STADSNIEUWS. Eechtszaken. Binnenland. Gemengd Nieuws. vereeniging en Veilingsvereeniging „K. B. en O." en het belangeloos afstaan van haar gebouw. Ook deelde men ons mede, dat door de cursisten die verleden jaar een di ploma ontvingen, onder deskundige lei ding voor de leden van de Veilingsver eeniging het fruit kan verpakt en ge sorteerd worden tegen een kleine ver goeding. Ierseke. Men schrijft ons: Door het koude weer der laatste dagen, is ook de temperatuur van het Schelde - water dalende, waardoor de groei der oesters, die tot heden vrij goed was te noemen, wordt belemmerd. Wanneer het dan ook niet spoedig warmer wordt en de temperatuur 't Scheldewater ver hoogt, dreigt er groot gevaar dat de pas gevallen (of beter geboren) jonge oes- terjes van dezen zomer, zullen verkwij nen en sterven, terwijl deze broedval dit jaar toch al zoo gering is. De voor raad van consumptieoe-sters zal dit sei zoen ook zeer klein zijn. Het was on der deze omstandigheden dan ook te verwachten, dat de Ver. Centr. Oester- bureau die 1.1. haar jaarlijksche, verga dering hield, de prijzen hooger zou stellen dan verleden jaar. Temeer daar ook uit Frankrijk en Engeland' be- richten waren gekomen dat ook in die landen de voorraden geringer zijn dan in 't vorig seizoen. Waar nog bijkomt dat Duitschland, dat enkele jaren) als afnemer was uitgeschakeld, nu reeds oesters vraagt en er gegronde redenen bestaan, dat het tot de afnemers kan worden gerekend. Het bestuursvoorstel vond dan ook algemeenen bijval om de prijzen voor dit seizoen vast te stel len voor de verschillende landen: voor Duitschland lichte imperialen f 12Q, eerste soort f 98,tweede soort f69,voor Engeland 13.10 p.st., 11.10 p.st., 9.10 p.st., 7.10 p.st., 5.10 p.st.; voor België 1300 fr., 1100 fr., 910 fr., 720 fr. en 525 fr. Waar de oesters dit voorjaar over 't algemeen veel kleiner uitgegroeid zijn dan andere jaren kon de vergadering zich vereenigen met de per| circulaire bekend gemaalde gewichten te handha ven. Men mag verwachten dat ook de out-siders doordrongen zullen zijn van het besef dat het hoognoodig is eens gezind te handelen en geen onderlinge voor elk zoo nadeelige concurrentie strijd te beginnen. Doch laat ons trach ten ietwat in de prijst te equivaleeren het verlies in de geringe voorraad. Laat ons toch vooral onder deze voor den handel gunstiger omstandigheden den ouden concurrentie-strijd toch niet weer beginnen, doch de leerzame zin spreuk betrachten„Gewaarschuwd zijnde, wijzer handelen". In de laatste vergadering der ge meenteraad werd nog een voorstel van M. Mol om een maximum-snelheid van 20 K.M. in onze gemeente in te voe ren, aangenomen. Maandag werden bewaarscholen geopend. De een op 't dorp (de Christ, bewaarschool) met 58 leerlingen, de tweede op den Dam (van wege 't Nut) met 61 leerlingen. De deelname was bij beide boven verwachting. In vrijheid gesteld W. H. R. 37 j., barbier te Ierseke, gedetineerd, verdacht van brandstichting, gepleegd te Ierseke op 24 Aug. j.l. Hansweert. De sleepboot „Cor" met twee schepen op sleeptouw, verloor op de Westerschelde bij Walsoorden zijn schroef en as. De sleepboot „Arie heeft de „Cor" hier binnen gebracht en de sleepschepen naar Antwerpen ge sleept. Het sleepsohip „Velasquez", dat 18 Juli 1.1. te Numansdorp zonk, is door v. d. Tak's Bergingsbedrijf ge licht en passeerde gisterenmiddag naar een werf in België. Na een bezoek aan Antwerpen te hebbei^ gebracht, passeerden gisteren voormiddag de drié Zweedsche onder zeeërs naar zee. Vlissingen. De heer J. G. van Nif- trik heeft ontslag genomen als wethou der en tevens als lid van den ge meenteraad. 's Heerenhoek. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor alhier, de heer J. M. C. Nuijen, thans te Moordrecht. Benoemd. Aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers te Middelburg zijn benoemd tot kweckelingen, de heeren: P. A. van der Pluijm; C. M. Rijkaard; J. Hegberg en J. Brevet, allen te Mid delburg; C. G. Maes; P. Dekker; A. J. F. de Bolde; C. M. van Oorschot en D. F. W. de Haas, allen te Vlis singen; J. A. Rijnberg en J. D. Fran ke, beiden te St. Maartensdijk; H. Dronkers te Sohore; J. Glerum en A. P. Sandee, beiden te Ierselce; L. A. van Damme te Kortgene; C. van der Linde te Biezelinge; J. A. Mol te Geersdijk; A. Kunst te St. Philips- land en C. A. A. Kouman te Rilland- Ba th. Griezelige vondst. Bij het afgraven van een deel der voormalige wallen van Rctranchement, voor den aanleg van een trambaan, zijn 6 menschelijke geraamten gevonden. Men vermoedt dat ze afkomstig zijn uit den tijd, toen bij Rctranchement, dat een versterking is geweest aan den mond van het voormalige Zwin, zee slagen werden geleverd, in het begin der 17de eeuw. Kort^eno. Maaudag i< het U.L. onderwijs hier begonnen in het gymna stieklokaal der O.L. school. Daar de noodige leermiddelen nog outbreken, kon men nog niet geregeld les geven. Het lokaal is ruim genoeg, doch door //galmen" zeer ongeschikt om er met 2 leerkrachten tegelijk les te gevtn. Een spoedige bouw van de U L. school zelf zal niet alleen aangenaam zijn voor de leerkrachten, maar tevens het onderwijs ten goede komen. Voor het toelatiugs.xaraen v. d. Rijkskweekschool voor onr erwijzers te Middelburg slaagde inej. Lena van Damme, alhier. Heinkenszand. Maandagavond gaven het fanfare gezelschap „Euterpe" en de zangvereenigiag „Ons Genoegen" een concert op de tent alhier ter eere van H.M/s jaardag. Een en ander bracht veel volk op de been. jubilèüm vroegere stadgenoot. In het tijdschrift „Water en, Gas" lezen we: Op 1 Sept. a.s. is. het 40 jaar gele den, dat de heer H. de Liefde, oud directeur der Gemeente-Waterleiding en directeur der gasfabriek te Culem- borg, werd benoemd tot directeur der gasfabriek te Goes. De jubilaris werd in October 1864 te Goes geboren, doorliep met goed gevolg de H.B.S. met 5-jarigen cursus te Hoorn, waar zijn vader, onder wiens eminente lei ding de zoon zich in het gas vak be kwaamde, destijds directeur der gas fabriek was. Reeds in 1884 volgde zijn benoeming tot directeur der gasfabriek te Goes, in welke functiet hij werk zaam bleef tot 1887. Van 1887 tot 1889 was hij wederom im Hoorn, ten einde zijn vader terzijde te staan in de directie van diens particuliere gas fabrieken. In 1889 werd hij directeur van zijns vaders fabriek te Culem- borg, als hoedanig hij than9 nog werk zaam is. In het waterleidingvak is De Liefde eerst jaren later gekomen. In de jaren 1900 tot 1919 volgde in de gemeente Culemborg de eene typhus- epidemie op de andere. Toen het Col lege van B. en W. op advies der Ge zondheidscommissie een Raadscommis sie i nstelde om de mogelijkheid te over wegen van een Gemeentelijke Water leiding, werd H. de Liefdei tot Ge meente-adviseur te dezer zake benoemd. Nadat tot oprichting van een waterlei ding besloten was, werd De Liefde be noemd tot directeur, welke functie hij bekleedde van 1910 tot 1923. In 1923 werd hij n.l. gekozen tot lid der Gedeputeerde Staten van Gel derland, en daar deze functie niet ver- eenigbaar is met het directeurschap der Gemeente-waterleiding van Culem borg, legde De Liefde laatstgenoemde betrekking neer. Voor de Visschers Door den penningmeester Zwarte- poorte van het comité der voetbalwed strijd, alhier gehouden ten bate van de betrekkingen der slachtoffers te Vlis singen, is een dankbetuiging ontvangen voor het toegezonden bedrag van f 67,75. Een Jubileum. Dinsdag was het 25 jaren geleden dat de heer P. F. Hoogesteger alhier werd aangesteld aan de destijds ge meentelijke Hoogere Burgerschool, als amanuensis. leder, die deze en dergelijke inrich tingen heeft bezocht, weet wat deze hulp bij de schei- en, natuurkundi ge vakken beteekent. De rechterhand van de theoretisch beter onderlegde leeraren in die vakken is soms nog té weinig gezegd, vaak vervangt hij beide handen van deze wetenschappelijke men- schen. Ook de heer Hoogesteger heeft niet onverdiend den roep van een bekwaam en ijverig man in zijn vak. Buiten de H. B. S. heeft hij zich bekend gemaakt door zijn hulp bij de wetenschappelijke lichtbeelden - voorstel - lingen, die in den laatsten tijd is over genomen door de hier gevestigd© bios coop. i Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag 2 Sept. waren aangevoerd: 15 loop varkens en 90 biggen. Hosanna. Maandagavond gaf bovengenoemd muziekgezelschap een uitvoering in de tuin van het Schuttershof, ter gele genheid van den jaardag van H. M. de Koningin. Het programma liet dan ook wel het karakter van dezen avond uitkomen. Het Wilhelmus, Heil Oranje, Prinses Juliana-marsch en het Zeeuwsch Volks lied kwamen daarop voor, alsook de Provinciale Rei uit Feestreien van Jan Morks, die zoo in den smaak viel, dat dit stuk gebisseerd werd. Jammer dat het ongunstige zomer weer zoovelen had weerhouden, naar dit uitstekende concert te gaan luisteren. Donderdagavond hoopt de Harmonie „Hosanna" een volksconcert te ge ven op de tent op de Groote Markt alhier, 's avonds om 8 uur. Het pro gramma vermeldt de volgende nummers 1. Salve Imperator, Triumphmarsch, Jul. Fucik; 2. Mazaniello, Ouverture, Ph. Manternach; 3. Um Herz und Hand, Valse de concert, C. Faust; 4. Provinciale Rei, uit „Feestreiën", Jan Morks; 5. Gitana, Fantaisie sur 1' opera, Balfe. Pauze. 6. Ouverture Italienne, E. Deneufbourg; 7. Heil Oranje, Fant. over Oud-HoU. liede ren, Valerius Coenen; 8a. Andante Re- ligioso, Landsman; b. Grande Marche Héroique No. 4, P. Francois; 9. La Flüte enchantée, Fantaisie sur 1'opera de Mozart, M. J. H. Kessels; 10. Prinses Juliana marsch, W. v. Erp. on ds lit. econ. afd. R.H B.S Tot op heden is door ouders van leerlingen en particulieren f 1000,bij eengebracht voor het fonds van de literair-economische af deeling aan de R. H. B. S. te Goes. SPORT. Athletiek. Naar men ons nog mededeelt, was de heer M. B. Schipper uit Goes bij de ath'letiekwedstrijden te Bergen op Zoom no. 1 bij los hoogspringen met 1.58 M. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg- In de zitting van Woensdag 3 Sept. 1924, werden de volgende vonnissen uitgesproken Wegens ontucht: J. C. P., 19 jaar, smidsknecht te Biezelinge, gedetineerd, 4 mnd. gevangenisstraf, voorwaardelijke proeftijd 1 jaar, met in vrijheidstelling. Diefstal: J. M,, 34 jaar, landbouwer te N. en St. Joosland, vrijspraak; L. C. v. L„ 38 jaar, arbeider te Colijns- plaat, gedetineerd, 6 mnd. gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Kantongerecht Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft J. A. M. uit Goes wegens fiet sen zonder licht veroordeeld tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Visschen zonder consentT. P. te Yerseke f 3 s. 3 d. h. Overtreding dienstplichtwetA. C. Je J. te Rotterdam f 10 b. s. 10 d. h. 's Avonds met motorrijtuig rijden zonder verlicht nummer en letter aan de achterzijdeH. H., D. S. te Krab- bendijke, C. Z. te Schore,- ieder f 5 s. 5 d. h. Loopen over verboden grondC. C. te Goes, G. K. te Kloetinge, ieder f 3 s. 3 d. h. Met motorrijtuig rijden zonder geldig rijbewijs: H. G. te 's Gravenpolder f 5 a. 1 week tsch. 's Avonds fietsen zonder lichtA. S. L. te Schore, A. de J. te 's Heer Abtskerke, T. T. te Baarland, C. de K. te 's Gravenpolder, J. C. te Waarde, 1). J. R. te Schore, B. B. te Kwaden- damme, ieder f 3 s. 3 d. h.J J. M. te Biezelinge, E. H. te Kapelle, ieder f 3 8. 1 week t.sch. DronkenschapP. R. te Yerseke, J. K. te Goes, ieder f 5 s. 5 d. h. G. v. B. te Goes f 10 s. 10 d. h. Door den Ambtenaar bij het Kanlongtrecht is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis tegen W. B. te Middelburg,wegens de veilig heid van het verkeer in gevaar biengen, door den Kantonrechter te Goes ver oordeeld tot f 25 s. 25 d. h. Sneltreinverbinding met den Ryn en Zwitserland. Met ingang van Maandag 1 Sept- zal dagelijks een doorgaande dag-snel trein rjjden van Amsterdam C. S. V. 8.6 voorm. Den Haag H.S.M, V. 7.22 voorm. en (Hoek van Holland) Rotter dam D.P. V. 7.57 voorm. over Nij- meg, nCranenburgKeulen en verder langs de Rijnroute naar Zwitserland. Wiesbaden A. 4.85 nam. Mainz A. 5.2 nam. Karlsruhe A, 7,54 nam. Basel Bad. Bf. A. 11,22 nam. Ge, eve A. 6.7 voorm., en in omgekeerde richting. In deze treinen loopen doorgaande rijtuigen le en 2e klasse naar en van Pranktnrt a. M., Mannheim—Basel en Geneve, zoomede restanratierijtn'gen naar en van Mannheim. De telefoonkabel Domburg-Engeland. De tweede telefoonkabel naar Enge land is bijna gelegd, alleen wordt voor de aansluiting te Dombnrg nog gewacht totdat het leggen van den kabel door particulieren grond, wat er ten deele z»l geschieden, is goedgekeurd. Faillissementen in Rederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopeu week, eindigende 29 Aug. in Nederland uitgesproken 79 faillissementen tegen 4C faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Aug. 1924 8009 faillissementen tsgm ver 2620 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een Schelde-Rijnkanaal De heer Gevaert, directeur van Brug gen eo Wegen te Brnssel, heeft aan La Dernière Heure eenige inlichtingen gegeven over de noodige werkzaamhe den van zijn Departement. Bij gebrek aau credieten zullen in afzienbaren tijd, zoo zeide hij, geen groote waterwerken worden uitgevoerd. Van de ontworpen kanalen in de Kern pen zal vooralsnog weinig komen. Thans wordt de vaart van Charleroi tusschsn Brussel en Clabecq bevaarbaar gemaakt voor schepen van 600 tons. Dit werk zal ongeveer 250 miilioen kosten. Om het steenkoolvervoer van het nieuwe bekken te verbeteren, wordt het gedeelte Autwerpen-Beeringen van het Kanaal Antwerpen-Luik verbreed. Van het eerste ontwerp vcor het Kanaal van Antwerpen naar den Rijn over Roermond naar Ruhrort is bepaald afgezien, wegens de heoge kosten. Veeleer zal de Schelde aan den Rijn verbonden worden door een Kanaal van Autwerpen naar Moerdijk. (Tel.i LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Verzending van oesters uit geheel Zeeland. In de maand Aug. 1924 werden verzonden, Naar Nederland 18900 oesters. Naar Duitschland 34500 Naar Engeland 11300 Te zamen 64700 oesters. In Aug. 1923 werden verzonden 53510 oesters. Gespaard door den bliksem. Bij een kort maar hevig onweer boven Harlingen is dezer dagen de bliksem geslagen in de woning van den brugwachter M. de Vries aan de Noorderhaven. Het dak is vernield, terwijl de voorgevel verzet is. De blik sem heeft tevens de hoofdkussens en matrassen van het bed, waarop twee kinderen lagen te slapen, verschroeid. Persoonlijke ongolukken zjjn niet voor gekomen. De schuld van de ramp te Heino Wat betreft de schuldvraag, wordt er op gewezen, dat het hier een ge heel nieuwe wagen betrof, dat het geen geregelde dienst was en dus geen controle kon worden uitgeoefend, dat vast staat, dat de bus stilstond, toen de brand uitbrak. Aan de ge broeders Doevelaar zal dan vermoede lijk ook worden ten laste gelegd, dood door schuld of het veroorzaken van brand, den dood tengevolge hebbende. Auto-ongeluk. Maandagnacht is op den Haagweg onder Wassenaar een auto, uit Den Haag gekomen en bestuurd door den heer De Graaf, wijnhandelaar te Leiden, in volle vaart tegen een woonwageu gereden. Een der b>ide inzittende» van de auto, de heer L. C. van Dijk, hoedenwinkelier te Leiden, kreeg ten gevolge van den schok een hersen schudding en is naar het Elisabeths- gasthuis te Leiden overgebracht. De auto en de woonwagen werden ernstig beschadigd. Van den wal in de sloot. Een schipper heeft te Vlissingen een Engelsche mijn, die was opgevischt, aangebracht. Toen men het gevaarlijke voorwerp naar buiten bracht om het te vernietigen, verloor men de mijn, die bij het hoofd in het water ver dween. De hoofdcommissaris van pohtie te Culemborg. Naar aanleiding van beschuldigingen en verdachtmakingen, voorgekomen in het Geldersche weekblad De Arbeid en gerii lit tegen den commissaris van politie te Culemborg, den heer J. Blok, wordt ons gemeld, dat het parket van den officier van justitie te Tiel, onder hetwelk Culemborg ressorteert, kennis genomen hebbende van de tegen den commissaris van politie le Co'em nug geplaatste artikelen, de daarin vervatte mededeeliogi'n als zinneloos en uit de lucht gegrepen beschouwt en ven oor deel is, dat genoemde commissaris van politie vrjj-uit gaat en hem geen enkel verwijt tref'. Commissares Blok is vertrokken met eeo, hem reeds vroeger verleend ge bruikelijk jaarlijksch verlol voor een maand naar hel buitenland, Bij het Zondagochtend medegedeelde communiqué van het Corresp. Bureau teekent het Volk aan „Het parket van den officier van justitie te Tiel toont in deze aangele genheid een lankmoedigheid, die wij van de Nederlandsche justitie niet ge wend zijn. In De Arbeid en in Het Volk zjjn tegen den Culemborgschen commissaris onomwonden beschuldi gingen uitgesproken, die alle aanleiding tot een vervolging gaven. Geschiedt dit alleen niet, omdat de actie tegen den commissaris een socialistische „Hetie8 is? Jacob Cats over verdorde Boomen in 1658. De heer F. W. Niemann zendt het volgende aan de N. R. Ct. Het heeft mij al lang verwonderd, dat nog geen stem uit het verledeu geklonken heeft over het achteruitgaan van iepen, enz. Dezer dagen vond ik het, waar het te vinden moest ziju, d.w.z. bij Jacob Cats, In de uitgave van Ouderdom, Buyten-leven en Hof gedachten op Sorgvliet 1658 slaat het op blz. 88 No. XVIII. ffOp 't gesichte van Boomen iu 't Haegsche Bosch, aan den top verdort zijnde". Wanneer ick door het Haegsche hos, Van mijn beroep een weynigh los, Of in de noeste velden dwaal, Soo vind ick eyeken boven kael, Doch elders groen en wel gestelt, Geljjck de gaefBte van het velt. Dit vind ick vremt dies vraegh ick dan, Ja vraegh hier gront en leden van, Eu 't geent tot antwoord wort gezeyt, Heeft na mijn oordeei goet bescheyt. Men houdt dal als de wortel raekt, Daar zij een derry gront genaeckt, Dat straks een deel daervan vergaet, En dat ook na de juysle maet De boom omtrent den hoogsten top, Vertoont een dorr'en kalen kop. enz. Ongeval met pleiziervaartuigjes. Zondagavond geraakte te Den Oever, (Wieringen) een tweetal pleiziervaar tuigjes vast op Lutjewaard, en vielen door de eb op zij, ze raakte» bjjm geheel onder water. Maandag werden de 2 inzittenden na een hangen nacht, door visscbers gered en met het schip te den Oever binnengebracht. Het weer in Augustus. Overzicht v»n het weer in Augustus medegedeeld door het Kon, Met. Insti tuut te de Bildt. Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche maximum temperatuur ruim 2 gr. Celsi us, het minimum bijna 1 gr. Celsius beneden normaal. In de laatste dek- kade was het maximum er zelfs 4 5 3 graden beneden. De regenval gemiddeld over het ge heele land bedroeg 120 m.M. tegen 80 normaal. De afwijkingen waren groot in Limburg en N. en Z. Holland, Texel had 214, Schaersbergen 206 m.M. Dergelijke afwijkingen hoewel zeldzaam komen ongeveer eens in de 10 jaar voor. In Aug. '12 bedroeg de regenval ge middeld 153 m.M. en was de tempe ratuur bjjns 3 graden beneden normaal. De Bildt had slechts 137 uur met zonneschijn, tegen 177 normaal. Aan banden gelegde vrijage. Men meldt uit Amsterdam: Na geheime zitting van ruim ander half uur werd door den gemeenteraad besloten tot wijziging van art. 36 der politie-verordening in dien zin, dat het verboden is: le. op of aan den open baren weg of op een voor het pubhek toegankelijke plaats of op eenige plaats, zichtbaar van den openbaren weg, op oneerbare wijze zich» te be vinden; 2e. in gezelschap met iemand van andere kunne te zitten of te liggen op of aan den openbaren weg, gelegen ten Z. van den Utrechtschert weg. Groote brand te Bergen op Zoom. „De Courantmeldt: Zaterdagavond toen heel Bergen op Zoom feest vierde ter gelegenheid van den verjaardag van

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2