GOESCHE COURANT Tfloop aanbestedingen BIJVOEGSEL boeken en tijdschriften. Provincie-Nieuws. STADSNIEUWS Gemengd Nieuws. laatste en telegra- fische berichten. verpachtingen en verkoopingen. burgerlijke stand van goes. marktbericht. Telegraf. Weerbericht ADVERTENTIEN. Perceel 1 Een Woonhuis met Tuin Perceel 2 Boomgaard met Kippenhok, 16 perceelen Bouwland, „VRUCHTEN-MAGAZIJN" Geldersche Vleeschwaren, „Het Vruchten-Magazijn" VAN DE van ZATERDAG 18 SEPT. 1924. J. N. Elenbaas. Het weekblad voor den Ned. Bond van Gemeente-ambte naren, heeft een Elenbaas-nummer tot een duurzaam getuigenis van de waar deering, de vriendschap en de hoog achting, welke allen, die met hem sa menwerkten, toedragen aan den heer J. N. Elenbaas, burgemeester en secre taris van Kruiningen, die de publieke zaak in verschillenden vorm gedurende tal van jaren heeft gediend met alge- heele toewijding van zijn persoon en van zijn groote gaven, bij zijn aftreden als hoofdredacteur van dit Weekblad. Behalve een portret van den heer Elenbaas,bevat het nr. tal van bijdragen, waarin hulde wordt gebracht aan de kennis, het werk en den persoon van den heer E. We noemen o.a. bijdragen van K. Brants, hoofdinspecteur van het lager onderwijs vroeger districts-schoolopzie- ner te Goes; mr. H. J. Dijckmeester, oud-commissaris der Koningin in Zee land; H. J. G. Hartman, griffier der staten van Zeeland, oud-redacteur van het Tijdschrift ter beoefening van het administratieve recht; jhr. U. E. Lewe van Neyenstein, burgemeester van 's Heer Arendskerke voorzitter van den raad van commissarissen van de water leidingmaatschappij „Zuid-Beveland". De heer Hartman schrijft o.m. Hij kwam in de staten van Zeeland en werd gedeputeerde, tegelijk met zijn partijgenoot Van Niftrik uit Vlissin- gen. Uit. gezaghebbenden mond werd destijds verzekerd, dat er ,,een frissche wind door het college woei". Met den genoemden partijgenoot heeft hij den toenmaligen provincialen hoofdingenieur een doodschrik op het lijf gejaagd door een ontwerp voor een wegenplan, dat eenige millioenen zou gekost hebben. Dat hij ook daar op zijn plaats was, bewees zijne verdediging in de staten van een voorstel van gedeputeerde sta ten tot verleening van subsidie voor een lokaalspoor door Zuid-Beveland in een Dauverrede van circa drie en een half uur, eene voor de staten van Zeeland zeer ongewone prestatie. Elenbaas kreeg al gauw in de gaten, dat zijne plaats als gedeputeerde niet vast was. Daarom vroeg hij naar burge meester van Kruiningen, toen dat va cant kwam. Nog steeds bestuurt hij met vaste hand die gemeente, waarvan het eene, landelijke gedeelte, Kruinin gen, niet zoo moeilijk te besturen valt, maar het andere, Hansweert, met zijne drukke scheepvaart eerste aanleg van alle schepen van Antwerpen naar den Rijn zeer veel zorg eischt. De heer Lewe van Neyenstein schrijft: Ook op ander gebied heeft Elen baas getoond een open oog te hebben gehad. Immers toch hij is een der mannen, die in 1909, toen de aandacht er op gevestigd werd, dat het mogelijk zou zijn een groepswaterleiding voor de gemeenten op Zuid-Beveland tot stand te brengen, dat idéé onmiddellijk krachtig en daadwerkelijk heeft ge steund en gepropagandeerd. Het is zeker mede aan hem te dan ken, dat dit kolossale werk voor land en volk van Zuid-Beveland van zulk een hooge waarde tot stand is gekomen. Van het tijdstip waarop het idee 1 geopperd werd tot de oprichting van de waterleiding, was hij lid en secre taris van het comité van voorberei ding, terwijl hij daarna tot op dit oogenblik de betrekking van lid en sec retaris van den raad van beheer der naamlooze vennootschap, die de wa terleiding exploiteert, bekleedt. Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmette lijke ziekten over de week van 31 Aug. tot en met 6 Sept. bedroeg in de prov. ZeelandFebris typhoïdea (buikty- phus) Neuzen 1. Roodvonk: Zoute- lande 1. Diphteritis: Ouwerkerk 1. Zuid-Bevelandsch a Capella Koor. De volgende week zal het Zuid- Bevelandsch a Capella Koor uit Goes, directeur S. J. Tamminga, in verschil lende plaatsen van Holland uitvoerin gen geven, waarvan de baten ten goede komen aan de Vereen. Nederl. Land- kolonisatie en luw. Zending. De uit voeringen worden gegeven: Den Haag 16 Sept., 'savonds in de Kloosterkerk; Scheveningen 17 Sept., s middags; Rotterdam 17 Sept., 'savonds; Gouda 18 Sept., 'smiddags; Leiden 18 Sept., *s avonds; Haarlem 19 Sept., s mid dags; Delft 19 Sept., 's avonds. De inpoldering bij Rilland. Op de vragen van den heer Kersten betreffende het voorschrift omtrent de bemesting der verpachte Staatsgronden in den nieuwen polder in het Kreekrak, luidt het antwoord van den heer Co- lijn, minister van JFinanoiën, als volgt: Het voorschrijven van de bemesting der Staatsgronden in den nieuwen pol der in het Kreekrak achtte de minister in het belang der gronden en ook in dat der polders, strikt noodzakelijk. Nieuw ingedijkte gronden behoeven zes a zeven jaren na de indijking zoo danige bemesting. De berekening van de voorgeschre ven hoeveelheid meststoffen is gegrond op hetgeen de practijk heeft geleerd bij de cultiveering van de nieuwe gronden bij vroegere indijkingen. De minister acht het derhalve niet wenschelijk, en ook niet raadzaam, de voorgeschreven bemesting te laten ver vallen, te minder daar zij bij de openba re iepachtaanbieding van de hierbe- doelde gronden geen bezwaren heeft ontmoet, zooals mede blijken kan uit het bedrag der uitgeloofde pachtsom men (ruim f42.000 per jaar voor 172 hectaren). Wilhelminadorp. Bij Kon. besl. van 6 dezer is benoemd tot burgemeester der gemeenten Hekelingen en Spijke- nisse, A. Lindeman van Bloemen Waanders, eertijds burgemeester dezer gemeente. Hoedekenskerke. Door B. en W. zijn benoemd tot brandmeester van spuit II te Kwadendamme, dhr. F. de Punder, thans onderbrandmeester en tot onderbrandmeester dhr. J. van Bremen. Krabbendijke. Vrijz. Herv. Gem. Godsdienstoefening Zondag 14 Sept. 's morgens 10.15 uur: Ds. Loleama van Bergen op Zoom. Hedenmorgen ongeveer 10 uur 20 is bij den onbewaakten overweg, wachtpost 25, nabij Krabbendijke een Jboerenwagen met kolen geladen, dooi den trein aangereden. De wagen werd totaal versplinterd. De voerman, ze kere Zeelenberg, en de paarden bleven wonder boven wonder ongedeerd. Ierseke. Bij het ongeluk dat demo- torboot YE 188 (eigenaar de heer R. Vlaming) nabij Colijnsplaat trof door op de steenen te loopen en te zinken, gingen 5 vaten benzine verloren. De nummers der vaten zijn bekend. Schore. De smidsknecht v. d. H., in dienst bij Sanderse, kreeg bij het boren een ijzeren krui zoodanig in de hand, dat hierdoor een ernstige wonde ontstond en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zeer zeker zal v. d. H. langen tijd zijn werkzaamheden niet kunnen waarnemen. Bij de drukke passage over de Schorebrug had Donderdag een olnge- luk plaats dat nog goed is afgeloopen. Terwijl een kar over die brug feed, waarnaast een fietser wilde een andere wielrijder passeeren tengevolge waarvan de eerste fietser kwam te vallen en het wiêl der kar over den arm kfeeg. De verwondingen waren van dien aard dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De vereeniging „Schoonsche weeg brug" is dezer dagen geliquideerd ten gevolge waarvan de weegbrug in an dere handen is overgegaan. Het nieuwe bestuur is gevormd uit de heeren: W. Karelse, voorzitter; A. Stevense, sec retaris-penningmeester; B. Nieuwen- huijze, C. de Vrieze en A. Bruijnzeel, leden. Sollicitanten voor de betrekking van weger worden reeds opgeroepen. Kapelle. De vereeniging van oud leerlingen van de Tuinbouwcursussen alhier, kwam onder voorzitterschap van dhr. W. Glas in vergadering Donder dagavond bijeen. De voorz. deelde mee, dat een ver slag der proefvelden van aardbeien, nog niet gegeven1 kan worden. De voorz. wees op het moeilijke van zulk een proefneming die zeker over minstens 3 jaar dient te loopen, om vast te kunnen stellen welke hoe veelheid meststoffen het best kan toe gediend worden. Besloten werd om dhr. J. S. Adema uit Goes te verzoeken om een lezing te houden over plantenziekten. Ook dhr. v. d. Plassche, Rijks- tuinbouwconsulent mede tegenwoordig verklaarde zien bereid in deze winter- campagne een lezing te houden. Getracht zal worden een cursus op te richten in bedrijfsleer en een ziekte leercursus èn eenmaal per maand te vergaderen. De voorz. behandelde de sluipwesp. Op onderhoudende wijze bepaalde spr. zijn gehoor bij het parasitisme van dit insekt en haar voortteling. Een leerzame bespreking volde, ais- mede toelichting van den Rijkstuin- bouwconsulent. Op de gehouden Land- en Tuin bouwtentoonstelling te Zevenbergen be- behaalde de firma D. J. van der Have alhier o.m. een eerste prijs voor rozen, een eerste prijs voor vruchten, twee eerste prijzen voor samenstelling wei land blijvend en 2 a 3-jarige grond, een een eerste prijs voor groenkraag jaap- jes bieten, alsmede enkele tweede prij zen. Heinkenszand. Donderdagmorgen werd een varken van den veldarbeider J. R. alhier ziek. De man sneed het varken den hals af en wendde zich tot de veearts ter keuring van het vleesch. Tot zijn schade werd het dier afge keurd en moest het in den grond wor den gestopt. Het varken had een ge-, wicht van ongeveer 200 K.G. Auto-ongeval. Rilland-Batb. Donderdagmiddag had alhier bij wachtpost 20 A aan den derden weg alweer een auto-ongeluk plaats. Dat het bij genoemde wacht post zeer gevaarlijk is blijkt wel, daar pas Zondag j.l. ook een automobiel bijna onder den trein terecht kwam, dit liep toen evenwel goed af. (Voor het bericht over dit ongeval verwijzen wij naar de krant van Maandag). Het ongeval van Donderdagmiddag liep evenwel niet zoo goed af. De vracht auto van de fa. Gebr. Duvekot uit Goes kwam vanaf de richting van den Bathpolder den overgang genaderd. Vlak bij den overweg aangekomen wordt evenwel het uitzicht een oogenblik belemmerd door het aan dezen kant staande wachthuis. Aan den overkant van den overweg stond een boerenwagen, waarvan de geleider teekens gaf. Daardoor werd de aandacht van den bestuurder van de vrachtauto afgeleid van de spoorbaan. Hij meende dat de paarden voor den wagen schrikachtig waren voor de auto en dat de koetsier hierop de aandacht wilde vestigen. Echter was de bedoeling de auto te doen stoppen voor den naderenden trein. Het tegenovergestelde werd hier echter bereikt. De auto reed den overweg op. De chauffeur zag den trein toeu reeds vlak bij, terugrijden kon toen ook niet meer. Door het snel doorrijden van den auto werd deze van achter toen aangereden. De wagen werd onderste boven geworpen terwijl de inz'Uenden, knecht en chauffeur er uit werden geslingerd. Deze twee menscheu kwamen er met eenige kleine verwondingen af. De trein stopte, terwijl de begeleiders daarvan over het gebeurde de noodige aanteekeningen maakten. De auto was aau de achterzijde nogal beschadigd doch kou op eigen krac'it verder rijden. Het kan gelukkig genoemd worden, dat de auto, toen zij op den overweg aankwam, doorreed. De minste aarzeling van den chauffeur had een aanrijding aan de voorzijde van de auto veroor zaakt, het was dan wellicht voor de inzittenden niet zoo goed afgeloopen. Wij wijzen nogmaals op het groote gevaar, dat er is bij arachtpost 20 A in deze gemeente. Het ware te wenschen, ,dat deze overweg ter bevordering van de vei'igheid voöï de voetgangers en het overige verkeer, weer werd afge sloten zooals dat vroeger geschiedde. (Zon het niet mogelijk zijn een automatische schelinrichting x an te brengen, die bjj nadering van eei trein begint te bellen Red. G. Crt.) Doopsgezinde Gemeente. Zondag 14 September, des morgens te half elf Ds. J. Koekebakker. Vakschool voor Meisjes te Goes. Zooals een advertentie, in dit blad bericht, worden met 1 Oct. de nieuwe cursussen geopend. Ook kantklossen eu babykleeding ko men daarop voor, terwijl verder de inhoud der advertentie de vakken noemt, waarin onderwijs wordt gegeven, alsme de verdere bizonderheden. Kirkconcert. Het programma voor het concert van Mevr. A. NoordewierReddingius en M. Noordewier Jr., op 9 October te Goes, bevat o.a.: J. S. Bach, Pas- sacaglia et Fuga; J. S. Bach, Aria uit „das Oster-Oratorium"Fr. Schubert, Abschied en Verkiarung; J. S. Bach, Largo; J. Haydn, Adagio Cantabile; B. Zweers, Rei van Burgzaten; A. Diepenbrock, Canticum (Manuscript); .G Mahler, Um Mitternacht; César Franck, Prélude, Fugue, Variation; Oud-Fransche liederen, in de zettingen van W. Pijper, Fr. Darcieux en, J. Tiersot en, op verzoek, W. A. Mo zart, O Dolce Concento. Vergiftiging Maandagavond deden zich bij het gezin De K., wonende op het Tuin dorp te Vlissingen, verschijnselen van vergiftiging voor, welke zoo erg bleken te zijn, dat nog des avonds geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Ook bij een familielid van De K., die ook van het eten had gebruikt, deden zich dezelfde verschijnselen voor. Naar men verneemt heeft dit geval zich als volgt voorgedaan: De kinderen hadden een gekleurden armband die te wijd was. Men had den raad gegeven dezen in kokend water te leggen, waardoor hij dan krimpen zou. Nu hadden de kinde ren den armband in een pan met koken de boonen, die men des middags eten zou, gelegd. De familie had des mid dags van deze boonen gegeten, wat des avonds het bovenvermelde gevolg had. Het geval is gelukkig voor allen goed afgeloopen. Gevaarlijke overwegen. The Wall street Journal stelt met bittere ironie voor, bij de spoorweg overgangen de volgende waarschuwings borden te plaatsen: Ga maar door; ge zijt onbelang rijk Beproef onze locomotieven, ze zullen u bevallen. Stop niet. Niemand zal u missen. Waag een kansje! Ge kunt slechts éénmaal door een trein overreden wor den. Ballon ongeluk van Pottum Ter gelegenheid van het Koningin- nefeest te Oudewater, zou de heer van Pottum (te Goes geen onbekende) met zijn ballon, „Glim" Dinsdag om 5 uur opstijgen. Er stond een sterke wind, de kans van opstijgen was ge ring. Op een oogenblik kreeg de sterke wind 't gevaarte te pakken en sloeg den gevulden ballon uit zijn net. De ballon was niet meer te houden en sloeg tegen een gaslantaarnpaal, waarvan het dag- pitje het gas aanstak. Met een hevigen knal sloeg da bal lon uiteen en huizen hooge vlammen laaiden op. Er ontstond een paniek, enkele personen werden onder den voet geloopen, en eenigen hunner kre gen brandwonden. Eén der omstanders, de heer van Vliet, werd bewusteloos en moest bij dr. van den Berg worden binnengedragen. Er waren duizenden menschen op het terrein. Gelukkig was de wind daar van af, zoodat het ongeluk nog betrek kelijk goed is afgeloopen. Ernstig 00ge hik. Donderdagavond is op den Wool- driksweg te Enschede de voetplank gebroken van den bok van een verhuis wagen, waarop gezeten waren de voer man, K. van Oyink, de arbeider Schreurs, twee zoontjes van Klasen en een zoontje van de Haas. Allen vie len en tot overmaat van ramp sloe gen de paarden op hol. Het 12-jarig zoontje van Klasen werd door" den zwaren wagen overreden en was dade lijk dood; zijn broertje brak een been. De voerman kreeg een fractuur in de wervelkom; hij werd naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De arbeider Schreurs kreeg een beenfractuur en het zoontje van de Haas eenige ontvellingen. De voetplank is door de politie in beslag genomen. De ontruiming van Dortmund. Op bevel van den Franschen bevel hebber wordt de divisie, welke Dort mund bezet heeft gehouden, uit het be zette gebied teruggetrokken. Driewegen. Heden werd door den notaris Pilaar te Goes publiek ver kocht: bouwland alhier aan den Mool- dlijk, groot 1 H.A. 65 A. 90 c.A.,,aan Marinus Drijdijk c.s. voor f 4250, per H.A., is voor het geheel f7050,75. Geboren: Janna Pietemella d.v. Ge rard Leendert Verburg en Catharina Janse; Maria Johanna d.v. Pieter Si- monse en Catharina Vermeule. OndertrouwdArie Kousemaker 27 j. jm. en Adriana Zandee 27 j. jd. Gehuwd: Comelis Pieter van den Hoek 26 j. jm. en Cornelia Pieter- nella Sinke 27 j. jd. MIDDELBURG, 11 Sept. 1924. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim Nieuwe tarwe f 15 a f 22,— Kroonerwten f 20,at 22,— Maanzaad f 45,a f 56,— Boter f 1,—. part. pri's i 1,10. Eieren t 8,—, part, pi Ijs f 9.—. Eendeieren 10 n f 0, Hoogste barometerstand 765.4 te Ziirich en Miinchen. Laagste barome terstand 738.0 te Haparanda. Verwadhting tot den avond van 13 dezer: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, later iets koeler.i V e r.l o o f d MITA M. OOSTERBAAN en G. MAAS. 2e Luit. der Genie N. I. L. n ^°ef10 Sept. 1924. Doetmchem Thuis te GoesZaterdag 13 Sept. 's namid. 35 uur. Allen, die iets te vorderen hebbes van- of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den heer CORNELIS DE BACK, gewoond hebbende te We- meldinge, aan de Dorpsstraat B 34, en aldaar overleden 18 Juli 1924, wordt verzocht daarvan ofgaaf of be taling te doen vóór 1 October 1924 aan den heer A. P. LINDENBERGH Eliza'szoon te Wemeldinge of ten kan tore van Notaris J. C. KRAM te Kapelle. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's Gravenpolder, zal op Vrijdag 26 September 1924, des namiddags IJ uur (N.T.) in de herberg van dhr. J. de Pundert te 's Heer Abtskerke, ten verzoeke van de Erfgenamen van dhr. A. DE VISSER, in het openbaar verkoopen te 's Heer Abtskerke, bij "het Dorp, groot 11 A. 90 c.A. aldaar, groot 16 A. 17 c.A. AanvaardingPerceel 1, uiterlijk 15 Hovember a s. Perceel 2, onmid dellijk bij de betaling. De perceelen zulleu ook gecombi neerd worden geveild. De Notaris L. A. BETH te Ovezande zal Donderdag 25 September 1924, namiddags 1 uur N.T. te Borsseien ten verzoeke en op de hofstede van dhr. C. Nijsse in het openbaar verkoopen 3 Melkkoeien, 1 vet Varken, Melk— ontroomer, Tuimelkarn, Bascule, Vor ken, Koebak, Spekkist, Doppen, Wind molen, Geeselsteeu met paard, Eg, Slachtblok, Maten, Steenenvarkensbak, Kiekenren, Tafels, Stoelen, Spiegels, 4 Matrassen, 2 Veeren bedden, Lam pen, Petroleumstellen, Glas- en Aar dewerk, euz. Voor koopen boven de f 50,ver leent de verkooper crediet tot 1 De cember a.s. Notaris J. C. RKAM te Kapelle is voornemens Zaterdag 4 October 1924, namiddags 1.uur (N.T.) in de herberg van mej. E. Hanson te Kapelle, voor 7 jaren publick fc verpachten behoorende tot het buitenverblijf „Jagtlust' te Kapelle. Nadere inlichtingen bij den Notaris, alwaar pacht voorwaarden en perceels- kaart ter inzage liggen. Neemt proef met onze fijne aan zeer concnrreerende prijzen. HAM 20 cent per ons. Vraagt de prima Hunlncks worst van Hunlncks Worstfabriek. Hofleverancier te Deventer en de Bakhuisfabriek te Olst, verkrijgbaar in Lanob Vobststbaat 76, Goes. Vergadering van Aandeelhouders VAN DE N.V. ZEEUWSCHE CULTUUR MAATSCHAPPIJ, gevestigd te GOES op Zaterdag 20 September 1924 des namiddags ten 2 uur ten Kantore van den Directeur waar de te behan delen stukken ter inzage liggen. Deponeering van aandeelen moet geschieden voor IB September 1924 tusschen 9 en 12 uur des voormiddags.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1