N\ 125 Donderdag 16 October 1921. 111° Jaargang. FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. De Handelsvee- Tentoonstelling. Pijn in de ledematen Kloosterbalsem ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten. Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Miami. Venn. „Goesche Courant** COURANT en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbeclrjjf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. De burger-oorlog in China. In Sjanghai is thans de burgerij krach tig in verzet gekomen tegen den militairen gouverneur Loe-Joeng-Sjang, die de troe- pen van den staat Tsje-Kiang aanvoer de en in Sjanghai de baas was. Dit ver zet in «Sjanghai zelf en verder de vorde ringen die de legermacht van Kiangsoe (die aan den kant staat van den centrale regeering te Peking) de laatste weiken had gemaakt, noodzaakten Loe-Joeng- Sjang om te capi tuleeren. De generaal zelf is met den chef van zijn istaf naar Japan gevlucht. Intrekking van het Duitsche tariefontwerp verwacht. Naar in parlementaire kringen te Ber lijn verluidt, overweegt de regeering we gens de oogstvooruitzichten intrekking van het tariefontwerp. Deze overweging houdt natuurlijk ver band met den zeer onbevredigenden graan oogst, tengevolge waarvan in het komen de jaar de broodprijzen toch al sterk zullen stijgen, omdat zeer groote hoeveel heden graan moeten worden ingevoerd. Het wetsontwerp dat ten bate van den landbouw beoogde den invoer van goed koop buitenlandsch graan te weren, zal dus door den misoogst, die invoel uit het buitenland noodzakelijk maakt, van de baan raken. Groot succes der Duitsche leening in Amerika. De „Daily Tel." meldt uit New-York dat het publiek storm loopt om inschrij vingsbiljetten op de Duitsche leening. Som mige bankiers raamden globaal, dat er reeds op Zaterdag een bedrag van hon derd millioen pond als ingeschreven kon worden beschouwd. Het bedrag dat Mor gan bezat in obligaties is verdeeld over meer dan driehonderd banken, die alle de opdracht ontvingen er voor te zorgen, dat de stukken alleen in handen van be kende beleggers komen en niet in die van speculanten. Nu het resultaat vaststaat, zullen de loketten voor de inschrijving slechts pro forma worden geopend en terstond worden Spanning tusschen Turkije en Engeland^ De verhouding tusschen Londen en An gora is zeer scherp geworden, tengevolge van den toestand aan de grenzen van Irak. Turksche troepen zouden Rritsch man- daatsgebied hebben betreden. De Turken •spreken van oen misversband. De door den Volkenbond aangegeven grenslijn zou niet zijn overschreden. 50.000 Grieken met uitzetting bedreigd. Aan de bladen wordt uit Constantino- pel geseind, dat aan 50.000 Grieken is aangezegd Turkije binnen 10 dagen te verlaten. Doen zij dit niet, dan zullen zij, naar verluidt, het land worden uitgezet. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. 14 OF NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. „Een mooie avond, vriend", zeide Montigny vertrouwelijk. „Heel mooi voor dezen tijd van heti jaar", antwoordde de vreemdeling. ,,Hoe gaat het met je tuin, vriendl?" Montigny glimlachte veelbe teekenend, „Zeer vruchtbaar en goed als c* maar geen vallende sterren waren! Toen de soldaat hem verwonderd aan staarde, haastte hij zich te verklaren: „Een grapje van mij! De vallende ster was een meterlange Bourgondische pijl, die hedenmiddag over den muur kwam vliegen en in mijn tuin terecht kwam. Hier heb ik, wat de pijl heeft medegebracht". Daarbij haalde hij uit zijn zak een klein stukje perkament, dat zorgvuldig dichtge vouwen en verzegeld was en overhandigde hert den soldaat. De vermomde opperbc velhebber nam het en onderzocht bet nauwkeurig. „Het zegel schijnt ongeschonden", zeide hij tot zich zelf. René maakte een gebaar BINNENLAND. Wijziging Pensïoenivet 1922, Blijkens de memorie van toelichting zijn de lasten der Pensioenwet 1922 te zwaar in verband met den financieelen toestand. De regeering stelt voor het z.g.n. wacht geld vervangend pensioen te doen verval len. Voorgesteld wordt de pensioenge rechtigdheid in verschillende gevallen af hankelijk te maken van een diensttijd van tien jaar. Mede wordt voorgesteld instede van drie jaar, vijf jaar werkelijken dienst te eischen. Voorgesteld wordt, het pensioen voor elk jaar in aanmerking komenden dienst 1.75 pet. te doen bedragen, zoodat gelijk voorheen, het maximum-percentage na 40- jarigen dienst kan worden bereikt. Voorts is het minimum-pensioen van 30 pet. tot het invaliditeifts- en verhoogd in validiteits-pensioen beperkt. Bezoek van den Koning en de Koningin van Engelmd. Het te Londen verschijnende weekblad „The News of the World" deelt, mee dat thans definitief besloten is, dat de koning en koningin van Engeland in het voorjaar van 1925 een bezoek aan, ons land zullen brengen. In aansluiting aan deze mededeeling ver neemt de Res.-bode dat zij ook een bezoek aan Den, Haag zullen brengen, waarvoor reeds een bezoek aan de musea op het programma staat. STADS-NIEUWS. Stukken voor den Gemeenteraad. Ingekomen stukken. a. Verschillende goedkeuringen van raadsbesluiten. b. beschikking van Ged. Staten, waar bij ongegrond wordt verklaard het beroep van het bestuur der Ver. voor Chr. uit- gebr. 1. o. tegen het raadsbesluit van 16 Mei 1924. c. Ged. Staten hebben hun goedkeu ring verleend aan het raadsbesluit tot op heffing van het vervolgonderwijs. d. Schrijven van mej. J. H. de Jonge, dat zij haar benoeming als gemeente-vroed vrouw aanneemt. Afschrijving Belasting. P. J. Reijerse verzoekt afschrijving van zes maanden hondenbelasting. Rekening-courant voor 1925. B. en W. geven den Raad in overwe ging hun college wederom te machtigen tot het zoo noodig opnemen van gelden in rekening-courant, tot een maximum-be drag van f 100.000,tegen een maxi mum-rente van 2 pet. boven promessen- disoonto der Nederlandsche Bank, en wel bij de Bank voor Nederdandsche gemeen ten, waarvan Goes aandeelhoudster is. De condities dezer Bank bleken des tijds het meest voordeelig, terwijl de di rectie bereid is, dezelfde voorwaarden voor 1925 te doen gelden. van verontwaardiging. „Ik ben niet gewoon de brieven van anderen te lezen," verzekerde hij. Thi baut haalde de schouders op. „Het zou u ook weinig gebaat hebben, indien gij het hadt gedaan", zeide hij, terwijl hij het zegol verbrak en zich af wendde om bij de slechte verlichting te lezen, wat de boodschap bevatte. Deze was in onschuldig klinkende, alledaagsche woorden opgesteld, maar Thibaut verstond bunnen geheimen zin en vernam, dat de hertog van Bourgondië hem alles wilde toestaan, wat hij wemschte: een hertog dom, het meisje, dat hij begeerde, alles, wat hij maar eenigszins kon verlangen, indien hij koning Lodewijk aan den her tog uitleverde. Daar Thibaut buitendien besloten was dat te doen, vloog er een voldaan glimlachje over zijn gelaat, toen hij bet perkament in de glimmende kolen wierp en toezag, hoe langzamerhand ook het laatste restje verkoolde. Toen keerde hij zich weer tot Montigny, die hem scherp in 't oog had gehouden. „Kunt gij mij eenige sterke, vertrouwde kerels van uw soort bezorgen, die meer van Bourgondisch goud houden dan van den dwaas op den troon?" Montigny antwoordde zacht: „O ja! Ik ken een half dozijn sterke jongens, die ui den koning uit zijn bed. in het Louvre stelen, wanneer gij ze behoorlijk voor die grap betaalt." Daarbij wees hij met den duim over zijn schouder naar zijn drin Begrooting 1925. De begrooting 1925, gewone dienst, vermeldt aan ontvangsten, zoowel als uit gaven een totaal bedrag van f593.293,56, (v. j. f599.248,28 en een half), onvoor ziene uitgaven f 7243,14 en een half, (v. j. f4177,32 en een half). De kapitaaldienst vermeldt een bedrag van f 50.000 voor kapitaal verstrekking aan het Gasbedrijf. Onder de inkomsten vinden we o.a. de volgende ramingen voor belastingen'. 80 opcenten op de hoofdsom der belas ting op gebouwde eigendommen f 12707,14; 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen f 524,86; 70 (v. j. 90) opcenten op de hoofdsom der personeele belasting f25900 (v. j. f 29600) 30 opcenten op de hoofdsom der dividend en tantième belasting f 1200; 100 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting f12400; gemeentelijke inkomstenbelasting f158000, (v. j. f163000); belasting op honden f 800 (v. j. f 750) en belasting op publieke vermakelijkheden f 3000 (v. j. f2500). De brug-, kaai-, haven-, kraan- enz. gel dien zijn geraamd op f 14500 tegen f 13000 in 't vorig jaar. Onder uitgaven zien we dat de kosten van het openbaar gewoon lager onderwij bedragen f44646,92 (v. j. f54162,47), waarvan voor jaarwedden onderwijzers f33197,33 en een half (v. j. f41809,33 en een half). Hiertegenover staat een bedrag van f37960,96 aan inkomsten (vergoeding Rijk, schoolgelden enz.) De kosten voor het openbaiair u.l.o. bedragen f 17901,20, waar tegenover f 19348,77 en een half aan inkomsten. Voor bijzonder gewoon lager onderwijs bedragen de kosten f 24898,73 en een half, waar tegenover f5674,40 aan inkomsten. Voor bijzonder u.l.o. bedragen de uitga ven f9343,93, tegenover f4706,57 aan in komsten. Voor middelbaar onderwijs beloopen de uitgaven f5758, waar tegenover geen in komsten staan, en voor Nijverheidsonder wijs zijn de uitgaven f 28720,03, waar te genover f 11121,55 aan inkomsten. Het totaal der uitgaven voor volkshuis vesting beloopt f 126283,07 en een half, waar tegenover f115981,70 en een half aan inkomsten. Voor onderhoud lantaarns en verdere kosten der verlichting is uitgetrokken f8278 tegen f9091 v. j. Met het geven van meerdere cijfers meenen we te moeten wachten tot de mem» v. Toelichting is verschenen. ADVIEZEN FIN. COMMISSIE. Restauratie Groote Kerk. De fin. commissie kan zich vereenigen met het voorstel van B. en W. Waar aan de fin. commissie is gebleken,; dart de commissie voor de restauratie van de Groote Kerk het zeer op prijs zou stel len om spoedig een groot bedrag te harer beschikking te krijgen, geeft de fin. com missie in overweging dat door de gemeente een zoodanige leening gesloten wordt, dat zij afgelost kan worden in 12 annuïteiten van f750. Het bedrag dier leening zou dan direct ter beschikking van de commis sie voor de restaur, kunnen worden gesteld Vergadering Schuttershof. Ter inleiding van de Handels-veeten toonstelling had Dinsdagavond in het Schuttershof alhier, een bijeenkomst plaats, waar tegenwoordig waren de beide wet houders en de gemeente-secretaris, le den van het Eere-Comité, het uitvoerend Comité en de medewerkende- en advisee- rende Comité s. Da voorz. Mr. S. Frenk, Zierikzee, voorz. van het uitvoerend comité, bracht allen dank voor de bijzondere medewer king, verleend voor liet welslagen der ten toonstelling en gaf daarna het woord aan dhr. N. S. Frenk, Rotterdam, eere-voorz. van den Zeeuwschen Bond van Veehande laren, welke memoreerde hoe destijds de Bond hier ter stede werd opgericht. Spr. bracht dank voor hunne medewer king aan het Eere-Comité, den kring W. Zuid-Bev. der Z.L.M., aan Vreemdelin genverkeer, aan de vereenigingen Hanze en Handelsbelangen en aan de vereeniging Nijtengo. verdrijft de pijn kende makkers. Thibaut knikte goedkeu rend. Hij liet eenige goudstukken in Mon tigny '9 open hand glijden en fluisterde hem toe, dat hij hem hier morgen weer moest ontmoeten, en toen deze zich nu bij zijne vrienden voegde, maakte hij zich gereed het lokaal te verlaten. Tot zijne verwondering versperde Vil lon, die zich dronken hield, hemi met schijnbaar groote vroolijkheid den weg. „Gij zwerft nog laat rond voor een ordelijk soldaat", hikte hij. „Dat is mijne zaak", antwoordde Thi baut en probeerde hem voorbij te komen, maar Villon hield hem tegen. „Wees toch gezellig. Konu wij zullen een flesch den hals breken! „Ik heb genoeg gedronken, en gij meer dan genoeg", bromde Thibaut. „Maak, dat gij in uw bed komt! Nu sloeg Villon's schijnbaar goede luim plotseling om. „Gij zijt een geweldig lompe kerel, soldaat, en weet niet, hoe men met heeren van stand verkeert". Thi baut begon het geduld te verliezen. „Ga mij uit den weg' zeide hij en gaf Villon met de vlakke hand een stoot tegen de borst, die hemdeed wankelen. Villon's stem verhief zich tot een ge brul. I „Ik wil niet uit den weg gaan! Wie zegt mij dan ook, dart gij1 een fatsoenlijk soldaat zijt? Hoe zal ik weten, dat gij een eerlijk man zijt?' Zoodra Villon's stem zich had verheven, Een speciaal woord van dank bracht spr. aan dhr. H. A. Hankcn, den direc teur van den Wilhelminapolder voor diens bijzonderen steun, aan Notaris v. Dis sel, voor zijn hulp bij de verloting en aan dhr. L. Rijk voor het kosteloos afstaan van het terrein. Het doel van deze tentoonstelling is in Goes een groote jaarlijksche markt te krijgen. Zeker er zijn in Goes al drie vee markten en toondagen, maar dat is toch niet wal de veehandel mag verlangen. In ons kleine Zeeland, waar zooveel vee wordt geteeld, gemest en verkocht, waar de vette ossen en de paarden een inter nationale bekendheid bezitten, daar is niet een markt, waar eens per jaar een groote collectie vee wordt samengebracht en waar wordt getracht op verdienstelijke wijze het vee aan de landbouwers af te zetten. Spr. hoopt dat er morgen wat handel zal zijn, en dat we in 1925 zullen komen tot een werkelijke jaarmarkt, een najaars- markt, waar de landbouwers op gemak kelijke wijze 'hun vee kunnen krijgen. Spr. hoopt dat allen tevreden zullen zijn over het werk van het comité. Hierna werd de eere-wijn rondgediend, Dhr. M. de Haas, voorz. van de Zuid- Holl. Bond van veehandelaren, fSom- melsdijk, memoreerde dat deze jaarmarkt anders in Zuid-Holland wordt gehouden Dit jaar kon dit niet wegens het mond en klauwzeer. Spr. betoogde dat land bouw en handel moeten samenwerken en nooit tegen elkaar. Dat is hier het ge val en dat doet prettig aan. Spr. hoopt dat de tentoonstelling in alle opzichten zal slagen. trok de woordenwisseling de aandacht der drinkebroers. Montigny sloop naar Villon en fluisterde hem toe: „Laat hem met rust, Francois! Hiij is niet, wait hij schijntI „Schijnt !Wic vraagt er naar, wat hij schijnt", brulde Villon. „Wat hij is, wil ik weten! Misschien is hij zelfs geen eer lijk soldaat! Misschien is hij een spion van den vervloekten Bourgondiër!" Thibaut Kief de vuist op om Villon neer tC |9(Laan, maar week terug voor den ont blootten dolk des dichters. „Gooit klicn Ihond op isrtraat", beval hij toornig. I Maar jnu drongen Villous vrienden woe dend |0(p hem aan, en deze nam zelf het wbord. „Hond!" IWaar&ijkI Je bent een leu genachtige gemeene schelm. Bewaaklrjde deur, vrienden. Deze schelm heeft hiij beleedigd. Trek Van leer, sol- daat!" Het volgend oogenblik bevond zich de geheele bende tusschen Thibaut en de deur, iedere vrouw eene furie, ieder man een vechtersbaas, behalve Montigny, die stilletjes naar de zijdeur sloop en in het lawaai ongemerkt kon ontsnappen. Het was zijn doe1!, de wacht te alarmeeren', om door hare tusschenkomst het leven van zijn koogen beschermer te beschutten. Hij verdween in de duisternis en snelde weg, zoo vlug zijne voeten hem konden dragen. Ondertusschen ontvlamde de strijd in Ontvangst ten Stadhuize. Hierna begaf men zich ten Stadhuize voor de officieele ontvangst. Burgemeester Hajenius heette namens het Gemeentebestuur allen hartelijk wel kom, in 't bijzonder den Zeeuwschen Bond van Veehandelaren, welke hier een han delsveetentoonstelling zal houden, die heel veel belooft te worden. Spr. noemde het een gelukkige gedachte deze tentoonstelling hier te houden. Zij geniet veel sympathie van deskundige zij de, wat ook wel hieruit blijkt, dal de autoriteiten der Z.L.M. en de directeur van den Wilhelminapolder hun medewer king verleenen. Verschillende vereenigin gen in Goes, die belang hebben bij een druk bezoek aan onze gemeente, sloten zich hierbij aan. Het heeft den Raad van Goes aange naam aangedaan dat de tentoonstelling al hier wordt gehouden en hij heefi dan ook niet geaarzeld een geldelijke bijdrage hiervoor beschikbaar te stellen. Dit heeft den Raad verheugd om twee redenen. Ten eerste is wederom geble ken de bijzonder gunstige ligging onzer gemeente in het centrum der provincie, wanneer het geldt een tentoonstelling te houden, waar zich veel measchen zullen verzamelen. Ten tweede omdat hieruit wellicht een groote jaarlijksche veemarkt zal geboren worden, die men in Zeeland, waar toch zooveel vee wordt geteeld, nog niet heeft. Een dergelijke jaarmarkt zou in 't belang zijn, zoowel van neringdoenden als han delaren en spr. zou zich ten zeerste ver heugen dat deze tot stand kwam. Spr. be sluit met het uirten der beste wenschen voor het slagen der tentoonstelling. Dhr. N. S. Frenk, Rotterdam, dank te het gemeentebestuur voor de betoonde gastvrijheid. Spr. twijfelt er niet aan of deze tentoonstelling zal evenzoo nuttig voor handel als voor landbouw zijn en spr. hoopt op een jaarmarkt het volgend jaar. Dhr. A. M. Simons, sprak namens de commissie uit de beide ihidden stands ver eenigingen voor de organisatie van een reclame-optocht en étalage-wedstrijd. Spr. ziet in de officieele ontvangst een erken ning van den middenstand, waarvan de vee handel een schakel is. Spr. wijst op het groot belang der "gemeente Goes bij het slagen der tentoonstelling, waartoe ook de middenstandsvereenigingen al het mo gelijke hebben bijgedragen, Spr. hoopt dat het college nog vele ja ren in het belang van Goes, den handel en den middenstand werkzaam zal zijn. Hierna werd een kopje koffie geser veerd. Daarna sprak de burgemeester nog de hoop uit, dat zij die hier niet woonach tig zijn, straks een aangename herinnering aan Goes mee naar huis zullen nemen. Inmiddels had „Hosanna" op de Groote Markt haar concert aangevangen. Er was een talrijk publiek. Ook op straat was het den heelen avond een gezellige drukte. Bal Schuttershof. In het Schuttershof werd den geheelen avond geanimeerd gedanst. Het was er heel gezellig en druk. den Dennenappel" op zijn felst. Thibaut keek naar zijne vijanden ongeveer als de stier naar een troep blaffende honden en vroeg den dichter, die zijn degen had ge trokken, toornig: „Wie zijt gij voor den duivel?" Villon wierp het hoofd uitdagend in den nek en zwaaide zijn degen. „Ik ben Francoip Villon en mijn degen is even goed als die van een ander man, wie dan ook!" Toen Thibaut dezen naam vernam, barstte de reus in een luidi gelach uit. „Ben je Francois Villoni? donderde hij. Laat iemand mij toch een stok Iconen!" Daarbij zag hij rond, alsof hij naar het verlangde wapen zocht. Villon evenwel greep naar een beiker en slingprdo dien den soldaat in het gezicht! Met een kreet van woede sloeg Thibaut met zijn degen in de Jiuoht. „Jij dwaas", siste hij, „ik breng je onn!" „Dat zullen wij wel zien", antwoord de Villon dapper. Een oogenblik lang hielden allen den adem in. De groote, in klinkend staal ge hulde man was de tengere gestalte van hun lieveling verreweg de baas, en een gevecht tusschen de beide ongelijke tegen standers scheen haast belachelijk. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1