rWEJN telegrafische faxberichten. Sport. Kunst en Wetenschap. Boeken en Tijdschriften. Provi ncie-N ieuws Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Gemengd Nieuws. Telegraf. Weerbericht ALLERLEI, fende artikel het volgende: z/De fabrieken hebben gemiddeld ongeveer een half jaar stop gestaan, 'zoodat 26 weken lang 22000 arbei ders niet hebben geproduceerd, met alle nadeelige gevolgen daarvan voor de werkgevers. Het is ondoen lijk de schade te berekenen en deze in geldswaarde uit te drukken. Wel na te gaan is, welke gevolgen deze langdurige staking beeft gehad op den in- en uitvoer van katoenen goederen. We hebben ons de moeite getroost eens te becijferen, hoe groot het verschil van in- en uitvoer was gedurende het eerste halfjaar 1923 en dat van 1924. Onderstaande cijfers zijn ontleend aau de maandstatistie- ken van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uitgevoerd werd Janu ari t/m. Juni 1923 aan ongebleekte, gebleekte, geverfde, bedrukte en bont geweven textielgoederen 11 475.000 K.G. ter waarde van f 40 184.000 en in hetze)fdetyd vak van 19247.458.000 K G. ter waarde van f 28.881.000. Etn te uggang dus van 4.017.000 K.G,, ter waarde van f 11.303.000, Stellen we hier tegenover de cijfers van den invoer in ons land. Inge voerd werd ia b t eerste halfjaar 1923 80.883.000 K.G., ter waarde van f 13,522.000, en in het eerste halfjaar 1924 f 3,754.000 K G„ ter waarde van f 17.34-0.000. De invoer in ns land is dus in het eerste halfjaar 1924 toegenomen met 671.000 K.G. ter waarde van f 8.818.000. Uit deze cijfers blijkt, welke enor me schade de industrie is toege bracht. Plaatsen we nu hiertegenover de beteekeuis der 10 pCt loonsverla ging. Het totaal aan loon voor de 22.000 arbeiders zou, wanneer er wel gewerkt was gedurende deze zes maanden, ruim genomen,f 11.000.000 hebben bedragen. Hiervan 10 pCt is f 1.100.000. Al is dus niet precies te berekenen, hoeveel schade de werkgevers door de staking en uit sluiting hebben geleden, vast staat, dat het bedrag der loonsverlaging, in vergelijking daarmede, van geen beteekenis is." De bedoeling van de redactie van de „Textielarbeider" zal zijn, daaruit te concïudeeren, hoe onverstandig de werk gevers hebben gehandeld met deze uit sluiting, en zelf hun eigen belang hebben geschaad. Men kan er echter ook uit opmakeD, dat de noodzakelijkheid, van den toe- komstigen bloei der bedrijven relfs een direct verlies voor de fabrikanten heeft wensch'elijk gemaakt boven een voor hen voordeeliger toegeven aan de ge stelde eischen. Salariskorting In antwoord op een adres van liet bestuur van den Centralen Nederland- scbeh Ainbttnaarsbond aan den raad van ministers over de salariskortiDg voor weduwnaren zonder kinderen, die een eigen huishouding voortzetten, is inededeeling ontvangen," dat er geen aanleiding bestaat een wijzigiDg in het Kon. besluit van 23 April 1923 (Stbl. no. 200) aan te brengen. De door den bond bedoelde ambténaren staan tocb geheel gelijk met ongehuwden, die een eigen huishouding voeren. Salarisregeling onderwijzers en administr, ambtenaren. Naar de N. R. Crt. verneemt zal voor de onderwijzers de salarisregeiing als volgt zijn: Onderwijzer die niet de aqfe van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet 1920, noch de acte van bekwaamheid bedoeld m art. 77 der wet van, 17 Augustus 1878, aan- vangswedde f 1200. Maximumwedde voor gehuwden (te bereiken in 22 jaar) f2600, voor on gehuwden f2200, te bereiken in 14 jaar. Voor den onderwijzer die niet de acte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet, doch in het bezit is van de acte bedoeld in art. 77 der wet van i7 Augustus 1878, aanvangswedde f 1400. Maximum voor gehuwden f3100 (te bereiken in 22 jaar) en voor onge huwden f2700, te bereiken in 14 jaar. De U. L. O. marge zal f300 be dragen, mits de betrokkene in het be zit is van nader vast te stellen acten. Voor het bezit van bij-acten zal f 50 per acte worden betaald, tot een maximum van f 200. Wat betreft de administratie, is het volgende vastgesteld Zij die belast 'zijn met eenvoudigen, min of meer werktuigelijken arbeid (rang van schrijver) f 1000f1500, met 5 jaarlijksche verhoogingen van f 100. Gediplomeerde klerken en admini stratieve ambtenaren met vak-radicaal die belast zijn met arbeid welke ver standelijk oordeel vereischt en waar voor gevorderd wordt de kennis, wat den inhoud betreft van dé regelingen, wetten, besluiten enz., waarvan de toe passing behoort tot het betrokken dienstvak, f 1100f 1800, met 2twee- jaariijkschc verhoogingen van 1200 en 3 drie-jaarlijksche verheugingen van f 100. Adjunct-commiezen die belast zijn met arbeid gelijk aan die van gediplo meerde klerken en ambtenaren met vak- radicaal en bovendien bekwaam tot het voeren van meer belangrijke correspon dentie, tot interpretatie van eenvou dige wetsbepalingen e. d. f 1500 f 2600, met 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van f200 en 3 tweej aarlij ksche verhoogingen van f 100. Commiezen die belast zijn met moei lijker 'redactioneelen arbeid en be kwaam leiding te geven, f2400—f3400 met 3 tweejaarlijk'sche verhoogingen van f200 en 4 tweejaarlijksche verhoogin gen van f 100. Hoofdcommiezen die belast zijn met wetgevenden arbeid en bovendien be kwaam om als hoofd eener onder-af- deeling of als plaatsvervangend chef op te treden, f3400f4400, met 3 twee jaarlijksche verhoogingen van f200 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Referendarissen chefs van afdeelin- gen f 4500f 5400 met 3 tweejaar lijksche verhoogingen van f300. Wijziging Lotcrijzvet ipoj Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling der Loterijwet 1905. In de memorie van toelichting merkt de minister op, dat het wel geen be toog behoeft, dat op het stuk van pre- mielceningen een toestand heerschf en gehcerscht heeft, welke niet mag wor den bestendigd en dat het clan ook geen verwondering kan baren, dat van verschillenden zijden stemmen opgingen, die op een beëindiging van dien toe stand aandrongen. Een voorganger Een der overwinnaars op de Olym pische Spelen is de Schotsche predi kant Eric Lyddell, Gedachtig aan Paulas' wcoïd in Oor. 9:24//Weet gij niet, dat die in de loopbaan lcopen, allen wel loopen, maar dat één den prijs outvaogt loopt alzoo, dat gij dien moogt ontvaugeu", heeft hij den prijs hardloopen behaald op de 400 Meter en zelfs daarbij het wereldrecord verbeterd Den Zondag daarop, twee dagen later, preekte hij voor een tal rijk gehoor in de Scbotscbe Kerk te Parij Lyddell is een gezien predikant en werkt voortreffelijk onder de jeugd. Ershbemlijhe. De „Gelderlander" schrijft naar aanleiding van de ten toonstelling, uitgaande van de ver- eeniging f/Iti ponsten een" over den heer Raayoaakers o m.: De heer Raaymakers eischt voor zich een groote wandvlakte op, ter uitstalling van een aantal uiteenloopende doeken,die een goed denkbeeld teven zoowel van zijn werkijver als van de veelzijdigheid van zijn talent. Daar is vooreerst het kapitale doek //Polderhaven te Krabbeudijke", een pakkend havengezicht iu een fijn grijzen toon onder een licht bewolkte lucht, inet mooie avondstemming, waarioe krachtig bijdraagt de roode ronde boeg van een schip, welks gloedvolle weerspiegeling in het water aan een ondergaande zon doet denken. Ook de kleinere landschapjes van dezen vruchtbaren schilder verdienen de aandacht, zooals het malsch ge schilderde //Heidelandschap", het een voudige t> Wiuterlandschapjfc", enkel wit van de sneeuw en zwartbruin van de boomstammen verder ook het aardig tafereeltje van twee spelende kinderen „Aan de Sloot". De Wereldpost is in haar no. van 7 Augustus hoofdzakelijk gewijd aan de Tilburgsche tentoonstelling. Wij hebben reeds meermalen in onze courant daarop attent gemaakt en uit de vele afbeeldingen van stands, die in de Wereldpost voorkomen, blijkt wel de belangrijkheid van deze internationale tentoonstelling. Nieuwe Uitgave. Van prof. dr. P. Valkhoffis een nieuw werk getiteld „Uit Frankrijks Letterkunde" ter peise bij de uitgeveis Valkhoff Co. te Amersfoort. i „Panorama". In het nummer van 13 Aig geeft „Panorama" een reeks zeer goede op namen weer van het bezoek van II.M. de Koningin aan Zeeland. Ook Prinses Juliana in Zuid-Uevelandsch costuum komt er in voor. j Posterijen. Wij ontvingen een geïllustreerde brochure waarin besproken wordt „De brievenbesteller» zijn werkkring, be- oordeeling en bedreigde toekomst. De bedseling hiervan is te ageeren tegen het voornemen der regeering om in gaande 1 Jan. 1925, hen onder de regeling der rijkswerklieden Ie brengen waardoor hnu verhouding tot den staat die thans is als Overheid tol ainbte. naar, zou wordeu die van nerkgever tot werknemer. De weg t»y Rilland. Vanwege den Waterstaat wordt monnnteel het aantal motorrijtuigen en motorrijwielen, dat over den weg langs den spoorweg onder Rilland passeert, geregistreerd. Onomstootelijk zal wederom komen vast te staan, dat dit verkeer daar zeer omvangrijk is. En dat de geprojecteerde verbeteringen van dien verbindingsweg zeker niet voor de vaak worden aan gebracht Het ia echter al voorgekomen, dat bestuurders, geen glimmende knoopen, doch een simpel uniform van den Waterstaat onder den opgestoken arm ziend, niet stilhielden, zoodat hun wagen niet werd opgeteekend. Laat dezulken bedenken, dat het hier ook hun zaak geldt, doordat de van die telliugen afhankelijke verbeteringen ook hen in de toekomst zullen gerieven. Nationale s iiietwedstrijd. De Kon. Scherpschuttersvereeniging „Vlissingen" te Vlissingen zal, ter herdenking van haar 40-jarig bestaan, op 4, 5, 6, 11, 12 en 13" September een nationalen schietwedstrijd houden op rijks-, syliuder- en bukegeweer. Rillund-Bath. Door den burgemees ter is een commiss e gevormd voor het inzamelen van gelden voor de scheeps ramp te Vlissingen en te Arnemuiden. In deze commissie hebben zitting de heeren P. A. Schwartz, burgemeester, A Blok en J. Deurloo, wethouder W. Griep, gem secretaris, ds. J. v, d. Sande, overste Klooster en H. J. Visser. Aan deze commis ie zijn nog toegevoegd eenige personen die voor het rondgaan met de lijsten zullen zorgdragen. Kloetioge De alhier gehouden col lecte voor de slachtoffers van de vis- sohersramp te Vlissingen en Arnemui den bracht f 416,19 op. Hoedckenak^rkc, Iu de Maaudag ge houden vergadering van den Raad dezer gemesnte, waren de heeren J. Steen bakker en D. de Regt met kennisge ving afwezig. De voorzitter deelde o.a. mede dat op 30 Juli 1924 in het krankzinnigen gesticht ie Venraij was overleden L Kuilenbroek, sinds 1889 voor rekening der gemeente verpleegd wordende. Aan P. J. Hoek van Dijke werd ingaande 1 Januari 1925 wederom voor 30 jaar in erfpacht uitgegeven een stokje gemeentegrond gioot 1 A. 40 c.A. zulks tegen betaling van een jaar- lijkschen erfpachtscanon vaD f 1,40. De rekening van het Burg. Arm bestuur dienst 1923 werd goedgekeurd in ontvang ad f8917,211/,, in uitgaaf ad 8612,48, dus met een goed slot van f304,73'/,. De gemeenterekening dienst 1923 werd voorloopig vastgesteld in ontvang ad f 72558,39'/,, in uitg. ad f67244,75J dus met een goed slot van f 5313,64. Het li. geld van suikerbieten tegen den westelijken havendijk werd voor de campagne 1924 bepaald op f 1200. Bij de rondvraag door den voorzitter vestigde dhr. M. Walraven de aandacht ep den gevaarlijken bocht aan het lange weegje bij den boomgaard van dhr. B. Timmerman. De voorzitter detlde mede dat de aandacht van B. en W. hierop gevestigd blijft, waarna de vergadering werd gesloten. Driewegen. De Raad vergaderde op 11 dezer. Afwezig M. Nijsse. Vastge steld werd de gemeentebegrooting voor 1924 in ontvang en uitgaaf elk op f 21609,öO1/^ De Raad besloot alleen de goedkeuring aan de armenbegrooting voor 1925 te verleenen, als het pre sentiegeld der leden van f 60 op f 40 wtrd gebracht. Eene wijziging in de irmenbegrooting voor 1924 werd goed gekeurd. In de volgende raadsvergade ring zullen worden behandeid twee voorstellen over het presentiegeld der raadsleden, het eene tot verlaging naar f 40, het andere tot geheele afschaf fing. Kapcllo. Van uit Kapelle wordt ons meegedeeld dat nu pas de roode bessen afgeplukt zijn, dit is zeer laat voor den tijd van het jaar. Er waren dan ook over het algemeen werkkrachten te kort, van naburige gemeenten moest de hulp ingeroepen woroen. De loonen waren uitstekend die be taald weiden voor de plukkerij, het» welk veelal door meisjes en vrouwen geschiedt. Ook met de aardbeien was het bij zonder druk, alleen de tuinbouwver- eeniging heeft 140,000 Kg. laten veilen, voor particulieren werden door de Vei- liugsvereeuigiug K.B.O. geveild totaal 270,000 Kg. De prijzen varieerden van f 0,18 tot f 0,21 per Kg. Ilissingen. Sedert de opening va de baden op 24 Mei tot 8 Augustus werden alhier genomen 15078 zeebaden, waarvan 6638 door dames en 8440 door heeren. Een nieuwe karwijvariëteit Vooral bij warm, zonnig weer gaat cr bij het zichten van karwij (een schennbloemige plant) tteeds veel zaad verloren. Dit heeft dr. K. Zijlstra, directeur van de plantkundige afdeeling aan het Rijkslandbouwproefstation te Groningen, aanleiding gegeven om te trachten een variëteit te kweeken, die het zaad vast houdt, ook wanneer de oogst op warme, zonnige dagen plaats vindt. Het zaad van zijn cultures is voor geruimeu tijd fc-r beschikking van de praktijk gesteld en de daarmee in Juli verkregen resultaten kunnen alleszins bevredigend worden genoemd bij ge wone variëteiten gingen weer groote hoeveelheden zaad verloren, zoodat het zichten zeer oinzichfcrg moest plaats vinden, liefst als 't gewas nog nat was van dauw bij de door den heer Z. gekweekte variëteit was er van zaad- uitval daarentegen zoo goed als geen sprake, terwijl de opbrengst per H.A. even groot bleek als die vendeouder- wetsche rassen. D'oge bodem. NiettegenstaanUe de overvloedig ge vallen regen is er nog geen waier in den algemeen bekenden, 232 voet diepen, Echoput te Hoog-Soeren, welks bodem dit jaar vo:r het eerst sedert menechenheugenis droog is. Gelijk yeleu bekend is, is deze put gegraven op last van koning Ladewijk Bonaparte. Gevaarlijke vermakelijkheid. In Berlijnsche cabarets trad sinds enkele weken een schutter op, die o.a. een speelkaart, die zijn partner boven het hoofi hield, met een kogel door boorde. Zondagavond heeft de schutter zijn medewerker op het toonee! den kogel door het hoofd gejaagd. De iman was onmiddellijk dood. De schutter werd gearresteerd. Hij beweert, dat zijn partner zich op het oogenolik, waarop hjj vuurde, mg heeft bewogen. Druk luchtverkeer. Annie Bes&nt is uit Schiphof per vliegtuig teiuggekeerd. Per K.L M.-vliegtuig arriveerde uit Kopenhagen onze gezant ridder van Rappard. Voorts landden op Schiphol op hun luchtreis Berlijn—Londen de chef van de Duitsehe rijkskanselarij, staatssecretaris Bracht, en Ministerial- director Abegg, chef van de Schupo. Er zijn extra-vliegtuigen in de vaart gebracht moeten wordeD, zóó druk was het luchtverkeer naar Londen en Ko penhagen. De beide toestellen naar Parijs waren geheel bezet. (Aneta). Een veelbewogen leven. Vrijdag is mevr. J. A. Newberry te Prescot, Lancashire 102 jaar oud ge» worden. Zij is nog flink en kan nog goed zien. Het leven van mevr. New berry is vol interessante voorvallen geweestzjj is een vrouw „die heel wat heeft meegemaakt". Toen zij elf jaar was werd zij door struikroovers in de buurt vau Bridgeworth aange. houden en beroofd. In den Krimoorlog was zij verpleegster ouder leiding van Florence Nightingale. Ook was zij als verpleegster werk zaam gedurende den opstand in Britsch- Indië en den burgeroorlog in de Ver. Staten. Later trouwde zij met een scheepstimmerman en werd moeder van vijftien kinderen. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jacobus Jau, z.v. Jan de Kok en van Anna Margaretha Flipse. Frederik Herman, zoon van Gerardus Marinus Timmerman en van Janna Braamse. Adriana Maria, dochter van Adrianus Baars en van Willemina Maria Catharina Buijs. Overleden: Elisabeth Struik, 61 j. wed. van Jacobus Abraham Guiran. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 13 Aug. medegedeeld door het Koninklijk Eederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 762.6 te Memel. Laagste barometerstand 752.3 te Vestmanoer. Vei wachting tot den avond vai 14 dezer Zwakke tot matige, zuidelijke tot westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, Aanvankelijk nog regen buien, iets koeler. DE BOUWER VAN DEN EIFELTOREN. De naam van den ingenieur Alexan dre Gustave Eiffel is wereldberoemd geworden door den Eiffeltoren, dien hij heeft gebouwd. Deze toren, die zich boven Parijs verheft met een 'hoogte van 1984 voet, is het hoogste bouw werk dat ooit is opgetrokken, wanneer men ook alle andere bouwwerkenwol kenkrabbers, pyramiden enz. medere- kent. Toen de Eiffeltoren 35 jaar ge leden werd gebouwd, werd hij algemeen als een wereldwonder begroet, of schoon men destijds de beteekenis, die hij in wetenschappelijk opzicht nog eens voor de draadlooze telegrafie en voor het luchtverkeer zou krijgen, nog niet kon voorzien. Eiffel bouwde den toren op eigen kosten en op eigen initia tief, om een proef te nemen met zijn constructie wijze. Hij had zich tevoren als bruggenbouwer onderscheiden en in het jaar 1858 door den bouw van de spoorbrug over de Garonne bij Bor deaux naam gemaakt. Later kon hij zijn construcliewijze toepassen bij den bouw van andere bruggen, zoowel in Frank rijk als in Portugal en Hongarije. Van hem is ook afkomstig het ontwerp van het station van Boedapest en verder was hij als ingenieur werkzaam bij de eerste pogingen om het Panama-kanaal te graven, tot de debacle volgde. In 1885 verklaarde Eiffel zich bereid, voor de wereldtentoonstelling van 1889 een reusachtigen toren te bouwen en het geweldige werk bleef twintig jaar lang zijn eigendom, tot het in het bezit over ging van de stad Parijs. Eiffel gebruik te bij dezen torenbouw evenals bij zijn andere ingenieurswerken nieuwe vor men van boogconstructie van zeer groo te wijdte. Hij is echter niet alleen als ingenieur werkzaam geweest, maar heeft ook wetenschappelijke onderzoekingen gedaan, waartoe zijn toren hem aanlei ding gaf. Hij deed geregeld melorologi- sche waarnemingen, die hij verschei dene jaren achtereen in een geregeld verschijnende meteorologische atlas pu bliceerde. In 1907 gaf hij een werk uit met den titel „Resultaten van de proe ven ten opzichte van het weerstand vermogen van de lucht, uitgevoerd op den Eiffeltoren Toen de luchtvaart in opkomst was, stelde hij zich onmid dellijk in verbinding met haar voor naamste pioniers en zoowel de gebroe ders Wright als Blériot, Voisin, Hand- ley Page e.a. hebben van zijn mede werking groot nut gehad. Hij had ook op de constructie van de eerste vlieg tuigmotoren en de eerste vliegmachines grooten invloed. Zelfs zijn fouten wa ren voor het onderzoek niet zonder nut en zijn proefnemingen op 't gebied van de luchtvaart, die hij in 1910 in een boek beschreef, gaven aanleiding tot voortgezette experimenten. Hij heeft zich ook tot zijn dood onafgebro ken met vlieg-tephnisch en meteorolo gisch werk bezig gehouden en het was hem bijzonder aangenaam,dat de Eiffel toren een van de voornaamste draad looze stations werd, waartoe hij door zijn groote hoogte bij uitstek geschikt was. Ook de aesthetische waarde van den Eiffeltoren die aanvankelijk als een „leelijk geraamte" werd gedood verfd, is in onze eeuw van de machine erkend. Verscheidene kunstenaars heb ben zijn karakteristiek silhouet in hun schilderijen en beschrijvingen verheer lijkt en de dichters hebben bij dozijnen dezen „nieuwen toren van Babel" be zongen. I in». m Koninklijke dankbaarheid aan de Zeeuwen. Door den Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, is het volgende schrijven gericht tot heel de bevolking van Zee land Het heeft H.M. de Koningin be haagd, mij óp te dragen aan de be volking van Zeeland 'haren diepgevoel- den dank over te brengen voor de ont vangst van Hare Majesteit, Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Ne derlanden en Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana bij Hoogstder-

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2