N\ 104. Dinsdag 2 September 1024 111 jaargang BUITENLAND. AMMOMIAKZEEP Provincie-Nieuws. FEUILLETON Met slot Dyiijeck ABONNEMENT F'rijg per k vartul, in Goes f 2, buiten One» f X, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. «ome Uitgave Nawul. Vennootschap Üuesche Courant ADVEKTBNT1ËN r*u 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driem.il plaatsing irordt tweemaal berekend. Pamilieberichten L10 regels 1 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden ..ngenomea tot 13 nar voormiddHg. COURANT EEN MIJLPAAL. De rijksdag 'heeft Vrijdagnamiddag de verschillende Dawes-wetten en ook de spoorwegwet in derde lezing aange nomen. Aan de stemming over de spoor wegwet namen 441 van de 466 leden van het Huis deel. 314 stemden voor, 127 tegen. De meerderheid van twee derde was daarmee behaald. Ongeveer 50 Duitsch-nationalen hadden met de regeeringspartijen en de sociaal-demo craten voorgestemd. De regeeringspar tijen en de sociaal-democraten juichten minuten lang, terwijl de volkschen en de communisten een helsch kabaal maakten. I Als eindelijk alle stemmingen voor bij zijn stellen de communisten voor, de aangenomen wetsontwerpen slechts voor twee maanden van kracht te ver klaren en eerst een referendum te or ganiseer en, ten einde de bevolking in staat te stellen, zich voor of tegen de wetten uit te spreken. Het voorstel wordt verworpen. Ce volkschen eni de communisten stemden voor, de Duitsch- nationalen onthielden zich. DE OVEREENKOMSTEN VAN LONDEN GETEEKEND. De onderteekening van de protocol len van de overeenkomst van Londen heeft Zaterdagmorgen zonder eenig ver toon plaats gehad en hetgeen wordt be schouwd als het meest belangrijke in ternationale document sedert het ver drag van Versailles zal terstond in werking treden. De agent generaal voor de herstel betalingen zal op 1 September zijn ambt aanvaarden; zooals bekend is zal voorloopig Owen Young deze betrek king bekleeden. In de eerstvolgende we ken zullen de Fransche en Belgische regeeringen beginnen met het herstel van het economische stelsel in het be zette gebied. Tegen 12 September moet de douane-grens tusschen het bezette en eht onbezette gebied verdwenen zijn. Te Londen heeft de bereidwilligheid van de Amerikaansche regeering om Owen Young deze post te laten be zetten een goeden indruk gemaakt. Een vreugdevolle stemming is er in Engeland nog niet, daar men nog niet gerust is over de gevoigert, die een herstel van Duitschland zullen hebben voor den Britschen handel. Vooral kijkt men met Argus-oogen naar de gedragingen van Frankrijk in deze. De kali-overeenkomst tusschen dit land en Duitschland, betrekking hebbende op den afzet in Amerika en, blijkens een telegram onder deze ru briek, reeds gevolgd door een soort gelijke regeling ten aanzien van Tsje- cho-Slowakije; de besluiten inzake de Fransche kleurstoffen-nijverheid, waar door deze gedurende de eerstkomende vier jaren tegen dc Duitsche mededin ging wordt beschermd, hebben doen zinnen op mogelijkheden, om ook voor Engeland bepaalde voordeelen te ver krijgen. Het is niet onmogelijk, dat de regeering door dit drijven in een moei lijk parket komt. Waait bescherming tegen Duitsche mededinging staaft in vele gevallen gelijk met het heffen van invoerrechten en de arbeiders-regeie- ring is in de laatste maanden conse quent geweest, juist ten aanzien van de vermindering, resp. de afschaffing hiervan. Zelfs de bevoordeeling ten gunste van de koloniën is zeer belang rijk ingekrompen. Kloetinge. Vrijdagavond kwam dc Raad dezer gemeente in een openbare vergadering bijeen. Afwezig met ken nisgeving dhr. W. F. K. Lenshoek, en wegens ongesteldheid dhr. D. Sinke. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen'stukken: 1. van Ged. Sta ten een schrijven dat de verordening op de heffing van leges op jacht-actcn niet voor Kon. goedkeuring vatbaar is, daar als datum van inwerkingtreding 1 Juli 1924 is genomen, dusi voordat de verordening Kon. goedgekeurd kon zijn. Hieruit volgt dus dat dit jaar nog geen leges geheven mogen worden en de reeds betaalde gelden zullen worden teruggegeven.- Vervolgens komt in behandeling een verzoek van het bestuur van1 de stich ting „Fonds ter bevordering van den bloei der R. H. B. S. te Goes", om voor dc oprichting van een literair- econoniLSche inrichting aan die school een subsidie te mogen ontvangen) van 10 cent per inwoner, dus/ voor Kloe tinge ongeveer f 180 per jaar. De voorz. zegt dat do afdeeling dit jaar wel zonder subsidie zal tot stand komen, daar het vereischte aantal leer lingen wel aanwezig zal zijn. Dan be taalt het Rijk de koatenj ervan, doch j onder garantie, zoodat de vereeniging toch moet instaan voor de kosten, die ongeveer f8000 bedragen. Dhr. Trimpe vindt de belangstel ling in deze kwestie van de ouders der leerlingen niet groot. Ook deze kunnen een bijdrage verleenen. Er zijn onge veer 140 ouders en een bedrag zooals hij vernomen heeft van f 400 vindt hij zeer gering. Hij vindt dat de gemeente niet moet voorgaan, maar dat eerst de ouders der leerlingen alles in het werk moeten stellen f 8000 bijeen te brengen en dan zoo noodig de gemeente nog. Hij zal dan ook nu tegen stemmen om een subsidie te verleenen. Ook dhr. Straub is deze' meening toegedaan. Flij is van meening, dat wanneer een ouder voor zijne kinderen Middelbaar Onderwijs wensdht, hij ook zelf de kosten fan dat onderwijs moet betalen. En tc moer nog daar het meest kinderen van gegoede mensehen zijn die dc school bezoeken en die de kosten best zelf kunnen betalen. Ook komt cr ïfög bij dat de gemeente reeds een be drag van. f300 per leerling* moet be talen. I Dhrn. Eversdijk ca van Liere zijn het met het Fonds eens, dat, wanneer aan de R. H. B. S. in Goes gceq literair-economischc afdeeling tot stand komt vele leerlingen naar Middelburg zullen gaan en dat op den duur de R. H. B. S. tie Goes, te niet zou gaan, hetgeen te betreuren zou zijn. Dhr. Hoogstrate vindt de belang stelling van dc ouders ooit] niet groot, en sluit zich aan bijl het gesprokene van dhr. Straub. i Dhr. Straub zegt toch nog moeilijk zijn stem te kunnen bepalen, en stelt voor dit punt tot een volgende verga dering aan te houden, misschien zijn dan meerdere gegevens bekend. Hiertoe wordt met algemcene stemmen besloten. Daarna komt aan de orde het voor stel van B. en W. om dc woning be woond door D. Lankester, eigenaar Ls. Dekker, onbewoonbaar te verkla- DOOR ILZE - DORE TANNER. Nadruk verboden. Toen Henny door de prachtige gan gen liep, dei trap afdalende naar de laagste verdieping, om zic(h naar de kamer van haar tante te begeven, wist zij dat er nu een ingrijpende omme keer in haar leven zoul plaats vinden. Om nu nog vluchtig te overleggen, hoe zij zich houden zou, daartoe ontbrak haar de gewone kalmte, want de twee laatste dagen had zij te veel opwinden de dingen beleefd. Zij wist alleen, dat zij nu weer geheel en al zich zelf was, dat aanstonds ook tegenover haar tante en graaf Roleneck, zij alleen haar eigen gevoel zou laten spreken en stellig zou handhaven. Ze was nu weer Henny König, niet het schuchtere meisje, dat afhankelijk was van een rijke tante, die voor de verwezenlijking van haar plannen haar achternicht had uitverkoren, maar de vrije Henny, die niets verder bezat dan haar eigen persoonlijkheid. De zwakheid, die haar voor korten tijd nog zonder strijd de verloofde van graaf Roleneck deed worden, was nu overwonnen door een onzichtbare, ver lossende macht, en aan het) eenzame meisje, dat haar eigen toekomst ging redden, verscheen op dit oogenblik een visioen. Een visioen van twee trouwe oogen in een energiek bruin gezicht, waarvan zij de smartelijke, geringschat tende uitdrukking maar niet vergeten kon. En direct daarop zag zij een ander beeld voor haar oogen, een armelijk en toch vriendelijk landgoed, een rustige zonnige kamer en daarin een eenvou dige, fijne, sierlijke vrouwengestalte met vroeg grijs haar en lijdende, verouder de trekken. Eckart von Wackerath's moeder. Als een vredig toevluchtsoord voelde zij dit beeld naast de koudo pracht van het slot Dymeck. Zon der aarzelen, als gevrijwaard tegen alles, wat komen moest, legde zij haar hand op den deurknop en stond direct daarop tegenover tante Klarissa, die geelachtig bleek en met van toorn fon kelende oogen in haar leuningstoel zat. De gravin vergat zelfs ini de opwin ding van het oogenblik, Henny eerst door haar lorgnet te bekijken, zooals anders haar gewoonte was. Achter den stoel van de gravin stond graaf Ro leneck, en ouder gewoonte, reikte Hen ny hem, nadat zij „goeden morgen, tan te Klarissa", gezegd had, met een zacht „goeden morgen graaf Role neck", haar hand, die zoo koud als ijs was. Het gezicht van den graaf was nog een weinig bleeker dan anders,, zijn oogen hingen met verterenden gloed aan de bevallige meisjesgestalte, ter wijl zijn verstand hem toch eerlijk toe fluisterde: „Hoe kon je en zelfs aan ren, met een termijn van ontruiming vafi één jaar. Wordt met) algemeen© stemmen besloten. Vervolgens wordt de begrooting 1924 gewijzigd. Uit het rapport der Commissie tot nazien der gemeenterekening over 1923 blijkt dat de rekening tot geene opmer- kingjen aanleiding heeft gegeven. Met algbmeene stemmen wordt besloten de rekening 1923 voorloopig vast te stel len met een totaal in ontvang op f63422,45 cn in uitgaaf op f62374,95, alzoo met een goed slot van f 1047,50. Vervolgens leest de voorz. het rap' port voor van de Commissie tot nazien der rekening 1923 en begrooting 1925 van het Burgerlijk Armbestuur alhier. De Commissie is van oordeel, dat er gezinnen in het Armhuis vertoeven die daar niet thuis behooren, terwijl door 3 gezinnen slechts f 1 huur per week betaald wordt. Door deze zeer lage huur worden genoemde bewoners weerhouden naar een andere woonge legenheid om te zien. Verhooging der huur zou daarom zeer gewenscht zijn. Hierop wordt medegedeeld, dat het Burg. Armbestuur reeds stappen doet om de bewoners (3 gezinnen) het Arm huis te doen verlaten. Voorts heeft de Commissie de op merking gemaakt, dat de tarieven van het Algemeeai Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom belangrijk lager zijn dan die van hel Gasthuis to Middelburg. deneken, dit onschuldige meisje na je woeste leven, tot je vrouw te willen maken? Is Henny König niet te goed om de vriendin cn geliefde te zijn van een ouden man, die het leven genoten heeft, kon zij haar vriendschap voor je, in het huwelijk bewaren, wanneer ze je ware leven kende, en was* het niet je plicht geweest, haar dat voor de verlo ving te vertellen?" Maar dat was toch ook niet mogelijk. Zelfs de lichtzinnig ste man liet zulke reine meisjesoogen niet graag in de diepten, van het leven kijken. Graaf Roleneck, die reeds veel minnaressen verloren en zonder treu ren opgegeven had, voelde een zeld zame smaflt bij de gedachte, dat Henny werkelijk voor hem verloren was, zijn eergevoel als man, kon niet toe laten, dat hij haar door overreding van meening deed veranderen. 1 De gravin hield Henny's brief aan den graaf in haar smalle, gele hand. Haar stem klonk wreed en heesch, toen zij vroeg: „Is jc dat ernst, wat je in dezen brief geschreven hebt, Henny Antwoord slechts één woord: ja of neen". „Ja, tante Klarissa!" Zonder aarze len, zonder beven kwamen deze woor den van Henny's lippen. „En waarom zeide je dat dan niet dadelijk, toen graaf Roleneck omi je hand vroeg en zich tot je ouderj wendde?" Een vluchtige blos bedekte een oogen blik Henny's bleek gezicht: „Omdat ik zoo zwak was, dat ik' mij door alles, wat mij toen zoo plotseling overviel De Commissie geeft in overweging voortaan de goedkoopste inrichting te nemen. Na nog enkele opmerkingen wordt de genoemde rekening goedge keurd met een totaal aan ontvangsten van f 22452,60 cn aan uiigaven van f 17837,87, alzoo met een batig slot van f4614,73. Ook de begrooting 1925 van genoemd college wordt goedge keurd met een totaal aan ontvangsten en de uitgaven van f 17588,82. In behandeling komt een verzoek van de ingezetenen der gemeenbe om plaat sing van een lantaarn en, verplaatsing aan den weg den Tolvan den Bosch. Daar deze straat weinig verlicht is stellen B. en W. voor* het verzoek in te willigen. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Hierna sluiting. Rilland-Bath. Vrijdagmorgen verga derde dc Raad. Afwezig met kennis geving dhr. Rruijnzeel. Mededeeling wordt gedaan van proces-verbaal van kas-opneming. Een adres van den Ker- kcraad der Ned. Herv. Kerk betref fende enkele uitlatingen van den voor zitter, eenige vergaderingen terug over de armenverzorging wordt terzijde ge legd. Afgezien van het feit, dat de ge- heele Raad en de voorzitter toen een zelfde standpunt innamen, is dit adres hier niet op zijn plaats. Elk lid, zoo mede dc voorzitter zijn vrij in hun mee- ningsuiting. Ten aanzien van het per ceel grond, dat de Raad) besloot te verkoopon voor sdJioolbouw, vragen God. Staten of dit in de toekomst ook voor de gemeente van beteekenis- kan zijn. B. en W. herinneren er aan, hoe dhr. van Boven in dei vorige Raads vergadering dit punt reedis ter sprake bracht. B. en W. zijn van oordeel, dat in de naaste toekomst uitbreiding ter plaatse moeilijk te wachten is, daar de uitbreiding gezocht wordt in noorde lijke richting, waar het gemeentelijk bouwterrein ligt. Bovendien zou art. 16 der Begraaf wet een belemmering zijn voor uitbreiding teh plaatse, waar men de school stichten wil. Dhr. van Boven doet het genoegen, dat Ged. Sta ten dezelfde vraag stellen, door hem ben vorigen male geopperd. Men/ kan natuurlijk niet op de ontwikkeling der gemeenlè vooruitloopen, doch, waar de Raad zich op het standpunt stelde om enkel het geheele terrein te verkoopen vraagt dhr. van Boven of het niet raadzaam zou zijn om bijv. een strook van 3 M. te behouden. De voorz. is van meenfcig, dat men hiermede toch geen bepaald doel op Ihet oog zou hebben en wijst nogmaals op, die be zwaren, die daar aan uitbreiding zou den in den weg staan. De Raad ver- eenigt zich met het standpunt van B, en W. Door de Commissie tot nazien der rekening, bestaande uit dhrn. van Boven en Kalle, wordt bij' monde van den eerstgenoemde rapport uitgebracht, dat getuigt van waardeering voor den liet overwinnen. Ik kwam er niet toe, mijn eigen ware gevoelens te laten spre ken. Dat was een groote onrechtvaar digheid tegenover graaf Roleneck, maar tevens een onvergeeflijke fout, die ik zelf bewerkt heb, maar nu ik tot inzicht ben gekomen, dat ik uit over ijling een misstap begaan heb, wil ik deze weer goedmaken. „Een misstap! Hoor toch eens, graaf Roleneck mijn nichtje noemt het een misstap, wanneer zij de erfge name van mijn bezittingen wordt en de vrouw vain een haar liefhebbenden man met een ouden, deftigen naam, een mis stap,die ze kan goedmaken". Haar stem klonk luid en onnatuurlijk, haar ge dwongen lachen akelig schril! „Wat zeg je daarop Henny?" Ze waaide zich met haar zakdoek wa't koelte toe. „Deze misstap zou mijn ongeluk ge worden zijn tante Klarissa en ik ben nog zoo jong ik wilde toch zoo graag gelukkig zijn". Graaf Roleneck's oogen lieten de gestalte van het meisje niet los hoe weinig moest zij van hem houden, wanneer zij de verbreking harer verlo ving als een geluk beschouwde. Zij sloeg de oogen op en gaf graaf Roleneck nogmaals de hand: „Ilc kan niet anders, graaf Roleneck ik moet toch de waarheid zeggen, ik ik kan niet anders. i „Je kan niet anders nu goed dan ontgaat je ook mijn erfdeel er zijn gelukkig nog inlichtingen eni ge stichten, aan wie de rijkdommen van arbeid van ontvanger en ambtenaar ter secretarie. Overeenkomstig het advies der commissie wordt de rekening voor loopig vastgesteld met een bedrag aan inkomsten van f 99525,10 en een half, aan- uitgaven van f 93956,70, en alzoo met een batig slot van f 5568,40 en een Ibalf. Wijziging wordt gebracht int de begrooting voor 1924. Aangeboden wordt de gemeente-begrooting voor 1925. In de commissie tot nazien der rekening en begrooting van het Burger lijk Armbestuur worden benoemd de heeren A. Butijn en P. Bruijnzeel. Aan de orde komt een adres van het bestuur der stichting „Fonds teq be vordering van den bloei der Rijks IToo- gere Burgerschool te Goes", om een bijdrage ineens van f 0,10 per inwoner uit de gemeentekas, teneinde een lite rair-economischc afdeeling aan de R. H. B. S. te kunnen instellen. B. en W. wijzen in hun prae-advies op het nut van het onderwijs aan; zoodanige afdeeling, dat meer algemeen vormend is en gunstig afsteekt tegen de eenzij dige opleiding aan de R. H. B. S. in de laatste jaren. Zij zijn van mee ning, dat dit onderwijs in het alge meen een toekomst heeft. Wat de kos ten-verdeeling aangaat, betreuren B. en - W. het, dat niet is rekening gehouden met de positie van die gemeenten, die tengevolge van hun ligging dei leerlin gen over verschillende R. H. B. Scho len. verdeelen. Zij kunnen dan ook geen vrijheid vinden den Raad tei advisee- ren de bijdrage vast te< stellen op den voet, als in het adres aangegeven, daar van de 9 H. B. S. scholieren 8 naar Bergen op Zoom gaan en slechts één de Goesche R. IT. B. S. bezoekt. Toch zijn B. en W. niet ongeneigd ook per inwoner bij te dragen en daardoor de beteekenis der R. H. B. S. tc Goes voor de streek te erkennen. Zij stellen dan ook voor 25 pet. per inwoner te berekenen en 75 pet. per leerling, waarom zij den Raad in' overweging geven een subsidie van f71,06 toe te staan. Ook zoo verkeert Rilland-Bath nog in ongunstiger conditie dan) an dere gemeenten, van waaruit slechts één R. H. B. S. wordt bezocht. Dhr. van de Sande is van meening, dat de ouders der leerlingen maar wat meer moeten doen, het gaat hen aan en zij hebben niet meer dan f 400 bijeenge bracht, terwijl sommigen niets doen. Buitendien zijn er nog wel vereenigin- gen in de gemeente, die subsidie zou den willen hebben. Dhr. van de Sandc zal dan ook tegenstemmen. Dhr. van Boven kan met de strekking van het prae-advies van B. en W. accoord gaan, hij is doordrongen van, de waar de der nieuw te stichten afdeeling. Aan de berekening der bijdrage, zooals die door B. en W. wordt voorgesteld, geeft hij de voorkeur boven die van het bestuur der Stichting. Dhr. van Boven vraagt nog eenige inlichtingen omtrent het onderwijs. De voorzitter bestrijdt gravin Dymeck, als erfdeel heel wel kom zullen zijn en» jij jij kunt dan weer in huis het onderwijzers dochtertje zijn, dat moet stoppen en koken en de kostgangers voor het exa men voorbereiden. Je kunt dan natuur lijk ook met een onderwijzer trouwen, voor een klein onderwijzershuishouden zul je wel goed zijn, voor een grafelijk huis heb je je onwaarig getoond. Ik zal aan je moeder schrijven, dat je de volgende week thuiskomt; nadat jc je hier zóó gedragen hebt, zul je wel in zien, dat je bier niet langer blijven kunt". I „Zeker, tante Klarissa, ik zal uw gastvrijheid niet langer aannemen „Voor het eerst sprak nu de graaf: „Mevrouw de gravin moest niet zoo streng voor juffrouw Henny zijn, ik mag hier toch wel een goed woordje doen voor juffrouw König wat een memsch niet kan nu,, dat kan hij niet", hij slikte een paar keer krach tig, want hij dacht er ineens aan, hoe vurig zijn gestorven moeder, 15' jaar geleden gewenscht had, dat hij1 aan zoek gedaan had om een aardig baro- nesje dat hem toentertijd beminde met zoo'n dwepende liefde, zooals dikwijls heel jonge meisjes die voor oudere, door vrouwen verwende mannen gevoe len toen hij zijn moeder, die hij zoo ongaarne pijn deed, ook had gezegd: „ik kan het niet", eni geweten, dat dit „ik kan liet niet" zijn) recht was, dat niemand hem bestrijden kon. kWordt vervolgd.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1