N0. 192. Dinsdag IA October 192A. iiie Jaargang. is FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" eoimw en Klceuivens Ross' DrnkUers- on Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, ellie regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Advertcntiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. STADS-NIEUWS. Raailsigemla. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Goes op Vrijdag, den 17 October 1924, des namiddags 7'/a uur. Punten van behandeliug Vaststelling der notulen van de verga dering van 27 Juni 1924. 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Raad, den lieer A. J. Potter. 2. C. q. Installatie van den heer A, J. Potter als lid van den Raad. 3. Ingekomen stukken. 4. Verzoek om afschrijving van belasting. 6. Benoeming van een lid in de Com missie voor het Grondbedrijf in de vaca ture J. A, Flink. 6. Voorstel tot het verleenen eener vaste aanstelling aan den beer C. van Baak ais Directenr-Veearts vbii den keuringsdienst van vee en vleesch. 7. Verzoek van de commissie voor de Restauratie van de Groote of St. Maria Magdalenakerk om verhooging van het toegekende subsidie. 8. Verzoek van mejuf frouw E. P. Matthijssen om eervol ont slag als onderwijzeres aan de O. L school A. 9. Verzoek van den heer A. D. C. Willemstein e. a. om straatverlich- 'ing aan te brengen aan den Willem Zelleweg. 10. Vaststelling van het le suppletoir-kohier der hondenbelasting, dienst 1924. 11. Aanbieding der gemeente- begrooting voor 1925. 12. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekeniug over 1923. 13. Verzoek van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij om een ver- ordeniug in het leven te roepen tot be teugeling van het uitvliegen van duiven. 14. Voorstel om aan Burgemeester en Wethouders opnieuw machtiging te ver leenen tot het openen eener rekening- courant voor 1925. 15. Voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1924. 16. Voorstel tot wijziging der begrooting van het groudbedrijf voor 1924. 17. Voorstel tot wijziging der verorde ling tut regeling der openbare leergangen voor de prak tij Ir. 18 Voorstel om me', intrek king van het besluit van 28 Augustus 1924 no, 23 machtiging te verleenen tol publieke verpachting van het jachtrocht op gemeentegronden. 19. Voorstel tot vaststelling van a. een nieuwe bouwverordening inge volge art. 1 der Woningwet o. een verordening tot het weren van ontsierende reclame. 20. Rapport, tevens voorstel betreffende de sterkte van het secretariepersoneel 21. Voorstel betreffende salarissen en loonen van het gemeente-personeel, Stokken voor den Gemeenteraad, sterkte Secretariepersoneel. Ter voldoening aan het door den Raad uitgesproken verlangen, dat een onderzoek zou worden ingesteld raar de sterkte van het personeel der secretarie alhier en in andere gemeenten, deelen B. en W. den Raad het volgende mede Aan een 41—tal gemeenten zjjn uit voerige vragenlijsten gezondendaarvan zijn er 31 ingevuld terug ontvangen. OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Ofschoon zijne stem vast en helder klonk, lag er toch iets in, dat het meisje dieper trof, dan woorden hadden kunnen doen. Iets als nieuwsgierigheid lag in haar blik, en er klonk bijna medelijden uit hare stem, toen zij zacht vroeg: ..Gij bemint mij dus zeer?' Fier richtte Villon zich op en fier antwoordde hij: „In de volste beteekenis van het woord". Een lichte blos vloog over dc bleeke, reine wangen der jonge vrouw. „Gij hebt niet verwacht, aan uw woord te worden gehouden?" Villon glimlachte blij en zijne oogen schitterden, ofschoon het hem zwaar ge noeg om bet hart was. „Ik zou niet hebben gewaagd, dat te hopen, maar ik zal mij de eer waardig toonen". „Gij bemint en lacht op hetzelfde oogen blik", zeide het meisje en zag hem ver wonderd aan. „Dat is zoo mijne philosophic! Deze levensbeschouwing scheen haar niet Weinig te verwonderen. Zij hield den adem Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Het onderzoek der ontvangen antwoor den, leert, dat om in dit opzicht verge lijkingen te tiekken tusschen verschillende gemeenten, drie zaken allereerst in het oog moeten worden gehouden, n.l,le. bet asntal zielen 2e. het karakter der gemeente3e bijzondere omstandigheden Hiermede rekening houdende, komen B. en W. tot de conclusie, dat een negental gem. min of meer met Goes (8430 zielen op 1 Januari en 8558 op 1 Juli) te ver gelijken is, n.l.Harderwijk 8054, Leer dam 8834, Goevorden 7095, Steeuwjjk 7137, Franeker 8124, Tiel 11854, Hoorn 11632, Sneek 14139 en flarlingen 10224 zielen. Vast staat, dat in alle gemeenten vanwaar B. en W. inlichtingen ontvingen, uit breiding van het secretariepersoneel heeft plaats gehad of dat op een andere wijze het hoofd is geboden aan den wassenden stroom van werkzaamheden gedurende de jaren sinds 19)4, een toeneming, welke blijkens een gemaakte statistiek, te Goes ruim 100 pet. heeft bedragen. He gioote oorzaak hiervan is de wijziging en ver meerdering der Rijkswetgeving op zoo velerlei gebied en de daarmede samen hangende, dikwijls zeer omslachtige uit voeringsvoorschriften. Komen daar nog bij buitengewone werkzaamheden dan is de uitbreiding van personeel in een zoo' danige gemeente nog wat grooter dan in eene welker ontwikkeling heeft stil ge legen. De uitbreiding van personeel nu, heeft zich in de aangehaalde gemeenten bewo wogen tusschen 150 en 28.5 pett.w. 1. Leerdam 150 pet., 2. tloorn 83.33 pet., 8. Goes 75 pet., 4. Steenwijk 66 pet., 5. Harderwijk 50 pet., 6. Sneek 49.99 pet., 7. Coevorden Franeker 33 pet. en 8. Harlingen 28.5 pet. De kosten van gemeld personeel bewo gen zich tusschen f 2.86J en f 0,96 per inwoner, n.l. 1. Hoor* f 2,36J, 2. Tiel f 2,04, 3. Harlingen f 1,90, 4. Goes 1,64, 5. Steenwijk f 1,5IA, 6. HarderwijkCoe- votden f 1,30, 7. Leerdam f 1,28£, 8. Sneek f 0,99 en 9, Franeker f 0,96. Neemt men tenslotte de verhouding van het secretariepersoneel tot het getal in woners, dan krijgt men 1. Hoon 1 1057 2. Harlingen 1 1136; 3. Tiel 1 1185; 4. Goes 1 1204; 5. Steenwijk 1 1427 6. Har derwijk 1 1442; 7. Sneek 1 1571; 8. Leerdam 1 1667 9. Coevorden 1 1773 en 10. Franeker 1 2031. Uit bovenstaande cijfers mag nog geen rechtstreeksche conclusie wordt n getrok ken, doch moet men nog met bijzondere regelingen rekening houden. Zoo worden b.v. in de gemeenten Franeker en Sneek de notulen van den Raad, met de samen stelling en inschrijving, waarvan nogal wat tijd gemoeid is, buiten de secretarie opgemaakt en gedrukt geleverd. Verder geschiedt te Sneek de controle over de werkloozenkassen door de Arbeidsbeurs, terwijl ze te Goes geheel op de secretarie wordt verrichteen deel der kosten dier instelling zou men dus bij die van de secretarie moeten optellen om het juiste vergehjkingscijfer te kunnen krijgen. Ingevolge het verlangen van den Raad, heeft de Gemeente-Secretaris de admini stratie der gemeente Ter Neuzen in oogen- schouw genomen, terwijl omgekeerd de Secretaris dier gemeente de Goesche Secretarie heeft bezichtigd. Beide heeren kwamen tot de overtuiging, dat, al bestaat er op enkele punten verschil, de admini stratie te Goes niet omslachtiger wordt gevoerd dan die te Ter Neuzen, doch wel, dat beide plaatsen tamelijk van karakter verschillen en er in Goes, grootendeela door de aanwezigheid van bedrijven, meer arbeid te verrichten valt. Bovendien worden ook te Ter Nenzen de raads- notulen buiten de secretarie samengesteld en geschiedt de controle over de werk loozenkassen door de Arbeidsbeurs. De Secretaris dier gemeente schat dat van de kosten der Arbeidsbeurs ongeveer f 700 is bestemd voor die controle. Tenslotte dient er nog op te worden gewezen, dat de >Goesche Raad meer gesteld is op en ook sedert jaar en dag meer gewend is aan een meer officieele behandeling van zaken dan de Raad van Ter Neuzen, Wat de notulen betreft deelen B. en W. mede dat zij er na teel moeite in zijn geslaagd, een persoon te vinden, die niet genoemd wenscht te worden, doch die genegen is, de notulen van den Raad in concept samen te stellen en gedrukt te leveren voor f 450,per jaar. Deze notulen zullen dan, alvorens afgedrukt te worden, door den Gemeente-Secietaris worden nagezien en zoo noodig verbelern en aangevuld, zoodat de onpartijdigheid daarvan blijft gewaarborgd en ze geheel zijn gelijk te stellen met die, welke door den secretaris zijn samengesteld voor deze aanvullingen zal dan het gewone zetloon in rekening worden gebracht Hierdoor wordt de secretarie niet onbe langrijk ontlast. De statistiek aangaande den omvang der secretarie-werkzaamheden toont eenige vermindering. Mocht de Raad besluiten om tot het gedrukt doen leveren der notulen over te gaan, dan kan, het een bij het ander genomen, vermoedelijk voorloopig met één werkkracht minder worden volstaan. De gunstige omstandigheid doet zich hierbij voor, dat een der adjunct-com miezen wel op wachtgeld zon willen worden gesteld, waarvoor hij zelfs een ÜDancieel offer wil brengen. Hij is nl, genegen, van het hem toe te kennen wachtgeld drie-vierde deel in de gemeente kas terug te storten. Het een met het ander zou een jaarljjksche besparing op leveren van ruim f 1000. B. en W. stellen den Raad voor, een regeling als boven bedoeld in te voeren met ingang van 1 Januari 1925. De Financieele Commissie vraagt, om een oogenblik in cn sloop toen dicht naar hem toe. „Als gij wilt", fluisterde zij, „moogt gij mij een kus geven". Met een vlammend gelaat wendde hij zich tot haar, en een oogenblik scheen het, als wilde hij haar gezicht in zijn handen ne men en zijn mond op hare lippen drukken. Maar toen trad hij haastig terug. „Neen, ik kan in uw dienst vechten en als het moet ook sterven; maar eenmaal uwe lippen aanraken, dat zou het leven te schoon en te zoet maken, dan dat ik nog den moed tot wagen zou hebben". Bij haar aanbod had de vrouw gebloosd nu verbleekte zij weer. „Zooals gij wilt", zeide zij, en op dit oogenblik drong van buiten geschreeuw en gelach en getrappel van vele voeten tot hen door. Tegelijkertijd verzonk het ge droomde tooverland voor des dichters oogen en maakte plaats voor de ruwe wer kelijkheid. „Mijne vrienden komen terug", zeide hij„die mogen u hier niet zien. Kom!" Daarmee vatte hij haar hand en trok haar dwars door het lokaal naar de trap, die naar de galerij voerde. Op de galerij zou zij wachten. „Van hier uit kunt gij zien, zonder te worden gezien. Wanneer hij komt, wijs mij hem dan. Daarna kunt gij door dezen uitgang hierop straat komen". Nauwelijks had hij uitgesproken, of de deur werd opengetrokken en de woeste bende stormde als een wervelwind bin nen, Huguette aan het hoofd. Lodewijk en Tristan maakten gebruik van de alge meens verwarring, om uit hunne schuil plaatsen weer hunne oude plaatsen te be reiken. „Dat was een fameuze kloppartij, zoo lang zij duurde", krijschte Colin. „Maar zij duurde lang niet lang ge noeg' brulde J eh ao „Zoodra jij kwaamt, Huguette, kreeg de zaak een ander aanzien", zeide Mon- tigny en klopte het meisje goedkeurend op den rug. Huguette schudde haar lang haar uit het gezicht, trok hare opgestroopte mou wen weer neer en lachte. „Ik heb slechts gedaan, wat Francois wilde, en die beide mensehen afgerost! Mijne armen doen pijn!" Robin Turgis was bij de hand. Weldra klapperden de bekers en kannen weer op de tafel. Het gezelschap zette het drin ken en dobbelen voort, waar het tevoren had opgehouden, en vermaakte zich in de herinnering aan het genoten schouwspel Lodewijk fluisterde zijn metgezel toe: „Misschien bewijst onze gekke dichter mij nog een goeden dienst". Terwijl hij dit zeide, ging de deur open en een kleine, eenvoudig gekleede man trad binnen, met de kap over het hoofd, Angstig zag hij rond, tot hij Lodewijk en Tristan ontdekte, op wie hij terstond toeging. Villon, die nog naast Kathanina tegen de galerij leunde, trok haar aan de mouw om hare aandacht op den nieuw aangekomene te vestigen. „Is hij het?" fluisterde hij. „Neen, neen. Thibaut is een lang man, Maar dat .gezicht komt mij toch bekend voor". in verband met de voorgestelde verlenging van den werktijd (zie volgend punt) bij wyze van proef, het doen drukken der raadsnotulen voorl. achterwege te laten. B. en W. zijn tot deze proefneming bereid, in het vertrouwen, dat wanneer niet het gewenschte gevolg mocht hebben, de Raad alsnog het voorstel in zijn geheel zal aanvaarden. Salarissen en loonen van het Gemeente-personeel. In opdracht van den Raad hebben B. en W. dc salarissen cn loonen van 'het gemeentepersoneel aan een nadere be schouwing onderworpen. Zij hebben daar bij een berekening gemaakt van de bestaan de loonen per uur en per week en ver volgens nagegaan, hoe deze er zullen uit zien bij een vermindering met 10 resp. 20 pet. i Vervolgens hebben zij de organisaties der werklieden gehoord en ook die der ambtenaren. Hiermede was nog al wat tijd gemoeid, vandaar dat zij niet in staat waren, hun rapport zoo tijdig in te die nen ais zij aanvankelijk meenden te kun nen doen. De algemeene indruk van B. en W. is (en de rapporten der organisaties ver sterken hun in deze meening) dat de sa larissen en loonen alhier, gezien de huidige kosten van levensonderhoud, zeker aan den lagen kant zijn. Wil men echter op de kosten van per soneel bezuinigen, dan staan er nog we gen open, die niet leiden tot aantasting van de bestaansmogelijkheid der gezinnen. In de eerste plaats willen zij in dit verband verwijzen naar hun voorstel tot vermindering van het secretarie-personeel, en hun besluit tot niet-vervulling der func tie van hulpbode. Verder is sedert 1 Januari j.L het politie-personeel met twee man vermin derd, waardoor het minimum-aantal agen ten, hetwelk voor een eenigszins behoor lijk functionneeren van den dienst noodig werd geoordeeld (12 man plus 1 hoofd agent) is bereikt. Een en ander geeft reeds een bespa ring van meer dan f5600. In de derde plaats kan de werktijd wor den verlengd. In de vierde plaats kan voor het nieuw aan te stellen personeel een vermindering worden ingevoerd. Dit heeft zooveel min der bezwaar dan een verlaging, toegepast op d'e in functie zijnden, omdat de solli citanten vooraf van de nieuwe salarissen op de hoogte zijn, zoodat elke zweem van willekeur is buitengesloten. B. en W. stellen mitsdien den Raad voor; le. met ingang van den eersten dag der week, volgende op dien der dagtee- kening van het raadsbesluit, den daarvoor in aanmerking komenden werktijd van het gemeentepersoneel te vermeerderen met omstreeks 10 pet. 2e. voor de ambtenaren.', welke in func tie treden na de teekening van dit besluit, dc salarisnormen te bepalen op omstreeks 90 pet. van de thans geldende. 3e. te bepalen, dat de normen sub 2e bedoeld, voor de op den datum van dit besluit in functie zijnden, zullen worden ingevoerd, zoodra de Raad, gezien de kosten van 'levensonderhoud, daartoe het tijdstip gekomen acht. 4c. alle salarissen te bepalen op 80 pot. van de thans geldende nonnen zoodra de Raad, gezien de kosten van levenson derhoud, meent dat het tijdstip daartoe is aangebroken. 5c. te bepalen, dat de besluiten sub 3e en 4e bedoeld, niet zullen worden genomen alvorens het personeel in de gelegenheid is gesteld zijn gedachten dienaangaande kenbaar te maken., waarbij hel zich, des- gewenscht, door een of meer bestuurders zijner organisaties kan doen bijstaan. Gemeente-begrooting 1925. B. en W. bieden den Raad aan de ge meente-begrooting voor 1925. Tot hun genoegen blijkt het mogelijk, de geraamde opbrengst der directe belas tingen met f9000 te verminderen. Aange zien de provincie reeds het maximum aantal opcenten op de personeelc belas ting heft, waardoor deze in totaal vrij drukkend is, hebben B. en W. gemeend te moeten voorstellen, het aantal gemeen telijke opcenten van 90 terug te brengen tot 70, waardoor de opbrengst met circa f 4000 vermindert. De overblijvende f 5000 zouden B. en W. willen zien aangewend tot vermindering der belasting naar het inkomen. Restauratie Groote Kerk. De commissie voor de restauratie van de Groote of St. Maria Magdalenakerk verzoekt om het gemeentelijk subsidie voor deze restauratie hetwelk voor de jaren 1922 tot en met 1930 f750 bedraagt, te brengen op f 1500. Aangezien B. en W. bezwaiar hebben, (de meente-begrooting voor het aangegeven doel jaarlijks nog meer te bezwaren, stel len zij voor, den termijn van 6 jaar te verdubbelen en te brengen op 12 jaar, waardoor tenslotte het totaal-bedrag even hoog is als voor het geval dat de jaar- lijiksche bijdrage verdubbeld werd. Eervol ontslag. Mej. E, P. Matthijssen, verzoekt om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School A met ingang van 1 De cember 1924. B. en W. stellen voor dit te verleenen onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten, door Mej. Matthijssen aan het openbaar lager onderwijs alhier bewezen. Verlichting Willem Zelleweg. De heeren A. D. C. Willemstein e.a. allen bewoners van den Willem Zelleweg, verzoeken om aldaar straatverlichting aan te brengen. De vreemdeling bleef tusschen Lode wijk en Tristan staan. Lodewijk zag op en 'knikte zijn barbier, Olivier le Daim, Olivier het Damhert, vriendelijk toe. „Hij komt, majesteit", zeide Olivier. „Weeit je dat heel zeker?" „Wij zijn hem op den voet gevolgd, tot ik eindelijk ben vooruit geslopen. Daar is hij reeds!" Met den vinger op de lippen verdween Olivier achter de deur, die een oogenblik geleden Tristan had verborgen. Grinni kend wreef de koning zich de handen en zelfs Tristan zag er voldaan uit. VIERDE HOOFDSTUK. Thibaut treedt op. Opnieuw knarste dc deur op hare heng sels om toegang te verleenen aan e grooten en dikken man, gekleed als een gewoon soldaat, wiens groote gestalte in leder en staal was gehuld. Toen hij bin nentrad, keek hij rond, wisselde een blik mot René van Montigny en ging op de bank toe, waarop hij zich met een zwa- ren plof liet neervallen. Terstond riep hij mot eene brullende stem den waard toe, wijn te brengen. Katharina boog zich eenigszins voor over, haalde diep adem cn fluisterde Vil lon in het oor: „Dat is hij!" Onwillekeurig zuchtte Villon dicp.Deels omdat hij blij was, zijn tegenstander voor zich te zien, die werkelijk een koninklijk wild scheen te zijn-, deels echter ook, om dat diens al te vroege komst hem speet. Het was toch al te zoet geweest, hier in de duisternis der trap naast de schoonste vrouw der wereld neer te hurken, haar adem op zijne wang, ja bijna haar hart aan het zijne te voelen, te weten, dat zij tenminste dezen eenen keer alleen met elkaar waren,met elkaar verbonden door een gemeenschappelijke gedachte, een gemeen schappelijk doel. Deze korte oogenblikken van eigenaardige vertrouwüjkheid schenen tegen de rest van zijn geheel verder leven op te wegen en nu hadden zij reeds hun einde bereikt. Nu moest hij gaan bewijzen, dat hij dit zeldzame geluk waard was. „Goed, zeide hij zacht en sloop met de vlugheid eener kat de trap af en door de kamer, tot aan de tafel zijner vrien den, die reeds veel te dronken en te vroo- lijk waren, om zich over zijne plotselinge terugkomst te verwonderen of te vragen, van waar hij kwam. 'Slechts een van de bende was er niet, en wel Rene van Montigny, die was opgestaan, zoodra de soldaat zich op de bank bij den haard had neergezet en hem met de onschuldige vertrouwelijkheid van een oppervlakkigcn kennis had begroet. Het gelukte Villon, van vriend tot vriend gaande, zich achter de bank een plaatsje te veroveren, waai' hij nu en dan eenige woorden van het ge sprek tusschen René en den vreemdeling kon opvangen. Aan dat onderhoud wijd den. ook de twee onbeduidende burgers, die daar onbemerkt aan een tafeltje alleen zaten hunne aandacht. i i .(Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1