directie, de heer en mevrouw. Midden dorp en het personeel der stichting. Twee der kleinste meisjes boden bloe men aan. Ook werd halt gehouden voor het oude mannen- en vrouwenhuis, waar twee der oudste vrouwtjes bloemen aanboden uit den tuin van het gesticht. Bij de woning van den Duitschen consul, den heer H. Dronkers, op de Rouaansche kade, trad deze naar buiten met zijn dochter, Eleonora Dronkers, en twee Mecklenburgsche kinderen,wier grootvader arts was der Hertogelijke familie, namelijk Erica Nonnig en Al- brecht Nonnig. Door mej. Dronkers werden aan de Koningin bloemen met zwart-rood-geel lint aangeboden, en •doolr Ide kleine Duitschertjes resp. aan den Prins en Prinses bloemen met de Mecklenburgsche kleuren, blauw, geel, rood. De Provinciale Huldebetooging. Zooals bekend heeft verleden jaar bij de herdenking van de 25-jarige re- gcering van H.M. te Amsterdam een nationale huldebetooging plaats gehad en hebben daaraan ook een zeer groot aantal Zeeuwen deelgenomen. Toen nu bekend was dat de Koninklijke familie een officieel bezoek aan Zeeland zou brengen hebben de. personen, en dan noemen wij speciaal den voorzitter, den heer P. C. Labrijn en de secre taresse, mejuffrouw J. J. Donner, bei den wonende te Goes, die verleden jaar de Zeeuwsche deelname op zoo'n lof waardige wijze hadden geregeld, het initiatief genomen voor een Zeeuwsche Hulde-betooging in den geest van die welke te Amsterdam in het groot heeft plaats gehad. In alle deelen der provincie werden districts-commissies gevormd, en aan vankelijk wat langzamer, later steeds vlugger gaven de deelnemers en deel neemsters zich op en steeg hun aantal tot ruim 9000. Dat voor een goed ver loop van de betooging de leiding daar van in deskundige handen moest zijn, is te begrijpen en het mag een geluk worden genoemd, dat de heer A. Kloe ke, kapitein bij het 14e regiment in fanterie te Middelburg, zich bereid ver klaarde de* technische leiding op zich te nemen. Op het Molenwater, een voor dit doel zeldzaam geschikt terrein, was voor H. M. de Koningin, den Prins, de Prinses en het gevolg een over dekte, keurig afgewerkte tribune opge slagen, en daartegenover op een 20 M. afstand stonden met onderlinge afstan den van 10 M. een 8-tal siërpalen, waarvan de versiering geschonken is door verschillende lichamen en maat schappijen. Recht tegenover de tribune was een afstand van 20 M. tusschen de palen en daar stonden ongeveer 2000 zan gers en zangeressen opgesteld, terwijl in iedere der 8 ruimten van 10 M. twee colonnes der betoogers stonden. Deze colonnes waren reeds te half tien op verschillende plaatsen van de stad geformeerd en onder leiding van orde-commissarissen naar het Molen water gemarcheerd, waar aan de rech terzijde der zangers stonden twee co lonnes met personen uit Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland; twee van Zuid- en Noord-Beveland, twee speciaal uit Middelburgers be staande; een van betoogers uit de plaat sen op het platteland van Walcheren en een van inwoners van Vlissingen. Links van de zangers eerst twee co lonnes van de beide deelen van Zceuwsch-Vlaanderende overige co lonnes bestonden uit personen van de volgende organisaties, gekomen uit ver schillende deelen der provincie; Ned. Chr. Vrouwenbond, Chr. Nat. Werk mansbond, Patrimonium, Diaconessen, Ned. Meisjesbond, Chr. Jongelings- vereenigingen, Geref. Meisjesbond, Jon- gelingsvereeniging op Geref. Grond slag, Zeeuw schen Schietbond en Ge heel-onthouders. Voor ieder der co lonnes stond een muziekgezelschap. Toen H. M. en de andere Vorste lijke personen op de tribune hadden plaats genomen, zette de muziek plech tig het Wilhelmus in, de vaandels bo gen als hulde aan de Landsvrouwe, de medegebrachte bloemen werden in de hoogte gestoken. Het was een oogen- blik van aandoenlijke plechtigheid, die duizenden betoogers, de duizenden er om heen, die nog een plaatsje hadden weten te veroveren op het niet afge zette deel van het groote plein, allen hun oogen met diepen eerbied gericht op H. M. en de Haren. Maar spoedig zou de uiting van hoogachting, liefde en trouw, niet al leen blijken uit de blikken, ,want bege leid door het Middclburgsche Muziek korps en de gezelschappen „Eendracht Maakt Macht" van Serooskerkc (W.) en „Apollo" van Domburg, en onder de algemeene leiding van den heer Jan Morks, directeur van eerstgenoemd korps, vingen de zangers en zangeres sen aan met het lied „De Zeeuwen aan Oranje", voor deze gelegenheid ge maakt door den heer D. A. Polder mans uit s-Gravenpolder, die ook het Zeeuwsch Volkslied maakte en even als dat volkslied door den heer Morks op muziek gezet. Dit lied luidt als volgt: Heil U, heil U, Koningin! Ied're Zeeuw, vervuld van blijheid, Trotsch op d' ongeschonden vrijheid, Mint U als zijn Landsvorstin Ons van vreugde trillend hart, Hart van Uwe trouwe zonen, Zal zich een steeds blijven toonen Met Oranje in vreugd en smart. Naast Wilhelmus van Nassau Stonden d'oude, stoere Zeeuwen Onverwrikbaar, pal als leeuwen Zwoeren ze hem hou en trouw. En te land als op de zee, Door geen stormgeloei te dooven Bleef het steeds: „Oranje BovenI" Naast het fier: „Je Maint.'endrai". Daarop stemden alle betoogers in met het laatste couplet van „de Eed van trouw" van A. E: Dudok van Heel bekend van de betooging van verleden jaar en met twee coupletten van het Wilhelmus van Nassouwe, namelijk het eerste en „Mijn schilt ende betrou wen". Toen deze hulde-betooging was ge ëindigd, begon het défilé, eerst verliet de meest rechtsche colonne, die van Vlissingen haar plaats en voorafge gaan door het muziekkorps trok zij langs de Koninklijke tribune, met een onderlingen afstand volgden de andere colonnes één voor één, en ook de zan gers bleven niet achter. En telkens kwamen uit iedere colonne betoogsters of betoogers naar de tri bune en boden éigen gekweekte bloe men aan, en steeds werd de bloemen- schat grooter, als wilden al die voort brengselen der natuur wedijveren met de mannen, vrouwen en kinderen in het brengen van hulde aan de Vorstelijke personen, in liet bijzonder aan H. M. de Koningin. Voor de tribune stond de technische leider de heer Kloeke met zijn adju dant, naast hen boeren in verschillend Zeeuwsch costuum en voor hen de her auten, die de komst der Koningin aan kondigden en later door hun trompet geschal verschillende signalen aan de groepleiders gaven. Maar ook aan de andere zijde ver lieten betoogers de colonnes en wel die van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, dat waren de leden van de Duivenmaat- schappijen of vereenigingen u'.t Hengst dijk, Clinge, Kuitaart, Ossenisse.West- dorpe en Zuiddorpe, die honderden postduiven loslieten, opdat de diertjes thuis konden melden, dat Zeeland Ko ningin Wilhelmina op grootschc wijze heeft gehuldigd. Maar zij zouden dan tevens kunnen melden, dat de bijna 103 jaar oude mej. wed. Fr. Asselman uit Hengstdijk, dus wel de oudste inwoonster van Zeeland bij de betooging niet is achter gebleven en mede van haar groote aanhankelijk heid voor het Oranjehuis heeft doen blijken. Na het défilé kwamen de colonnes weer op hun plaats terug en maakten door dat de buitenste wat op marcheer den een halve cirkel rond de tribune. Als slot der betooging zongen allen te samen twee coupletten van hel Zeeuwsche Volkslied. Door de secretaresse mej. Donner werd aan H. M. de Koningin een al bum aangeboden, gebonden in kalfs leer, met op het plat de datum 1574 6 Augustus1924. Daaronder komen de fraai aangebrachte wapens van Oranje Zeeland en H. M. de Koningin voor, terwijl het schutblad speciaal met de hand voor dit boek is bewerkt. De oorkonde, waarvan de heer F. P. D'huij dc ontwerper is (de heer C. W. D'huij vervaardigde het album) terwijl hij ze ook uitvoerde, luidt: „Aan H. M. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau wordt dit album ter herinnering aan de hulde-betooging der Zeeuwen uit alle doelen der provincie eerbiedig aangeboden. Het hoofdmotief is de Walchersche gouden strik, daar tusschen komen de wapens der Zeeuwsche steden voor. Na deze indrukwekkende betooging stapten de Hooge Gasten weer in de rijtuigen en reden over de Bree, Wage naars traat en Balans, terug naar de Abdij. t Nadat het Noenmaal - gebruikt was, werd het Openluchtspel door de Kon. familie bijgewoond. Daarna volgde de officieele ont vangst door het gemeentebestuur,waar bij burgemeester P. Dumon Tak de welkomstrede uitsprak. Ontvangst Prov. Staten. Nadat het stadhuis verlaten was, werd gereden naar de Groenmarkt, waar voor het fraaie gebouw van het Provinciaal bestuur werd uitgestapt en waar Hare Majesteit en de andere Hooge gasten in de bekende mooie Statenzaal werden ontvangen door het overgroote deel van de Statenleden. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van UfTord, sprak hier als volgt Majesteit, Koninklijke Hoogheden, Het Provinciaal Bestuur van Zeeland stelt het op hoogen prijs U. M. zijne opwachting te mogen maken en brengt daarvoor eerbiedig zijnen dank. De heugelijke tijding van de a.s. komst van U. M. naar deze provincie deed reeds aan het einde van het vorig jaar bij schier alle Zeeuwen het hart, immer gloeieide van liefde voor het Huis vjii Oranje, ontvonken tot op laaiende geestdrift. Maanden en weï»en leefde men in het blijde vooruitzicht van het oogenblik, dat U. M. wederom Hare intrede binnen de grenzen dezer Provincie zou doen er, nu sedert gis teren deze heerlijke dagen, welke voor immer een parel zullen vormen aan d Kroon der Zeeuwsche gedenkdagen, zijn aangebroken, is het toppunt van onze vreugde bereikt. Uwe Majesteit behaagt het moeite noch inspanning te ontzien om alle deelen dezer provincie het groote voor recht te gunnen Haar te mogen ont vangen en toe te juichen. Namens ge heel Zeeland breng ik U. M. daarvoor oprechten dank. Op zeer hoogsn prijs stellen wij allen het, dat Z.K.H. de Prins, wien ik uit naam der Zeeuwen eveneens een zeer hartelijk welkom toeroep, tegenwoordig is en onuitsprekelijke blijdschap en dankbaarheid doortintelden onze haaien, nu ook H.K.H. de Prinses deelneemt aan het bezoek en kennis komt nemen van eenige Haar nog onbekende streken van ons vaderland. Zeeland voelt nog steeds den druk der tijden, al moet ook dankbaar worden »rkend, dat hier en d»;ar eenige opleving valt waar te nemen. Wij ontveinzen ons niet, dat het mis schien nog jaren zal duren, eer de vroegere welvaart en bloei wederom zullen zijn teruggekeerd maar getrouw aan de historie en met het hoofd om hoog zien wij hoopvol voorwaarts zon der ons te laten leiden dor.r een zor geloos optimisme. Het Provinciaal bestuur blijft er naar streven de lyn der ontwikkeling van ons gewest in opwaartsche richting voort te zetten en is er van overtuigd daarbij te zullen mogon rekenen op den krachtigen ei onmisbvTen steun van U. M/s regeering. Wij denken heden terug aan het ontstaan der historische banden, welke Zeeland aaü het Huis van Oranje binden en hoe vóór 350 jaar Middel burg en daardoor heel Zeeland is overgegaan aan hem, die lijf en goed al te saem heeft over gehad voor zijn volk. Zeeland en Oranje zijn sedert één en welke stormen ook over ons vaderland mogen trekken, Zeeland's ingezetenen zuilen zich trouw blijven scharen om d,en troon van hunne vorstin die met haar volk in voo*- en tegenspoed zoo medeleeft en Haar persoon, Haar denken en Haar handelen zoo heeft toegewijd aan het welzijn Harer onderdanen. Met het oog op het uitgebreide programma zal U slechts enkele oogenblikken in deze historische zaal kunnen toeven. In een kort woord heb ik daarom getracht eenigermate uitdrukking te geven aan de groote blijdschap en danfebiarheid der Zeeuwen voor deze vierdaagsche rondreis van U.M. en aan hunne trouw en liefde voor hun dier baar Vorstenhuis. Nog inniger en nog vuriger is de bede, dat God moge geven dat Uwe Majesteit en Haar doorluchtig Huis nog 'ange jaren voor ons vaderland en voor deze provincie mogen blijven ge spaard. Tot slot volgde een bezoek aan de Tentoonstelling van Zeeuwsche kleder drachten. Prov incie-N ieuws. Siisse. Up het gehouden examen te Arnhem voor commies der directe be lastingen slaagde J, P. Bommetje alhier, en is met ingang van 1 September a.s. Putte als standplaats aangewezen.' Hansweert Bij het uitvaren der sluis alhier liep het sleepschip „Fri- gar 4", geladen met vleesch van Duitsch- land naar Antwerpen, tegen den sluis muur aan, waardoor aan het voorschip belangrijke averij ontstoid. Daar het boven water was, kon het schip de reis naar Antwerpen voortzetten. 's Deer Arendskerke. Doordat het zevenjarig zoontje van J. S. alhier onder een fiets terecht kwam, werd het zoodanig aan zijn hoofd gewond dat d'. v. Iwaarden heelkundige hulp moest verleenen. Kapelle. De gehouden collecte op 31 Juli, 's avonds in de Ned. Herv. kerk alhier, voor de mobilisatie slacht offers heeft opgebracht f 28,22. In deze godsdienstoefening traden op ds. A. Scheele en dr. J. D. Schmidt. (Belangeloos.) Kloetinge. Donderdag kwam de Baad dezer gemeente in een openbare vergadering bijeen. Afwezig wegens on gesteldheid de heer D. Sinke. Een schrjjven van den heer I. van Riet nit Goes, waarin deze in beroep komt van de aanschrijving van B. an W. om zijn in deze gemeente gelegen hnis te verbeteren. Volgens zijne mee- ning kau het huis door kleine herstel lingen wel in bewoonbaren toestand gebracht worden, en zijn de voorge schreven verbeteringen veel te ingrij pend. Besloten wordt de door den bouwmeester geadviseerde verbeteiingtn (e gelasten aan te brengen. In behandeling komt een verzoek van de vereeniging Eigen Erf te KI ie- tinge, waarin deze verzoekt een crediet te willen verleenen van f 36U0, voor het bouwen van een plaatsje voor den heer J. HolleBfelle alhier, ingevolge de Landarbeiderswet. Besloten wordt dit crediet te verleenen. De voorgedragen dubbeltallen voor het college van zetters zijn; le dub beltal P. C. O.le en P. A. Trimpe 2de dubbeltal A. Beenhakker en J. Allemekiuders. Vervolgens wordt de gemeeuterekeniug over 1923 aangebo den met een totaal aan ontvang van f63423,25 en aan uitgaaf f 62374 95 en een batig slot van f 1047,70. Eveneens wordt die van het Burg. Armbestuur aangeboden met een totaal aan ontvangsten van f 22452,60, aan uitgaaf f 17837,87 en een batig slot van f 4614,73 en de begrooting 1925. In de commissie tot nazien der ge meente-rekening worden benoemd de heeren J. Stranb, P. D. Hoogstraate en W. N. van Liere in die voor het Burg. Armbestuur W. F. K. Lenshoek, Q. Trimpe en W. N. van Diere. Bes'oten wordt de hraudsloot aan den Achterweg le dempen en afraste ring aan te brengen. B. en W. wordt opgedragen dit werk te doen geschie den op de voordeeligste wijze. Aangaande het voorstel van B, en W. om de woning van D. Lankeeter niet onbewoonbaar te verklaren, zegt de heer Lenshoek dat nu blijkt dat de woning onbewoonbaar is, ze tok on bewoonbaar verklaard moet worden. Ilij stelt voor om de woning onbe woonbaar te verklaren voor een be- p alden lijd en daar er geen woningen leschikoaar zijn dien termijn zoonoodig na afloop weer te verlengen. Wanneer nu de woning onbewoonbaar verklaard wordt weet de bewoner dat hij er nit moet en kan hij dus naar een andere woning uitzien Besloten wordt deze zaak tot een volgende vergadering aan te houden en te ouderzoeken of op een of andere manier geen weg meer te vinden is Ontheffing van Hondenbelasting wordt verleend aan A. Jacobs voor een half jaar, terwijl een hond van P. Ilirdes van het kohier wordt afge voerd. Vervolgens hebben nog eenige be grotingswijzigingen plaats, de gemeente moet in kosten van de R H.B.S. te Goes f 797,57 betalen. Bij de Rondvraag vraagt de heer Lenshoek, de vangputten op het markt veld wat beier te onderhouden. De heer Straub vraagil of de paaltjes op bet marktveld, wanneer deze door anderen stuk worden gemaakt ook op kosten van hen worden vernieuwd. De voorz. antwoordt hierop bevestigend. Hierna sluiting. Driewegen. De inzameling voor de visschersramp te Vlissingen en Arne- muiden alhier, h;eft opgebracht de soin van f 72,98'/s- Seliore. De collecte voor de storm ramp te Vlissingen heett alhier in totaal opgebracht f 110,—, waaronder f 27,50 van het spoorwegpersoneel. Bij het plukken van peren is de heer W. Sterk zoodanig van een ladder gevallen, dat hij zijn voet ernstig heeft verstuikt en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De heer W. Rijn Cz. is met ingang van 4 dezer werkzaam gesteld ter gemeente-secretarie. Kamperland. J.l. Zondag kwam aan den Onrustpolder alhier aange dreven het ljjk van den op 18 Juli j.l. omgekomen schipper C. Ventevogel. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit zjjn benoemd tot ridder in de Orde van den Neder andschen Leeuw: jhr. mr. J. W. Quarles van Uflord, commissaris der Koningin in de provincie ZeelaDd tot offiiier in de Orde van Oranje- Nassau mr. J. H. van Bel, voorzitter van het Herdenkingscomité, te Mid delburg; P. Dumon Tak, burgemeester van Middelburg; tot -idder in de Orde van Oranje- Nassau J. C. L. A. Beikers, burge meester van SluisP. J. Boone, tech- nisoh-imbtenaar van den provincialen waterstaat, te ZierikzeeJ. de Feijter, burgemeester van ZaamslagA. F. Hanssens, burgemeester van Stavenisse A. Kloeke, kapitein der infanterie, te MiddelburgC. Koert, burgemeester van WolphaartsdjjkA. Timmerman, lid van de Provinciale Stalen van Zee land, wethouder van Zierikzee M. J. Verhoist, burgemeester van Wissektr- kerkeO. P. Vogelaar, lid der Pro vinciale Slateu van Zeeland, te Krab- bendijke P. L. de Wael, burgemees ter van Stoppeldijk D. H. van Zuij- en, burgemeester van Hreskens zijn toegekend de eeiemedaille ver in nden aan de Orde van Orauje- Nassau, in zilver, aan P. Adriaause, bode-kamerbewaarder van het provin ciaal bestuur -van Zeelaad A. Schip per, opzichter le kl. bij de visscherij- politie te Tho'en, C. J. Schot, voor zitter van de Visschersvereeniging te Z'erikzee, Fr. C Praet, voorzitter der Mosselvissc'nerij vereeniging St. Petrus te Clinge. Zangverei-niglng Zeelandia. Op het Nationale Concours te Nieuwe Hoorn, gehouden op Zondag 3 Aug., behaalde de Zangvereenigiug Zeelandia, onderafdeeling van de Zeeuwsche ver eeniging Zeelandia le Rotterdam, onder leiding var. dhr. B. Reijns, den len prijs, met „Boven de sterren" van Fr, Abt en „Avondvrede" van W. v. Thiene, respectievelijk verplicht en vrije num mer met 329 punten. Deze liederen zullen ook ten gehoore gebracht worden op het a.s. Woensdag te houden liefdadigheidsfeest, ten bate van de achtergeblevenen der ramp op de Schelde. Het Z.-Bev. Costuum tier Prinses. Namens de Koningin is bij het Bestuur van de Vereeniging lot Be vordering van Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord-Bevelaud' bericht in gekomen, dat Hare Majesteit zeer gaarne het Zuid-Bevelandsch costuum voor de Prinses zal aanvaarden en zeer gevoelig is voor deze aanbieding. De Koningin zal op Donderdag 7 Augustus, des namiddags twee uur, in den Koninklijken trein te 's Heer Arends- kerke, gaarne de jeugdige boeriunen, die het costuum vervaardigden, ont vangen, teneinde de Prinses behulpzaam te zijn bij het kleeden. Vanaf 's Heer Areudakerke zal de Prinses zich dus vertoonen in Zuid- Bevelandsch costuum. Costuum en goudeu en zilveren sie raden zijn tentoongesteld in het Be reau va Vreemdelingenverkeer, Magdalena- straat, Goes. STADSMEU WST De nieuwe afd. der R.H.B.S. In het Schuttershof had Maandag avond een vergadering plaats i.z. de oprichting van een iitterair-economische afdeeling (aid. A.) aan de R.H.B.S. alhier. Tot deze verg. waren ouders, hoofden van scholen en burgemeesters en wethouders van Z.-Bev. gemeenten genoodigd. De voorz. van het comilé, notaris Pilaar, zette in een keurige rede nog eens het gewicht voor Zuid- en Noord- Beveland van de nieuwe H.B.S. uiteen, zich daarbij aansluitende aan hetgeen in ons blad hierover reeds werd ge publiceerd. Spr. zegt hierna, dat, wordt tot het vormen van de afdeeling overgegaan en leerlingen gaan daardoor naar an dere gemeenten, de gemeente Goes 30 pCf. van de netto kosten van het onderwijs dier leerlingen zal moeten betalen. Voorloopig zal evenwel alhier geen litterair economische afdeeling vanRijks. wege gesticht kunnen worden. Het particulier iaitialief moet ingrijpen en moet finantieelen steun verleenen, wil de splitsing aan de R. H. B. S. te Goes kunnen geschieden. Een lichaam zal dus noodig zijn, dat in de jaren,waarin de klassen be neden het getal voor splitsing blijven (27), de kosten van het onderwijs aan het Rijk suppleeren zalde beste vorm ljjkt mij op te richten een stichting die het bijeen te brengeu kapitaal be- heeren zal en die zich in verbinding zal stellen met den Minister om zich tegenover het Rijk garant te stellen. Vermoedende dat suppletie slechts de eerste jaren noodig zal ziju en in aanmerking nemende de vermoedelijke kosten, acht het comité een fonds van f 8000 voldoende, om de nieuwe in stelling door de overgangsperiode heen te helpen en voor goed te stichten. Noodzakelijk is, dat er waarborg is, dat de leerlingen, die deze afdeeling gekozen hebben, hnn studie in deze richting kunnen volbrengen. Hoe zal het benoodigde fonds ge vormd moeten worden M. i. zal een standaard-kapitaal, noodig voor de oprichting der stichting, gegeven moe ten worden, door de meestbelangheb- benden, de ouders van leerlingen. Ib met dit grondkapitaal dat zoo groot niet behoeft te zjjn, de stichting opge richt, dan kan deze het verder benoo digde aanvragen bij de gemeentebe sturen en vooral aan het gemeentebe stuur van Goes,dat naar spr's. idee zulk

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2