iMa N\ 110. Dinsdag 16 September 1924 lil jaargang FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. BÜlXEJNLAflD. Binnenland, ABONNEMENT Prije pet kwirtul, ia Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag, en Vrijdagavond. «OME Uitgave Nasaal. Vennootschap ©ooscbe Courant ADVERTENT1ËN eau 1S regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing irordt iweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. en Meeuwen* Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomea tot 13 uur voormiddag. COURANT Zij, die zich met ingang van 1 OCTOBER 1924 op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. TWEE KARAKTERS. Teneinde te kunnen geraken tot een juister begrip der politieke slroomin- gen op internationaal gebied is het van belang wat meer te weten omtrent het karakter der persoonlijkheden, die op dit gebied een eerste rol spelen. De Europeesclie politiek slaat thans in de eerste plaats onder invloed van Ramsay Mac Donald, den Brilschen eerste minister en van zijn Franschen collega Herriot. Uit een boek van Mary Hamilton, over Mac Donald, dat werd besproken in het weekblad „De Amsterdammer" blijkt dat. de Britscbc premier in het persoonlijk verkeer bijzonder gereser veerd is. Met zijn innerlijk leven komt men alleen in contact als men hem hoort spreken op groote vergaderin gen. Dan geeft hij zich geheel en wordt deze Schot impulsief. Mac Donald is vóór alles pacifist en dus zeker een mam, dien Europa op 't oogenblik noodig heeft. Hij schreef m de voorrede der Duitsche vertaling van liet zoo even genoemde boek de volgende woorden neer: Wij moeten ervoor waken, dat het Duitsche volk niet verpletterd, niet tot slaven en pa- rias gemaakt wordt, omdat dat een onrecht zou zijn en een gevaar voor Europa. Deze woorden zouden als motto kun nen dienen voor de politiek welke Mac Donald ten opzichte van Duitschland voorstaat. Er mag ook wel eens aan herinnerd worden, dat Mac Donald op 3 Aug. 1914 in het Lagerhuis een rede hield, waarin hij betoogde, dat Engeland on zijdig moest blijven in den grooten oor log. Wanneer het land in -gevaar ver keerde, zou hij aan de regeering alles willen toestaan, wat zij vroeg; maar Grey had hem er niet van overtuigd, dat dit het geval was. Ook als de eer van het land vereischte, dat Engeland ten oorlog ging, zou hij zich niet ver zetten, maar hij ontkende dit: een beroep op de eer werd steeds gedaan, bij den Krim-oorlog, bij den Boeren^ oorlog. Hij zou bereid zijn de regee ring te ondersteunen, wanneer deze kon verklaren, dat België gevaar liep en zij tevens de zekerheid kon geven, dat Engeland's deelneming aan den oorlog zich zou beperken tot het ver dedigen van België's onzijdigheid;maar het was voor iedereen duidelijk, dat het: verleenen van hulp aan België be- teekendehet zich mengen in een Euro- peeschen oorlog. Blijkbaar zag Mac Donald in dat de plicht om de neutraliteit van België te beschermen voor Engeland slechts een voorwendsel was en dat de werkelijke aanleiding voor Engeland om aan den oorlog deel te nemen was gelegen, in de vrees voor de toenemende macht, mil'tair en economisch, van Duitschland. De rede pleit voor Mac Donalds OF NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. EERSTE HOOFDSTUK. In de herberg „De Dennenappel" De warme Junilucht scheen in de sombere gelagkamer der herberg „de Dennenappel" al hare frischheid en zuiverheid te hebben verloren. Die heerlijke, warme lucht was hier altijd bezwangerd met wijndampen, rook naar ham en kaas en werd dicht en zwaar. De onrustig flikkerende vlammen van het in den haard brandende vuur vorm den in den nevel onrustige schaduw beelden, die er uitzagen als lange, dorre handen, en het scheen, alsof zij zich nu eens openden om to grijpen, dan weer samenbalden, om verraderlijk een dolkstoot toe 4e brengen. De stamgasten schenen zich echter behagelijk genoeg te gevoelen in de met miasmen bezwangerde lucht, en Robin Turgis, de dikke waard, half bedwelmd idoor zijn eigen wijn en in zweet ba- scherpzinnigheid zoowel als voor zijn moed. Een geheel andere persoonlijkheid schijnt de Fransche eerste minister Edouard Herriot te zijn, de beminne lijke ex-burgemeester van Lyon„ In een scherp artikel van Alexander Cohen, eveneens in „De Amsterdam mer verwijt deze Herriot te zijn een jammerlijk politicus, een dier partij leiders, aan wie een ironist deze ver ontschuldiging voor hun karakterloos heid in den mond legde: Ik ben hun aanvoerder en ik moet dus wel doen wat zij willen. De vrees voor de ongenade der socialisten drijft Herriot tot -een poli tiek, die hij in z'n hart hevig veraf schuwt. Zoo heeft Herriot cenige jaren ge leden zijn voorganger Briand gewaar schuwd vóór diens vertrek naarChec- quers, voor het innemen van een mild standpunt ten opzichte van Duitsch land. En Herriot zou dus thans a contre- coeur in hel kielzog der Engelschen varen, daartoe gedwongen door de so cialisten en verleid door zijn eerzucht: het gezag gedurende eenige maanden te mogen uitoefenen. Volgens het oordcel van den heer Cohen, dat misschien wel wat hard is, zou alzoo Herriot geen speler, maar slechts een pion in liet politieke spel zijn. Wanneer Herriot nu maar in de goeie richting wordt geschoven en dat is ten opzichte van de builenlandsche politiek in de richting van de verwe zenlijking van den vrede, in de ware betcekcnis van dit woord, dan is dit nog niet zoo erg. Voorloopig en laten we hopen voorgoed is de Poincaré-politiek van de baan en daarmede lijkt - en een vergelijking van de bovenstaande karakterschetsen geeft daar wel aan leiding toe ook verdwenen de sup- prcmatic van Frankrijk in de interna tionale politiek. Het wil ons voorko men, dat thans Engeland de eerste viool speelt in het Europeesch concert. Mogen de klanken hiervan harmo nischer klinken ,dan de laatste jaren het geval was. WANNEER MEN AAN DE PORTEMONNAIE KOMT. Wanneer men aan de portemonnaie komt, worden de meeste menschen on aangenaam gestemd en kribbig. Zoo ook de Engelschen. Het ontworpen Russisch-Engelsch verdrag, waarvan Mac Donald een voorstander is, ondervindt steeds meer tegenkanting. De conservatieven zijn er natuurlijk vanwege den bolsjewistischen boeman en bloc tegen. Ook de liberalen die in het Engelsche parlement op de wip zitten. Lloyd George heeft dezer dagen nog ongezouten zijn meening over het verdrag gezegd. Volgens het verdrag zullen de Rus sen gedeeltelijk hun vooroorlogscho dend van de hitte, keek meesmuilend toe en waggelde slaperig heen en weer. Te midden van het gebabbel en het gekletter van bekers en kannen weer klonk een luid gelach en gejoel, schelle uitroepen en kreten, hetgeen alles den waard kon bewijzen, hoezeer zijne stamgasten zich in „de Dennenappel" op hun gemak gevoelden. Robins gees telijke vermogens waren uiterst be perkt, en zijne gedachten bewogen zich langzaam op effen banen. Mochten de Bourgondiërs met gewapende vuisten aan de poorten van Parijs kloppen, mocht ook de spiksplinternieuwe kroon van Lode wijk XI weer van zijn voor hoofd vallen den alles behalve achtbaren Robin was het geheel onver schillig, zoolang hot maar den „Den nenappel" niet aan gasten ontbrak. Op dezen avond bevond zich zulk een groot gezelschap in de gelagkamer, dat hij zich bevredigd voelde. Het strooide het geld met volle handen uit. Volgens Robins meaning ging het hem evenmin aan, vanwaar het geld kwam, dat hier van bezitter verwis selde, als hoe de rijkelijk gebruikte drank op de hoofden en magen zijner klanten werkte. Had een dienaar der wet "hem naar zijne betrekkingen tot de geheimzinnige „Broederschap der Mosselen" gevraagd, wier rooverijen en diefstallen de trots van den „Hof der schulden erkennen, maar Engeland moet dan door hel plaatsen van een leening zorgen dat er geld in het Laatje komt. Natuurlijk moeten de bankiers dat geld verschaffen, maar en zie hier het cardinale punt onder garantie der regeering. En nu zijn velen in Engeland van oordeel dat het geven van deze garan tie voor de regcenng te veel risico mee brengt, dat het wel eens kon gebeuren dat de schatkist, d.i. de belasting betaler voor Rusland zou moeten op dokken. Men verwacht niet dat, wanneer het Lagerhuis het verdrag verwerpt, Mac Donald zijn politieke leven daaraan zal verbinden. Ook de uitvoering van het bekende rapport Dawes komt den Engelschen trouwens hun niet alleen aan de portemonnaie, in verband met de aan Duitschland te verschaffen leening van 800 miilioen mark. En velen hopen dat andere landen het leeuwendeel hier van zullen bijeenbrengen. De Engelsche industrie althans voor een deel is er tegen dat met Engelsch geld de Duitsche concurren tie gelegenheid zal krijgen het hoofd op te steken. Men vergeet hierbij dat, wanneer Duitschland op de been wordt gehol pen en er weer eenige welvaart onder de bevolking zal komen te heersclien, ook de Engelsche export daarvan zal profiteeren. Flet belang van Europa en niet enkel van Duitschland wordt door de uit voering van het rapport Dawes gediend. De Spanjaarden in Marokko. De positie der Spanjaarden in Ma rokko wordt met den dag hachelijker. Flet sterke Spaansche garnizoen te Sjesjoean is afgesneden van de hoofd macht te Teloean, welke stad door de Marokkanen wordt belegerd. Thans is de 83-jarige generaal Wey- ler, de man van Pruisische afkomst wiens naam verbonden is aan zijn mee- doogenlooze maatregelen tegen de Cu- baansche opstandelnigen, in langdurig gehoor bij den koning geweest, blijk baar om zijne Majesteit van raad te dienen in den moeilijken toestand. De burger-oorlog in China. Men meent dat Tsjang-tso-lin hon derdduizend man tegen de provincie Tsjili kan zenden zonder gevaar te loopen, het toezicht op Mantsjoerije te verliezen. De strijdkrachten van Tsjili zijn bijna even sterk. Zij om vatten o. a. 25000 Christenen, onder generaal Feng-joe-siang, die volkomen voor den oorlog zijn toegerust, goed gewapend en gedisciplineerd. De opstand in Georgië. Berichten uit Konstantinopel melden dat de Zwarte Zee-vloot der Sowjet te Batoem is aangekomen met een ster ke macht reserve-troepen, die Georgië heroveren met verschrikkelijke repre sailles en executies in menigte. Revue. Uit wraak voor den moord op Wonderen" (Vrijplaats der Parijsche schelmen en bedelaars, waar de blinden kunnen zien en de lammen kunnen gaan) en de schrik der welgestelde burgers waren, dan zou hij zijn vleezige schou ders hëbben opgehaald, zijn rond hoofd geschud en elke betrekking tot zulk eene onwettige vereeniging geloochend hebben. En toch trok zijn gelaat zich in duizend glimlachende rimpeltjes, Wanneer zijn blik rustte op sommige bijzonder verdienstelijke leden dezer broederschap woest uitziende man nen in kale, elegante, geheel met wijn vlekken bemorste kleederen. Zij waren met hun vijven; vier zaten aan eene tafel in het gezelligste hoekje van het vertrek, in den hoek, die door de bank met hooge leuning tegen de hitte van het vuur was beschermd, in den hoek, die het dichtst bij den hoofd ingang was, zoodat men, in geval men het wenschte wat dikwijls gebeurde vlug naar buiten kon sluipen, en dicht bij de met roode gordijnen be dekte vensters, zoodat men, ingeval men het wenschte wat hoogst zel den gebeurde een mond vol frissche lucht uit de eerste hand kon krijgen. Robin Turgis kende ze allen en was bang voor allen. Toch kon hij goed met hen overweg, omdat zijn Beauner- wij.i zoo goed drinkbaar was, en omdat hij het verstond zijn mond te houden. Malteotli is het Italiaansche kamerlid Casalini* door een communist dood geschoten. Bij de-algemeene beschouwingen in de derde commissie van den Vol kenbond heeft minister van Karne- beek's leer over de groote beteekenis van het Volkenbonds ver drag ook voor het vraagstuk der nationale veiligheid, gezegevierd. Aan een sub-commissie is nu opgedragen met voorstellen te ko men i. z. arbitrage en vermindering der bewapening. Rupsen hebben groote verwoes tingen aangericht in de dennenwouden van Oost-Duitschland. De schade aan het hout is reusachtig en men vreest voor uitbreiding. Hoeveel er in ons lai.d wordt gerookt. Flet met de tabaksbelasting inge- voerde banderolle-systeem steil in staat na te gaan, hoe en hoeveel door de Nederlanders wordt gerookt. Flet Augustusnummer van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat hieromtrent eenige belangrijke cijfers over 1923. j In totaal blijken over dit jaar onge- i veer l.OóO.000.000 sigaren te zijn af- geleverd, vertegenwoordigend een to taal kleinhandelsprijs van bijna 80 mii lioen gulden. Sigaren van 10 cent blij ken het meest te worden gerookt (ruim 227 miilioen stuks), daarop volgen de sigaren van 8 ct. (ruim 218 mil. stuks.) De bijna 2,000.000.000 afgeleverde sigaretten hadden een totale waarde van ruim 36 miilioen gulden. De grootste aantallen treffen we hier aan voor de 1 centsi sigaretten (bijna 644 miilioen), hierop volgen de anderhalf cents sigaretten (31ö mii lioen), 295 miilioen van twee en halve cent, 250 miilioen van 2 cent en 218 miilioen van 3 cent. Wat de tabak betreft kan worden medegedeeld, dal in totaal ruim 12.800.000 K.G. is afgeleverd meteen totaalwaarde van ruim 29 miilioen gulden. De totale kleinhandelsprijzen van alle over 1923 gebanderolleerde sigaren, sigaretten en tabak bedroeg bijna 145 miilioen gulden. Het rooken van sigaren blijkt aan zienlijk verminderd te zijn. Kon men vroeger rekenen dat gemiddeld 6 mii lioen sigaren per dag werden gerookt, dan kwam men voor een jaar op on geveer 2000 miilioen sigaren, terwijl dit aantal nu is teruggeloopen tot 1060 miilioen. Flet Duitsche vakblad Der Zigarren und Zigaretten-Spezialist geeft o. m. eenige cijfers, aangaande het gebruik van tabak in verschillende landen in 1923: Het gemiddeld verbruik per inwoner Daar was de slanke Renó van Mon- tigny in een kaal, verschoten, purper rood fluweelen buis, met zijn boos aardig Italiaansch gezicht en zijne Ita- liiaanische bevalligheid; de ronde Guy Tabarie, log, rood en kaal; de groote, op een vogel gelijkende Casin Cholet met zijne ooievaarsgestalte en zijn roofvogclgelaatverder Jehan le Loup, Johan de Wolf, die zijn scheldnaam eer aandeed al deze lieden beschouwde en rangschikte Robin met eene soort van trots. Toch was het een gevaar lijk voorrecht van den „Dennenappel dat hij op zulke gasten kon roemen. Op de bank lag, met het gezicht naar het vuur gewend, vergetend en verge ten, Colin van Cayeux uitgestrekt:een schelm met een onschuldig en goedig uiterlijk, die echter noch onschuldig noch goedig was. Verder waren er nog enkele meisjes. Daar was Jchanneton, de mooie mut senmaakster, dan Denise, Blanche, Isa- bcau en het dochtertje van den waard, Guillemelte. De zesde vrouw was om streeks vijf en twintig jaar. Haar stem verhief zich plotseling boven al dat lawaai zoo helder als de zang eener lijster, en het scheen, alsof het heete vertrek koel, alsof de zware lucht Licht en zuiver werd door haar zingen. De om de tafel verzamelde mannen en vrouwen luisterden zwijgend en za- bodrocg in Nederland 3400 gram. Ame rika 2100 gram, Duitschland 1552 gram. Oostenrijk 1400 gram, Noorwe gen 1135 gram, Denemarken 1125 gram, Frankrijk 1000 gram. Nederland staat dus bovenaan. Het nieuive bezoldigingsbesluit Naar „Het Volk verneemt, verkeert de voorbereiding van hét ontwerp van het nieuwe bezoldigingsbesluit voor de rijksambtenaren in een zoodanig sta dium, dat de afkondiging ervan over eenige weken kan worden tegemoet ge zien. De accijns op sigaren Ook het bestuur van den Anti-Ta baks-Accijns-Bond heeft vernomen, dat vanwege het departement van financiën aan vooraanstaande indushrieelen in de sigareninduslrie is bericht, dal de ver hooging van den accijns op sigaren geen voortgang zal hebben. Tevens wordt verzekerd, dat de re geering 'het voornemen moet hebben, het banderolleeren van de sigaren te laten vervallen. Een tramlijn Antwerpen. Bergen op Zoom r De Brusselsche correspondent der „N. R. Crt." schrijft: Tusschen de Belgische Maatschappij van Buurtspoorwegen en de administra tie van Nederlandsohe buurtlijnen zijn besprekingen gaande, betreffende inter nationalisatie van een buurllramweg Antwerpen-Nederland. In een eerste bijeenkomst is onder meer de kwestie van een directe verbinding Antwerpen- Bergen op Zoom ter sprake gebracht. Men hoopt spoedig tot een definitieve overeenkomst te geraken. Scheuring in den Plattelandersbo?id. In het officieele bondsorgaan „De Plattelander" van Braat's organisatie, den Plattelandersbond, deelen redactie en commissarissen mede, dat al hun „pogingen om de eenheid te herstellen, schipbreuk hebben geleden. De scheu ring is niet te vermijden geweest". Een vergadering van het centraal be stuur sprak eenparig den wensch uit, dat de heer Braat méér samenwerking zou zoeken met den heer De Boer en meer in diens geest handelen". Braat heeft daarop geantwoord: „Ik wil de leider blijven, en geen lijder worden, zal mij daartoe desnoods met de nagels verdedigenik weiger om achter De Boer te staan, ga jelui uit den Bond; het laken moet maar doorgesneden worden". Vliegterrein nabij Middelburg. Ingediend is een wetsontwerp strek kende tot aankoop van een terrein van ongeveer 17 H.A., dat het rijk op het oogenblik reeds van de gemeente Middelburg als vliegveld in huur heeft. Dit terrein is gelegen aan den weg van Middelburg naar Vlissingen en werd bij een vanwege het departement van financiën gehouden taxatie geschat op een waarde van f81.300. Opgemerkt wordt, dat door over gave aan het domeinbestuur van een ge deelte rijksgrond, niet tot het eigen gen haar aan. Zelfs de slaperige Colin spitste de ooren, zoo ook Robin Tur gis, die wel wist, dat het de moeite waard was te luisteren, wanneer 'het Huguette du Hamel behaagde te zin gen. PI aar stem was zoet ei> had een teederen, smeekenden klank; in de me lodie, die zij zong, klonk eene om floerste klacht, die tranen in liet oog der zangeres deed opwellen. Toen zij geëindigd had, trad er eene stilte in. Eindelijk verbrak een der meisjes het zwijgen: „Wel, wel, dat was een treu rig lied!" zuchtte Isabcau. „Francois Villon heeft het eenige dagen geleden voor mij gedicht", "antwoordde zij. „Ook jij zult eenmaal oud worden, zeide hij en ik heb dit lied voor je gemaakt, om je de waarheid te leeren kennen!" Er ontstond een stilte, waarna de aandacht van allen zich concentreerde op 'het spel en den wijn. Niemand lette op het zachte gedruis ch, hetgeen ver ried, dat eene hand de klink van de naar de straat leidende deur oplichtte, niemand lette op het zachte geknars, hetgeen verried, dat zij zacht werd geopend; niemand lette op den man, die voorzichtig het hoofd door de ope ning stak en onderzoekend om zich heen zag. I Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1