1 Prima STÜK- en NOOTJESKOLEN GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL STADSNIEUWS. Provincie-Nieuw s. Wonden mmmmmmmm Kloosterbalsem Gemengd Nieuws. LAATSTE M TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Telegraf. Weerbericht Marktbericht. Verkoopingen en verpachtingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz. Aanbestedingen. AD VERTEN TIEN. SCHUTTERSHOF GOES 2 Buitengew. Voorstellingen DE SCHADUW. BEESTIAAL. Dinsdag 19 Augustus a.s. Volgenöe week in lossing een lading B. K0LE, Schengestraat 24, GOES. VAN DE van ZATERDAG 16 AUG. 1924. ER ZIJN GRENZEN. Van de zijde van het departement van financiën wordt medegedeeld, dat met ingang van 1- Aug. j.l. ingesteld werd een rijksbureau voor reclame, hetwelk ten doel heeft de verschillende rijksobjecten, in zoover deze daartoe geschikt zijn, dienstbaar te stellen aan de reclame en daarmede een bron van inkomen voor den Staat te scheppen. Het is de bedoeling het bureau voor- loopig op - kleine schaal te houden en voor het geval de inkomsten op den duur niet aan de verwachting mochten beantwoorden, het bureau weer op te heffen. Tot tijdelijk chef van het rijksbureau voor reclame (met zetel aan het mini sterie van financiën) werd aangesteld jhr. J. de Graaff. Ziedaar dan de reclame al gemaakt tot een onderaf deeling van 's Rijks financiën, met een eigen directeur. De geheel misplaatste manier om op aller lei daarvoor vaak weinig geschikte plaatsen, tegen betaling gelegenheid te geven tot het plaatsen van reclame, zal nu tot een overal doorgevoerd systeem worden opgevoerd. Deze methode moge dan door som migen een prachtmiddel worden gevon den, om de tekorten van een of ander staatsbedrijf te doen verdwijnen of door belastingmenschen een geniale vaiding worden geacht, die tegelijk met de be lastingen en de opcenten en de zegels en boeten nog een flinke duit in t laadje brengt, wij voor ons hebben daarin niet anders kunnen zien dan een onwaardig middel om de inderdaad pé- nibele toestand onzer staatsfinanciën en de déplorabele ellendige resultaten onzer gemeenschapsbedrijven wat bij te lappen. De opbrengst van deze reclamebewe ging heeft ook met het rendeeren van het bedrijf niets te maken. Dit bedrijf moet op zichzelf een sluitend budget kunnen maken en niet met behulp van dergelijke middelen trachten te ontko men aan de noodwendige groote schoon maak. Wij vreezen, dat een rijksreclame bureau ons nog verder zal brengen op dit pad der onoogelijkheid. Het is nu al een ergernis om de interieurs der post kantoren vol plakkaten en veelkleurige aanplakbilletten te zien en tusschen deze, zonder eenige zin voor smaak of orde opgehangen slonzige rommel, hier en daar verborgen een mededeeling van „Het Hoofdbestuur der Posterijen' Als straks dit advertentieonknrd van de muren en deuren van de rijksgebou wen zich als een sterke woekerplant werpt op heel de paperasserie, die daar wordt verhandeld, dan zullen we ons bij elke verandering van reclame-firm a op postwissels, pakketformulieren, belas- tingbilletten en tutti quanti weer moeten gewennen aan dit nieuwe gewaad, waar in ons de aankondigingen van Rijkswege worden verstrekt. Welk recht heeft 'de Regeering om de bevolking vaak tegen haar zin te nood zaken mee te helpen reclame maken voor zaken, die haar niet sympathiek zijn? Is het al niet erg genoeg, dat een beias- tingbillet ons door het bedrag, dat de fiscus daarop eischt, uit ons goede hu meur brengt, moeten daarnaast een aan beveling lezen om onze vacantia te gaan doorbrengen in de environs vanof onze nieuwe zomercostumes koopen bij terwijl de duiten, die daarvoor moes ten kunnen dienen door het zelfde pa pier worden opgeëischt door het onver- zadiglijk belastingmonster? Wanneer zoo de burgerij in dienst van de reclame wordt gesteld, hoe moet het dan met de ambtenaren afloopen. Wij zien er nog van komen, dat de rug gen der politieagenten en br.evenbestel- lers worden disponibel gesteld om daar op een.reclame te plaatsen en zij als Sandwichmannen van achteren voor den Staat meer verdienefi, dan zij voor hun andere dienstprestaties betaald krijgen. Het terrein der reclame is onuitputtelijk en als het prestige de waardigheid en de zin voor orde en goede smaak worden overboord gezet, zelfs onbegrensd. Dat wij niet alleen staan in onze op vatting over deze zaak, bewijze het hier- j onder volgende bericht: De Bond van besturen van verecni- gingen. behoorende tot den handeldrij- vendën en industrieelen middenstand, 's Gravenhage, heeft den minister van financiën te kennen gegeven, dat z.i. de oprichting van het Rijks Reclamebureau voor den breeden middenstand in han del en bedrijf een stap is, die z.i. ervan getuigt, dat de regeering te dezen aan zien geen beginselen huldigt, die leiden tot versterking van de basis, waarop par ticulieren op eerlijke wijze den strijd om het bestaan kunnen voeren. Het Rijk onthoude zich van reclame. De bond zal gaarne aan de landelijke middenstandsvereenigingen en den han del de verdere principieele bestrijding van deze nieuwe staatsconcurrentie overlaten, doch verwijst ten deze- naar zijn strijd tegen het Rijksinkoopbureau waartegen inmiddels tal van Kamers van Koophandel evenzeer zijn opgekomen omdat ook deze staatsbemoeiing te ver gaat. Concert. Op Donderdag 9 October zal in de Groote Kerk alhier een kerkconcert gegeven worden met medewerking van onze groots'te zangeres Mevr. Noorde- wier-Reddingius. Hofstadtooneel. Een goed tooneelgezelschap als het ✓.Hofstadtooneel" is in langen tijd hier nifet geweest, doch de naderende ker misdagen hebbén den heer Verwer doen besluiten dit gezelschap Dinsdag en Woensdag hier te laten optreden. De namen der medespelers, die in de advertentie in dit blad worden ge noemd, .waarborgen een avond van wer kelijk kunstgenot, waarvan wij aanne men, dat velen zullen willen genieten. Zanguitvoering. Onder zeer groote belangstelling is Donderdagavond in de Groote Kerk alhier, een zanguitvoering gegeven door het Zuid-Bevelandsch a Capella Koor, waarvan de opbrengst komt ten bate van den nood tengevolge van de vis- schersramp. Jammer dat mevr? van Bal- legoijen de Jong verhinderd was aan deze uitvoering mede te werken als so liste. Zij werd nu vervangen door mevr. Nelly Soeters-van Balen Blanken uit Vlissingen. Het behoeft bijna niet meer gezegd te worden, dat het programma door het Zuid-Bevelandsch Koor op zeer verdienstelijke wijze werd afgewerkt. Vooral het „Nearer my God to Thee" dat op verzoek op het programma was geplaatst, bracht het publiek zichtbaar in ontroering. De heer •Tamminga weet met zijn goed geïnstrueerd koortje aan dit lied wondere bekoring bij te zetten, en een belangrijk deel van het succes komt ook toe aan de glasheldere stem van de soliste in dat nummer. Wat mevrouw Soeters ons te hooren gaf, werd op gevoelige wijze met haar aangename altstem voorgedragen, on der begeleiding van het orgel. De avond werd geopend door Ds. de Vries met een kleine toespraak en geëindigd met gebed. De opbrengst van dezen avond heeft bedragen pl.m. f 100 aan toegangs-be- wijzen en f63,95 bij de collecte. Serenade. Woensdagavond bracht het muziek gezelschap „Euphmia" een serenade aan het echtpaar Van Blitterswijk Rijnberg (Kinderdijk), dat zijn gouden bruiloft vierde. Kermis. Met het opslaau Yan de kermis welke dit jaar wordt gehouden vsn 19 tot en met 26 Augustus a,s. is Donderdag een aanvang gemaakt. De Davolgende plaatsen 5ulleu worden ingenomen Groote MarktZweefcarcusse), Verge- noegenspsleis, Theater, Luchtschommel, Scheepjescaroussel, gewone Draaimolen, Stoomcarou88el, Somnambule, Schiettent, Werptent, Rol- en Treksport, Lach spiegels, Vroclijke Keuken, Ballentent, Pijlensport, Hoepla, Elesschentent, be nevens Gebak-, Paling- en Suikergoed- kramen, diverse kleine tentjes Vlas- markt twee Wafelkramen, Gebakkraam en een PietscarousselBeestenmarkt een Danstent. Zwemwedstrijd. Naar wij vernemen houdt de Zwem en Badclub 't Sas a s. Zaterdag, 's mid dags 8 uur, een ouderlingen zwemwed strijd, voor hare dames en heeren-leden aan het Goesche Sas. Dankbetuiging aan de Politie. Door den heer Commissaris van Po litie alhier werd op het appèl gisteren avond een schrijven voorgelezen van den waarn. burgemeester van Goes, waarin deze zijn dank aan het politie personeel betuigden voor de correcte dienstverrichtingen gedurende het Kon. bezoek op 7 Augustus 1924 in deze gemeente. Zijn E.G. gaf te kennen zich geheel aan te sluiten bij de woor deu van dank door den Burgemeester geuit. Deze dank werd door het personeel op hoogen prijs gesteld. Belzen, het laatste slachtoffer van de visschersramp op 18 Juli j.l. te Vlis singen. Woltaartsdyk. Bij het uit de weide halen van hoornvee had de 17-jarige K. Saaman het ongeluk te vallen eu eeD zijner beenen even boven de knie te breken, Toen de ruim 70-jarige timmer mansknecht J. Kaan op het dak van een woonhuis te Ond-Sabbinge eenige werkzaamheden verrichten, had hij het ongeluk er af te vallen. Per rijtuig werd hij naar zijn woaing te Jostkerke vervoerd. Het geneeskundig onderzoek wees uit, dat geen der lichaamsdeelen gebroken of inwendig ernstig gekneusd was, zoodat dit ongeluk naar het zich liet aanzien vrij goed is afgeloopen. Kapelle. Bij den wedstrijd in het afsluiten van post mi bij de Vrijwillige Ouderdomsverzekering, gehouden door alle agenten bij de Raden van Arbeid iu Nederland, behaalde de Hoofdagent, dhr. W. Bogaards, te Kapelle den eersten prijs (afd, A.) Onder begunstiging van heerlijk zomerweder werd door de kinderen van de hoogste klassen der openbare school, met het onderwijzend personeel een reisje gemaakt naar Rotterdam. Met gezichten, glunderend van genoegen, kwamen zij 's avoDds hier weer aan. Door het fanfarekorps ^Ons Genoe gen" werdeh zij afgehaald. Weilieldinge. Op Woensdag en Donderdag j.l. gaf de firma Polenz Co. te Nijmegen, op uitnoodiging van de gascommissie alhier, in het lokaal van de C. J. V., een zeer interessante Kook- en Strijkdemonstratie op gas. Beide dagen was het lokaal dat door étalage van onderscheidene artik-ilen, I zooals gaslampen, comforen, strijkijzers, I enz. enz. een gezelligen aantrekkelijken I indruk teweegbracht, druk bezocht. lerseke. Woensdagmorgen had de mo tordrijver F. y. Stee, op het vaartuig YE 107, bij het aan gang maken der motor het ongeluk met zijn voet dus danig beklemd te raken, dat zijn voet ernstig gekwetst is. Dr. Klinkenberg verleende geneeskundige hulp. Men hoopt den 'voet te behouden. Hansweert. De sleepboot „Bastogne" voer gistermorgen tijdens dikke mist op de Westerschelde bij Frederik om hoog en is over ebbe blijven zitten. Over den vloed is de sleepboot zonder assi stentie vlot gekomen en heeft de reis naar Gouda voortgezet - Het Belgische sleepsthip „Sin- joor I", schipper van Overloop, gela den met steenkolen van Ruhrort naar Brussel is gisteravond bij OudeTonge omhoog gevaren en blijven zitten. Het schip is dezen nacht gebroken en zijn lichters vertrokken, om de lading over te nemen. 0 verooi m of atoc Idadeli De ramp op de Schelde. Te Noordwijk-Binnen is een lijk aangespoeld, dat door de familie her kend is als dat van den jongen van veroorzaakt door branden, snijden of stopten, builen eoinsectenbeten dadelijk behandelen met AKKER1* Treinaanval. Een romantisch, maar daarom, naar men mag aannemen, niettemin waar bericht wordt door Havas gemeld. Ze ven gemaskerde bandieten, die van te voren bij Marseille de rails geolied hadden, om de vaart van den trein te verminderen, zijn in een spoorwagen geklommen, waarin naar zij blijkbaar wisten, de ontvangst van het station Marseille-haven, n.l. 30.000 frank ver voerd werd. De bandieten overmeesterden den man, die op het geld moest passen en vluchtten met hun buit. Wembley Er loopen in de Engelsche pers iet wat alarmeerende geruchten over de financieele baten, die zijn te verwach ten van de wereldtentoonstelling te Wembley. Bij den opzet der bereke ningen was men uitgegaan van de ver onderstelling dat 30.000.000 betalende bezoekers naar Wembley zouden moe ten opgaan, wilde de tentoonstelling haar kosten dekken. Maar van de 30.000.000 zijn er tot nu toe slechts 10.000.000 opgekomen en op 31 Oct. zal de expositie «luiten. Kan men ver wachten dat in jde 2 !en een halve maand die nog resten, het bezoek zoodanig zal toenemen, dat men de 30 millioen zal halen? Ofschoon het niet waar schijnlijk lijkt, is het geenszins on mogelijk, dat dit nog geschiedt. Men heeft n.l. een dergelijk geval gehad te Chicago met de groote tentoonstel ling aldaar van 1903. Ook toen was het bezoek in de eerste maanden ver be neden de verwachting, maar in de laat ste maanden kwamen de bezoekers in zoo groote drommen opzetten, dat de tentoonstelling een financieel succes werd in plaats van een strop. T.e Wem bley zou dit ook misschien het geval kunnen worden. Moord Maandagavond is er in den trein, die omstreeks kwart vóór tien uit Parijs (station Montparnasse) naar Versailles vertrekt, een man vermoord en beroofd. Het was een Russisch ingenieur, die sinds twee jaar te Versailles woonde. Treinpersoneel heeft hem daar stervend uit een eerste-klas-coupé gedragen en met moeite heeft de ongelukkige, vóór hij stierf, nog kunnen uitbrengen, dat hij door twee individuen was aangeval len en gewond. In de hartstreek had hij een diepe wonde. Reizen naar DuUschlaod. De Nederlandsche Spoorwegen ge ven weer plaatskaarten af naar Keulen en stations in Z.-Duitschland overCra- nenburg en Venlo. Oudje. Te Sevilla is dezer dagen een vrouw overleden, die 107 jaar oud was gewor den. Bij de begrafenis waren (drie zoons van de overledene tegenwoordig. Zij waren onderscheidenlijk 91, 89 en 85 jaar oud. Staking Het staat vast, dat het referendum onder de mijnwerkers een meerderheid van twee derde vóór staking zal ople veren. Reeds 25.000 mijnwerkers zijn in staking gegaan. Mishandeling. Een raar geval heeft zicli in den trein GladbachAken, in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l., afgespeeld. In de retirade werd de reizende Rudolf Schwarz uit Aken totaal ontkleed, hangende aan zijn voeten en met een prop in den mond, gevonden. Het slachtoffer werd na bevrijd te zijn in hoogst uitgeputten toestand naar het ziekenhuis gebracht, waar hij pas tegen den avond verhoord kon worden. Het schijnt, dat het slachtoffer eerst ver doofd werd. De politie heeft een streng onderzoek ingesteld. Toeristen in Zwitserland Het is dit jaar buitengewoon druk in Zwitserlaud. Alleen uit Engeland zijn er viermaal zooveel toeristen overge- komen als vroeger, i In Zurich ziju alle hotels overvol; na drie uur 's middags is er al geen kamer meer te krijgen. Ia de laatste dagen hebben tal vau reizigers in de wachtzalen van het station te Zurich den nacht doorgebracht. Al te hartstochtelijke foto grafen. Vier jongelieden alle vier hartstoch telijke fotografen, zijn te Middleton gearresteerd op beschuldiging van den trein New York Ontario te hebben willen laten verongelukken. Zij verklaarden, dat zij dit hadden gedaan omdat zij zoo graag een echten verongelukten trein wilden fotografeeren. Prins Wilhelm. Naar de Matin uit Hamburg ver neemt heeft prins Wilhelm, de 18- jarige oudste zoon van den gewezen kroonprins, een betrekking bij een daar gevestigde exportfirma aangeDomeii. De aanleg van den Spoorweg over Zuid-Beveland. Hedenavond om 9.20 uur zal het werk worden aangevangen van de om legging van de lijn VlissingenMid delburgGoes, op het nieuwe opge hoogde terrein bij den overweg naar de Poel. Den heelen nacht zal daaraan wor den doorgewerkt, teneinde een en an der gereed te hebben, vgór de eerste trein passeert., naar waarnemingen, verricht inden morgen van 15 Aug. medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt. I Hoogste barometerstand 765.2 te Toulouse. Laagste barometerstand 743.6 te Akureiri. Verwachting tot den avond van 16 dezer: Zwakke, matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, aanvankelijk ge deeltelijk bewolkt, later wellicht toe nemende bewolking met kans op regen, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Johannes Antonius z.v. Jo hannes Weezepoel en Anna Maria Co- letta Theresia de Koning. Huw.-aang.Cornelis Carel Fran- sooijs 27 j. jm. te Rotterdam en Ja- coba Droogers 26 j. jd.Adriaan Job- se 40 j. wedn. en Maatje Jobse 22 j, jd. MIDDELBURG, 14 Aug. 1924. Op de graanmarkt werden eenige mon< sters nieuwe tarwe en erwten getoond Met het oog op den geringen aanvoer werd nog ge#n noteering opgemaakt. Boter f 1,17 ft, part. prijs f 1,27 ft. Eieren f 6,part. prijs f 7.—. Eendeieren G cent, part. prijs O cent. Augustus. 18 Wemeldinge, opper vruchten, Kram. 19 Goes, appels en peren, van Dissel, 19 Goes, beestiaal, de Wilde en Heijboer. 20 Wolphaawsdjjk, woon' en winkel huis met schuur, Pilaar. 20 Oudelande, 2 woonhuizen met erven en tuin; inboedel, Beth. 21 Biezelinge, woonhuis met schuur en tuin; bouwterrein, K~am. 27 's Gravenpolder, boom vrachten, Neen voort. 27 Kapalle 2 wconbuizen met eif en tuin, Kram. September. Goes, Schore, Wemeldinge, lerseke, Kruiningen en Kattendijke, bouwi en weiland, Treub en Pilaar. s-H A^endskerke, Kloetiuge,Ier3ek9, Schore, bouw en weiland, tuingrond Hoefiake en van Dissel Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. October. 15 Nieuwdorp, inboedel, slagersgeresdi schap De Wilde en Heij boer. Februari 1925. 25 Wolphaar'jdijk, kap. boereninspan, van Dissel. Augustus. 16, 17 en 19 Bioscoop Schuttershof, de Kraehtmensch en de Cigarette. 19 Schuttershof, Hofstad»Tooneel, Spoken 20 Schuttershof,v Hofstadi fo meel, De Schaduw Augustus. 22 Goes, verbouwen woning en aam bon wen bergplaatsen met varkens- hokken, Dekker. VEREENIGD ROTTERDANISCH HOFSTAD.TOONEEL met medewerking van Alida Tartaud-Klein. Frits Tartaud. Jaap van der Poll. Jan van Ees. Jules Verstraete. Dinsdag 19 Augustus 8 uur SPOKEN [Van Ifasen). Woensdag 20 Augustus 8 uur Prijzen f f 1,50 en f 1, PJub rechten. Plaatsbespreking vanai Maandag. DB WILDE HEIJBOER, deurw. zullen des namiddags om 2 nur (N.T.) aan Café „Tivoli" te Goes (Stationsweg) verkoopen: Kalfkoeien, Kalfvaarzen, gekalfde Koeien en ge kalfde Vaarzen. a f 1,50 per H.L franco thuis en f 1,40 van schip afgehaald. Beleefd aanbevelend,

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1