Ill6 Jaargang. FEUILLETON Als ik koning was! N°. 119. Dinsdag 7 October 1921. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESC Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant'* COURANT en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uifgeversbedrflf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1 —10 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. De strijd in Hedzjas. In 1916 werd Emir Hoessein, met En- gelsche hulp, koning van Hedzjas, in welk gebied de voor de Muzelmannen heilige plaatsen Mekka en Medina liggen. Koning Hoessein heeft zich tegenover Engeland ondankbaar betoond en wilde van een tractaat met dit land niets weten, hoewel Engeland hem een groot jaargeld uitbetaalde. I Thans is koning Hoessein verjaagd door de Wahabicten, een fanatieke Muzelman - sche sekte van het Centraal-Arabische pla teau. Zij rukten tegen Mekka op en Hoes sein vluchtte, na eerst nog een beroep op Engeland gedaan te hebben, dat niet ver hoord werd. De regeering van Hedzjas is thans in handen van een commissie van notabelen uit Mekka. De groote vraag is nu wat de Wahabieten zullen doen, wan neer zij zich van de heilige plaatsen zul len hebben meester gemaakt. In het begin der vorige eeuw hebben zijl' er al een a gruwelijk huisgehouden. Engeland en Egypte. MacDonald heeft aan den Egyptische eer ten minister Zagloel-pasja meegedeeld, dat het onmogelijk was de Britsche troepen uit Egypte terug te trekken, daar zij noodig zijn voor de bescherming van het Suez kanaal. Zagloel stelde voor deze bescher ming aan den Volkenbond op te dragen maar Mac Donald verwierp dit. Mac Donald stelde daarentegen een Engelsch-Egyptisch bondgenootschap voor. Zagloel nam dit voorstel aan, maar zeide dat zoodanig bondgenootschap onmogelijk was zoo lang de Britschei troepen in Egypte blijven. De oogst in Duitschland. Volgens nadere mededeelingen van het rijksministerie van voedselvoorziening,heeft de verwachting, dat de graanoogst dit jaar slechts 50 pet. zal opleveren van dien van verleden jaar, alleen betrekking op West- falen. Daar de oogst iti het Oosten van Duitschland goed is, hoopt men, dat de totaal opbrengst niet onder de 80 pet. zal blijven. Men vermoedt dat, dat het plotselinge stijgen van de graanprijzen in Amerika het gevolg is, van de daar be kend geworden overdreven pessimistische verwachtingen omtrent den Duitschen graanoogst en men hoopt, dat zij door deze nadere inlichtingen weer zullen dalen. China geen lid van den Volkenbond? De Chineescbc afvaardiging bij den Volkenbond heeft, naar aanleiding van het niet verkiezen van China tot niet- permanent lid van den Raad, een bekend making uitgevaardigd, waarin zij zegt nog niet te kunnen meedeeien of China lid van den Bond blijft. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. 10 OF Eene week van macht. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Toen hij evenwel de teleurgestelde uit drukking zag, die het oude, grijze gezicht nog ouder en grijzer maakte, voegde hij er geruststellend bij: „Weet je, moedertje, zoo terstond, zoo op dit oogenblik, kan ik niet naar huis gaan, maar ik kan iets anders voor jc doen. Weet je nog, toen ik een klein kind was, toen Er lag iets in deze woorden, dat het hem onmogelijk maakte ze te voltooien. De vrceselijke tegenstelling tusschen die! gedachte en. de plaats, waar hij ze wilde uiten, het vreesetijkc onderscheid tusschen de trouwe moeder, die hem zoo teeder" had opgekweekt, en de wilden van beider lei kunne, die nu zijne vrienden en gezel len waren en daar achter hem dobbelden en dronken dit onderscheid en alles, wat daarmee in verband stond, druktd zwaar op zijn hart en verstikte alle vroo- lijkhcid in hem. Hij wendde zich af van, zijne moeder en herhaalde zacht: „Ach Godl Toen ik nog een klein kind was!" Doch het medelijden der moeder, de moe derliefde, die altijd klaar staat, uitte zich terstond„Je waart het mooiste kind, RECHTSZAKEN. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg- Zitting van 3 October 1924. De volgende beklaagden waren gedag vaard wegens overtreding van 's Rijks belastingwetten W. G., 45 jaar, landbouwer te Kloe- tinge, wegens het aanwezig hebben van ondcrdeclcn van een distillcertocstel op 13 December 1922 te Kortgcne. Eisch eene geldboete van f 2000 of hceh. van ten minste 1 dag en ten hoogste 6 maanden. P. A. d. W„ 35 jaar, koopman te Goes, wegens het in voorraad hebben van 60000 sigaretten, die niet verzegeld wa ren op 14 Mei 1923 te Goes. Eisch eene boete van f 100 tot f 1000 of hech tenis van ten minste 1 dag en ten hoog ste 1 jaar. M. S., 41 jaar, winkelier te Wemel- dingo, wegens het in voorraad hebben van tabak die niet voorzien was, van onge schonden zegels. Eisch eene boete van f 100 tot f 1000 of eene hechtenis van ten minste 1 dag en ten hoogste 1 jaar. Politierechter Zitting 3 Oct. 1924. Wegens overtreding van 's Rijksbelas tingwetten A. G. H., 24 jaar, schippersknecht te Ierseke, Eisch f3 b. of 3 d. b. Uit spraak idem. Te vondeling gelegd. De vierde Kamer der rechtbank te Am sterdam veroordeelde den man en de vrouw, die hun pasgeboren ikind te vonde ling hadden gelegd, door het op een stoel in het Wilhclminagasthuiis te Amsterdam achter te laten en die op herhaalde aan maning door het personeel van het gast huis weigerden het kind mee te nemen, ieder tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens het te vondeling leggen van een kind beneden den leeftijd van 7 jaar en het te verlaten met het oogmerk om zich er van te ont doen. Het O. M. had zoowel tegen den vader als tegen de moeder 6 jaar ge vangenisstraf geëischt. Dit is, in de eerste plaats te danken aan het in ons 'laneï geldend handelsstel sel, dat naar buiten door zijn rechtvaar digheid en het-niet-va t-op-zich geven heeft gemaakt, dat weinig belemmeringen in dezen tijd van nationale afsluitingen aan onzen handel in den weg zijn gelegd. En de bestendiging dezer voorwaarden wordt met den dag noodzakelijker, want voortdurend ontwikkelt zich ons land bouwbedrijf in dc richting van den export. Op een uitvoer van 1200 ir ïoen gulden levert de Nederlandsche 1 ïdbouw een bedrag vaai ongeveer 400 m oen. Het is het bedrijf, dat het grootste belang bij den export heeft. Zal men nu maar kalm aanzien, dat onmoedig aan de levensvoorwaarden van dat kerngezonde bedrijf wordt getornd? Een beschermend invoerrecht heeft zijn verwoestende gevolgen in allerlei richtin gen; 'het ondermijnt het vertrouwen in de rechtvaardigheid der regeering, hel brengt het (gif van de afgunst in de politiek, het maakt de politiek tot een, middel tot de meest grove behartiging van particuliere belangen, bet ondermijnt de grondslagen waarop oos bloeiend bedrijfsleven is ge vest. Wat men ook moge beweren, de nieuwe Tariefwet zal protectionistisch werken. Voor den bloei van onzen landbouw is vrijhandel onafwijsbare eisch! Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.*8 Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 3 Oct. in Nederland uitgesproken 95 faillisse menten tegen 105 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Oct. 1924 3495 faillissementen tegenover 3062 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. BINNENLAND. De Landbomv en de Tariefwet De heer Th. van Wclderen baron Ren- gers schrijft Den 14den October zal de Kamer een aanvang maken met de behandeling van de Tariefwet. Beseffen de boeren wel, dat het dan gaat om hun grootste bedrijfsbelangen? Het gaat om de levensbelangen, van den Nederlandschen Landbouw! Met oneindige moeite en toewijding is hier in 25 jaren een productie- en han delsstelsel opgebouwd, dat tot nog toe de zegenrijkste gevolgen heeft gehad voor ons land. dat eene vrouw ooit gebaard heeft", zei- de zij zacht. Weer keerde Villon, zich naar haar toe en zocht de tranen in zijn oog door knipoogen te verdrijven. „Je hebt mij zoo dikwijls in slaap ge zongen'", zeide hij en wiegde haar bij deze woorden zacht heen en weer in zijne sterke armen, terwijl hij daarbij een oud kinderliedje neuriede, dat reeds ontelbare geslachten van Fransche kinderen in slaap heeft gesust: „Do, do, l'enfant dormira bientót!" „Wel, moedertje, nu heeft je gehoor zame zoon een lied voor je gedicht, waar mee je jezelvo in slaap kunt zingen! Ik ging eenige dag«tn geleden naar de kerk op mijn woord, het is waar", verze kerde hij in antwoord op een hoogst ver baasden blik van de oude vrouw en toen kwam mij een gebed in den zin, een gebed, dat gij tot de heilige Maagd moet spreken". Zacht drukte de oude vrouw hare lip pen op zijn voorhoofd. „Mijn innig geliefd' kind, mijn goud vogeltje", zeide zijl zadht en gedurende een oogenblik lag er eene kinderlijk zachte uitdrukking in Villon'a trekken. „Dit is het lied! Luister!" En zacht sprak hij haar de woorden voor, die hij voor haar had gedicht, terwijl het oude vrouwtje meermalen vroom een kruis sloeg. Gebiedster van hemel en aarde, Kiezerin der diepste hel, Ik zink met een smeekend gebaar, UIT DE PERS. Het ontwapeningsdebat. M. (mr. H. P. Marchant) schrijft in de Vrijz.-Dem. De pers heeft, door het rumoer, de slotwoorden van den president niet jnist verstaan. Hij heeft herinnerd wat hij bij de opening had gezegd, dat voor dezen avond groote belangstelling was verwacht, en dat men over die belangstelling te vreden kon zijn. Had hij gezegd dat de I vergadering alle reden had om over haar 'houding tevreden te zijn, dan zou hij zeker van slechten smaak zijn te beschut digen maar dat heeft hij natuurlijk niet gezegd. Ook hem werd door het rumoerige deel van de vergadering het spreken van een kort slotwoord belet. „Het Volk// wijst aan, wie voor het gebeurde verant woordelijk zijn, door met voldoening te gewagen van de „dr verend gezongen Internationale", die den voorzitter onver staanbaar maakte. GEMENGD! NIEUWS. Relletjes. Woensdagavond is het op de kermis te Nieuw-Schoonebeek tot ernstige relletjes gekomen. Een aantal dronken burgers werd door de marechaussee gesommeerd uit elkaar te gaan. De dronken personen wi'den hieraan geen gevolg geven. Een marechaussee maakte daarop gebruik van zijn sabel, om de menschen uit elkaar te jagen, Hij werd aangevallen en men ont rukte hem de scheede van zijn sabel. Daarmede gingen de dronken lieden een anderen marechaussee te lijf, die zyn mak ker te hulp kwam. De aangevallene werd ernstig aan het hoofd en den bovenarm gewond. De marechaussee moest, daar zij niet tegen de menigte op koD, van de vuurwapens gebruik maken. Zij schoot op de menigte, waardoor eene P. in den buik en eene S. in de knie werd getroffen. Inmiddels had de politie versterking uit da omgeving ontvangen, waarop de me nigte uit eikaar werd geslagen. Een aantal personen is gearresteerd. Verduistering Uit een blok, sedert jaar en dag onvoltooid gebleven, met rykspremie ge bouwde middenstandswoningen aan de Voormeulenweg te Bussum, heeft iemand uit Soest, zoo me^t het„Hbld.", karre- vrachten deuren, schoorsteenmantels enz. gehaald. Hij werd op heetsrdaad betrapt en gaf voor hiertoe permissie gekregen te hebben. Thans heeft hij bekend diefstal len te hebben gepleegd en gedurende een maand voor vele honderden guldens onderdeelen en materialen te hebben weg gesleept. De 18—jarige dader is ier be- schikxing der justitie gesteld. Ernstig ongeluk. Donderdagavond zijn twee jongelieden ven 22 jaar, Tienstra en Ilendriksen, bei den wonende te Leiden, op een motor fiets in volle vaart tegen een afsluitings barrière aan de Wilhelminabrug gereden, die daar met het oog op het verkeer op 3 October was aangebracht. In hoogst ernstigen toestand zijn zij naar het St. Elisabethsgasthuis te Leiden vervoerd. Uw medelijden vragend, voor u neer. Ik lean niet schrijven en niet lezen, Zie goedig neer op mijn witte haren, Ik ben altijd eene arme vrouw geweest, Maar steeds was ik rijk in geloof. Oin den gian§ van het paradijs te erven, Laat mij in uw geloof sterven. „Nietwaar, moedertje, dat is een mooi gebed voor u?" <v Moeder Villon smolt in tranen en snikte hartverscheurend op zijn schouder. „Ach, was je toch maar een goedi mensch geworden!" zuchtte zij. Zacht en» teeder streelde Villon haar het haar. „Wij allen zijn, zooals het'den hemel heeft behaagd ons te maken!" Daarop zwegen zij een oogenblik, tot hij zich plotseling het zilverstuk herinnerde, dat hij den koning had afgetroggeld, en dat voor den Mag haalde. „Daar heb ik nog iets v or je, moe dertje", zeide hij, en toen eene fijne blos over db wangen van zijn moedertje vloog en zij wilde weigeren, drong hij aan. „O ja, je moet het nemen! Neem het toch! Ik ben er eerlijk aangekomen, en je zult het beter gebruiken, dan ik zou doen!" Daarbij drukte hij het zilverstuk in hare magere, bruine hand cn voegde er bij: „.Maar maak nu, dat je wegkomt, moe dertje en bid je in slaap. Je zult mij spoe dig weerzien ik beloof het je." Zorgzaam geleidde hij haar naar de deur, die hijl voor haar opendeed. Toen hij zc weer gesloten had en naar zijn stoel terugkeerde, sprong Jehan le Loup, die STADS-NIEUWS. Bevolking. Gedurende de maand September zijn ingekomen: C. Oudhoff, verpleegster, van Haar lem, Oude Vischmarkt 12; J. F. van Apel doorn, inspecteur, van Deventer, 'Spiegel straat 1N. Molhoek, zonder beroep* van Zeist, Lange Kerkstraat 38; J. N. de Lege, kantoorbediende P. en T. kan toor, van Hulst, Wilhelminastraat 40; A. Ossewaarde, gepens., van Amsterdam, Piccardtstraat 47; D. A. Fukken, ver pleegster, van den Haag, Lange Kerk straat 4; M. v. d. Bliek, huishoudster,- van Ellewoubsdijk, Piccardtstraat 41J. Zwemer, paardenknecht, van Wissenkerke, Ganzepoortstraat 12; W. D. Jumelet, klerk P. en T. kantoor, van Amsterdam, Mathh. Smallegangesb. 31D. Klooster man, zonder beroep, van Kapelle, Spie gelstraat 13; E. S. Sijpkens, leer arcs Vak school, van den Haag, Westwal 22; K. M. Schot, onderwijzer, van Tholen, J. v. Beierenstraat 6; Ph. J. Hoogervorst, ka pelaan, van Wervershoof, Singelslraat G. ten Hoeve, verpleegster, van Alkmaar, Oude Vischmarkt 12; Ed. Vervaat, huis knecht, van Kapelle, De Witt Hamer straat 3; H. A. Jacobs, bakkersknecht, van Schoondijke, Wilhelminastraat 98; C. J. M. Bitter, winkeljuffrouw, van Til burg, Lange Vorststraat 84; F. Vermaire, veilingknecht, van Kattcndijke, Terwel- straat 1; C. de'Wee, arbeider, van Ave- rcest, Matth. Smallegangesb. 7: G. J. dc Graag, bakkersknecht, van Heinkenszand, Lange Kerkstraat 7; J. B. dc Brandt, koopman, van 's Heer Arendskcrke, Mo lendijk 22; M. J. Boerendonk, landb.-ing., van Schermer horn, Wilhelminastraat 16; W. A. Oosterbaan, onderwijzeres, van Doctinchem, Lange Vorststraat 68; G. J. van der Werff, zonder beroep, van Kats, Wilhelminastraat 38; H. van Nicu- wenhuijzen, ambt. P. en T. kantoor, van Tholen, Kloetingsche weg 10. Vertrokken: J. F. van der Leeuw, zonder beroep, naar Gilze c.a.A. de Korte, veldwach ter, naar Borssele; J. D. Clement, win kelier, naar Rotterdam; M. Crucq, zon der beroep, naar Amsterdam; J. M. ten Holten, hoofdcommies posterijen, naai" 's Hertogenbosch; M. G. Zandee, ass. posterijen, naar Breda; A. W. Koevoets, kantoorbediende, naar Oostburg; C. A. Ouwendijk, kapelaan, naar Beverwijk; IT. Y. Berg, serg. op wachtg., naar den Haag; A. de Groot, leerares, naar Haarlem; G. van Bergkom, winkelbediende, naar Rot terdam; P. K. Burgs, bankwerker, near Dinteloord; H. A. von Lindern, commies posterijen, naar Rotterdam; M. N. Arentz, mechanicus, naar den Haag; M. D. Tol- hoek, kommies D. B., naar Kerkrade; J. H. Belgraver, winkelbed., naar Meppel. Bioscoop Schuttershoe. Nadat we een wetenschappelijke film over sinaasappelen en een aardige teeken film over de planeet Mars hadden gezien, kregen we de realistische film „Vrouwen die Dwalen". Deze gaf ons een kijkje in het leven van twee zusters, welke een scherp contrast met elkander vormden. De een houdt meer van flirten, terwijl de andere doir noesten arbeid zich een weg door het leven wenscht te banen. Het geschiedt echter dat Henneloro, de ijverige modiste, uit haar dienst wordt ontslagen. Als zij dan kennis maakt met dr. Römer heeft zij een onbezorgd leven. Uitgaan is aan de orde van den dag, doch op den duur beviel haar dat leven toch niet. Zij gaf hem dan ook te ver staan niet langer op den ingeslagen weg voort te willen gaan en zelf te willen trachten door werken in haar onderhoud te voorzien. Zij had ook te veel geleerd uit het leven van haar zuster. zich nog altijd op hem wilde wreken we gens zijn gebroken schedel, op, trok Isa- beau mee en versperde hem den weg. Driftig schoof Villon beiden op zij. Weer greep Jehan naar zijn wapen en weer werd hij teruggehouden. „Vandaag heeft hij nu eenmaal zijn slechten dag", zeide Isabeau. „Laat hem met ruist". Daarop trok zij haar tegen stribbelenden metgezel naar dc tafel, ter wijl Villon zich in den hoek van dc bank aan den haard drukte en in 't vuur staarde. Op dit oogenblik werd de c^pur van het hol woest opengetrokken, en Guy Tabarie vloog als een wervelwind in do kamer en schreeuwde buiten zich zelf van opgewondenheid: „Vrienden, bij de Dikke Greta wordt gevochten,! Eene minuut later was het geheele ge zelschap op de been; Guy Tabarie draaide ziidh op zijne hielen rond, toen hij het laatste woord had gesproken, en ver-» dwocn door de opengebleven deur op de door de maan beschenen straat. De overi gen trokken achter hem aan als dö staart van eene komeet en lachten, brulden cn joelden, verlangend naar het beloofde schouwspel. Van de ganöche broederschap was al-1 leen Huguettc achtergebleven. Als door een innerlijken drang gedreven wendde zij zich tot Francois, die in elkaar gedoken bij het smeulende vuur zat. „Ga je mee, Francois? fluisterde zij zajeht. Een oogenblik hief de dichter het hoofd op en wenkte afwerend. „Neen, ik leesl" „Nietwaar!" beet Huguette hem drif tig toe. Maar ook deze uitbarsting kon Villon niet aan zijn droefgeestig gepeins ontrukken. „Men kan ook zonder boeken lezen", zeide hij. Weer zakte hij in elkaar en lette niet meer op het meisje, dat hem nog een oogenblik half toornig, half treurig be schouwde en toen ook verdween. Met een voldaan gezicht sloot Robin Turgis de deur achter haar en trok zich toen in zijn hoekje terug om voort te suffen, tot de klanten weer kwamen. Lo- dewijk en Tristan waren geheel in hun spel verdiept en schonken weinig aan dacht aan hunne omgeving. „Uw barbier laat lang op zich wach ten", merkte Tristan op gedurendd eene pauze. i „Het spel troost ons daarover", ant woordde Lodewijk. „ITm, ja, omdat gij wint", bromde T rist an. Maar terwijl hij nog Vsprak, helderde zijn gelaat op en hij zeide: „Ik heb ge wonnen, majesteit!" en hij stak dc winst in den zak. Zwijgend en wrevelig zag de koning toe, hoe Tristan gaf en bekeek dan zijn nieuw spel zoo somber en zorgvuldig, alsof het lot van het rijk er van afhing. Het was doodstil in de kroeg. Francois Villon zat in somber gepeins verzonken, in zijn hoek, en nam nu en dan eene ferme teug uit de gestolen kruik. IL .(Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1