Binnenland. voirs mag alleen dan geschieden, wan neer de motor tot stilstand is ge bracht en er geen passagiers in den autobus aanwezig zijn; de motor mag niet aangezet worden, alvorens het re servoir gesloten is. Petroleum-, olie- of benzinelampen worden in het in wendige van de carosserie niet toege laten. Bij gesloten carosserieën mogen geen benzinedampen, enz. in het in wendige van de carosserie kunnen doordringen. De carosserie moet be hoorlijk geventileerd zijn. Het voer tuig moet van ten minste twee uitgan gen in verschillende wanden van het voertuig zijn voorzien, d.w.z. in de ruimte, welke voor de passagiers be stemd is. Een uitgang in den achter wand en een uitgang in den zijwand, rechts of links, al naar gelang het stuur links of rechts in de wagen be vestigd is. Zitplaatsen mogen zich niet voor of tegen de portieren bevinden. Deze moeten naar buiten openen, en ten minste twee, welke in verschillende wanden aangebracht zijn, moeten zoo wel van binnen als van buiten te be dienen zijn. De twee minimaal ge- eischte uitgangen moeten zoover mogelijk van elkaar verwijderd worden aange bracht, en mogen dus b.v. niet aan den zelfden hoek van de carosserie aanslui ten. De portieren mogen niet van gren dels of z.g. nachtsloten in de sloten voorzien zijn. Zij moeten sluitingen be zitten die door vast en solide daaraan bevestigde handgrepen worden be diend, zoodat het openen door middel van losse sleutels niet wordt toegelaten. Het is wel geoorloofd, de portieren, welke in verband met een ordelijke exploitatie slechts voor een bepaald doel werden aangebracht, te voorzien van desbetreffende opschriften zooals: „Geen uitgang", „Nooduigang", „Uit sluitend uitgang" e. d. In den wagen moet onder direct be reik van den bestuurder een goed wer kend brandbluschapparaat aanwezig zijn, geschikt voor het blusschen van benzinebranden. Er moet een verband- trommel met verbandmiddelen in den wagen aanwezig zijn. Algeheel rookverbod voor passagiers en chauffeur. Het gebruiken of bij zich hebben van sterken drank of andere alcohol houdende dranken is gedurende den diensttijd aan het personeel verboden. Het medevoeren van licht ontplof bare stoffen is verboden. Hieronder is ooki te rekenen benzine, anders dan in dei daarvoor bestemde en goedge keurde reservoirs. Het medevoeren zoo wel van volle als van ledige benzine bussen is strafbaar aangezien in de laatste gemeenlijk een uiterst gevaar lijk explosief mengsel aanwezig is. Bijlage 2 bevat het tarief, n.l. voor eerste keuring f10; voor keuring op aangewezen fouten met remproeven f2 zonder remproeven f 1herkeuring f 5. Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden. Vrijdag a.s. vergadert de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden op het stadhuis te Middelburg. De tarief wet. De commissie benoemd tot beoor deeling van het ontwerp-tariefwet, be- bestaande uit de heeren van Niftrik, Enzlin, Bosman, Olthoff en Mach- geels, meent dat het verzenden van een adres aan de Tweede Kamer zal moeten wachten totdat de Kamer in pleno haar oordeel heeft kenbaar ge maakt, doch dat de technische opmer kingen reeds terstond ter kennis van den Minister kunnen \vorden gebracht. (Dit is reeds geschied.) fcDe meerder heid der commissie is van gevoelen, dat aan het ontwerp eene protectio nistische strekking ten grondslag ligt en waar de meerderheid zich geheel en al op een vrijhandelsstandpunt plaatst, kan zij zich derhalve geenszins met het ontwerp vereenigen. Zij zou dan ook tot de Tweede Kamer het ver zoek willen richten aan het ontwerp hare goedkeuring te onthouden. De minderheid daarentegen kan niet inzien dat eenige verhooging der rech ten nu zoo'n bezwaar zoude zijn voor den handel en industrie en zoude der halve dq aanneming van het ontwerp kunnen toejuichen. Zooals boven reeds gezegd, meent de commissie dat de Kamer in haar geheel zich over het bovenstaande zal moeten uitspreken. Wat do techniek der wet betreft, merkt de commissie het volgende op: In het ontwerp wordt als beginsel aan genomen z.g.n. toonbank-artikelen te be lasten. Bij enkele artikelen wordt van dit beginsel afgeweken t. w. electrisch draad, glas, koolspitsen, papier, men- schenhaar, closets en nog enkele an dere. Bij de toelichting van die posten wordt als reden van afwijking van het beginsel steeds weer aangege'ven, dat hoewel het beginsel der wet vrijstel ling zoude eischen, de belangen van de schatkist dit niet toelaten. De com missie meent, dat dit een vrij zwak Éirgumeut is* ïïfmm Öfito m ml deze artikelen in strijd met het begin sel der wet worden belast. Hetzelfde kan ook als motief worden aangevoerd voor het belasten va nallerlei andere artikelen, waarbij vrijstelling wordt voorgesteld. Neemt men b.v. bet artikel papier, dan zal het, wordt het ontwerp wet, voor de Nederlandsche boekdrukkers moeilijk concurreeren zijn tegen debui- tenlandsche. Deze laatste toch voeren hunne boeken belastingvrij in terwijl de binnenland scha drukkers, voor het onbedrukt papier hetwelk zij uit het buitenland betrekken invoerrechten moeten betalen. Voorts worden nadere inlichtingen gevraagd betreffende onderdeelen van electrische gloeilampen. Toch meent de commissie dat het ontwerp in tech nisch opzicht een groote verbetering brengt. Kloetinge. Vergadering der Vereeni- ging van oud-leerlingen van de Land en Tuinbouwcursussen alhier op Vrij dagavond j.l. Voorzitter dhr. A. Blok. Door vertrek van dhr. A. Sinke treedt deze als secretaris der vereeniging af en wordt in zijn plaats gekozen dhr. A. Zandee Czn. Het aftredend be stuurslid werd door den voorzitter har telijk toegesproken, en bedankt voor betgeen hij in het belang der vereeni ging gedurende 7 jaren beeft gedaan. Als aandenken ontving dhr. Sinke een boekwerk: „De teelt der Huisdieren" door Kroes. Tevens werd hij tot Eere lid der vereeniging benoemd. Voor cur sussen voor volwassenen was nogal animo. Eenige leden zullen deel nemen aan den Verpakkingscursus, anderen aan een cursus voor plantenziekten. Een 10-tal leden gaf zich op voor deelname aan de excursie naar de Tuin bouwtentoonstelling te Antwerpen op Zaterdag 20 September 1924. - Do uitslag der loting voor den dienstplicht voor deze gemeente op Maandag 15 September 1924 is als volgt: J. P. Bal 14, C. Beenhakker 13, M, Dalebout 15 (broederdienst), C. P. Droogeodijk 2, P. van Haveren 10 (broederdienst), A. J. Herdink7, J. Hoekman 5, J. Hoogstrate 3 (broe derdienst), A. C. van Liere 12 (broe derdienst), M. A. van Liere 16, C. E. Massee 8, J. J. Meulendijk 4 (broederdienst), J. J. Mijnsbergen 6, J. Nieuwenhuijse 11 (broederdienst), L. M. Ode 17, H. J. Slabbekoorn 1, J. M. van 't Veer 18, P. Wagenaar 9 (broederdienst). Kats. Met ingang van 16 Sept. j.l. is het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor alhier omgezet in een post-, telegraaf- en telefoonstation. De openstellingsuren zijn vastgesteld als volgt: op werkdagen voor den post dienst 8.309, 12, en 66.30; tdegraaf-telefoondienst: 8 -11, 14 en 5.307. Op Zon- en feestdagen geen dienst. De heer J. Snoodijk, kantoor houder alhier, is overgeplaatst naar Veere. Krabbendijke. Dhr. Kersten heeft den minister verzocht den overweg bij seinpost 25 te doen bewaken. Ovezand. Maandag j.l. werd door de Handboogsociëteit „Willem Tel" alhier een concours gegeven ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan. Be nevens prijzen in geld, waren vier zil veren medailles uitgeloofd. De prij zen werden behaald als volgt: meeste kleppen le prijs met zilv. medaille, uitgeloofd door de feestvierende socië teit L. de Jager van „Doel naar Hoo- ger" te Wolfertsdijk; 2e prijs eveneens met zilv. med. J. Rijk van „Willem Tell II" alhier. De zij vogels werden afgeschoten door-H. de Jonge en J. Rijk Az., beiden van „Willem Tell II" alhier. De kallen door J. Drijdijk van „Doel naar Hooger" te Wolferts dijk, A. Daalman van „Vooruitgang zij ons Streven", H. Paree van „Con cordia" te 's Heerenhoek, M. Vermue van „St. Sebastiaan" te 's Heeren hoek, C. Rijk van „Willem Tell I" en H. de Jonge van „Willem Tell II" alhier. De beide zilv. med., waarvan 4een uitgeloofd was door dhr. Weijn- sen, autobusondernemer te' Kloetinge voor het geluksvogeltje, en een door dhr. Barends te Goes, voor den schut ter, die de meest kleine vogeltjes kon bemachtigen, werden beiden behaald door Jac. de Jonge te Kwadendamme. Bij monde van de heeren Koert van Wolfertsdijk en J. Rijk van 's Hee renhoek, werd de feestvierende socië teit gelukgewenscht met hun 50-jarig bestaan, ook de bode J. A. Schmirs, welke dien dag herdacht dat hij als zoodanig voor 25 jaren was aangesteld werd niet vergeten; zijn stoel was met groen en bloemen versierd en door dhr. Koert werd hem een flinke gift overhandigd. Vlissingen. De heer M. Laernoes (vrijheidsb.) heeft thans ook bedankt als wethouder. In de plaats van den afgetreden wet- hfittde* Van Niftxik (v.d.) is tot lid van den gemeenteraad gekozen ver klaard mej. J. H. Gasille. s Heerenhoek. Door den Commis saris der Koningin is benoemd tot zet ter voor 's Rijks directe belastingen in deze gemeente, de heer G. Moi- son, ter vervanging van wijlen den heer Ch. P. Serrarens. Hansweert. Alhier heeft Zondag een samenkomst plaats gehad van naar Ne derland uitgeweken Belgische activis ten en Belgen uit Antwerpen en Gent, die per plezierboot „Mercator" wa ren overgekomen. De leiding van de bijeenkomst was in handen van mej. Rosa de Guchte- naere. Met gewapende vlaggen trok men in optocht naar de zaal Thalia. Op het podium hadden, behalve het bestuur, ongeveer 50 in Nederland ver toevende Belgische activisten plaatsge nomen. Vooral de amnestie werd druk be sproken, in verband met de in Mei in België1 te houden verkiezingen. Mej. de Guchtenaere las een brief voor van prof. Borms, die nog steeds te Leuven gevangen zit. Daarin werd aangespoord, toch vooral niet te ver sagen en schouder aan schouder te blijven in den strijd voor de Vlaamsche zaak. Hij had zoo gehoopt, in Septem ber vrijl te zijn geweest, om dan met zijn vrouw de ontmoeting te Hansweert te kunnen bijwonen. Kapelle. Men deelt ons mede dat dhr. D. Mallekote Jr. eerder woon achtig alhier,thans werkzaam in de Rek- kensche Inrichtingen (gem. Eibergen), benoemd is tot Godsdienst-onderwijzer bij de Ned. Herv. Kerk te Assen. Nisse. Zaterdagavond j.l. werd be legd een vergadering van fruitkweekers waarop de Rijkstuinbouw-consulent dhr. v. d. Plassche een uiteenzetting gaf van de voordeelen, verbonden aan be tere sorteering en verpakking van fruit. Staande de vergadering gaven zich een 14-tal deelnemers op voor een verpak- kings-cursus, die reeds binnenkort al hier zal worden gehouden. Wemeldinge. Het sleepschip „Em ma" dat Zaterdag in zinkenden toe stand op de slikken moest worden ge zet, is na gehouden onderzoek geble ken een gat onder de waterlijn te heb ben vai> 45 bij 18 c.M., hetwelk met een noodreparatie is gedicht. Deschip- per wacht op de toestemming van den expert om de reis verder voor te zetten. Dq uitslag der loting voor den dienstplicht dezer gemeente op Dins dag 16 September is als volgt: 1. J. de Schipper Abrz., 2. D. Verbrugge (broederdienst), 3. C. van der Cin~ gel, 4. M. Vuijk (broederdienst), 5. A. J. van Hoorn, 6. A. J. Minnaard (broederdienst), 7. A. C. de Jonge Jz. (broederdienst), 8. M. Minnaar (broe derdienst), 9. J. J. Lindenbergh (broe derdienst), 10. Jac. .Kooman, 11 A. van Warendorp, 12. C. van den Boom gaard, 13. Adr. Heijboer (broeder dienst), 14. Jac. Dagevos, 15. Matt. Weststrate, 16, M. Dekker Pz. (broe derdienst), 17. J. Paauwe Cz., 18. J. P. Onderdijk, 19. M. van Doorn, 20. Jac. Burger Fz., (broederdienst), 21. P. Bolle (broederdienst), 22. W. Ferdinandusse. 's Heer Arendskerke. Uitslag van de loting voor de lichting 1925: 3. Johannes den Boer, 32. Leendert Boo gaard, 16. Gerard Cornelis van Boven (broederdienst), 10. Adriaan Braamse, 25. Jacob van den Broeke, 2. Jacob Doekes (broederdienst), 21. Marinus Gilles Geschiere, 5. Arie Goedegebure, 35. Cornelis op 't Hof, 7. Jan Adri aan de Jonge (broederdienst), 18. Din- genis de Keizer (broederdienst), 33. Maarten Kloosterman, 6. Marinus Koens, 34. Jacob Francois Kole, (broederdienst), 24. Dirk Cornelis de Leeuw, (broederdienst), 4. Jacob Jan van der Maale, 29. Johannes Menhee- re, 19. Johannes Pieter Meulblok, 8. Jan Murre, 30. Leendert Nieuwen- huijze (broederdienst), 14. Leunis Ma rinus Oele, 1. Pieter Paulusse, 38. Adriaan Pieters, 13. Jacob Pieters, 17. Pieter Poortvliet (broederdienst), 12. Gerard de Ruiter, 11, Jan San- derse, 20. Jan van Schaik, 22. Jo hannes van Schaik, 31. Wouter Cor nelis Schalkoort, 9. Johannis de Schip per, 37. Joris Schipper, 36. Adriaan Sinke, 28. Jan Traas, 15. Hubrecht Marinus Verdonk, 27, Gilles de Waard, 26. Gilles de Waardt, 23. Ja cob Welleman. TELEGRAF. WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 September medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.3 te Clermont. Laagste barometerstand 735.8 tC Thorshavn. Verwachting tot den avond van 18 dezer: Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wiiftl, zwaarbewolkt of be trokken, enkele regentuipn, zelfde tem peratuur, l_j I DE MILLIOENENNOTA. Aan de Staatsbegrooting voor 1925 ontleenen we het volgende: 1924 Het tekort op den gewonen dienst 1924 was geraamd op f 62.090.107,71 Sedert de vaststelling van deze be- grooting zijn eenige posten verhoogd, waardoor het tekbrt zou stijgen tot f 64.322.107,71. Hoewel nog niet alle getroffen maat regelen (verhooging accijns bier en van invoerrecht bier en thee, de rij wielbelasting en de salarisverlaging) ge heel het dienstjaar 1924 ten goede ko men, mag verwacht warden' dat een en ander het tekort zal doen dalen met een bedrag van rond 20 mill, gulden. Blijkens de maandelijksche midde- lenstaten overschreed de opbrengst van de in die staten genoemde middelen over de eerste zeven maanden de ra- Hoofdstuk I Huis der Koningin II Hooge Colleges III Buitenlandsche Zaken IV Justitie V Binnenl. Zaken en Landbouw Va Onderwijs, K. en W. VI Marine Vila NederL Schuld VI Ib Financiën VIII Oorlog IX Waterstaat X Arbeid Handel en Nijveiheid XI Koloniën XII Wet op de middelen De begrooting voor hoofdstuk IX kon belangrijk lager worden geraamd doordat het verlies op de spoorwegen, verleden jaar op 22 millioen begroot, voor dit jaar met 14 millioen kon wor den verminderd. Oorlog vraagt 4 millioen voor ge schut en gasmaskers. De buitengewone uitgaven zijn voor 1925 geraamd op f86.187.715; tegen over f 113.729.420 in 1924. De middelen en inkomsten. De middelen en inkomsten ter be strijding der uitgaven zijn geraamd op f 611.078.020,21, waarin begrepen is aan buitengewone ontvangsten f 21.055.496,71, zoodat voor gewone ontavngesten blijft f 590.022.523,50, zijn de f 31.394.263,98 meer dan voor 1924 werd geraamd. Stelt men de ontvangsten tegenover de uitgaven dan wordt het tekort ge wone dienst f 15.297.504,38, buitenge wone dienst f65.132.218,29, totaal f80.369.722,67. Dit tekort op den gewonen dienst van ruin* f 15 millioen geeft (den toe stand echter nog niet geheel juist weer. Vooreerst is in de begrootingen nog niet verwerkt het resultaat van de met 1 Januari 1925 in werking tredende sa larisregelingen. De berekeningen in de thans ingediende ontwerpen steunen nog op den toestand, zooals deze per 1 Oc tober a.s. zijn zal, n.l. een korting van 10 pet. op de salarissen. Hoewel een nauwkeurige becijfering van de besparingen, die van de nieuwe salarisregelingen het gevolg zullen zijn, op dit oogenblik nog niet kan worden verstrekt, kan toch met voldoenden graad van zekerheid worden gezegd, dat het tekort op den gewonen dienst tot f8.5 millioen zal worden terugge bracht. Bovendien is van de toepassing van de nieuwste salarisregelingen voor het personeel der P., T. en T. een verhoo ging van het geraamde winstcijfer van dit staatsbedrijf met rond f700.000 te verwachten, waardoor vorengenoemd tekort daalt tot rond f8 millioen. De Tariefwet. De heer S. A. Maas, voorz. van het Verbond van Ned. Fabrikanten- vereenigingen heeft in een rede te Lei den het nieuwe ontwerp-Tariefwet ver dedigd. Spr. betoogde dat het ont werp in gewijzigden. vorm is de aan redelijke eischen beantwoordende uit werking van zakelijk gezonde gedach ten. De eenige maar ook afdoende ja alles beheerschende motiveering van dit ontwerp is de dringende noodzaak om onze begrooting sluitend te maken ter voorkoming van devalorisatie. Spr. meent dat het ontwerp niet is protec tionistisch. De banderollen vervallen niet. De Msb. verneemt dat het bericht als zouden de banderollen om de si garen vervallen, onjuist is. Ontwapening. Mr. H. C. Dresselhuys schrijft over dit onderwerp: Het pleidooi voor nationale ontwa pening als voorbeeld voor andere na tiën is te kinderlijk eenvoudig om als tische politiek te worden gere- l. Wil men waardevolle stemming wekken, dan dient het ontzaglijk moei lijke internationale werk te worden ming met rond 15 millioen. Verwacht mag worden, dat deze overschrijding aan het eind van het jaar 1924 tot een bedrag van rond f 20 millioen zal stijgen. Een en ander resumeerende, zou dan het tekort op den diensit 1924 on geveer 40 millioen gulden kleiner zijn dan aanvankelijk geraamd werd. 1925 De voor 1925 geraamde uit gaven (gewonen dienst) bedragen f605.260.027,88. zijnde f 15.458.339,35 minder dan over 1924 (toen bedroe gen de uitgaven f620.718.367,23). Hierbij dient in bet oog te worden gehouden, dat alle crisisuitgaven welke voor 1924 nog tot een bedrag van f 5.666.456 waren Uitgetrokken, in 1925 geheel naar den gewonen dienst zijn overgebracht. Voor de verschillende hoofdstukken der begrooting (gewone uitgaven) geven we de volgende staten ter vergelijking. 1924 1925 f 1.700.000— f 1.625.000,— f 2.040.302,49 f 1.929.201,96 f 4.281.099,— f 4.101.118 f 28.326.857,— f 27.278.833,50 f 16.046.655,— f 20.227.478,- f 155.016.964,— f 143.999.074 f 44.608.226, f 42.574.617- f 93.312.134,55 f 107.370.340,05 f 62.738.891,19 f 63.081.768,37 f 61.698.146— f 58.902.579- f 103.192.856 - f 88.189.680 f 41.602.387- f 40.294.239,- f 6.103.849,— f 5.636.099 f 50.000,-f 50.000, - f 620.718.367,23 f 605.260.027,88 Aan den anderen kant zal echter de minister van Arbeid bij afzonderlijk voorstel ongeveer 12 millioen gulden moeten aanvragen als staatsbijdrage aan het ouderdom sfonds, ten behoeve van dc V.O.V., zoodat ten slotte het tekort op den gewonen dienst voor het jaar 1925 op f20 millioen moet worden gesteld. Tot dekking van het hierboven ge noemde tekort is bij de Staten-Gene- raal bereids een tweetal wetsontwerpen aanhangig gemaakt, n.l. een ontwerp tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet en een ontwerp tot verhooging van den accijns op tabak. Aangezien van deze ontwerpen een verhooging der middelen met f 20 millioen kan worden verwacht, zal, in dien ze tijdig tot wet worden verheven, als een gevolg daarvan het tekort op den gewonen dienst 1925 volledig ge dekt zijn. Hieraan wordt niet tekort gedaan door de omstandigheid, dat op de stor ting van f 18.5 millioen in het Invalidi- teitsfonds ook voor 1925 niet gerekend is. Een voorloopige berekening dier storting toöh heeft uitgewezen, dat* het gedurende enkele jaren achterwege la ten daarvan niet noodig zal maken dat deze stortingen in latere jaren zullen moeten worden verhoogd of jjnj tijdsduur verlengd. De regeering wijst tenslotte op den steeds stijgenden pensioenlast; in 1924 f 4 millioen meer dan in 1923 en in 1925 weer f 5 millioen meer dan in 1924. Wetsontwerpen tot beteugeling van die stijging zullen eerlang aan de Sta ten-Generaal worder* toegezonden. De minister berekent vervolgens den belastingdruk. j Beliep 'het bedrag dat in 1910 hier te lande per hoofd der bevolking aan belastingen voor Rijk, provincie en ge meente werd opgebracht f 33,24, in 1921 was dit cijfer tot f 139.20 geste gen dus» meer dan verviervoudigd. Het ^reven naar verlaging van uit gaven is dus het meest noodzakelijke. aangevat. En dan is het nog de groote vraag, of men zelfs mag hopen, dat met ons land enkele andere mogendhe den zulk voorbeeld zouden geven. Onze beste internationale pacifisten (o. a prof. Quidde) wezen er reeds zoo dikwijls op, dat met de ontwapening door enkelen men de vredesgedachte niet dient, maar schaadt. Indien de vre delievende natiën zich bij voorbaat weerloos maken als prooi voor de mi litaristische roofstaten, zou het niet lang duren, dat de geheele wereld in een hel van militaristische slavernij was gebracht. De Rijksmiddele?t De rijksmiddelen hebben in Augus tus f 5.46 millioen meer opgebracht dan eeni jaar geleden, ongerekend de bate uit de rijwielbelasting van f 4.59 millioen. Verrassendestijgingen gaven dividend- en tantièmebelasting (f4 en een half millioen), de registratierech ten (bijna f2 millioen) en het bier (drie kwart millioen gulden). Daarte genover waren de voornaamste dalingen bij de inkomstenbelasting (f 1 millioen), suiker (een half millioen gulden), ge distilleerd (1 en een half millioen gul den) en successie (4 ton). Voor de eerste acht maanden is het totaal nu circa 6 en een halve ton hooger dan verleden jaar (ongerekend de rijwiel- belasting), terwijl de raming met f 18.4 -millioen is overtroffen.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2