Provincie-N ieuws STADSNIEUWS. door de 934 personen (0.06 pet. van het totaal aantal) met een inkomen van f 100.000 en daarboven? (Hand.) Dividend- en tantième be la*t,ng Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de dividend en tantième-belas ting 1917 en herzie ning van de regelen voor de heffing van opcenten ten behoeve van de ge meenten op de dividend- en tantième belasting. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende: ter vereenvoudiging en voor koming van onproductief werk, door dat men niet weet hoeveel de belasting bedraagt, wordt een vaste belasting van 5 ten honderd van het belastbaar bedrag voorgesteld. Voorts zal de af trek ter voorkoming van dubbele be lasting voortaan ook op tantièmes wor den toegepast. Voorgesteld wordt het aantal gemeente-opcenten voor alle aanslagen te bepalen op 48. Het begin sel, dat slechts 30 opcenten eventueel voor verdeeling tusschen verschillende gemeenten in aanmerking komen, is daarbij gehandhaafd. Autobussen. De heer Ter Hall heeft aan den mi nister een rijksregeling-1 voor auto-bus sen/ gevraagd. Hij wfDfyan rijkswege vergunning verleenen voor het openen van een autobuslijn en tevens rijks controle. Telefoonaansluitingen. Wijzigingen-: Goes, do. 118, R.K. ziekenverple- ging Si. Joanna, van Lange Vorststraat 40 naar Lombardstraat 2. Nieuwe Kwadendamme, no. 1, Van Bremen, J., Grintweg B 61a, comm. in hout en frnit. Kamperland, no. 8, Meulenberg, Cornell's, comm. in aardappelen, hooi en stroono. 17, Leendertse Jz., Marinus, landbouwwerktuigen en comm. in landbouwproducten. Autobusdienst Bergen-op-Zoom— Antwerpen. Wij vestigeu de aandacht op de annonce: A utobusdienst Bergen-op ZoomAnt werpen in dit blad. Door dezen dienst zal een bezoek aau de groote Belgitche koopstad voor de Zeeuwen zeer worden vergemakkelijkt en wij twijfelen er dan ook niet aan of van dezen dienst zal een druk gebruik worden gemaakt. Schatters. Door Ged. Staten is benoemd tot schatler der pachtwaarde van gronden in den Calamiteuzen Willem-Annapol- der, dhr. J. J. de Jager teNieuwdorp eD in den Calamiteuzen Oost-Beveland- polder dhr. F. P. Polderdijk te Nieuw en St. Joosland. Veel liefhebberij. Naar wij vernemen hebben zich voor de betrekking van directeur van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde niet minder dan 156 sollicita ïlen aangemeld. Wissekerke. Het Harmoniegezel- sehap Apollo alhier heeft een drukken tijd van studie en een kostbaren tijd van trekken en reizen achter zich met het gevolg, dat de gezelschapskas den bodem liet zien of erger nog. Inpiaats van te mopperen en te klagen beeft hef echter den verstandigen weg van eigeubulp ingeslagen en daarbij mede werking verkregen van mevr. de wed. Vader van 's GravenpolderKolf, be schermvrouwe, en een oud-lid van Apollo, den beer Ed. Flipse uit Rot terdam en diens echtgenoote, sopraan solo. De beschermvrouw stelde het bekende Bosch van haar buitengoed „ÖorgB'ijek" voor een uitvoering ter beschikking en de Rotlerdamscbe musicus componeerde ee'il „Hymme san 1 de Muziek" groote fantasie voor ge- mengd koor, soli, orkest en piano of orgel. De groep dilettanten, die met zooveel entrain de feestcantate bij de jongste komst der Koningin ten geboore bracbt, heeft onder leiding van Apollo's direc teur den beer C. Flipse, ook de Hymme onder de knie gekregen en Zaterdag j.l. heeft Apollo onder de meest ge- wenschte weersomstandigheden in 't Bosch zijn veel omvattende uitvoering gegeven van 7 orkestnummers, een aantal kinderliedjes, de Koninginue- j cantate en de Hymme voornoemd. j Meer dan 400 betalende bezoekers, uit alle gemeenten van het eiland waren opgekomen en hebben echt ge noten. De prestaties verdienen allen lof en hebben schitterend bewezen, wat samen werking goeds vermag. Met voldoening mag geconstateerd worden, dat het publiek alle respect toonde voor 't heerlijk plantsoen (M. 0.) EHewontsdyk. Onder geleide van bet onderwijzend personeel werd Vrijdag door de kinderen der 4 hoogste klassen der schooi alhier een reisje gemaakt naar Rotterdam, waar o.a. een bezoek gebracht werd aan den Dierentuin en een boittocht gemaakt werd door de havens. Opgetogen vanwege ai bet ge- noteue keerden de kinderen 'e avonds, per extra-autobussen afgehaald van het station, alhier terug. Een woord van hartelijken dauk aan de Ambaihts- vr.uwe, Mevr. M. J. v. Hattem-Dekker, die deze reis geheel voor hare rekening nam, is hier zeer zeker op zijn pis evenals aan het onderwijzend personeel. (Z.j Kapelle. Benoemd als w.n. hoi fd c'er openbare school alhier, dhr. C. P. de Keijzer. Waarde. Maandag had het ruim 2-jarig zoontje van H. van der Poel het ongeluk in een emmer kokend water te vallen, waarbij het zoo hevige brand wonden aan een der armen bekwam, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was en werd verleend door dhr. Hon delink. In de op Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad waarin 5 leden tegenwoordig, werd de gemeentebegrooting voor den dienst 1925 aangeboden in ontvang en uit gaaf op f 83279,22 V,. Met alg. 8t. wordt besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van het Bestuur van de stichting Fonds ter bevordering van den bloei der Rijks Hoogere Burgerschool te Goes, om een bijdrage ad J0 cent per inwoner, daar het op den weg van het bestuur van dit fonds zou liggen, zich eerst tot de ouders van de schoolgaande kinderen te wenden. Na eene wijziging begrootiug, dienst 1924, werd de vergadering gesloten. Krainingen. In den nacht van Zondag op Maandag zyn inbrekers aan het werk geweest aan het station KruiningeuIerseke. Doorgedrongen tot de vestibule van het gebouw, heeft men daar het loket uitgebroken en daarna zich toegang verschaft op het perron. Op het bureau beeft men ge tracht de brandkast te forceeren wat niet is gelukt. Met medeneming van een bedrag van ongeveer 2 gulden en eenige sigaren hebben de dieven het station verlaten. De politie is den volgenden morgen zoo spoedig mogelijk gewaarschuwd, Maandagvoormiddag heeft een zoontje van den landbouwer L. Wis- kerke aan den Zanddijk bij het dorschen met een dorschmachine bij het insteken van het graan een ongeluk gehad waarbij een voet met schoen in een oogwenk werd vermorzeld. Zoo spoedig mogelijk is de verminkte per auto naar het ziekenhuis te Mid delburg gebracht waar hem heelkundige hulp is verleend. Zeker een droevig ongeval. Dinsdagmorgen had de werkman Brieve het ongeluk met een te zwaar geladen rijwiel neer te vallen op de straat met het gevolg, dat bij bewuste loos werd opgenomen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, toen hy naar zijn woning was vervoerd. Zijn toestand is vrij we). Schorc. By het dorschen van erwten op de hofstede van J. E. Wabeke, had W. het ongeluk uit te glijden, waar door by met zijn voet tusschen de raderen van de machine geraakte, mei het noodlottig gevolg dat dit lichaams deel weid afgeklemd. Op geneeskundig advies is de ongelukkige per auto naar Middelburg overgebracht. Onze vroegere dorpsgenoot D. J. Zoeteweij, serg. majoor bij het O -I. leger is bevorderd tot serg. majoor kwartiermeester, met standplaats Wil lem I. Schore. Dinsdagavond kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Afwe zig1 dhr. Rijn met kennisgeving. Ont vangen is een dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de geluk wen schen haar aangeboden bij de herdenking van H. M.'s geboortedag op 31 Aug. j.l. Op het verzoek der stichting tot split sing der 4e en 5e klasse der R. H. B. S. te Goes, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt (zonder hoofdelijke stemming). De voorzitter merkt op, dat de kosten dier school voor de gemeente Schore toch reeds 1 veel te hoog zijn en dat de ouders der leerlingen in de allereerste plaats de aangewezenen zijn voor steunverlee- ning. Van het Burgerlijk Armbestuur te Schore is bericht ontvangen, dat de woning, welke door de gemeente gebe zigd wordt, als ziekeninridhting, van- al 1 Januari 1925 niet meer gehuurd kan worden. B. en W. stellen voor thans in onderhandeling te treden met de gemeente Goes, om ingeval van be smettelijke ziekte, daar ter plaatse plaatsing voor die zieken te vinden. De raad gaat hiermede accoord. Bij behandeling der gemeente-begrooting dienst 1925 wordt het presentiegeld van de leden der oudercommissie ge bracht van f25 op f 15de bijdrage van het Groene Kruis te Kruiningen- Sohore wordt bepaald op f 160,30 en een half alszijncle het bedrag dat van een pondpondsgewijze verdeeling naar het aantal inwoners der totale bijdrage der gemeenten Kruiningen en Schore ad f 875 komt voor rekening der ge meente Schore; de jaarwedde der vroedvrouw wordt gebracht van f 120 op f 75,(bij dit laatste besluit stemt dhr. van Sparrentak tegen). De* begrooting wordt hierna vastge steld met een totaalbedrag van f26655,23 en een half, voor plaatse lijke inkomstenbelasting f 11000 en voor onvoorziene uitgaven f598,09 en een half. De begrooting 1925 van den keu ringsdienst voor vee en vleesch wordt goedgekeurd met een totaalbedrag van f6045,74. De gemeente Schore zal moeten bijdragen f328,92 en een half. Bij de rondvraag informeert Karelse naar de plannen tot het geven van ver volgonderwijs. De voorzitter denkt dat hiervan niets zal komen, althans van ge meentewege, daar de kosten zeer zeker veel te hoog zullen zijn. Hierna sluiting. Hansweert. Dhr. J. Traas, kommies le klasse alhier, is met ingang van 1 October a.s. verplaatst naar Assen delft. Zondag a.s. heeft alhier de jaar- lijkscha ontmoeting plaats van Vlaam scha nationalisten en, om politieke re denen, bij den wapenstilstand naar Ne derland uitgeweken Vlamingen. Twee stoombooten met leden van het Vlaam- sche Front zullen 's ochtends uit Ant werpen en Gent vertrekken en tegen den middag alhier aankomen. Bij het binnenvaren der haven alhier, kwam het ledige schip „Gus- taaf", schipper Peleimans in aanva ring met het ten anker liggende sleep- schip „Jan van Gooijen", waardoor de Gustaaf belangrijke schade aan het schip bekwam en de mast middendoor brak. De Jan van Gooijen bekwam eenige schade aan bakboordzijde. Kortgene. In de Vrijdagavond ge houden vergadering van den gemeente raad, waarin de heeren Meulenberg en Verburg afwezig waren, werd met 4 tegen 1 stein, die van den hear Dorst, afwijzend beschikt op het bekende ver zoek van het bestuur tot stichting van een fonds voor instandhouding van de R. H. B. S. te Goes, om een bijdrage van 10 cent per inwoner ter verkrij ging van een splitsing van de twee hoogste klassen dier school in twee afdeelingen. Het bouwen van een wachtlokaal op het oude havenplein zal behandeld worden bij de begrooting voor 1925, wijl het dit jaar in ieder geval niet kan gebeuren, o.a. met het oog op de zeer hooga uitgaven die hebben plaats ge had voor den aankoop van maccadam, daar belangrijk meer is geleverd dan waarop was gerekend. Besloten werd tot aankoop van 12 aren grond voor den prijs van f 1,50 per vierk. M. ten behoeve van het stichten eener U. L. O. school c. a. Tevens werd vastgesteld een besluit tot het aangaan eener geldleening van f27.000 tegen een 30-jarige annuïteit van, 7.66 pet. en een provisie van 1 pet. ter bestrijding van de kosten van aankoop en afschutting van de be doelde 12 aren grond, het bouwen van een U. L. O. school met onderwij zerswoning, kosten van architectuur, op zicht enz. en het aanschaffen van schoolmeubelen Het houtgewas op het aan te koo- pen terrein zal bij inschrijving worden verkocht. Hierna sluiting. Heinkenszand. Maandagavond hield de heer van de Plassche, tuinbouwcon- sulenfc voor Zeeland te 's Heer Abts- kerka op verzoek van de Tuinbouw- vereeniging „Heinkenszand en Omstre ken" een lezing over „Fruitverpak- king". Door den voorzitter van de Tuinbouwvereeniging den heer B. v. d. Dries, werd spreker verwelkomd en dank gebracht voor de bereidwillig heid' hier een lezing te houden. Dhr. van de Plassche wees op het groote belang van een goede verpakking van het fruit en wat daarmede gepaard gaat. Hij spoorde de aanwezigen aan deel te nemen aan een te houden cursus. Na de lezing die met aan dacht was gevolgd gaven 11 aanwe zigen zich hiervoor op. Terwijl dhr. v. d. W. alhier, zich Donderdag in den kelder had be geven liep een kind van ongeveer 2 jaar ongemerkt ook de keldertrap af. Het ongeluk wilde, dat de deur dicht sloeg terwijl de kleine het handje in de deursponde hield, waardoor een vingertja bijna geheel en een tweede ernstig werd verpletterd. Door dr. Griep werd spoedig heelkundige hulp verleend. i Driewegen. Op 8 September verga derde de raad. Afwezig met kennis geving dhr. P. Koeman -en M. Nijsse. Met 3 tegen 2 stemmen werd besloten om f 30 subsidie te verstrekken aan de literair-economische afdeeling der R. H. B. S. te Goes. Tegen de leden: Rijk en Noels. Verder werd besloten met 4 tegen 1 stem om met 1 Januari 1925' het presentiegeld voor den raad af te schaffen. Tegen het lid de Jager. Vlissingen. Aan de organisaties van da werklieden van de Kon. Mij. „de Schelde" is voorgesteld de 48-urige werkweek te veranderen in een 55- uirige, met behoud van hetzelfde loon; alleen zal voor de 7 meerdere uren 25 pot. verhooging worden uitgekeerd. Da wijziging zou een loonsverlaging beteekenen van 5 tot 7 cent per uur. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Oudere inge Hagelverzeket ing In de vergadering der Noord-Bra- bantscha Mij. van Landbouw heeft de heer J. M. van Bommel van Vloten te tq Goes een en ander verteld over de onderlinge hagelverzekering en daarbij eenige mededeelingen gedaan over de Zuid-Bevelandsche Onderlinge Ver- zekerings-Mij. tegen hagelschade. Sterk werd de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid, de beschikking te hebben over een flinke reserve. Dit jaar heeft voor de Zuid-Bevelandsche maatschappij de noodzakelijkheid van zoo'n reserve wel duidelijk aangetoond. Verzekerd zijn ruim 3200 H.A. met een verzekerde waarde van ruim twee miljoen gulden. Aan het begin van het boekjaar had men een reserve van f22,000 gekweekt, doordat in de 33 jaren van het bestaan er 22 waren* waarin, geen der leden door hagel schade werd getroffen. Dit jaar is ech ter zoo ongunstig geweest, dat bijna de helft der reserve moest worden ge bruikt. Spr. wees ook op de mogelijkheid van samenwerking in de toekomst tus schen Z.-Beveland en Westelijk Noord- Brabant Naar aanleiding van deze inleiding wordt besloten dat het dagelijksch be stuur van de maatschappij statuten en reglement voor een hagelverzekering zal ontwerpen en dat het bestuur samen werking zal zoeken met andere reeds bestaande onderlinge maatschappijen. Behalve door den minister van bin- nenlandsche zaken werd de vergadering ook bijgewoond door de heeren P. Lin- denbergh, Wemeldinge, en W. Kake- beeke, Goes. i Stalstamboekhouding. Een commissie der B. v. G., bestaan de uit de heeren A. Risseeuw, Oost burg; W. H. Oostingh, Kloetinge; A. Zandee, Kloetinge en W. de Buck, Meliskerke, komt in haar vraagrapport over stalstamboekhouding tot de con clusie, dat een dergelijke stalstamboek houding, ondanks de administratie daar aan verbonden, gunstige resultaten kan afwerpen. Hoewel voor vreemden slechts betrekkelijke waarde bezittend, daar er geen controle aanwezig is, geeft zet den fokker een volle omschrijving van alle omstandigheden het dier be treffende, wat ook bij overgave van den inventaris zijn waarde niet zal missen. Ook wat de klasse der paarden betreft, mist men dergelijke kleinere en niette min waardevolle gegevens in de groote stamboeken geheel en al. Zeer zeker zullen tijd en moeite aan zulke administratie verbonden, rijke re sultaten afwerpen. UIT DE PERS. De tariefsve aooging. De „N. R. Crt." schrijft over bo venstaand onderwero Het voorgestelde tarief treft tal- looze artikelen van dagelijksch gebruik en! zal, naar de berekening der regee ring, een hoogere bate van ongeveer 13 millioen boven de opbrengst - van het! bestaande tarief voor de schatkist opleveren. Het volk in zijn geheel zal echter tengevolge van de verhooging van prijzen, waartoe de binnenlandsche producent, dank zij het verhoogde ta rief, zich de gelegenheid opengesteld zien, zal verscheidene malen 13 milli oen hebben op te brengen zij het dan niet aan 's Rijks schatkist om zich gelijke waarde aan goederen te verschaffen, als het vóór de tariefs- verhooging placht te betrekken. Dat dit zoo is, moet, dunkt ons< oolc tamelijk sterk gevoeld zijn door Mr. Treub, die geen tegenstander, al thans geen gevaarlijk tegenstander van het; regeeringsontwerp schijnt, maar de voorgestelde verhooging toch alleen te aanvaarden acht, onder de voorwaarde, dat de inkomstenbelasting de grens der belastbaarheid tot 1400 of 1500 gulden wordt opgevoerd. Onder alle ellende, teweeggebracht door de verhooging van prijzen en loo- nen, welke sedert den oorlog heeft plaatst gegrepen, heeft het ons tot nu toet een lichtpunt geschenen, dat dank zij onze inkomstenbelasting de groep van hen, die de mate van zuinigheid of verkwisting van ons openbaar bestuur inr' een sprekend cijfer op kun belas tingbiljet weerspiegeld zien, zooveel om vangrijker is geworden. Het moge waar zijn,, dat de indirecte belasting op de directe» vóór heeft, dat zij onbewust wordt opgebracht en daardoor blij moediger kan worden gedragen, het lijkt; ons in den tegenwoordigen tijd hoogst gewenscht dat de film van het biljet der directe belasting aan zoo- velen als maar eenigszins mogelijk is geregeld zal worden vertoond al schaftj zij dan ook geen zuiver genot. Do voorwaarde, die Mr. Treub aan verhooging van invoerrechten stelt .hier op neerkomend, dat aan het grootste gedéèlte der arbeidersklasse ten op zichte van den staatsburgerplicht der belastingbetaling het spelletje zal wor den vertoond van „nu zie je me, straks zie je me niet meer", lijkt ons soci aal en paedagogisch zeer verkeerd. Doch vatten wij den draad van ons betoog weer op. Het nieuwe tarief zal, verwachten wij, een aanmerkelijken Iaistj op ons volk leggen, en daardoor de productiekosten hier te lande on vermijdelijk verhoogen, hetzij doordat duurdere prijzen allengs hoogere loo- nen zullen veroorzaken, hetzij doordat eene zonder tariefsverhooging moge lijke verlaging van loonen onmogelijk zal worden, hetzij doordat hulpmidde len voor nijverheid, handel en verkeer (men denke b.v. aan een verhoogd recht voor automobielen, voor papier, enz. enz. enz.) de neiging zullen verkrijgen duurden te worden. Dit nu lijkt ons onder de bestaande omstandigheden volstrekt uit den booze. Ook in normale tijden hebben wij in hooge of verhoogde invoerrechten nooit heil kunnen zien. Nederlands wel vaart is in sterke mate afhankelijk van Nederlands vermogen op de we reldmarkt] te concunreeren. Van het verbruikj binnen de grenzen, in ons kleine landje van amper 7 millioen inwoners, kan slechts een zeer klein deel van onze industrie bestaan. De voornaamste takken onzer industrie zijn zoor goed als geheel van den export afhankelijk. Wat er van onze industrie blijft, zoo, door welke oorzaak ook, de( gelegenheid tot uitvoer aan banden gelegd wordt, is o. m. in onze eertijds bloeiende sigaren-industrie wel geble ken, De winsten, die onze industrie op de buitenlandsche markt maakt, zijn Veemarkt. Ter markt van Dinsdag 9 Septem ber 1924 waren aangevoerd 80 big gen. Benoemd. Tot kapelaan alhier ie benoemd de weleerwaarde heer Ph. Hoogervorst. Kapelaan C. A. Ouwendyk Ie Goes is oveigeplaatst Daar Beverwijk. Litterair-ecomomische afdeeling R. H. B. S. Naar notaris Pilaar ons hedenmorgen mededeelde, heeft de minister in 't algemeen de splitsing van de 4e klasse der R. H. B. S. in een afd. A. en B. toegestaan, zoodat deze voor den cnrsas 19241925 reeds kan worden ingevoeld en tevena liet leer plan voor de litt. economische afdeeling goedgekeurd. De animo voor de nieuwe afdeeling is zoo groot, dat de bestaande klasse :n twee gelijke deelen zal uiteenvallen en elke afd. 12 leerlingen zal tellen. Voorwaar een mooi succes en een belooning voor het harde werken van de heeren van het comité. Financieeien steun vin het gestichte Fonds blijft natuurlijk hard noodig, daar dit aansprakelijk is voor de kosten. Bovendien is steun noodig, wil «de splitsing over de volgende jar«u kunnen worden doorgevoerd deze zal dan voor twee klassen (4e en 5e kl.) moeten plaats hebben. Benoeming. B. en W, van Groningen stellen den rtad voor om voor den cursus 19241925 onzen oud-stadgenoot, den heer C. de Vrieze, te benoemen tot leeraar in het Fransch aan de H.B.S. 5 j. c. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor Goes en zijne hulppost- kantoren. Aan bovengenoemde kanforen werd, in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f 87721,78 en terugbetaald f 88805,05. Der halve meer ingelegd dan terugbetaald f 3916,78. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 22. Door tnsschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsscbuldboekjea ingeschreven nominaal f 100 en afge schreven nominaal f 5500. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 5400,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2