ZWALUW LUCIFERS Elke lepel helpt Abdijsiroop Stel niet uit alom verkrijgbaar, een Bediende, Vanaf heden ZATERDAG Belgische TE KOOP. Ook genegen Hengstveulens in te ruilen. Coninck en van Hoeve. Openbare Verkooping een Woonhuis Openbare Verknoping. Vrijdag 17 October 1924, 41 H.A. 30 A. 24 c.A„ 102 zeer zware zachte OLMEBOOMEN, Gevraagd in een G rossierderij in Zeeland ierie-patrouille op. De sectie voörtiït vuurt. De cavaleristen trekken de „lange lat ten". De opperwachtmeester die het troep je van tien of twaalf man aanvoert, werpt zich midden in de compagnie, die over den weg marcheert. De eerste schoten vallen. Vlak voor de paarden branden de geweren los. Een hu zaar, die fanatiek zwaait met het getrok ken staal, slaat een infanterist het geweer uit de handen. Een der paarden schrikt van een losse patroon, ciie .vlak voor het •dier wordt afgeschoten. Het staat een oogenblik hoog op de achterpooten. De huzaar valt er af, komt half onder het paard te liggen. De anderen in den woes- ten ren gestuit, vallen over het eerste paard. Hopeloos is de verwarring van paarden, huzaren en infanteristen. Als krankzinnigen schreeuwen officieren, en onderofficieren: „Ophouden niet vuren". Eenige huzaren zijn gewond. Hun kre ten maken de wanorde nog grooter. De infanterie is niiet meer te houden. Ze vu ren als Wilden. Telkens weer staan de paarden op hun achterste pooten en val len opnieuw. De huzaren, die niet geval len zijn, hangen aan de kopstellen. De paarden, die hun ruiter afgeworpen heb ben, hollen, doodelijk ontzet terug. Ieder nieuw schot maakt ze nerveuzer. Dan houdt het vuren eindelijk op. De- opperwachtmeester gaat te keer als een razende. De infanterieofficieren doen hem bittere verwijten. Dan eindelijk gaat men zien hoe het met de gewonden is. Een kan nog loopen. Een ander jammert on ophoudelijk. Het ia niet zoo vlug uit te maken wat hem scheelt. De paarden wor den verzameld. Er wordt om een rader brancard gezonden. Het blijkt, dat de man op vier plaatsen gewond is. Zijn lin kerbeen is op twee plaatsen gebróken. Dit is een schijngevecht. Dronken in den Baad. Een Raadslid, mijnwerker van beroep heeft in de vergadering van den Sittard- schen Gemeenteraad vrijwel heel den avond door, de orde verstoord. De man verkeerde in xeimelgken staat, en pleegt hij zijn stem anders uiterst spaarzaam te doen klinken, nu voerde hij onophoudelijk het groote woord. Hij pleegde zelfs obstructie, had tegen elk voorstel wat in te brengen, vroeg over de meest luttele dingen stemming, en was dan steeds in de contramine en gedroeg zich als hij z\jn zin niet kreeg, alsof hij in de kroeg zat. De Raadsleden namen geen notitie van zjjn praatjes en het publiek lachte hem uit. Bij de benoeming van dea secretaris vroeg hij overlegging van alle sollicitatie stukken (er trareu 21 candidateu), en was een stemming noodig om daaraan te onU komen. Toen de benoeming had plaats gehad, en een ander onderwerp werd be sproken, mengde hij zidh plotseling in het debat met de opmerking tot den benoemde: Noe mos te de luui auch güftd betlatijele Nadat hij voor de zooveelste maal tot de orde was geroepen, meende hij zijn figuur te ridden door ziju hoed op te zetten en wat kabaal te maken. Toen werd het den burgmeester te machtig en deze bracht het voorstel ter tafel Om staaüde de vergadering het reglement van órde zoodanig aan te vullen, dat de vo rziiter gemachtigd wordt om Raadsleden, die de vergaderingén verstoren, en die driémaal tot de orde zijn geroepen, uit den Raad te zetten. Onmiddellijke beslissing bleek echter niét noodig, want de mijnwerker stond met veel bombarie op, schreeuwde den Raad toe, dat hij al vanzelf ging, en zwierde met een grijnslach op zijn gelaat, de deur uit. Daarna kon de Raad ongestoord ver gaderen. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaats-t 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. VERKOÖPÏNGEN EN VERPACHTINGEN. October 2 Krabbendijke, meub. goederen. de Kok. 4 Kapalle, verp. bouwland, Kram. 7 Goes beestiaal, Be Wilde en Hegboer 7 Goes, woonhuis met schuurtje en ert Pilaar 10 Oud/Rabbin ge woonhuis, werkplaats en erf, Pilaar. 10 Goes, albraak de Kok. 15 Nieuwdorp, inboedel, slageragereed» schap De Wilde en Heijboer. 16 s H. H. Kinderen, hoereninspan van Dissel 16 Driewegen, verp. bouwland, Beth. 17 GoeB, olmeboomen, Pilaar. 17 Den Burg Texel, hofstede met bouwi, wei en grasland Mulder 22 GoeB inboedel Pilaar. 23 Goes, olmen, van Dissel. 23 's Heer Arendskerke, hofstede Hcefi lake en van Dissel. 29 GoeB, vendutie, De Wilde en Heijboer. 31 Nisse, olme' en canadaboomen Pilaar 's H Hendrikskinderen, hoefje, Pilaar Februari 1925. 25 Wolphaarfadjjk, kap. hoereninspan, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Het vredes-protocol. De Volkenbondsvergadering te Genève heeft het z.g. vredes-protocol met alj^ meene stemmen aangenomen. De vergade ring is met een grootsche ovatie voor Mot- ta gesloten. Reeds 10 staten hebben het protocol geteekend, namelijk Albanië, Bulgarije, Estland, Frankrijk, Grieken land, Letland, Polen, Portugal, Servië, en Tsjecho-Slowakije. Bovendien heeft Frankrijk ook het facultatieve protocol voor dc verplichte onderwerping van in ternationale rechtsgeschillen aan heit Haag- sche Gerechtshof onderteekend. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Qctober. 4 Bioscoop Schuttershof, het meisje uit het gouden westen. 4 Bioscoop Schuttershof, Kindervoori stelling, Asschepoester" 6 Gebouw Kade, lezing Ds. v. Ruijten berg „Bovenmenscheiijke Kracht" van Bjurneon. 9 Kerkconcert NoordewienReddingius. 15 B andelsveetentoonstelling. 2' f Prma van Oranje, Emiel Hullebrieck. 30 Schuttershof liederen ^avond. Geert ^Dils November. 6 Schuttershof, Louis Bouwmeester. MARKTBERICHT. MIDDELBURG, 2 Oct. 1924. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim Tarwe f 11.— a f 18,— Witte boonen f 22 af 31,— Ronde bruine boonen f 30.— af 40. Kroonerwten f 17,— a f 20,50 Maanzaad f 45,a f 48, Lange bruine boonen f 26.— a f 80. Boter f 1,15 pai t. priie f 1,25. Eieren 19,part pi 'js f 10.—. Eendeieren 10 n 1 0, Ondertrouwd: Jan Bruel) 28 j. jm. en Fidelia Maria van Hese 27 j. jd.Jan Abraham Versé 26 j. jm. en Jacomina Anthonia Catharina van der Vliet 23j.jd. Getrouwd: Krijn Bareman. 22 j. jm. te Wolfaartsdijk en Maria Pieternella Rooze 21 j. jd. TELEGRAF. WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 3 October medegedeeld door het Koninklijk Nedcrlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769,0 te Her noesaud. Laag-te barometerstand 751,3 te Ren nes. Verwachting tot den avond van 4 dezer. Aanvankelijk zwakke veranderlijke, later Noordelijke tot Oostelijke wind, nevelig tot half of zwaarbewolkt, wiarschijnlijk eenige neerslag, zelfde temperatuur. ADVERTENTIEN. aan de stal op den Oostsingel en a.s. DINSDAG op de Vee markt te Goes wederom extra op Dinsdag 7 October 1924, des avonds te 8 uur, in de „Prins van Orauje", voor de Erven Bruêl, ten overstaan van Notaris PILAAR, van met Schuurtje en Erf, te Goes aan de Piet Heinstraat, nummer 5, groot 3 A. 36 c.A. Verhuurd aan ADth. Bruël, uiter ijk tot l Jeuuari a.s. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! Akker's, ,50 f2.75 f4.50 De Notaris PILAAR te Goes zal des namiddags te 2 uur te Gcrs, in het koffiehuis „Slot Oostende, voor Mej. Van Weele, tegen contante betaling verkOOpen 66 IWARE OLMEN, I ZWARE CANADA en 10 ZWARE ESSCHEN, op de hofstede, bewoond door den heer M. Dekker, aan het Nissepaadje en op dc tegen o'er de hofstede gelegen boomgaarden. Te veilen in perceelen en comb'natiën Notitiën te verkrijgen ten kantore van den Notaris. De Notarissen N. J. HOEFLAKE te Haarlem [en E. C. VAN DISSEL, te Goes, zullen op DONDERDAG 23 OCTOBER 1924, des voorm. 9 unr te Goes, in „de Prins van Oranje» PUBLIEK VERKOOPEN staande in de gemeente 's-Heer Arends kerke, op het Dorp, bestaande uit WOON HUIS, SCHUUR, VARKENSHOK, KEET en ERF, benevens diverse perceelen BOUW-, WEILAND en BOOMGAARD te 's Heer Arendskerke en 's Heer Abtskerke, samen groot in pacht bij den fleer Jb. Vkrmue Cz. Breeder omschreven in notitiën, «elke mtt kaart, te bekomen zijn ten kantore van Notaris VAK DISSEL. De Notarissen N. J. HOEFLAKE te Haarlem en E. C, VAN DISSEL te Goes, zullen op DONDERDAG 23 OCTOBER 1924, des nam. I1/, uur in de „Prins van Oranje" te Goes, it contant Publiek Verkoopen melende tot 23 Amat. duim, doorsnede, wassende op de Hofstede „Piantlust" te 's Heer Arendskerke, in 4 perceelen aU Tegen den boomgaard l nos 121 II nos 22—41; In de weide: III nos 131 en IV nos 32Gl en in combi natiën. zI-vi wanneer gij heden bemerkt, dat U* drukwerk bijna verbruikt is, Geef bet dadelijk aan ons op, G ij hebt hel dan opt ij d, N. V. (JOESCHE COURANT EN KLEEUWENS ROSS De inhoud der Zwaluw-doosjes is beduidend grooter dan die der goedkoope buitenlandsche merken. die bij gebleken geschiktheid met de leiding over het pakhuispersoneei belast wordt. Brieven onder no. 244, bureau van dit blad. aanwezige, vliedbergen, de „Fortrape" of Voorterpen ge- heeten. De gronden tusschen dezelve inliggende zijn insgelijks nog onder den naam van de Voortrappen békend. Aan de oostzijde werd dit eilandje bespoéJd door de „Gosaha", welke naderhand in den Goesschen watergang en oude haven veranderde. Aan de noord- en westzijden stroomde de „Schenge", welker eerste tak nog in den Wilhelmina Polder, en. tusschei Wolfaartsdijk bestaat, terwijl van de westelijke helft spranken onder 's Heer Arendskerke overig zijn. Ten Zuiden vloeide „de Zwake", welker overblijfselen gevonden worden beneden 's Gravenpolder, oorspronkelijk de Voortrappen Polder geheeten. Het wordt reeds in de 8e eeuw (j. 776) genoemd. Dit, als grensscheiding gewigtig, punt was ook, naar de toenmalige manier, bijzonder versterkt. Aan de oostzijde vond men de Kasteelen van Goes en 's Heer Hendrikskinderen, het „Slot Ostende" en het „Huia te Werf", van welke de overlevering zegt, hetgeen ik nogtans niet waag te bevesti gen, dat zij onder den grond, gemeenschap hadden. Aan den westkant lagen de burgten, welke onder de namen het „Slot van Schenge" en het „Kasteel van. Baarsdorp" bekend zijn gebleven. Wanneer in tusschen deze sterkten zijn opgetrokken, kan mot geen zekerheid bepaald worden. Zij staan op het einde der 13e eeuw, als het ware plotseling, daar op het tooneel der gebeurlenissen, ofschoon er gronden zijn ooi vast te stel len, dat Ostende ten minste, reeds in het begin der 11e eeuw (j. 1022), aanwezig was. Waarschijnlijk was het in de vorige, gelijk vele andere, door den nieuwen graaf van Holland opge trokken op bevel des keizers, ten einde het land aan die zijde tegen de invallen der Noormannen te beveiligen. Het stichten van dergelijke sterkten, als behoorende .tot het regt van oorlog, mogt toch, in die tijden, zonder zoodanig verlof geen plaats hebbengelijk de Graven zelve naderhand insgelijks niet dulden wilden, dat de Edelen, over welke zij te gebieden hadden, zonder voorafgaande vergunning, iets dergelijks ondernamen. ALGEMEENE BESCHRIJVING DER BURGTEN. Het zal niet ondienstig zijn, u, eer wij verder gaan, hier cene beknopte beschrijving van dergelijke oude kasteelen mede te deelen, daar gij ze in dit oord alleenlijk nog, of in zeer1 veranderde gedaante, of in puinhoopen aanschouwen kunt. Deze stoute gevaarten waren, even als de keirken, opge haald van groote, gebakkejie of gehoüwene, steenen; doorgaans vhn eene lang werpige vierkante gedaante, dik van muren, en óp de hoeken veeltijds door ronde» van gaten voorziene. torens versterkt. Voor het slot was gewoonlijk een ruim plein, het binnen- of opperhof geheeten, omringd door eene stevige, met torens voorziene, muur, rondom welke eene gracht liep, die het gansbhe gebouw omspoelde. Door middel van val bruggen kwam men, over 'dezelve, op een ande? plein, het buiten- of nederhof genoemd, alsmede door een sterken^ wal of muur en graft gedekt, tegen welke de „Wijchhuizen ge metseld waren, eene soort van torens, die, in tijden van belegering, mei burgtzaten of krijgslieden bezeit werden, om den aanval op dit gedeelte der sterkte, ook wel de „Voorburg geheeten, af de weren. Aan de andere zijde lagen doorgaans de tuinen. Onder dc hoofdgebouwen waren diepe kelders, als bewaarplaatsen van den voorraad en der gevangenen. In dezélve had men, reeds terstond aan den ingang, tot welken men doorgaans met eenige trappen opklom, allereerst de ruime ridderzaal, in welke niet alleen de plegtige bijeenkomsten en raadsvergaderingen, maar ook de feestelijke maaltijden gehou den wedden. Achter dezelve waren de onderscheidene ver trekken in het slót en de torens. Het middelste gedeelte, grootendeels met gladgeboende houten, of met veelverwige steenen ingelegde, vloeren, helder gewitte, beschilderde, of met Verglaasde tegels bezette, wanden, en» kostbaar huisraad vóórzien, bewoonde de heer of eigenaar; de zijden en torens waren voor bet gezin. Het Slot Ostende. 1. Onder de gebouwen van deze soort verdiende het Slot Ostende zelfs eenige onderscheiding. In deszelfs bloeijenden toestand had deze grijze burgt binnen den zwaren ringmuur van liet opperhof, welks overblijfselen nog gedeeltelijk voor handen zijn, en door u, in de tegenwoordige paardestallen, bezigtigd kunnen worden, behalve de overig© gebouwen, ook nog een fraaije, met eenen toren versierde Slot kapel. Van de voormalige pracht der zalen en vertrekken, welke aan dc zuidzijde gelegen waren, getuigen nog de marmer© kolommen, welke den schoorsteen van het pakhuis onderschra gen. Het geheel rustte op zware en diepe gewelven, thans dteels digtgemetseld, deels opgehoogd, en tot eert kelder ingerigt. Nimmer bezag ik dezelve zonder weemoedige en ernstige ge dachten. Die stoute pilaren trotseeren reeds een duizendtal jaren het vernielend geweld des tijds. De gebouwen, welke zij onderschraagden, zijn verdweenen. Geslachten bij geslach ten, die deze bewoonden, zijn tot het stof teruggekeerd; en zij zijn nog dezelfde, en kunnen nog andere eeuwen trotseren! Zóó Staat ook de Goddelijke waarheid, op wel ka bedrog en leugen schitterende leerstelsels optrokken. Hetgeen er opge bouwd was is ingestort, maar, gelijk deze na if verzonken zuilen, kan zij zelve bij voortduring nieuw© praalgestichten van men- schciijke eigenwijsheid zien verrijzen en instorten. Dat dit slot, in zulk een, lang tijdverloop, menigmaal van eigenaar veranderde, ligt in den aard der zaak. In liet begin der 14e eeuw, behoorde liet aan het geslacht van Borssele, en werd, met de verbeurd verklaarde goederen van heer Floris, door Graaf Willem III, aan zijnen broeder Jan van Henegouwen, Heer van Beaumont, gegeven. Ten jare 1428 behoorde het bot de weinige goederen die der ongelukkige Gravm Jakoba van Beijeren overig bleven, en strekte het haar eiencn tijd lang ten verblijve. 2, Een paar bijzonderheden doen ingezeten en vreemde ling nog aan dat verblijf terug denken, welke ik u hier wil mcdedeelen. D© Graven van Zeeland hadden, ten ©inde in hunne landen goede boogschutters aan tc kweeken, reeds in de vorige eeuw het behandelen van dit krijgstuig tot een voorwerp van uitspanning gemaakt, en bij het gaai- of vogelschieten, waaraan zij zelve deelnamen, aanmerkelijke prijzen aan, de overwin naars uitgeloofd. Natuurlijkerwijze gaf dit aanleiding tot her haalde wedspelen, lot welke de edelen bijeenkwamen. Zulk een had hier plaats, in 1428. Vrouw Jakoba nam daaraan deel, had de eer den vogel te schieten, en koningin van het feest te worden. In deze nieuwe «betrekking werd zij gehul digd, niet alleen van hare Edellieden en doel genotenmaar ook eene bezending uit de vrouwen der laats ten en der om liggende landlieden,, in korte jakjes en lange rokken met witte voorschoten, naar de zeden van dien tijd, gekleed, en het hoofd met eene mutis, of aan de zijden loshangenden doek bedekt, kwam op het slot, cn bragt haar de huidigings ge schenken, welke zij, in de blijdschap des harten, vorstelijk beloonde, door aan de ingezetenen van 's Heer Hendrikskin- dcren, Wissekerke, Baarsdorp, Sinoutskcrke en 's Heer Abts kerke dei vrijdom der vlastienden te schenken, waarvan zij op den huidigen dag nog genot hebben Het andere gedenk boeken aan de tijden van Vrouw Jakoba, is de moerbeziënboom in Hen noordwestelijken hoek van liet plein, welks planting door dc overlevering aan haar wordt toegeschreven, en over welks kruin zekerlijk ook een viertal eeuwen zijn henen ge wenteld, terwijl hij nog jaarlijks schoone vruchten levert. Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 2