N\ 111. Donderdag 18 September 1924 111 jaargang DE TROONREDE." 2 FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. BUITENLAND. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Pry» per kwartaal, ia Goes f 2,— buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag- Woensdag en Vrijdagavond, GOME Uitgave Naanl. Vennootschap Coesche Conrant ADVERTENT1ÉN ran 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 eent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers cent. on Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertenliëu worden aangenomea tot 12 nur voormiddag. COURANT Zij. die zich met ingang van 1 OCTOBER 1924 op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. H. M. de Koningin heeft met de volgende Troonrede de zittnig der Sta ten-Generaal geopend Het verheugt mij, leden der Staten- Generaal, weder in Uw midden te ver schijnen. Schoon alle zorgen nog niet zijn weggenomen, mag gehoopt worden, dat de economische crisis thans haar diep ste punt heeft bereikt. Zelfs valt voor het oogenblik in sommige opzichten eenige, zij het geringe, opleving van handel, landbouw en nijverheid waar te nemen. Ook do verbetering in den toestand van '9 lands financiën kan als een1 lichtpunt worden beschouwd. Het voor uitzicht is gewettigd, dat, indien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aanhangige maatregelen van financiee- len aard zullen zijn tot stand geko men, do gewone uitgaven en inkom sten voor het dienstjaar 1925 in even wicht zullen zijn. Hoewel aldus het onmiddellijk drei gend gevaar voor 's lands financiën zal zijn gestuit, moet niettemin met onverzwakten ijver naar verdere be zuiniging worden gestreefd, ten einde mede daardoor denoodzakelijke voor waarden to scheppen, welke voor het herstal van de volkswelvaart onmis baar zijn. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappeli jken aard. Andermaal zullen U voorstellen wor den gedaan tot regeling van de sterkte en de samenstelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten daarvan over de staatsbegrooting en de begroo ting van Nederlandsch-Indië. Wetsont werpen tot heffing eener belasting op weelde-verteringen en tot verlaging van sommige te zeer drukkende directe be lastingen zijn in voorbereiding. De indiening van een wetsontwerp tot na dere regeling van de verplichte ziekte en ongevallenverzekering van arbeiders is spoedig te wachten, terwijl verdere ontwerpen van wet betreffende de her ziening van de sociale verzekering in voorbereiding zijn. In den financieelen en economischen toestand van Nederlandsch-Indië valt vooruitgang te bespeuren. De ontwerp- begrooting van dat gebiedsdeel, welke U eerlang ter overweging zal worden aangeboden, rechtvaardigt de verwach ting, dat het tijdperk der tekorten op den gewonen dienst afgesloten is. Bij die begrooting zuilen voorstellen aan Uw oordeel worden onderworpen, strekkende om tegemoet te komen aan de bezwaren, welke voor rechtsperso nen aap de bestaande belastingrege lingen verbonden bleken te zijn. Aan de voorbereiding der instelling, op de grondslagen der bestuurshervorming, van da provincie West-Java, zal de laatste hand worden gelegd. De aan staande opening der Rechtshooge- school te Batavia is wederom een schrede op den weg der geestelijke ontwikkeling van Indië. In Suriname blijft da Staat der 's lands financiën zorgelijk en maken handel en bedrijf nog steeds moeilijke tijden door. De gang van zaken in Curacao istemt daar- OF NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. De binnengekomenc was een man van middelbaren leeftijd met een grimmig gezicht. Hij was als een eenvoudig burger gekleed en gebruikte de breede, laag neervallende plooien van zijne la- kensche muts om zijn gezicht zooveel mogelijk te verbergen. Met een veront- rustenden glimlach doorvorschte hij dc donkere kamer, en dit verontrustend glimlachje werd nog sterker, toen hij het luidruchtige gezelschap in den hoek bemerkte en de verschillende perso nen begon te herkennen. Overtuigd dat niemand hem bemerkte, sloop hij zacht entegen in menig opzicht tot voldoening. Moge God zijn zegen schenken aan Uwen arbeid! I'k verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. NASCHRIFT. De troonrede van dit jaar is na de vorige als een verademing. Toen, ving zij aan met de dreu nende woorden: Zwaar is de druk der tijden. Handel, Nijverheid, Landbouw en Scheepvaart kwijnen tengevolge van omstandigheden, die veerkracht noch vlijt vermogen te dwingen. Er heerschto de diepste duisternis. Thans zijn er lichtpunten. Schoon alle zorgen nog niet zijn weggenomen, mag gehoopt worden, dat de economische crisis thans haar diep ste punt heeft bereikt. Ja, zelfs valt een geringe opleving van handel, land bouw en nijverheid te constateeren. Ook is er verbetering te bespeuren in. s lands financiën en voor het dienst jaar 1925 zullen gewone uitgaven en inkomsten in evenwicht zijn. Het tot stand komen van de thans nog bij de Staten-Generaal aanhangige wetontwer- pen is daarvoor" echter een conditio sine qua non. Die aankondiging van een sluitende begrooting is een der goede boodschap pen dezer troonrede. Dat echter de tarief sverhooging eerst zal moeten worden aanvaard en waar schijnlijk ook het nieuwe Bezoldigings besluit, zal de blijdschap van menigeen stellig aanzienlijk verminderen. Met het tot standkomen eener slui tende begrooting ziet deze minister van financiën zijn taak niet volbracht. Hoewel het onmiddellijk dreigend gevaar voor 's lands financiën dan zal zijn gestuit, moet niettemin met onver zwakten ijver naar verdere bezuiniging worden gestreefd, ten einde mede daar door de noodzakelijke voorwaarden te scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart onmisbaar zijn. Dit lijkt ons een juist standpunt. In de vorige troonrede heette het reedisEen blijvend herstel van het economisch leven wordt ook door som mige al te drukkende heffingen belem merd. De regeering heeft blijkbaar in 't afgeloopen jaar er over gedacht hoe die belemmeringen op te heffen. Het geen voor de hand lag. Wetsontwerpen tot verlaging van sommige te zeer drukkende belastin gen zijn nu in voorbereiding. Van de herziening van de sociale verzekering die eveneens in voor bereiding is mag voorts vereenvou diging en bezuiniging verwacht worden. De Troonrede van het vorig jaar geeft de volgende toelichting: wetsontwerpen, strekkende tot 'het brengen van meer eenheid en vereenvoudiging in de so ciale verzekeringswetgeving worden voorbereid, mede om te komen tot ver mindering van de aan hare uitvoering verbonden lasten. Na twee jaar van voorbereiding mo gen onze verwachtingen dus gespan nen zijn. Tot de wetsontwerpen die nieuwe lasten zullen medebrengen behoorende voorstellen tot regeling van de sterkte en do samenstelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten daarvan over de staatsbegrooting en de begroo ting van Ned.-Indië. In deze vrij on schuldige schaapsvacht zal wel het bete binnen, maar hield de deur open en wenkte een nog buiten staande hem te volgen. Daarop verscheen eene tweede, evenals de eerste gekleede en vermom de gedaante, gleed vlug naar binnen en begaf zich, naar rechts noch links kijkend, naar den versten en. rustig- sten hoek der kamer, terwijl zijn met gezel zonder gedruisch de deur sloot en achter hem aan sloop. Had baas Robin, wiens onverdeel de oplettendheid, aan zijn luidruchtig gezelschap was gewijd, er een vermoe den van gehad, wie de gasten waren, die hij zoo onverschillig zag binnen komen, dan was zijn vuurrood gezicht verbleekt en het hart hem in de schoe nen gezonken bij de gedachte, dat de „Dennenappel" de gewijde personen van den koning van Frankrijk en zijn böosaardigen dienaar Tristan 1' Her- mi te, Tristan de kluizenaar, herbergde. De beide vreemdelingen gingen zit ten aam een tafeltje in den hoek der kamer. De tweede der heeren schoof de plooien zijner muts een beetje van noire der vlootwet zijn gehuld. Tot deze wetsontwerpen behoort ook dat i.z. de weelde-verteringsbelasting, terwijl do nadere regeling van de ver plichte ziekte- en ongevallenverzeke ring weer nieuwe en zware lasten zal leggen op, industrie, handel en land bouw, waaraan de regeering juist ver mindering van druk wilde brengen. Wij willen in verband hiermede de hoop uitspreken dat aan de bestaande ziekenkassen nog een belangrijke rol zal worden toebedeeld. Dit voor zoover de Troonrede het Rijk in Europa betreft. De buitcnlandsche paragraaf is dit maal kort en bevat skdits een enkele regel. De betrekkingen met de andere mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. Het vorig jaar waren ze vriendschappelijk, sec.Dus ook hier is vooruitgang te bespeuren. Een beschouwing over den buitenlandschen economischen toestand ontbreekt ge heel. Verleden jaar heette het nog: In- tusschen blijft de internationale toe stand onzeker en schrijdt de staatkun dige en economische ontreddering, drê de wereldoorlog heeft achtergelaten, voort. Met de verdwijning der bezetting van het Roergebied is een dergelijke passage als bovenstaande uit onze Troonrede verdwenen. En we mogen wel constateeren dat ook verbetering in den internationalen toestand is inge treden. De Indische paragraaf is ditmaal ta melijk lang. Vermelden we alleen dat ook daar behalve in Suriname op financieel en economisch gebied vooruitgang te bespeuren valt. DE VOLKENBOND. De derde commissie van den Volken bond ia nog steeds aan wet beraadsla gen, doch ondervindt begrijpelijker wijze moeilijkheden om haar voorstellen i.z. vermindering van bewapening, ar bitrage en veiligheid in concreten vorm te gieten. Wil het eerste komen, dan moeten beide laatste verwezenlijkt zijn. Wat de veiligheid betreft, heeft de commissie algemeen de noodzakelijk heid erkend van oeconomische sanc ties. Betreffende de militaire sancties trad eenig verschil van meening aan het licht. Niettemin heeft de commissie besloten het Volkenbondsverdrag, dat het gebruik van militaire sancties voor ziet, als grondslag van de bespreking te nemen. De commissie heeft een. sub-com missie benoemd welke besloten heeft als grondslag harer besprekingen het voorstel Schanzer te nemen om een protocol op te stellen, waarvan de on- derteekening open zal staan voor alle landen. Dit protocol zou rechtstreeks de arbitrage en de veiligheid ten doel hebben. De eerste commissie heeft bijna eenstemmig besloten tot aanvaarding van het artikel van het statuut van het Internationaal gerechtshof i.z. ver plichte rechtspraak. Wij schreven in ons vorig overzicht over de angst voor de Engelsche por- temonnaie. Die vrees heerscht ook ten aanzien van de gevolgen van de Ge- neef sche conferentie. De Daily Tele graph schrijft: Met ongerustheid slaat men gade, elkaar en keek nieuwsgierig rond. „Is dit het nest?" fluisterde hij, en zijn metgezel antwoordde hem op denzelfden toon: „Dit is de herberg de „Dennenappel", majesteit." Waarschuwend legde de andere den wijsvinger op den mond en mompelde: „Pst, pst, vriend! Nu als 't je blieft geen titel meer! Hier ben ik niet Lo- dewijk van Frankrijk, maar een een voudig, eerzaam burger zooals jij ook. Wij moeten zeker goed- of kwaad schiks wat verteren?" Ofschoon zijn metgezel hem verzekerde, dat zulks bepaald noodig was, keek Lodewijk nog altijd twijfelend rond. „De wijn zal wel ondrinkbaar zijn?" vroeg hij tenslotte en schoof twee spitse vingers in de zwarte tasch, die aan zijn gordel hing. Tristan schudde ont kennend het hoofd en verzekerde „Toch niet! Gij kunt hier zeer goeden wijn krijgen, wanneer gij het verstaat hem goed te bestellen en passend te betalen." t „Geen mensch kan het beter dan ik dat verschillende continentale mogend heden op Engeland verplichtingen wil len leggen, die voor dit land een zeer zwaren last zouden vormen. Het voor stel, dat de Britsche vloot onvoorwaar delijk beschikbaar gesteld zou worden voor handhaving van de uitspraak van een internationaal hof of een oecono mische boycot of blokkade zou helpen handhaven, is volkomen in strijd met de Britsche stelling, dat Groot-Brit- tanië niet als de politie-agent van de heele wereld of van Europa kan op treden. De financieele lasten die in praktijk vrijwel alleen op Engeland zouden neerkomen, zouden bovendien reusachtig zijn. Revue. Verschillende Engelsche libera len hebben stelling genomen tegen Lloyd George en, hebben zich vóór het En~ gelsch-Russisch verdrag verklaard. Primo de Rivera schrijft de oor zaak van het Spaansche échec in Ma rokko grootendeels toe aan de hulp der Engelschen aan de Marokkanen. Tusschem de Duitschers en de Belgen zijn economische onderhande lingen begonnen. Blijkens de berichten uit China is te Peking de krijgswet afgekondigd en zijn 60.000 man onder de wapenen gebracht om een mogelijke inval van den gouverneur van Mantsjoerije, Tsjangtsolin af te slaan. Ondanks de aanbevelingen van het hof van onderzoek, hebben de sta kers op de Londensche groentemarkt van Cfcvent Garden besloten, den strijd voort te zetten. Regelen voor autobussen. Door den Commissaris der Konin gin is^ aan B. en W. der gemeenten het volgende geschreven: Het zal u beltend zijn, dat bij Kon. besluit van 13 Juni 1924, het Kon. besluit van 31 Juli 1880, houdende bepalingen ter verzekering van de vei ligheid der reizigers met openbare mid delen van vervoer, is gewijzigd. In plaats van de goedkeuring voor eens, bijl den aanvang van den dienst, is thans de bepaling gekomen, dat de dienst alleen mag worden uitgeoefend met rij- of voertuigen, waarvoor een goedkeuring van kracht is, verleend door of', vanwege het gemeentebestuur der plaats, waar het hoofdkantoor der onderneming is gevestigd. Voor mo torrijtuigen (autobussen) wordt omtrent deze goedkeuring niet beslist dan na onderzoek; van het motorrijtuig door een deskundige, aangewezen door den Commissaris der Koningin. Het i s mij wenschelijk voorgekomen, voor deze provincie tot 1 April 1925 drie deskundigen aan te wijzen, te we ten den heer P. J. A. Asselbergs te Bergen o Zoom voor Schouwen en Duivèland en St. Philipsland, den heer A. G. Anker te Zierikzee voor Tho- Len en Noord- en Zuid-Beveland, en den heer A. Vijgeboom te Vlissingen voor Walcheren en Zeeuwsch-Vlaan deren. Zoo noodig zullen deze deskun digen elkander kunnen vervangen. Vóór 20 October a.s. zullen de autobussen, zal daarmee de dienst kun nen worden voortgezet, moeten wor den gekeurd, casu quo herkeurd. verstaan, iets te eischen", grinnikte de koning. „Of slechter, het te betalen", hoon de Tristan. De koning fronste het voorhoofd en beet 'heip toe: „Waarom blijf je dan toch in mijn dienst?" Tristan haalde de schouders op. „Vermoedelijk nog een overblijfsel van aanhankelijkheid. Hier is overb gens da waard!" Robin Turgis stond op dat oogenblik dicht naast hen en bekeek hen uitvor- schend met zijne varkensoogjes, die echter van de goed verborgen gezich ten maar weinig te zien kregen. Met eene soort onwillige onderdanigheid wachtte hij op hunne bevelen en wreef zijn laag voorhoofd met zijn vuile hand. „Vriend", zeide Lodewijk en snoof spottend naar de al te sterk geurende persoon van den herbergier. „Gij ziet hier twee eerzame burgers voor u, die bij een handel een paar duiten heb ben verdiend en nu (natuurlijk ook hunne kelen willen bevochtigen. Hebt ge iet9 Ten einde nu, waar zulks wensche lijk zou blijken, het werk der keuring te vergemakkelijken en te bespoedigen, zijn door mij een aantal centra aan gewezen, waarheen de ondernemers hunne rijtuigen des gevorderd zullen moeten brengen om de keuring te on dergaan; deze centra zijn: voor het eerste keuringsgebied Zierikzee en St. Philipsland, voor het tweede Tholen, Kortgene en Goes, voor het derde Middelburg, Vlissingen, Oostburg en Axel. De regelen, waarnaar het onderzoek zal geschieden, zijn eveneens door jnij vastgesteld; zij zijn op te vatten als minima-eischen, zoodat er geen be zwaar tegen zou bestaan, indien ze van uwentwege, werden verzwaard. Ik doe u voorts nog opmerken, dat de goedkeuring der rijtuigen, door (U wordt verleend voor een termijn van ten hoogste zes maanden., zoodat (iet vrijstaat, deze te varieeren in verband met het karakter der verschillende diensten; natuurlijk kan dit ook het geval zijn ten gevolge van verschil van fabrikaat. Ook wijs ik u op art. 4 van dat Kon. besluit, krachtens het welk dq ambtenaren, met de handha ving vanj het besluit belast, indien het rijtuig naar hun oordeel in. onvoldoen den toestand verkeert, het vertrek of de voortzetting der reis kunnen ver bieden. Mede in verband met dergelijke ern stige omstandigheden komt het mij noodzakelijk voor, dat Gij u bij het verleenen der. vergunning het recht voorbehoudt, om ook vóór het ver strijken van den termijn der goedkeu ring, wanneer het belang en de veilig heid der reizigers zulks mocht vorde ren, de goedkeuring in te trekken. Ten slotte zij nog aangeteekend, dat de door Ged. Staten gegeven keu ringsvoor schriften en gedane aanwij zing van deskundigen, in aansluiting aan de door hen verleende ontheffin gen van het verbod, om met motorrij tuigen (autobussen) de door hen geslo ten verklaarde wegen te berijden, met 20 October a.s. vervallen; die onthef fingen blijven overigens van kracht uiterlijk tot den daarin aangegeven ter mijn. Het ligt voor de hand, dat voor autobusdiensten, welke door de Pro vincie worden gesubsidieerd, bijzondere voorschriften kunnen worden gegeven. In bijlage I worden vermeld de re gelen voor de keuring, waaraan wij ontleenen: Bij voertuigen welke reeds in gebruik zijn geweest, zal de deskundige zooveel mogelijk, nauwkeurig nagaan of er geen aanwijzingen zijn, dat met het voer tuig ongevallen of aanrijdingen hebben Buitendien za'l hij steeds nagaan, welke slijtage-verschijnselen zich voor gedaan hebben en in verband met de belangrijkheid hiervan hetzij normale vernieuwingen of bijzondere voorzie ningen eischen. Definitieve afkeuring van een; aangeboden rijtuig zal niet dan schriftelijk en onder opgaaf van redenen mogen 'geschieden. Bij de keuring wordt voorts gelet op: stuurinrichting, veering, remmen, assen, eigen gewicht en verdere belas ting. Er mag op geenerlei wijze brandgevaar door verwarmings leidingen lekkende benzineleidingen, uit laatpijpen, electrische installatie, enz. kunnen ontstaan. Het vullen der reser- in dien kelder, dat evengoed past voor het gehemelte als voor de beurs?" Robin Turgis knikte met zijn rond hoofd en, streelde zijn rond buikje, „Wij hebben witten Beauner wijn", verklaarde hij! smakkend, alsof hij de waar proefde, die hij aanprees, „voor twee francs de kan dat is een fijn wijntje". Do spaarzame geest van den koning ontstelde bij deze som. „Alle goden!" stamelde hij. „Dat is tq hopen bij dien prijs!" Maar Robin Turgis bleef onbewo gen. Tristan maakte een einde aan de zaak, door op beslisten toon te beve len: „Breng eene kan daarvan!" Toen de waard wegwaggelde, door stond Tristan moedig den toornigen blik des, konings en verklaarde: „Ik verslijt mijn handen en voeten in uw dienst mijne keel en maag wil ik tenminste redden". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1