N0. 118. Zaterdag JL October 1921. Ill0 Jaargang. Bij dit nummer .behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf* ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertemtiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. GRENZEN. (Nadruk verboden.) Wie als kind voor het eerst in de vacaratie op reii9 gaat, verbaast zich, wan neer de trein hem buiten de provincie voert, er over, dat hij nergens de grens" heeft gezien. Hij heeft zoo vaak de kaart van Nederland moeten leeren en heeft die zelf ook wel geteekend. En een van de voornaamste dingen op die kaart was „de grens". Iedere provincie had zijn eigen kleur of arceering en tusschen de provincies i liepen de lijnen van kruisjes of kruisjes met puntjes. Er was een volstrekt en on overkomelijk verschil tusschen Woerden, dat in Zuid-Holland en Harmeien dat in Utrecht lag. Woerden en Harmelen had den evenmin, iets met elkander te maken als Gieten en Wildervank. Het is voor ieder kind, dat voor het eerst op reis gaat, een teleurstelling, te ervaren, dat grenzen in de werkelijkheid niet bestaan dan hoogstens in den vorm van een bijna onzichtbaar paaltje ergens aan den weg. En dat de menschen, hoo rnen en boerderijen niet onmiddellijk van aanzien veranderen, zoodra men de grens overschreden heeft. Ik herinner mij, hoe wij als kind in een rijtuig over een brug reden, die over een watertje lag, dat Drente en Groningen scheidde. Toen mijn oom zei: „Nu zijfi wij in Drente", klonk dit heel gewichtig in mijn ooren, maar de weg en de wei en de menschen en koeien bleken in Drente hoegenaamd niets te verschillen van hun soortgenooten, die wij aan de overzijde van de brug in Groningen hadden gelaten. Ook later als. volwassene reizend, ervaart men al spoedig, dat grenzen aiechts iets denkbeeldigs zijn. Wel maakt de douane den overgang naar het buiten land tot een min of meer indrukwekkende plechtigheid en verleenen hare bemoeiin gen een schijn van werkelijkheid aan wat slechts in theorie bestaat. Maar wie te voet van het eene land naar het andere trekt en ais rustig opmerker kennis aan knoopt met de bewoners, ontdekt telkens weer, dat er een groot gebied aan weers kanten van de grens bestaat, waar de ver schillen in taal en uiterlijk, in zeden en gewoonten geleidelijk van het ééne type in het andere overloopen. Nergens kan men een streep zetten om af te bakenen waar bijv. Nederland eindigt en Duitsch land begint. Hetzelfde wat wij bij de aardrijkskunde omtrent grenzen ervaren, leert ons de ge schiedenis. Deze verdeelen de schoolboe ken in „tijdvakken", maar ook deze gren zen zijn slechts voor het gemak gesteld en beantwoorden niet aan een levende werke lijkheid. Evenmin als wij andere men schen met een andere gesteldheid en een ander lot zijn geworden, zoodra wij op Oudejaarsavond met den laatsten klokslag van twaalf het oude jaar voor het nieuwe hebben verwisseld, zijn onze voorvaderen anders geworden, toen de oude geschiede- OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc, Carthy. René van Montigny, die het moede was geworden Isabeau te plagen, ontdekte plotseling de oude vrouw, die daar hulpe loos en treurig om zich heen stoind te zien. Eene boosaardige gedachte kwam bij hem op. Hij stond op, ging met sierlijke passen op haar toe en maakte eene diepe tooneelbuiging voor haar. „Beminnelijke prinses, wat is uw ver langen?" vroeg hij met spottenden eer bied. I Verwonderd keerde de oude vrouw hem haar rimpelig gelaat toe. „Bevindt Francois Villon zich in dit gezelschap, meneer?" mompelde zij. Montigny maakte eene tweede buiging. „Lieftallige dame", zeide hij met een gemaakt glimlachje, „ik kus uwe schoone hand en zal het onderzoeken". Aap de tafel zijner metgezellen terug gekeerd, bleven zijne oogen spottend op de gebogen gedaante van Huguette rusten. Nadat de dichter zijn verhaal geëindigd nis plaats maakte voor de geschiedenis der middeleeuwen en het tijdvak der middel eeuwen voor den nieuwen tijd. Ook hier een overgang, even geleidelijk als die tus schen Groningen en Drente bij de brug, waarover ons rijtuig reed. Grenzen, wij zien het langzamerhand in, hooren bij de school, niet bij het leven. Onze leerstof is verdeeld in „vak ken", en wanneer wij de hoogeschool be reiken, heeten ze deftig „faculteiten". Men studeert in de scheikunde of in de rechten, in de wijsbegeerte of in de geneeskunst. Maar de studie der rechten zou onvolledig wezen, zoo er geen scheikunde bestond en een geneeskundige, die een volstrekte leek is op wijsgeerig gebied, verstaat zijn vak slechts ten halve. Dat men dit van ouds heeft begrepen, blijkt? reeds uit de bena ming „universiteit", welke den nadruk legt op het bij elkaar behooren van de ver schillende wetenschappen, die zonder eikaars wederzijdsc'he aanvulling tot één geheel van kennis en inzicht onolledig blijven. Ook de wetenschap is een heelal, gelijk de aarde dit is en de tijd. Het is het noodlot van de menschen, dat zij de grenzen die kunstmatig en denk beeldig getrokken zijn en slechts recht van bestaan hebben, voorzoover zij gemak of voorkeur dienen, als volstrekte werke lijkheden beschouwen. Zeer zeker zijn er verschillen en graden en schakeeringen op alle gebied, maar nergens zijn deze zoo ruw en zoo onsamenhangend, dat men ze als door strepen gescheiden waarnemen kan. Er is verschil in opvoeding en ontwikke ling, in maatschappelijke zeden en opvat tingeno zeker! Maar wie op grond daar van !}i0t menschdom wil afbakenen in „standen" en „kasten" maakt zich bela chelijk tegenover den rijkdom en de veel- eenigheid van het menscheüjk geslacht. En stellig heeft ieder volk zijn eigen ka rakter, dat zich leent tot een nauwkeurige kenschets. Maar het algemeen-mensche- Jijke overheerscht toch zoozeer het natio nale en plaatselijke, dat de tegenstellingen daarbij vergeleken beuzelingen gelijken. Grenzen, op godsdienstig gebied trekt men ze ook vaak veel te scherp. Bij het godsdienstonderwijs placht men vroe ger een kaart te gebruiken, waarop het gebied der Christelijke kerk groen en het heldendom zwart was gekleurd. Het zal menig Christen, die met „het heidendom" kennis maakte, gegaan zijn zooals een kind, dat voor het eerst de grenzen, zijner provincie overschrijdt; hij zal niet Nathan de Wijze zich hebben afgevraagd, of heiden en Christen eer heiden en Christen zijn dan mensch. Zelfs de zedelijkheid heeft haar kaart, waarop een dikke, stevige streep loopt tusschen goeden en boozen. Doch ook wie die kaart gebruikt, heeft te bedenken, dat het een kaart is. De werkelijkheid is anders; zij kent nóch de volstrekte goed heid nóch de volstrekte boosheid; zij kent slechts schakeeringen, die ongemerkt in elkaar overgaan. Wij zouden onze kaarten, met haar grenzen en indeelingen, niet gaarne mis sen, want zij zijn als hulpmiddelen voor de school van ons leven noodzakelijk. Maar onze schooluren zijn slechts voorbe- had, was Huguette zeer slecht geluimd, zoo slecht, dat hare makkers het geraden achtten, haar aan zich zelve over te la ten. Toen zij zag, dat men niet op haar lette, haalde zij een spel kaarten te voor schijn en begon zich de kaart te leggen, maar met eene merkwaardige, boosaardi ge volharding lag altijd de kaart des doods het dichtst bij haar. Met oen gevoel van wanhoop, dat hare lichtzinnige na tuur anders vreemd was, verborg zij het gezicht in de armen en snikte zacht. Doch Montigny was niet de man, dien vrou wentranen kunnen ontroeren. Achter haar gebogen rug maakte hij spottende gebaren, terwijl hij zijne vrienden vertrouwelijk toe fluisterde: „Daar ginds bij de deur staat eene wonderschoone dame, die dringend verlangt onzen Francois te spreken". Toen deze woorden Huguette's ooren bereikten, vloog zij terstond op en was geheel leven en beweging. „Wat zeg je?" gilde zij woedend; en toen zij eenige schreden van haar verwij derd de gedaante etner vrouw ontdekte, vloog zij haastig op de vreemde toe, ter wijl hare vrienden., in afwachting van het geen er zou gebeuren, eveneens opstonden. „Wat hebt gij hier \e zoeken?"snauw de zij de oude vrouw toe; doch toen deze haar oud, verwelkt gezicht naar haar op hief, vloog zij verschrikt terug. De anderen vormden «en kring en be gonnen een rondedans om'de oude vrouw. Op dat oogenblik ging de kelderdeur reiding voor den dag, en daarbuiten, in onzen arbeid en onze vrijheid, waar wij onze schoolsche kennis moeten leeren toe passen maar tevens haar door wijdere wijsheid moeten leeren aanvullen, komt voor ons de tijd, dat wij, gelijk de dich teres het uitdrukt, ons er toe kunnen ver heffen, de klare broederlijkheid van het ééne Leven te beseffen in alles en altijd. BUITENLAND. De conferentie te Genève. Nadat aan de wenschen van Japan was tegemoet gekomen en in de derde sub commissie eenstemmigheid heerschte over het vredesprotocol, is de behandeling daarvan begonnen door de Volkenbonds vergadering. Daarbij is het woord gevoerd door den Nederland'schen afgevaardigde jbr. Loudon. Deze wees op den grooten voor uitgang welke verkregen is, nu de drie termen arbitrage, veiligheid, en ontwape ning één zullen zijn. De ontwapening, weikei tot dusver dreigde een doode letter te blijven, zal te verwezenlijken zijn met behoud van slechts datgene, wat geëischt wordt voor de uitvoering van sancties ingevolge van gemeenschappelijke actie. Spreker wees op den bereikten voor uitgaing wat de bijzondere verdragen be treft, welke voortaan ingeschreven en ge publiceerd moeten worden en dus niet meer geheim zullen zijn. Bovendien gel den die' verdragen niet, voor een staat welke door den Volkenbond als aanvaller is aangewezen. In dat geval kan een der onderteekenaars van een bijzonder ver drag dus door zijn eigen bondgenooten worden bestreden. Spr. zeide voorts dat het ideaal nog niet is bereikt. Er zijn nog vele moeilijkheden, waarvoor de men schen niet blind moeten zijn. Tenslotte verklaart spr. dat Nederland zich met het} protocol kan vereenigen. Briand (Frankrijk) zeide, uit naam van zijn regeering, dat Frankrijk zich bij het protocol aansluit en bereid is het te teeke nen. Hij zeide, dat hij de grootste ont roering in zijn politieke loopbaan onder ging toen hij het woord nam in deze ver gadering onder deze omstandigheden. Lord Parmoor (Engeland) verklaarde dat de Engelsche afvaardiging het pro tocol op de dringendste wijze aan haar regeering zal aanbevelen en haar zal ver zoeken er zich volkomen bij aan te sluiten. De burgeroorlog in China. De Daily News verneemt uit Sjanghai: De troepen van Tisjekiang het „rebel lenleger" dus bieden heldhaftigen te genstand aan de onafgebroken aanvallen, die de troepen van Kiangsoe over het ge- heele front uitvoeren De beslissende strijd om het bezit van Sjanghai heeft thans reeds drie dagen ge duurd en de verdedigers die verre in de minderheid zijn, trekken zich langzaam terug uit sommige sectoren, waarin zij onder een afsluitingsvuur staan uit ka nonnen en vliegtuigen. Aan beide kanten bedragen de verlie- open en Francois verscheen met eene groote kruik wijn in de armen. Toen hij den waard nog slapend vond, glimlachte hij voldaan, sloot de kelderdeur voor zichtig en zette zijn buit bij de bank in het bereik van zijne hand. Het geweldige leven trok zijne oplettendheid van zijn gelukkigen rooftodht af, hij keek om zich heen en zag, wat er gebeurde. Het vol gende oogenblik vloog hij tusschen de dansende bende en sloeg Jehan le Loup met den zworen sleutelbos van den waard tegen den grond. De kring stoof uiteen en Villon riep hun na: „Naar den duivel met u, gespuis! Dat is mijne moeder!" Toen nam hij het sidderende oude vrouw tje in zijne armen en bracht haar naar den haard. Daarbij fluisterde hij haar in het oor: „Wees niet bang, moedertje, zij hebben het niet kwaad bedoeld!" Verslagenheid en berouw lagen op de gezichten der galgebrokken, toen zij zoo van verre verlegen naar moeder en zoon staarden. Guy Tabarie, die een heilzamen afkeer had van alles, wat op ruzie ge leek, sloop zacht de straat op om te zien, of men zich niet ergens anders, in eene minder stormachtige atmosfeer, aange naam kon onderhouden. Toen Robin Turgis uit zijn zwaren slaap ontwaakte, tastte zijne hand dadelijk instinctmatig naar zijn gordel en ontdekte, dat zijn sleutelbos ontbrak. „Mijne sleutels, mijne sleutels 1" jam merde hij. „Waar zijn mijne sleutels?" zen ongeveer 2000. Het bombardement uit de lucht neemt toe; ook het schieten uit afweergeschut. De artillerie van Kiangsoe lost salvo na salvo op 'het front van Wangfoe tot Lioeho. Daarentegen sparen de troepen van Tsjekiang. hun kruit en wachten on verschillig op de bajonet-aanvallen. Het hevigst zijn de nachtelijke gevech ten waarbij de strijders af en toe hand gemeen worden. Het herstel van het verwoest gebied in Frankrijk. De Matin bevat een balans van de her opbouw der verwoeste gebieden. Op een schade van 82 milliard heeft Frankrijk 54 milliard uitgegeven voor herstel. Ver der heeft Frankrijk bijna geheel de scha de 'hersteld, die aan het openbare do mein is toegebracht, te weten 20 milliard. Op 22.900 vernielde fabrieken en werk plaatsen zijn er 20.872 herbouwd. Op 200 mijnputten zijn er 145 weder in exploitatie. 42.360 kilometer wegen zijn hernieuwd en 4800 constructiewerken op 6215. De veestapel en het paardenaantal zijn verdriedubbeld. Het aantal varkens is van 3461 op 133.720 gekomen. Slechts 130.000 hectaren van de roode zone zijn nog niet in exploitatie. 650.000 huizen zijn weder opgebouwd) op de 742.000. Twee en half millioen bewoners zijn in hun woonplaatsen teruggekeerd. Het Belgische tarief. Met 1 Nov. zal in België een nieuw invoertarief in werking treden. De coëfficiënten zullen gewijzigd wor den naarmate de waarde van de koopwa ren stijgt of daalt, zoodat er een even redigheid komt in de belasting. Reedis heeft de Kamer de coëfficiënten verhoogd, voor de katoen (draad) en voor verschillende weefsels, waarvoor het co efficient gebracht is op zes. Ruvue. Nabij Mainz heeft een botsing plaats gehad tusschen den sneltrein Mainz- Mamnheim en een boemeltrein. Er zijn zes dooden, zes zwaar- en verschillende lichtgewonden. De Turksche regeering heeft een graan-uitvoerverbod voor gehe'ei Turkije uitgevaardigd. Volgens inlichtingen van bevoegde zijde, zal de graanoogst in Duitschland dit jaar niet meer dan de helft van het vorige jaar opbrengen. In het kasteel van ex-keizer Karei te Schoenbrunn nabij Weenen is inge broken. Er wordt een waarde van 16 millioen kronen vermist. SPORT. Provinciale Schietwedstrijd van de Vrijwillige Burgerwachten in Zeeland op 20 en 27 September te Vlissingen. De uitslag van dezen wedstrijd was, wat betreft de korpswedstrijden als volgt Scherp A. Eerste, Burgenvacht Ter- neuzen 406 p. in 248 sec.; tweede, Krui- ningen 405 p. in 246 sec.derde, Vrouwe- polder 378 p. in 217 sec. En toen jhij ze nu naast den nog altijd bewusteloozen Jehan le Loup op den grond zag liggen, vloog jhij er op toe en bracht ze haastig weer in veiligheid. Ondertuisschen was Jehan le Loup weer tot bewustzijn teruggekeerd, en hij richtte zich langzamerhand tot eene zittende hou ding op. Woeste blikken wierp hij Vil lon toe en zijn slechtbefaamde rechter hand greep in stilte naar zijn dolk. „Je hebt mij den schedel ingeslagen, brulde hij en sprong, met het onbloole wiapen in de rechterhand, vlug op zijn tegenstander toe. Maar Villon was te behendig om zich onvoorziens te laten overvallen'. Wel had hij niet meer tijd zjijn degen te trekken, maar in eene se conde had hüj een brandend stuk hout uit den haard getrokken en hield zich daar mee Jehan le Loup van het lijf. Nu echter greep Huguette den arm met den dolk. „Zij is zijne moeder!" zeide zij ver drietig. „Jullie hebt allen moeders ge had, geloof ik wel? Laat hem met rust!" Onwillig stak Jehan le Loup zijn wa pen weer in de scheede en liet zich door Huguette weer naar de tafel trekken. Villon legde het brandende stuk hout, dat zijne vingers eenigszins had gezengd, weer in het vuur en ging rustig naast zijne moeder zitten. 1 1 „Hebben zij je verschrikt, moedertje?" fluisterde hij. Maar zij hebben Bet niet kwaad gemeend. Knapen ea meisjes» Scherp B. Eerste, Vlissingen 405 p. in 319 sec.; tweede, Zaamslag 384 p. in 286 sec.; derde, Ierseke 354 p. in 300 sec.; vierde, Kruiningen 334 p. in 270 sec. Scherp C. Eerste Goes 348 p. in 290 sec. en tweede Wemeldinge 340 p. in 327, 2. Marga A. Eerste, Nisse 441 p. in 234 sec. en tweede 's Heerenhoek 357 p. in 2381 sec. Marga B. Eerste, Nisse 756 p. in 335 sec. en tweede 's Heerenhoek 428 p. in 319 sec. Marga C. Eerste Nisse 418 p. in 380 sec. Vliegend vendel: Eerste Kruiningen413 p. in 267 sec. Tirailleur Marga: Eerste Nisse 9 pa tronen in 9 sec. totaat 81 p. Wedstrijd no. C. II (Kringen) Eerste kring Axel 418 p. in 242 sec.; tweede kring Zuid-Beveland 405 p. in 235 sec. De hoogste korpsschutter was F. v. d. Peijl te Hansweert namelijk 90 p. in 49 sec. De wisselbeker werd gewonnen door Temeuzen met 406 p. in 248 en half sec. Op de vrije baan 100 M. was de uit slag als volgt: 1. C. J. Bos, Nisse 60 p. (6 maal 29); 2. F. J. S. v. d. Peijl, Hansweert 60 p. (4 maal 29)3. L. Meij- aard, Kruiningen 59 p. (1 maal 29); 4. L. Biesta, Vlissingen 59 p. (4 maal 28); 5. G. Duindam, Kruiningen 59 p. (3 maal 28); 6. Ph. Meijaard, Kruiningen 58 p. (2 maal 28); 7. J. J. P. de Raad. Hansweert 57 p. (2 maai 28)8. P. Klaas sen, Biggekerke 57 p. (28, 27, 27); 9. A. Raamsdonk, Vlissingen 57 p. (28, 26, 26). Vrije baan 200 M. 1. F. J. S. v. d. Peijl, Hansweert 56 p.; 2. G. Duindam, Kruiningen 55 p. (3 maal 27); 3. L. Meij aard, Kruiningen 55 p. (1 maal 27); 4. C. J. Bos, Nisse 55 p. (1 maal 26); 5. L. Dekker, Kloetinge 54 p.; 6. J. van Goor, Temeuzen 53 p. (1 maal 26); 7. L.Peeters, 's Heerenhoek 53 p. (1 maal 25); 8. de Jong, Temeuzen 53 p. (4 maal 24); 9. C. Vermeulen, Vrouwepolder 52 punten. Vrije baan Marga: 1. Joh. Buteijn, Ierseke 100 p. (2 maal 49); 2. M. van Stee. Goes 100 p. (1 van 49); 3. C. >J. Bos, Nisse 99 p. (3 maal 49); 4. P. Kloosterman, Nisse 99. p. (1 van 49, 7, van 48); 5. A. A. M. Goote, Vlissingen 99 p. (1 van 49, 6 maal 48); 6. J. Non- nekes, Vlissingen 98 p. (3 maal 49); 7. A. Jansen, Nisse 98 p. (1 maal 49); 8. A. Raamsdonk, Vlissingen 98 p. (7 maal 48); 9. Jac. Slabbekoom, Nisse 98 p. (1 maal 48). Op de personeel© baan. werden o.a. de volgende prijzen door Zuid-Beveland behaaldi: 2. C. J. Bos, Nisse 43 p.; 5. F. v. d. Peijl, Hansweert 40 p.; 6. P. Kloosterman, Nisse 40 p.; 8. J.Wirtz, 's Heerenhoek 38 p.; 12. M. Jansen, Nisse 38 p.; 13. G. Duindam, Kruinin gen 36 p.14. L. Dekker, Kloetinge 36 p.; 16. de Raad, Hansweert 36 p.; 19. G. Bos, Nisse 36 p.; 21. P. Won- dergem, Kruiningen 36 p.; 26. S. Dek ker, Kloetinge 35 p.; 28. A. M. Huijs- sen, Wemeldinge 34 p. en 29. E. van Doelen, 's Heerenhoek 34 p. meisjes en knapen!" Het oude moedertje sloeg hare armen om Villon, waarbij hij een gezicht trok. Hare liefdevolle aanraking was voor zijn gebeukt lichaam even pijnlijk als eene vijandige, maar hij deed geene poging, zich uit hare omhelzing te bevrijden. „Kom mee naar huis, Francois", zeide zij. „Kom mea naar huis! Waar ben je toch gedurende deze drie dagen geweest Villon liefkoosde het oude vrouwtje teeder, terwijl hiji antwoordde: „Druk bezig, moedertje, staatsgeheimen! Dan moet men doodstil zijn! Hoe heb je mij hier weten uit te vinden,?" „In de „Eenhoorn" heeft men mij ge zegd", verklaarde de oude vrouw, „dat ik je hier wel zou vinden". Villon maakte eene verachtelijke be- we<ging. „O, de „Eenhoorn" as niet meer vol gens niijn stand! Daar willen ze contante betaling de koekoek moge ze halen. Bovendien zijn wij hier dichter bij den stadsmuur en kunnen de Bourgondiërs beter hooren schieten, Dat is even ver- frisschend als eene teug wijn". Treurig schudde moeder Villon haar grijs hoofd. „Kom met mij mede," verzocht zij, ,je hebt wijn genoèg gehad". Villon bestreed dat heftig. (Wiosrdt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1