BUITENLAND. FEUILLETON Binnenland. .V. 108, Donderdag 11 September 1924 lil jaargang ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goea f 2, buiten Goes f Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. flOESCIIE Uitgave Naxail. Venuootschxp Soesehe Courant ADVERTENT1ËN v*n 1S regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Drieisna! plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens A Boas' Drukkers- en CitgerersbedrQf Advertentiën worden aangenome» tot 12 nnr voormiddag. COURANT DE VOLKENBONDS- CONFERËNTiE TE GENèVE. Te Genève is een gemeenschappelij ke Fransch-Engelsche resolutie aan genomen, waarbij de derde commissie van den Volkenbond wordt opgedra gen om de vraagstukken van ontwape ning, arbitrage, internationale rechts spraak cn het veiligheidsvraagstuk in bun onderlingen samenhang onder de oogen te zien, terwijl de eerste com missie (waarin Nederland is vertegen woordigd door mr. Limburg) zal te onderzoeken, hebben welke wijzigingen noodigl mochten zijn van verschillende artikelen in de handvest van den Vol kenbond en 'het statuut van het inter nationale, hof van justitie. Er bestaat kans op de invoering van het beginsel van verplichte internationale rechts spraak. Beide commissies hebben met hun taak reeds een aanvang gemaakt. Zoowel in de voltallige als in de commissoriale vergadering heeft onze minister van Karnebeek er op gewe zen dat 'het vooral van belang is de vraag te bespreken of de bepalingen van het Volkenbondsverdrag zelf niet voldoende vredeswaarborgen bevatten. Eerst wanneer het antwoord op deze vraag ontkennend zou uitvallen, zou er aanleiding bestaan over nieuwe waar borg en sancties te beraadslagen. Van Karnebeek's rede heeft een uit stekende pers. (Zie hieronder). Nog meerdere Hollanders zijn te Genève op den voorgrond getreden. De derde commissie heeft jhr. Lou don benoemd tot lid van een kleine commissie van drie leden onder voor zitterschap van Poiitis, tot het samen stellen van een samenvattend overzicht van de antwoorden der regeeringen op het ontwerp-waarborgverdrag. De heer Loudon is ook benoemd met Henderson, de Jou venei en eenige anderen tot lid van de subcommissie voor het vraagstuk van de vlootbeper- king. De vierde commissie koos prof. Eysinga, tot lid van de subcommissie betreffende den bouw van een eigen conferentiezaal voor den Volkenbond. Vermelden wij ook nog even de optimistische woorden door Mac Do nald te Londen tot eenige journalisten gesproken. Hij betoogde o.a. dat da grondslagen voor den toekomstigen wereldvrede goed gelegd waren. Wij hebben, zeide hij, allen ernstig en op recht moeite gedaan, om het verfoei sel van den oorlog aan de wereld te besparen. Zij zou erheen kunnen drij ven, indien men misverstand, naijver en wapeningen liet voortbestaan. Een succes voor minister van Karnebeek. Zoo wel het „Journal" te Genève ala de „Ncue Zürcher Ztg." vermel den) in hun weekoverzicht over de de batten ter Volkenbonds vergadering met bijzonderen lof de rede van minister van Karnebeek. Het „Journal" te Genève schrijft dat een der voordeelen der groote -dis cussie geweest is, dat men het Vol kenbondsverdrag weder eens gelezen heeft. In den loop der vijf jaren dat de Volkenbond bestaat, schenen ver- 28 Het slot DyU}eek DOOR ILZE DORE TANNER. Nadruk verboden. „Heb ik je zoo doen schrikken, Hen ny, ben je boos op me?" Onder tranen schudde zij haar hoofd. „Ik ben zóó gelukkig", stamelde zij. Toen verdwenen al zijn bedenkingen, en' er bestond op dit oogenblik voor hem niets anders, dan ?ijn groote, jonge liefde. Voorzichtig en toch innig hield hij haar omvat, vleide haar bevallig kopje tegen zijn breede schouder en bedekte haar oogen en mond met vurige kus sen. „Henny, liefste Henny zeg toch, dat het geen droom is, waar uit ik straks zal ontwaken, dat het werkelijk waar is, dat jij van mij houdt". „Altijd, zoolang ik je ken heb ik je al liefgehad, ik heb het alleen niet schillende staatslieden de herinnering eraan verloren te hebben. Minister van Karnebeek heeft hun in onverbiddelijke woorden den inhoud van het Volken bondsverdrag weder in herinnering ge bracht. En zij schenen heel verrast te zijn dat zij zoo wijs zijn geweest. Het Volkcnbondsvcrdrag voorziet alles.Het is voldoende het toe te passen, waar voor slechts noodig is, het ook tc willen. Aan het einde van het debat zal de Volkenbond de voldoening hebben, te mogen denken dat zijn grondwet op nieuw in volle kracht getreden is. Do „Neue Zürcher Zeitung" ver klaart. dat de- Nederlandsche minister van Karnebeek op de eenvoudigste en tegelijk helderste wijze het standpunt verdedigde dat aan een afzonderlijk waarborgverdrag geen behoefte be staat. Met bijzondere instemming ver meldt het blad de „zeer overtuigende redeneering van den verstandigen Hol lander", dat wanneer de Volkenbonds staten niet in staat zijn de bepaling van het Volkenbondsverdrag zelf na te leven, dan ook een waarborgver drag hen niet redden kan. Prettige toestanden in België. Eenige dagen geleden heeft te Brus sel de Vlaming Deman den fascist Maquet neergeschoten. Do rechter van instructie heeft nu belangrijke getuigenissen verkregen, waaruit blijkt, dat er verscheiden per sonen op den avond van de schiet partij nabij de beurs door fascisten zijn aangerand, omdat zij, na eerst bru taal te zijn vastgegrepen, op de vraag: Zijfc gij Vlaamsch-gezind bevestigend hadden geantwoord. Een 16-jarige jon gen, die in gezelschap van zijn vader op de tram stond te wachten, werd door fascisten ernstig aan het been gewond. Beiden zagen de fascisten op Deman toespringen en slaan. Kort daarop weerklonken de revolverscho ten. Ook het Brussdsche socialistische raadslid Brunfaut kwam bij den rech ter van instructie verklaren, dat Deman uit wettige zelfverdediging heeft gehan deld, toen hij Maquet neerschoot. De man zelf is zoo erg gewond, dat "Vlaarriische getuigen hem slechts met moeito herkenden. Vier andere getui gen, door den rechter verhoord, ver zekerden eveneens, door fascisten en franskiljons te zijn geslagen, omdat zij op straat Vlaamsch spraken. Naar een blad meldt, was Maquet eenigen tijd geleden gearresteerd bij een relletje voor het Vlaamsche Huis op de Groote Markt te Brussel. Ook had hij steeds in zijn lessenaar op het kan toor een revolver en een gummistok liggen. INJaar gemeld wordt, heeft burge meester Max den voorzitter van de Vlaamsche harmonie laten verzoeken, voorloopig' van alle uitstappen met mu ziek en leeuwenvaandels in de stad af te zien. De voorzitter antwoordde, dat do Vlaamsche harmonie in dit verzoek niet kan treden en, evenals vroeger, wanneer het past aan feesten en pro- pagandatochten zal deelnemen. Revue. Woensdagavond vertrekken uit Brus sel en Parijs groepen Belgische en Fransche industrieelen uit de textiel- geweten, eerst toen ik de verloofde van den. graaf geworden was en jij voor eeuwig voor mij verloren was -toen pas werd ik er mij van bewust. Daar om was ik zoo ongelukkig en je verachting kon ik niet verdragen". Hij kuste haar telkens en telkens weer, zij hadden tijd en plaats ver geten plotseling maakte Henny zich uit zijn armen los „ik moet je im mers wat laten zien, Eckart", zeide zij en bracht de beide belangrijke ge schriften te voorschijn. Hij vloog de bladen door, die zij hem overhandigde, zijn gezicht werd bijna bleek van verrassing, zijn oogen werden steeds grooter van grenzen- hozo verbazing! „Waar heb je die papieren van daan?" vroeg hij opgewonden. „Maar kom, het is koud, je zoudlj hier een ziekte op je hals kunnen har len, ga mee naar huis naar mijn ouders vader moet vóór alles deze pa pieren lezen". Hij nam haar reistaschje en nam haar hand in de zijne. Gevolgd door Diana, liepen zij langs den smallen landweg naar den Olmenhof, terwijl Henny in opgewonden woorden van nijverheid voor een studiereis in hel Duitscha industriegebied. De reis gaal over Bal-men, Leipzig, Dresden, Chem nitz en Stuttgart. Uit Londen wordt gemeld, dai do Turksche regeering bij wijze van proefneming de algemeene mobilisatie gelast heeft der in de buurt van Kon- stantinopel liggende troepen. - De mijnwerkers uit het hekken van Charleroi hebben besloten de sta kers in de Borinage te steunen door 1 fr. per dag 'e storten te hunnen be hoeve en kinderen uit de Borinage bij zich op te nemen. Intusschen be gint de toestand in de Borinage vriij ennstigi te worden. In sommige mijnen zal het verscheidene dagen kosten voor het overtollige water verwijderd is en het werk hervat kan worden. Liquidotie Bankiers fit ma. To Bergen op Zoom is in een bij eenkomst van crediteuren der bankiers firma Van Loon en Co., met alg. st. aan het kantoor P. Hartog en Dirven to Bergen op Zoom een onmiddellijke liquidatie opgedragen ter voorkoming van faillissement. L e postcheque en girodienst Rekeninghouders kunnen in het ver volg de daarvoor in aanmerking ko mende waardeformulieren betreffende den postchèquc- en girodienst weer be stellen op de wijze, zooals vóór de 'centralisatie gold, n.l. per formulier G 2 (nieuw), hetwelk na invulling en ondertcekening door den belanghebben de aan de directie kan worden inge zonden. Er wordt een nieuw model chèque- formulier ingevoerd. Dit bevat, be halve het reeds bestaande chèque-ad- viea een tweede strook (bericht van afschrijving van de chèque). Deze strook: ontvangt de rekeninghouder bij de eerstvolgende opgaaf van den stand van zijn postrekening terug. Rekeninghouders die nog in het be- zifi zijn van oud-model chèque-formu- lieren, kunnen deze opgebruiken, voor zoover, zij zijn ingericht voor vermel ding van het uit te betalen bedrag in letters en cijfers. Deze rekeninghou ders ontvangen bij hun afrekening een ter directie opgemaakt bericht van af schrijving, waarop de afgegeven chè- que-adviezen zijn ingeschreven. Do prijs van een chèque-boekje met 100 chèque-formuJieren is op f 1,10 vastgesteld, die voor 100 girobiljetten blijft bepaald op f 1 Een nieuwe naamlijst voor rekening houders is ter perse. De prijs zal be dragen f 1,75 voor rekeninghouders en f2,voor niet rekeninghouders. Rekeninghouders kunnen op de bo ven: aangegeven wijze (invulling van eeni. formulier G 2) reeds nu de ge wen sch to chèque- en giro-formulieren benevens naamlijst bestellen. De klacht vati eeti arbeidersleidtr. In het pas verschenen weekblad van den A. N. D. B. publiceert de heer Henri Polak een artikel onder den titel „Wat bezielt onze leden toch?" het geheimzinnige licht en haar ont dekking in de torenkamer vertelde. Toen zij het eenvoudige landhuis binnentraden kwam Eokarts moeder hen al tegemoet, die vanuit het raam tot haar groote verbazing, Eckart meteen jonge dame het erf op had zien ko men. Zij herkende Henny dadelijk!,, maar dat zij daar zoo arm in arrti met haar zoon aankwam, benam haar bijna den adem. Eokart liet haar geen tijd/ tot een begroeting: „Waar is va der, kom binnen moeder!" In de gezellige huiskamer verhief zich) de oude Wackeraith van achter zijn schrijfbureau. Bijna zoo verwon derd als zijn vrouw, liet hij zijn ver baasde blikken over het jonge paar gaan. „Ik breng U hier Henny König, mijn lieve verloofde'zeide Eckart ontroerd, en Henny omhelsde luid snikkend de eenvoudige, moederlijke vrouw, die de armen naar haar uit strekte. Toen de eerste opwinding en aan doening voorbij waren, nam de oude Wackerathi met de papieren, die zijn zoon hem gegeven had, in den hoek van de huiskamer op de sofa plaats en las den inhoud der documenten met waarin hij schrijft over de bestaande ontevredenheid in den A. N. D. B. en uiteenzet, waarom naar de meening van het hoofdbestuur dit den tijd geens zins gekomen acht voor loonsverhooging op te komen. „Waarin zou zulk optreden moeten bestaan?" aldus gaat de heer Polak voort. In het stellen van een eisch tot loonsverhooging natuurlijk. Goed. Maar als deze nu door de werkgevers afgewezen wordt? Dan is werkstaken de boodschap. Het recept is eenvoudig genoeg. Het is trouwens altijd hetzelfde. Maar als zulk een optreden nu eens geen resultaat heeft? Waar zal men dan aangeland zijn? In welken toestand zullen de diamantbewerkers zich dan bevinden Dan zullen zij vele weken of maan den wellicht, van een kleine stakings- uitkeering hebben moeten leven. Dan zullen zij verarmd 'en uitgeput zijn, evenals hun organisatie het zal wezen. En den zullen zij den arbeid moeten hervatten op de oude voorwaarden .indien althans het nog aanwezige restant on zer nijverheid intusschen niet geheel verloopen zal zijn, zoodat er zelfs op de oude voorwaarden geen arbeid zal te vinden wezen. Maar zal men kunnen vragen, als het nu eens anders afloopt? Mijn antwoord hierop luidt: Voor zoover het menschen gegeven is den toekomstigen loop der dingen te zien, "kunnen de bestuurders geen anderen afloop dan dezen verwachten, omdat het hun gevestigde overtuiging is, dat onza nijverheid een eenigszinsbelang rijke loonsverhooging thans niet dra gen kan. Na er op gewezen te hebben, dat def geestesgesteldheid der leden niet zal verbeteren en zij zullen blijven mokken en wrokken, zegt de heer Po lak nog: „Maar dat kan aldus niet blijven. Op deze wijze wordt het organisatie- Ie veni verbitterd, vergald, onduldbaar gemaakt. l Indien de leden niet langer geloof hechten aan onze woorden, indien zij ons houden voor vadsige plichtsverza- kers, voor handlangers der juweliers? voor laffe lijntrekkers, zooals velen schijnen te denken en sommigen vier kant zeggen, dan moeten zij een einde maken aan de bestaande verhoudingen. Indien zij de overtuiging toegedaan zijn, dat een aanvallende beweging tot het verkrijgen van loonsverhooging moge lijk is en slagen zal, dan moeten zij de noodige maatregelen nemen om deze mogelijk te maken en de leiding toe vertrouwen aan menschen, die er even zoo over- denken als zij, die hun dan wel het verwachte heil zullen brengen. Ik voor mij zal zeiter het belang der diamantbewerkers niet in den weg wil len staan. Als men in den bond de over tuiging toegedaan is, dat hoogere loo- nen, gunstiger arbeidsvoorwaarden, meerdere welstand, ruimer levensbe- staan, bereikbaar zijn, indien ik er maar niet ware om dit alles tegen te houden, dan zal ik mij zonder rancune verwijderen van de plaats, die ik niet langer behoor in te nemen en mijn beste wenschen zullen de hernieuwde acti- luider stemme voor. „Mijn vader, mijn arme vader", zei del hij diep geschokt, terwijl hij het papier liet zakken, ,,'hoe heeft hij moe ten lijden, hij en moeder, en dan- te moeten bedenken, dat die vrouw op Dy- meck zich alles heeft toegeëigend. Wanneer niet een hoogere macht Hen ny deze papieren 'had doen vinden, dan zon waarschijnlijk ons rechtmatig erf deel naar alle windstreken verstrooid zijn geworden. Het was indertijd 'heel gemakkelijk' voor gravin Dymeck, die verduistering te plegen, want notaris Bachmüller is enkele maanden voor mijn' oudoom gestorven. Ik herinner mijl nog nauwkeurig, hoe mijn vader dat toenmaals vol spijt vertelde, want hij had hem, die altijd heel vriendschap pelijk met 'hem had omgegaan, nog om zijn bemiddeling willen vragen, tot ver krijging van een klein familie-aanden- ken". „Maar waarom tante Klarissa het noodlottige gedeelte van het testament, dat haar verraden kon, jniet vernie tigde, is mij onbegrijpelijk", zeide Hen ny ogewonden. „Da oude Wackerath schudde het hoofd. „Kind, wie eenmaal een blik viteit en den nieuwen aanvoerder ver gezellen". De salaris sett van de hoogere post en telegraafambtenaren. Het Koninklijk besluit, regelende de salarissen voor posterijen en telegra fie, is gereed. Voor de hoofdcommie zen en commiezen is de regeling als volgthoofdcommiezenaanvangssala ris f 4200, maximum f 5000 na 6 jaar commiezen: aanvangssalaris f 1800, maximum, f4000 na 18 jaar. Van deze salarissen gaat 8 en een half pet. pensioenbijdrage af. Onge- huwden ontvangen de laatste twee peri odieke verhoogingen niet. Voor de directeuren worden over eenkomstige verminderingen ingevoerd. Jaarbeurs Dinsdag is de elfde Jaarbeurs te Utrecht geopend. Het aantal deelne mers is 768 (dus minder dan op de voorjaarbeurs van 1924 met 827 deel nemers) maar meer dan de vorige na- jaarsbeurs met 755 deelnemers. Van do 768 zijn 496 Nederlanders. Ons gezamenlijk inkome.c en onze Rijksinkomstenbelasting In, het eenige maanden geleden ver sohenen - „Statistisch zakboek" kwam een belangrijk staatje voor betreffende do Rijksinkomstenbelasting over het belastingjaar 19211922. In totaal wa ren, 1.638.456 personen aangeslagen voor een inkomen van 4292 millioen, opleverend een belasting van ruim 130 millioen. Thansi komen in de Augustus afle vering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de statistiek de overeenkomstige cijfers voor betreffen de het belastingjaar 1922-1923, waar uit blijkt, dat het aantal aangeslagenen i9 toegenomen tot 1.690.156 dodh het totaal inkomen is gedaald tot 4138 millioen in verband waarmede het to taal der belasting verminderde tot 111 millioen gulden d. i. dus een achter uitgang van 19 millioen. Bijl vergelijking van het totaal aan geslagenen voor een inkomen van f20.000 en hooger van 19211922 op 19221923 is gedaald van 13.036 tot 10.754, terwijl die cijfers voor een inkomen van f 100.000 en hooger resp. 1.335 en 934 bedroegen. Van de 1.690.156 bel.plichtigen over 1922-1923 is ruim-63 pet. aangeslagen voor een inkomen beneden f2000, 94 pet. voor een inkomen beneden f5000 en ruim 98 pet. voor een inkomen beneden f 10.000. Slechts 1.8 pet. van alle aan geslagenen bezat een inkomen van f 10.000 of hooger en slechts 0.63 pet. van f20.000 of hooger. In verband met de voor deze be lasting geldende progressie betaalden da 63 pet. van alle aangeslagenen met een inkomen beneden f2000 iets meer dan 10 pot. van het totaal der belasting, daarentegen betaalden de 1.8 pet. met een inkomen van f 10.000 of hooger ruim 55 pet. van de totale belasting, waarvan ruim 46 pot. voor rekening kwam van de "personen, aangeslagen voor een inkomen van f 20.000 of hoo ger, bijna 35 pet. voor hen, die een inkomen hadden van f 50.000 of hoo ger, terwijl nog 24 pet. betaald werd geslagen heeft in den afgrond van men- schelijke dwalingen en misdaden, wie zich ooit eenigszins voor de straf- rechtleert interesseerde, dien schijnt het in 't geheel niet vreemd. Je zult bijna altijd, zien, dat de schuldige zich door dq een of andere groote onvoorzich tigheid zelf verraadt. En bij gravin Dymeck kwam er wellicht nog iets anders bij, dat meer tot het gebied vaq de ziekteleer behoort: dewensch, omf de documenten, die toch eigenlijk haar heele lot inhielden, tastbaar te bezitten, ze steeds weer te kunnen zien, haar haat, het gevoel van triomf over haar wraak telkens weer op nieuw daaraan te doen ontvlammen. Kind, wie kan weten, wat er in het hart van deze vrouw is omge gaan, die vrouw, die ondanks alles en alles toch ook diep te beklagen is". Totj laat in den nacht zat de fa milie: von Wackerath bijeen, overleg gend en beraadslagend met Henny, die zich recht thuis en veilig voelde hij deze vriendelijke, hartelijke menschen. Slot volgt.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1