GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL STADSNIEUWS. Rechtszaken. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. sn Provincie-Nieuw 8. ALLERLEI, Gemengd Nieuws. VAN DE van ZATERDAG 2 AUG. 1924. Fa. Trimpe, Hedenmorgen brachten wij een be zoek aan het "vruchten-magazijn van de fa. Trimpe, in de Lange Vorststraat (het vroegere perceel van dhr. Ma- gielse), welke zaak Zaterdag geopend wordt. Niet alleen vruchten, ook groen ten, conserven, comestibles, delicates sen, wijnen, likeuren en limonades zijn alhier verkrijgbaar. In den ruimen lichten winkel zijn de artikelen netjes en overzichtelijk ge- etaleerd. De winkel ziet er keurig uit, de bovenramen zijn van gekleurd glas voorzien, de beschildering is licht ge houden, in crême-kleur. Op de lste verdieping zagen we nog een kamer, waar het fruit onder invloed der zonnestralen, welke door groote glasruiten kunnen binnenkomen, kan aanrijpen, wat den smaak zoowel als de kleur verfijnt. Voorts werd ons in den tuin een pomp en cementen bak getoond, waar in de versehe groenten kunnen worden gewasschen. Vermelden we nog de naam van den architect, dhr. C. v. Maris, Goes, den aannemer S. Dekker Kloetinge en den schilder dhr. Bruggeman, Goes. Onze stad is een mooie zaak rijker geworden, wij wcnschen de fa. Trimpe veel succes. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg- Verwezen naar de terechtzitting met laat tot gevangenhouding L. C. v. L., 37 jaar, werkman te Colijnsplaat, ge detineerd, ter zake van diefstal. Verduistering. Voor den krijgsraad tc s-Hcrto- gcnbosch heeft terecht gestaan de ka pitein J. K. R. der militaire admini stratie te Ede, beklaagd in die hoeda nigheid een bedrag van f 44.000 te hebben weggenomen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigenmg. Belli, bekende het geld verduisterd te hebben, doch later tc hebben getracht door geld te' leenen het tekort te dek ken. Hij was van het een tol hcL ander gekomen en ook de scheiding van zijn vrouw had hem in ongelegenheid ge bracht. De auditeur-militair wees er op, dat belli, altijd hoven zijn stand heeft ge leefd, maar door zijn vrienden werd geholpen. Bekl. was naar den vreemde gevlucht om daar rustig te kunnen le ven. Spr. deelde mede dat van het ver duisterd geld ongeveer f 15.000 is te rechtgekomen. Beklaagdes karakter was goed, hij werd bemind door zijn kinde ren en aanstaande echtgcnoote, doch hij was zeer luchthartig en lichtzinnig. Spr. eischto een jaar cn 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voor- ioopige hechtenis (ongeveer 10 maan den) cn ontslag uit den militairen dienst. De verdediger mr. E. van Zinnicq Bergmanrr, pleitte clementie. De krijgsraad heeft bekl. veroor deeld tot 1 en een half jaar met ontslag uit den dienst en ontzetting van de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De stand van het fruit. Appelen. In Gelderland is de stand vrij goed, in Noord-Brabant vrij goed tot goed; in Limburg, Zeeland, Noord- Holland, Utrecht cn de overige deelen des lands matig. Peren. In Gelderland, Utrecht, Noord-Holland cn Noord-Brabant is de stand goed; in Limburg zeer goed en in Zeeland, Zuid-Holland en de overige deelen des lands vrij goed. Pruimen. Behalve in Zeeland en Noord-Brabant, waar dc stand vrij goed is, vertooncn de pruimen een ma tigen stand. De druiven staan zoowel in het Westland als elders goed. Frambozen staan in de omgeving van Breda zeer goed tot goed en vertoonen in het Westland een goeden stand; verder is over hel algemeen de stand vrij goed tot goed. Hengstenkeuringen. De gewone keuring-n van tot dekking bestemde hengsten in het najaar van 1924, welke alleen door de stamboek- commissiën zullen geschieden, zullen voor Zeeland o.a. worden gehouden op (alleen type trekpaard) 24 September te Middelburg en Zierikzee25 September te Kattendijke. r. De Rijwielplaatjes. Ook in Zeeland heeft men het op de rijwielplaatjes voorzien. Te Middel burg verdwenen er van rijwielen in dc bewaarplaats aan het station cn in het rijwiclrek op het sportterrein, terwijl te Veerc er in enkele uren tijd drie, die flink waren vast gesoldeerd, op rijwie len van het personeel dcV vliegtuigen- fabriek, verdwenen. Kruiningen. Op Zaterdag 26 Juli j.l. werd alhier en te Nisse vanwege den kring van burgerwachten een kringwed strijd gehouden. Dc uitslag van deze druk bezochte wedstrijden is als volgt: Scherp A1 Kruiningon 388 p. (zilv. tmed.), 2. Wemeldinge 344 p. (br.mcd.), 3. Kloetinge 342 p. Scherp B: 1. Kruiningon 390 p., 2. Ierseke 367 p. (zilv. mei), 3. Waarde 365 p. (br. med.), 4. Goes 359 p., 5. Wemeldinge 329 p. Scherp C: Goes 388 p., 2. Wemel dinge 387 p. (zilv. mod.). Marga A: 1. Nisse 453 p. (zilv. med.), 2. 's-Hecrenhoek 384 p„ 3. Ovczande 351 p. Marga B: 1. Nisse 450 p.. 2. 's-Heerenhoek 444 p. (zilv. med.), 3. Driewegen 387 p. (zilv. med.), 4. Ovc- zand 347 p. Marga C: 1. Nisse 440 p., 2. Ovc zande 400 p. (zilv. med.), 3. Driewe gen 357 p. Hoogste korpsschutters, Scherp A: L. Dekker, Kloetinge 90 p., B. H. Jansen, Kruiningen 83 p., C. P. Melis, Goes 82 p. Marga A: C. J. Bos, Nisse, B: M. Jansen, Nisse 97 p., CJ. v. d. Hielc, Nisse 95 p. De prijswinners op de vrije baan scherp alhier waren: 1. L. Mijaard, Kruiningen, 2. F. J. S. v. d. Peijl, Hansweert, 3. Hannewijck, Wemeldin ge, 4. G. Duindam, Kruiningen, 5. J. J. P. de Raad, Hansweert, 6. L. Dekker, Kloetinge, 7. Pb. Meijaard, Kruiningen, 8. A. van Koevcringe, Waarde. Woensdag j.l. schrikte een paard voor een driewielskar, door hot aanhou dend gerinkel van een fietsbel van een jeugdig fietser. De kar reed tegen een muurtje bij den ingang van de begraaf plaats. De bok van de kar was door midden gebroken. De bestuurder Ver- lare was bijtijds van de kar gespron gen en kwam er zonder letsel af. Hel paard kwam in dc sloot naast de be graafplaats terecht cn moest met moei te losgemaakt worden uit het tuig. Donderdagavond werd in dc Her vormde Kerk de mobilisatie van jil Juli 1914 herdacht door een zeer talrijk gehoor, bestaande uit Hervormden en Gereformeerden, die het kerkgebouw geheel vulden. Nadat de mobilisatie herdenking was ingeleid door den bur gemeester, den heer Elenbaas, werd gesproken achtereenvolgens door ds. Diederiks en ds. den Boeft, terwijl het gesprokene werd afgewisseld met eeni ge zangnummers, gegeven door de Chr. Zangvereeniging. Na afloop van de bij eenkomst werd een collecte gehouden voor degenen, die nog lijden door de gevolgen van de mobilisatie 1914. Scliore. Geslaagd te Rotterdam voor de akte Nuttige Handwerken inej. J. F. M. de Visser. Internationale Vredesweek van de Jeugd. Men schrijft ons: Gelukkig mag worden geconstateerd dat de vredesgedachte hij dc jongeren ontwaakt en zooals meermalen is het ook thans weer Nederland, die het initiatief nam. De Vrijz. Christ. Stu- dentenbond en de Vrijz. Christ. Jon- gerenbond hebben in Juli 1923 aan vele jeugdvcreenigingen in de geheele wereld een oproep doen toekomen, waarin me dewerking werd gevraagd voor een in ternationale vredesweek van dc jeugd. Dc bedoeling van deze te organisee- ren vredesweek was een week vast te stellen gedurende welke zoo talrijk mo gelijke jeugdvcreenigingen bijeenkom sten zouden beleggen, waar de jeugd zich opnieuw scherp voor don geest zou brengen wat een nieuwe oorlog be- teekent, zich bezinnen zou op de vele vraagstukken, welke zich hierbij voor doen, haar verontrusting zou uiten over de lijdzaamheid en onwetendheid van velen te dezen aanzien, om aldus tot het versterken van den vredeswil mede te werken. Tal van jeugdvcreenigingen uit verschillende landen betuigden hun sym pathie met dit werk. Als internationale vredesweek van de jeugd is daarna vastgesteld de week van 3 10 Augustus 1924, wanneer het 10 jaar geleden zal zijn, dat de wereld oorlog uitbrak. Hier tc lande hebben organisaties van verschillende richtin gen medegedeeld, dat zij hun werk zaamheden in die week zullen richten op dc vredesgedachte. In het geheel hebben zich een 25-tal jeugdorganisaties in binnen- en buiten land bereid verklaard medewerking te verleenen. Naast deze plaatselijke bij eenkomsten zal door den V.C.S.B. en den V.C.J.B. te Soesterherg een con ferentie worden georganiseerd, oen z.g. Contrale-Vrcdes-Meeting, welke zul worden gehouden vanaf Zaterdagmid dag 2 Augustus tot cn met Dinsdagmid dag 5 Augustus en die algemeen toe gankelijk wordt gesteld, ook voorniet- ledcn van de V.C.-bonden. Op deze bijeenkomsten en op de C. V.M. zullen door bekwame sprekers belangrijke onderwerpen behandeld wor den, o.a.: Wal heteekent de moderne oorlog? Welke factoren werken ter voorkoming van oorlog? Hoe bereidt de jeugd zich het beste voor tot dc taak die haar in de toekomst te dezen op zichte wacht? De jongeren hebben deze week op touw gezet en met behulp der ouderen worden deze bijna onoplosbare proble men onder dc oogen gezien. Wij mogen gerust zeggen, dat wij jongeren niet com petent zijn een uitspraak in bovenge noemde vragen te doen, maar wij mogen er even gerust aan toevoegen, dat door deze Vredesweek dé wil tol vrede on der de jeugd zal versterken en verleven digen. Strijd mede voor hel ideaal: Nooit meer oorlog! 31 Juli, 1924. J. L. Zeeland in 1 »it». Aan het aan de Provinciale Staten door Ged. Staten uitgebracht verslag over den toestand onzer provincie over 1923, ontleenen wij het volgende: Het aantal kiezers bedroeg in 1923 119.531, tegen 118.125 in 1922 en 116.841 in 1921. In verband met storting op de aan- deelen der N.V. ,P.Z.E.M." eu leening van gelden ter voorziening in de be hoeften dier N.V. werd tot ultimo Decem ber 1923 een bedrag van f 1.573.800 gemandateerd. De wegen en werken van de pro- vincie verkeeren over het algemeen in goeden staat en er werd in hun onder houd behoorlijk voorzien. Aangelegd werden 5.504 K.M. kei- baan; 18 9.33 K.M. grindbaan 3.687 K.M. klinkerbaau, 13.515 K.M. steen- slagbaan en 0.303 K.M. kleinpiaveisel. Met de volgende door de provimie gesubsidieerde wagendiensten werden het volgende aantal personen vervoerd wagendienst lerseke-Station Kruinin gen 5101 auto- en wagendienst We- meldinge-Station Vlake 2582J auto- b'isdienst Goes-Wolphaar'sdijksche veer 14545Jautobusdienst Kortgene- Kamperland 7123 idem Coljjnsplaat- Kortgene 2384; idem Stavenisse-Tho- len 15146 door de N.V. Walcheren Middelburg-Dombnrg 52532 Middel- burg-Veere 11153; Middelburg-Wol- phaartdijksche veer 15241 (sedert Mei 1923). Door de provincie werd voor de verpleging van krankzinnigen e.d. nit gegeven f 127.203.57. Betreffende den loop der bevolking in de provincie worden de volgende cijfers gemeld op 1 Januari bestond zij uit 123.566 m. en 124.246 vr., samen 247.812 personen. Er werden in 1923 geboren 2982 m. en 2818 vr., samen 5800 er vestigden zich 6600 in. en 6831 vr., samen 13431 over leden zijn 1218 m. en 1202 vr., samen 2420 personen, vertrokken z(jn uit de provincie 7709 m. en 7843 vr., samen 15552. Op 31 December waren er alzoo 124221 m. en 124850 vr., totaal 249071 personen. In de uitvoerige beschouwing over landbouw en veeteelt, wordt als slot gezegd, dat menige Zeeuwscbe land bouwer over het jaar 1923 in zijn geheel genomen tevreden zal kunnen zijn. Dit wil evenwel niet zeggen, dat daarom de naaste toekomst voor den landbouw rooskleurig wordt ingezien. Integendeel. Het kan bijna wel niet andeis of velen znllen zfch slechts met zeer groote moeite staande weten te houden, daargelaten dat meerderen daartoe wellicht nog niet eens in staat zullen blijken te zijn. Immers zijn pachten en lasten hoog, eveneens de exploitatiekosten van het bedrijf, terwijl de buitenlandsche concurrentie voort durend toeneemt en het zich laat aan zien, dat het nog geruimen tijd zal duren eer de koopkracht zoowel in binnen- als buitenland zich in plaats van in de dalende in de stijgende rich ting zal bewegen. Bovendien is de lief hebberij tot koopen en pachten over matig groot, wat natuurlijk mede de koop- en pachtprijzen in de hoogte drijft. Gelukkig is het, dat de Zeeuwsche producten van goede hoedanigheid zijn en dat de bedrijfstechniek in den Zeeuw- schen landbouw een behoorlijk peil van ontwikkeling heeft bereikt, waardoor de landbouw van thans in staat is zich veel gemakkelijker en vlugger aan de zich wijzigende omstandigheden aan te passen dan zijn collega van vroeger, die in, de 80er jaren eveneens een ernstige crisis had door te maken. Bovendien ziju er thans nog onderscheidene orga nisaties, die buitengewoon veel profjjt voor den landbouwer te weeg kunnen brengen, mits deze zijn belang maar wil inzien en zich krachtig wil orga- niseeren. Borssele. Door den Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland is met ingang van 1 September benoemd tot gemeente-veldwachter alhier, de heer A. de Korte, agent van politie te Goes. De opbrengst der gehouden collecte voor de visschersramp Arne- muiden—Vlissingen, bedraagt alhier f 356,85. Sieuwdorp. Donderdag is onder de gemeente 's Heer Arendskerke weder een lijk aangespoeld van de omgekomenen bij de scheepsramp. Bij onderzoek bleek het te zijn Nicolaas Huissoon, oud 26 jaar, van Vlissingen. Het lijk is naar de alge. meene begraafplaats vervoerd om later naar Vlissingen te worden overgebracht. Ierseke. De openbare raadsvergade ring onder voorzitterschap van den burgemeester kwam Donderdagavond voltallig bijeen. Direct na lezing der notulen, die onveranderd werden vast gesteld, werd het nieuwe lid de heer J. Ossewaarde, na onderzoek der ge loofsbrieven, en na aflegging der belofte als raadslid toegelaten. Goedkeuring van Ged. Staten was o.a. ingekomen over verhuring van grond aan de haven voor machine- reparatiewerkplaats aan deD heer Bak ker, en der pensioenregelingen. Voer kennisgeving werden aangenomen wijzi gingen marktdagen van Goes, enz. Afschrijving schoolgeld a f 1.20 van W. Christiaanse Voorts werden ten verzoeke van de vereeniging voor geref. lager onderwijs nog een 6-tal ontheffingen van schoolgeld verleend. De heffing van legesgelden van jacbtacten werd van 50 op 20 pet. gebracht, zulks in oveieenstemming met een opmerking van Ged. Staten. De gemeenterikening voor 1923 werd aangeboden met een ontvangst van f 137268,14 en eei uitgaaf van f 129518,67 dus met een batig saldo van f7749,47. In de commissie tot nazien werden benoemd de heeren Ph. Bom, G. Daane en M. Mol. Enkele wijzigingen gemeentebe- grooliug 1924 werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Aftredend voor zetter der belastingen waren de heeren T. Cuperij en C. M. La ba n. A 1b candidaten waren daarnevens gesteld dhr. Jae. Marteijn en J. A. Eckhardt. Herbenoemd werden dhr. T. Cnperij en C. M. Laban. Dhr. A. Lindenberg wenscht een terrein op de haven te huren ter grootte van 4 M2 om een loods te zetten waar hij teer, smeerolie, vet enz. kan opslaan. Het dagelijksch bestuur steti om verschillende redenen (vooral brandgevaar voor de schepen) voor hierop afwijzend te beschikken. Dhr. Pb. Bom en Ossewaarde vragen eenige inlichtingen. Is het doel vin Linden- berg om petroleum op te slaan, zal het een steer.en gebouw worden of een houten loods. B. en W. zijn pertinent tegen elke bergplaats van petroleum. Dhr. Scheele gelooft ook dat hetjn 't belang van Ierseke is, dit te weigeren, t Is gewensclit om 't water zoo zuiver mogelijk te houden, dit in 't belang der oestercultuur. Vroeger kon men de kreeft 8 weken in een ben in de haven bewaren, tegenwoordig zijn ze in 2 dagen dood, het water is zeer onzuiver. Met algemeene stemmen af wijzend beschikt. Voorts was ingekomen van 't nut een verzoekschrift om een lokaal van school I in huur te ontvangen. B. en W. geven op deze aanvraag geen advies maar laten dit aar. de raad over. Dhr. J. Ossewaarde merkt op dat het hoofd der school geen bezwaren heeft, maar het mogelijk acht dat be- waarschoolonderwijs in een lokaal der school wordt gegeven. Hij meent dat bij een 40-tal leerlingen een bewaar school op 't dorp een gemeentebelang is, gewenscht is dat er twee lokalen beschikbaar worden gesteld, redenen waarom hjj voorstelt om 2 lokalen be schikbaar te stellen, natuurlijk met in achtneming van de wenschen van het Rij kssehool toezicht. Dhr. de Koeijer is tegen dit voorstel, hij wil eerst met het lokaal op den Dam (school II) de kat eens uit den boom ziin. Dhr. Ossewaarde verdedigt nader zijn voorstel. Wethouder Bom ziet ook geen be zwaren, bij zal in 't belang van het algemeen vóór stemmen. Dhr. Ph. Bom staat versteld over de vrijmoedigheid om 2 lokalen aan te vragen en kan niet begrijpen dat ver standige menschen gelooven dat twee soorten scholen (als bewaarschool en gewone lagere school) in één gebouw kunnen worden gehoudenhij meent dat in dit verband zijn meening dat een openbare school voor Ierseke genoeg is, wel weer'grond krijgt en dat dan Ossewaarde aan zijn kant komt. Uitvoerig besfrijdt dhr. Ossewaarde den heer Bom en verdedigt nader zijn voorstel. Wethouder Van Es motiveert zijn tegenstemmen. Ook de voorzitter is de meening toegedaan dat het niet wcu- scbelijk is om ickalen van school I in bruikleen af te staan. In stemming gebracht wordt het voorstel van den heer Ossewaarde om lokalen af te staan verworpen met 7 tegen 4 voor. Voor Ossewaarde, De Jager, Seheele en wet houder Bom; tegen J. Sinke, Th. Bom, Hartoog, Mol, De Koeijer, Vsn Es en Daane. Bij de rondvraag dringt dhr. Osse waarde aan op meer te vergaderen van den Raad, 't is nu voor de 3e maal van het jaar en dit ia te weinig. Hij heeft een 67-tal punten in 't belang der gemeente, die hij gaarne zou be sproken zien en zal nu met het oog op het lste uur slechts vragen om de lokalen voor de bewaarschool op den Dam spoedig geheel gereed beschikbaar te stellen. De voorzuter merkt op dat hij in het houden van veel vergaderin gen geen heil ziet. Denkelijk is de volgende maand weer vergadering. Ver der merkt dhr. Ossewaarde op dat met de verandering in de Kerkhoekstraat dhr. Van de Vrede zeer gedupeerd is. Hij acht het bil.ijk dat bij een ver koop van de overtollige gronden hier mede rekening wordt gehouden. De voorz. zegt naar aanleiding hier van dat B. eu W. nadere voorstellen zullen doen en dat het dan misschien wenschelijk is dat de raad eerst iu ge heime zitting gaat. Verder merkt dhr. Ph. Bom op dat de prijs van 't gas veel te duur is, z.i. moest de gasprijs op 10 cent de meter komen, dat kan best. Verder moesten de bakkers en de industrie ook meer gas nemen dan had de gasfabriek daar een paar duizend galden winst van. Ook moesten de laaiaars meer branden. Hij wil de gascommissie geen vliegen afvangen, maar zou toch vele dingen auders willen zien. Een heele discussie was het gevolg. Aan het einde der vergadering sprak de voorz. nog woorden van herdenking van de mobilisatie van 1914, nu juist 10 jaar geleden en wijdde waardeerende woorden aan hen die toen te wapen de wacht aan onze grens betrokken. We zijn goddank van dei oorlog ver schoond gebleven, maar hebben toch de gevolgen ondervonden. 's Heer Arendskerke. In verband met de herdenking van de mobilisatie wapperde heden de driekleur van de toren en het gemeentehuis. Klokslag drie uur begon het luiden der klokkeu, terwijl er 'b avonds een openbare bij eenkomst werd gehouden in de kerk, alwaar Ds. de Voogd het woord heeft gevoerd. Deze bijeenkomst werd verder opgeluisterd door eenige liederen, ge zongen door de Zangvereeniging vZang- lust" van hier. Hansweert. De sleepboot Telefoon 2 sloeg met de schroef op een iu de Schelde drijvende balk, waardoor de schroefas afbrak en zij schroef en as ver loor. De boot is door de sleepboot j/Luctor 64" naar Dordrecht gesleept. PEGGY. Peggy O'Neil, de filmster, stond terecht, want zij weigerde een door een prima dames kleermaker geleverd diva kleed te betalen. „Het is mij te nauw zeide zij, „en de firma moet een nieuw geven. Ik kan amper loopen, doch in het geheel niet zitten of bukken". De rechtbank stuurde haar in een kleedkamer, om het gewraakte kleed aan te doen. Zes vrouwelijke politie beambten moesten Peggy helpen. Zij kwam binnen. Gaat u zitten, zei de president. „Krak!", antwoordde de japon. En wat er „toen" gebeurde, vertelt de ge schiedenis* helaas niet. Moeder en kind bij een brand gewond. In de woning van den arbeider de Groot te Barger-Compascuum is brand uitgebroken. In een oogwenk stond liet gansohe huis in lichte laaie. Op een gegeven oogenblik liep .een 3-jarig kind bet fel brandende huis weer binnen. De moeder snelde het dadelijk na en was zoo gelukkig de kleine te vinden. Buiten gekomen bleek echter dat beiden ernstige brandwonden hadden opgeloo- pen. De moeder moest naar het zieken huis te Zwolle worden vervoerd, ter wijl het kind bij familie werd onder gebracht. Drie geiten kwamen in de vkswvQ om. fcjjssts is verzekerd.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1