BULLETIN DE TROONREDE. Goesche H Courant 's GRAVENHAGE, 16 September 1924. H. M. de Koningin "heeft met de volgende Troonrede de zittnig der Sta ten-Generaal geopend Het verheugt mij, leden der Staten- Generaal, weder in Uw midden te ver schijnen. Schoon alle zorgen nog niet zijn weggenomen, mag gehoopt worden, dat de economische crisis thans haar diep ste punt heeft bereikt. Zelfs valt voor het oogenbicik in sommige opzichten eenige, zij het geringe, opleving van handel, landbouw en nijverheid waar te nemen. Ook de verbetering in den toestand van lands financiën kan als een lichtpunt worden beschouwd. Het voor uitzicht is gewettigd, dat, indien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aanhangige maatregelen van financiee- len aard zullen zijn tot stand geko men, de gewone uitgaven en inkom sten voor het dienstjaar 1925 in even wicht zullen zijn. Hoewel aldus het onmiddellijk drei gend gevaar voor s lands financiën zal zijn ge-stuit, moet niettemin met onverzwakten ijver naar verdere be zuiniging worden gestreefd, ten einde mede daardoor de noodzakelijke voor waarden ta scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart onmis baar zijn. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendsohappelijken aard. Andermaal zullen U voorstellen wor den gedaan tot regeling van de sterkte en da samenstelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten- daarvan over de staatsbegrooting en de begroo ting van Nederlandsch-Indië. Wetsont werpen tot heffing eener belasting op weelde-verteringen en tot verlaging van sommige te zeer drukkende directe be lastingen zijn in voorbereiding. De indiening van een wetsontwerp tot na dere regeling van de verplichte ziekte en ongevallenverzekering van arbeiders is spoedig te wachten, terwijl verdere ontwerpen van wet betreffende de her ziening van de sociale verzekering in voorbereiding zijn. In den financieelen en economischen toestand van Nederlandsch-Indië valt vooruitgang te bespeuren. De ontwerp- bagrooting van dat gebiedsdeel, welke U eerlang ter overweging zal worden aangeboden, rechtvaardigt de verwach ting, dat het tijdperk der tekorten op den gewonen dienst afgesloten is. Bij die begrooting zullen voorstellen aan Uw oordeel worden onderworpen, strekkende om tegemoet te komen aan de bezwaren, welke voor rechtsperso nen aan de bestaande belastingrege lingen verbonden bleken te zijn. Aan de voorbereiding der instelling, op de grondslagen der bestuurshervorming, van do provincie West-Java, zal de laatste hand worden gelegd. De aan staande opening der Rechtshooge- school ta Batavia is wederom een schrede op den weg der geestelijke ontwikkeling van Indië. In Suriname blijft da Staat der 's lands financiën zorgelijk en maken handel en bedrijf nog steeds moeilijke tijden door. De gang van zaken in Curacao stemt daar entegen in menig opzicht tot voldoening. Moge God zijn zegen schenken aan Uwen arbeid 1 Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3