5 School en Kerk. Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. HITSTE M TELEGRAFISCHS BERICHTEN. IPolitle. Correspondentie. Xelegraf. W eer bericht V erkoopingen en verpachtingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz- Aanbestedingen. 436e Staatsloterij 2e ki. AD VERTEN TIEN. een groot belang heeft bij het tot stand komen der afdeeling le ora de redenen van finantitelen aard hierboven uiteen gezet en 2e om Goes als woonplaat? aantrekkelijk te maken. Nadat verschillende vragen door not. Pilaar en Ir. De Looze zijn beantwoord, waarbij o.m. blijkt, dat het eind-diploma van afd. A. veel verder gaat dan het diploma M.U.L.O; en minstens even ver als dat der Hoogere Handelsschool vraagt dhr. Rothuizen of het plan financieel mogelijk is. u Notaiis Pilaar en de heer De Looze ieggen dat bij normaal verloop in twee jaar liet vereische aantal leerlingen (meer dan 27) voor de 4e klasse er zal zijn en dan de afd. A. voor rekening van het Rijk zal komen. Bovendien, is de afd. A. er eenmaal, dan verwacht men meer leerlingen. Dhr. De Looze acht het diploma A. voor de jongens die niet verder gaau s!u- deeren, vtn meer belang dan het tegen woordige. Dhr. Wellema* wijst er op dat de afd. A. een absoluut nieuwe inrichting is, die de tegenwoordige maatschappij vraagt, n.l. een inrichting voor afge ronde ontwikkeling. Dhr. Rothuizen verwacht dat de ouders veel zullen moeten bijdragen, de buitengemeenten zullen niet zoo scheutig zijn. Er zal voor gewerkt moeten worden. Not. Pilaar meent dat spoedig een stichting moet worden opgeiichl, al is het aanvankelijk maar met een klein fonds. Daarna kan^ bij de gemeente besturen worden aangeklopt en een request aan den minister gestuurd. In September zou de directeur ce nieuwe aid. reeds willen doen aanvangen. Verschillende heeren geven zich hieri.a bij het comité op en de stich ting wordt opgericht. Dhr. Pilaar wijst er nog op dat, komt de afd. A. niet tot stand, vele leerlingen naar Middelburg zullen gaan, wat voor onze school te betreuren zou zijn. Het bestuur wordt hierna samenge steld uit de heeren Ir. de Looze, direc teur R.tLB.S. Goes, Welleman, bur gemeester van Krabbendijke, Horsigh, burgemeester van 's Heeren hoek, Stieger, wethouder van Goes, Richel, burge meester van Borssele, ds. v. d. Veer», notaiis Neervoorf, 's Gravenpolder, dhr. Maas, h d. s. Schore, Versprille, Kort- gene, Verhorst, burg. van Wissekerke en notaris Pilaar te Goes. Hot bestuur zal alle mogelijke maat regelen nemen. Ringrijderu. Du deelnemende paren moeten Don» derdag uiterlijk n m. 1 uur aanwezig zijn ia Café „Tivo'i", Stationsplein. Te uiterlijk half twee zal de stoet in de juiste volgorde moeten zijn opge steld, en wordt, onder begeleiding van muziek, een rondgang door de stad gemaakt. Uiterlijk te half drie neemt het ringrijden op het Rimmelandplein een aanvang. Te half vijf zal het ring rijden een einde nemen en wordt de komst de; Koningin afgewacht. Zoodra de Koningin op het Rimmelandplein is aangekomen, worden nog enkele ron den gereden. Na vertrek van de Konin gin rijden de paren in de oorspronke lijke volgorde, met uitzondering van het winnende paar, dat aan het hoofd komt, naar de Lange Kerkstraat en wachten daar de komst van Flare Majesteit op hfit Stadhuis ai. Zoodra daaitoe het sein wordt gegeven, rijden de paren langs het Stadhuis. Bij het bot des gekomen, stapt het winnend paar uil en ontvangt uit de handen van de Koningin den wissel beker. Na afloop van deze plechtigheid rijdt de stoet langs de Korte Kerkstraat naar het Kerkplein. Te half negen worden de paren (in Zuid-Bevelandsch cos- tuuiri) verwacht in de Schouwburgzaal van het „Schuttershof", alwaar de uit reiking der prijzen zal plaats vinden, Gobsche Pluimvee-, Konijnen- en SlfiRDlftvEN-VEREENIGING. Als kjeurmee-ters op de a.s. te hou den tentoonstelling, welke roet de Kert- dagen in de Prins van Oranje wordt gehouden, hebben zich bereid verklaard de heeren J. Boshouwer en G. Hol- debrink. Op de laatst gehouden ledenverga dering werd door verscheidene leden toegezegd eenige dieren op de tentoon stelling te koop aan te bieden, welke opbrengst zal worden afgestaan aan het comité tot leniging van den nood der ramp Vlissingen-Arnemuiden. De netto-opbrengst van de loten blijft echter voor de T.B.C.-bestryding gehandhaafd. De Liciitstoet. De route van den lichtstoet is als volgt Station, Ter weistraat, Wilhelmina- straat, Blauwbeenstraat, Piccardtstraat, Voorstad, Gaiizepoortstraat, Klokstraat, Lange Kerkstraat, Groofe Markt O.Z., N.Z. en W.Z., Korte Kerkstraat, Singeletraaf, Zusterstraat, Wijngaard straat, Vlasmarkt, Waterstraat, Bees tenmarkt, Nieuwstraat, 's lieer Hen- drikskinderenstraat, Kleine Kade, Brug, Groote Kade. (Pauze) Koningstraat, Opril, Groole Markt N.Z., Lombard straat,. Vischmarkt, Lange Vorststraat, Klokstraat, Kreukelmai kt, Boude wijn de Witiesfciaal, Spiegelstraat, Wijngaard straat, Zusterstraat, Siogeletraat, Korte Kerkstraat, Markt, alwaar de stoet wordt ontbonden, nadat eerst door de Jury de uitslag zal' worden bekend gemaakt. De prijzen zijn geëtaleerd bij de fa. B. Quist, Lange Kerkstraat. Wij brengen nog het dringend verzoek aan het publiek over om niet met den stoet mee te loopen. Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen Êngelsch l.o. dhr. W. A. v. d. Dool, alhier. Veemarkt. Ter markt van 5 Augustus 1924 waren aangevoerd: 2 kalveren, 12 loopvarkens en 45 biggen. Hosanna. Zaterdagavond maakten de beide harmonieën Hosanna" en //Euphouia" een muzikale wandeling door een gedeelte der stad. Regen- en onweers buien bekortten de route. /Hosanna* benutte dezen omgang om aan haar voorzitter, den heer H. Janse Bz. een ovatie te brengen in verband met bet op 1 Aug. 35-jarig bestaan der Harmonie en zijn daarmee samen vallend jubilé als bestuurslid van //Hosanna". Nadat de heer Janse door den secretaris was gelukgewenscht met dit zeldzame feit, trok hel gansche gezelschap bij den voorzitter binnen, waar ook de heer W. O. de Beste, commissielid van advies, woorden van gelukwen ch sprak. Na eenige ver- verschil)gen te hebben gebruikt, werd voor de woning nog een marsch ten gehoore gebracht en trok het gezel schap verder naar het repetitielokaal. (Z.) Geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Rotterdam mej. I. Buijse, alhier. Examens. Maandag slaagden voor het examen typen (10 vingersysteen) de jongedames Jo. Lies, Cor. Boudens, Marie Veibeem van Goes en voor het examen handels - schrijven de jongedames: Betsy Alders, Jo Aaits, Marie Verbeem Van Goes Tanny Vervaat, van KapelleFina Vermue van 's Gravenpolder en Greta Nolet van Ierseke. (N.Z.) Concert, Naar wij vernemen zal Euphonia heden (Woensdagavond 8 uur, een concert geven op de Groote Markt. Sigarenmagazijn C. Sinke. Wij vestigen de aandacht op de smaakvolle étalage van dhr. C. Sinke, die ditmaal speciaal reclame msakfc voor het merk Prins Maurits. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. II. Gunning Jllzn., predi kant bij de Ned. Ilerv. Gemeente te Serooskerke, de bekei.de redacteur van Pniël, heeft medegedeeld, dat hij tegen 1 November zijn emeritaat zal aan vragen. Examen hoofdacte. Geslaagd mej. G. Beenhakker, Kort- gene. Bulgarije—Griekenland. Een bericht uit Athene bevestigt, dat Bnlgarye 4000 vrijwilligers heeft gemobiliseerd. Hierdoor rjjst het ver moeden, dat Bulgarije de autonomie van Macedonië wil trachten te ver krijgen. Roessos, de minister van buiten- landsche zaken, heeft medegedeeld, dat Griekenland de xoodige maatregelen zal nemen om zijn grenzen te be schermen. Engeland en Sowjet-Rusland. Maandag heeft een bijeenkomst plaats gehad van de Britsch.Russische con ferentie waarin Rakofsky zeide dat zijn regeering in principe geen bezwaar maakt tegen de erkenning der schul den van voor den oorlog, doch dat de regeering te Moskou een maximum van het te betalen bedrag wenscht te zien vastgesteld alvorens zij eenige verplich ting op zich neemt Bovendien houdt Rusland vast aan de verklaring dat een leening noodzakelijk is voor het herstel van den financieelen en oecono- mischen toestand alvorens aan hervat ting der betalingen kan worden ge dacht. Poging tot moord. Door zekeren T. te Oostburg, een zeer berucht individu, die reeds het grootste gedeelte van zijn leven in de gevangenis doorbracht, is Zaterdagavond in een vlaag van waanzin een poging tot moord gepleegd op zijn vrouw, door haar met een hamer op het hoofd te slaan, wqardoor zij een ernstige hoofd- woude bekwam en hare opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. T. is door de marccliauss-ée, die een onderzoek instelt, in arrest genomen. Duizend personen over het Kanaal- gevlogen in een week. In de week van 20 tot 26 Juli zijn duizend reizigers per vliegtuig het Kanaal overgestoken en werden boven dien 43 ton gqederen per vliegtuig over hel Kanaal vervoerd. Op 22 Juli alleen reisden 192 passagiers iangs den lucht weg tussehen het vasteland en Eng land. Vijftien jaar geitden, in de zelfde week, vloog Blériot voor de eersle maal over het Kanaal met zijn 25 paards eendekkertje. Hij deed er een uur over en moe t nog een tijd langs de Engelsche kustrotsen vliegen, daar zijn toestel niet hoog genoeg klimmen kon. Heden vliegen to stellen met 15 personen aan boord dagelijks tientallen malen over het Kanaal en gaat de overtocht in een kwartier en bijna ongemerkt. Im mers op alle internationale luchtljjnen woiden per dag te zamen omstreeks 24.000 K.M. afgelegd, d.i, ongeveer heen en terug Batavia. Ondankbare leeuwen. Een reizend ciicus was in de buurt van Charolles (Frankrijk, departement Saóne et Loire) op weg naar een ander dorp om daar voorstellingen te geven, toen het muildier, dal met een paard de leeuwenkooi voorttrok, plotseling; door een insect werd gestoken. Het muildier werd woedend, begon te stei geren en trapte de kooi stuk. De vier in de kooi opgesloten leeuwen kregen daardoor eensklaps hun vrijheid terug. Zij wierpen zich op het muildier, dat hun de vrijheid had teruggegeven en verslouden het. Het paard sloeg i p hol, raakte in een vaart eu verdronk. De leeuwen vluchtten, na hun prooi te 'nebben verslonden in liet bosch van Charo'ies en, hoewel men dadelijk een klopjacht op de ongewenschte gasten organiseerde, slaagde men er eerst den volgenden dag in de dieren dood te schieten. - Door geschrei gered. De zeer zware regenbuien, die inden nacht van Zaterdag op Zondag neer- plasten, hadden te Zwolle bijna den dood van vijf menschenlevens tenge volge gehad. Onbewust welk gevaar hen dreigde, had het gezin H. R„ bestaande uil man, vrouw en drie kinderen, zich ter ruste gelegd in de kleine woonschuit, gelegen aan den Frieschen wal aldaat. Nietfiand bemerkte dat het regenwater bij stralen van den kaaimuur en het dekzeil het schip binnendrong. Toen het water in het schip bijna 1 M. hoog stond en het schip begon te zinken, dreef de zuigeling in de wieg rond. 0(4 het hevig geschrei der kleine ontwaakten de oudets, die in allerhaast met de kinderen het schip verlieten en de omliggende schippers waarschuwden. Het was ongeveer half vier in den nacht, totn men een ketting onder de boot had doorge trokken om verder zinken te voor komen. Met vereende krachten werd het schip leeggepompt. Eerst om 12 uur in den middag konden de be woners de woonruimte weer betrekken. Hangbrug ingestort. Te Cossonon bij Beziers (Frankrijk, departement Hérault) is de beroemde hangbrug over de Orbe ingestort, juist toen een zwaar beladen vrachtauto de brug passeerde. Twee personen, die met de vrachtauto meereden, verdronken, de chauffeur werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis worden over gebracht. Andere personen waren, toen het ongeluk gebeurde, niet op de brug. Millioenendiefstal. Uit Madrid wordt gemeld dat een gerechtelijk onderzoek is ingesteld naar het beheer van een der 11 hoofdklerken van de spoorwegmaatschappij Noord- Spanje. Deze zou til. in samenwerking met 7 van zijn ondergeschikten een millioen peseta's hebben ontvreemd ten nadeele van de maatschappij. Befooling MIDDELBURG. Omtrent de betoo ging meldt men ons nog De masten raren vantwee van Uit het Volk Voor het Volk, twee van de Z. L. M, twee van de Kon. Mij. de Schelde, een van den Hout handel Walcheren en een van The Vitrite Works. De bloeuienschat het ft verre de ver wachtingen overtroffen, verschillende groote bloemstukken en o.a ook een hoorn des overvloed? werden aangeboden. Onder de Costuums trokken o.a, die van het oude land van Hulst zeer de aandacht. Mej. Vosselman (uiet 103 doch bijna 102 jaar) werd op de Koninklijke tri bune genoodigd en bleef daar gedurende de geheele betooging en het défilé zitten. Na het defi bleef men door zingen en juichen, spontaan klonk het „Dat 's Heeien zegen op U daal". Op last van de Koningin werden alle personen dat is de bijna tien dui zend betoogers en het bijr.a even groote aantal die het publiek vormden op het plein vrije beweging gegeven en dwars door deze hare getrouwe onderdanen reed H. M. heen om dan de weg naar de Abdij te vinden, het werd een hulde- betooging zooals «r in de analen van het Oranjehuis maar weinige bekend zullen zijn. Na afloop werd de heer Kloeke door H. M. gecomplimenteerd. Toen de Koningin vertrokken was, werd door een deel der aanwezigen een ovatie gebracht aan de oudste betoog- ster, de 102-jarige. Het uur door ons op het Molen water doorgebracht zal steeds een diepen indruk bij ons achterlaten. De Zeeuwen staan als een man pal voor de lands-r vrouwe. De ontvangst in de Statenzaal. De rede van den. Commissaris der Koningin werd door EI. M. als volgt beantwoord Mijnheer de Commissaris. De woor den welke U namens het Provinciaal bestuur lot ons hebt gericht en waar mede U de gevoelens hebt vertolkt, welke in de Zeeuwsche harten leven, stellen wij op hoogen prijs. Ik betuig U daarvoor onzen dank. De trouw van Zeeland aan het Vaderland en mijn huis die in het verre verleden herhaaldelijk op zwaren proef werd gesteld maar nimmer wankelde, heeft zich in de zeer moeilijke oogenblikken die ook weder achter ons liggen, opnieuw schitterend gehandhaafd. De grootsche en harte lijke wijze waarop wij op onzen tocht door deze eilanden ook ditmaal weder begroet en ontvangen zijn en niet hel minst de zoo indrukwekkende betooging op het Molenwater hebben onze ver wachtingen nog overtroffen en stem men ons tot groote erkentelijkheid. Ik kan echter in deze blijde ure niet na laten tevens ben te gedenken, die on langs in den nooit eindigenden strijd tegen bel water bun leven geofferd heb ben en wier heengaan op deze dagen een droeve schaduw werpt en mij mei diep leedwezen en deelneming voor hun ne weduwen en weezen vervult. Overtuigd dat de Zeeuwen gedach tig aan hunne wapenspreuk en sterk door een verleden van strijd en over winning ook thans met de oude taai heid en geestkracht de hand aan den ploeg slaan, heeft de bevestiging daar van, in Uwe woorden beluisterd en op onzen tocht met eigen oogen aan schouwd mij met voldoening vervuld. Voor allen geldt thans de schouders eendrachtig onder het werk te zetten maar inzonderheid rust een groote ver antwoordelijkheid op hen, aan 'wie hel bestuur en de behartiging der stoffe lijke en geestelijke belangen hunner medburgers is opgedragen. Moge God hun de wijsheid en de kracht schenken voor hunne zware maar schoone taak en moge men er onder zijnen onmisba- ren zegen in slagen deze oude landen nieuwe welvaart en geluk tegemoet te voeren tot eigen heil en dat van gansch het vaderland, waarmede zij zoo onver breekbaar verbonden zijn. De conferentie fe Londen* De Duitschers zijn op de Londeneche conferentie ontvrngen. Mac Donald verwacht het einde der conferentie legen Vrijdag. Gevonden voorwerpen. In de maand Juli 1924 zijn aan het bureau nan politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere in lichtingen betreffende deze voorwerpen te bekomen Een schooltasch, drie mantelcein tuurs, een gouden zegelring, een flacin met nikkel dopje, twee huissleutels, twee doeken, een lorgnet in étui, een boodschaptasch, een verzilverd broche, twee elastieken ballen, ee« halve liter maat, een dameshandschoen, een Engel sche sleutel, drie portemonnaies met inhoud, een signaalfluit, een pakje met inhoud, een zwempak en badhanddoeken, een hondje, een paar handschoenen, twee sjaals, vijf pakken cementzakken, een doublé halsketting, een haarstrik, een zilverbon van één gulden, een sleuteltje, een rijwielsleutel, een gouden dameshorloge en vier el feston, een unster, een medaillon, een zilveren ringetje, twee bussels bessen, een parel speldje, een schaartje, een bankbiljet van tien gulden, een kist, twee lees boeken en drie kiuderkruiwagentjes. Goes, 4 Aug. 1924, De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEIIOORN- Onze correspondenten gelieven ons xoo spoedig mogelijk een beknopt verslag te zenden van de feestelijkheden ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin. Wij rekenen er dus op dit uilerlijk met de eerste post Vrijdag te ontvangen. naar waarnemingen, verricht indtn margin van 6 Aug. medegedeeld door het Koninklijk Bederlandscifi Meteorologisch Instituut te De Bilt- Verwachting tot den avond van 7 dezer Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen, meest zwaarbewolkt, weinig cl geen ragen, aanvankelijk iets koeler. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren Maria Catharina, d.v. Jan van As en Cornelia Tichem Antho- netta, d.v. Mariuus Schriver en Jaco- miua Gunst. Augustus. 11 Kapelle, opper vruchten Kram 12 Goes, woont en wmkelhuis met paki huis, Pilatr. 13 Wolphaartsdijk, Kap. Boereninspan, van Dissel. 14 Kloetinge, appels en peren, v. Dissel. 14 Bergen op Zoom, verp. Staatsgrom den, Perée. 15 Kapelle oppervruebten, v. Dissel. 19 Goes, appels en peren, van Dissel, 20 Wolphaartsdijk, woon/ en winkeli huis met schuur, Pilaar. September. Goes, Schore, Wemeldinge, Ierseke, Kruiningen en Kattendijke, bouwt en weiland, Treub en Pilaar. 's-11 Arendskerke, Kloetinge,Ierseke, Schore, bouw en weiland, tuingrond Hoeflake en van Dissel. Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. October. 15 Nieuwdorp, inboedel, elagersgereedi schap, De Wilde en Heijboer. Februari 1925. 25 Wolphaartsdijk, kap. boereninspan, van Dissel. Augustus. 7 LandbouwBioscoop, Het v erraad 8 Prins van Oranje, Het vraagstuk v. d. oorlog. Augustus. 9 Wemeldinge, tehuis voor de armen» verzorging S. de Koning. 11 Goes, afbreken 2 perceelen. Gebr. Witte. 2e lijst Trekking 5 Aug. f20.000: 3158 f 1500: 2269 f 1000: 5170 8107 20221 1 400: 13916 f 1004851 5636 13872 20094 De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes zal op Vrijdag 15 Augustus 1924, des nam. 2 uur N.T. te Kapelle, ten her- berge van Mej. Hanson, publiek verkoopen: de OPPERVRUCHTEN, groeiende in verschillende boomgaar den onder Kapelle, Biezelinge, Schore, Kruiningen, Goes, 's Heer Abtskerke (Groote dijk), voor de heeren W. de Groene, Johs. de Roo, Adr. Mol, P. Karelse, A. M. Peman Kakebeeke, F. de Roo, P, Oele q.q., Burgerlijk Armbestuur van Goes, Mej. Wed. W. van Iwaarden de Roo, Mej. Jaca. van Weele. Betaling h contant, tenzij de ver- koopers uitstel van betaling verleenen. Onkosten 61/» pet. a contant. Breeder b\j biljetten, die op aan vrage verkrjjgbaar zijn.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3