N®. 117 Donderdag 2 October 1924 111 jaargang Vergrooting formaat FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE C0UR4NT Uitgift Naaml. Vennootschap Ctoeschc Courant en B leen wens Ross' Drnhkeis- en Uitgeferibedrfll ADVERTENTIëN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1 10 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertenfciën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Met ingang van het nummer van heden Donderdag 2 October is het formaat van deze courant vergroot en de kolommen ver breed, waardoor aan de lezers meer lezens waardigs kan worden geboden. Het aan tal kolommen blijft evenals tot dusver 5 per pagina, ook voor de advertentie rubriek Zoowel voor onze lezers als voor de adverteerders een vooruitgang, die, naar we vertrouwen, zal worden op prijs gesteld. HET VERKEERS-VRAAGSTUK II Met een der voornaamste regels van den weg is, durven wij haast wedden 90 procent van het publiek onbekend. Het gaat hier over de vraag hoe moet men passeeren? Bij het elkaar tegenkomen, wijkt men naar rechts uit; kan men niet met tweeën blijven rijden dan rijdt de een voor om zoodoende ruimte te laten voor het passeeren. Dit weet iedereen. Maar wat niemand weet, althans zeer weinigen, is het volgende: Hoe moet men passeeren bij het inhalen? Nu doen zich 3 gevallen voor: le. het rijwielpad is gescheiden van het overige gedeelte van den weg door een berm; men moet dan altijd links voorbijrijden bij het inhalen. 2e. het rijwielpad is niet gescheiden door een berm en ligt voor den bestuurder van het rijwiel of motorrijwiel rechts van den weg. Men moet dan liniks voorbijrijden. 3e. het rijwielpad is niet gescheiden door een berm van het overige gedeelte van den weg en het rijwielpad ligt voor den be stuurder van het rijwiel of motorrijwiel links van den weg,dan dan moet Rechts, dus aan debinnenzijde van den weg, voorbijgere den worden. Overtreding van dezen regel (art. 33 po. 2 jvan het Motor- en RijwielreglementJ kaïn worden gestraft met een maximurtt straf van 20 dagen {hechtenis of f 100 boete Wij komen nu tot de intensievere con trole en tot de instelling der Vrijwillige verkeerspolitie (V.V.P.) Hier en daar is door automobilisten en motorrijders een vereeniging voor Vrijwillige Verkeer s politie opgericht, wier leden er op uitgaan om overal langs den weg waarschuwend en regelend op te treden, waar de veilig heid van liet verkeer zulks mocht eischen. De bedoeling van het instituut is voor namelijk om waarschuwend en niet om straffend op te treden. Men maakt het pu bliek er opmerkzaam op wanneer een over treding wordt begaan en brengt het op die wijze de kennis der regels van den weg bij, terwijl degene die, hoewel op de hoog te der regels zijnde, deze niet toepast, tot naleving wordt aangespoord door die con trole. Alleen in geval van opzet door onwil, ongehoorzaamheid of grove nalatigheid-, wordt van de zijde der politieambtenaren die de V.V.P. op haar tochten begeleiden tot strengere maatregelen overgegaan. Na tuurlijk mogen de leden der V.V.P. geen handelingen verrichten, waartoe alleen de politie bevoegd is. In Friesland kwam de vrijwillige ver keerspolitie het eerst tot stand en zij heeft zoo nuttig werk verricht, dat de regeering er 'haar tevredenheid over betuigd heeft en den wensch heeft uitgesproken, dat zij haar arbeid onverzwakt zou voortzetten. In het begin van dit jaar is voor Noord- Holland boven het IJ een dergelijke ver eeniging opgericht, waarbij de commissa ris van politie te Alkmaar en de districts commandant der rijkisveldwacht te Amster dam als adviseurs optraden. De leden dezer vereeniging hebben in gezelschap van ambtenaren der Rijkspo litie of Marechaussee reeds eenige con- troletochten gemaakt. En als bewijs, dat zij nuttig werk ver richt hebben en het verkeersprobleem nog heel wat moeilijkheden oplevert, moge de mededeeling dienen, dat op een drietal tochten niet minder dan 50 overtredingen geconstateerd werden. Men constateerde een verkeerde toe passing der regels van den weg, slecht werkende remmen en, signaalinrichtingen bij automobielen en motorrijwielen, afwe zigheid van rij- en nummerbewijzen, het overladen van autobussen, het rijden met ongekeurde bussen en het misbruiken der fietspaden dóór venters en vervoerders van paarden, waarbij de vervoerder op een rijwiel was gezeten. Waar de politieambtenaren zich zéér gunstig over deze controletochten uitlie ten, heeft het bestuur van de V.V.P. (Vrij willige Verkeerspolitie) er op aangedron gen, ze geregeld door hoar leden te laten, maken. Na een tocht worden de resultaten op klachtenkaarten ingevuld, door den bege leidenden politie-ambtenaar onderteekend en bij het secretariaat ingediend. Het wil ons voorkomen dat ook in onze provincie een Vereeniging voor Vrijwillige verkeerspolitie nuttig en opbouwend werk zou kunnen verrichten. Ook in Zeeland wordt gezondigd tegen de regels van den weg. Bovendien zijn de landwegen hier vaak smal en kronkelig, waardoor nalatigheid duur te staan kan komen. Door het verbreiden van de kennis van de regels van den weg en door controle van de toepassing daarvan zal een mooi werk worden gedaan, waardoor de veilig heid van den weg zal worden gediend, en daardoor het publiek. W(jj meenden daarom de aandacht van onze lezers niet alleen nog eens op de re gels van den weg té moeten vestigen, maar ook op het instituut der Vrijwillige Ver keerspolitie. BUITENLAND; OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Een trotsche, zelfvoldane glimlach speel de om Villon's lippen, en hij ging voort: „Gij hebt eene pop gemaakt En haar op den koningstroon geplaatst, Om des konings zijden rok te dragen Om des konings gouden stok vast te houden! Wij echter stellen ons de konings gestalte voqr Omgeven door de manen van den leeuw, Met den trots van een leeuw fier voortschrijdend, Zooals indien Villon koning van i i j Frankrijk ware!" Het gelaat van den koning was eene ware staalkaart van allerlei gevoelens. Tristan gloeide van ingehouden woede. De bende klapte in de banden en jubelde en Francois straalde van vreugde over hun bijval. Het vredes-protocol. In de derde commissie van den Volken bond te Genève is men het thans eens ge worden over het protocol i.z. arbitrage enz.; het z.g.n. vredes-protocol. Ten aanzien van het meedoen aan mili taire sancties door de staten, die het protocol ratificeeren, heeft het standpunt van onzen afgevaardigde jhr. Loudon thans definitief gezegevierd; althans in deze commissie. De toestand ia aldus. De staten zijn verplicht loyaal en doeltreffend mede te werken tot onderdrukking van den aan val doch zij behoeven dit slechts te doen onder inachtneming van de bijzondere om standigheden (uit hoofde van geografische ligging of beperkte nationale bewapening) waarin zij verkeeren. Voor de naleving dezer verplichting rekent men op de goede trouw der staten. Dwang zal de Volken bondsraad niet uitoefenen, terwijl iedere staat bovendien meester blijft over het gebruik der ter beschikking gestelde mili taire strijdkrachten diei hijzelf en niet de Volkenbondsraad dirigeeren zal. Voor de kleine neutrale staten is thans het protocol wel veel aannemelijker ge worden. In de eerste commissie is men het echter niet eens kunnen worden over art. 5 van het protocol. Dit artikel brengt mede, dat noch de Volkenbondsraad, noch een ander Vol kenbondsorgaan of een door den Raad benoemd scheidsgerecht een geschil zou mogen behandelen, indien het Internatio nale Gerechtshof zou hebben beslist, dat het een onderwerp betreft, dat tot de uitsluitende bevoegdheid van een der par tijen behoort. Men noemde als voorbeeld het geval dat Nederland den uitvoer van kinine uit Ned.-Indië zou verbieden. Daartoe is Ne derland natuurlijk uitsluitend bevoegd. Echter zou dan, de wereldbehoefte aan deze medicijn geheel onvervuld blijven. In zulk een geval betreurt Japan de onmogelijkheid van, arbitrage. Men voelt terstond het belang van deze kwestie. Ook bij emigratie wetgeving! En Amerika heeft voor Japan al een zeer ongunstige emigratie-regeling getrof fen. Japan wil arbitrage in dergelijke ge vallen. En Japan wil ook niet dat een staat, die zich niet stoort aan de beslis sing van het Hof, dat het geschil een onderwerp van binnenlandsch recht der tegenparbij is, als aanvaller zal worden beschouwd, indien uit dat geschil vijan delijkheden ontstaan. Men is nog naar een oplossing aan 't zoeken. Het zal wel eind dezer week worden voor het protocol in voltallige ver gadering zal kunnen worden behandeld. De Engelsch-Russische verdragen. De Emgelsche eerste minister, Mac Donald, heeft Zaterdag gesproken over de verdragen met Rusland. Hij erkende, dat zich daarbij vele moei lijkheden hebben voorgedaan,, die nog moe ten worden opgelost en bevestigde, dat het grootste deel der Russische leening in Engeland zal worden besteed. Hij ver zekerde nadrukkelijk, dait het verdrag de Engelsche ondernemers in staat zal stel len belangrijke concessies te krijgen. D|e Russische markten zullen boven dien door het verdrag voor den Britschen export worden geopend. Tevens zal er een einde komen aan de bolsjewistische propaganda in Engeland. Engeland's eischen zijn nog niet volledig ingewilligd doch Mac Donald zeide te verwachten dat het thans opgestelde document tenslotte toch algemcene bevrediging zal geven. Aan Rusland wordt geen leening gegeven doch een eventueel© leening wordt door de Engelsche regeering gegarandeerd. Dank zij die garantie hoopt de Russische regeering er in te slagen een leening te plaatsen. Tenslotte legde Mac Donald de vol gende belangrijke verklaring af „Indien het Lagerhuis ons niet wil toe staan de verdragen met Rusland te slui ten, dan doeitl het beter een votum van wantrouwen tegen ons aan te nemen. Wij zullen van het Lagerhuis geen „blank chèque" verlangen; maar indien wij ge noodzaakt worden heen te gaan, dan zul len wij onmiddellijk uit het Lagerhuis naiar de verkiezings-tribune gaan en een beroep doen op het volk In parlementaire kringen verwacht men dat de liberalen, die zich als tegen standers van dit verdrag hebben doen ken nen, genoegen zullen nemen met de toe zeggingen der regeering, zoodat het ver drag in het Lagerhuis zou worden aange nomen en aan de regeering een échec wor den bespaard. Revue. Stresemann, de Duatsche minister van buitenlandsche zaken heeft meege deeld dat de onderhandelingen over de buitemlandscihe leenang van 800 millioen goudmark vermoedelijk deze week zul len afloopen. De Amerikaansche militaire vliegers Nelson en Smith zijn te Seattle aangeko men, waarmee de eer site tocht om de we reld door de lucht gelukkig is volbracht. De vliegers vertrokken op 17 Maart van het vliegveld te Santa Monica, bij Los Angeles. Op Zondagmiddag arriveerden zij in Seattle. Zij zijn dus in het geheel 197 dagen doende geweest. Omgeven door schurken de gebieder I des lands. De mannen van eerlijken moed verbannen Zoo zij niet diep in een kerkerhol leven. Of hoog boven aan de galg zweven; Wij hebben een hoofd noodig, dat fier wordt gedragen, Eene vuist ook, die den Bour gondiër verslaat. Die rijksvaan zou voor ons uitwapperen, Zoo Villon koning van Frankrijk ware!" Bekers en kannen betuigden levendig hunne instemming. De oogen van den dichter werden grooter, terwijl hij adem schepte voor het slot zijner ballade. De kleine Lodewijk met zijne hovelingen; Zullen die ons redden met zwaar den en lansen? Weldra zou het leger des vijands zijn verslagen, Zoo Villon koning van Frankrijk ware!" Een luid gebrul van bijval weerklonk uit de heesche kelen der drinkebroers^ Montigny sloeg Villom op den rug met een „Goed gekraaid, meesterzanger!" Doch de dichter scheen moede te zijn geworden, en viel weer op zijn groot vat neer. De kerels keerden weer naar hunne tafel terug en Villon bleef met den koning alleen, die hem op drogen toon RECHTSZAKEN. vroeg: „Vermoedelijk noemt gij u een patriot?" Villon, die weer voldoende kracht had herkregen om een beker wijn te ledigen, streek met de hand over het voorhoofden antwoordde: „Ik matig mij niet zulk een hjoogdravenden naam aan. Ik ben maar een arme duivel, wiens hart te groot U voor zijn -lichaam, wiens verwachtingen te hoog vliegen voor zijne omstandighe den. Was ik in een bed van zijde geboren, dan kbn ik misschien legers aanvoeren en Frankrijk belangrijke diensten bewijzen; ik kon voorname dames beminnen, zonder daarvoor te worden gekastijd, en een ko ning de waarheid zeggen, zonder daar voor mijn hals te wagen. Zoo echter, als de zaken nu staan, ga ik om met schel men en jammer wat tegen een dommen, kleinen babbelaar, zooals gij er een zijt, gij oude, onnoozelo hals gij! Ja, het le ven is eene zotternij! Lodewijk zeide slechts: „Gij zijt zeer rijk aan gedachten 1" „Niets dan afgunst", antwoordde Vi-lr lon. „Ik heb giroote gedachten, grooto wenschen, groote eerzucht, groote be geerten. Alles wat gij maar wilt. Wie weet, misschien had ik de wereldorde omvergeworpen en mij onsterfelijkheid ver worven. Nu daarentegen slaap ik in een dakkamertje in de schaduw van de galg en ben morgen vergeten, zelfs door de Art ondissements- k ec/ttban k tb Middelburg- Door den officier van Justitie te Mid delburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Mid delburg van 19 Sept. j.l., waarbij A. L. 30 jaar, grossier in sigaren te Middel burg, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting van den heer v. Paasse te Goes. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Overtreding Leerplichtwet: P. K. te Wissenkerke, L. v. P. te Waarde, G. G. te Colijnsplaat, F. d. B. te Kruinin- gen, L. K. en P. v. S. te Wolfaartsdijk, allen f 0,50 b. of 1 d. h., M. V. te Goes, J. v. S., P. P. en M. J. D. te Ierseke, allen f 1 b. of 1 d. h., M. d. V. te» Ellewoutsdijk, A. v. d. D. te Heinkens- zand, J. U. te Ovezande, allen f2 b. of 2 d. h., M. S. te Ierseke, H. S. te Krui- ningen, A. K. te Ovezande, allen f3 b. of 3 d. h., F. d. R. te 's Heer Abts- kerke, J. v. N. te Kruiningen, A. A. te Ovezande, allen f5 b. of 5 d. h„ eerste herh. D. K. te ,s Gravenpolder, C. B. te Wissenkerke beiden f2 b. of 2 d. h., M. v. S. te Ierseke f3 b. of 3 d. h. Achterweg te Kloetimge met motorrij tuig berijden in verboden richting: J. v. d. V. te Kapelle f5 b. of 5 d. h. Op straat voetballen: H. S., J. B. en C. B., te Goes, terug aan ouders. Na sluitingsuur bezoekers in herberg hebben-: J. B. te Nisse f5 b. of 5 d. h. Na sluitingsuur als bezoeker in her berg zijn: C. K. te Ovezande f2 b. of 2 d. h. Overtreding Paardenwet: A. v. A. te Schore, f3 b. of 3 d. h. Wielen van wagen niet van klei modder zuiveren: J. d. B. te Rilland- Bath.fl b. of 1 d. h. Avonds op openbaren weg een ge plaatst voorwerp niet verlichten: N. d. M. te Wemeldinge, f3 b. of 3 d. h. Wederrechtelijk een ander in zijn vrij heid van beweging belemmeren: L. S. te Goes, f 5 b. of 5 d. h. Overtreding gem. verordening Nisse: J. K. te Nisse, f5 b. of 5 d. h. Kreeften visschen met verboden visch- tuig: N. V. te Ierseke, f 5 b. of 5 d. h. Visschen zonder consent en met ver boden tuig: J. W. H. te Krabbendijke, f 2 en f 3 b. of 2 en 3 d. h. Met auto rijden zonder achterlicht: J. S. te Wemeldinge, f5 b. of 5 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht: L. K. te Kruiningen, A. S. te Oudelande, D. d. K. te 's Heer Arend skerke, M. J. D. te Ierseke en P. S. te Kapelle, allen f3 b. of 3 d. h. Als voren en niet onmiddellijk op be vel van bevoegd ambtenaar stilhouden: W. M. te Ierseke, f 3 en f 5 b. of 3 en 2 d.h. DronkenschapA. R. te Ovezande, f5 b. of 5 d. h. Vrijgesproken beklaagd van overtre ding Leerplichtwet: P. K., J. C. en C. K., allen te Wissenkerke. Straatschen derij: M. v. d. B., J. L. en A. d. D., allen te Hoedeken skerke. Met rijwiel niet behoorlijk naar rechts uitwijken: E. J. v. B. te Rilland-Bath. Door den Ambtenaar bij het Kanton gerecht te Goes is hooger beroep aange teekend tegen de vonnissen tegen: J. B. te Rotterdam, beklaagd van het niet toe gelaten zijnde tot de uitoefening van een beroep waartoe de wet toelating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefenenen tegen L. B. te Schore, beklaagd van dronkenschap, veroordeeld voorwaardelijk 14 dagen hechtenis. Dubbele moord te Wychen. De Arnhemsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van den te Wychen gepleegden moord op den land bouwer Willem® en zijn 68-jarige zuster. De hoofdbeklaagde J. v. M. is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Zijn medebeklaagde C. v. d. B. tot 7 jaar gevangenisstraf. De vergeten arrestant. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft vrijspraak ge vraagd tegen W. Huisman, bekl. in de bekende zaak van den zwerver in het politiebureau te Baarn. wolven, met wie ik nu huil. Maar denken geeft dorst! Laat ons drinken 1" Daarbij stond hij op, om zich bij zijne metgezel len te voegen. Toevallig bemerkte hij, dat Robin Turgis op zijne bank was inges pen. Zachtjes sloop Villon naar hem toe, maakte den sleutelbos van zijn gordel los en verdween met een triomfeerend ge baar in het keldergat. Met een wrang lachje zag Lodewijk hem na. Tristan boog zich voorover en trok den koning blij de mouw. „Zal ik hem morgen laten opknoopen? vroeg hij met heesche stem. Peinzend zag de koning naar zijn die naar. „Wij zullen zien! Hij is vlug met zijne tong, maar hij had een flink man kunnen worden. Door hem ben ik weer aan mijn droom herinnerd. Als varken wankeldé ik door de straten van Parijs, en toert vond ik een parel wel, wel. Wij wil-i len on-s den tijd verdrijven met de kaar ten, tot Thibaut van Aussigny komt!" Tristan haalde een spel kaarten uit den zak en legde ze op de tafeL „Gelooft gij, dat hij komt?" vroeg hij toen. j „Hiij verwacht niet, mij hier te vinden, op mijn woord", antwoordde Lodewijk; „anders zou hij zeker wel niet komen. Barbier Olivier meldt mij zijne komst". Terwijl hij nog sprak, werd de deur BINNENLAND. Het dag het. Bij de N. V. Boekhandel en Uitgevers- Maatschappij Ontwikkeling te, Amster dam is verschenen „De kip, het ei cn het voer, een pleidooi voor sociale politiek en tegen groepsbelang", door S. Rodri-' gues de Miranda, soc.-dem. wethouder van Amsterdam. Schr. wijst er daarin op,dat het groote ge vaar van een loonstandaardbeJangrijkhooger dan de in de particuliere bedrijfswereld geldende, zich uit in een automatische afbrokkeling van gemeenitebemoeiïngen en in een automatisch beperken van de be- teekenis der bedrijven. Kunstwerken kunnen op den duur niet beletten, dat bij ongelijken stand het wa- een eindje geopend. De koning hoorde het en vroeg: „Is hij het?"' Tristan wierp over zijne schouders een blik naar de deur, waardoor eene oude, gebogen vrouw nieuwsgierig in de kamer rondzag. Hij haalde de schouders op. „Neen, majesteit", bromde hij, „een ander oud wijf". Ondertusschen had de koning de kaar ten tot ziijn genoegen geschud; hij wenkte zijn metgezel gebiedend te gaan zitten en eenige minuten later had hij in de op>- windinig van het spel alles om zich heen vergeten. Intusschen had de oude vrouw de deur geheel geopend en was zacht binnengetre den. Zij had een stil, zacht gezicht eene menschelijke schaduw, die in haar eenvoud deed denken aan verwelkte jeugd en schoonheid. Het moedertje was ar moedig, maar zindelijk in grijze en zwarte stof gekleed, en de linnen plooien, die haar gelaat omgaven, waren helder wit. Angstig zag zij om zich heen en bescha duwde met de hand hare oogen, die iir» het duistere hol niets vermochten te zien, ofschoon ziji blijkbaar verlangend naar iemand zochten. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1