Binnenland, School en Kerk. Provincie-Nieuws, De omnibussen, welke komen uit de richting Kloetinge of in die richting zullen vertrekken, zoomede die, welke rijden in doorgaand verkeer, moeten standplaats nemen op den nieuwen Rijksweg bij den Westwal. Op andere punten der stad mogen geen standplaatsen Worden ingenomen. De standplaatsen bovengenoemd moe ten worden bereikt langs den kortsten niet afgesloten weg en zooveel moge lijk met vermijding van de straten in de binnenstad. De volgende straten zullen voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn ge sloten a. de Wilhelminastraat vanaf de Jacob Valckestraat tot aan den hoek der Terwelstraat, ongeveer van 12 en een half tot 5 en een half uur des namiddags. Het verkeer wordt alsdan geleid langs Stationsweg, Stationsplein en Terwelstraat; b. de geheele Wilhelminastraat, de L. P. van de Spiegelstraat, de Wijngaardstraat, de Waterstr., de Oostzijde der Beestenmarkt, de Opril Beestenmarkt, de Mag- dalenastraat en de Opril Groote Markt, ongeveer van 4 en een half tot 5 en een half uur des namiddags c. de Groote Markt ongeveer van 36 uur des namiddags; d. de Korte Kerkstraat en de Sin gelstraat ongeveer van 4 en een half tot 6 uur des namiddags; e. de Lange Kerkstraat, de Klok- straat (Oostelijk deel) de Gan- zepoortstraat, de Ganzepoort- brug, de Jacob Valckestraat, de Stationsweg en het Stationsplein ongeveer van 5 en een half tot 6 en een half uur des namiddags. De tijdvakken bovengenoemd worden alle verlengd indien de Koninklijke stoet aldaar later mocht passeeren en wel totdat de stoet geheel gepasseerd is. Overigens wordt men dringend ver zocht, alle door de politie gegeven be velen terstond op te volgen en de aan dacht der politie-beambten zoo min mogelijk door vragen enz. af te leiden. Nadere inlichtingen verschaft, zoo noodig, de Commissaris van Politie. GOES, 30 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd: D. D. v. d. BpUT, 1. b. (Wij kregen van officieele zijde het verzoek bovenstaande aan het eind der week te plaatsen en hebben ons hier aan gehouden. Tot onze verwondering zagen wij Woensdagavond de regeling echter al in de Midd. Crt. gepubliceerd en op verschillende punten der stad aangeplakt. Daar Woensdag moeilijk als het eind der week kan worden aangemerkt, is het ons niet duidelijk, waarom wij het verzoek kregen tot zoolang met de pu blicatie te wachten. Red. G. Crt.) Du ramp op de Schh.de Door de Kanter Hord ijk's Bank te Goes, werd tot op heden aan den Commissaris der Koningin, afgedragen aan ingezamelde gelden (meest uit Hol land) met vermelding der gevers(sters) een bedrag van f718,50. K. H. B. S. In aansluiting op de advertentie in dit blad betreffende de oprichting van een litterair-economische afdeeling aan de R. H. B. S. te Goes, zij medege deeld dat op Dinsdag 29 Juli enkele belangstellenden vergaderden naar aan leiding van het bekende ingezonden stuk (onderteekend Z.) en getiteld „De Nieuwe H. B. S." Op deze vergadering werd nogmaals een duidelijke uiteenzetting gegeven van de beteekenis dezer „Nieuwe H. B. S." en het zeer groote belang dat Zuid- en Noord-Beveland heeft bij het bestaan dezer onderwijsinstelling. Naar voren werd gebracht a. dat de bestaande H. B. S. in den loop der tijden een overheerschend wis- en natuurkundig karakter heeft gekregen, hetgeen niet in 't belang is te achten voor leerlingen met weinig of geen aanleg voor wiskunde en zeker tot schade van het onderwijs. b. dat de „Nieuwe H. B. S." zal zijn een school, waarin de kennis van de maatschappij het centrum van het onderwijs moet worden, een school, die zoo breed mogelijk voorbereidt voor het volle maatschappelijke leven, in verband waarmede het onderwijs in talen en letterkunde grooter omvang zal krijgen en dat in de economische vakken deels zal worden uitgebreid, deels in zuiverder economische richting zal worden geleid dan op de bestaand e II. B. S. het geval is. c. dat de „Nieuwe H. B. S." vrij heid zal hebben de keri der 9 verplichte vakken (staatsinrichting, staathuishoud kunde, aardrijkskunde, geschiedenis, Nederlandsch, Pransch, Engelsch en Hoogduitsch en boekhouden) aan te vullen met die welke in verband met locale eischen zullen noodig blijken. d. dat de „Nieuwe H. B. S." kortweg afdeeling A genoemd zal zijn een voortreffelijke school voor leerlingen welke om aanleg, neiging of beroeps keuze een niet exacte richting dienen te kiezen, omdat de wiskunde geheel van het programma zal verdwijnen. Voorts werden de voorrechten, ver bonden aan het diploma der afd A, besproken. Zoo geeft het getuigschrift o.a het recht tot het afleggen van examens aan de Nederlandsche Handels- hoogrschool te Rotterdam, het recht tot het doen van examen voor candi- daat-notaiis, het recht tot toelating tot het Koninklijk Instituut voir de Marine te Willemsoord (opleiding officier van administratie), vrijstelling voor het examen voor klerk ter gemeente secretarie te Amsterdam. Ook wordt het getuigschrift geëischt om in aan merking te komen voor de benoeming tot candidaat Indisch ambtenaar, can- didaat-ambtenaar voor Ghiueesche Zaken in Ned.-Indië, candidaat-tolk voor het Japansch, candidaat-gezag- hebber bij het biuuenlandsch bestuur in Ned.-Indië, enz. enz., terwijl de vaststelling van meerdere rechten in voorbereiding is. Nadat het karakter der school eu de vooruitzichten van de mede door haar te vormen jonge menschen waren besproken, was ieder der aanwezigen van oordeel dat Goes, als uitnemend centrum, voor haar normale ontwikke ling een dergelijke onderwijsinstelling beslist niet kan missen en werd besloten een zeer ernstige poging aan te wenden om tot de vorming van een afd. A. te komen. Te meer werd het groote nut hiervan ingezien, omdat te Middelburg bij den aanvang van den cursus 192425 de vorming van bedoelde afdeeling reeds is verzekerd en leerlingen van onze H. B. S. daar heen zullen gaan, wanneer te Goes de afdeeling A niet tot stand komt. Dit kan en zal voor de R. H. B. S. te Goes op den duur funeste gevolgen hebben. Waar dus voor Noord- en Zuid- Beveland een '.66 hoog belang op het spel staat, worden Burgemeester en Wethouders derverschillendegemeenten, hoofden van scholen, ouders van leer lingen en toekomstige leerlingen zeer driDgend uitgenoodigd de vergaderiag op Maandag 4 Augustus, 's avonds 7 '/i uur in het „Schuttershof" bij te wonen. Internationale Vredesweek van de Jeugd. 29 Augustus 1924. In verband met de door den Vrijzinnig Chiistelijken Studenten bond en den Vrijzinnig Christeljjken Jongeren bond georganiseerde Internationale Vredes- week van de Jeugd zal de afdeeling Goes van den V.C.J.B. op Vrijdag a.s. in de Prins vaa Oranje alhier, eene openbare lezing organisee en, waar zal spreken de heer J. Vink te Drimmelen (N.Br.) over Het vraagstuk van den Oorlog, welke lezing opgeluisterd zil worden door muziek en zang. Alle bekende jeugdorganisaties zijn uitgenoodigd, mochten er vergeten zijn, zoo zijn ook deze van harte welkom. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wjj naar de annonce in dit blad. Geslaagd. Te Middelburg is geslaagd voor het diploma van de Chr. Kweekschool en het diploma van den schoolraad mej. J. S. Rothuizen, alhier. Hosanna. Donderdagavond gaf Hosanna een welgeslaagd concert op de Groote Markt. Wellicht in verband met de herdenking van de afkondiging der mobilisatie in 1914, werd met het Wilhelmus be gonnen, zondagsluiting apotheken. Geopendde Apotheek van A. C. v. d. REST, Groote Markt 9. {Ing. med.) Uitvoer aan groenten, fruit en aard appelen gedurende de maand Junit Het uitvoercijfer voor groenten, fruit en aardappelen uit ons land bedroeg in Juni f 6 892.000. In Juni 1923 bedroeg deze uitvoer f 2.241.880, al- zoo een stijging van f 4.650.120 of meer dan 200 pet. Duitschland gebruikte kolossale massa's, 85 pet. van de bloemkool, 75 pet. van de sla, 60 pet. der tomaten, 92 pet, van de komkommers, 65 pet. der vroege aardappelen, 60 pet. van de peen, 50 pet. van de kersen, 80 pet. van de aardbeien en 40 pet. van de kruisbessen vonden hun weg naar Duitschland. De export naar Engeland daalde belangrijk en die naar Scandinavië evenzoo. Het uitvoercijfer naar Duitschland bedroeg in Juni f5.318.000, meer dan 77 pet. van het totaal, In Juri 1923 bedroeg de levering naar Duitschland slechts f 1.327.000. In tuinbouwbladen wordt er op aan gedrongen om trots dezei grooten ex port naar Duitschland, die naar audere landen niet te verwaarloozen, te meer doordat de toekomst nog onzeker is. Er heerscht in tuinders- en exporteurs- kringen de opvatting, dat Duitschland min of meer boven zijn kracht koopt. Herdenking mobilisatie. Op verschillende plaatsen in ons land is Donderdag het afkondigen der mo bilisatie in 1914 op pleehtige wijze herdacht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudelande da. W. Wagter te Kcekange, Beroepen te Kats F. G. H.Nicolai, cand. te Utrecht. Examen nuttige handwerken. Geëxamineerd te Rotterdam 15 can didates Geslaagd de dames W. C. Griep, K. van Houte, J. J. Rottier, J. P. Everse, J. Crucq, G. G. I.anting, S. J. Slraub en J. W. de Vries te Goes. Reorganisatie schooltoezicht. Betreffende dt reorganisatie van het schooltoezicht meldt de M. C. nog het volgende Zeeland wordt verdeeld in drie in specties Goes, Middelburg en Neuzen. (Het bericht in de N. Z. over een inspectie Zierikzee blijkt dus onjuist,) De inspectie Goes zal omvatten de gemeenten op Tholen, Schouwen-Duive- land, N. Beseland, en de gemeenten in het Oostelijk en Noordelijk deel van Z. Beveiand, n.l.Goes, Kapelle, Kat- tendijke, Kloetinge, Krabbendijke, Krui- niugen, Rilland-Bath, Schore, Waarde, Wemeldinge, Wolphaartsdijk en Ier- seke. De inspectie Middelburg zal om vatten de gemeenten op Walcheren en van die op Zuid-Beveland het Westelijk en Zaidtljjk deel, n 1. de gemeenten Baarland, Borsselen, Drie wegen, Ellewoutsdijk, 's Gravenpolder, 's H. Abtskerke, 's H. Arendskerke, 's Ueerenhoek, Heinkenszand, Hoede- kenskerke, Nisse, Oudelande en Ove- zande. Van de tot inspecteur bevorderde schoolopzieners bljjft S. Brandsma te Middelburg; en wordt'J, A. H, Abe leven, nu te Dordrecht, geplaatst te Goes. Chr. Scholeribond. Tot bestuur van den Chr. Scholen- bond voor Zuid. en Noord-Beveland zijn gekozen, als voorz. dhr. P. A. Schwartz te KrabbendijkeA. J. W. van Oosten, secretarisN. J. Bastmeijer, penning meester J. Schuitemaker, 2e secretaris, allen te Goes; C. B. Koolhaas te Krui- ningen, D. Meulenberg te Oudelande en A. te Gussinklo te Wissenkerke. De Tentoonstelling van Zeeuwsche Kleederdrachten enz. te Middelburg. Betreffende de opening van boven genoemde tentoonstelling dient aller eerst nog vermeld, dat door mej. Wa- beke, dochter van den burgemeester van Wemeldinge, een der jonge dames in de Zuid-Bevelandsche dracht aan de echtgenoote van den Commissaris der Koningin, mevrouw Quarles van Ufford, baronesse Mulert tot de Leem- cule, een ruiker mooie oranje rozen werd aangeboden. Na de reeds vermelde rede van den voorzitter, den heer Hartman, nam de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het woord en zeide zeer gaarne te voldoen aan het verzoek om de tentoonstelling te ope nen. Sedert zijn komst in Zeeland heeft spr. reeds enkele tentoonstellingen mo- gen openen, maar zelden heeft hij dit op zoo'n hoogen prijs gesteld als dit maal. Zeeland staat alom bekend, door het natuurschoon van Walcheren, van Zuid-Beveland en van de omstreken van Haamstede en andere deelen. De groo- i te productie van de provincie is ook bekend, en de rondborstigheid der Zeeuwen niet minder. Maar wat de streek zoo aantrekkelijk maakt zijn juist de sierlijke, kleurige kleederdrach ten. Spr. schetste hoe de kleeding der boerinnen veel beter staat, dan de he- dendaagsche kleeding der stadsdames en hoe een flinke boerenjongen een be ter figuur maakt dan een boulevard flaneur. Men moet hebben een eigen karakter, een eigen historie en daardoor een eigen onafhankelijkheid. Helaas gaan de kleederdrachten verdwijnen. Spr. zal niemand aansporen tot ijdel- heid, maar zou de Zeeuwsche schoo- nen toch willen aanraden eens goed in den spiegel te kijken, alvorens hun klee ding af te leggen en tegen de mannen zou hij willen zeggen denk aan de eerste woorden van het bekende leekengedicht „Wees U zelf Spr. brengt dank aan het bestuur van Vreemdelingenverkeer, dat het initiatief nam tot deze .tentoonstelling en tot vorming van het comité de eerste stap pen deed, aan Vreemdelingenverkeer, dat reeds zooveel nuttig werk heeft verricht. Hulde brengt ook spr. aan den beer Heijmans voor zijn artistiek werk, en ook aan het Comité en aan de dames die het hielpen voor het vele werk en de niet gespaarde moeite. Hulde ook aan de talrijke inzenders, die daardoor toonden Zeeland een goed Kart toe te dragen. Spr. wenscht het comité alle succes toe en wijst er op, dat H. M. de Ko ningin ook blijk van belangstelling .n zijn werk geeft, door ondanks Haar uitgebreid programma ook de tentoon stelling te komen bezoeken. Zeeland is niet alleen een mooie pro vincie, maar ook een deel van hel Va derland, spr. verklaart daarom de ten toonstelling te openen met het verzoek aan allen om met hem het zoo pakkend Volkslied aan te heffen. Begeleid door het Trio-Höfelein- Bekker werd daarop door allen uit volle borst het Wilhelmus gezongen en even later ook het eerste couplet van het Zeeuwsch Volkslied. Aan de uitnoodiging de tentoonstel ling in oogenschouw te nemen werd' door alle aanwezigen gaarne voldaan en spoedig vulden de zalen ziek met een belangstellende menigte. Ook wij liepen nog even naar binnen en ontdek ten direct, dat wij o.a. vergeten had den melding te maken van de fraaie inzendingen van kant van de Sluische kantwerkschool en van de ateliers van den heer L. Bosschaert-de Coninck te Nieuw-Namen, van beide was een der werksters aanwezig en toonden de be zoekers hoe vlug zij met dit werk over weg kunnen. Van den heer Bosschaert-de Coninck was er een zeer bijzonder stuk werk namelijk de groote kanten sprei, die aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Midden in de sprei staat bet wapen van Nederland, en in de hoe ken de gekroonde Whet Zeeuwsche wapen; de woorden „Opgedragen aan H. M. de Koningin; en in de vierde hoek L. Bosschaert-de Coninck,Nieuw- Namen en daaronder „C.F. Deder- kerlte, het wapen van Clinge en „burge meester". Het is een bijzonder prachtig werk stuk, hetwelk toont, dat op bet atelier te Nieuw-Namen, waar heel wat „ech te Brusselsch kant wordt vervaardigd heel wat gepresteerd wordt op dit ge bied. De P. Z. E. M. in 1923. Volgens bet jaarverslag van de di rectie der P.Z.E.M. over 1923 is totaal 217.452 K.W.U. verbruikt, de totale lengte van het bovengrondsche hoog spanningsnet bedroeg 52.5 K.M. en die van het ondergrondsche 64 K.M. De winst en verliesrekening sluit met een nadeelig saldo van f97.385,11. Het nadeelig saldo der Exploitatie rekening bedraagt f 53.507,17, bij een geraamd nadeelig saldo voor het eerste bedrijfsjaar van f 106.000, en mag dus worden geconstateerd, dat het evenre dige deel daarvan in 1923 niet is be reikt geworden. Vreemdelingenverkeer. Tijdens het onvrijwillig oponthoud van het Amerikaansche oorlogsschip „Texas" te Hansweert heeft de ver- eeniging Vreemdelingenverkeer ge tracht op bescheiden wijze de aandacht te vestigen op Zuid-Beveland. Daar de „Texas" officieel naar België op weg was, kon van Nederlandsche zijde officieel geen ontvangst worden bereid, zooals aan de Amerikaansche schepen te Rotterdam ten deel viel. V. V. V. ■oodigde een aantal officieren uit voor een rondrit over 't eiland, onder geleide van een Engelsch sprekende dame in Zeeuwsch costuum. De deel nemers ware verrukt over het prach tige landschap en de mooie boerde rijen, waar zjj belang stelden vooral in de gebouwen en stallen. Een andermaal werd het oorlogs museum te Goes bezocht. De Amerikanen beloofden, in hun land veel over ons eiland en zijn bewoner: te vertellen en meenden, dat velen hunner landgenooten bij een bezoek aan Europa zouden genieten op Zuid-Beveland. Het Znid-Bevelaudsch costuum voor Prinses Juliana. De inzameling voor het aanbieden van een Zeeuwsch costuum aan Prinses Juliana is thans afgeloopen. Het bestuur van V. V. heeft nog over wogen, om het ingekomen bedrag beschikbaar te stellen tot leniging van den nood in Arnemuiden. Men vreesde echter, dat zooiets afbreuk zon doen aan de collecte, die voor dat doei overal gehouden wordt en veel meer moet opbrengen dan het beschikbare bedrag. Bovendien was er niets meer af te bestellen, zoedat bij verkoop wel een groot verlies zuu zijn te boeken. Ook was het niet zeker iat, de gevers allen zonden instemmen met zoo eigenmachtige verandering van het doel der collecte. Omtrent tijd en plaats van aaubieding is nog niets bekend. Killand-Bath. Het lijk van den kapitein, dhr. J. van Ejjk, die Dins dagmorgen op den zandzuiger „Adam" alhier zoo jammerlijk om het leven kwam, is per schip vervoerd naar Hoek van Holland en aldaar Woensdagmid dag begraven, Woensdagmorgen vergaderde de Raad. Afwezig dhr. Brnijnzeel zonder kennisgeving. Na opening met gebed worden enkele stukken voor kennis geving aangenomen. Aangeboden wordt de rekening over I 923, met een totaal aan inkomsten van f 99526,10aan uitgaven van f 93956,70, zoodat er een batig slot is van f5568,401/,. De voorz. merkt op, dat bij de be- schonwing van bet batig slot is aan merking dient genomen te worden, dat uit den gewonen dienst voor 1923 nog verschillende kapitaalsuitgaven zijn gedaan. Zoo is f7000 gevoteerd voor des bouw der nieuwe Chr. School, f 2000 voor aandeden in de Bank van Ned. gemeenten en f1775 voor aan koop van een bitumenketel, waardoor anders het batig slot circa f 11000 hooger was geweest. In de commissie tot nazien der reke ning worden benoemd de heeren Ch. A. Kalle en P. A. van Boven. Een aanvrage om voorschot op de gemeentelijke vergoeding ex art. 101 L.O. Wet voor de op 1 Mei j.l. ge opende Chr. School wordt toegewezen. Het Bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding eener be waarschool deelt mede, de Kon. goed keuring op haar statuten te hebben verkregen en vraagt thans een jaar- lijksche subsidie tot instandhouding harer school. B. en W. merken in bun prae-advies op, dat door dit verzoek de vorige aanvrage blijkbaar als ver vallen wordt beschouwd. Zij verwijzen naar het Raadsbesluit van 25 Februari, aan een van welks eischen thans is voldaan. Voorts bracht dit de kwestie der toekenning van subsidie in verband met de regeeringsmaatregelen betref fende den toelatingsleefiijd. Overigens achten B. en W. het gewenscht, zooals door hen destijds reeds aan den Raad werd te kennen gegeven, om over de noodige gegevens betreffende exploitatie te beschikken, betreffende leerplan enz. Daarbij dient rekening te wolden ge bonden met mogelijke Bubsidieering van de R.K. Bewaarschool, die zooveel lan ger reeds bestast. De heer Van de Sande is van mee ning, dat het Bestuur reeds lang ge noeg heeft gewacht en wil thans de zaak beslissen. De zaak der R.K. Be waarschool staat er buiten, daar deze geen subsidie heeft aangevraagd. De heer Van de Sande heeft zelf enkele gegevens in zijn bezit. De voorz. ontraadt de leden om zonder officieele gegevens thans te be slissen, dit is zeker niet in het ge meentebelang. Trouwens, waarnaar zou een eventueele snbsidiebepaling zich moeten richten Wat de R.K. Bewaar school aangaat, deze diende wel geen aanvrage in, doch bij het behandelen van de aanvrage van een ander Bestuur dient men toch het geheele terrein te overzien en rekening te houden met mogelijke soortgelijke verzoeken van reeds bestaande scholen. De heer Van de Sande zal zich thans niet tegen behandeling in een volgende vergadering verzetten. De heer Van Boven dringt op eenigen spoed aan, waarop de voorz. meedeelt dat met denzelfden spoed zal worden ge handeld als reeds werd betoond, daar het adres eerst 26 Juli in kwam. De rechten voor jachtacten worden bepaald op f 6,f 3, f 2,50 en f 1, Vastgesteld wordt een regeling voor de winter-avondcursussen. Het minimum aantal leerlingen wordt bepaald op 12, het aantal lesuren op een maximum van 132, terwijl de belooning f 1,50 per uur zal bedragen. De heer Butijn acht dit teveel en vraagt hoeveel dit vroeger was. De voorz. zegtf 2,min 8 pCt., zoodat thans een vermindering van ongeveer 20 pCt. plaats vindt, wat in overleg met het personeel geschiedde en waarmee het voorstel van B. en W. dns reeds de bestaande salariskorting voornit is. De heer Butijn meent, dat er toch veel af moet, doch wil er geen voorstel van maken. Z.h.s. wordt daarop de regeling overeenkomstig het voorstel van B. en W. aanvaard. Daarop gaat de vergadering in comita ter behande ling van enkele verzoeken om gedeel telijke ontheffing van schoolgeld, Daarna sluiting. 'g Heer Arendskerke. In de Woens dag gehouden vergadering van den ge-

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2