 1425 was, werd uitgebreid tot 2700 t Het aantal ontvangen bieten dat in het eerste jaar 28.6 millidcn K.G. bedroeg steeg geleidelijk en kwam in 1921-1922 tot het hoogste bedrag nl. 107.7 millioen K.G. Het bedroeg in de vorige campagne 93.2 millioeh K.G. In het Dag. bestuur heeft o.m. zitting dhr. P. Lindenbergh, Wemeldinge. Tal van genoodigden, w.o. minister Ruys; da Commissaris der Koningin; de heer KieLtra; jhr. v. Vredenburch, heb ben zich aain den feestmaaltijd verzameld, waar hartelijke woorden gesproken wer- STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De Tariefwet. Van de redevoeringen van Vrijdag ver dient nog een uitlating van den heer Snoeck Henkemans te worden vermeld, die de meerdere baten van het tarief wil de aanwenden lot beperking van de be zuiniging, met name op de ambtenaars salarissen. Merkwaardige woorden, daar dc op brengst der tariefwet immers aanvanke lijk zou dienen tot vermindering van den al te zwaren belastingdruk In de vergadering van Din dag betoog de dhr. v. d. Waerden (s.d.) dat in het vrijhandelsland Engeland de loonen vóór den oorlog meer dan 30 pot. hooger zijn dan in Duitschland, Frankrijk en België (bij een verhouding van 100. 70, 65 en 67). Waarop door een der liberalen werd geïnterpelleerd dat het reëoic loon in Nederland maar één pet. lager is dan in Engeland, dus veel hooger dan in de an dere (de protectionisms .j) continentale staten. Hiermede wordt aan de b weringen van sommige leden der rechterzijde als zouden hooge invoerrecht n een weldaad voor de bevolking zijn, wel den nekslag toegebracht. Mcj. Groeneweg (s.d. konsequentie aan van hen slagen en steun aan groo pleiten en te gelijk doo druk op de groote gezii Dhr. Kersten (st. ger.) ziening te willen aanvaarck toch de opmerking dat e grooting ook te verkrijgt' niet reeds dit jaar 12 Ouderdomsfonds gestort Dhr. De Monté Verlor toonde de in die kinderbij- r gezinnen be- protectie de» en vergrooten. scheen de hcr- .1, maar maakte sluitende be- zou zijn, als uildioen in het wordt. un (a.r.) kwam met de eenigszins raadselachtige mede- deeling dat er zich omsta .digheden heb ben voorgedaan, die er op wijzen dat het tekort op de begrooting w eens heel wat hooger zou kunnen zijn d :n 15 millioen. Was dit een poging om de linkerzijde era zu schlichtern? Of i'oelde spr. op de pogingen van r.k. kamo leden om dhr. Colijn tot mildere bepalii.,;en ten aanzien der ambtenaarssalarissen te dwingen. Hoe dit ook zij, het \erhoogd tarief, dat het leven juist duur 'er zal maken beteekent feitelijk voor de ganschc bur gerij, dus ook Voor de ambtenaren een nieuwe salarisverlaging. Tot de verdedigers van het ontwerp behoorde ook dhr. van Vuuren (r.k.), Minister Colijn, die nog e\en aan t'woord kwam, deelde nog mee dat er nog een nota van wijzigingen op komst is. STADS-NIEUWS. h ullkbrokck Weer is onze Vlaamsche zanger hier met groote vreugde door een overvolle zaal ontvangen. Zijn pittige, artistieke verschijning en heerlijke tenor hebben bun invloed op do 'tóehoorders nog eens weer doen gelden. Gedwee hebben we de refreinen nage zongen, die hij beurtelings onder lof en afkeuring tot eenige meerdere volmaakt heid bracht. Die liedjes van zijn repertoire zijn groo- tendeels bij het publiek bekend, maar uit zijn mond klinken ze anders, dan ze ons in de herinnering lagen en met zijn leer rijk voorbeeld voelen we, wat er haperde aan onze voordracht en een oogenblik gaat het dan ook wei goed, maar niet zóó of de zangea" kan over eenigen tijd dit veelstemmige publieke muziekinstru ment nog eens weer komen stemmen. Dan zullen we hooren, dat de fijne nu ances zijt vervlakt en wat we zongen een slechte copie was van wat de meester ons voordeed. Het aardige liedje van „Tineke Verheule". deed het natuurlijk weer, maar bij het meezingen van het publiek bleek er nog al wat op aan te merken, voordat in het zingen hettrippelen van Tineke naar de bron was te hooren. Dc liedjes van René de Clercq, die wij hier door den auteur al eens hebben den. Dhr. P. Lindenbergh bood den voor- j hooren voordragen, kregen door de zang zitter, dhr. Collot d'Escury, een fraai te- en piano nieuwe kleur, gelschilderij aan. Dhr. Lindenbergh zelve I Vooral de aard'ge versjes van „Mjjr Dochterken" en „de Bietebouw" weet de heer Hullebroeck gevoelig en griezelig weer te geven. Wij hoorden voor het eerst van hem eenige Maleische liederen, die ons niet bizonder troffen, beter doen het de Afri- kaansche, waaronder het wiegeliedje Blij maar bij moedertjie Kindlief sc hoederljie Slaap in haar arrempies Saggics en warrempies. Het publiek heeft dan ook den Vlaam- schcn zanger nog een oogenblik van vol doening geschonken bij zijn lied: „Dc Blauwvoet vliegt", de Vlaamsche strijd kreet, waarop uit de heele zaal als ant woord kwam „Storm op Zee" Den Vlaming in hart en nieren deed dit goed. Hij bedankte het publiek voor de betoonde instemming en verzocht ook ver der bij elke gelegenheid de Nederlandsche taal in het Vlamingcnland, ook in Brus sel, te blijven gebruiken en daardoor onze taalbroeders te steunen in hun strijd. Als tegcnbeleefdhcid zong Hullebroeck het Wilhelmus mot de heele zaal, waarbij niemand zitten bleef. Gemeente-bibliotheek en Oudheidskamer. Voor de gemeente Bibliotheek en Oud heidskamer zijn de volgende stukken ingekomen. Van mr. F. J. It. C. Egter van Wisse- kerke te Brielle, een boekje „Kort en echt verhaal van het gebeurde binnen de stad Goes in Augustus en September 1795 door A. W. Ègter. Aangekocht werd voor de bibliotheek het officieel gedenkboek ter gelegenheid van het 25-jarig rege-ringsjubileum van II.M. Koningin Wilhelmina. Aangelegd werd een album van de feesten gehouden te Goes in 1923. Van dhr. W. G. Wiikam werd ont vangen een plaquette in brous ter her denking van het 25-jarig regeerings jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina. Van de restauratie-commissie der Ned. Herv. kerk een jjzeren kruis, dat op het dak van genoemde kerk gestaan heeft, te Goes. Van dhr. D. Bruggeman een steenen verfmolen en drie kuipers passers. Van dhr. J. Gorse een ijzeren ketel, vuurlepel, 2 ijzeren rekjes, en ren mooi gesmede sleutel. Van N. N. een photo voorstellende de d.d. schutterij op de markt te Goes gereed voor een opmarsch in 1885. Een complete officiers-uniform der d.d. schutterij. Van de familie wjjlen M. Hoogesteger een zilveren medaille waaraan het op schrift vanwege den Koning aan M. Hoogesteger kweekeling der teekenschool 1851. Een tweede medaille waarvan het opschrift aan M. Hoogesteger, voor wel beproefde trouw 1874. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Vau dhr. Van der Peijl eenige tegels met liguur en een Chappeau. Van dhr. J. van der Leeuw te 's Graven- hage, een prachtige verzameliDg geschied kundige werken en platen betredende Zeeland uit de 1718 en 19e eeuw. Veemarkt. Ter markt van 21 October 1924 waren aangevoerd5 koeien, 20 vaarzen, 8 ossen, 24 Kalveren, 1 nuchter kalf, 4 loopvarkens en 54 biggen. Rijkswaterstaat. Bij Kon. besluit is W. de Wolf, le Goes, thans tijdelijk-bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat, met ingang van 16 October, benoemd tot bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat der 2de kir see. Minderjarige Meisjes. In den racht van Maandag op Dinsdag te 3 uur heeft de politie zwervende te Vlissingen aangetroffen en aangehouden een 3-tal meisjes, van 16-, 17- en 18- jarigen leeftijd, afkomstig uit Middelburg en Goes, die het ouderlijk huis waren ontloopen en naar Vliss. waren gekomen om zoogenaamd op avontuur uit te gaan. De politie zal zorg dragen dat de meisjes weder onder het ouderlijk gezag worden teruggebracht. (VI. Ort.) Ongeval, Maan agavond omstreeks 7 uur had de zoon van dhr. Krijger, alhier, het onge luk met paard en wagen, geladen met varkens, in de greppel te gera ken bij den overweg aan den Parallelweg. Aan beide zijden van den weg, richting De |Ruyterlaan, zijn uitgravingen ge maakt, ten behoeve van den aanleg van gas- en waterleiding. Door 't niet vol doende plaatsen van lantaarns, ontstond dit ongeluk, dat bijzonder goed is afge- loopen, hoewel 't paard geheel onder den wages in de greppel lag. Met behulp van eenige bewoners der De Ruyterlaan kon 't paard ongedeerd er onderuit gehaald worden, terwijl aan den wagen ook zoo goed als geen schade was. Ook de krul staarten kwamen er goed af. Van groot g zou het zijn, indien er aan het eindpunt der De Ruyterlaan een lantaarn geplaatst werd. SCHOOL EN KERK. Motto-preeken. Dr. R. J. van der Meulen schrijft in zijn nieuw opgerichte weekblad Praktika, voor en door de Protestantsche Gods dienstleeraars, het volgende Motto-preeken zijn af te keu en. Aller eerst natuurlijk, wanneer zij ergerlijk zijn. Zooals bij dien predikanl, die afscheid nemende van een gemeente, in welke hij voortdurend met zijn collega overhoop gelegen had (dit kwam oudtijds wel voor) als tekst voor zijn laatste rede koos „blijft gij hier met den ezel," (Gen. 22:5. Of als de collega, bij wiens afscheid ik eens tegenwoordig was en die deze ge legenheid misbruikte om zijn geroeeDte nog eens over den hekel te halen (dit komt dus zelfs in onze dagen nog voer) aan de hand van het woord „hij reisde zijn weg met blijdschap' (Handel. 8:39), zoodat een juffrouw die twee zakdoeken meegenomen had voor het huilen ze beide in haar zak kon laten. Oudtijds kwam dit ergerlijk bijbelgebruik meer voor en we rekenen daaronder ook het virhaal, dat eens, toen eens ds. Prinsen een vacaturebeurt in Tiel verzuimde, de voor lezer, die hem niet mocht, de gemeente liet zingen, „vest op prinsen geen be trouwen' waarop de gekrenkte leeraar b(j een volgende gelegenheid wraak nam, door den voorlezer (die gebrekkig was) als voorzang te doen ailezen ,'k ben door uwe wet te schenden, krom van enden" (Ps. 31:6). Zulk misbruik zal door memand in bescherming genomen worden, ook niet door hem, die zich een oogenblik vergat om daaraan toe te geven. Ned. Herv. Kerk. Zondag werd te Velsen ds. W. S. van Leeuwen uit Ellewoutsdijk bevestigd door r. H. H. Meulenbelt van Oosterhout met de woorden uit Richteren 11 lib en deed 's middags zijn intrede, sprekende over Joh. 7 37b. SPORT. Voetbal. Zeeuwsche Voetbalbond, le klas. Zeeland a IIVeere 10. DetoZierikzee 95. Ternenzen II—Walcheren II 62. 2e klas A. Stavast IIVlissingen HI 12. 2e klas B. Walcheren Lil-Zeelandia HI 18. 8e klas A. Vlis8ingsche BoysDeto II 10. Middelburg IVSouburg 21. Vlissingen IVZ.-Beveland 30. PROVINCIE-NIEUWS. De Zuiil-Bevelanders. Blijkens het verslag in de Zierikz. Nwsb. hebben de heer Houtekamer en zijn Zuid- Beve'anders te Zierikzee voor een volle zaal een groot succes behaald. Verschil lende nrs. moesten worden herhaald. Het kanaal Terneuzen— Gent. Men meldt uit Brussel aan de N. R. C. Het departement van openbare werken treft de noodige maatregelen om de ver lichting van het kanaal TerneuzenGent te herstellen. Onmiddellijk nadat het werk zal zijn voltooid zal de vaart op dit kanaal ook des nachts weer worden toegelaten. Energie nit getij beweging. De „Haagsche Post' bespreekt het winnen van energie uit de getijbeweging en maakt daaibjj melding van ook in ons land in deze richting genomen proeven. Bjj den bouw van (en groote schutsluis in het kanaal door Zuid-Beveland te Ilansweerl heeft men een proef object ge maakt, waarbjj bestudeerd - wordt, welke moeilijkheden zijn te overwinnen in het bijzonder bij vorst en storm, maar vooral door de ongelijkheid der getijden. Van de aldaar te bereiken resultaten zal af hangen, of men elders er toe over zal gaan om b.v. bemaling van polders te doen geschieden met uit de beweging van eb en vloed onttrokken energie. In Zeeland o.a. zal daartoe gelegenheid ge noeg bestaan, indien de proeven aan de verwachtingen beantwoorden. Sinds eenige jaren bestaat er b.v. een combinatie die plannen heeft ontworpen om een gedeelte van het Sloe, gelegen tusschen den spoor- wegdam in de lijn Middelbnrg-Goes en de Wester-Schelde tot bassin in te rich ten, en het in en uitstroomende water tengevolge der eb- en vloedgetijden, aan te wenden tot het drijven van turbines, welke op hun beurt weer de electrische energie moeten leveren voor een bema ling van den polder, welks drooglegging eveneeas wordt overwogen. Droste's Verpleegster Cacao. De directie van Droste's cacao en choco lade fabrieken, Haarlem, heeft, teneinde het gebruik van haar zon gunstig bekende Verpleegster Cacao steeds meer te doen toenemen een receptenboekje doen samen stellen voor het bereiden van chocolade- spijzen met Droste's Verpleegster-cacao. In dit handige boekje komen 52 recep ten voor, voor het klaarmaken van even zoovele smakelijke gerechten bereid met de zoo gezonde eu voedzame cacao. De receplen zijn door een bij uitstek deskundige samengesteld, n door Mevr. M. Wittop Koning. Wij raden al onze lezeressen dus aan dat practische werkje, dat gratis verkrijg baar is, aan te vragen. Provinciale .Staten. In de Maandag gehouden zitting van het centraal stembureau voor leden der Prov. Sti ten van Zeeland verklaarde het bureau mevrouw E. BergsmaBergenia uit. Zoutelande (Vrijz. Dem.) gekozen in plaats van den heer J. G. van Niftrik. Waarde. In de Vrijdag gehouden ge meenteraadsvergadering was de heer J. J. Mol afwezig. De gemeenlebegrooting dienstjaar '25, werd vastgesteld naar een bedrag aan in komsten en uitgaven, groot f 38.2 7 9,226. Besloten werd om dezen winter gele genheid te geven voer leerlingen, die de lagere school afgeloopen hebben, om voort gezet lager| onderwijs te ontvangen. De cursus zal één winter duren, terwijl de lessen aan de leerlingen gratis gegevei zullen worden. Ingekomen was mede een schrjjven van het bestuur der Z. L. M., om aan de politieverordening een artikel toe te voegen, dat het verboden zou zijn tusschen 15 Maart tot 15 Mei duiven te houden anders dan in hokken etc. Hierop werd nog niet ingegaan omdat er ter plaatse tot heden geene klachten betreffende duiven waren ingekomen, (m. ort.) 's lieer Arandskerke. Van de 38 lotelingen lichting 1925 zijn de uos. 1, 8 tot en met 6, 8 t. en m. 15 en 19 t. en m. 23 tot gewoon en de overige num mers tot buitengewoon diens'pliehtige be stemd. Wissenkerke. Benoemd tot lijdelijk onderwijzer aan de school voor O. V. O. te Doetinchem den heer J. C. Wisse te Wissenkerke. Annapoldcr. Het telegraafstation An- napolder (N.-Beveland) wordt 1 Novem ber opgeheven. Hansweert. De sleepboot „Sallandia", die voor een andere sleoptrein moest uil- wijken. voer op den Westberm omhoog. Door de sleepboot Frisia werd genoemde boot met verlies van schroef en defecte machine vlot gesleept en bier binnen ge bracht. De Sallandia is door de sleepboot „Presto 3" naar Dordrecht gesleept om aldaar te repareoren. Het Belgische slcepschip „Mathil da 38" is Woensdagmorgen op de Wes- terschelde in aanvaring geweest met de Duitsclie zeeboot „Werdenfels", waar door de Mathi 1de belangrijke schade be kwam. De Matbilde is geladen met ijzer van Duitschland naar Antwerpen. GEMENGD NIEUWS. Vergift in de soep. Zondagmorgen heeft zich te Amsterdam bij de politie een 28-jarige dienstbode uit Weesp aangemeld, die zeide, Zaterdag in de soep vergift te hebben gedaan, om haar huisgenooten te vergeven. Er hebben zich echter bij niemand nadeelige gevolgen hiervan voorgedaan. De Amsterdamache recherche leidt het onderzoek. Brand in een autöbu Zaterdagavond bemerkte de chauffeur van een autobus op den Haagweg nabij Nieuw Eik en Duinen, dat er vlammen voor nit zijn auto sloegen. Oogenblikkelijk bracht hij zijn wagen tot stilstand en hij wist binnen enkele minuten het brandje vermoedelijk door een lek in den benzine toevoer ontstaan, te blusschen. Onder de reizigers in de autocus ontstond een hevige paniek. Allen trachten door den voor uitgang een goed heenkomen te zoeken, waardoor gedrang ontstond. Men dacht er blijkbaar niet aan de deur achter in e autobus te openen. Eerst toen eenige wielrijders daar de inzittenden op attens. maakten, werd deze deur van binnen uit- geopend en hadden spoedig allen de autot bus verlaten. Door kolendamp vergiftigd. Maandagmorgen, toen een melkboer aanbelde aan het perceel Julianala&n 6, te Hilversum, kreeg hij geen gehoor. Hjj waarschuwde enkele voorbijgangers, die den passeerenden inspecteur van politie, den heer Nieuwolt, het geval meedeelden. Deie verschafte zich toegang tot de wo ning en vond daar de bejaarde mevrouw A. Bij en haar beide dochters, leeraressen aan de Gooische huishoudschool, door kolendamp vergiftigd. Zijn pogingen, de dames bij te brengen, mislukten. Aan den gemeentelijken geneeskundigen dienst is het daarop, na langdurige pogingen, ge lukt, een der dochters bij te brengen met een zuurstofapparaat. Deze vertelde, dat

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2