School en Kerk. Biünrïiiand. Provincie-Nieuws. Kunst en Wetenschap. Buitenlandsch Nieuws niet alleen alle vrijheid en concurren tie, maar mengde zich op vreemde wij ze in de dingen, die buiten den kring der achtbare raadsvergadering moes ten blijven. Nog. in de helft der vorige eeuw b.v. nam de raad een besluit, waarbij het tarief voor de barbiers vastgesteld en het scheerloon bepaald werd, onder bijvoeging, dat niemand op eene boete van vijftig gulden bene den dat tarief scheeren mogt. De zorg voor de zedelijkheid ging zoo verre, dat men herhaaldelijk eene ordonnantie gaf tegen het vloeken maar het rijmt slecht met deze zorg als .men bepalin gen maakte als deze, dat in het Gast en Manhuis geen accijns van den bran dewijn zou behoeven betaald te wor den, mits dit vocht bij den vader van het gesticht werd gekocht. Foto's van U.K.li. Prinses Juliana. Het foto-atelier A. W. Verschoore alhier, dat opdracht had gekregen foto's te maken van Hare Kon. Hoogheid met de Zuid-Bevelandschen, die haar hielpen bij het verkleeden, en van het groepje dat de Zuid-Bevelandsdke rei dansen uitvoerde, heeft heden telegra fisch toestemming gekregen tot het in den handel brengen daarvan. De foto's zijn bizonder goed ge slaagd, wat bij het ongunstige weer, tijdens de opname, al een bizondere prestatie is. Voor nadere bizonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Wedstrijd V.o.V. Bij een door de Vereeniging van Raden van Arbeid uitgeschreven wed strijd voor de Vrijwillige Ouderdoms- verzekering, behaalde de Raad van Ar beid te Goes den hoogsten prijs, n.l. den eersten in de Afdeeling A. Door de agenten van dezen Raad was dus in het vierde kwartaal 1923 het hoog ste bedrag aan weekrenten per 1000 zielen bereikt. Een mooie prestatie, welke óók bewijst, dat de V. O. V. in bedoeld gebied zeer gewild is. De verwording der Jeugd. Van dhr. W. van de Visse, die blijkt de pleegvader te zijn van den jongen, in ons vorig nummer onder bovenstaan- den titel genoemd, ontvangen we.een schrijven, waarin hij verklaart, dat de schuld in dit geval niet alleen bij den steemengooier lag, daar deze, die niet eenige kornuiten zat te visschen, daar in werd gehinderd door den jongen in de roeiboot, die op hun verzoek daar mee niet wilde eindigen. Ook zou hij geen politiezaak er van hebben gemaakt, wanneer dadelijk door v. d. H. „een veeg rond zijn oorenwas gegeven", doch deze deed dat pas 4 weken later, na den jongen op zijn werf te hebben gebracht en terwijl de jongen daarop niet bedacht was. Wij nemen natuurlijk van dhr. W. van de Visse, gaarne zijne^uiteenzet ting van de toedracht der mishandeling qp. Dit geeft aan dit speciaal geval wel een ander karakter, dan in het algemeen bij dergelijke baldadigheid voorkomt. De hoofdstrekking van ons betoog blijft evenwel dezelfde kracht behou den, alleen blijkt, jammer genoeg, de gelegenheid, die wij hebben aangegre pen om onze opinie daarover eens te zeggen, niet de gelukkigste te zijn ge weest. Het gooien naar mensc'h en dier is een kwaad, dat wij overal ontmoeten en gewoonlijk zonder dat daartoe eenige aanleiding wordt gegeven. Dat er in dit geval volgens de uit eenzetting van den jongen Van de Visse wel aanleiding was gegeven, ver ontschuldigt nog niet een zoo gevaar lijk bedrijf. Wij zien en hooren telkens van er gerlijke gevallen van baldadigheid, waarbij nu eens de zwanen^, dan weer de jonge eendjes in de Vest het moe ten ontgelden. De ramen in de Groote Kerk leg gen ook een sprekend getuigenis af van de vernielzucht der jeugd en uit de Haven zijn ons nog dingen bekend, die, al moge toevallig ditmaal de schuld niet geheel aan de zijde van den stee- nengooier zijn geweest, toch het door ons beweerde in het vorig nummer overigens wel van kracht doen blijven. Serenade Dinsdagavond bracht „Hosanna' een serenade bij dén heer P. C. Labrijn. Aan den oproep om ook de vereenigin- gen aan deze huldebetooging te doen deelnemen, hadden verschillende afge vaardigden en leden gehoor gegeven. Nadat door „Hosanna" een nummer geblazen werd, voerden verschillende personen het woord, om den heer La brijn te danken voor de ikeurige en zorg vuldige voorbereiding, waardoor de ge houden hulde-betooging te Middelburg zoo schitterend slaagde. De heer Labrijn dankte voor die woorden en herinnerde nog eens aan het werk dat verricht is, door de sec retaresse van het Prov. Comité, mej. Donner, wie eveneens een deel van de hulde toekomt. i l Nadat het Wilhelmus en het Zeeuw- sche Volkslied gezongen waren, wer den verscheidene heeren binnen genoo- cligd, terwijl „Hosanna" een verfris- sching gebruikte in Hotel „Tivoli". DE KERMIS. De kermis heeft ook dit jaar weer een gr.oot aantal vermakelijkheden, zoowel op de Markt als in verschillende gelegenheden tot zich getrokken. Nog niet alles was gisteren aanwezig, maar enkele leege plekken zullen, na,ar we vernemen, nog worden aangevuld. Het is echter al wel de moeite waard. Komen wij bijv. op de Beesten markt, dan zien wij dat deze bijna ge heel is ingenomen door de reusachtige keurig ingerichte danstent, welke voor velen hier al geen onbékende meer is, waar men door de nieuwste muziek en een spiegelgladde vloer ten dans wordt genoodigd. Op de Vlasmarkt treffen we aller eerst een Velo-drome, waar zij, die de kunst van fietsen nog niet bezitten, zonder gevaar van te vallen, een toertje kunnen doen. Dan worden de reuk-organen aangenaam gestreeld door de bekende inrichting, n.l. die van H. Koppejan, welke wel beltend is om zijn fijn gebak. Daarnaast hebben de Gebr. Jacq en Leo Smits hun tent opgesla gen. Hier kan men rustig, de smake lijke poffertjes nuttigen, die er toch ook moeten wezen, wil het echt kermis zijn, en als men wil en passant een paar wafels klaar laten maken, waarmee deze heeren speciaal bekend zijn, aan gezien zij de wafelbakkers van Z. M. Koning Willem III zijn geweest. Wie zou P. van Bezooijen niet we ten te vinden op de Vlasmarkt? Die staat er sinds menschenheugems met zijn wafelbakkerij, niet minder fijn van smaak en zoo men dit wil, worden ze met den meesten spoed thuis bezorgd. Gaande naar de Groote Markt ko men wij eerst bij de gebakkraam van C. Janvier. Naar zijn kraam te oordee- len gaat deze heer volkomen met den tijd mee. Hij wint het in het opslaan van zijn tent zeker van de anderen en.... wat zijn gebak betreft, dat mag er ook wezen. Dan krijgen we de Amerikaansche Luchtschommel van P. J. Diercks, waar men op de tonen der vroolijke mu ziek een poosje in hooger sfeeren kan vertoeven. Velen hebben aan deze in richting" nog aangename herinneringen •van vorige jaren en hunkeren er dus naar, dat deze maar spoedig opent, want eerst Woensdag kon de lucht schommel hier zijn. De gebakkraam van de Wed. Evert- sen, waar we nu langs wandelen, had den we nooit hier gezocht, als we dit niet uit haar annonce hadden verno men. Zij was altijd op de Vlasmarkt aanwezig, doch voor een veranderinge tje enverandering van spijs doet eten, zegt het spreekwoord. Nu daar is wel gelegenheid voor in de Gezond heids-Apotheek, alwaar de heerlijke wafelen, roomsoezen, sucade- en an dere bollen u tegenlachen. Verder gaande komen wij bij het Luna-park van dhr. L. Janvier. Daar binnen is het een genot om te zijn. Loopcn behoeft men in 't geheel niet. Men stapt op de looper en wordt door automatische beweging verder gebracht, door verschillende tunnels en gangen, waarna men op een dikke mat weder wordt teruggezet. Door het gaan over de bruggen, worden de lachspieren da nig in beweging gebracht. Dinsdagavond hebben wij een bezoek gebracht aan het ruime en frissche the ater de la Gaité, welks directie dit maal een zeer uitgebreid programma voor de Goesche kermis heeft samen gesteld. Alles te beschrijven zou ons te ver voeren, doch wij willen enkele nummers noemen: Nadat de directeur een der clowns „honing" had gegeven, waar hartelijk om gelachen werd,kwam een clown met een dame ons vergasten op een stukje muziek. Allerlei soorten instrumenten werden bespeeld. Zelfs een 25-tal tafelbellen werden „gepro beerd". Zeer mooi was ook de boks match door deze heer en dame, welke door de klappen, stompen, trappen en kopstooten,inplaats van pijn geschreeuw te veroorzaken, een prachtige melodie lieten hooren. Daarna kwam de z.g.n, „Water-Chinees" het publiek vermaken met eenige prachtige verrichtingen, die alle bewondering afdwongen. Een veel zijdige artiste gaat daarna met haar pop Bobby buikspreken. Dit moet men feitelijk zelf zien om het te kunnen* gelooven. Zelfs komt deze dame tus- schen het publiek om het bewijs te le veren, dat zij zelf buikspreckt en niet iemand achter de coulissen antwoord op haar vragen geeft. i Als slotnummer verrichten de Se- rierse s enkele keurige gymnastische oefeningen en toeren waar men respect voor moet hebben. 1 Hieruit komende stappen we nu langs de Nougat-kraam van dhr, R. Vinke, die „natuurlijk" hier ook weer is. Hij kan Yoor de liefhebbers van nougat en wijnstokken niet gemist worden. Jammer dat dit heerlijke goedje maar tot Zaterdag verkrijgbaar zal zijn. Men haaste zich dus, wil men niet voor niets komen, om zich van een of ander te voorzien. Schoorsteenbrandje Gisterenmiddag tegen 12 uur ont stond brand in den schoorsteen van het Gasthuis alhier. Door den directeur en het hoofd van de brandweer werd [de brand gebluscht. Schade ontstond er niet van beteekenis. De hoofd-agent en dr. Snoek wa ren dadelijk ter plaatse aanwezig. Spoken. Een avond van kunstgenot, zooals het Vercenigd Rotterdamsch Hofstadtoo- neel, gisteravond aan het publiek ver schafte, is een van die helaas .niet vaak voorkomende gebeurtenissen in Goes, die klaarblijkelijk nog veel te weinig worden op prijs gesteld. Wij hadden verwacht of liever mogen verwachten, dat bij dit beroemde werk van Ibsen en met de namen van de medespelers van zoo goeden klank, geen. plaats onbezet was gebleven. Dit was echter niet het geval, doch de minder groote opkomst zal, hopen we, ecnigszins zijn vergoed door hét warme applaus en herhaalde terugroepen, dat blijk gaf van de waardeering voor het sublieme spel. Het was een genot om het prachtig spel van Mevrouw Alida Tartaud Klein te mogen bewonderen; hare fijne weergave van alles wat in deze moe derrol zich in het diepst van haar we zen af speelt,te kunnen volgen in de lichte nuances harer trekken. Ook Frits Tar taud gaf zeer verdienstelijk spel te zien als Dominé Manders. Dominé's rollen vervallen zoo licht in het carricatuur, doch deze zeker niet door Ibsen be doelde vorm, wist ook de 'heer Tartaud te vermijden. Het beminnelijke, oprech te en naïeve wist hij in deze rol te be waren. Jan van Ees gaf de moeilijke rol van Oswald Alving op aangrijpende wijze weer. Dc angst en vertwijfeling, die dezen erfelijk belaste telkens overvallen, zijn wilde begeerte om zich ergens aan vast te klampen, wat hem uit dezen lang zaam sloopenden greep kan bevrij den, zijn voortreffelijk gespeeld. Ook de heer Jules Verstraete gaf ons een goed type te zien van den ver worden dronkaard, voor wien niets meer heilig is terwijl de in dit stuk niet op den voorgrond tredende rol van Regine Engstrand door mevrouw Fei ten-Steenbergen werd vervuld, die in h£t laatste tooneel nog gelegenheid kreeg zich te ontplooien. Hedenavond wordt door hetzelfde gezelschap weer gespeeld in „Scha duw" van Niccodemi en hopen we, dat een goede opkomst het vertrouwen in de mogelijkheid om hier iets goeds op te voeren, zal bevestigen. Veemarkt. Ter markt van 19 Augustus 1924 waren aangevoerd 44 biggen, 14 loopvarkens. Van de in Juni j.l. gehouden examens afgenomen door de Federatie van Kan toor- en Handelsbedienden (Mercurius) ,)is de uitslag als volgt: Boekhouden: Aangemeld 2001 candi daten. Niet opgekomen 75. Geëxami neerd 1926. Afgewezen 1214. Ge slaagd 712. Ncd. Handelscorr.: Aangemeld 151 candidaten. Niet opgekomen 3. Ge ëxamineerd 148. Afgewezen 82. Ge slaagd 66. Fransche Handelscorr.: Aangemeld 376 candidaten. Niet opgekomen 7. Ge ëxamineerd 369. Afgewezen 240. Ge slaagd 129. Duitsche Handelscorr.Aangemeld 809 candidaten. Niet opgekomen 9. Ge ëxamineerd 800. Afgewezen 471. Ge slaagd 329. Engelsche Handelscorr.Aangemeld 1334 candidaten. Niet opgekomen 23. Geëxamineerd 1311. Afgewezen 797. Geslaagd 514. Spaansche Handelscorr.: Aangemeld 19 candidaten. Geëxamineerd 19. Af- xgewezen 8. Geslaagd 11. Totaal: Aangemeld 4690 candida ten. Niet opgekomen 117. Geëxami neerd 4573. Afgewezen 2812. Geslaagd 1761. Examen hoofdacte. Te Rotterdam slaagde voor de hoofd acte mej, J, Willemsen te Nieuwdorp. Onze gezant te Londen Onze gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderer, heeft, naar Reuter seint, op een au'otochtbij Deal een onge al gehad zijn auto is om geslagen. Eerst leek het dat b\j er met een lichte verwonding aan een der schouders was afgekomen. Maar hij een onderzoek met X-stralen in het zieken huis te Dover is gebleken dat hij zijn sleutelbeen gebroken heeft. Uitvoering Rijwielbelastingwet. Het lid der Eerste Kamer, jhr. W. C. de Jonge, heeft o.m. de volgende vragen tot den minister van 'financiën gericht Is het den minister bekend, dat verscheidenen hun belastingplaa'je niet aan hun(ne) rijwiel(en) bevesnga jietpn, toen hun bleek, dat a. na 1 Augustus j.l. werd toege*- laten om zonder belastingplaatje een rijwiel te berijden b. juist door dit uitstel de kaï.s op ontvreemding van genoemd p aal je zooveel grooler werd door degenen, wier wetsontduiking werd toegelaten ten nadeele dergenen, die aan bet wettelijke voorschrift in zijn geheel voldeden, aangezienal is een rijwiel moeilijk mee te nemen, voorzien zijnde van een goed slot zulks absoluut geen invloed heeft op de mogelijkheid van ontvreemding van een zelfs aan- gesoldeerd, aangeringd of hoe dan o >k vastgemaakt belastingplaatje Begrijpt de minister, 'Jat door zijn schijnbare lankmoedige, doch inderdaad hoogst onbillijke uitvoering der Rijwiel belastingwet, de prompte betalers ge schaad en de nalatigen bevoordeeld worden. Zoo ja, is de minister dan bereid om zonder uitstel af te kondigen, dat op //dien en dien" datum ieder bekeurd zal worden, die een rijwiel berijdt zonder plaatje of bewijs van vrijstelling, enz. De Wester Schelde. Men meldt uit Brussel aan de N.R.C. Waar aanleiding van den terugkeer van de Belgeuland in de haven van Antwerpen heeft commodore Bradshaw, de gezagvoerder van het schip, aan een redacteur van de Neptune verklaard, dat de pas van Rilland niet zonder gevaar blijft voor groote transatlantische schepen Voor wie komt uit de richting van de zee, vertoont de pas, die niet eens t*ee honderd meter breed is, een vrij scherpe bocht, een verkeerde be weging of het ontmoeten van een ander schip in de nauwe geul aldaar, zou een ramp ten gevolge hebben. De pas van R 1 and moet dan ook worden verbreed en de vaait streng geregle menteerd. Wordt de invaart vin den pas verbeterd, dan is de toestand van het vaarwater van Rilland veel gun stiger, dan de pas van Bath ooit is geweest. Te Valkenissc is alles in volmaakte orde en het zal voldoende, zijn te waken, dat de huidige diepte behouden blijft. Monument \»n Dale te Sluis. Op 3 September des nami dags hoopt men de onthulling van het monument voor den grooten Nederlan schen Taal kundige en historicus J. II. van Dale te Sluis te doen plaats hebben. Het monument is een keurige buste van den heer van Dale, die volgens hen, die hem gekend hebben, uitnemend iijkt, op een zeer mooi voetstuk. Het slaat op een prachtige plaats in het plautsoen van Sluis op de oude wallen, van waaruit men over het nu ii,gedijkte zwin een ruim uitlicht heeft naar St. Anna ter Muiden, de blonde duinen der Noordzee en het oude Cadandria. Het werk doet den Zeeuw- schen beeldhouwer Puijpe te Apeldoorn a'-le eer aan. Het is de bedoeling dat de gasten en zij die de onthulling willen bijwonen, zich te 1 ure ver zamelen ten sladhuize en dan in op- ♦ocht onder de vroolijke tonen der muziek zich naar het plantsoen bt geven. Aldaar zullen dan eenige korte toe spraken gehouden worden o.a. door de professoren de Vooys uit Utrecht, Ver- coullie van Gent en een pair geschied kundigen, wier naam nader bekend zal worden gemaakt, door een paar opvo - gers van Van Dale aan de openbare school te S'uis, den heer Kerpensteijo, meer in het bijzonder over van Dale als paedagoog, terwijl verschillende deputaties van genootschappen of ver- eenigingen of wel particuliere personen gelegenheid zullen hebben daar een woord te pp eken of bloemenhulde aan te bieden. De onthulling zelve zal ge schieden door den heer Commissaris der Ko lingin in Zeeland. Heinkenszand Van Zaterdag op Zondag zijn ongeuoode gasten geweest in de broeikast van mevr. de werd. Witkam alhier. Waar'de sleutel op de kast zat had men gemakkelijk toegang In de druivenkast heeft men knap huis gehouden. Ook waren nog wat peren ontvreemd. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Maandagavond sloeg de bliksem alhier in de woning van den vracht rijder Kloosterman, zouder brand te veroorzaken. Een buitenblind werd af gerukt en een ruit verbrijzeld, Eenige meubels w -rden door de woonkamer geslingerd en verbrijzeld. De schoorsteen werd van her dak grslag-u en viel door het dak nsar beneden. Gelukkig was niemand in de woonkamer daar anders persoonlijke ongelukken niet waren uit- geb'even. Het geheel was een ware verwoesting. Hans weert. Maandagmiddag had een aanvaring plaats tuaschen het sleepschip ,/Fiuviale Xla en de motor „Anna*, et hipper v. d. Werf, waardoor de mo torboot schade aan bakboordzij bekwam. De „Fluviale XI* bleef onbeschadigd. Bij het. binnenkomen der haven alhier, voer het sle-pschip ^Oranje- Nasssu", schipper Hovp^adf, legen het licbtopflt.iud der Ousthavenberm, wat daardoor werd beschadigd. Het tchip bekwam een kat m ruim 2, waardoor het water maakte. Do*r een reddings kleed onder het schip door te halen en een nood reparatie aan le brengen, kon men de lekkage dichten en heeft het schip de reis nair Holland voortgezet, om daa op,een werf te repareerrn. BorssHe. In de 18 Augs. alhier gehouden vergadering van den gemeente raad werd be-loten een half gemet grond te koop n van wed. Dekkerde Feijter om de begraafplaats te ver groten. Op de voordracht voor zet,(ets wer den gep'aatst, als no. 1 J. Bruinooge Jz. en als zijn plaatsvervanger M. de Regt Jz., als no. 2 J. Verburg Mz„ plaa!8vervai'.ger C. Melis. De gemeente Driewegen had verzocht, te beta'en in het tekort op den vleesch keuringsdienst. Men besloot dit verzoek niet in Ie willigen. De rekening van het Burg. Arm bestuur werd vastgesteld in oi tvfcugsteu f1415, in uiigaven f 1434,60 en sloot dus met eeu tekort van f 19,60. De begrooting B. A. stelde m n vast op een bedrag van f 1405,89 in ontvang en uitgaaf. De gemeenterekening wees aan in ontvangsten f 49880,22, in uitgave* f 46185,69, een goed slot dus van f 3694,53. Alzoo vastgesteld. 's Gravenpolder. Voor de slacht offers der ramp nabij Vlissingen is gecollecteerd f 147.25. (Belangeloos Tooneel Het ligt in het voornemen der di rectie van het Vereenigd Rotterdamsch- Hofstad-Tooneel om in September ten tooneele te brengen Het Poortje of De Duivel in Kruimelburg van dr Fr ede- rik van Eeden, opnieuw door den auteur bewerkten Veel Gewin, Geen Gewin, van Shakespeare. Verder zullen, zoolang het seizoen te Scheveningen nog loopt, in den Ko ninklijken Schouwburg te 's Graven- hage enkele voorstellingen van de suc cesstukken uit het vorige speeljaar (Boefje De Uitvaart), de reprises van 's Morgens, 's Middags, 's Avonds en De Spiegel der Zotheid, worden gegeven, terwijl levens dan de eerste voorstelling zal gaan van De Politie rechter, een Engelsch blijspel van den bekenden auteur Piuero. De staking aan de Londensche groenten/markt. De staking onder de kruiers van de groentenmarkt in Convent-Garden (Londen) duurt voort. De havenarbei ders in aile Engelsche havens hebben last gekregen, producten (fruit, groen ten e.d.) bestemd voor de markt van Covent-Garden te boycotten. Geldgebrek. Hoe groot het gebrek aan geld te Berlijn nog steeds is, blijkt uit het feit, dat niet minder dain 40,000 lele- foonabonlie's, of ongeveer SJO pet. san het heele aantal, uitstel van betaling van ds abonnementsgelden hebben aan gevraagd. De brief van Mac Donald. De brief van Mac Donald aan Her- riot en Thbunis inzake het Roervraag- stuk lokt besprekingen uit in de pers. De Daily Telegraph zegt, dat Mac Donald in deze kwestie alleen is ge zwicht voor het dreigement van Her- riot te conferentie te zullen verlaten, terwijl de Weslm. Gaz. beweert, dat de Dnitscbers in deze aangelegenheid volstrekt de handen niet vrij hebben gehad, doch dat men hen voorde keus heeft gesteld zich neer te leggen bij de Fransche wenschen, dan wel de conferentie te zien mislukken, waar mede daa levens het Dawesplan en de kans op herstel verkeken zou zijn. Voorstel tot een nieuw Huwelijks recht in Turkije. De Balkan-correspondent van de N. R. Ct. schrijft

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2