N\ 103. Donderdag 28 Augustus 1024 111 jaargaog BUITENLAND. 22 FEUILLETON Het slot Dynjeck Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes* f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond «OfSCHE Uitgave Naam). Vennootschap Gocsehe Conrsnf ADVERTENTIËN »*n 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Hleenwena A Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur Toormlddt»-;. COURANT DE LONDENSCHE BESLUITEN, IN DE FRANSCHE KAMER. In de Fransche Kamer heeft Herriot een boeiende rede gehouden waarin zijn standpunt ten opzichtte van de voor stellen aan Duitschland werden uiteen gezet. Zijn politiek die geheel tegen gesteld aan die van Poincaré is, ge richt op herstel van de goede verhou dingen en geneigd tot schikkingen, heeft in de Kamer gezegevierd. Nadat. Loucheur voor de radicale partijen en Paul Boncour voor de so cialisten had verklaard, dat hunne par tijen met de voorstellen accoord konden gaan, omdat zij den weg baanden voor een bevredigende regeling van het scha,- devergoedings-vraagstuk, werd met 336 tegen 204 stemmen een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Duitsch-nationalcn bedreigen nog altijd de aanneming der voorstellen. Hun hoofdblad heeft zelfs te kennen gegeven, dat dit kabinet maar moest verdwijnen. Mocht daardoor voor de Spoorwegwet geen meerderheid zijn te vinden, dan zal desniettemin de regee ring de Londensche voorstellen onder teekenen en na ontbinding van den Rijks dag afwachten of de dan te houden verkiezingen hare houding niet zullen billijken. De stemming over de Spoorwegwet zal Donderdag (heden) kunnen plaats hebben. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. In de Westelijke zóne heeft een ko- lonire na een hevig bombardement Por ta aangevallen. De rechtervleugel ruk te tot de hoogten die Lorna beheer- schen. De vijand werd afgeslagen en had groote verliezen. Van de Span jaarden werden 5 officieren gedood. Volgens de Matin zou generaal Pri ma de Rivera, het hoofd van het direc torium, onlangs, bij zijn bezoek aan de Spaansche zóne van Marokko aan den Franschen generaal De Chambrun, met wien hij le Elksar een ontmoeting had, gezegd hebben, dat Spanje besloten was het Rif te ontruimen en slechts de stellingen Tetoean en Melilla te be^ houden. DE STAKING OP DE FRUIT EN GROENTENMARKT TE LONDEN. Maandagochtend al heel vroeg heb ben groepjes stakers een cordon gelegd om de fruit- en groentenmarkt in Co- vent Garden (Londen) ten einde te beletten, dat de marktkruiers het werk zouden hervatten. Er zijn geen onlus ten voorgevallen. Bevin, de leider der transport-ar beiders, heeft de bootwerkers verzocht DOOR ILZE DORE TANNER. Nadruk verboden. Als een stortvloed vielen deze drin gende smeekende woorden over Henny (en zij voelde wel de waarheid, die zij verkondigden, zij voelde echter ook de macht van de genegenheid, die den jongen, aan arbeid gewenden, practi- schen man, deze woorden tot haar deed zeggen. Met neergeslagen oogen was zij naast Wackerath voortgeJoopen. Toen hij zweeg en zij zijn oogen op zich voelde rusten, sloeg zij ze nog dieper neer. Het was haar onmogelijk nu in die oogen 'te zien. Haar stem beefde, toen zij sprak: „Ik dank u, mijnheer von Wackerath maar ik moet uw woorden als niet gehoord beschouwefiik ben reeds met graaf Roleneck verloofd". Ze was bleek geworden, en één oogenblik streden medelijden en veront waardiging in Eckart von Wackerath om den, voorrang maar de veront waardiging zegevierde; dus ook zij, die hij voor zoo heel anders gehou den had, was voor het goud en, deni glans gezwicht, was zóó in dezen ban gedwongen geworden, dat zij zelfs voor de werkgevers mede te deelen, dat zij geen fruit en groenten zullen transpor teeren, totdat de staking van de markt kruiers van Covent Garden geregeld is. Bevin verzocht antwoord op Dins dag om een gezamelijken boycot te kunnen organiseeren. RUSLAND. De Dni deelt mede, dat een door de St.Petersburgscho gouvernementeele af- deeling van volksgezondheid ingesteld onderzoek naar den gezondheidstoe stand van de arbeiderskinderen beneden den 14-jarigen leeftijd heeft uitgemaakt, dat 82 pet. daarvan tuberculeus is. Hoewel St. Petersburg steeds heeft bekend gestaan als een stad, waar zeer veel tuberculose voorkwam, is dit per centage niettemin hooger dan verwacht werd. Naar de Dni uit Moskou verneemt hebben de gouvernementeele uitvoeren de comité's te Saratof, Tsarytsin en Astrakan bij de centrale autoriteiten ge klaagd over de ten eenenmale onvol doende hulp, welke aan deze door mis lukking van den oogst getroffen streken wordt verleend. Volgens een bericht uit Helsingfors (uit anti-bolsjewistische bron) zou de toestand in Zuid-Rusland op het oogen blik al niet veel beter zijn dan in heft jaar 1921de stations zijn overstroomd met vluchtelingen. Russische boeren met hun gezinnen, die letterlijk vechten om een plaats in de treinen naar het Noor den en soms dagen lang wachten op reisgelegenheid. Hier en daar zouden botsingen tusschen deze vluchtelingen en het spoorwegpersoneel zijn voorge komen. Het Rosta-bureau meldt nog, dat het volkscommissariaat van financiën een ontwerp voor een heffing-in-eens ten bate van de bevolking der noodlijdende districten heeft opgesteld. Salarisherziening van het Rijkspersoneel. Het Comité van neutraal overheids personeel (C.N.O.P.) en het Comité ter behartiging van de algemeene be langen van overheidspersoneel (A.C. O.P.) heeft een manifest aan de Ne- derlandsche burgerij gericht, waarin zij schrijven Terwijl sinds Sept. 1922 'tdiHirtepe.il zich met groote hardnekkigheid hand haaft, heeft het overheidspersoneel aderlating op aderlating moeten onder gaan. Zij werden de slachtoffers eener stelselmatige sluiitpostpolitiek. Zóóver heeft men durven gaan, dat minister Colijn in de Kamer en in zijn bekende Bilthovensche rede moest erkennen, dat de salarissen reeds beneden het be- hoeftepeil waren neergedrukt en eerder voor verhooging dan vogr verlaging in aanmerking moesten komen. Zijn de ambtenaren dan paria's onzer een huwelijk met een man, zooals graaf Roleneck, niet terugschrikte. „Ah", zei hij terugtredend, „zeker, dan heb ik u, juffrouw König, niets meer te zeggen,, vaarwel!" En beleefd groetend, met bleek gelaat, verwijderde hij zich en volgde den door de zon) beschenen weg door de dennen naar den Olmenhof, niet eenmaal keelt hij om, dof klonken zijn langzaam weg stervende voetstappen haar in de ooren. Henny was verslagen het was haar of de grond onder haar voeten wegzakte, ze leunde, naar steun zoe kend, tegen een boomstam. In gedach ten herhaalde ze Wackerath's woorden Jdus zulk een afgrond ging zij tege moet. Gravin Roleneck zou ze worden en daarvoor zich verkoopen met lichaam efe Kiel, voor altijd voor lange* lange jaren misschien, aan dezen man, die haar zoo vreemd en zoo veraf was, aan wien nog niet de minste klopping van haar hart behoorde? Het was alsof zij den slotzin uit haar moeders brief las neen liefhebben kon zij graaf Roleneck niet nooit, en duizendmaal liever wilde zij thuis Henny König blijven. En Wackerath! Nu niet aan hem denken hoe smartelijk was zijn blik geweest, dien hij voor het laatst op haar gericht had! Alles in haar was als verbrijzeld ze voelde zich niet in staat, eenl be sluit te nemen, en wist toch, dat zij een besluit nemen moest. Langzaam, als droeg zij een zwaren samenleving, dat een dergelijke poli tiek mag en kan worden gevoerd? Wil men dan met alle geweld den goeden naam, welken het Overheidspersoneel geniet, doen plaatsmaken voor de slechte reputatie van sommige buiten- landsche ambtenarencorpsen? De boog kan ook te strak gespannen worden. De regeering schijnt door te willen zetten. Zij heeft den minister van marine be last met nieuwe salarisverlagingen voor te bereiden, tengevolge waarvan na alle mogelijke andere verslechteringen als een aanmerkelijke werktijd-verlen ging etc. voor gehuiwden en kostwin ners het loonpeil 23 cn een half pet. lager zal moeten worden, dan in Maart 1919, bij vergelijkbare duurte werd vastgesteld, terwijl voor de ongehuwden geen enkel limiet in acht genomen schijnt te zullen worden. Zoodanige kortzichtige politiek Van de Nederlandsche regeering moet van onberekenbaren invloed op de dienst- prestatie der ambtenaren zijn, en het is daarom dat ondergeteekenden op tredende namens de twee grootste al gemeene comité s t.w. het comité van Neutraal Overheidspersoneel en het comité ter behartiging van alg. belan gen van Overheidspersoneel een be roep doen op de Nederlandsche* bur gerij, om met de ambtenaren samen te werken, ter voorkoming van het onheil, dat den ambtenaarsstand en dus ook den diens staat tc worden (toegebracht. Ambtenaren Raden van Arbeid. De besluiten van de Raden van Ar beid te Breda en Zutphen om geen ver mindering toe te passen op de salaris sen van de ambtenaren van die raden, alsmede het besluit van den Raad van Arbeid te Leiden om de eerste 1000 gulden! van elk salaris van verlaging vrij te stellen, zijn door de Kroon ver nietigd. Ver lof soofficieren In de a.s. wintermaanden (Novem ber tot en met Februari zullen in verschillende garnizoenen wederom tweemaal per maand bijeenkomsten voor verlofsofficieren worden gehou den, teneinde hen op de hoogte tqf doen blijven van hun wapen door de behandeling van reglementen en voor schriften met daarin aangebrachte wij zigingen, zoomede door het houden van voordrachten en van eenvoudige oefe ningen op de kaart; het ligt in het voornemen, aan het einde van de cur sussen een kaderoefening in het terrein te houden. De deelnemers reizen in 's rijks dienst, en in bijzondere ge vallen kunnen verblijfkosten vergoed worden. Zij zijn vrij om bij de bijeen komsten in uniform dan wel in burger- kleeding te verschijnen. De Rijwielbelasting. Een meevaller voor de, schatkist. Naar „De Standaard" verneemt, overtreft het aantal rijwielen het oor spronkelijk geschatte aantal van één last, ging zij door de wegen van hefc park naar den burcht terug. Henny voelde, dat het haar onmo gelijk was, aan het diner rustig tegen over tante KLarissa te zitten, terwijl er zulk een storm van gevoelens in haar streed. Ze liet zich met ondrage lijke hoofdpijn verontschuldigen. En toen liep ze rusteloos in haar kamer rond, af en toe de handen, aan haar pijnlijke slapen brengend. Het besluit stond nu heel vast en helder voor haar geest, dat zij nooit de vrouw van graaf Roleneck zou kunnen worden. Niet alleen wegens de bijzonderhe den, die Eckart von Wackerath haar vandaag over den graaf had verteld, maar ook omdat zlij zich nu bewust geworden was, dat haar hart aan dien man, ginds op den Olmenhof behoor de, en die nu wël vol verachting alle gedachten aan haar uit zijn hoofd zou zetten, die denken moest, dat zij zich voor glans en geld verkocht had, dat zij bang was voor eenvoud en arbeid en buiten de engte van het ouderlij 1 huis trachtte te blijven. Had zij eigenlijk niet altijd van hem gehouden van den eersten dag hun ner kennismaking af cn desondanks was ze toch de verloofde van graaf Roleneck geworden Maar zou het niet mogelijk kunnen zijn, dat de graaf haar niet oprecht liefhad Dan 'had zij ook geen verachting te millioen aanmerkelijk en heeft de Rijks munt opdracht gekregen voor den aan maak van een tweede millioen rijwiel plaatjes. Herstellende. Naar de N. Arnh. Ct. verneemt, is het Tweede Kamerlid mr. Boon, die eenigen tijd ernstig ongesteld te Spa had gelegen, vervoerd naar het zie kenhuis te Velp. Zijn toestand is voor uitgaand. Nederland* en België Volgens een bericht uit Brussel aan de N. R. Crt. is men daar in poli tieke kringen va,n meening, dat bij de samenkomst van de ministers van bui- tenlandsche zaken te Genève het wel mogelijk zou zijn dat tusschen de be trokken ministers besprekingen worden aangeknoopt omtrent de geschillen tus schen België en Nederland. Valorisatie van varderingen in Duitschland. Een der medewerkers in Duitschland aan de N. R. Ct., schrijft over bo venstaande o. m. Nu doet zich echter in den laatsten tijd dikwijls het geval voor, dat zoowel van Duitsche als van buitenlandscho zijde ook van den kant van Neder landsche noodlijdenden voorstellen worden gedaan om markenvorderingen, in welken vorm dan ook, door de be taling van een bedrag in goudmark te voldoen. De beurzen worden tegenwoordig met geruchten aangaande deze kwestie over stroomd. Nu eens heet het, dat de re geering ook de staatsleeningen wel wil gaan valoriseerendat de regeering staats leeningen opkoopt, dan weer wordt een voor valorisatie gunstig voorstel be kend en een anderen keer hebt het, dat de regeering de goedkeuring van de Duitsch-nationalen op de besluiten van Londen wil trachten te verkrijgen door haar toestemming tot een hoogere valo risatie te geven. Het gevolg van al deze geruchten, waarvan er nog dozijnen kunnen worden aangehaald, is steeds weer een op en neer gaan van de koer sen van staatsleeningen, pandbrieven enz. Positiefs is echter op het oogen blik niet veel te zeggenAlleen dit, dat men goed doet, niet zonder zeer grondige informatie (bij de Nederland sche kamer van koophandel te Fran- furt a,.d. Main) op het oogenblik tot bindende overeenkomsten te besluiten. Nederland en België. Uit Brussel wordt gemeld: Bericht wordt dat heden (Woens dag-) middag minister Hijmans den Nederlandschen gezant alhier zal ont vangen. Men bevestigt, dat er op gerekend kan worden, dat Paul Hijmans te Ge nève met minister Van Kamebeek eeni- ge Belgisch-Nederlandsche kwesties zal bespreken. dragen, moe&t zij hem ook smart be rokkenen. Wat zouden haar ouders wel zeg gen? Haar vader, die zoo streng en rechtvaardig dacht. Wie zou het kun nen begrijpen, dat zij de verloofde van den graaf geworden was zonder liefde, en dat zij nu haar woord brak, zonder dat hij eenige schuld tegenover haar droeg. Kon zij dan ooit zeggen, dat de woorden van een anderen man over haar verloofde haar hadden gebracht tot het besluit, haar verloving te ver breken? Zou zij dan ooit Eckart von Wackerath's naam uit kunnen spreken, zonder daarbij gelijktijdig haar liefde te verraden? En tante Klarissa? Henny rilde toen zij aan haar dacht. Zij hield niet van tante, het was pf zij een gevoel van antipathie, ja van weerzin tegen haar had, en t,och zij had haar vriendelijkheden bewezen had haar in haar Kuis opgenomen, had haar en de haren rijk willen maken Henny was haar daar beslist dankbaar heid voor schuldig. En nu? Henny wist, dat gravin Dymeck het haar nooit zou vergeven, wanneer zij den graaf afwees. Dan was alles uit de toekomst plannen van haar broers, vaders vreug de over het feit, dat Het leven van zijn geliefde vrouw nu gemakkelijker zou wordenen zij zou weer thuis haar moeder moeten helpen. Bij de gedachte aan haar moeder kwam het ineens in Monument van mr. Goeman Borgesius De onthulling van het monument van mr. H. Goeman Borgesius, op het Prins Hendrikplein in den Haag, zal, naar het „Vaderl." meldt, vermoede lijk eind October plaats hebben. Een zangkoor zal daarbij zingen. Bij ongun stig weer zal de plechtigheid in de Oranje;sociëteit plaats vinden. LANDBOUW, VEETEÈLT EN VISSCHERIJ. Verpaehtingsvoorwaarden Het Tweede Kamerlid dhr. Weit- kamp heeft tot den Minister van Fi nanciën de volgende vragen gericht: 1. Is de klacht in de vakbladen (zie Zeeuwsch Landbouwblad, als ook de Veldbode van Zaterdag 16 Aug. j.L, artikel, geliteld: „Een fossiele ambte naar") juist, dat bij de verpachting van Rijksgronden onder de gemeente Rilland-Bath (Prov. Zeeland) van Rijkswege geheel met de landbouwwe tenschap en de practijk strijdige ver paehtingsvoorwaarden zijn gesteld? 2. Zoo ja, is dan de Minister be reid, bedoelde verpachtingscondities te wijzigen en, om herhaling te voorkomen, bij verdere eventueele gelegenheden de in de betrokken Provincies bestaande landbouworganisaties of» de door die organisaties ingestelde pachtbureaux te Inspectie aardappelen van Frankrijk en Duitschland. De inspecteur, hoofd van den Plan- tenziektenkundigen Dienst, N. van Poe teren, brengt in het „Z. Landb. blad" ter kennis van hen, die voor hun naar Frankrijk en Duitschland te exportee ren aardappelen een gezondheidscerti ficaat van den Plantenziektenkundigen Dienst wenschen te ontvangen, dat de- z€) certificaten slechts afgegeven wor den na inspectie der zending. Aanvragen tot inspectie moeten ge richt worden minstens twee etmalen voordat deze inspectie moet worden uitgevoerd, tot de volgende kring-ambte naren i Voor Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland: J. Adema te Goes, tele foon No. 101. Bij de aanvrage tot inspectie moet worden opgegeven: het land waarheen zal worden geëxporteerd. Nauwkeurige aanduiding van plaats en uur van inla ding, te verzenden hoeveelheid. Voor Frankrijk: naam en adres van den geadresseerde. Voor Duitschland: plaats van be stemming, soort en hoeveelheid der te verzenden aardappelen. De kosten van inspectie bedragen f3,50 per wagon of per 10000 K.G. en f2,50 per halve wagon, te voldoen bij de afgifte van het certificaat, waar voor nog 10 cents wordt berekend. Het inzenden van onvolledige opga ven en het niet tijdig aanvragen van inspectie, kan tot vertraging in de af gifte van certificaten aanleiding geven. Henny op: Zij zou wel de eenige zijn, die haar dochter begreep, zij zou in het geheel niet boos zijn, aan haar hart zou zij kunnen uitweenen en uitrusten. En toen Henny aan haar steeds zachte, verstandige goedheid dacht, kwamen de verlossende tranen, en zij weende den laatsten twijfel, het laatste dralen van haar hart weg. Toen haalde ze haar schrijfmap voor den dag en begon aan graaf Roleneck te schrijven. j x Beste vriend. Dezer dagen zeidet ge tegen mij, dat gij mijn beste vriend wildet zijn. Ik her inner u heden aan deze woorden, en verzoek u, mij te willen begrijpen. Ik kan nooit uw vrouw worden, want het is mij nu heel duidelijk geworden, dat ik niet van u houd en nooit} van u zal kunnen houden. En ik kan niet de vrouw worden van een man, aan wien mijn hart niet behoort, mijn leven zou daardoor vernietigd worden. Tracht te vergeten. |l Uw i 1 HENNY KöNIG. Zij adresseerde en verzegelde den brief en besloot, hem den volgenden morgen heel vroeg aan den tuinman ter bezorging te geven de eenige ge dienstige geest op Dymeck, dien zij vertrouwde. Den dag van morgen zou dan allicht de laatste zijn, dien zij op Dymeck doorbracht. Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1