Abdijsiroop N°. 191. Bij kinkhoest Zaterdag 18 October 1921. 111° Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" C01M1YT en Kleemvens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. HET OOG DER LIEFDE. (Nadruk verboden.) Uit mijn jongenstijd herinner ik mij met welk een bevreemding ik den omgang van een jonge moeder met haar zuigeling gadesloeg. Ik kon mij niet begrijpen, hoe een verstandig mensch zoo verrukt kon zijn over verrichtingen, welker onzinnig heid en onsmakelijkheid mij ergerden. Voor mij was zoon kind een weerzinwek kend schepsel, dat men hoogstens verdra gen kon omdat het in zijn hulpeloosheid niet aan zichzelf overgelaten kon worden. Maar de moeder deed meer dan alleen het noodzakelijk kwaad van haar kind verdra gen; het bracht haar tot geestdrift, ze ging heelemaal op in bewondering en met verh 'u- ging vroeg ze mijn aandacht juist voor hetgeen mij het afstootelijkst voorkwam. Later heb ik begrepen, dat bij deze moeder het geheim der liefde zich open baarde. Want dit is het merkwaardige van de liefde, dat zij volslagen onzakelijk rekent. Gaat het nuchter oordeel uit van eigenschappen of verschijnselen die het opmerkt en grondvest het op het waarge- nomena zijn waardeering, de liefde volgt den omgekeerden weg en schat het waar- genomene als uiting van het geliefde. Alles watj het geliefde wezen doet, het zij in andere oogen goed of slecht, ontleent zijn waarde aan de omstandigheid, dat het door het geliefde wezen gedaan wordt. Hierdoor bezit het reeds bij voor baat de goedkeuring, den lof, de bewondering van dengene, die liefheeft. Men zegt wel eens, dat liefde blind is, maar er bestaat geen grooter onjuistheid dan dit gezegde. Liefde ziet scherper dan het nuchterste oordeel. Fijne trekjes, kleine bizonderheden, aanwendsels, gebre ken, tekortkomingen, de liefde ontdekt ze het allereerst en neemt ze met zeldzame nauwkeurigheid waar. Zoolang ze uitvloei sel van de geliefde persoonlijkheid zijn, hebben ze een buitengemeene bekoring. Ja, het zijn juist de rarigheden en narig heden, welke iemand als minderwaardig tegenover de buitenwereld angstvallig verbergt, die voor het oog der liefde aan trekkelijk zijn. De liefde beschouwt deze voor de wereld verborgen gehouden zwak heden) als kleïnoodiën uit haar eigen ge heimen schat; ze pronkt er mee en is er trotsch op, gelijk de jonge moe der op de voor anderen weerzinwek kende verrichtingen van haar zuigeling. Veel heeft men reedis gesproken over dq grondslagen, waarop de liefde rust. Maar nog nimmer heeft men een bevre digende verklaring gevonden voor de on gerijmdheden, waaraan zij zich bij het doen harer keuze schuldig maakt. Hoe dikwijls neemt zij genoegen met, ja geeft zijl voorkeur aan hetgeen het nuchtere oordeel als minderwaardig moet kenschet sen, Booswichten of stumpers verleent 15 OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Hoe kon men hopen, dat Villon's kunst tegen de krachtige slagen van den soldaat was opgewassen? Maar Huguet- te's vlug verstand had reeds eene geluk kige oplossing van het probleem gevonden. Met de behendigheid van een panter sprong zij te voorschijn en plaatste zich tusschen de beide tegenstanders. „Eerlijk spel!" riep zij. „Dat is im mers David en Goliath!" Daarbij wees zij met de eene hand op Villon, terwijl zij met de andere dreunend op het pantser van zijn tegenstander sloeg. „Zij moeten het met degen en lantaarn in het donker uitvechten Luide toejuichingen begroetten den voorslag van het meisje. Die phantasti- sche vorm van duel was de tot den. „Hof der Wonderen" behoorenden niet onbe kend, en Villon zelf, hoezeer Hij naar den strijd verlangede, was verstandig genoeg om in te zien, hoe doelmatig en nuttig deze voorslag voor hem was. Behendigheid en grootte, het kwam er niet op aan, zoo dra in de duisternis werd gevochten, wan neer de mannen ais schaduwen tegenover elkaar stonden. A 4 zij den voorrang boven gaven naar li chaam en geest en het is of de boos heid of stumperigheid harer uitverkore nen dezen bij haar in aanzien doet rijzen. Het is deze ongerijmdheid, die het nuchtere oordeel voortdurend verbijstert en in opstand brengt. Het verwijlt van den rechtschapen oudsten zoon uit de gelijkenis tegenover zijn vader, die zijn losbandigen broeder in de armen sluit, komt ons onmiddellijk voor den geest, gelijk ook de wrok der fatsoenlijke bur gers tegen Jezus, omdat die aanlag met zondaars en tollenaars. Geldt in de liefde een andere wet dan in de moraal? Zooveel is zeker, dat de liefde een eigen, souverein oordeel bezit, dat anders is dan hel nuchtere oordeel. Zooveel is ze ker, dat haar gedragingen ontspruiten aan een onnaspeurlijk, geheimzinnig leven, dat zijn eigen weg gaat en frank en vrij heeustroomt dwars tegen de overige le- venisstroomingen in. Voor de liefde be staat geen kwaad; het is of haar stralen een nieuw aanzien geven aan het geen daarbuiten droevig en leelijk lijkt. Wetenschappelijke mannen hebben deze bedrieglijk gekleurde waarnemingen ten opzichte van het geliefde wezen waanzin genoemd. En ten overstaan van het kri tisch verstand is de liefde werkelijk waan zin. Maar met deze kenschetsing mogen wijl niet vergeten, dat niet het veratand steeds het laatste woord heeft te spreken, wijl ook de ongerijmdheid in het leven haar noodzakelijke taak vervult. Er bestaat waanzin, die voor het leven doelmatiger en vruchtdragender kan zijn dan wijsheid. Wat zou er van ons allen terechtko men, zoo wij slechts werden beoordeeld op grond van redelijke en zedelijke eischen waaraan wij geen van allen voldoen? Uit een oogpunt van deugd en verstandigheid zijn wij allen in meerdere of mindere mate verwerpelijk; moesten wij onze gewaar- deerdheid verdienen, wij schoten allen te kort. Lichamelijk noch geestelijk zijn wij volkomen gaaf. En sommigen onzer, hoe ve len ten slotte!, weten helaas maar al te goed hoo weinig aantrekkelijkheid zij krach tens de hiun toebedeelde vermogens bezitten De nuchter rekenende wereld vergeeft ons geen onzer tekortkomingenhaar boekhouding is nauwkeurig en zuiver, en in haar spiegel vinden wij ons in onze ware gedaante weerkaatst. Hoeveel ont moediging, hoeveel triest, zelfverwijt, hoe veel afschuw van eigen bestaan heeft haar objectief beredeneerd oordeel ons berok kend! Maar is het dan niet heerlijk, dat er een macht bestaat, die het oog van den aanschouwer bestrijkt met zijn wonderzalf, zoodat dit alles beziet in rooskleurig licht? De liefde wordt niet verbitterd en rekent het kwade niet uit; zij doet haar zon schijnen over goeden en boozen beiden. Liefde is geen voortbrengsel van het redelijk of zedelijk vermogen; zij is geen verdienste maar genade. Zij zegent hem die ontvangt, maar meer nog hem die geeft. Wanneer wij de fouten onzer naas ten gaandeweg scherper opmerken en al lengs voor hun zwakheden meer oog krij „Nu, wat zeg je daarvan, Goliath?" vroeg hij, en Thibaut's grimmig gezicht glimlachte toestemmend. „Zooals gij wilt", zeide hij vol ver trouwen op zijne kracht en de lengte van zijn arm. „Het iis mij hetzelfde!" Maar toen hij rondzag en de loerende, sombere gezichten met de woestheid van wolven hem zag aanstaren, verliet zijn vertrouwen hem een oogen blik en hij voegde er bij; „Doch slechts onder eene voorwaarde: aL het met u gedaan is, is de strijd ook uit. Uwe vrienden moeten dat goedvinden Villon stemde dadelijk toe. Hij was er vuur en vlam voor, de wereld van Thi- baut te bevrijden, maar hij wilde het zelf volbrengen ter wille van het blanke meisje, dat daar boven op de trap hurkte. „Dat is dus in orde", zeide Villon. „En nu, vrienden, sluit een kring en blaast do lichten uit!" Weldra waren de toebereidselen voor het tweegevecht aan den gang. Robin Tur- gis, die onder luid geschimp tegen deze ontwijding van zijn lokaal protesteerde en met de wacht dreigde, werd vlug door Jehan le Loup overweldigd, die hem op eene bank neerdrukte en hem de punt van zijn dolk op de keel zette. De vrouwen verdrongen zich opgewonden gillend op de onderste treden der trap, waarboven Katharina hurkte en langs de leuning keek. De mannen stonden achter tafels en banken, terwijl Casin Chalet en Colin de la Cayeux uit de herberg twee bran dende lantaarn® haalden. Intusschem boog Tristan zich hartstochtelijk opgewonden naar den koning toe en trok hem bij de mouw. 1 gen, behoeven wij ons niet te verontrus ten, zoolang onze naasten ons hierdoor le liever worden. Doch verwijdert en ver vreemdt onze toenemende scherpziendheid ons van hen, dan bedreigt ons de grootste ramp, die een mensch kan treffen; dan is onzq liefde bezig te sterven. Wee ons; verschrikkelijk wordt de wereld, zoo wij haar niet langer aanschouwen door het oog der liefde. Wij zullen omkomen, want zooals een dichteres heeft gezegd; waar liefde is, is de hemel, maar waar liefde niet is, is de hel. BUITENLAND. De Zeppelin III in Amerika. Zooals wij nog in ons vorig nr. ge meld hebben heeft de Z. R. Ill de over tocht van Duitschland naar Amerika vol bracht. In de Amerikaansche hoofdstad was dc belangstelling zeer groot. Bij de redacties van de bladen en in de grootc clubs had men den heelen nacht op de aankomst van heit luchtschip gewacht. Do groote fiilmondernemingen hadden hun medewerkers per motorboot uitge stuurd. Ook de redacties hadden booten met verslaggevers in de richting van Bos ton uitgezonden. De berichten over den tocht werden met electrische letters van het gebouw van de New York Times aan de nieuwsgierigen medegedeeld. Ra dio-omroepers deden hetzelfde. Alle da ken waren zwart van de menschen. Van do groote kantoren wapperde de vlag. Naast dc Amerikaansche vlag zag men hier en daar de zwart-rood-gouden vlag van de Duitsche republiek. Op de daken van de gebouwen van een paar groole dagbladen speelde muziekcorpsen. Een twintigtal vliegtuigen vloog de Z. R. III tegemoet. Toen de Zeppelin boven de stad verscheen was de menigte eerst een oogenblik stil, maar toen gingen honderd duizenden armen de lucht in om de Z. R. III te begroeten. Do Berlijnsche corr. der „N, R. Crt." meldt aan zijn blad: Hoewel de Z. R. III behouden in de Vereenigde Staten is aangekomen, wappert to Berlijn nergens de Duitsche vlag. Im mers hot artikel van het verdrag van Ver sailles, dat de vernietiging eischt van de groote loocls te Friedrichtshaven, waarin do Zeppelin werd gebouwd, bestaat nog steeds. Bovendien mag Duitschland in de toekomst geen schepen van meer dan 30.000 kub. meter bouwen. Om deze re denen heeft de rijksregeering het raad zaam geacht de vlag niet uit te steken en de verschillende politieke partijen deelen ten deze het standpunt van de regeering. Lloyd George over de arbeiderspartij. Lloyd George heeft zich in «.en ver kiezingsrede als volgt over de Britsche arbeiderspartij uitgelaten: „Labour, Labour, wat is er van je ge worden.?, waartoe ben je al niet verval - „Er moet een eind aan de zaak wor den gemaakt majesteit", fluisterde hij maar met een glimlach van grimmige vol doening antwoordde Lodewijk: „Integen deel, vriend! Wie van de beide schurken den ander ombrengt, bewijst den staat een dienst en bespaart den beul werk". Villon liep de kamer door en bleef voor den somber wachtenden Thibaut staan „Ik denk onze rekening nu aftesluiten, heer Thibaut", fluisterde hij. Verwonderd staarde de reus hem aan en stamelde: „Wat, gij kent mij?" „Gisteren hebben uwe knechts mij ge ranseld heden zal ik u een beetje kit telen! Beurt om beurt, vriend Thibaut!" Op dit oogenblik blies Guy Tabarie de laatste kaars uit, die nog brandde, en nu was het vertrek geheel in duisternis gehuld. Zelfs het matte maanlicht, dat door het venster drong, werd door Hu- guette buitengesloten, doordat zij de gor dijnen geheel dicht trok. Hot zwakke schijnsel van het haardvuur scheen de duisternis, waarin slechts de twee lan taarnkaarsjes gloeiden, nog dieper te ma ken. Villon greep de eene, Thibaut de andere lantaarn, die tot dusver door Ca sin en Colin werden vastgehouden. Een oogenblik heerschte eene diepe stilte, toen klonk Huguette's stem: „Alles klaar?" Beide strijders riepen als in een adem: „Ja!" en op hetzelfde oogenblik begon het gevecht. Zeker had nog nooit binnen de vier wanden van den „Dennenappel", ja bin nen de muren van Parijs zulk een merk waardig duel plaats gehad. In de dichte len Wel hebben Mac Donald c de zij nen onzen steun geëisoht, doch zelfs de meest vriendschappelijke critica hebben zij minachtend van zich gewezen. Zichzelf hebben zij voortdurend aangeprezen, zoo als kwakzalvers zich aanprijzen. Zij heb ben de groote trom geslagen: alle maal voozo reclame, kermisgedoe, om de on echtheid en valsche schittering een ander effect te geven. Do Laboursche wegenaanleg om de werkloozen te helpen, is van de liberalen gestolen; de uitvoercr.Jietcn zijn van de liberalen overgenomende woningwet is gewijzigd, zooals de liberalen dat wilden*, do elecbrificatie van het ganschc land as een liberaal ontwerp, dat de heeren van Labour zich hebben toegeëigend op een manier, die wij slechts verachten kunnen. Slechts één ding is van Labourom de werkloozen te voederen met suikerbie ten; en waarlijk, dat zou 3000 man werk en alle dagen bieten hebben gegeven, ter wijl er meer dan een millioen werkloo zen zijn. Zelfs tegenover de werkloozen zijn dus de Labourmannen valsch; want wie helpt nu een epidemie met 1 doosje kinine-pillen?" Revue. Zoowel Turkije als Engeland hebben de tusschenkomst van den Volkenbonds raad i.z. het Moso?l-gesch:I ing /oepen. De Wahabieten zijn Mekka binnen gerukt. i it de vastzittende slijm het grootste gevaar. Geef daarom Uw kleine de slijmoplossende STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De Tariefwet. Nadiat de Kamer het wetsontwerp be treffende de concentratie van de oplei ding van verlofsofficieren te Kampen, (Da Minister verklaarde zich bereid te overwegen om een gedeelte der oplei ding te Breda te handhaven) met 48 -32 stemmen had aangenomen (tegen de linker zijde en twee c.h.) werd een aanvang ge maakt met de behandeling der Tariefwet. Het ontwerp werd bestreden door de heeren Oud (v.d.), Vliegen (s.d.) en van Gijn (v.b.). De beide eersten betoogden dat het ontwerp een protectionistisch karakter draagt en dat ook zonder deze tariefwet de begrooting wel sluitend te maken is. Dhr. Oud vreesde voorts dat verder op den verkeerden weg zou worden voortge gaan. Het ontwerp zal een aanmerkelijke prijsverhooging tengevolge hebben, omdat door mmdere concurrentie ook de prijzen duisternis tastten en stieten de beide te genstanders naar elkaar, nu eens geleid, dan weer misleid door het schijnsel der lan'aanis, al naar dat de dragers ze plot- seLlng in de hoogte hielden of ze snel onder de plooien hunner mantels verborgen. Nu en dan stieten de degens kletterend tegen elkaar, slag op slag volgde, en dan trokken de tegenstanders zich weer te rug, om elkaar opnieuw te beloeren, waar bij de lantaarns als glimwormpjes hier en daar verschenen en de blanke klingen plotseling als blauwachtige bliksemstralen door de duisternis schoten. Te vergeefs had Tristan den koning zoeken over te halen om weg te gaan, eer de toebereidselen voor dit phantasti- scho diuel waren geëindigd. „Voor niets ter wereld zou ik dit schouwspel willen missen, vriend", had Lodewijk beweerd. Zijne kinderlijke voor liefde voor al het avontuurlijke werd de zen avond volkomen bevredigd, en op dit oogenblik was er geen gelukkiger man in het gansche rijk dan hij, die toevallig de koning er van was. Reeds heeft de strijd cenige minuten geduurd, wfelke de angstige toeschouwers zooveel eeuwen toeschijnen. Nu is het doodstil in het vertrek, nu als de blanke klingen bij het flikkerend schijnsel der lantaarns op elkaar stooten, slaakt plotseling eene vrouw con gil of stoot een man een kreet uit, welke de donkere, zwijgende kroeg met scherp waar nemend, hartstochtelijk menschelijk leven vult. Plotseling als de spanning het toppunt heeft bereikt, klinkt een dreunende slag van het binnenland sch product zullen wor den verhoogd. Dhr. Van Gijn (v.b.) herinnerde er aan, dat dit ontwerp oorspronkelijk bestemd heette om andere drukkende belastingen 'te verlagen, terwijl de opbrengst thans moet dienen om het tekort op de begroo ting te dekken. Het ontwerp strekt nu fei telijk niet om belasting te verlagen, maar alleen om met minder bezuiniging dan noo- dig zou zijn toe te komen. Spr. wijst op de voortdurende wisselingen in de financieele politiek van dezen minister en in zijn ra ming van het tekort. Ieder had er echter op gerekend, dat als de middelen mochten meevallen, we van de belastingverhooging zouden zijn afgekomen. Dit is echter een ijdele hoop gebleken, ondanks den meeval ler van 30 millioen in de uitkomsten over 1924. Van de meevallers in de opbrengst der belastingen wordt 80 pet. gebruikt om van de verleden jaar geannonceerde bezui nigingen wat af te doen. Spr. klaagt voorts over het er door ja gen van dit ontwerp door de rechterzijde. Spr. betoogt dat door deze tariefwet de industrieelen groote voordeelen zullen heb ben teneinde de schatkist een klein voor deel te bezorgen. Spr. noemt textielgoe- deren. Daarvoor zal 9.3 millioen meer door het publiek worden betaald, ten einde 3.3 millioen meer in de schatkist te doen vloeien. Een groot deel van 'het meerdere voordeel zal in de zakken komen van Duit sche industrieelen. De regeering voert een valsche vlag door te beweren, dat dit ontwerp niet bescher mend is. Zij moet dit wel doen omdat men in Nederland de protectie, als zij eerlijk wordt aangediend, niet lust. Spr. betwijfelt ook of dit ontwerp „i zal leiden tot meer werkgelegenhe.J. Spr. ziet in dit wetsontwerp ook een beleediging voor de vrouwen. Wat de vrouw thuis d oet is geen producceren. Alle bezigheid, die thuis verricht wordt, is on nut. Vandaar dat de kleine naaimachine en de snijboonenmolen belast wordt. De groo te producent wordt bevoordeeld ten koste van den kleinen. t BINNENLAND. De vliegtocht Holland— Indie. Blijkens een door het Haagsche Aneta- kantoor van het comité vliegtocht Neder landIndië ontvangen communiqué heeft de heer Guilonard uit Philippopel ge seind, dat de reparatie van het vliegtuig ter plaatse mogelijk is (vermoedelijk is be doeld te Sofia) en eveneens vertrek naar Batavia na reparatie. Hij verzoekt ten spoedigste de benoodigdheden en het noo- dige personeel te zenden en geeft daartoe een gespecificeerde opgaaf. Hij meldt voorts, dat het vliegtuig vier dagen na aan komst van het materiaal ter plaatse ge reed kan zijn; inmiddels wordt al het mo gelijke voorbereid. Van het tijdig gereed komen van de be- noodigde onderdeden alsook van het vlotte beloop van het transport daarvan zal het afhangen of de vliegtocht nog dit jaar kan tegen de huisdeur, en eene krachtige stem roept: „Doet open, in naam dos konings?" Tristan weet wel, wat die woorden te beduiden hebben, en fluistert den koning toe: „Het is de wacht, majesteit!" Ook Thibaut, die in het donker naar zijn nietigen tegenstander tast en er aan wanhoopt hem te ver/iietigen, hoort en be grijpt de beteekenis van dien roep. Hij heeft genoeg van dat blindemansspcl. „Opent de deur!" brult hij, en zijn kreet geeft Villon gelegenheid tot een driftigen uitval. Als eene wilde kat springt hij op den reus toe, slingert hem de ver blindende lantaarn in het gezicht en stoot als Thibaut woedend tegen hem uitvalt, dezen zijn degen in de zijde. „Niet al te snel, jij rattenvanger!" roept hij triomfeerend, en op het oogen blik, dat Thibaut dreunend op den grond valt, wordt de deur ingetrapt, en de wacht dringt met brandende, walmende fakkels naar binnen, de gansche ruimte met licht en. gewapenden vullend. Na nog een triom feerenden blik op den gevelden reus te hebben geworpen, springt Francois naar voren en ziet op naar de galerij. Katharina leunt tegen de leuning en werpt haar kampvechter een lint toe, dat hij in de lucht opvangt, aan de lippen drukt en in zijn buis op het hart bergt. Het volgend oogenblik is Katharina ver dwenen en Francois wordt door twee soldaten aangegrepen, wier kapitein het toomeel verwonderd aankijkt. De aanwe zige „Mosselbroeders" zijn allen over weldigd en gevangen genomen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1