K\ 98. Dinsdag 19 Angnstus 1924 111 jaargang BUITENLAND. is FEUILLETON Het slot Dyipeck Uit de Pers. STADSNIEUWS. abonnement Prija per kwarlttl, in Goes^f 2, buiten Goes f Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond GOESCHE Uit#Hve Na.nil, VetiDootxcktp öoecche Conrsat ADVEfiTENTIËN »»n 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kletravens Boes' Drnkkers- en UltgeTerabedrQf Advertentiën worden aangenomei tot 13 nnr voormiddag. COURANT HET SUCCES TE LONDEN. De onderhandelingen in Londen, die door de heele wereld met spanning werden gevolgd en die in haar laatste phase nog dreigden te mislukken zijn nu geëindigd met overeenstemming tus schen de partijen. De onderteekening der protocollen van de conferentie kan verwacht worden legen 30 Augustus en daarna zal al dadelijk begin worden gemaakt met de ontruiming van de strooken Duitsch grondgebied, die na de be zetting van de Roer bezet zijn als re presailles wegens lijdelijk verzet. De Roerbezelting in haar geheelen omvang zal pas in Augustus 1925 wor den opgeheven. Bij de afspraak over de denifitieve onderteekening van het verdrag van Londen heeft Marx opgemerkt, dat, ingeval de Rijksdag zijn goedkeuring weigert, Duitschland's onderteekening natuurlijk niet geldt en dat dan de de finitieve onderteekening pas kan plaats vinden als alle parlementaire pogingen zijn uitgeput om de instemming van de volksvertegenwoordiging te verkrijgen. Alles hangt op het oogenblik af van de houding van de Duitsch-nationalen. Zéker is reeds dat een deel en waar schijnlijk zelfs de meerderheid hunner fractie in den rijksdag voor de verschil lende wetsontwerpen betreffende de uit voering van het rapport der deskundi gen zal stemmen, aangezien zij van meening is, dat te Londen toch wel wat is bereikt. De rechterzijde van de Duitsch-nationalen en de volkschen vcroordeelen natuurlijk zoowel de hou ding van de rijks regeering als die van de Duilsche delegatie. Zal de grondwettelijke meerderheid van twee-derde aller stemmen voor de wetsontwerpen worden gevonden? In regeeringskringen hoopt men het. Ove rigens is men er van overtuigd, dat de rijkskanselier niet zal aarzelen den rijkspresident te verzoeken het parle ment te mogen ontbinden in geval de wetsontwerpen niet zouden worden aan genomen. Voorts hoopt men, dat men de felste tegenstanders nog zal kunnen bewegen zich bij de definitieve stem ming te onthouden. Op deze wijze zou toch de vereischte -meerderheid worden bereikt en de ontbinding van het par lement kunnen worden vermeden. Dat bij de parlementen van de ge allieerde mogendheden de overeenkom sten van Londen niet zullen worden goedgekeurd, wordt onwaarschijnlijk ge acht, en zal dus voornamelijk de behan deling in den Rijksdag de oogen der wereld op zich gericht zien. BELGIE EN SOWJET-RUSLAND. Er hebben te Londen besprekingen plaats gehad tusschen vertegenwoordi- DOOR ILZE DORE TANNER. Nadruk verboden. Zij had geweldig het land aan de uren na het diner, die zij alleen bij tante Klarissa moest zitten, want het voorlezen van de courant van het be gin tot het einde, de advertentiën in begrepen, verveelde haar buitengewoon en als zij met het voorlezen gereed was, viel het haar zeer moeilijk, behoorlijke stof voor een gesprek te vinden en meestentijds scheen het haar toe, als of tante Klarissa in 't geheel niet naar haar luisterde. Als de gravin goed ge luimd was, dan vertelde zij dikwijls zelf uit den tijd, toen zij nog jong was, van de feesten aan het hof, die zij had meegemaakt, van de rumoerige oor logstijden, van haar reizen in de post koets en dat alles interesseerde Henny in hooge mate, alleen al, omdat zij er dan telkens weer aan moest denken, dat Eckart von Wackerath's grootva der eenmaal de verloofde van tante was geweest. Nooit maakte de gravin ook maar met een enkel woord gewag van deze yerbintenis. De avonden echter, waarop tante Klarissa in een goed humeur en spraak zaam was, behoorden helaas tot dezeld- gers van de handelsafdceling van het Belgische ministerie van builenlandschc zaken en de Russische gedelegeerden met het doel economische betrekkin gen tusschen België en Rusland te vestigen en tot een handels- en scheep vaartverdrag te komen. Men verzekert te Brussel, dat van Antwerpsche zijde met aandrang stap pen gedaan zijn om de Russische scheep vaartbasis te Antwerpen gevestigd te krijgen. Verder gelooft men, dal de Russen van plan zijn een scheep vaartbasis in België te vestigen te Ant werpen en een in Frankrijk te Mar seille of te Cette. De Russische ge delegeerden zullen uitgenoodigd worden deze kwestie binnenkort, dat is waar schijnlijk reeds over een dag of tien, te komen bespreken. De Russen zou den, naar men nog zegt, bereid zijn in beginsel een gedeelte hunner schulden te erkennen, met name die aangaande de mijnen, industrieele-, handels- en scheepvaartondernemingen, die aan Bel gische en Fransche maatschappijen in Rusland toebehoord hebben. CRISIS IN SOEDAN EN EGYPTE. Uit Londen wordt melding gemaakt van nieuwe incidenten te Khartoem; officieren en ambtenaren die verant woordelijke posten bekleeden en met verlof zijn, zou aangezegd zijn, zich terstond weder naar hun standplaats te begeven. Uit Kairo wordt gemeld, dat de Egyptische regeering van plan is bij de Engelsche regeering te protesteenen wegens de maatregelen in den Soedan en het voorstel te doen, den toestand door een commissie, bestaande uit Egyptenaren en Soedaneezen te laten onderzoeken. Volgens een ander bericht zijn er vlugschriften in omloop, waarin wordt aangezet tot den heiligen oorlog tegen de ongeloovigen. Principieele politiek. Wij lezen in het Vaderland onder bovenstaand opschrift onder meer het volgende over de rede van Prof. Sio- temaker de Bruine, gehouden bij de Christelijk-Piistorische Zomereonferen- tie. Spreker stelde voorop, wat trouwens moeilijk voor tegenspraak vatbaar is, dat overal de positie van de parlemen ten en dus ook ten onzent verzwakt is, en zocht naar versterking daarvan. En hierbij sprak hij een woord, dat wij hopen dat indruk zal maken, n.l. dat de verzwakking van de positie van de parlementen eene ernstige zaak is, omdat niemand een beter stelsel weet dan het parlementaire en hier een groot volksgoed zou verloren gaan. En wat het herstel van die positie betreft, ziet hij geneesmiddel in het verruilen van zaamheden, meestal was zij stilzwijgend en voor geen vriendelijk woord vatbaar. Als graaf Roleneck er evenwel was, dan speelde hij of een partijtje schaak met gravin Dymeck, of zij speelden samen met hun drieën een spelletje whist, want Henny was door den graaf in de geheimen van dit spel ingewijd. Als de opperhoutvester er dan ook nog was, dan was hij ide partner van de gra vin bij het schaakspel, terwijl Henny en graaf Roleneck samen gezellig keu velden. En dit keuveluurtje viel haar nooit lang, want graaf Roleneck stelde niet alleen belang in de jacht en den land bouw, hij had ook verre reizen gemaakt en zeer veel gelezen. Nu en dan bracht hij voor Henny een nieuw boek mee en dan spraken zij samen over den inhoud en de graaf verheugde zich overHen- ny's onverdorven smaak en haar fijn gevoel. In den laats ten tijd had hij haar meerdere malen bewogen, hem wat meer van haar ouders en broers en zusters te vertellen en toen zij eens toevallig ter sprake bracht, dat de beide oudste broers juist de meeste roeping voor een betrekking gevoelden, die een zeer dure opleiding vereischte, had graaf Roleneck geantwoord „Wel, dat zal nu toch binnenkort wel allemaal mogelijk zijn". Henny had hem daarop zeer ver baasd aangekeken en hij was wat ver legen geworden. Toen Henny daarna boven alleen in haar kamer was, dacht zo nog eens de politieke basis voor de principieele basis. Nu is de positie van de Christelijk- Historischen altijd eene bevoorrechte geweest in de Coalitie. Dit is echter nooit het gevolg geweest van eene be paalde principieele politiek, maar te danken geweest aan de groote en vooral in de laatste 30 jaren door iedereen zoo hoog gewaardeerde persoonlijkheid van de Savornin Lobman. Een man, die direct de tanden liet zien, als men zijne onafhankelijkheid of beginselen te na kwam. Wat echter niet beiet heelt, dat Lohman, doordat hij tot hoofddoel van zijn streven liet bereiken had ge maakt van de oplossing van de School - quaestie, al het andere te vaak als van bijkomstige waarde ging beschouwen, en daarom tot concessies bereid werd, die hij anders wellicht niet zou hebben gedaan. Maar die 'hij deed, zoodra men hem van Rechts bewees, dat het weige ren van die concessies tot de ontbin ding van de Coalitie zou leiden, daar hij itn de Coalitie het eenige middel zag om zijn doel op Schoolgebied te berei ken. Wat eene vergissing geweest is, niet Kuyper of Heemskerk, maar Core van der Linden heeft hem eindelijk het beloofde land doen binnentreden. De naam de Savornin Lohman was op zichzelve voor een partij goud waard. Kuyper mocht voor de gema tigde vromen in Nederland mm of meer eene verschrikking wezen, Loh man had zijn vertrouwen, en dat werd er zeker niet minder op, toen hij met den van God gegeven leider brak. En wie geleerd heeft verkiezingscijfers te bestudeeren, kan weten dat Lohman in Goes altijd ook een deel van de libe rale stemmen gehad heeft, behalve dan misschien in 1913, toen Rechts en Links scherper tegenover elkaar gestaan heb ben dan ooit te voren. Maar Lohman is niet meer, en reeds vóór hij heenging was de Schoolquaes- tie opgelost, en dus de eenige reden voor de Christelijk-Historischen om nog nog langer aan de Coalitie principieele offers te brengen, vervallen. Wat deze verandering van positie voor conse quenties meebracht, heeft de FIr. Schokking nooit ingezien, maar de Hr. Slotemaker de Bruine blijkbaar wel, nu hij naar de principieele basis terug wil. Wat ook zeker velen partijgenoo- ten naar den zin zal wezen, wien 't verbond met Rome reeds lang benau wenis is, die er na het welslagen van het Eucharistisch Congres zeker niet minder op is geworden. Vooral omdat de hoogleeraar wil geregeerd zien naar het beginsel der Protestamtsche vrij heid. Maar al pleit hij voor nauwe sa menwerking tusschen Christelijk-His torischen en Anti-revolutionairen, den eisch van het stichten van eene breede Protestantsche partij durft hij toch niet aan uit vrees, dat deze slechts één zou wezen in negativisme, en al spoe dig tot anti-papisme zou vervallen. over die woorden na. Dus ook graaf Roleneck, die een oude vriend van tante Klarissa was en wellicht haar ver trouwde, nam aan, dat zij haar erf gename moest zijn; dan moest het toch wel waar zijn. En zij voelde iets als gewetenswroeging bij de gedachte, dat zij eigenlijk maar zoo heel weinig voor tante Klarissa kon doen, en dat ze zelfs aan haar striktste bevel onge hoorzaam was geweest. Het was veertien dagen na Henny s samenkomst met Eckart von Wackerath Zij had den tuinman bij het plukken van de laatste appels geholpen en liep nog eens door de paden van het park. Zij dacht eraan of zij het wel gauw weer eens zou kunnen wagen, naar bet bosch- je te gaan. Plotseling hoorde zij achter zich haastige schreden en omkijkend, be merkte zij den ouden Koenraad. „De freule moet direct bij mevrouw de gravin komen" berichtte hij. Henny schrok. Nog nooit had haar tante haar om dezen tijd laten roepen wat z'ou er gebeurd zijn? Of zij soms op de een of andere manier ge hoord had dat zij met een van de Wac kerath's gesproken had? Met kloppent hart trad ze de huis kamer van tante Klarissa binnen. Eén blik op haar gelaat stelde haar gerust, want dat zag er volstrekt niet kwaad uit, maar merkwaardig opge ruimd en tevreden, en in haar handen hield zij een brief, die zooals Henny met haar scherpe oogen direct op merkte, haar vaders schrift vertoonde. De Hr. Slotemaker de Bruine zal dan ook een stap verder moeten gaan, en het of daarheen trachten te leiden, dat de zoogenaamde religieuse basis van de Coalitie de Hr. Schokking heeft het nog altijd over de unio my- stica, die de drie partijen bindt eene principieel politieke wordt, of het voorstel moeten doen tot afzonderlijke opstelling in politicis van de Christe lijk-Historischen. TURKSCHE h ROZENZEEP HET SChOOHH1103MIDDEL De verwording der jeugd en de straf aan den verkeerden kant. In de vonnissen van 15 Aug. komt een geval voor, dat ons bovenstaand opschrift in de pen geeft. Plet betreft de veroordeeling van P. d. H. tot 10 dagen hechtenis of f 10 boete, voor het feit, dat hij een baldadige jongen een welverdiende af straffing heeft gegeven. De baldadigheid der jeugd, die vaak bijna in misdadigheid ontaardt, heeft dezen gestrafte op twee manieren tot haar slachtoffer gemaakt. Ten eerste doordat het jongetje, dat altijd bij hem thuis en op de weirf is en bijna zijn pleegzoontje is geworden, terwijl het rustig in het kanaal roeide, dpor een der kwajongens, die de haven onveilig maken, met steenen gebombar deerd is en dientengevolge twee gaten in zijn hoofd zijn gegooid. Ten tweede doordat onze rechtspraak het uitwijst, dat de in gerechte woede ontstoken v. d. H. voor een overigens onschadelijke aframmeling van den steenen werper, wordt gestraft met 10 dagen hechtenis of f 10 boete. Ieder zal het zeker met jons eens zijn, dat hier het optreden van P. v. d. H. een te verontschuldige handelwijze is om aan dit laffe gedoe den kop in te drukken en het van iemand, die nog bloed in plaats van karnemelk in zich heeft, niet anders is te verwachten. Voor den man is het verhuren van bootjes een deel van zijn bestaan, dat bedreigd wordt door deze kwajongens van de lafste soort. Bij de verdediging van dit zijn be staan en de uiting van verontwaardiging over het letsel aan zijn jongen, wordt hij door den rechter gestraft. De veroorzaker van het kwaad wordt onder onze zonderlinge wetgeving met een zachte vermaning naar huis ge stuurd. Wat is de bedoeling toch' van deze overdreven bescherming der baldadige jeugd. Men zal daarvan nog eens terug moeten komen en het niet meer onmo- „Ga zitten mijn kind" zeide de gra vin met ongewoon goedige istem en wees op een stoel tegenover haar. „Wat ik je nu zal gaan vertellen, is van het hoogste belang voor je toekomst en ik hoop en geloof, dat het de grondsteen voor je geluk zal zijn". Het was Henny, of er zich plotseling een ijzeren band om haar hart legde, en met angst, de handen in haar schoot samengeklemd, wachtte zij op wat haar tante verder zou zeggen. „Een paar dagen geleden heeft graaf Roleneck mij gezegd dat hij je lief had, en bij mij om je hand gevraagd". Een sidderende kreet kwam over Henny's lippen en ze leunde, doods bleek geworden, in haar stoel achter over. Gravin Dymeck lette daar schijn baar niet op. Ofschoon ik van ganscher harte met het aanzoek van den graaf ingenomen ben en jouw huwelijk met hem een hartewensch van mij zou vervullen, hield ik het toch' voor mijn plicht eerst de toestemming van je ouders te vragen. Graaf Roleneck heeft hen geschreven en gelijktijdig is er een brief van mij naar hen gegaan, waarin ik alle nadere inlichtingen over den graaf heb mede gedeeld. Ik schreef hen ook, dat mijn huwelijksgeschenk aan jou, mijn na burig landgoed Rolandstein zal zijn en een kapitaal, dat jullie in staat zal stel len, volgens je stand te leven. Op je trouwdag zal ik gravin Roleneck Dy meck de graaf zal bij de Regee ring de vereeniging van namen en wa- gelijk maken, dat 'het publiek meehelpt aan de opvoeding der jeugd zonder daarvoor met den strafrechter in aan raking te komen, dan ingeval blijvend letsel wordt toegebracht bij de kastij ding. Als nu iedere vader zijn jongens maar aan het verstand brengt, dat al leen laffe en geniepige jongens gooien naar menscihen of dieren, die zich niet kunnen verweren, en dat ze niet bij hem behoeven te komen om zich te bekla gen als ze een welverdiend pak slaag hebben opgeloopen, dan zal het met dal gegooi wel uit zijn. Benoemd, Benoemd tot officier in de huis orde van Oranje, de heer P. C. La brijn, alhier. Twee vroolijke avonden. De N.V. „Het Nieuwe Tooneel" dir. Frits en Adolf Bouwmeester, zal in „De Prins van Oranje" te Goes, op Zaterdag 23 en Zondag 24 Aug. twee vroolijke avonden geven. Met het oog op de kermis week, waarin dit ge zelschap hier optreedt, is voor een programma vol afwisseling en kleur gezorgd. Spel, zang en voordracht zul len op beide avonden worden gegeven, waarbij de beide Bouwmeesters in ver schillende stukjes optreden. Ter af wisseling zal Willy Corsari, de be kende cabaret-zangeres, aan de piano haar populaire levensliedjes vertolken, terwijl de bekende declamator Fran9 Huilleman op beide avonden humoris tische voordrachten zal ten beste ge ven. Voor de blinden. Deze week zal het gewone jaarlijk- »che bezoek van den vertegenwoordi ger van de Ver. tot werkverschaffing- aan hulpbehoevende blinden weer plaats vinden. Wij bevelen de ondersteuning van deze nuttige, menschlievende instelling ten zeerste aan bij onze medeburgers. Ovatie. Zaterdagavond werd door het mu ziekgezelschap „Euphonia" een hulde- betooging gebracht aan den nieuw ge- ridderden stadgenoot, dhr. P. C. La brijn aan den Stationsweg alhier. De verlegging der wissels. De voorgenomen nachtelijke werk zaamheden aan de lijn Vlissingen Goes, op het verhoogde terrein bij den Poelweg zijn Vrijdagnacht uitgevoerd. Tegen negen uur na het passeeren van den goederentrein zijn pl.m. 50 man aan het werk getogen, om het nieuwe stuk van ongeveer 200 M. in de lijn te plaatsen. Ofschoon de maan reeds een prachtige verlichting gaf, waren nog een drietal kunstlichten aan gebracht. Het was op de lijn een fantastisch gezicht, die groepen dan weer belicht, dan weer in de schaduw wijkende werk- pens officieel voorstellen tot mijn universeel erfgename benoemen. Je zult zelf je vermogen beheeren, je bent dus vrij om voor je zusters "te zorgen". Na een blik op de als levenloos in haar stoel leunende Henny, ging de gra vin voort en haar stem had nu een scherpen klank: „Het is eigenlijk over bodig te zeggen, dat ik je nooit ook maar een penning zou vermaken, wan neer je een burgerlijk huwelijk of ten slotte een huwelijk dat mij niet aan staat, zou sluiten". „Maar ik behoef immers niet te trouwen", zeide Henny zwak. „Onzin!" Tante Klarissa lachte hoo- nend, „geloof je werkelijk dat ik een Henny König den burcht Dymeck zou nalaten?" en zonder op Henny's af werende beweging te letten, ging ze voort: „Dat graaf Roleneck door en door een man van eer is, behoef ik je nauwelijks te zeggen, en ik kan wel aannemen dat ook jij veel belang in hem stelt; het placht anders in onze kringen geen gewoonte te zijn, dat een jong meisje zoo vriendschappelijk met een heer omgaat, die haar zoo duide lijk een diepere belangstelling toedraagt. Je bent toch geen klein kind meer, dat zoo iets niet bemerkt. De hoofdzaak is: „je ouders zijn vol blijdschap over je geluk en geven graag hun toestem ming tot je verloving met graaf Ro leneck ik heb dat ook niet anders verwacht. Hier, deze brieven van je ouders aan jou waren bij mijn brieven gevoegd". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1