K\ 107. Dinsdag 9 September 1924 111 i BUITENLAND. FEUILLETON Het slot Dynjeck Binnenland. abonnement Prij» per kwarta.l, is Goes^f 2, builen (foes f 2, ^Afzonderlijke numiners b cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Naaml. Venuootecfeap Ooescho Conraiit ADVERTENT1ËN van 1 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemasl berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4# Bewijsnummers 5 cent. en Kloenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomea tot 13 nnr voormiddag. C01MVT RIJKS-RECLAME. Het oordeel van een postdirecteur. Over de ook door ons herhaaldelijk besproken „Rijks-reclame", die vooral met haar laatste vinding een zeer ge vaarlijke vorm heeft aangenomen, blij ken zeer velen in den lande ontstemd te zijn, getuige de ingezonden stukken daarover, in de groote bladen van de laatste dagen. Wij treffen daaronder ook het oor deel van een postdirecteur aan, dal wij hieronder laten volgen: Nu vele zakenmenschen hun oordeel hebben uitgesproken over de vrijwel ongepaste reclame op andermans eigen dom, zij het vergund deze zaak ook eens in het licht te stellen, zooals een postaal oog haar ziet. Allereerst zij opgemerkt, dat ook in deze zaak wederom geen advies werd ingewonnen bij de ambtenaren derprac- tijk, doch dat de directeuren eenvoudig een aanschrijven ontvingen, dat iemand ten kantore zou komen om den stempel der machinale stempelwerk tuigen te voor zien van bovenbedoelde reclame. Ware hun advies wel ingeroepen, geen enkel rechtgeaard postman zou hierin gunstig geadviseerd hebben, en wel op de vol gende gronden: le. De staat heeft volgens het K. B. van uitvoering der postwetten. het recht de zegels, geplakt op brieven en andere stukken, te vernietigen door stempeling enz. Van het plaatsen, bo vendien van mededeelingen, aanbeve lingen, adverteeren enz. op ter post bezorgde stukken, of wel daartoe de gelegenheid open te stellen aan derden, is in geen enkele wet of K. B. een woord te vinden. We hebben hier dus te doen met een aangematigd recht, en dus vrijwel een onwettigheid. 2. Voor het per post verspreiden van mededeelingen, circulaires enz. is port verschuldigd. Er beslaat nergens een bepaling, dat iemand dit port tegen betaling van een betrekkelijk lagen prijs kan afkoopen of wel gratis mededee lingen per post kan verspreiden zonder betaling van port in een onbeperkte hoeveelheid en een jaar achtereen. Hier bestaat een porlontduiking, uitgevon den door het hoofdbestuur der poste rijen zelf. Mijns inziens een nog groo- tere onwettigheid dan de eerstgenoemde. Verdei" commentaar acht ik hier overbodig. EEN SALOMO's OORDEEL. In de vergadering van den Volken bond is door Mac Donald een rede gehouden, waarin hij o.a. de schuld vraag bij evenluecle conflicten tusschen twee natie's. die tol een oorlog zouden kunnen leiden, heeft besproken. Hij zegt dan: „De kortste weg om te bepalen wie de aanvaller is, is het middel van arbitrage. Wanneer er oor log dreigt, dient de toets' te zijn .dat men vraagt: Wilt gij arbitreeren?Wilt gij voor ons verschijnen en u>ve zaak uiteenzetten? Zoo niet, dan zijt gij de aanvaller". Dit heeft werkelijk wel iets van het 27 DOOR ILZE DORE TANNER. Nadruk verboden. Henny legde den brief weer in het kistje: zij kende haar tante voldoende om te begrijpen, hoe diep de woorden uit dezen brief haar gegriefd moesten hebben, liet vernietigende oordeel van den man, dien zij zoo vurig had lief gehad. Zeker was deze brief eerst na den dood van oom Kaspar in handen van haar tante gevallen, gelijktijdig met het geschrift, behoorende bij het testa ment, en haar haat, door den brief tot het uiterste aangewakkerd, had haar in dit geschrift een goede gelegenheid doen zien, om wraak te nemen op Jürgen von Wackerath. Maar hoe was het mogelijk geweest, dat tante Klarissa de erfenis, die na het eerste, den neef ontervende testa ment, aan haar ten deel viel, kon aan vaarden, zonder dat notaris Bachmüller ei van Columbus, maar zoo eenvoudig zal ilit toch niet altijd zijn. Wanneer alle regeeringen er van overtuigd zijn, dat er een voldoende dwingende macht achter den Volkenbond slaat, zoui er kans zijn, dat de vrees daarvoor onder werping aan arbitrage tot een. nood zakelijk gevolg had. Is dit niet het geval dan zou ook een door anderen bedreigd land, zich uit zelfbehoud aan arbitrage moeten ont trekken, wanneer het aan zijn tegen standers daardoor tijd gaf zich beter tot den aanval te preparceiren, dan bij dadelijk toeslaan het geval zom zijn. Zooals de geschiedenis heeft geleerd, is deze vrees vaak de reden van een oorlogs-verklaring van den kant van het bedreigde land. Het zal ook hier afhangen van de eendracht, die macht maakt, onder de leden van den Volkenbond. Deze een dracht zal in het eerste jaar al een zware proef moeten doorstaan, bij de dan te behandelen gedeeltelijke ontwa- penings-voorstellen. De Fransche minister-president Her- riot heeft in zijn rede, te Genève ge houden gezegd Wij staan voor onze grootste taak jegens de menschelijke gemeenschap; arbitrage mag geen valstrik zijn voor een land te goeder trouw en moet de eerlijkheid vooropstellen van de klein ste mogendheid, zoogoed als van/ de grootste. Een groot land kan zich des noods zelf beschermen, een klein niet. Voor ons Franschen, heeft hel volk, dat de arbitrage aanvaard heeft, on danks het risico van het oogenblik, dit volk zij klein of groot, recht op veiligheid. De wet mag geen geweld missen. Herriot herinnerde aan het woord van Pascal: „Recht zonder ge weld is onmachtig, geweld zonder recht is tyranniek". De boodschap van vrede en, broe derschap, eertijds aan de wereld ge geven in het Evangelie, de teederste boodschap der menschheid geschon ken, was niet genoeg om de volken in veiligheid te laten leven. Men moet op redelijke wijze realisme en idealisme in evenwicht brengen. Na Herriot heeft Salandra ver klaard, dat de regeering van Italië voorstander is van arbitrage enwenscht mede le werken aan dei ontwikkeling van het bondsverdrag ter verzekering van den wereldvrede en het komen tot ontwapening. Het is echter van; oor deel, dat men naast de arbitrage een stelsel van strafbepalingen dient te stellen, ten einde de beslissingen van den arbiter uitvoerbaar te maken. Theunis, de Belgische afgevaardig de is het met Mac Donald en Herriot eens, dat men de waarde van hel bonds verdrag niet moet onderschatten. Na alle mogelijke feitelijke waar borgen te hebben gegeven en onze weermacht verminderd te hebben, zoo besloot hij, eischen wij deugdelijke ver zekeringen en, practisch gesproken, on verwijlde en doeltreffende veiligheid in geval van een aanval. Duitschland's goede wil. Owen Young, heeft te Berlijn ge zegd, dat de commissie van herstel geen beteren algemeenen agent voor de zulks verhinderde? Daarover kon Hen ny het niet eens worden, zij voelde zich ook niet in staat, daarover nog verder te tobben, alleen stond bijl haar vast, dat de Wackerath's deze geschriften moesten lezen. Zij nam ook de andere papieren uit het kistje; er Jag nog een oud couvert in, waarin een; verbleekte photo stak: een jonge, slanke man in uniform met energieke gelaatstrekken en trouwe, verstandige oogen, sprekend gelijkend op Eckart von Wackerath. Dat was de vroegere verloofde van haar tante. Verder was er nog een oude verlovingskaart in steendruk, van den eersten luitenant A. D. von Wacke rath met mejuffrouw Lize Ulmann en de geboorte-aangifte van een zoon, den tegenwoordigen eigenaar van den Ol menhof. i Henny deponeerde deze papieren weer in het kistje, de beide andere stak ze bij zich en haastte zich daarna haar koffers zroo snel mogelijk te pakken. I Het kistje, beroofd van zijn, beide gewichtigste stukken, bracht Henny, na dat zij zich overtuigd had, dat er nie mand in de buurt was, moedig naar de torenkamer op het oude schuilplaatsje terug. betalingen had kunnen benoemen dan Parker Gilbert. Hij verheugde zich pver het bewijs van goeden wil, door Duitschland door do storting van» de eerste 20 millioen goudmark gegeven en was overtuigd dat thans ook de ge allieerden van hun zijde de noodige stappen voor de uitvoering van het Dawes-rapport zullen doen. De Poolsch-Russische grens-incidenten. Ondanks de beloften van de sowjet- uniie, houden invallen van gewapende benden aan. De laatste dagen hebben or drie invallen plaats gehad, te Ho- reoz, Krasna Wola en Dcmoszkow, met de gebruikelijke plunderingen en wreedheden jegens de inwoners. Plet onderzoek ter plaatse heeft niet alleen aangetoond, dat bolsjewieksche over heidspersonen tot deze aanvallen op stoken, doch ze ook steunen, door den aftocht van de benden te dekken door het vuur van hun geregelde troepen. Mee hoeft plannen ontdekt, die duide lijk aantoonen, dat een plaatselijke opstand voorbereid was, door de sow- jets aan de grens, welken deze zouden steunen met geregelde gewapende ben den, maar die voor de leus onder bevel zouden staan van Otto- maansclic rooverhoofd 1 icden. Een Letlandsch-Russisch grcns-incident. De Letlandsche regeering heeft te Moskou krachtig verzet aangeteekend tegen het bombardement gedurende 10 minuten van een plaatsje in Letland, dat dicht bij de grens gelegen is. Een verklaring van Duitschland aan de geallieerden over de schuld aan den oorlog. De eerste ministers van Frankrijk, Engeland en België hebben van den Duitschcn Rijkskanselier een brief ge kregen, waarin hij hun laat weten, dat hij zich verplicht ziet reeds thans een proclamatie uit te vaardigen, dat Duitschland elke verantwoordelijkheid aan den oorlog afwijst. Marx voegt eraan toe, dat dege publicatie is uitge steld om de onderhandelingen te Lon den niet te hinderen en dat zij geen enkele verandering in de politiek van Duitschland zal teweeg brengen, met betrekking tot de verplichtingen, on langs te Londen onderteekend. Zoodra hij den brief had ontvangen heeft Herriot aan de Duitsche regee ring den ongunstigen indruk laten we ten, die deze publicatie op hem maakte, en diat de Fransche regeering elk voor behoud maakte omtrent de gevolgen van die publicatie. Nat onale ontwapening De openbare vergadering, waarin de heeren prof. dr. D. van Emden en generaal C. J. Snijders het1 pro en contra zullen behandelen van de natio nale ontwapening, zal, naar de Vrijz. Democraat meldt, Dinsdagavond 30 September in de groote zaal, van den Dierentuin te 's Gravenhage gehouden worden. Toen liep zij, reedis in reiscostuum gekleed naar den tuin, en vroeg den tuinman, haar koffers naar het sta tion te brengen en daar in bewaring te geven. Daarna liep zij, met een klein reistaschje in de hand, het park uit en vervolgens langs het smalle pad door de wei naar het dennenboschje. Alles in haar verzette er zich tegen,, om na alles wat zij nu te weten ge komen was, tante Klarissa nog eens te ontmoeten. Henny was zoo in gedachten ver diept, dat zij bijna werktuigelijk den haar welbekenden weg ging. Zij had de grenzen tusschen Dymeck en den Olmenhof reedis overschreden, toeneen groote bruine jachthond plotseling naast haar opdook, op den voet gevolgd door een heer in jagerscostuum, het geweer over den schouder. Henny s hart stond bijna stil van verrassing en zij kon zelf niet nagaan of die verrassing ver oorzaakt werd door blijdschap of door schrik. Eckart von Wackerath werd donkerrood, toen hij haar groette. „Ik heb U iets heel, heel gewichtigs te vertellen,, mijnheer von Wackerath", zeide Henny met bevende stem en leg de in de opwinding van het oogenblik haar hand op zijn arm. Invordering van de Rijksbelastingen. Het onderwerpelijke wetsvoorstel heeft ten doel vermindering van het aantal vervolgingsstukken, door de thans bij art. 13 der wet voorgeschreven waar schuwing te doen vervallen, alsmede ver eenvoudiging van enkele van de bij de executie van dwangbevelen in acht te nemen formaliteiten. Volgens de bestaande regeling ont vangt de belastingschuldige, die in ge breke blijft het verschuldigde op den vervaldag te betalen, een waarschu wing, en als hij daaraan geen gevolg geeft, nog een aanmaning om binnen drie dagen te betalen. Eerst daarna kan tot het uilvaardigen en be teeke nen van een dwangbevel worden over gegaan. De geringe waarde, die het zenden van twee vervolgings stukken bee f tmoge blijken uil een overzicht van het aan tal in 1923 te Amsterdam, Rotterdam, 'sGravenhage en Utrecht opgemaakte w aarschu w in genaanni an in gen en dwang bevelen. Uit dit overzicht blijkt n.l. dat het aantal aanmaningen 61 pet. bedroeg van het aantal waarschuwingen en voorts dat van de 743.878 personen, legen wie een vervolging werd inge steld, er 289.019 of 39 pet. betaalden na de waarschuwing en 171.803 of 23 pet. na de aanmaning en tegen 282.974 personen of 38 pet. een dwangbevel moest worden uitgevaardigd. Op grond van het vorenstaande is de minister van oordeel, dat, de waar schuwing behoort te worden afge schaft. Voor de belastingschuldigen zal die afschaffing geen bezwaar ople veren indien, zooals wordt voorgesteld, de termijn van drie dagen, in de aan maning genoemd, tot tien dagen ver lengd wordt; voor de belasting-admini stratie beteekent zij een belangrijke be sparing van arbeid, die ertoe zal bij dragen, dat de vervolgingen voortaan tijdig en regelmatiger zullen kunnen plaats hebben. De salarieering van de onderwijzers Onlangs zijn de heeren Ossendorp en Lamers, resp. voorzitter ep secre taris van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, op audiëntie geweest bij den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, ten einde met den mi nister de mogelijkheid te bespreken, de onderwijzers-organisaties in de ge legenheid te stellen, invloed te oefenen op de te verwachten wijzigingen in de salarisregeling voor de onderwijzers, nu het overleg in de centrale commis sie tusschen regeering en ambtenaren- centralen is afgesprongen. De minister beloofde het denkbeeld in den minister raad ter sprake te zullen brengen en heeft Vrijdag j.l. de toezegging gedaan, de vertegenwoordigers der verschillen de onderwijzersvereenigingen op kor ten termijn bijeen te zullen roepen, ten einde de door de regeering voorge stelde wijzigingen in bespreking te bren gen. Voorts zegde de minister toe, in overweging te zullen nemen het instel len van -een bijzondere commissie van overleg voor onderwijzers. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft be sloten, de verschillende onderwijzers- organisaties tot een bijeenkomst uit te LIij keek met verbaasden blik naar haar reiscostuum en reistaschje, en Henny, dien blik begrijpend, zeide haastig: „Tante Klarissa heeft mij weg gezonden, omdat ik mijn verloving met graaf Roleneck verbroken heb". „Is dat waar, is dat werkelijk waar, Henny?" riep Wackerath verrast uit, en een blijde glans gleed over zijn sympathiek, mannelijk gelaat. Henny was bleek geworden, toen zij,, hem met haar mooie, groote oogen ernstig aankijkend, zeide: „Geloofde U werkelijk, mijnheer von Wackerath, dat ik, na hetgeen gij mij van graaf Roleneck verteld hebt, nog zijn vrouw zou kunnen worden?" ,„Ik weet niet, wat ik geloofd heb, ik weet alleen,, dat ik het niet verdra gen zou hebben, jou als zijn vrouw te zien", riep Wackerath uit, met zoon nadruk, dat Henny diep blozend haar oogen neersloeg. „Ik moet U nog van ganscher harte danken, dat U mij den afgrond hebt getoond, dien ik tegemoet ging, gij hebt mij een oprechten vriendendienst bewezen", zeide zij met licht bevende stem. t i Een vriendendienst? Henny, je moet het toch wel begrepen hebben, dat het noodigen, ten einde gemeenschappelijk de door de regeering voori te stellen regeling te bespreken. laiumementen m Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 5 Sept. in Nederland uitgesproken 77 faillissementen tegen 74 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 3 Januari tot en met 5 Sept. 1924- 3086 faillissementen tegenove 2694 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, UIT DE PERS. Controle door de Vakbeweging. Over deze kort geleden bedachte vorm van arbeidsbesparmg voor de ar beid s-inspectie, door de besturen van den Nederlandschen R. K. Bond van handelskantoor- en winkelbedienden en van de Ned. Ver. van Chir. Kantoor- en handelsbedienden, 'heeft minister Aalberse daarna in een audiëntie aan de heeren Kupers en Stenhuis van het N. V. V. het voorstel gedaan hem in overleg met de andere vakbonden maar eens een bepaald plan aan de hand te doen, ter uitvoering van het geopperde denkbeeld. Zooals men weet is de bedoeling om de naleving der arbeidswet op te dragen aan de vakbonden. De daarvoor in aanmerking komende personen zullen dan politie-bevoegd- heid moeten erlangen. De vakvereenigingen doen het voor» komen alsof hier van een gemeenschap pelijk belang sprake is, doch de re dactie van de „N. R. Crt." is van andere meening en schrijft „Zijn de belanghebbenden werkgevers en werk nemers dan is het op/ zijn minst zon derling, dat alleen voor de vakbonden der arbeiders de controleerende taak wordt opgeëischt". Zij meent, dat er hier een groot ver schil is met de uitvoering van de soci ale verzekeringswetten, waarbij twee partijen de kosten dragen en zegt dan: Men zal echter gevoelen, dat men met ons het Lex dura, sed lex kan toepassen, zonder nu maar een ieder en iegelijk, die op het constateeren van overtredingen tuk is, op de onder nemers los te laten. Wij' komen hier mede tot een practisch bezwaar, dat zich tegen inwilliging van het gedaan verzoek verzet. Er is voor den contro leerenden functionnaris meer te doen, dan alleen feiten constateeren en, pro ces-verbaal opmaken. Wie tot de ar- beids-inspectie behoort, komt an ge regeld contact met de ondernemers. Van de takt en de coulance der contro leerende of inspecteerende functionna- rissen hangt veel af. Daarom ware het uit psychologisch oogpunt reeds fout den ondernemers vertegenwoordigers van vakbonden, met politiobevoegdhe- den toegerust, op het dak te sturen. Stel u bovendien voor, dat die onder nemer juist met den betrokken vakbond overhoop ligt in verband met een ge schil over de loonsvoorwaarden. Men, behoeft van de vakvereenigingen nog niets kwaads te denken, zoo men het niet alleen vriendschap was, die mij zoo deed spreken, besef je dan niet, dat mijn hart niets anders» voelt, en ik zelf over niets anders denk dan over jou, dat ik je liefheb warm en innig Hij greep haar hand en ging diep bewogen voort: „Ik weet, het is ver metel van me, je nu reeds van liefde te spreken, want ik ben je weet het arm en heb je geen huis aan te bieden, dat je waardig is maar wij zijn beiden jong, gezond en moedig zou er niet een weg zijn, die ons te zamen brengt, wanneer ik maar weet, Henny, dat jij ook iets voor mij voelt". Henny had haar tasch op den grond laten vallen. Zij leunde tegen een boom stam, sloeg haar handen voor haar oogen en brak in een heftig snikken uit. De spanning, de opwinding der laatste dagen en dit overweldigende ge luk het was te veel. Wackerath werd er verlegen onder, hij trachtte met zacht geweld haai' handen voor haar betraande gelaat weg te nemen. t Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1