Provincie-Nieuws Rechtszaken. Voorstellen tot het nemen van retor sie-maatregelen worden niet gedaan. Omtrent de financieel© gevolgen mo ge het volgende worden opgemerkt. Door het terugbrengen van het recht van 8 pet. tot 5 pot. voor papier, glas, draad enz. wordt een verlies geleden van f 467.000. Het schrappen van de posten sponsen en zeemleder geeft een verlies van ruim f 100.000. Het op heffen van de vrijstelling voor jutedoek en jutezakken, en de verhooging van het invoerrecht voor gedistilleerd zal de geraamde balen doen stijgen met f 238.000. Door de wijzigingen gebracht in de tabel wordt de geraamde op brengst dus pl.m. f 382.000 kleiner. Het opnieuw belasten van naar het oor spronkelijke ontwerp vrijkomende arti kelen (nieuw artikel 43, zie boven) zal dit verlies evenwel ruimschoots ver goeden. Daarvan wordt een opbrengst verwacht van f 1.5 millioen. Hoeveel wordt er betaald aim zverk - loozenuitkeerlng en onderstand Het bestuur van de Vereen iging Ne- derlandsch Fabrikaat heeft onlangs met behulp van vlugschriftjes de aan dacht erop gevestigd, dat de totale uitgaven van rijk en gemeenten wegens werkloosheid over 1923 ruim f36 mil lioen hebben bedragen, terwijl hierbij nog niet is gerekend het aandeel der werkloozenkassen. Het aantal manne lijke werkloozen, dat gemiddeld per week in 1923 bij i de arbeidsbeurzen was ingeschreven, bedroeg ruim 86.000 per sonen. Thans heeft het bestuur laten na gaan, wat het bedrag aan werkloos- heidsuitkeering en armoedebestrijding beteekent voor den belastingbetaler. Het resultaat van onderzoek vindt men in een „Waar blijft van elke f 10 in komstenbelasting f2,80" getiteld vlug schriftje, waaruit men kan zien, dat meer dan 28 pet. van het* bedrag, dat wij allen aan -inkomstenbelasting moe ten betalen, voor werkloosheidsbestrij ding en armoedesteun wordt besteed. Becijferd wordt dat in de jaren 1920 tot en met 1923 de aangesiagenen per hoofd gemiddeld f 900 aan rijks- en gemeentelijke i nkoinstenbelasting be taalden; waarvan werd besteed f112 voor werkloosheid en f 143 tegen ar moede. Dus meer dan 28 pet. onge rekend particulieren en kerkdijken steun. Het bestuur van Nederlandsch Fa brikaat acht deze cijfers veel te hoog en dringt aan op het koopen van Ne- derlandsche producten, teneinde de werkloosheid zooveel mogelijk te ver minderen. Tweede Kavier. De leden van de Tweede Kamer zijn opgeroepen voor een vergadering op Dinsdag 16 dezer te 3 uur. Aan de orde is dan de aanbieding van de staatsbegrooting voor 1925 en het op maken van de nominatie voor het voor zitterschap. Sluiting zitting Staten Generaal Bij Kon. besluit van 8 dezer is be paald I De tegenwoordige zitting der Sta ten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 dezer, des namiddags te 3 uur. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw wordt gemachtigd, zich op het tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam van de Koningin te sluiten. H.M. de Koningin naar de manoeuvres H. M. de Koningin zal op 25 Sept. a.s. de manoeuvres bijwonen, welke in de omgeving van Venlo zullen worden gehouden. Den 26en vertrekt H. M. naar Tilburg, voor de onthulling van het standbeeld van Willem II. De salarissen der ambtenareyi Naar wij vernemen, is vastgesteld dat indien het op 1 Januari 1925 aan ambtenaren toe te kennen salaris meer dan 15 pet. lage£ is dan dat van 1 Januari 1924, voor gehuwden en kost winners dit meerdere in den vorm van een toeslag zal worden vergoed. Deze toeslag zal voorloopig gedurende het jaar 1925 gegeven worden; (N.C.) Het wetsontwerp - Tabaksbelasting Naar „Het Volk" verneemt, zal bij memorie van antwoord op het voor loopig verslag inzake het wetsontwerp tot verhooging van de tabaksbelasting blijken, dat minister Colijn de voor de sigaren voorgestelde verhooging te rug neemt. I SCHOOL EN KERK. Handteekening-zwendel. Te Arnhem had het R.K. School bestuur „St. Willebrod" onlangs twee adressen aan den gemeenteraad gezon den, aandringend op stichting van twee U.K. scholen. Die adressen werden be- gTeid door lijsten waarop een aantal ouders door hun handtekening ver klaarden, dat zij voor hun kinderen on derwijs verlangden op een R.K. school. Een der raadsleden, P. Ribbius, heeft nu schriftelijk aan B. en W. gevraagd of het juist is, dat een officieel onder zoek heeft uitgewezen dat er met die onderteekeningen geknoeid is. „Het Volk" vernam hierover nog het volgende Toen eenige onderwijzers van open bare scholen de lijsten met handteeke- ninigen van ouders, die hun kinderen op een katholieke school zouden willen hebben onder het oog kregen, gingen zij bij deze ouders op bezoek. Bij deze bezoeken bleek hun, dat de handtee- keningen onder allerlei voorwendsels afgetroggeld waren en er zelfs val- sche bij waren. Eenige van deze menschen zijn naar den burgemeester gegaan, ontsteld, om dat hun handteekening was nagemaakt en ze hun kinderen in 't geheel niet naar een roomsch-katholieke s chool wilden sturen. B. en W. hebben toen een onder zoek ingesteld en daaruit bleek, dat van de eene lijst slechts vijf en van de andere twee handteekeningen volko men in orde waren. Voor beide lijsten waren minstens 80 handteekeningen noodig geweest. Geief. Kerk. Ds. K. Oussoren te Broek onder Akkerwoudc viert heden zijn 25-jarig ambts-jubilé in de Geref. Kerken. Hij stond achtereenvolgens te Coevorden, Baarland (4 Sept. 1904 tot 5 Sept. 1905), Opperdoes, Borger, Huizen en (sedert 1922) Broek. LANDBOUW, VEETEELT EN VïSSCHERIJ. De toestand van den landbouw in Duitschland. In Zuid- en West-Duitschland stond op 6 September j.l. het koren nog op de akkers, daar door den aanhouden den regen het koren niet kon drogen en. aan het binnenhalen van een klets- natten oogst niet te denken viel. De graankorrels zijn nu in de halmen weer aan het kiemen gegaan. Van graan, dat gemalen kan worden, kan dan natuurlijk niet meer gespro ken worden. Met een dergelijken oogst kan men ten hoogste nog vee voederen. Wat dit volslagen misgewas voor het land beteekent, is niet moeilijk in te zien. Niet alleen, dat honderdduizenden tonnen graan om niet te zeggen mil- lioenen tonnen, nu ingevoerd moeten worden, wat voor 'het verarmde land al weer een zeer zware belasting be teekent, maar er moeten om te begin nen reeds spoedig eveneens honderd duizenden tonnen zaadgoed ingevoerd worden. Dftt de landbouw deze groote hoeveelheden zal kunnen betalen, nu de oogst vernietigd is en, zooals in normale jaren, geen geld ontvangen wordt voor het verkochte graan, is vol slagen onmogelijk. Dat nu de velden nog met den oogst vol staan, heeft verder het groote na deel, dat de velden niet met winterkoren bezaaid kunnen worden. De stand van den Engelschen oogst. Ofschoon de werkzaamheden op het land door het zeer ongestadige weer van Augustus zijn vertraagd, deelt het ministerie van landbouw mee dat de oogst over het algemeen in Engeland en Wales bevredigend zal zijn. De tarweoogst zal vermoedelijk ze ventien en een half hundredweight (1 hundredweight is 50 K.G.) per acre bedragen of ongeveer een half hund redweight boven het gemiddelde met een totaal opbrengst van zeven-en-twin- tig millioen hundredweight tegen ver leden jaar dertig millioen, doch thans is de bebouwde oppervlakte iets minder. De rogge-opbrengst wordt geschat op vijftien en een kwart hundredweight per acre, en haver op 14 hundred weight, hetgeen voor beide een half hundredweight boven het gemiddelde is. De aardappeloogst belooft het ge middelde te zullen bedragen. Marktbericht. Op de op 10 Sept. te Willemstad gehouden September-paardenmarkt war ren ondanks zeer ongunstige omstan digheden (o.m. slechte weersgesteld heid en in de buurt landbouwtentoonstel-" ling) op markt en stallen nog een vrij behoorlijk aantal paarden aangevoerd. Zéér veel kooplieden. Vlugge handel. Men besteedde voor veulens f 125 f 200anderhalf-jarigen f 300—f 400 twee-en-half jarigen f 450f 550; werkpaarden f 600f 700. De gevolgen van het natte weer. Meer nog dan in menig andere streek wordt op de laaggelegen gron den van Tholen, veelal gelijk met of beneden het zeepeil, geklaagd en ge zucht over den hoogst nadeeligen in vloed der aanhoudende regens. Landbouwers, die wat vlug zijn ge weest met het binnenhalen der graan gewassen, mogen nog het minst kla gen. Van de anderen zijn de halmge wassen in erge mate „geschoten", wat waardevermindering beteekent. Het hooi kon over het algemeen be vredigend binnengebracht worden. Vele aardappelvelden zien „zwart", dat met alleen het loof, maar ook vin erge mate de knollen zelf heeft aangetast. Niet ongegrond is de vrees, dat in den aan staanden winter twee voorname levens middelen, brood en aardappelen, enorm hoog van prijs en tevens inférieur van kwaliteit zullen zijn. Bevordering van welvaart ten plattelande. Opgericht is de Centrale Nederland voor Landelijke Welvaart, Vereeni- ging tot bevordering van welvaart ten plattelande. Als haar middelen vermelden de sta tuten o.a.: de propaganda voor lande lijke welvaart in woord en geschrift; de versterking van het 'landelijk ele ment in ons volksleven; verruiming van doelmatige werk- en woongelegenheid op het land. Ook de volgende maatregelen acht de Centrale Nederland nuttig vóórhaar doel: uitbouw van de Land-arbeiders- wet, bevordering van het klem- en middelgroot grondbezit, toepassing van bet beginsel: de ondernemer eigenaa? van zijn bedrijf; verbetering van het pachtstelsel en toepassing van de ruil verkaveling; doelmatig en ruim vak-, landbouw-, tuinbouw- en landbouwhuis- houdonderwijs; het stichten van volks- en werktuinen; het verwerven en weer beschikbaar stellen van gronden, door koop of erfpacht; de oprichting van een Staats'hypotheekbank voor landelij ke bedrijven. Ook deskundige ontginning, desnoods met overheidssteunmaar altijd door particulier initiatief en energie stelt de Centrale zich ten doel. Het uitvoerend bestuur bestaat uit de heerenK. Dilling, landbouwkun dige en ontginner te Zutphen, voorzit ter; A. Jongbloed, rijksinspecteur der werkeloosheid, burgemeester van Sleen, vice-voorzitterR. Watjer, priv.-docent te Groningen, secretaris; J. B. v. d. Sluis, rentmeester en ontginner te Olst, vice-voorzitter; J. Krol' oud-rentmees ter, burgemeester te Koudum, penning meester en T. Legemaat, oud-ambte naar bij de hofhouding, res.-kapitein der grenadiers te Baarm De toestand van den landbouw in België. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt dat, blijkens een me- dedeeling van de Belgische rijksland- bouwconsulenten over den toestand van den landbouw in Augustus j.l., het natte weer heel wat schade heeft berok kend aan den -oogst. In sommige stre ken is een deel van den oogst door hagel vernield. Het binnenhalen ge schiedde messtal onde rmoeilijke om standigheden, tusschen de regenbuien door. De tarwe en ook de haver waren veel te vochtig en beantwoordden niet, zoowel wat de quantiteit als de quali- teit betreft, aan de verwachtingen. De paardeboonen beloven veel; ook de sui kerbieten blijken goed te zullen slagen. Het suikergehalte bedroeg, aan het ein de der maand .gemiddeld 12 pet. De aardappeloogst is zeer overvloedig, maar de knollen rotten thans in den al te vochtigen grond. Ook voor de veeteelt was het weer ongunstig en mond- en klauwzeer richt te op sommige plaatsen vrij aanzien lijke verwoestingen aan onder den vee stapel. Mager vee van goede qualiteit alsook goede melkkoeien werden tegen hooge prijzen verkocht. Paarden en varkens blijven eveneens duur. Ons nieuwe feuilleton. In het volgend nr. zullen we een begin maken met ons nieuwe feuilleton „Als ik Koning was!" of Een week van macht. Een historisihe roman, een echt spannend en romantisch verhaal naar het Engelsch door Justin Huntly Mc. Carthj, die, naar wij vertrouwen, onzen lezeressen en lezers de komende lange winteravonden op aangename wijze zal verkorten. Verpachting Bosgronden. Op vragen van den heer Weitkamp betreffende 'de voorwaaiden v.ior de verpachting van Rijksgronden onder de gemeente Rilland-Bath, heeft de mi nister van financiën geantwoord De vraag of de klacht juist is, dal bij de verpachting vnn Staatsgronden onder Rilland-Bath met de landbouw wetenschap en de practjjk strijdige voorwaarden zijn gesteld, moet naar de overtuiging van den ondergeteekende, nog versterkt door nader onderzoek, ontkmnend beantwoord worden. Vllssingon. De loonsverlaging bij de Kon. Mij. de Schelde zal volgens het aanhangige voorstel niet bedragen 5 tot 7 cent per uur, doch 5 tot 7 pet. van het loon. Ierseke. Donderdagmorgen had bij het aanslaan van een autobus de vrachtrijder8bedieude P. van H. het ongeluk door het terugslaan van den slinger zijn arm te breken. Dr. Klinken berg verleende geneeskundige hulp. Wenieldinge. Woensdagavond kwam in het kanaal alhier de sleepboot n Democraat" kapitein Muller van Dordrecht in aanraking met de glooiing met het gevolg dat daardoor eenige lekkage ontstond. Met pompen werd het schip boven water gehouden, en kon met een noodreparatie de reis naar VRardingen voortzetten. Het Rijkspolitie vaartuig „R. P. Xkwam in aanvaring met een in het kanaal door den hevigen wind dwars gewaaid schip „De Hoop" van Sliedrecht, schipper van den (Jrind, waardoor de »R. P. X." belangrijke averij bekwam aan den bovenbouw met name de salon ven het schip. Ondelande. Gedurende de zomer maanden werd alhier door dr. Folmer van Driewegen een cursus in „Eerste Hulp bij Ongelukken" gegeven, waar van Woensdagavond de laatste les. Als leerboek werd gebruikt „Het Oranje. Kruis Boekje" eu iu het bijzondei weid uitvoerig behandeld het aanleg gen van verbanden, ook met het oog daarop dat de cursisten vrcuwen en meisjes waren. Aan het eind der les dankte een der leerlingen dr. F. voor zjjn nuttige gezellige lessen, die ge heel gratis zjjn gegeven en bood hem namens de cursisten eeu cadeau aan als blijk van waardeering. Ellewoatgdyk. Maandag had de 14- jarige J. v. d. Sehraaf het ongeluk bij het passeeren van eeu paard al fietsende te vallen, waardoor hij zich zoo bezeerde dat geneeskundige hulp moest wordeu ingeroepen, welke door dr. Folmer verleend werd. Doordat het paard ook schrok eu tegen de fiets sprong werd de fiets ook danig geha vend. Benoemd tot jachtopziener alhier ten dienste van den heer J. M. van Hattum P. J. v. d. Bliek alhier, (Z). Kantongerecht Goes. Door de kantcniechter te Goes zijn veroordeeld wegens Met motorrijtuig rijden zonder geldig rijbewijsH. G. te 's Gravenpqlder f 5 of 1 w. tsch. 's Avonds fietsen zonder licht: E. H. te Kaptlle, J. de J. te Kattendyke, A. d. K. te Kortgene f 3 of 1 w. t. sch., J. P. M. te Wemeldinge, G. de K., M. V., M. K. te Heinkeuszand, J. de J., J. van der P., C. B., M. van G'J. van 't W. te II eereu hoek, T. S. te Kapelle, W. H. te Borssele, A. G. te Ovezande, 8. LH. J. te Kwaden- damme, M. F. te Hoedekenskerke, K. van H. te 's lieer Arendskerke, L. KJ. K., E. de P. aldaar, J. M. te Nieuwdorp, P. V. te Biezeliuge, J. E. te Kioetinge, M. Z. te Wol- phaartsdijk, J. H. II. te Groningen, C. B. te Kwadendamme, allen f 3 of 3 dagen. BURGERLIJKE STANIX OVER DE MAAND AUG. 1924. KAPELLE. Geboren: 3, Jannetje Maria, d.v. Tobias Beenakker en Ma ria Suzanna Brocké; 3, Agatha, d.v. Kornelis van Liere en Janna Wisse; 4, Paulina, d.v. Adriaan Rottier en Lein- tje Tannetje de Kam; 9, Wilhelmina, d.v. Cornelis van Oosten en Leuntje Glerum; 13, Pieter, z.v. Pieter San- man en Adriana Baijens; 16, Cornelis, z.v. Jan van Hoepen en Jacoba J. Tim- riterman; 24, Johanna, d.v. Jacob Del- zenne en Leuntje Murre. Gehuwd: 1, Gerard Eversdijk, 45 jr., en Adriana Nijssen, 38 jr.; 28, Marinus Dominicus Ramondt, 29 jr., en Krina Cornelia Johanna Bartelse, 23 jr. DRIEWEGEN. Geboren: 9, Pie- ternella, d.v. Adriaan Verbrugge en Neeltje Corstanje. Gehuwd: 21, Jacobus de Jager, 30 jr., en Pauwelina Paauwe, 29 jr. 's GRAVENPOLDER. Geboren Catharina, d.v. Pieter de Broekert en PietemelJa Johanna Kolijn. 'sHEER ABTSKERKE. Onder trouwd: 1, Adriaan L°kersc, jm., 43 jr., en Elizabeth de Jager, jd., 22 jr. Gehuwd: 14, Adriaan Lokerse, jm., 43 jr., en Elizabeth de Jager, jd.,22 jr. Overleden: 2, Adriaan de Visser, 73 jr., echtgenoot van Johanna Evert- sen, eerder wedn. van Pieternella Evert- sen. l WISSENKERKE. Geboren: Ma ria Jannetje d.v. Cornelis Geluk en Le na Wisse; Cornelia Lena, d.v. Jaco bus Dieleman en Janna Wisse; Mari nus, z.v. Jan Clement en Bastiana de Bruine; Leendert Jan z.v. AndriesBa- rentsen en Wilhelmina van den Ham; Johanna Maatje, d.v. Pieter Versluis en Cornelia Westerweele; Willem Cor nelis, z.v. Cornelis Filius en Jacomina Filius; Janna Wilhelmina, d.v. Markus Faasse en Adriana Moerman. OverledenDina van Goudswaard, 27 jr., echtgenoote van Anthonie Bak ker; Henderina Catharina van Hee, 58 jr., weduwe van Marcus Marinus van Hee; Johanna Versluis, d.v. P. Versluis en Janna Westerweele; Maria de Bruine, 67 jr., weduwe van Pieter van der Maas. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. Uilslag openbare verkooping den lOden September 1924, gehouden door de Notarissen N. J. Hoeflake te Haarlem en E. C. vani Dissel te Goes, in de prins van Oranje, van bouw-, weilanden en tuingrond, onder de gemeente 's Heer Arendskerke. De perceelen 1 4 aan den heer W. F. K. Lenshoek q.q. voor de som van f 18460,47 den hoop, zijnde die perceelen te samen groot 6.42.24 FI.A. Perceel 5, groot 0.53.30 H.A. aan dhr. C. IJzerman te 's Heer Arends kerke, voor de som van f 1503,06 den hoop. Perceelen 67, te samen groot 1.31.75 H.A., aan dhr. J. van Hekke te 's Heer Arendskerke voor de som van f 4667,70 den hoop. Perceel 8, groot 0.94.50 H.A. aan dhr. L. Wisse Jzn. te 's Heer Arends kerke, voor de som van f2806,65 den hoop. Perceelen 910, te samen groot 0.76.00 H.A., aan dhr. P. Pieters te 's Heer Arendskerke voor de som van f 2272,40 den hoop. Perceel 11, groot 0.46.10 H.A. aan de heeren L. Wisse voornoemd eu J. Valkier te 's Heer Arendskerke, ieder voor een half voor de som van f 1590,45 den hoop. Perceelen 12-1314, te samen groot 2.54.01 H.A., aan dhr. P. van den Dries q.q., te 's Heer Arends kerke, voor de som van f 10338,21 den hoop. Perceel 15, groot 1.59.00 H.A., aan dhr. J. A. Tielkemeijer, voor de som f 6042,den hoop. VEILINGSVEREENIGING K.B.O. te KAPELLE. Kleine veiling van 10 Sept. 1924. Peren: Clapp's Favorite f4 a f 10, Beurré Hardy f6 a f 14, Beurré de Merode f4 a f 12, Beurré d' Amanlis t 5 a f 14, Beurré Angoulème f 10, Seigneur d' Esperen f6 a f 10, Tri- umphe de Vienne f6 a f 18, Jutten f8 a f 13, Beurré Bouquet f4 a f8, Dr. Jules Guyot f8, Vijgepeer f6 a f 12, Maagdeperen f6 a f8, Schar lakenperen f2 a f4, Calleboutsperen f2 a f4, Duifjesperen f2 a f5, Dia- mantperen f2 a f5, Karbonkelperen f2 a f 6, D. Bergamotten fl 2 a f 5, Di< verse peren f 1 a f5, Kroetperen f 1 a f2, alles per 100 Kg. Appels: Transp. de Croncels f20 a f 42, Maniks Codlin f8 a f 16, Kes wick f4 a f 10, Gulderling f4 a f 10, Jacques Lebel f4 a f 12, Ganzebout appels f6 a f 12, Signe Tillish f4 a f 10, Fransche schijven f4 a f8, Bau- mans Reinetten f5 a f 10, Goudreinet- ten f 10 a f 14, Zomer Paradijs f6 a f 12, D. Blomzoet f4 a f 10, Zoete Ribbeling f6 a f 10, Udo-appels f 10 a f 15, Kroetappels fl a f4, alles per 100 Kg. i Diversen: Burbankpruimen f 16 a f22, Reine Victoriapruimen f 12 a f22, Groene boonen f6 a f 10, Prinsesse boonen f 12 a f 22, alles per 100 Kg., Bloemkool f4 a f8, Roode kool f 3 a f7, Witte kool f4 a f7, Savoije kool f 6, Komkommers f 1 a f2, Augur ken f 0,16 a f 0,22, alles per 100 stuks. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND te GOES Veiling van 11 Sept. 1924. Peren: Triumphe de Vienne f8 a f20, Seigneur d' Esperen f6 a f 10, Bonne Louise d' Avranches f 10 af25, Calabasse Carafon f5 a f8, Souv. Madame Treyve f9, Conferance f9, Williams Duchesse f6 a fll, Bon Chretien Williams f2 a f4, Souv. de Congres f2 a f7, Maagdeperen f4 a f 7, Soldat Laboreur f 3 a f5, Beur ré Hardy f 10 a f 16, Beurré de Me rode f2 a f6, Beurré d' Amanlis f4 a f 10, Beurré Lebrun f 4 a f 10, Beurré Wi'Uielmina f 2 a f 5, Beurré Durandeau f2 a f5, Beurré van den Ham f6, Beurré d' Arem- berg f 5, Marie Louise f 2 a f 4, Vijge- perem f3 a f6, Jutteperen f4 a f 10, Marsepijnperen f J a f 3, Diamantpe ren f 1 a f4, Ronde Perzikperen f 2 a f3, Schellebellen f2 a f3, Herfst Bergamotten f3 a f4, Amelotten f 1 a f 3, Calleboutsperen f 1 a f 3, Kruid- peren f 1 a f2, Afval- en Kroetperen f 0,10 a f2, alles per 100 Kg.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2