Met de hulp van een harer vriendinnen opent zij nu een d&mes-mode-magazijn, Tot één harer klanten behoort ook dr. Romer, welke door tusschenkomst van Henneloro's vriendin een bruidsjapon bestelt Als deze gereed is vraagt hij Henneloro ten huwelijk, waar zij in toe stemt. Een film, waarnaar men met genoegen zit te kijken, zoowel wegens het spel der hoofdpersonen, als wegens de verschillende opnamen. Als slot werd nog vertoond//De Vondeling", comedie in 2 bedrijven, waar bij nog eens hartelijk gelachen kon worden. wüekmarkt. In verband met de te houden Handels veetentoonstelling alhier op den 15 Oct. a.s., wordt de gewone weekmarkt, inplaats van Dinsdag 14-, gebonden op Woensdag .15 October. N z, Benoemd, Dhr. A. M. Overhoff' alhier is benoemd tot hoofd van den leergang voor de praktijk voor jongens in deze gemeente, n.z De Handelsveetentoonstellin te Goes. De eerste groote Handels vee-Tentoon stelling die in Nederland wordt gehouden en wel op 15 Oct. a.s. te Goes, belooft iets bijzonders te worden. Niet minder dan ongeveer 600 stuks rundvee zijn reeds in geschreven, terwijl door den heer H. A, Hanken te Wilhelmmadorp een zeer schoo- ne collectie handelsvee ter opluistering zal worden ingezonden. Zeer veel stands op het 'gebied van ma chinerieën en veeteelt zijn op het terrein aanwezig. De Alva-Laval-melkmachinezal op het terrein op verschillende uren eene partij koeien machinaal melken. Op het terrein en in de groote tent wordt muziek gegeven. De reclame-optocht ruim 30 verschillende groepen wordt op het terrein opgesteld. De étalage-wedstrijd (40 deelnemers) vangt aan Dinsdag 14 Oct. namiddags 2 uur. De jury bestaat uit het publiek, dat daar voor een biljet heeft in te vullen, dat in het programma is ingelegd. 'L L M. Onder voorzitterschap van mr. P. Die- leman vergaderde Maandag (heden) mor gen het Hoofdbèstuur der Z. L. M. in het Landbouwhuis te Goes. Aanwezig zijn o.m. dhr. C. Stevens, rij kslandbouwcon sulentC. Zwagerman, rijkszuivelconsulent en A. W. v. d. Plas- sche, rijkstuinbouwconsulent. De voorz. wijst op de groote verant woordelijkheid van het Hoofdbestuur op den gang van zaken in het landbouwbedrijf in Zeeland, in verband met de belang rijke agenda. Eenige mededeelingen volgen. Het vraagstuk van de aardappelmeel- en de stroocartonnagefabrieken is in stu die genomen. Enkele heeren zullen zich hiervoor naar de Noordelijke provinciën begeven. Inlichtingen zijn in verschillende pro vincies gevraagd over de vervoertarieven der spoorwegen. Betere dienstregeling voor Zeeland en onbewaakte overwegen zijn onder de aan dacht der Staatsspoor gebracht. I.z. de wettelijke voorziening der ziek teverzekering herinnert dhr. Kielstra er aan dat indertijd de georganiseerde land bouw zich vereenigd heeft met het ont werp Posthuma-Kuipers. Gaan we nu be zwaren opwerpen, dart bestaat het gevaar dat de wet Talma ingevoerd zou worden. Wanneer straks het wetsontwerp in de Kamer komt zouden we er op kunnen wijzen dat het thans niet de tijd is om met een ziekteverzekering te komen. De voorz. leest nog enkele opmerkin gen voor over het voorloopig wetsont* werp, welke het Dag. bestuur aan het Kon. Ned. Landbouwconiité heeft ge zonden. Dhr. Gast, Duivendijke, is tegen elke uitkeering bij zwangerschap, dat zou een soort fokpremie zijn. Daarna wordt de Begrooting 1925 be handeld, welke in ontvangsten en uitgaven aanwijst een bedrag van f 21356,30. Eenige heeren willen voor de hengsten- keuring een bedrag uittrekken, wanneer het Rijk steun onthoudt. De voorz. wijst op den postten voorzien. In beginsel wordt besloten zoo noodig te steunen. Dhr. W. Kakebeeke, Goes, wil zo^ noodig aan de Prov. Staten verzoeken ortl het bedrag van f400 voor de merriekeu ringen anders te mogen besteden. Te zijner tijd zal in dien geest worden gehandeld. Het bestuursvoorstel om voor de vaste ambtenaren een pensioenbijdrage van 7 pot. te betalen, op voorwaarde dat zij zelf 4 pet. betalen, wordt aangenomen met 232 stemmen. In stede van dhr. L. van Dijk, den 2den secretaris, is tot assistent van het secretariaat benoemd dhr. Boerendonk, landbouw-ingenieur. De vergadering gaat hiermede accoord. De begrooting werd hierna goedge keurd. De contributieregeling 1924 wordt ook voor 1925 geldig verklaard. Dc tentoonstelling te Sluis zal vermoe delijk niet een klein nadeelig saldo sluiten. Aangenomen wordt het voorstel om aan den kring Oostelijk Z. Beveland een ore- diet van f600 te verleenen voor zijn ten toonstelling te 'Kruiningen in 1925. Het Dag. Bestuur wordt gemachtigd om te zijner tijd een voorzitter en een sec retaris van het Rechtskundig Bureau te benoemen. De alg. vergadering wordt vastgesteld op 11 Nov. te Goes in 't Schuttershof. De indertijd door ons vermelde wijziging van het Reglement op het verleenen van aanhoudingsbijdragen voor merriën, werd aangenomen. Daarna is aan de orde de bespreking van deel II van het verslag der Staats commissie van het Pachtvraagstuk. Dhr. Welleman, Krabbendijke, meent, dat een dergelijk gewichtig vraagstuk niet is op te lossen door het stellen van eenige vragen. Spr. acht het noodig de groote lijnen te trekken. Spr. meent, dat in het belang van eei intensieve cultuur van den bodem, de po sitie van den pachter zoo na mogelijk gelijk gemaakt moet worden aan die van den ei genaar-gebruiker. Dit moet gezocht worden in een vrij langdurige pachttermijn, waarbij tijdige pachtvernieuwing geregeld is en een vrije cultuur en volledig gebruiksrecht gewaar borgd, terwijl tevens in bepaalde wei-om schreven gevallen, de verpachter verplicht is, een gedeelte van de risico van het be drijf op zich te nemen en de pachter in be paalde gevallen vergoeding ontvange voor aangebrachte verbeteringen, alsmede scha devergoeding bij onredelijke pachtopzeg- ging. Spr. zou wenschen de erkenning van uit het bedrijf voortgekomen commissies. Eenig dwingend recht zal daarbij niet kun nen worden gemist. Dhr. Koning, Rilland, wijst op de on dankbare en moeilijke taak der Staats commissie. Zij moest zoowel zien naar het vergoedingsrecht als naar het eigen domsrecht. En zoo is het rapport water en melk geworden. Maar zou een afdoende regeling van het vergoedingsrecht wel te verkrijgen zijn? Spr. bedoelt praktisch. Spr. meent, dat een pachter niet kan ont komen aan de afhankelijkheid van den eigenaar. Of men zou den verpachter het absolute recht op de pacht moeten geven. Maar in dat geval zou de eigenaar een zeer hooge pacht gaan eischen. Teneinde dit al les te voorkomen zou men den eigenaar vrij wel zijn eigendomsrecht moeten ont zeggen. Hiertegen meent spr. dat we ons moeten verzetten. Spr. achtte dit ook niet in 't belang van ons land. De eigenaar zou zijn belangstelling voor zijn bezitting ver liezen en het land bemeieren, of verkoo- pen. In het eerste geval zou dus de pach ter zetboer worden. De pachters kunnen den grond niet koopen, want dan zou hij zijn kinderen niet kunnen helpen. Wel zou dit met kleine bedrijfjes gaan. En we zouden tal van keuterboertjes krijgen, nog met hypotheek bezwaard. De pach- tersstand zou dan uit het zadel worden ge licht. Spr. acht dit niet in 't algemeen be lang. Spr. is voor den weg van onderlinge schikking door middel van pachtbureaux. Dhr. v. Oeveren, Zierikzee, staat op het standpunt van den laatsten spr. Spr. heeft altijd ondervonden, dat die pachters in verval raken, die niet onder den dwang van de concurrentie staan. Die dringt hem om op de hoogte te zijn van z'n tijd. Dhr. Dieleman betwijfelt of het wel noodzakelijk is voor de regeering tot in grijpen. De pachttoestanden zijn hier niet zoo slecht. Er zijn wel middeleeuwsche pachtcon- tracten, maar die moet men niet zoo ar aanvaarden. Het hoofdgebrek ligt im het ontbreken vaak van een schrifte lijk contract. Dhr. Welleman, zegt dat de brood- vraag achter het teekenen van het pacht- contract zit. Dhr. v. Oeveren wil de pacht zoo hoog mogelijk opvoeren om de energie van den pachter te prikkelen. Dhr. Koning wil ook verbeteren, door bemid deling. Wij moeten de moraal propageeren dat de toestand op 't oogenblik verkeerd is, concludeert spr. Spr. fs er voor de pachtbureaux meer dere macht toe te kennen. Spr. is dus voor evolutie. Dhr. v. Oeveren verdedigt nogmaals zijri standpunt en meent dat dhr. Welle man overdrijft. Dhr. Dees, Ter Neuzen, acht het ii de praktijk niet mogelijk om de vergoe ding voor verbeteringen te becijferen en geeft daarvan een voorbeeld. De vergadering gaat tenslotte met het prae-advies van het Dag. Bestuur accoord. Bij de Rondvraag zegt de voorz. dat de Z. L. M. accoord gaat met de actie van het Ned. Landbouw Comité tegen de Tariefwet. De landbouw pleegt nu over leg met den minister. Dhr. Koning zou de vogelwet willen wijzigen teneinde de schade toebrengende spreeuwen te kunnen bestrijden. Dhr. De Regt, Wissenkerke, klaagt over het afkeuren van vee, gebarsten door te veel klaver. Men keurt naar willekeur. Dhr. Koning wijst er op_, dat men dan heel gauw uitstorting van de maag in Het lichaam krijgt. Deze punten zullen overwogen worden. De Z. L. M. zal het verzoek steu nen om van wachtpost 19 (Rilland) een onbewaakte overweg te maken. Daarna gaat de vergadering in beslo ten zitting over. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Verzending van oesters uit geheel Zeeland. In de maand Sept. 1924 werden zonden Naar Nederland Naar Engeland Naar België Naar Duitschland Naar Frankrijk Maar andere landen. 124563 oesters. 1264450 97725 114482 9200 17500 Te zamen 1627920 oesters. De bietencampagne Aanvankelijk vreesde men, dat tenge volge van het natte weer, de bieten dit jaar wel groot, doch vai slecht suiker gehalte zouden zijn. Deze vrees blijktthans ongegrond. De bitten van Zevenbergen en Steenbergen en omgeving komende, zijn in alle opzichten goed. Tengevolge van het bijzonder gunstige weer is de aanvoer zeer groot. De fabrieken zullen dan ook niet lang doch met groote capaciteit moeten werken. (N. R Crt.) SCHOOL EN KERK. Een jarige Iemand, wien uit zijn prille jeugd een halve eeuw geleden nog levendig voor den geest staat, hoe zijn toenmalige onderwijzer, de heer A. van de Linde, het latere hoofd der o. 1. school te Wolphaartsdijk, zijn klassegenoote en hem de eerste beginselen der leeskunst onder wees en daarby gebruik maakte van een eigenaardig schooimeubel met de daarbij behoorende letterpiaatjes, waarmede „onze meester" allerlei woorden wist te vormen en de leesplaten met aan het dagelijksche leven ontleende afbeeldingen, die aanvin gen met den man met de spa en waarvan vooral de leeuw een gewe digen indruk op ons maakte, welk schooimeubel schrij ver later als de letterkast van .Prinsen leerde kennen en dat nu vrijwel alleen in een schoolmuseum te bewonderen valt, meldt ons Op 20 Octv ber a.s. hoopt deze oud- opvoeder ziju tachtigsten jaardag te be leven. Ieder, die zich herinnert, welke bezieling, zoowel op zijn leerlingen, als op den staf van zjjn medewerkers, van zijn persoon uitging, waardoor op zijn eenvoudige dorpsschool resultaten met het onderwijs werden bereikt, welke den toets met die der best geoutilleerde stadsschool glansryk konden doorstaan, en voorts, hoe hij, hoewel de Fransche school nog op zijn avonduren beslag legde, te allen tijde lust bezat en gelegenheid vond om de algemeene dorpsbelangen te behartigen op een wijze, die hem sedert vele jaren her tot algemeenen volksleider aanwees, tal zeker gaarne dtze gelegenheid aangrijpen om den a,s. jubilaris, die in volle levens kracht van zy'n otium cum dignitate ge niet in Utrecht (Jacob Catsstrnat 37), op zijn feestdag een blijk van waardeering eu belangstelling te doe* toekomen. PROVINCIE-NIEUWS. Kortgenc. Kinderen op wagens mee nemen is gevaarlijk Toen de zoon van den landbouwer N. alhier met een wagen, geladen met stroo, ter hoogte van het postkantoor kwair, gleed een gedeelte der lading van den wagen, zoodat bet erop zittende zoontje van den heer J. O. kwam te vallen. Het 8 jarige ventje brak een been, terwijl zijn neus en lippen even eens stuk gevallen waren. Op een ladder werd hij naar huis vervoerd, waar dr. Geldermau geneeskundige hulp verleende. De voerman kwam met den schrik vrij. Schore. Benoemd tot brugknecht aan de Schorebrug de heer J. v. Immerzeel, thans in dienst bij de rivierpolitie te Ier8eke. 's Gravenpolder. Met ingang van 1 Oct. j.l. is bevorderd tot kommies Ie kl. de kommies A. W. v. d. Sande, alhier, Heinkenszand. Overgeplaatst naar Sas v. Gent de kommies le kl. dhr. Van I iere. Op Zondag 19 Oct. a.s. zal de Med. Herv. Zondagsschool ^Maranatha" alhier haar 25 jarig bestaan herdenken. De Chr. Zangvereeniging //Ons Genoe gen* zal by deze gelegenheid hare mede werking verleenen. Terneozen. De groote schutsluis alhier is stukgevaren. Schepen met 11.5 Meter breedte en een uitersten diepgang van 18 voet kunnen door de kleine sluis passeeren. Grootere schepen hebben geen toegang en moeten ankeren. Hansweert. De kommies Th. Kik is met ingang van 16 dezer verplaatst van Sas van Gent naar Hansweert, Het Belgische sleepschip „Junior" schipper Vos voer Zaterdag tegen de spoorbrug aan, waardoor deze beschadigd werd. Ook het schip bekwam lekkage in het vooronder. Na borgstelling kon het schip de reis voo.tzetten. Kapelle. Op het gehouden examen voor de Pomologische vereenigiüg te Dordrecht slaagde dhr. J. van Willegen Gz., thans te Nieuw-Borgvliet, eerder alhier. Een 17-jarig meisje, werkzaam op de N.V.Z.B. Fruit- en Groentenculturts alhier, kwam in aanraking met één der machines, waardoor haar twee vinger toppen werden ontnomen. Dr. Gnirrep verleeude heelkui.dige hulp. Rilland Bath. Donderdag j.l. verga derde de voetbalvereeniging Volhard.ug. De voorz. opende de vergadering met een woord van leedwezen, dat de véteeniging niet meer op sportgebied heelt gepresteerd dit seizoen. Alleen kon men op de goede 8eriewedstrijden terugzien. Na lange bet sprekiugen werd op voorstel van den heer Van de Sande het volgende besloten Volgend seizoen begint men met nieuwen moed te oefenen, blijkt dan na 3 maan- deu, dat de belangstelling niet bevredigend kan worden genoemd, dan zal de al cf niet opheffing der vereeniging in overwe ging worden genomen. De penningmeester deed verslag. Er blijkt een batig saldo te zyn van f 127. Hiervan zal flOö op de boerenleenbank worden gezet. De alhier gehouden collecte ten bate van de maatschappij yoor het redden van schipbreukelingen bracht op f 39,25. De Vlissingncke wethouderscrisis. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering is weer aan de orde gekomen de ver kiezing van een derden wethouder, waartoe in de vorige vergadering wegens onvol talligheid met is kunnen worden over gegaan. Thans waren 18 leden aanwezig. By eerste stemming verkreeg de heer Hensel (c.-h.) 8 stemmen, de heer Lands man (a.-r.) 1 en blam o 9. Tweede stem ming: Hensel 8, blanco 10. Art. 44 reglement van orde schrijft voor, dat meer dan de helft der stembiljetten behoorlijk ingevuld moet zijn. Daarom waren beide stemmiugen ongeldig en de benoeming is weer uitgesteld. Vrywillige Verkeerspolitie. Naar wij vernemeu wordt aau de orga nisatie van een Vrijwillige Verkeerspolitie in Zeeland gewerkt. Deze zaak is echter nog in status nascendie.| We ineeuen echter reeds te kunnen melden dat eenige vooraanstaande auto mobilisten op Z. Beveland een voorloopig comité hebben opgericht en de kwestie met den Districts Cd der R.V. te Mid delburg hebben besproken. Deze was zeer ingenomen met het plan en zegde alge- heele medewerking toe. De nieuwe dienst op de Wester-Schelde. Zondag is de nieuwe dienstregeling in werking getreden waarbij niet alle booten van Neuzen doorvaren naar Hansweert, maar slechts tot Hoedekenskerke, en op de lijn VlissingenNeuzen een vroegboot van Vlissingen en eea latere avondboot van Neuzen is ingelegd. Een en ander is een gevolg van de desbetreffende bespre kingen in de Statenvergadering. Telefoonaansluitingen. Nieuwe aansluitingen. Goes, no. 261, Inspecteur Lager on- derwys, Abeleven, J. A. H., Westwal 38. Waarde, no. 7, Wisse, A. S., land bouwer, „hof Puthoek". Borsseie, no. 5, Duijnkerke, fa. J. en Zoon, slager en koopman in granen. Biezelinge, no. 4, Velde, W. A. van de, com. in ajuin, aardappelen en fruit. Nisse, no. 4, Blaey, C. de logement houder Goes, no. 146, Pilaar, M. A., van Kloetingsche weg 25 naar Wilhelmina- straat 11. GEMENGD NIEUWS. de fabriek en het vermogen van zijn oudets wilde stellen. Mueller ontkent zijn schuld* Volgens de rr.eening van de psychiaters van de rechtbank is hij toe rekenbaar, hcewel van een buitengewone ruwheid van gemoed. De verdediger had een nieuw onderzoek gevraagd, maar dit werd geweigerd. Mueller bleef bij de uitspaaak dezelfde koelbloedigheid aan den dag leggen, die hij gedurende het heele proces had getoond. Door een speer gewond. Dezer dagen is in den speeltuin van Speeltuinvereenigiug «rHefc Wetering kwartier* te Amsterdam een ernstig onge luk gebeurd. Ondanks herhaalde waar schuwingen maakten toch enkele gymnasten van discus en speer gebruik. Ongelukkiger wijze werd echter, bij een van deze ver boden worpen, het elfjarige knaapje de B. door een speer in het hoofd getroffen. Een oogenblik bleef het knaapje roerloos staan, toen zakte hij ineen. In bewuste- loozen toestand werd hij naar het Binnen gasthuis vervoerd. Zijn toestand wai Zondagavond redelijk wel. Zijn ouders vermoord De gezworenen te Essen hebben, na een proces dat eenige dagen heeft geduurd, den 25-jarigen Robert Mueller twee maal ter dood en tot verlies van de burger schapsrechten veroordeeld, wegens ver giftiging van zijn moeder e* vader. Ilij had dit gedaan omdat hij wilde trouwen en zich daarom spoedig in het bezit van Een jong Fransch meisje van 22 jaar, parachutiste, is bij een vliegfeest te Auch gedood,doordat de parachuut pas op eenige meters van den grond openging. Het meisje oefende haar gevaarlijk beroep uit onder den g nam van Liane d'Arcy en kreeg 500 frank voor haar parachuut- sprongen. Eeu andere j nge parachutiste, Lene Paulet, een aardig blond meisje, oefent haar beroep uit in rose toilet met satijnen schoentjes naar de nieuwste mode. Het chauffeursgevaar. Het is bekend, dat onze wegen ook wel eens onveilig gemaakt worden door onbedreven chauffeurs en automobilisten, die hun vak niet verstaan. De slachtoffers van die onbedrevenheid zijn talrijk. Een staaltje van de ergerlijke toestan den op dit gebied werd dezer dagen weer getoond voo de Almelosche rechtbank. Een jongmensch var. 20 jaar had met een vrachtauto op den hoek van een straat eei^ juffrouw aangereden, tengevolge waar van deze een duhbele beenbreuk heeft gekregen en gernimen tijd in het zieken huis verpleegd is moeten worden De rachtauto werd in beslag genomen en e jonge man moest enkele dagen later zijn bekwaamheid toonen. Dij kon de auio niet in teweging krijgen. Ee* be kwaam chauffeur reed haar onmiddellijk de garage uit. Toen ging h*t jongmensch rijden. Den gevaarlijken hoek, waar het ongeluk was voorgevallen, kwam hij zonder ongelukken om, maar even later botste hij op een grooten steen. Het openbaar ministerie eischte 14 dagen hechtenis. Chantage. Een fabrieksai beider te Boedapest, wiens dochtertje bij een geziene Hollandsche familie in een dorp nabij Utrecht eenige maanden opgenomen was, heeft bij de weldoeners van zijn kind chantage trachten te plegen. Hij schreef, nadat zijn kind uit Hol land was teruggekeerd, aan de pleegoudt-TB een brief, waarin het heette, dat de pleeg vader hel kind mishandeld hud, waardoor het kind ernstig ziek in het ziekenhuis te Boedapest lag. Het zou kreupel blijven de vader was reeds materieel geruï neerd door de ziekte van het meisje, door den pleegvader veroorzaakt. Hij was geneigd, zoo heette het verder, een schandaal te vermijden. De Holland sche pleegouders waren hun onschuld be wust, doch schrokken toch niet weinig van deze ongehoorde ondaukhare daad, waarvan zij het doel al te goed doorzagen. Zij deelden het geval aan het Hollandsch gezantschap te Boedapest mede. Dit wendde zich tot de Hongaarsche Kinder- schutzliga, welke onmiddellijk bij de politie aangifte deed. De vader van het kind werd aan een verhoor onderworpen. De Liga liet het kind door een arts onderzoeken, die vaststelde, dat van de bewering van den vader geen woord waar was. De Liga stelde van dit resultaat pok de Hollandsche pleegouders in kennis, ten einde hen gerust te stellen. De rechtbank zal dit geval van chantage in behandeling nemen. De Amerïkaansche jongensmoor denaars De twee jeugdige moordenaars Leopold en Loeb, die nu voor de rest van hun leven in de staatsgevangenis van Illinois zijn opgeborgen, vertoonen de symptocen van depressie en een neiging tot religie, die volgens den gevangenis-directeur normaal zijn bij nieuwe gevangenen. De dagelijksche routine van het gevangenis leven brengt hun hooggespannen zenuwen in de war. Leopold en Loeb bijv. klagen steen en been over de gevangenisbei, die alle werkzaamheden en maaltijden, alsook het opstaan, naar bed gaan en het wandeluur in- en uitluidt, stipt op tijd, 'zonder haperen, gebiedend en zonder mededoogen. Zij zijn zeer terneergeslagen en hebben in hun brieven nasr huis verzocht om godsdienstige voorlichting, teneinde geestelijk in evenwicht te komen. Loeb heeft blijkbaar nog ambitie genoeg om in het vrije uur het fanfare-corps der gevangenis te dirigeeren en in jazz- geheimen in te wijden. Voor het overige zou hij den wensch te kennen hebben gegeven door goed gedrag het piivilege te mogen verdienen om tot assistent van dei medicus, die aan het hoofd der psygologische afdeeling der gevangenis staat, te worden benoemd. Leopold daar entegen wenscht op de boerderij der gevangenis werkzaam te worden gesteld. Intusschen heeft de directeur, naar de „Paris Times" meldt, voorspeld dat de jongens niet langer dan vijftien jaar zul len} leven, omdat hun zenuwen te zeer gespannen zijn, ook in wat voor hen normale omstandigheden zouden zijn, om

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2