Binnenland. Rechtszaken. School en Kerk. Dit verzoek werd ingewilligd op voorwaarde, dat Nieuw-Noordbeveland de helft van de kosten zal dragen. Deze kosten mogen voor iederen polder afzonderlijk bedragen f852,03. Op de aanbeveling voor gezworene (vac. I. P. v. d. Weele) werden ge plaatst no. i N. M. Tazelaar, no. 2 Jan de Regt Mz, no. 3 J. E. Dees. De pensioensgrondslag voor den ontv.- grifber werd vastgesteld op f 1000. Kapelle. In voltallige vergadering kwam de raad der gemeente Vrydag in openbare zitting bijeen. De voorz. deelt mee dat de min. van J. K. en W. beeft bericht dat aan de Chr. School te Kapelle tóieze- linge en Eversdijk nog uitbetaald kan worden f 2775, al nog uit te betalen in lotaal f 3055, ook heeft de ge meente bij te dragen in de kosten voor de Rijks II B.S te Goes de som van f 1814.26 De oud-geineente-veldwachter P. Groenleer dankt voor genoten gratifi catie. De gemeente rekening 1923 werd den raad aangeboden, in de commissie tot nazien werden benoemd de heeren Ganseman, Eraanje en van Wingen. De aanvrage van het B.A. om af en overschrijving begrooling 1924 B.A. werd ingewilligd. Het verzoek van den heer J. E. Meeuse om^ntslag als lid der commissie tot wering schoolverzuim, alhoewel deze ontslagaanvrage niet in orde was volgens opmerking van den heer Zegers, werd toch ingewilligd en dank gebracht voor bewezen diensten aan de gemeente. Benoemd werd in deze vacature dhr. P. Smith met 6 st., dhr. C. A. Blok verkreeg 1 stem. Als zetters voor de Rijksbelastingen werden herbenoemd J. J. Dronkers en 11. Slabbekoorn, Het verzoek van de Veilingsvereeni- ging K. B. en O. omtrent spoorweg aansluiting werd ingewilligd, mits een recht van ingebruikneming van ge meentegrond van tien gulden jaar lijks wordt betaald en gezorgd wordt voor de noodige aanbestraling. Ook moet gezorgd worden voor de noodige veiligheidsmaatregelen. De voorz. vestigt er de aandacht op dat ook verzocht wordt om andere keien voor bestrating. De heer Ganseman Wij kunnen die keien niet missen,Ideze zijn bestemd voor bijbestrating. De heer van Wingen wijst met klem op de veiling di> zeker een gemeente belang is en wel tegemoet moet worden gekomen. Weth. Zuidweg sluit zich hierby aan, ook de voorz. waar de veiling veel is voor de gemeente. Weth. Vereeke verklaart dat bj B. en W. reeds lang is uitgerekend dat geen keien gemist kunnen worden. De heer v. d. Have wil zooveel mogelijk de veiling ter wille zijn, wil deze zaak geven iD handen van B. en W. Aldus werd besloten. Het voorste! van B, en W. tot aangaan van een geldleening voor ver bouwing van de cbr. school groot f 6640 tegen een rente van 6 pet. per jaar af te lossen in termijnen van f 600, (duur 11 jaar) werd ingewilligd. De heer Zegers wijst er op dat het te danken is aan ds tegenwerking van weth. Vereeke dat we nu f 1000 meer kunnen betalen waar de inschrijviig nu in den druksten tijd moest plaats hebben en het anders in den vorigen winter had gekund. Weth. Vereeke ageert hier tegen en meent dat door zijn tegenstreven het heel wat minder heeft gekost, ook is dit punt aldus spr. thans niet aan de orde; reeds eerder is dit door hem voldoende toegelicht. Bekrachtiging van het raadsbesluit volgde inzake de onderhaudsche ver huring van de ondeiwijzerswoning te Biezelinge, voor een termijn vau drie jaar, aan te vangen 1 Maart 1925, voor f 350 per jaar. Besloten werd tot tegemoetkoming in de huur voor de veldwachterswoning. De voorz. deelt mee dat de oude brandspuit is verkocht voor f 56, dat met den ingenieur van de Rijks Waterstaat is geconfereerd over de gevaarlijke bocht in de Weststraat dat het luidwerk van de nieuwe klok nog niet in orde is. De heer v. d. Ha?e verzoekt weg neming van het vuile bordje aan de paal bij den ingang van de Wesistraat, waarop staat richtiDg Goes, llij vindt de bedoeling uitstekend en vraagt een behoorlijke wegwyzer (bordje.) De voorz. zegt dit toe en wijst ook op het noodzakelijke hiervan op Bieze linge bij bakker Kloosterman. De heer v. d. Have wijst ook op de ongelukkige bestrating bij wacht post 38. De voorz. zegt dat B. en W. even eens doordrongen zijl van noodzake lijke veröetering. Ook wijst de heer v. d. Have op den ongelukkige» waterafvoer aan den Nieuwen weg. Verbetering wordt toe gezegd. Hierna sluiting. ItilUml-Batli. De mobilisatie werd Donderdagavond op de weide van dhr. M.o Boonman, ouder begunstiging van goed weer, herdacht. Ze*r veel inwoners der gemeente waren ter vergadering bijeen. De muziekgezelschappen Rii- landia en Vrolijk Voorwaarts uit deze plaats waren mede tegenwoordig en zorgden tusschen de sprekers voor de noodige afrisseiing. De verschillende redevoeringen die werden gehouden (le door den Burgemeester; 2e Pater Overste; 3e Ds. H. J. Visser en 4e dhr. M. N. van de Linde) werden aan dachtig aangehoo d. In dezen rede werd gesproken over dezen dag als een dag van gedachtenis, zoomede over de saam- boorigheid van de natie die ook moet zijn in deze gemeeute. Vervolgens wer den onderwerpen behandeld de trcuw aan het vaderland betreffende en werden verschillende mobilisatie-ervaringen en indrukken weergegeven. Vaderlandsche liedereu werden met begeleiding van de muziek gezongen. De burgemeester sloot de samenkomst met een woord van dank aan de aan wezige» voor de zoo groote opkomst. Van het terrein af werd nog een muzikale wandeling door het dorp ge maakt. Een en ander bracht een groote drukte teweeg. Voor de noodlijdende oud-geinobiliseerden zal eerstdaags door het comité een lijst gepresenteerd worden. In de vergadering van het Bur gerlijk Armbestuur werd de rekening over 1923 vastgesteld op ontvaugsten f 1940,81, uitgaven f 1941,60. Na- deeiig slot f 0,79. De begrooting 1925 in outvaug en uitgaaf op f 2065, met een subsidie van t 1900 uit de ge meentekas. Vreemdelingen verkeer. Door den voorzitter van (ie A.N.V.V., Prof. Treub, zijn benoemd in eene commissie welk de mogelijkheid zal onderzoeken eene andere vakantierege ling in Nederland te treffen de heeren mr. M. J. van der Elier te 'a Graven- bage; O. E. Zeiler te Bergen aan Zee ën G. Houtesamer te Kioetinge (by óoes). Do Zuid-Bevelanders. Midden Augustus zal het zangkoor //de Zuid-Bevelanders'' onder leiding van deu heer G. lloutekamer uit Kloa- tinge in costuum een Zeeuwsche pro- pagandatocht door het Noorden van ons land maken. Allereerst wordt eene uitvoering gegeven te Bergen aan Zee en vandaar wordt overgestoken naar Friesland, waar te beginnen met Leeu warden in een zestal Eriesche steden de Zeeuwen mllen concerteerenDe gansche 'ournée zal *ruim 8 dagen duren. Tegen werktijd-verlenging. Door den Algemeenen Ned. Metaal- bewerkersbond en den* Chr. Metaal- bewerkersbond zijn te Vlissingeii, Mid delburg en Souburg protestvergaderin gen gehouden tegen iiet plan van de directie vau de Ken. Mij de Schelde te Viissingeu om den werktijd te ver lengen van 48 tot 56 uur en behoud van hetzelfde loon. Waar reeds eerder verlagingen zijn voorgesteld, zou dit totaal 32 pet. loonsverlaging betee- keuen. Als de meening vau de sprekers kwam vooral naar voren, dat de arbei ders zich meer moeten organiseeren, dan zal de directie niet zoo makkelijk met zulke plannen komen. Hoedekenskerke. De collecte langs de huizen voor de nagelaten betrek kingen van de omgekomen visschers van Vlissingen en Arnemuiden beeft f 154,751/f opgebracht. Dhr. J. v. Belsen Jr. is geslaagd voor het examen van commies van 'a Rijks directe belastingen. Middelburg. Vrijdagavond zyn al hier twee ernstige ongelukken voorge komen. Op den Blauwendijk is het 5 jarig dochtertje van L. uit de Winter- straat door de locomotief van de stoom tram aangereden. Het kindje was ernstig aan het hoofd verwond. De machinist had behoorlijk gebeld. Op de Markt kwam een der jeug dige deelnemers aan het openluchtspel tegen een der draden, die gepannen zijn achter de orkesttribune. De jongen bezeerde zich ernstig aan het hoofd. De jongen had een toeval gekregen. Beide gewonden zijn naar het gast huis vervoerd. KattendQke. In de Vrijdag geboude11 raadsvergadering werd de gemeente rekening 1923 voorloopig vastgesteld in ontvang op f 41742,761/,, in uit gaaf op f 39259,30 Vj, goed slot f 2483,46. Op de voordracht van zetters alhier werden geplaatst de heeren W. van de Linde, M. van der Weele, P. M. van den Broecke en Joh. van Kleunen. Toi ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd de heer L. Kranen borg. Besloten werd eventueel te veel kasgeld te beleggen bij de Coöperatieve Boerenleenbank ie Wemeldinge. Voor de bewaarschool te Wilhel» minadorp werd besloten speelgoed aan te koopen. Opbrengst collecte ramp Vlis singenArnemuiden le Katlendijke f 126,50. Te Wilhelminad »rp wordt nog ge collecteerd. Ierseke. Tijdens bet koite maar hevige on weder dat Vrij(agavoid boven onze gemeente woedde, s'oeg de bliksem in, in het huis bewoond door C. Boone, II Schotte. Eenige schaie werd ver oorzaakt. Persoonlijk onheil overkwam den bewouers niet. De Zondagsscboolvereeniging //Eben Haezera in het bezit van een eigen flink gebouw heeft nu de koe bij de horens gevat en gaat een bewaarschool op chr. grondslag oprichten. De be noeming voor hoofd zal een dezer dagen plaats hebben en de opening zal indien eenigszins kan met 1 Sept. a.s. geschieden, (zulks zal nog afhangen van eenige verbouwingen aan de zaal.) Oe prijs der Zeeuwsche kreeft is sinds verleden week iets naar boven gegaan en beloopt nu f 1.75 per K.G. De vangst is niet zoo ruim als ge woonlijk. Voorraad is er niet veel, daar wegens niet-invoer van Noorsche kreeft, veel verzending plaats beeft. De visschersbevolkiug van Ierseke over 't algemeen zeer Oranjegezind hoopt Donderdag aan de huldebetooging die de Z°euwsche visschersvloot aan H.M. de Koningin zal geven in groeten getale mee te doen. Het be looft wel een mooi gezicht te zullen zijn die honderden visschersvaartuigen van verschillende makelei te zien be- toogeu. Het beste zal een en ander van den dijk nabij Wolphaartsdijk af waarneembaar zijn. Hinsweert. Het sleepschip „Cla- mar" schipper Vermeulen is Zaterdag nacht met het opkomen van het water oi der een in de buitenhaven alhier staanle due d'alve gevloeid, waardoor de/.e ernstig is beschadigd. Ook het schip bekwam belangrijke averij aan het achterschip, doch kon de reis na borgstelling voortzetten. liloetinge. Ter herdenking van de mobilisatie gaf het muziekgezelschap Donderdagavond een concert op het marktveld. In tegenstelling met andere concerten was ditmaal het concert door veleu bijgewoond. Daarna hield de gepensioneerde wachtmeester der huzaren J. de Kramer alhier een redevoering. Be gehouden collecte onder de aan wezigen bracht fl5,24j op. Goedkoope trein. Wij vestigen de aandacht op de anuouce betreffende de goedkoope trein op Woensdag 13 Augustus naar Dordrecht en Rotterdam. Wemeldinge* Voor het examen van Kommies by de Rijks directe belastingen zijn o.a. geslaagd C. floogstrate Jzn. en E. Wabeke Ezu, Eerstgenoemde wordt met ingang van 1 September 1924 aaugestelu en is hem de gemeente Koewacht als standplaats aangewezen. Zaterdag slaagde voor den oplei dingscursus aan de model Politieschool te Hilversum dhr. Am. Hoogstrate Jz. alhier. Waarde. Zaterdagmiddag werd het woonhuis van den heer A. Mol door het onweder getroffen, doch zonder dat brand werd verooizaakt. Alleen een aantal dakpannen werden verbrijzeld en een stuk vau den schoorsteen ge worpen. De collecte voor de slachtoffers van de stormramp op 18 Juli j.l. Vissingen-Araemuiden heeft alhier op gebracht f 202,45. Wisseokerke. Alhier werd, naar de M. O. meldt, Donderdagavond n? een halt uur klokluidens een samenkomst in de Ned. Herv. Kerk gehouden ter herdenking van den 31 Juli 1914. Als eerste spreker trad op de heer M. J. Verhorst, burgemeester, die een terugblik wierp op den gemoedstoe stand der bevolking by d^n aanvang der mobilisatie, op de hoopvolle stem ming door de vredesgedachte gewekt op 1 Aug. vier jaar daarna, op de economische en moreele gevolgen van den oorlog, al was ons land voor den feitelijken oorlog behoed en op de ge ringe hoop op een zoozeer ge- weuBchtcn vrede, gezien de mentaliteit der natiën, die den grootsten der wereld oorlogen van '14 tot '18 hebben ge voerd, Gedenkende de Nederlandsche slachtoffers der mobilisatie, beval hij de collecte voor dezen krachtig bij de aanwezigen aan. Daarna sprak ds. v. d. Linde. Hij wees er op, hoe ook het beleid van Koningin Wilhelmma er toe had by- gedragen, ons laad voor de oorlogs ramp te bewaren, hoe de gemobili- seerden hun plichten jtgens het Vader land hebben vervuld, maar hoe het soldatenleven voor ta! van jonge man nen een onguustigen terugslag had op hun houding als leden der kerk. Hij hoopte echter dat de meer regelmatige maatschappelijke toestanden, die we van de toekomst mogen verwachten, die moreele schade weldra weer herstellen mocht. De samenkomst werd gesloten met het zingen van het Wilhelmus. 's Gravenpolder. Vrijdag verga reb de raad dezer gemeente. Eenige inge komen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. De verordening op de vee- en vleeschkeuring werd gewij zigd en het keurloon van een rund be paald op 14 en van een varken op f 2. Van de gemeente Goes is een nota ingekomen van 1999,16 als bijdrage volgens de onderwijswet. Op de voordracht voor zetters wer den geplaatst de aftredende heeren W. Westveer en C. Felius. Geen bezwaar werd geopperd tegen het verzetten van de week- en jaarmarkt te Goes. De verordening op het hebben en leggen van stoepen werd uitgebreid. De verordening op het heffen van leges werd aangevuld met de bepaling dat voor leges een vijfde zal worden be taald van het bedrag der rechten. Besloten werd een geldleening aan le gaan van f 1000 tegen een rente van 6 pCt., af te lossen in 2 jaar. De rekening der gemeente over 1923 werd aangeboden in ontvangst op f41460,80, in uitgaaf op f39472,92, alzoo met een batig slot van f 1987,88. De rekening over 1923 van het Burg. Armbestuur werd aangeboden in ont vangst op f 22679,94, in uitgaaf op f i8603,31 en een half, alzoo met een batig slot van f4076,62 en een half. De begrooting 1925 van dat zelfde middel werd aangeboden in ontvangst en uitgaaf op f 13479,09 en een half met een post van onvoorziene van f 1435,42 en een half. Tot leden der commissie tot nazien der gemeenterekening werden benoemd dhrn. Joziasse, Verhulst, De Koster en Kousemaker, tot die van het Arm bestuur de heeren Schoule, Vermue en Lokerse. Geringe afzet van Nederlandsche Kolen. In verband met den geringen afzet van holen, zal, naar uit Heerlen aan de Tel. wordt bericht, dc Oranje-Nassau mijn de volgende week twee dagen niet laten werken. Ook bij de andere mijnen is het niet uitgesloten dat, wanneer de afzet van kolen niet grooter wordt, tot beperking van den werktijd zal moeten worden overgegaan. De oorzaak van dezen geringen afzet ligt in de lage prijzen van de Duilsche en Engelsche kolen, waartegen de Nederlandsche mijnen door de hooge spoortar.evcn niet kunnen concurreeren. Geen georganiseerd overleg meer Naar Het Volk verneemt zijn de on derhandelingen, die tusschen de regee ring en de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg worden gevoerd over de salarisregeling van de rijks ambtenaren, door de regeering afge broken. De Koninklijke familie terug. De Koningin en Prinses Juliana zijn Vrijdagmorgen om 9 uur 16 per extra trein aan het station te Baarn aangeko men, waar H.M. dc Koningin Moeder aanwezig was om Hare gasten te ver welkomen. Toegejuicht door de groote menigte reed de Kon. familie in twee open auto's naar het paleis Soestdijk. Richtige hejfinj uer directe belastingen. Ingediend is een wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen. Art. 1 luidt sis volgt: Voor de heffing van de personeele belasting, de rijke— en plaatselijke inkomstenbelasting, de vermogens belasting en de verdedigingsbelastingen wordt geen rekening gehouden met rechtshandelingen die, al dan niet in verband met andere rechtshandelingen, kennelijk zijn verricht om de heffing van een dier belastingen overeenkomstig haar doel, geheel of ten deele, on mogelijk te maken. Tegen het ontwerp garantie-verdragen. De Nederlandsche regeering heeft bij den Volkenbond haar bezwaren kenbaar gemaakt tegen het ontwerp garantie-verdragen, in een schrijven, waaraan wij het volgende ontleenen Het streven van de Nederlandsche regeering, die een der eersten is ge weest om de verplichte rechtspraak van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie te aanvaarden, zal er steeds op gericht zijn, de rechts waarborgen van den Bond te ver- sterkeu en de voor zijn doelmatigheid noodzakelijke universaliteit te bevor deren. Doch zij acht zich niet gerech tigd haar steun te verleenen aan voorstellen, die, veeleer een maehls- daa een rechtsorganisatie in het level roepende, zou voeren tot politieke groepeering op militaire basis en dien tengevolge tot ontbinding van de internationale gemeenschap, in plaats van hel denkbeeld van eenheid en algemeene aaneensluiting te versterkeu, dat een der grondbeginselen is van deu Volkenbond. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 31 Juli in Nederland uitgesproken 81 faillissementen tegen 45 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Juli 1924 2698 faillissementen tegenover 2357 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. tHet Vaderlandverkocht Naar Het Volk verneemt is het Hasgcche dagblad „Het Vaderland' in eigendom overgegaan aan den heer H. Njjgh, directeur van de .Nieuwe Rot- terdamBche Courant". Wieringen geen eiland meer. liet Hbld. meldtDonderdagavond te 8 uur had het historisch feit plaats, dat het Amsteldiep door den nieuwen djjk geheel werd afgesloten. Het kwam spoediger dan men had verwacht en slechts weinige ingewijden, ijlings per telefoon opgeroepen, konden het schouw spel gadeslaan. Het water borrelde en kookte en vocht als het ware legen de twee groote grijpkranen, die van weers zijden elkaar naderden en onverstoor baar de groote bonken keileem in bet gat stortten. Ten slotte moest de zee bet tegen de techniek opgeven een dam werd in liet gat gevormd en in genieurs, aannemers en journalisten liepen over eu reikten elkander de hand ten teeken, dat Wieringen aan het vaste land was verbonden.Als bijzon derheid kan worden vermeld, dat 's mor gens de doorgang nog vijftig meter breed was en 's avonds te vjjf uur een schuitje nog probeeren wilde door het gat te varen, dat natuurlijk onverbiddelijk werd afgewezen De visschersvloot is thans voor een groot deel van Wie ringen verhuisd. Eu de vischhandelaars hebben zich vrachtauto's aangeschaft om hun waren naar het westen van het eiland te vervoeren. Met de rust en kalmte van Wieringen is het ge daan. De Brusselsche bankaffaire. Op hetzelfde oogtmblik ongeveer dat de justitie en de politie op i8 October van het vorig jaar een inval deden in de Brusselsche Bank, aan de Beurs straat te Amsterdam, namen de beide directeuren, Bridée en de Jong, de vlucht. Spoedig bleek, dat zij naar Frankrijk en België waren uitgeweken. Zij werden vervolgd door den inspecteur Stolp, van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam, die reeds getuimen tijd in deze zaak had gewerkt. Hij slaagde er echter niet in hen in handen te krijgen. Eenigen tijd geleden werden zij in Duitschlind gesignaleerd en wederom ving inspecteur Stolp de achtervolging aan. Gisteren is hij er, volgens de Tel., in geslaagd het tweetal te Bonn te arresteeren. Zij zullen spoedig naar Amsterdam overgebracht worden. Geslaagd. Op het op 24 en 25 Juni j.l. te Roosendaal gehouden examen, afgeno men door de Federatie vau Handels- en Ksntoorbediendeu-vereenigingen in Nederland (Mercurius-diploma), zjjn o.m. geslaagd de heeren M. Kaboord, Jb. Kloosterman, J. Langeveld en P. J. Witkam, allen te GoesC. Kousema ker te 's Gravenpolder; J. Meijer te 's Heer Hendrikskinderen en W. Bar- telse te Kapelle. Examen nuttige handwerken. Te Rotterdam slaagden de dames Th. A. van Bruggen, S. C. A. Blanker, J. E. Hij ma en M. N. Mays, te Goes. Ned. Herv. Kerk. Hunsweert. Ds. G. J. Waardenburg hoopt op Zondag 24 Augustus in den namiddagdienst afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente alhier. (Z.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2