N®. 121 Wandelingen door Zuid- eu Noord-Beveland, Zaterdag li October 1921. ill® Jaargang. BIJVOEGSEL MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90<* Maag-Tabletten. .75* Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Beenwonden Kloosterbalsém in ben ouden tijd, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Go as f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant** COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en UltgeyersbedrQf, ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. PROVINCIE-NIEUWS. Wemehlinge. De op Dinsdag j.l. ge houden raadsvergadering alhier, werd ge presideerd door dhr. P. Lindenbergh Azn. Afwezig Burgemeester Wabeke, d e later ter vergadering komt. De begrooting van, den Vleesch keuringsdienst voor 1925 wordt gerenvoyeerd naar B. en W. ter fine van nader advies. Eveneens een in gekomen adres van den A. N. W. B. betreffende verbreeding verkeerswegen. (Dhr. F. Wabeke Az. komt ter vergade ring en neemt het praesidiuni over.) B. en W. worden gemachtigd het verzoek om vergunning tot hel in gebruik geven van een schoollokaal voor een te houden tuinbouwcursus in te willigen. Aan den heer P. v. d. Werff wordt op diens ver zoek eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de o. 1. school, mot ingang van 1 Januari a.s., onder dankbetuiging voor de door hem gedurende ruim 40 jaren als zoodanig aan de gemeente bewezen dien sten. Besloten wordt op de desbetreffende verzoekschriften van de tegenwoordige huurders de huur der voormalige onder wijzers woningen voor 1925 onder dezelfde voorwaarden te continueeren. Een voor stel van de Gascommissie tot verhooging der salarissen van den Boekhouder der Gasfabriek en van den Gasmeester, wordt na toelichting door den Voorz. der Gas commissie met alg. st. aangenomen. Ver volgens wordt bij monde van dhr. A. Dominicus rapport uitgebracht, omtrent het onderzoek der Gemeentebcgrooting, en die van het Gasbedrijf voor den dienst 1925. Spr. zegt, dat deze begrootingen de Commissie geen aanleiding gaven tot het maken van op- of aanmerkingen. Alleen wenschte de Commissie eenige inlichtin gen die door den Voorz. worden verstrekt. De gemeentebegrooting, dienst 1925 wordt daarna met alg. st. vastgesteld op een to taal bedrag in ontvang en uitgaaf op den gewonen dienst van f62.815,85 en een half, waarin tevens verwerkt is een nader door B. en W. ontworpen wijzigingsplan, als gevolg van de door de Commissie van onderzoek gestelde vragen. Eveneens wordt vastgesteld de begrooling 1925 van bet Gasbedrijf op een totaal in ontvang en uitgaaf op den gewonen dienst van f 18.699,80 en van f 2500,in den kapi- taaldienst. Thans komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot vermindering van den prijs van industrie-gas in verband met de eventueele gasverwarming der bak kersovens. Voorgesteld wordt dezen prijs vast te stellen op 6 cent per kub. Meter. De voorz. deelt mede, dat zooals blijkt uit een aan de raadsleden toegezonden memorie en staat van exploitatie-rekening de gascommissie niet eenparig is in lïaar oordeel over deze zaak, en dat B. en W. steunen het denkbeeld van de minderheid dor Gascommissie, den Voorz. Dhr. J. A. Dominicus lid der Gascommissie houdt een breed betoog over het thans in be handeling zijnde ontwerp. Spr. zegt dat niet kwalijk mag worden genomen, dat hij er anders over denkt, dan de Voorz. der Gascommissie en dan B. en W., en noemt dit een geval zooals zelden, misschien nooit in deze gemeente is voorgevallen. Spr. doelt op het feit, dat een voorstel van B. en W. rakende het Gasbedrijf voor ons ligt, dat niet de Gascommissie is ge passeerd Ier fine van prae-advies. Slechts een schrijven van den Voorz. der Gas commissie begeleidt het voorstel. Spr. cri- liseert naar aanleiding van dit schrijven de door den Voorz. der Gascommissie gehouden vergadering met de bakkers, waarbij de overige leden der Gascommissie niet waren uitgenoodigd. Hij concludeert, dat de Gascommissie hier niet als Com missie van bijstand, maar als commissie van buitenstand heeft gefungeerd. Breed voerig slaat hij dan verder stil bij de vraag, die hij zich gesteld heeft, of de leden der Gascommissie zidh in deze zon derlinge positie gehandhaafd kunnen zien. Voorts meent spr. op de overgelegde exploitatie-rekening aanmerking te moeten maken: o.a. wordt bezwaar geopperd te gen de berekening van het verlies-percen- tage, tegen den post, uitgetrokken voor de salariëering van hulppersoneel, legen de voorgestelde technische uitvoering van het ontworpen stelsel, tegen den te wei nig berekenden post voor afschrijving, de aanschaffing van gasmeters voor dit doel. Spr. kan niet onderschrijven de clausule van don Voorz. der Gascommissie, dat bij „eenige niet nadenkende burgers" eeni ge ontevredenheid zoude kunnen worden gewekt, doch juist bij de riadenkenden en wijst op het riskante van de onderneming, iets waarin hij gesterkt wordt na het le zen van een artikel in de Bakkerscourant, omtrent bakkersovenverwarming door gas. Spr. vraagt of een ander voorstel, door de meerderheid der Gascommissie in over weging gegeven, thans genegeerd wordt. Tenslotte deelt spr. mede, hoe de bak kers er volgens spr.'s meening hier over denken. Op de bewuste conferentie hebben zij misschien wel ja gezegdDhr. P. Lindenbergh Azn. interrumpeert: U zegt „misschien?" Dhr. J. A. Dominicus ver volgt:onder den indruk van het oogen- blik, maar zijn bij eenig nadenken wel tot andere gedachten gekomen. Spr. zegt, dat het Gasbedrijf een commercieel bedrijf is en meent, dat daarin het opdringen van waren een verkeerde koopmanstaktiek is; naar spr.'s opvatting moet de vraag om gas van de afnemers tot ons komen. Hij waarschuwt voor overijlde stappen, die bij eene veronderstelling, als zouden de oningewijde burgers het duurdere gas toch wel „slikken", noodlottig zouden kunnen werken. De Voorz. zegt, dat B. en W. van den Voorz. der Gascommissie hadden vernomen, hoe in de vergadering der Gas commissie de stemmen voor deze zaak waren verdeeld. Spr. meende, dat deze mededeeling als rapport moest worden aangemerkt en als zoodanig het door dhr. Dominicus bedoelde prae-advies kon ver vangen. Spr.'s persoonlijke meening over deze zaak is dat de meerdere kosten van ov^nbouw en meter-aankoop waren te ris- k eren, aan de hand van de aan het col lege van B. en W. bekende gegevens. Dhr. J. A. Dominicus vraagt of misschien ook een onderzoek is ingesteld naar de kosten van het onderhouden der ondervuren. De Vrorz. beantwoordt deze vraag ontkennend Dhr. J. A. Dominicus geeft vervolgens een becijfering van de h eraan verbonden meerdere kosten, berekend ad f 500, per jaar, hetgeen spr. een ernstig financieel bezwaar noemt. Spr. meent vervolgens dat de Voorz. tamelijk licht over zijn eerste bezwaar is heengestapt en geen volledige verklaring gaf van de ontstane moeilijk heid voor de leden van de Gascommissie. Uit de verdere besprekingen blijkt, dat een misverstand bij de beoordeeling van de begrooting 1925, omtrent den post „uit breiding" heeft plaats gehad. Dhr. P. A. Lindenbergh, lid der Gascommissie, zegt van het betoog van dhr. J. A. Dominicus niets te hebben afgeweten. De inhoud van dit betoog, laat spr. geheel voor re kening van dezen. Met enkele hoofdbe zwaren kan hij zich in tusschen vereeni gen; bovendien is het hem een bezwaar dat in het geheel geene garantie-voorwaar den gesteld worden voor het gebruik van 58000 kub. Meter gas door de bakkers. Geen der bakkers garandeert iets zoomin voor 10 cent als voor 5 cent per kub. M. Voorts veronderstelt hij dat de overige burgers toch meer zullen moeten betalen, althans naar verhouding te veel. Dit heeft spr. weerhouden zijn steun te verleenen aan het voorstel van den Voorz. der Gas commissie. De Voorz. zegt, dat het de bedoeling moet zijn het gas goedkooper voor de burgers te doen worden. Dhr. P. Lindenbergh Azn., Voorz. der Gas commissie, wil de zaak kalm opnemen en beginnen met te zeggen, dat hij veron derstelt dat de belangen van de Gasfa briek zoowel den leden der Gascommissie als hem na aa i het hart liggen. Van eenige achterstelling of miskenning zijnerzijds te hunnen opzichte mag dan ook niet worden gesproken. Bovendien hebben beide hee- ren geweten hoe spr. over deze zaak dacht en is het tenslotte verklaarbaar dat hierover verschillend wordt geoordeeld. De wijze van opvatting echter van dhr. J. A. Dominicus heeft geleid tot een gezochte argumentatie. Spr. noemt het betoog keurig opgesteld om geniepigheden en fijne zetjes te richten aan het adres van hem als Voorz. en vindt de samenwerking op die manier erg onprettig. Spr. zegt dat nim mer de bedoeling heeft voorgezeten de hee- ren Dominicus en Lindenbergh te misken nen en vraagt of dhr. Lindenbergh zich hier over ook gekrenkt gevoelt. Dhr. P. Bij Apoth. en Drogisten. A. Lindenbergh herhaalt, dat hij den in houd van het betoog geheel voor rekening van dhr. Dominicus laat. Alleen met en kele hoofdbezwaren tegen het plan, ging hij accoord. Op een desbetreffende uit- noodiging wordt door dhr. Dominicus een ironisch bedoelde uitlating teruggenomen. Dhr. Karelse verklaart verder te hebben vernomen, dat de bakkers tegen het plan van den Voorz. worden bewerkt en vindt dit onaangenaam. Dhr. P. Lindenbergh Azn. zegt, dat het betoog van dhr. Domi nicus hem heeft ontroerd en acht het wenschelijk thans geen besluit te nemen ter vermijding van een eventueele veron derstelling als zoude het hem te doen zijn de zaak door te drijven. Hij merkt uit het gesprokene op, fijn beticht te wor denden van het benadeelen der farbriek. Waar dhr. A. Dominicus intusschen de Hoe lang sukkelt U nu al met dat open been? Doe daar nu eens Akker's Kloosterbalsem op, die zal de kwade stoffen eruit trekken, pijn en Jeuk ver drijven, een nieuwe sterke huid doen groeien. Begin vandaag nogAkker's heelt alle wonden vergadering heeft verlaten en het algemeen wenschelijk wordt geacht een dergelijke gewichtige aangelegenheid af te werken in een voltallige vergadering, verklaart de Voorz. met het denkbeeld van dhr. Lin- denbergn im te stemmen. Spr. zegt dat z.i. voldoende gelegenheid is gegeven om het voor en tegen dit voorstel uit te spre ken en -de plannen helder en klaar ter tafel te brengen. Spr. heeft de overtui ging dat van beide zijden het belang der Gasfabriek wordt beoogd en dat men niet de gedachte heeft elkaar vliegen af te vangen. Om nog een juist oordeel te vor men acht spr. het voor zich noodig, de door dhr. Dominicus gemaakte bereke ning te raadplegen. Na nog eenige voort zetting der discussies, waarbij ook dhr. Hoogesteger verklaart, de rekeningen na der te willen onderzoeken, wordt tot aan houding van het voorstel besloten. Als onderwijzers aan den avondcursus 1924—1925 wordt aangewezen het on derwijzend personeel der O. L. school. Bij de rondvraag vestigt dhr. Karelse de aandacht op de ongelukkig gekozen week voor herfst-vacantie. Spr. geeft B. en w. in overweging zoo mogelijk te bevor deren, dat deze week voortaan in Septem ber komt te vallen. Overeenkomstig de be-* doeling dezervacantie gedurende het tijd vak voor aardappelen rooien. De Voorz. wijst op de groote moeilijkheid om hier voor een vast tijd valt aan te nemen. De practijk doet veelal zien dat dit niet wel •gelijk is. Dhr. P. Lindenbergh Azn. denkt dat hieraan groote bezwaren ver bonden zullen zijn, omdat de herfst-va cantie zoo geregeld is, dat het midden ge houden wordt tusschen het tijdvak der Zo- mervacantie en dat der Kerstvacant e. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. het denkbeeld van dhr. Karelse zullen over wegen. Na eene wijziging van de gemeente begrooting 1924 waarin wordt opgenomen onder den Kapitaaldienst een post van f 6300,voor de beschikbaarstelling van gelden voor de uitgifte van plaatsjes, in gevolge de Landarbeiderswet, wordt de vergadering gesloten. Krabbendijke. Door de wijkverpleeg ster werd in dank ontvangen een gift van f2,50. Vrijz. Herv. Gemeente. Godsdienst oefening Zondag 12 October des avonds 5.15 uur: Ds. H. de Jonge van Bergen op Zoom. Waarschuwing. De Commissaris van Politie der ge meente Velsen, waarschuwt in het alge meen belang tegen het aankoopen van For- tuna-briefjes, uitgegeven door de N. V. Handels Mij. „Fortuna" te Velsen. Gezondheids-commissie. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 15 October a.s. aan dhr. dr. C. Koek te Hoedekenskerke eervol ontslag verleend als lid der gezondheids commissie, zetel Kruinijngen. Prov. Staten. De heer J. G. van Niftrik, die Vlissin- gen en ook de Provincie metterwoon ver laat, heeft thans ontslag genomen als lid der Prov. Staten, en zal als zoodanig worden opgevolgd door mevr. E. Bergs- maBergsma van Zoutelande, de volgen de candidaat van de Vrijz. Dem. lijst. STADS-NIEUWS. Mevr. Noorbdwier. Na zulk een avond zijn we dankbaar. Dankbaar voor deze heerlijke kunst, voor die volmaakte zang en de volmaakte voor dracht. Mevr. Noordewier ving aan met de jmag- strale aria van Bach; toen de innige lie deren Abschied en Verklarung van Fr. Schubert. Ja, deze beide vormden voor ons wel het hoogtepunt, met de prachtige Resi van Burgzaien van Zweers. Het „Waar werd oprechter trouw", werd ge zongen op een wijze die allen wei diep moet hebben geroerd. Na het Canticum van A. Diepenbroek en „Um Mitternacht" van G. Mahler, volgden drie Fransche kerstliederen, teêre kabinetstukjes, en tot slot het zoete O Dolce concento van Mozart. Het was alles van een bijzondere schoonheid. De heer M. Noordewier Jr. heeft dunkt ons sinds het vorig jaar zijn voordracht nog weten te verdiepen, ook technisch is zijn spel zeer gaaf. Hoe mooi stond de edele klank van zijn instrument tegen het weefsel der orgelbegeleiding in het Largo van Bach. De heer A. v. d. Horst toonde zich een nauwgezet en fijnvoelend organist, zoo- DOOR J. AB UTRECHT DRESSELHUIS. (Nadruk verboden.) 3. Het slot ging in dc 16a eeuw over aan bet geslacht Van idler Goes, welks wapen nog boven een der gangen aan de westzijde, thans in een stal uitkomende, gevonden wordt. Den 23 October 1747 werd het, door de erfgenamen van den heer Adriaan, aan den Raad van State verkocht. Op diens lart werden nu dc vertrekken, die zoo dikwerf getuigen waren geweest van de weelde der oude Edelen, ingerigt tot zalen van een militair hospitaal. In het volgende jaar ,nam de stad het over, en bestemde het tot eene kazerne. Om heit zwaar verval waarin hel geraakt was, besloot do regering echter weldra het te verkoopen. In November 1750 werd hel voor L 400. VI. toegewezen aan zekeren Corn. Stccnaart, het in zijne keus latende, om het af te breken, of te laten staan. Hij verkoos vooreerst het laatste; sloeg dc paardestallen op tegen den ringmuur, en verzocht, op het eind des volgenden jaars, er bier en drank aan de landlieden te mogen schenken. Hel werd in den beginne geweigerd; later, toen een gedeelte was afge broken en vertimmerd, werd het nogtans toegestaan, en zóó is het woleer zoo trotsche verblijf der aanzienlijkste Edelen thans, eene gewone herberg geworden! Wanneer men, op eenen stillen zomeravond, over het ruime binnenhof rondwandelt, en hot oog op de verspreide geringe overblijfselen vestigt, dan kan men bijna niet na laten om met den voortreffolijken „Feifh" te zeggen; Hier, waar dit vale slot met doodsche majesteit, Het puin der eeuwen om zijn grijze muren spreidt, Hoe zinkt mij hier 't gevoel van mijn vergankelijkheid Al» lood op 't harte 1 Van dat het trosch verrees op d'eerstgelegde steen, Wat aantal eeuwen vlood met zijne zeden heen Haar meening, geest en praal, haar roem en smaad verdween, Haar vreugd en smarte Hoe menig lieve maagd, werd eenmaal hier gevleid Hoe menig schoone bruid, ten blijden dans geleid Wat is, ach Godde mensch, wat aardsche heerlijkheid Hoe ze eens mogt blinken Eens ligt gij ook in 't stof des doods daar zwijgend neer. Dan volgt geen goud, geen roem, geen afkomst magt, of eer, Een graf en doodkist blijft u over, en niet meer Van 't aardsch gewemel O onvergangbre deugd! hoe lacht me uw luister aan, Wat in 't gebied des tijds moog rijzen of vergaan, Gij werpt meedogend op het stof des doods een traan, En snelt ten Hemel OORSPRONG EN OPKOMST DER STAD GOES. 1. In de nabijheid van sterke en welgelegene burgten vond men veiligheid en voordeel, In derzelver omtrek sloegen dus handwerkslieden en handelaars bij voorkeur hunne: woningen op. Nu werden aan de eersten veelal zekere voorregten, aan de laatsten vrijdom van tollen geschonken; en had dit plaats dan werden daardoor wederom anderen aangetrokken. Aldus ontstonden de meeste aloude Steden. De verrijzing der stad Goes, in de nabijheid van het slot Ostende, was evenwel ook gedeeltelijk een gevolg van andere omstandigheden en gebeurtenissen, welke ilk u hier kontelijk dien, te verhalen. Graaf Floris V. had, om de magt der Edelen te fnuiken, aan de, reeds elders bestaande, steden^ bijzondere voorregten gegeven. Hierdoor achtede zich de adel niet weinig gekrenkt, peinsde op middelen, om 's Graven oogmerk te verijdelen; en hieruit ontstond weder eene verbindtenis, aan welke vooral onze Zuid-Bevelandische Ridders deel namen, in wier buurt schap nog geene steden werden aangetroffen, en die gerug steund werden door den Graaf van Vlaanderen, als met den HoIIandschen oorlog voerende. De verbondenen verzoenden zich wel met den Landvorst, bij het treffen des vredes met Vlaanderen, doch de wrok bleef bij velen huisvesten, en dit duurde voort tot aan 's Graven vermoording, waaraan zelfs enkele deelnamen. Nu wist zich wel de listige „Wolfert van Borssele van Vere meester te maken van het bewind, door zich de voogdij over den jongen Graaf aan te matigen, maar zijne onbeperkte heerschzucht berokkende hem vele vijanden, zoo dat hij, op den 1 Aug. 1299 te Delft, op eenei gruwelijke wijze, vermoord werd, en zijne kinderen gevangen gehouden. Dewijl Graaf Jan geoordeeld werd hieraan medepligtig te zijn, en s mans moordenaren ongestraft bleven, vereenigden zich de onderscheidene takken der Van Borssele's tot wraak, onder de leiding van het hoofd des oudsten stams, Floris, die zich met de vroegere vereenigingen niet had willen inlaten. Zij zochten hulp, eerst bij Frankrijk, doch dit misloopende, bij Keizer Albirecht, dien zij met honderd vaartuigen te gemoete togen naar Nijmegen. Graaf Jan, listiger dan zij, had zijnen, te Middelburg achter gelatenen zoon,, gelast hen ongehinderd te laten vertrekken, maar gedurende hunne afwezigheid, hunne sloten aan te tasten, en hunne landen te verwoesten. Aan djen last voldeed deze op de strengste wijze. De eerste burgt, dien hij aantastte, was ,~,het Kasteel van Baarsdorp", hetwelk aan een der takken der Van Borssele's toebehoorde. Het werd moedig verdedigd, maar ingenomen en uitgemoord. Op dezelfde wijze ging hij overal te werk, waar men hem tegenstand bood, zoo dat lij meester werd van geheel „bewesten en beoosten IJerseke", het Zuid-Beve land van dien tijd. 2. De uitgetrokkenen, teleurgesteld in hunne ontwerpen, keerden, met achterlating van hunne vaartuigen, door Noord- Braband huiswaarts, en gingen, ten getal© van vijfhonderd, te Bergen op Zoom weder scheep, 's Graven zoon Jan, uit hoofde van zijn woeden in deze streken bijgenaamd zonder genade, was juist te Reimerswaal en trok hun met een* sterke bende, te gemoete. Tuschen Kruiningen en Waarden, op eene plaats nog de slagvelden geheeten, geraakte men aan elkander. De Van Borssele's werden geslagen, moesten terug trekken, en gingen te Bieselinge scheep naar Vlaanderen.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1