ALLERLEI. onin/diijfs i\eder landsch Landbouw - Comité 1884 -1924. Do volgende week, op 3 September zal liet Koninklijk Nederlandseh Land- bouw-comité zijn 40-jarig bestaan her denken. In de op 28 September 1883 gehou den algemeene vergadering van de Hollandscho Maatschappij van Land bouw werd bij acclamatie besloten, dat de Maatschappij het, initiatief zou nemen, door aaneensluiting van de be staande landbouw organisaties tot de op richting, van een Nederlandsche ver- eeniging van den landbouw te geraken. Directe u tvoer van oiuie kippen en jonge hanen uit Zeelayid naar Berlijn De speciaal-wagon is aangekomen cn wordt Donderdag aan het station Mid delburg geladen. De gelegenheid tot aflevering is opengesteld van half tien v.m. tot 3 uur n.m. en wel van half 10 tot 12 uur voor landbouwers en an dere pluimveehouders, daarna ook voor pluimveehandelaren tot de wagon ge vuld is. Eenden kunnen met dezen wagon niet mee, alleen oude kippen en jonge hanen, (tenminste 3 maanden oud), to taal 1500 stuks. De Hollandsche vertegenwoordiger der Berlijnschfc firma zal aanwezig zijn en zal uitbetalen 75 ct. per K.G. le vend gewicht, aandien wagon gewogen. Verzocht wordt de dieren bij voor keur denzelfden morgen vroeg eerst op te vagen cn in te pakken en voor verpakking te gebruiken kevies of krat ten en die niet dicht te dekken. In ge sloten kisten treedt spoedig broeiing op, waardoor de kwaliteit der d eren spoedig vermindert en zelfs heel gauw ziekte ontstaat. Dc dieren worden los in den wagon geladen, ieder krijgt dus zijn eigen verpakking weer mee terug. Domburg. B. VAN ASPEREN VERVENN E. lepziekte. Zoo men vyeel acht prof. Stomps het vrijwel uitgesloten, dat er inderdaad sprake kan zijn van een bij verschillen de boomsoorten tegelijkertijd uitgebro ken ziekte; immers elke boomsoort heeft haar eigenaardige sch.mmelsoori, dio ziekte verwekken kan. Hij gelooft eer aan een invloed van de wat in de war zijnde seizoenen. Of hij ook de z.g. iepziekte aan deze oorzaak toe.- schrijf t bleek niet duidelijk. Zoo ja, dan vindt hij in E. de Léon, die over de iepziekto in de Brusselsche Soir schre.f wel een verklaard tegenstander. „De iep is een boom die snel groeit en zich met een overvloed van bladeren tooit. Hij dient ter versiering van tal onzer wegen. Helaas is de iep bij ons voor altijd veroordeeld. Een verraderlijk schild- vleugelig insect, scolytus genaamd, ver woest ze den eeneri na den anderen. Het dringt door tot in het hart van den boom. vernietigt het sap en weidra valt de schors af,duizenden gaatjes ontbloeiend, dio bet insect in den boom geboord heeft. Tc Stockel zijn reeds tienlallen boomen gestorven en anderen, niet vergeelde bladeren en neerhangende tak ken ziet men reeds aan, dat ook zij door do vreeselijke plaag zijn aangetast. Onze openbare lichamen en zonder twijfel zal het boschbeheer hun in dit opzicht nauwkeurige instructies geven hebben tot plicht geen iepen meer to planten en die, welke onze wegen versieren, ten spoedigste te verhangen." Binnenland. - De positie der ambtènaron Zondagmiddag is te Doetinchem een openbare protestvergadering gehouden, uitgaande van het Comité van Neutraal Overheidspersoneel en het Comité .ter behartiging van de Algemeene Belan gen van Overheidspersoneel. Deze bijeenkomst was de eerste van eCn serie van circa 40 landdagen, die alom in den lande tegen de positie- verslechtering der ambtenaren zullen worden belegd. Sprekers waren de heeren D. J. Tie- pen uit Amsterdam en H. v. Giessel uit den Haag. De vergadering was slechts matig, bezocht. (Hbid.) Petroleum-boringen. Nadat de boring te Corle bij Win terswijk op last van den Rijksopspo ringsdienst van Delfstoffen een ontijd'g einde gehad heeft, wordt thans, naar do „Tel." verneemt, door Mijnbouw- kundiga Werken een nieuwe proefbo ring verricht, n.l. tusschen Lichten voorde en Groenlo. Binnen enkele dagen zal bovendien begonnen worden met 'n tweede boring, door dezelfde maatschappij uit te voe ren. l. Deze boringen geschieden in een t r- ciiif waarvoor door genoemde maat schappij concessie tot exploitatie is aangevraagd. Het Masher. Naar wordt vernomen zal binnenkort het „Masker", maandblad voor too- neel en dans, weer verschijnen, op nieuw onder leiding van Simon Koster. Rechtszikm Kantongerecht Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft wegens het berijden met een rij wiel van het niet verbreed gedeelte, van den Boulevard Bankert te Vlissin- gen 'tusschen 2 en 10 uur des Zondags o.a. veroordeeld: J. M. v. E. en- A. B., beide te Goes,- tot f3 boete? subs. 3 dagen hechtenis; P. v. d. V. te Krui- ningen tot i 2 boete subs. 2 dagen h. F. C. J. M. v. V. to Goes tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. I'roviiu ie-?:kuv5S. De tournee der Zuid- Bevelanders naar Noord- Holland en Friesland. Betreffende de in alle opzichten goedgcslaagdö tournee der Zuid-Beve lander 9 naar Noord-Holland en Fries land, vernemen wij nog de nadere bij zonderheden Op den eersten dag 14 Augustus werden te Alkmaar enkele beziems-s waardigheden bezocht, alvorens naar Bergen werd gegaan, waar het eerste concert met groot succes werd gege ven en een krans werd aangeboden als blijk van waar doer ing voor de over komst en het gebodene. Nadat de nacht te Alkmaar was door gebracht, werd de Zuiderzee overge stoken om via Stavoren Leeuwarden to bereiken, waar de heer Houteka- mer met zijn gezelschap officieel werd verwelkomd en waar des middags op gereserveerde tribuneplaatsen het Con- cours-Hippique werd bijgewoond. In de eere-ronde als slot van het concours 1 reden dc boerinnetjes mede, wat na tuurlijk een aardigen aanblik gaf, voor- aL voor hen, -die met het Zeeuwsche cosluuni weinig of niet bekend waren. In de dagen van verblijf te Leeuwar den kregen de leden van het koor ge legenheid een bezoek te brengen aan den „Pier Pander tempel", het Friesch museum en de „Oldenhove". Van dc gegeven uitvoeringen in Friesland's hoofdstad dient speciaal vermeld die voor de wcczen uit het Burgerweeshuis. Een zilveren plaquette was het bewijs van de waardeering der Leeuwardens. Tijdens het verblijf te Plarlingen, \verd een autotocht aangeboden, om de omstreken»; der stad te Leeren kennen. Tijdens dien tocht werd een bezoek gebracht aan de modelboerderij van den burgemeester van Harlingen, met grooto belangstelling namen de Zeeu wen kennis van deze pracht hoeve. Ook te Heerenveen was de afwis seling een autotocht, die een drietal uren duurde en die zich uitstrekte tot Beestcrzwaag. Tijdens deze rit werd o.a. het prachtige Oranje-woud in oogenscliouw genomen. Deze tocht zal zeker bij elk der deelnemers in dank bare herinnering blijven. Flier wetrd een. krans aangeboden. Een bij Drachten gedachte zeiltocht kon door het slechte weer niet door gaan, de aangeboden souvenirs, voor ieder afzonderlijk en voorzien van het wapen van de gemeente, zal echter zor gen dat ook deze plaats niet vergeten wordt. Trouwens ook een watertochtje, dat zoo typisdhFriesch -s.en zou den deelne mers niet onthouden worden, want te Berguin kon den volgenden middag met twee motorbooten geruimen tijd over het Bcrgumer meer worden rondge zworven. De laatst bezochte plaats was Veen- huizeni en daar stonden de leden van het zangkoor verbaasd over de mooie inrichting van deze kolonie, en niet het minst over de flinke concertzaal. Dat ook in deze omgeving de komst werd gewaardeerd, bleek uit het aanbieden van een verguld zilveren plaquette met do volgende inscriptie: „Veenhuizcn's huklo aan het streven der Zuid-Beve landers. De tocht eindigde op 24 Augustus en heeft een diepen indruk achtergelaten wat betreft de schoone Friesche land ouwen, en niet het minst ook door de buitengewone hartelijke ontvangst, wel ke dc „Zuid-Bevelanders" alom moch ten genieten. Zooals boven gezegd de tournee heeft dan ook in alle opzich ten aan het doel beantwoord. Niet on mogelijk is het, dat het volgend jaar een groep Friezen een tegenbezoek aan Zeeland zullen brengen en dan zeker niet minder hartelijk welkom zullen zijn als dc Zeeuwen dit blijkbaar in Fries land waren. Het verblindend licht van auto's. De politie te Vlissingen 'heeft, na dat eenigen tijd geleden geverbaliseerde au to-bestuurders door den Kantonrech ter te Middelburg van rechtsvervolging waren ontslagen, den strijd tegen het rijden met verblindend licht in de kom der gemeente op nieuw aangepakt. Grootcndeels in tegenwoordigheid van den Kantonrechter en den ambte naar van het O. M., is tegen meer dere aulo-bcstuurders thans verbaal opgemaakt en zullen deze zichWoens- dag 3 September voor tien Kantonrech ter te verantwoorden hebben. Ierseke. Zondagavond werd een deel onzer gemeente opgeschrikt door hrand- gerocp. Er bleek binnenbrand te zijn bij den barbier Remmé. Bereidwillige handen hielpen de zaak spoedig blus- schen, zoodat de spuit niet uit moest rukken. De bewoner was afwezig, Al leen de kinderen waren thuis. De po litie heeft de zaak in handen. Nader meldt men ons: Reeds Zondagavond is de bar bier R(emmé) in arrest gesteld, ver dacht van brandstichting in zijn wo ning; na 't afleggen van een gedeelte lijke bekentenis, is hij Maandag naar Middelburg vervoerd. Hansweert. De heer M. de Weert, assistent der Dir. Bel. alhier, is met in gang van 1 September a.s. verplaatst naar Rotterdam. Ituittue. Uinifdagmiddag had de 64-jarige A. Verboten, heihaas, wonende te Mad: en Drimmelen, het ongeluk bij het verplaatsen van een paal op de havenwerken alhier, dat de paal kantelde en tegen zijn been terecht kwam, waardoor zijn been brak. Or. liondeliiik verleende genees kundige behande'ing, daarna is hij naar Middelburg vervoerd. Ovczand. Dinsdagavond, op de thuisreis uit Gees, bad P. R, het ongeluk met zijn vrachtauto van den dijk te rijden. De auto weid erg beschadigd. Een der medelijdende personen kwam onder de auto in de sloot terecht en bezeerde zich zoo danig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. SCHOOL EN KERK. Ned. tierv. Kerh. Wegens beroep naar Zierikzee, waar hij a.s. Zondag zijn intrede zal doen, hield de predikant G. J. van Waar- d mburg van Hansweert voor een stamp volle kerk zijn afscheidsrede naar aau- leiding van Philip. 1 vers 27. Door den Consulent Ds. Jonker te Biezelinge werd de scheidende leerasr toegesproken namens de Ring-predi?an- ten, de gemeente en de Kerkelijke Besturen en werd hem toegezongen Ps. 121 vers 4. Ten slotte hield de President-Kerk voogd, de heer W. A. De Bla^y, een toespraak ouq den algemeen geachten predikant te danken voor alles wat hij gedurende zijn verblijf te Hansweert had gedaan en werd gezongen Gez. 254 vers 3. Aangenomen de toezegging van be roep naar Hansweert, door ds. A. G. B. ten Kale, hulpprediker te Heemstede. Sport. Gymnastiek. Hij de door de pymnaetiekvereeni- sii'f? „Sparta" te Bei gen op Zoom ge houden athletiekwedstiijden ter gele genheid van haar 80-jarig bestaan, wtrden o.a. de volgende prijzen behaald Hordenloop 110 M., t.o. 2 M, Schip per, Volharding, te Goes, in 22 sec. speerwerpen, no. 3, J.r Krman, S. S. S. te Kloetinge, 28.41 M.Duitsche Driesprong, no. 2, J. Karman, 11.76 M. en M. Schipper, Volharding te Goes 10,85 M. Afstandsrit Oostende-Spa. De uitslag van de derde snelheids proef is: 1. Pahud de Mortanges, Ne derland, 14 17 min. 2, ïionvalet 14.50 min. Luitenant van der Goes 12 met 22 min. EiaduiUlag1. Robin (Belg'ë)6 Pahud de Morlahges (Nederland)10. Van der Goes (Nederland), Luitenant Pahud de Mortanges ont ving bovendien een zilveren beker en jonkheer van der Goei eveneens een beker. Bij de prijsuitreiking werden woorden van grooten lof tot de Nederlandsche deelnemers gesproken. Sport of gevecht. Waterpolo is een schoone sport mits ze door sportmen wordt beoefend. Is dat niet bel geval dan ontaardt de zaak spoedig in een vechtpartij. Zoo iets gebeurde bij den wedstrijd vajr de L'beilule de Paris tegen de S.C.U.C. Het publiek had zich blijkbaar op een hevig gevecht grprepaieerd want de toeschouwers wa:en voorzien van aller lei lawaai makende instrumenten, van het eenvoudige fluitje tot claxons en autohooirs toe. De wedstrijd, die door een vrij zwak scheidsrechter werd ge leid, had zou'n frisch verloop, dat aan het eind slechts 6 van de 14 spelers bun zwempak nog aan hadden, boven dien zaten de meeste spelers vol met bloedige krabben, zoodat men e'kaar niet had gespaard. De Li bel luie de Paria won het gevecht met 2- 1. Verordening tot uitvoering der Jachtwet-1923. Bij het uitoefenen der afzonderlijke jacht op waterwild zsl alleen mogen worden gejaagd op en langs het water en op lage, raoprassige g-ondeu, en zal zulks bepaald verboden zij» op bouw en hooi anden, tut het gewone jacht» veld beh torende, waarvan de ocgst nog niet is afgeloopen Ook het jagen op rijsbermen en bekleedsels van het buitenta'ud der dijken is onder de uitsluiting begrepen. ~STADSMSÜ WS. Deskundig onderzoek. „Dc Zoom" deelt mede, dat Vrijdag het parket uit Breda een onderhoek in stelde ter plaatse, waar op 26 Juli liet auto-ongeluk bij Woerisdrecht ge beurde* waarbij wijlen de heer J. J. de Jonge te Goes ernstig werd ver wond. Alle getuigen waren hiervoor opgeroepen. De heer P. A. Lief- broer uit Bergen op Zoom werd als deskundige gehoord. Veemarkt. Ter markt van 26 Augustus 1924 waren aangevoerd 22 loopvarkens en 52 biggen, GEVECHT MET EEN TIJGER. Sedert eenigen tijd, zoo lezen wij in „Het Noorden", was een zwarte* pan ter gesignaleerd in de dessa Patalan- gan, district Mandirantjan. Het beest maakte deze contrijen onveilig en had het, voornamelijk op klein vee gemunt, zonder nochtans de kans te hebben ge had er eentje te verschalken. Zondagavond verliet een inlander zijn woning en nauwelijks buiten gekomen vloog de panter, die in den omtrek rondsloop, hem aan, denkende een mak kelijke prooi in dezen te vinden. De inlander was echter met een mes gewapend en blijkbaar van een krach tige constitutie, zoodat het ongure beest een hard gelag te betalen kreeg. Na een tamelijk langdurig gevecht, waar bij de onverschrokken kerel verschei dene wonden opliep, wist hij met zijn mes den aanvaller dermate te bewerken, dat het dier dood neerzeeg. Op de uitnoodiging tot opneming in het ziekenhuis ter herstel der kwetsu ren had hij slechts een hautaine nega tie; hij zag meer heil in de kracht van inlandsche kruiden, waarmede hij zijn wonden behandelde. IS CONTACT MET MARS BEREIKT? Masbewoners op aarde. Een draadloos telegram uit Londen meldt, dat uit Canada bericht is ont vangen, dat de marconisten van het draadlooze station, te Point Grey ge heimzinnige teekens hebben gehoord, een vreemde groep geluiden die in geen enkele code voorkomt. De luiste raars in Engeland berichten ook, dat zij vreemde signalen hebben gehoord. Geleerden van naam hebben echter weinig geloof, dat resultaten zullen wor den bereikt. Astronomische denkumdigén wijzen er^p, dat men in Engeland wei nig zal kunnen waarnemen, daar Mars zich aan den Zuidelijken hemel bevindt en dus door een ongemakkelijk-dichte atmosfeer moet worden waargenomen. Zij verklaren voorts, dat ze nog nooit een schijn van bewijs hebben gevonden, dat er redelijke wezens op Mars wo nen. Zij laten 'het onderzoek dus ge heel over aan de deskundigen der draadlooze. Andere geleerden, zooals Sir Oliver Lodge en prof. Low, verklagei) dat, hoewel het misschien mogelijk is ver binding te krijgen met Mars, we waar schijnlijk op die planeet zouden te doen hebben met levensvormen, die volko men van de onze verschillen en dus niet zouden kunnen ingaan op aard- sche mededeelingen. Prof. Low, die iederen nacht luistert om te trachten teekens op te vangen, die de aarde zou den kunnen bereiken tijdens de periode van den koristen afstand tot Mars, zegt dat het niet onmogelijk is dat de Marsbewoners reeds te midden van ons zijn. Hij zegt: Mars is ouder dan de aarde en de geografische en atmos ferische toestanden zijn zoo verschil lend van de onze dat ze tot een gene ratie moeten hebben geleid van een type, dat geheel afwijkt van het aard- sche. Het is mogelijk dat de Marsbe woners zoo gevormd zijn, dat het men- schelijk oog ze niet kan waarnemen. Wij weten dus niet of zich niet reeds Marsbewoners op aarde bevinden en of zij misschien ons „houden zooals wij paarden en koeien houden. Ons oog is alleen geschikt om gen van zekere dichtheid en vorm w te nemen. Toch moet men gereg trachten met Mars te spreken en waar te worden of zich daar leve wezens bevinden, al is het waarsch lijk hopeloos, dat resultaten worden reikt. Üt'intUiti iSieuvvs. Aitto ongelukken Maandagavond omstreeks 9 uur he er een aanrijding met doodelijken loop plaats gehad op het Spui in D Haag. Een tot nu toe onbekend g bleven vrouw van ongeveer 60 ja wilde de straat oversteken en werd to door eem passeerenden taxi gegrepe Een dokter kon slechts den dood co stateeren. Do auto en de bestuurder, de zijn naar het hoofdbureau van polit gebracht. Uit een onderzoek bleek, d de auto absoluut in orde was. M meent dat de chauffeur geen schuld a het ongeval heeft» Deze is dan ook het onderzoek vrijgelaten. Het lijk van de vrouw is naar h lijkenhuis op de algemeene begraa plaats vervoerd. Zaterdagmiddag om kwart over 1 kwam de motorrijder, B. uit de Lang Viele te Middelburg de Markt o rijden, hij moest een groote bocht ma ken, omdat enkele daar staande per sonen» ondanks herhaald toeteren nie uit den weg gingen, en kwam daardoo op een. viertal meters van het trottoir dat juist verlaten was doqr de 35- jarige mejuffrouw D. gebqren W. wonende aan de Winterstraat. Deze schrok van den motor e,n ging dan links dan rechts, de motorrijder kon hierdoor ook geen uitweg vinden en reed dq juffrouw aan, die zoo ernstig kwapi te vallen, dat zij eqn ernstige rechter beenbreuk bekwam en op medisch ad vies pér rijwielbrancard naar het Gast huis weM vervoerd. Gedurende onge- veer een kwartier had de ongelukkige op de steenen gelegen, en hadden om- wonendenj door -het brengen van kus sens en vatn een glas water getracht het leed zoo veel mogelijk te verzach ten. Uit het voorloopig politic-onder zoek blijkt, dat de motorrijder geen schuld had, terwijl een deskundig on derzoek van den aanvankelijk in be slag genomen motor uitwees, dat deze geheel in orde was. Peg en. Tengevolge van de stormen van de laatste dagen is een deel van Bristol ondergeloopen. In sommige huizen in de buitenwijken staat bet water tot de eerste verdieping. Huisraad en piano's drijven op de golven „als wrakstuk ken op zee". Te Stapieton is een jongen van 8 jaar bij het baden in de rivier door den stroom meegesleurd en verzwolgen. Ook op de tentoonstelling te Wem bley heeft de regen schade aangericht. In de muziekafdeeling werden verschil lende instrumenten beschadigd. De Zuid-Afrikaansche vertooning in het stadion moest worden uitgesteld, de „Zoeloes" werden door den regen blank geschuurd. Voor verschillende paviljoens \s tonden mannen blootvoéts gereed om de dames over het onder geloopen terrein naar droge plekken te dragen. 0?igeluk op de Rijn Zaterdagavond is op den Rijn bij Duisburg het scheepje Nordster, toen het van een sleep was losgemaakt, door de sterke stroom tegen een ander schip terecht gekomen eq doormidden gebro ken. Pe Nederlandsche schipper ty. Kuyper, zijn vrouw en drie kinderen, die in de kajuit wareu, zijn verdronken. Twee knechts, die op het dek stonden, vielen overboord, doch konden gered worden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet geheel duidelijk; men zegt dat er een misverstand tusschen den kapitein en den schipper is geweest over de aan legplaats. - Ernstig ongetyk. Op fcen overweg nabij Beilen zijn gis termorgen een paard en wagen door den D-trein die uit Groningen kwam, gegre pen en vermorzeld. De landbouwers Koerts en fvoning uit Swiggelte werden gedood. Het paard en een der slacht offers zijn bijna een K.M. meegesleurd, Een kerk ingestort. Door een hevigen storm is de katho lieke kerk te St. Patrick in den staat Louisiana ingestort kort voor het begin van den dienst. Talrijke kerkbezoekers werden onder de puinhoopen bedolven. Er zijh 9 fcloodeq en 9 zwaargewondeq, Noodlottig Ten huize van den heer Hof te Terwispel is' Zaterdag een treurig on geluk gebeurd. Er vertoefden twee anti- militairisten, die Zondag op een bijeen- te Wijnjeterp zouden' spreken. Een van hen had een browning, waarvan hij de werking aan den ander verklaarde. Toendezelaatste.de heer Blaauw, on- 1 r

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2