De Veetentoonstelling. Woensdag was het de grpote dag van de Handelsveetentoonstelling. Het weer was helaas niet zoo mooi als vorige dagen. Toch was het s mor gens om een uur of elf in de stad een hecle drukte, men kon merken dat er veel vreemdelingen waren samengestroomd in Zuid-Beveland's hoofdplaats. De autobus sen zaten vol. De stad zag er fleurig uit. Hier en daar werd gevlagd cn de winkeliers heb ben hun besté beentje voorgezet en zorg gedragen voor keurige étalages. Do tentoonstelling „wordt gehouden op een ruim terrein van dhr. L. Rijk Mz (Klein Frankrijk) gelegen aan de Wester straat. Hier waren honderden stuks vee ver zameld en boden een 'grootschen aanblik pracht exemplaren waren er bij. j Wij noemen öAnde schitterende collectie ter opluistering gezopjlen door den Welhd heer H. A. Hanken, directeur van den Wilhelminapolder, bestaande uit 2 en een half, 2 en 1 en een half-jange ossen, 5 guste vaarzen, kalfschotten en een vette schot. Pracht-excmplaren, die de alge- meene bewondering wekten. Ook onder de varkeits troffen we 4 kolossale beesten van den Wilhelminapol der aan. Noemen we voorts de prachtige bees ten van dhr. W. G. Blokpoel, Goes, waarvan we o.a. twee vette koeien, kan jers van beesten-, en een collectie zware varkens bewonderden. Ook dhr. J. Huige, Nieuwdorp, zend een fraaie collectie vee in. Op het terrein hagelen voorts verschil lende firma's landbouwwerktuigenen ar tikelen geëxposeerd. De firma Wed. J. C. Massee en Zoon, Goes,exposeerde de bekende Victoria-moto ren, met marktschoone dorschmaohmes xo.a. de Flöter-dorschmachine met sor- teercilinder. Een en ander was in volle werking te zien. Verder een zending bie tenmolens, flfs Smyth-zaaimachme, de Stella-zaaimachjne, een aardappelrooier, een aardappel-sorteerder, een ontroomer, een boterkneder, een karamachme, een dubbele wendploeg, en een twee-scharigi dubbele wendploeg. Een interessante col lectie voor de landbouwers! De firma Iz. Cappon, Heinkenszand, stelde ten toon een Deutz-motor en een Deutz-Colonia-motor, twee dorschmachi- nes, waarvan een de Standard-record no. 2. Alles in werking. Verder 7 ploegen. De firma Franken en van Weel, Goes, exposeerde een zaaimachiné, aardappel; sorteerder, wanmolen, bietensnijder enz. en heeft voorts een Deutz-motor gemorf- teerd, welke een groote Wolf-dorschma- chine in beweging brengt. Jac. de Dreu, Goes, had cementen-voe- derhakken, afrasteringswerken ijzereé landhekken, draineerbuizen en klaverruiters tentoongesteld. 1 Nog andere firma s waren er met land bouw en veetee-ltbenoodigdheden ma chines en werktuigen —f we zagen melk- ontroomers, gegalvaniseerde waterbakken, wanmolens, kuipen, automobielen, trucs en tractoren. Chocolade en speelgoederen waren niet vergeten. W. van Akeip Goes, had een zeer aairdige stand v^n speelgoed en souve nirs, die algemeen de aandacht trok. Op het terrein bevond zich ook een schiettent, waarvan de opbrengst ten bate der t.b.c.-bestrijding komen zal. In de Groote Tent viel terstond op het keurig buffet, dat door de firma Gcbrs. Witte, Goes, is beschikbaar gesteld, wel ke firma aan de pachter, diverse dranken Koning's Zaadhandel, Goes, had aleer* zeer origincele reclame bedacht. L>eze heeft n.l. de muziektent die in de groote tent is aangebracht, geheel gedecoreerd met bijzonder geselecteerde voederbieten, het zijn allen ware kanjers. Verder zagen we stands met melkont- roomers, jachtgeweren enz., schrijfmachi nes, zaaigranen en landbouwzaden, bro chures, ccn kastje met fraaie medadles specerijen van de N. V. Verstegen en tenslotte stands van de.Electr. Klei- warenfabriek „Werklust en Nijver ei te Leiden en van de N.V. Bertel s Olie- fabrieken, Amsterdam. Cahen's KlcedingMij. Goes, exposeerde een groote en keurige collectie ldceding en regenjassen, die ongetwijfeld de algemeene aandacht zal trekken, met het oog op de -koiritttde regenperiode, kan men zoon „droge" jas niet missen. Tijdens onze wandeling over het ter rein zagen we de Polygoon, druk bezig met het maken van film-opnamen. De opening. Om half elf had in de Groote tent in tegenwoordigheid van het Dag. bestuur der gemeente en talrijke belangstellenden de opening der tentoonstelling plaats door den burgemeester van Goes. Burgemeester Hajemus zeide, dat het heden een belangrijke dag voor de ge meente is. Spr. heeft daarom met geaar zeld te voldoen aan het verzoek deze tentoonstelling te wilfen °Penen- ln. Z,ec~ land worden jaarlijksAhïzeiiden stuks vee verhandeld, maar tot nu toe ontbrak een centraal puut waar koope? ei^ yerkpoper .1 bij elkaar komen. Dank zij den Zeeuwschen Bond van Veehandelaren, zal door deze tentoon stelling wellicht de grondslag worden ge legd voor een jaarlijksche veemarkt in Goes. Spr. hoopt dat dit doel zal worden verwezenlijkt en ziet hierin een belang der gemeente, voor landbouw, nering doenden en handelaren. Met de beste wenschen verklaart spr. de tentoonstelling voor geopend. (Applaus). Dhr. N. S. Frenk, eere-voorz. van den Z. Bond v. Veehandelaren, bracht dank aan het gemeente-bestuur voor zijn steun en aam allen voor de ondervonden mede werking. Dhr. A. Trompetter, voorz. van den Ned. Bond van Veehandelaren, zegt dat de Bond trotsch mag zijn op de Zeeuw- scho af deeling. Spr. prijst de samenwer king tusschen handelaren en landbouw. Dit moet zijn in het belang van den Zeeuw schen veestapel. Spr. twijfelt er niet aan of deze dag zal rijke vruchten afwerpen. Spr. brengt dank aan den burgemeester voor den steun ondervonden. Spr. zegt dat de Zeeuwsche fokkers trotsch op hun fok vee mogen zijn. De handelaren spoort hij aan te trachten hun afgezetgebied te vergrooten. Spr. hoopt dat deze tentoonstelling een succes zal worden in 't belang van Goes, deni landbouw en de handelaren. In de tent speelde daarna het keurige Jazz-band strijkje van het 6e R. I. Groote belangstelling trok de demon stratie met de melkmachine „Alfa La- val" (vertegenw. J. A. van Dorsser, Goes). Een tweetal koeien werden hier bij machinaal gemolken. Een zeer hygi enischa bewerking, (gummi tepelbuizen). Het eenig bewegend deel aan deze melkmachine, die door een Deutz-gasmo- tor werd bediend, was de pulsatorzuiger. Naar men ons meedeelde zijn de ver kregen resultaten schitterend. Het melken gaat veel vlugger en beter dan met de hand. d.w.z. de koe geeft meer melk en van hooger vetgehalte. Van de zuigkracht der machine hebben we ons persoonlijk overtuigd. Veel belangstelling trok ook de tractor van de firma W. de Schrijver, Middel burg, die op een naburig stuk terrein tot aller tevredenheid, proeven van bekwaam heid verrichtte. Vermelding dient nog dat het buffet, pachtèr P. D. Verstrate, Zierikzee, keu rig in orde was. - i* Des middags was het op de tentoon stelling zeer druk. We spraken verschil lende deskundigen, die de kwaliteit van het aanwezige vee, uit verschillende dee- len van ons land aangevoerd, zeer loofde. Reclame-optocht. Om 2 uur werd de rec'Lame-optocht op het terrein opgesteld. Een zeer aardige en geestige optocht. We kunnen natuurlijk niet alle groe pen afzonderlijk beschrijven, de plaats ruimte belet ons zulks, maar willen toch wijzen op het groote vat bier van de Am- stelbrouwerij. Op de wagen van de Dordt- sche Torenpudding met de puddingeters; de leiders hiervan hadden wel slag de jeugd voor zich te winnen. Heel aardig Was de wagen van de fa. Gebrs. Witte, met de groote flesch, de vaten en de lustige kabouters. Ook de wagen van het Vruchtenmaga zijn Gebrs. Trimpe,' een groote roode stoomboot, met gemaskerde bemanning mocht gezien worden. Eenige keurige Studebakers reden mee in, den optocht, waarin door dhr. F. de Sooiner reclame werd gemaakt voor de bioscoop Schuttershof. De Studebaker- wegens werden gereden door dhr. Kooien. Vermelden we ook de fraaie Renault- auto's, (in een daarvan zat de bekende Michelin-pop), voorts de Renault-vracht auto, (onderstel), die gisteravond de tocht Parijs -Goes had gemaakt. En ook de mooie Olds-mobile. Dhr. J. C. Krijger demonstreerde deze wagens. De optocht vertrok eerst tegen 4 uur. Euterpe, Heinkenszand, begeleidde de stoet met blijde tonen. Om drie uur 'had de prijsuitreiking plaats, waarop we in ons volgend num mer terugkomen. Om drie uur waren verkocht ruim 2200 kaarten. De tentoonstelling is dus wel druk bezocht. Uitslag tentoonstelling. Rubriek 1. Koeien, onverschillig van welken leeftijd, fijnste en zwaarste le pr. P. de Pagter, Middelburg; 2e pr. L. Wil- lemis Co., Roosendaal; 3e pr. A. M. Zuidweg, Burger, Krabbendijkc. Ruhr. 2. Vaarzen, onverschillig van welken leeftijd, fijnste en zwaarste, lepr. P. du Burck, Oostburg; 2e pr. Gebr. Rijk, Ovezand; 3e pr. C. J. Simmers, Zierik zee. Rubr. 3. Ossen, onverschillig van wel ken leeftijd, fijnste en zwaarste, le pr I},. Willems Co.. Roosendaal, 2e pr. Gebr. Rijk, Ovezand. Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Mijnhardt's Sanapirin-Tabletten. Rubr. 4. Kalf koeien, mooiste en beste, minstens 7 maanden drachtig, onverschil lig van welken leeftijd, le en 2e pr. A. Baars, Goes; 3e pr. J. Tjaarda, Middel burg; eervolle vermelding: G. M. Nijsse, 's Heer Arendskerketwee eervolle ver meldingen kreeg L. Willems Co. Rubr. 5. Melkkoeien, mooiste en beste, onverschillig van welken leeftijd, le en 2e pr. A. Baars, Goes; 3e pr. Gebr. Leijnse, Middelburg. Rubr. 6. Kalfschotten, met minstens 4 breede tanden, minstens 7 maanden drach tig, le en 2e pr. P. Goedbloed, Goes; 3e pr. O. Klingebeil, Middelburg. Rubr. 7. Kalfvaarzen met meer dan 2 breede tanden, minstens 7 maanden drach tig, geen prijzen toegekend. Rubr. 8, 9 en 10. Stieren, le en 2e pr. J. Tjaarda, Middelburg, plus f 10, 3e pr. P. du Burck, Oostburg; eervolle vermel ding aan P. Elenbaas Jz., Nisse. Rubr. 11. Vare koeien, onverschillig van welken leeftijd, 2e pr. M. Kole Cz., Kloetinge en P. de Pagter, Middelburg. Rubr. 12. Vaarzen en schotten met niet meer dan 4 breede tanden, le, 2e en 3e pr. Gebr. Leijnse, Middelburg. Rubr. 13. Vaarzen, met meer dan 2 bree de tanden, le pr. L. Willems* Co.; 2e'en 3e pr. J. Huige, Nieuwdorp. Rubr. 14. Pink vaarzen zonder breede tanden, le en 2e pr. J. Tjaarda, Middel burg; 3e en 5e pr. L. Willems Co., Roo zendaal; 4e pr. J. Huige, Nieuwdorp. Rubriek 15. Ossen, onverschillig van welke leeftijd, le pr. L. Willems en Co., Roozendaal2e pr. W. G. Blokpoel, Goes Rubriek 16. Ossen, met niet meer dan 4 breede tanden, le pr. Gebr. Frenk, Zierikzee; 2e pr. L. Willems en Co., Roo zendaal; 3e pr. J. Huige, Nieuwdorp. Rubriek 17. Ossen, met niet meer dan 2 breede tanden, le pr. L. Willems en Co., Roozendaal; 2e en 3e pr. Gebrs. Frenk Zierikzee. Rubriek 18. le pr. fa. L. Willems en Co.; 2e en 4e pr. Gebr. Frenk, Zierik zee; 3e pr. W. G. Blokpoel, Goes, 5e pr. J. Huige, Nieuwdorp; Eervolle ver melding L. Beije, Dreischor. Rubriek 19. Graskalveren, vaarzen, bij collecties van minstens 6 stuks, le pr. J. Tjaarda, Middelburg; 2e pr. L. Willems, en Co., Roozendaal; 3e pr. J. Tjaarda, 4e pr. B. Daane, Kapelle; 5e pr. L. Wil lems en Co.,; Eervolle vermelding J. Hui ge, Nieuwdorp. Rubriek 20. Graskalveren, stieren, bij collecties van minstens 6 stuks, le pr. L. Willems en Co., Roozendaal; 2e pr. Gebrs. Frenk, Zierikzee; 3e pr. Jb. Sla ger, St. Annaland; Eervolle vermelding H v. d. Ende, Rotterdam en J. Huige, Nieuw dorp. Rubriek 21. Varkens, fijnste en beste, meest geschikt voor de slachtbank, le pr. W. G. Blokpoel, Cz. Goes', 2e pr. „De W il'helminapolder Rubriek 22. Varkens, zwaarste, le pr. W. G. Blokpoel, Goes. Rubriek 23. Schapen, lammeren, mooi ste en zwaarste, meest geschikt voor de slachtbank, le pr. A. M. Zuidweg Burger, Krabbendijke; 2e pr. W. G. Blokpoel. Rubriek 24. Schapen, mooiste en zwaar ste, meest geschikt voor de slachtbank, le pr. C. Poot, Rotterdam; 2e pr. W. G. Blokpoel, Goes. Rubriek 25. Lammeren, mooiste en zwaarste, geboren in 1924, le pr. C. Poot, Rotterdam en C. J. v. d. Sluis, Moerdijk; 2e pr. C. v. Loenen, Overschie. Rubriek 26. Voor de 4 mooiste vaars kalveren, niet ouder dan 4 weken, le pr. J. Tjaarda, 2e pr. Eechout en de Meij, Biezelinge. Rubriek 27. Voor de 4 mooiste stier- kalveren, niet ouder dan 4 weken, le pr. Eekhout en de Meij, Biezelinge. De volgende kampioenprijzen werden behaald Fokvee: A. Baars, Goes. Vetvee: P. du Burck, Oostburg. Mestvee: L. Willems en Co., Roo zendaal. De kampioenprijzen bestonden uit een zwaar zilveTeii medaille van H. M. de Koningin Moeder en 2 gouden medailles. RECHTSZAKEN. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding Het verkoopen van waren die ondeug delijk van samenstelling zijn: J. J. F. te Hoedekenskerke f 10 b. of 10 d. h. 's Avonds een op een openbaren weg geplaatst voorwerp niet behoorlijk ver lichten: M. B. te is Gravenpolder f3 b. of 3d. h. Zonder vergunning fietsen op spoorlijn: P. O., en A. N. te 's Heer Arendskerke f3 b. of 3 d. h. Te Colijnsplaat op een niet daarvoor bestemd voorwerp zitten op den openba ren weg: P. A. en L. G. te Colijnsplaat ieder f3 b. of 3 d. h. Zonder noodzaak met een auto over een rijwielpad rijden: L. J. K. te Krui- nangen f5 b. of 5 d. h. s Avonds met auto rijden niet voor zien van achterlicht: A. J. d. N. te Krab bendijke f 5 b. of 5 d. h. Kreeften vangen met een verboden vischtuig: T. D. te Ierseke f 5 b. of 5d.h. 's Avonds fietsen zonder lantaarn: C. W. v. L. te Nisse, D. A. d. K. te Krabbendijke, N. M. te Ierseke, allen f3 b. of 1 w. t.sch., C. d. W. te Drie wegen f3 b. of 3 d. h. Dronkenschap en opgeven valschen naam: A. t. K. te Utrecht f5 en f 10 b of 5 d. en 10 d. h. Art onduiïetnbnts- citibank te Middelburg- Brandstichting. In verband met den brand te Wissen kerke op 11 October j.l. in de woning van H. V. te Wissenkerke bezocht de Rechter-Commissiaris voor Strafzaken, Mr. Zijlstra, op Maandag n.m. j.l. het terrein van den brand, en had een ver hoor van verschillende personen plaats. Na dit verhoor werd H. V. in bewaring gesteld' en is hij overgebracht naar het Huis van Bewaring te Middelburg. PROVINCIE-NIEUWS. Baarland. In de Zaterdag alhier>bge-.» houden raadsvergadering werd, naar de „M. Crt." meldt, tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur herbenoemd de heer P. Traas. Een pensioensgrondslag voor de eer vol ontslagen klokluidster mej. de wed. J. Pot werd vastgesteld. Aan den heer W. H. N. K. Leijs werd gratis in gebruik afgestaan een der lo kalen van de openb. school voor het houden van een tuinbouw-wintercursus Besloten werd voor 1924 in plaats van 3 pet. slechts 2 pet. plaatselijke inkom stenbelasting te heffen en het te veel betaalde uit dien hoofde de ingezetenen te restitueeren. Nu de officieele gegevens met betrekking tot de heffing van plaat selijke belasting van den inspecteur van 's rijks directe belastingen bekend ge worden zijn, kan deze vermindering wor den toegestaan. 's Heer Abtskerke. Tot onderbrand meester is door B. en W. benoemd dhr. C. van Liere. Wissenkerke. Zaterdagavond om 7 uur is tot den grond toe afgebrand, het woon- en winkelhuis van H. V., koopman in landbouw-artikelen. De belendende per- ceelen bleven in verband met het zachte ween gespaard. In minder dan geen tijd lag het geheele gebouw in asch. 'De oor zaak is onbekend, maar, naar "wij verne men wordt aan moedwil gedacht. Onge lukken vonden niet plaats. Heinkenszand. Maandagmiddag sloe gen de paarden op hol van den landbou wer P. Koens alhier, die schrokken van een auto. Koens geraakte ander- de zaai machiné waarvoor de paarden waren ge spannen met gevolg dat hij uitwendig ge wond en gekneusd werd opgenomen en naar Dr. Griep werd gebracht met de auto, waarvoor de paarden geschrokken waren. Als hulpbesteller bij de post alhier is benoemd de heer M. J. Huissoon. Kloetinge. Alhier is bij de politie ge deponeerd een valsche gulden. Alleen de kleur en het gewicht was afwijkend van de echte guldens; overigens was hij zeer goed nagemaakt. Hij droeg het jaartal 1924. Hier ter plaatse woedt, wat men zou kunnen noemen, een brood-oorlog. Eenige dagen geleden werd hier door de Coöperatie uit Goes brood verkocht voor 44 cent per 4 pond. Als tegenmaatregel besloten de Kloetingsche bakkers het brood te verkoopen voor 40 cent per 4 pond, dat is 16 cent per 8 ons, terwijl het brood in Goes al eenige weken 20 cent per 8 ons kost. Het brood is hier dus al bijzonder goedkoop, waarvan de bur gerij profiteert, 't Is de vraag, wie het langst dezen strijd zal kunnen volhouden. (Z.) Kapelle. Dat het personeel „Eureka" elkander hulp verleend in nood bleek wel Maandagmiddag. Dhr. J. v. O., voer man had het ongeluk om zijn varken des morgens dood te vinden in het hok. Een collecte die gehouden werd onder elkan der, bracht f47,85 op. Onder voorzitterschap van dhr. J. Pottjewijd kwam het Comité voor Chr. Win/terlezingen in vergadering bijeen. Door den voorz. werd rekening en ver antwoording gedaan over het gehouden financieel beheer van dhr. P. Bostelaar, die vertrokken is. Besloten werd de eerste spreker in begin van November te doen optreden. Verschillenden werden genoemd, waaruit het bestuur een keuze zal doen. De entree voor niet-leden bleef gehandhaafd op f 0,25 per persoon. Nisse. Maandagavond j.l. vergaderde „De Groep Nisse", der Kunstmestfa- briek. Aanwezig 12 leden. De rekening en verantwoording over 1923 werd goed gekeurd, de ontvangsten waren f54,37 en de uitgaven f58,27, een kwaad slot van f3,90. Dhr. A. van der Poest Clement werd herkozen als bestuurslid. Tot afge vaardigde naar de districts-vergadenng wejcd benoemd dhr. J.Mol en A.Vette tot plaatsvervanger. De afgevaardigde M. Nieuwenhuijse bracht verslag uit van de districts-vergadering. Besloten werd su per aan te vragen tegen Januari en de Ammoniak-super tegen half Febr. 1J25. 's Heer Arendskerke. Door Ged. Sta ten v^n ,Zjeeland rs benoemd tot schatter der pachtwaarde van gronden gelegen in den calamiteuzen Hoófdplaa tpolder de heer J. J. de Jager te Nieuwdorp s Heer Arendskerke.) Rilland-Bath. Maandagmiddag had op deni hoofdweg», alhier, de heer K. uit Waarde, het ongeluk bij het uitwijken met zijn rijwiel tegen iemand aan te rijden, met het gevolg dat hij in de sloot terecht kwam. Hij bezeerde zich zoo ernstig dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen en dat hij daarna per rijtuig naar huis moest worden gebracht. Van hot Grieksche stoomschip, dat in het voorjaar op een zandplaat is vast- gevaren en verongelukt, waarvan het voor schip werd geborgen terwijl het achter schip moest blijven zitten, worden nu door Belgische personen dagelijks groote ijze ren platen afgehaald en geborgen. Maan dag werden uit het wrak nog vier groote watertanks op de Haven te Bath aange bracht. Dijkgeschot voor gebouwde eigendommen. Overdit onderwerp schrijf^ men uit Zeeland 'aan de „N. R. Crt. i In 1915 vroeg de Breede Watering aan Ged. Staten om door een wijziging van het Algemeen Reglement de mogelijkheid te openen, ook de gebouwde eigendommen in een deel van de polderlasten te doen bijdragen. Maar het verzoek werd door Ged. Staten afgewezen op grond van het historisch argumentdat „de polders zijn tot stand gekomen om de daarin gelegen gronden tegen overstrooming te vrijwaren. Diat daardoor ook de op die gronden aangebrachte gebouwen en werken be schermd worden, is een natuurlijk gevolg, maar hierdoor veranderde de bedoeling en aard der bedijking niet. welke voor de gronden in het leven zijn geroepen. De aanslag van de gebouwde eigendommen is niet alleen in strijd met het tot dusver geldende polderrecht, maar zou ook een onbillijkheid vormen tegenover de oprich ters van bestaande gebouwen en werken, daar deze bij de oprichting met den pol der! ast geen rekening hebben kunnen hou den". i j Maar het zou verkeeren. 1 oen drie jaar later, in 1918, Ged. Staten bij de Prov. Staten kwamen met een voorstel tot herziening van het algemeen reglement voor de polders en waterschappen, had dien ze die kwestie niet aangeroerd. Maar met 20 tegen 15 stemmen gaven de Prov. Staten hun per motie de opdracht om in dat reglement de bepaling op te nemen „dat belastbaarstelling van gebouwde eigen dommen mogelijk is". Ged. Staten hebben echter bij bet uit voeren van die opdracht de historie niet vergeten. Ze hebben de mogelijkheid tot heffing van gebouwd beperkt tot de^ be strijding van „buitengewone uitgaven d. z. uitgaven „veroorzaakt door rampen, bijzondere maatregelen in het belang van waterkeering, zeewering of oeververdedi ging, door een belangrijke verandering, of een belangrijke wegsverbetering door het aanbrengen van kunstbedekking In zoo geval zou dan diet gemiddelde vastgesteld worden van wait in de laatste jaren door het ongebouwd opgebracht eni in het -méér benoodigde zou dan door het ge bouwd en het ongebouwd worden bijge dragen, door ieder in verhouding tot hun ne gezamenlijke waarde, naar beider be lastbare opbrengst vast te stellen En bovendien werden stembevoegd voor de verkiezing van polderbestuurders ver klaard de eigenaars enz. van gebouwde eigendommen die in het geschot zijn aan geslagen tot zoodanig bedrag als voor ongebouwde eigendommen aanspraak geelt op stembevoegdheid. Zoo werd de bepaling door de Prov. Staten aangenomen, en zoo werd de ge legenheid geopend voor de Zeeuwsche polders, met uitzondering van twee der grootste, n.l. Walcheren en Schouwen, die het voorrecht hebben van een bijzon der polderreglement. Juist in de laatste weken is de zaak opnieuw onder de aan dacht gekomen door een regeeringsinmen- ging in een regeling, die Walcheren wilde treffen, en door de aankondiging van re gelingsplannen in Schouwen. Walcheren tracht reedis sedert eenige jaren een practischen vorm te vinden. Toen daar in 1922 een herziening' van het bijzonder reglement aan de orde kwam, had het dag. lestuur in zijn voorstel de bovenbedoelde bepaling van het alg. regie- memt overgenomen, n.l. mogelijluieid van een heffing voor gebouwd voor „buiten gewone" '.uitgaven. Uit de poldervergade- ring kwam eebter de aandrang om verder te gaan. Een der commississanssen stelde voor: dat er ter bestrijding der uitgaven van den polder (dus niet alleen voor bui tengewone) geschot „zal worden gehe ven ban het gebouwd. Maar het dag be stuur dat dat voorstel ter prae-advies

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2