ijfJMLIlii I iV. 91, Katerdag 2 Augustus 1934 111 jaargang. BUITENLAND. STADSNIEUWS. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. is FEUILLETON Het slot Dynjeck Wonden Kloosterbalsem ABONNEMENT I'rij! per kwirUal, in Goe»?f 2,—^^IWWTjl VerschijntMaandag-] Woensdag en VriidacaTond Uitgave Naa«l. Venuootsckap ftoesche Conrant ADVERTENT1EN ran 1S regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. on Kleenwens A Boss' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. mimm DE CONFERENTIE TE LONDEN. Het begint te Londen te spannen. Dc commissie van herstel is naar de Engelsche hoofdstad vertrokken, 't wee ontwerpen staan thans in het middelpunt der belangstelling. Dat der Fransche deskundigen i. z. de sancties in het eerste. De karakteristieke punten van het Fransche voorstel zijn, dal het toestaat zijn toevlucht tot arbitrage te nemen: Ie. wanneer de leden van de commissie van herstel niet tot overeenstemming kunnen komen inzake het vaststellen van een in gebreke blijven van Duifcsch- land; 2e. als de Duitsche industneeicn hun overeenkomst inzake de leveringen in natura niet nakomen; geschillen van dezen aard moeten tot 1930 in eerste instantie door de commissie van herstel behandeld worden, daarna door de com missie van overdracht, welke de leve ringen zal financieren; 3e. om in ver zet te komen tegen elk besluit van de commissie van herstel en de commissie van overdracht, dat de Duitsche beta lingen in specie op rekening van de ver goeding beperkt. De Fransche en Belgische militaire deskundigen, ingenieurs en diplomaten, bijgestaan door de italiaanschc verte genwoordigers, li ebben voorts een plan opgesteld voor de miiitaire ontruiming van het Roerbekken, dat ontworpen is in dcnzelfdcn stelselmatigen geest als het plan voor de oeconomische ont ruiming, dat de conferentie reeds heeft aanva'ard. Herriot wenscht alduis meljt het Fransche Havas-bureau ondubbel zinnig aan te toonen, dat Frankrijk geen enkele bijgedachte van annexatie heeft, maar evenzeer wenscht, dat Duitsch- land gedurende een zekeren tijd onaan vechtbare blijken geeft van zijn goeden wil tot uitvoering van het plan-Dawes. Om aan al deze overwegingen te vol doen zou de plaatsing van de leening van 800 millioen goudmark het signaal geven tot de rectificatie van de bezet tingszone. De ontruiming door Frank rijk en België zou plaats vinden in drie achtereenvolgende étappes, overeenko mende met de plaatsing door derden van 2 milliard goudmark in Duitsche obligaties. Als dit resultaat verkregen is zou de terugtrekking der Fransche en Belgische troepen voltooid zijn, want men meent, dat Duitschland, op straffe van zijn crediet in de wereld vernietigd te zien, zal voortgaan met aan zijn ver plichtingen te voldoen. Als toevalliger wijze de financieele wereldmarkt de plaatsing der Duitsche waarden niet zoo spoedig zou kunnen verwezenlijken zou de ontruiming niettemin in Augus tus 1926 plaats vinden, op voorwaarde dat Duitschland zal hebben voldaan aan de voorwaarden van het plan-Dawes, die het betreffen. Naar de Franschen en Belgen mee- nen, zouden de Engelsche troepen de Keulsche zone na 10 Januari 1925 moe ten blijven bezetten, zelfs met vermin derd effectief, en tot het oogenblik van de volledige ontruiming van de Roer door de Fransch-Belgischc troepen. Dit laatste houdt verband met een bericht in de Daily Mail, dat de En- gclschen na Nieuwjaar de Keulsche zone willen ontruimen, omdat het trac- taat zulk een ontruiming voorziet vijf jaar na het van kracht worden van het vredestractaat (10 Januari), in dien de Duitschers hunnerzijds het ge trouw hebben nageleefd. Frankrijk en België ontkennen dat Duitschland aan deze voorwaarden voldaan heeft en zouden dus de bruggehoofden bezet willen houden. Als de Engelschen ech ter uit Keulen weg willen, verhezen de andere bruggehoofden hun strategi sche beteekenis, daar de Duitschers ze dan door hun eigen gebied om kunnen trekken, en heeft ook een militaire bezetting van het Roer-gebied geen zin meer. Merkwaardig is ook de verklaring van bet Fransche blad de Temps, dat Frankrijk geen recht heeft, om troepen in hei Roer-bekken te houden, naardien deze er, volgens de uitdrukkelijke oor spronkelijke verklaring, alleen gelegd zijn om de technici en beambten van de ingenieurs-commissie te beschermen en aan Frankrijk zekerheid te verschaf fen, dat het kolen zou krijgen. Daarom verliest de militaire bezetting allen zin, meent de Temps, van het oogenblik af dat de oeconomische bezetting zal op houden. Frankrijk moet de gelofte ge stand doen, die het gedaan heeft, toen het het Roergebied binnenging. Luidt dit de nieuwe politiek van Her riot misschien in? BESCHERMING DER ENGEL SCHE BEETWORTELSUIKER INDUSTRIE. Bij zijn uiteenzetting in het Lager huis van de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid heeft Snowden meegedeeld, dat de regeering besloten heeft de Engelsche beetwortelsuiker industrie gedurende tien jaren te steu nen door middel van een subsidie, dat in den beginne 19 shilling en 6 stuiver per cwt. zal bedragen en na vier en na zeven jaar verlaagd zal worden. Voor deze suiker zal de accijns verplicht zijn volgens he t voorkeur tarief van 9 shil ling en 9 stuiver per cwt. Snowden ontkende, dat dit voorstel in strijd zou zijn met het begrip van vrijen handel en zeide, dat in geen enkel land (ieze belangrijke nijverheid tot ont wikkeling was gebracht zonder hulp van den staat. Hij herinnerde daarbij aan het voorbeeld van' Nederland, dat thans niet alleen in staat is geheel in zijn eigen behoeften te voorzien, maar ook nog een surplus voor uitvoer beschik baar heeft. DE MOORD OP Dr. DE HAAN. De correspondent van de Times te Jeruzalem geeft den naam van den jou gen Jood, die door de politie te Jeru zalem in hechtenis is genomen in ver band met den moord op dr. De Haan op 30 Juni, op ais Gussman. Kort na dat zijn hospita hem bij de politie had aangegeven, welke een belooning van 200 Egyptische ponden had uitgeloofd, heeft de vrouw een poging tot zelf moord gedaan. Gussman is sedert ongeveer twee jaar Palestina. In den beginne werkte hij op het land, maar leed veel aan malaria, en, onder den invloed van de neerslach tigheid die de ziekte ten gevolge had, had hij onlangs getracht zichzelf te verdoen. Men gelooft dat hij nog altijd niet geheel bij gezonde zinnen is. KONINKLIJK BEZOEK OP 7 AUGUSTUS 1924. V erkeer sregeling. De Burgemeester van Goes brengt het volgende ter openbare kennis: De Koninklijke stoet wordt aan de grens der gemeente aan den nieuwen Rijksweg bij de Voorstad verwacht te circa 4,45 uur namiddags. Onmid dellijk wordt zonder oponthoud doorge reden langs de Wilhelminastraal naar het Rimmelandplein, tot het bijwonen der ringrijderijvandaar na eenige mi nuten langs Wilhelminastraat, L. P. v. d. Spiegelstraat, Wijngaardstraat, Wa terstraat, Beestenmarkt, Opril Bees tenmarkt, Magdalenastraat, Opril Groo- te Markt, Groote Markt (westzijde) naar het stadhuis. De terugtocht vindt plaats door Lan ge Kerkstraat, Klokstraat, Ganzepoort- straat, Ganzepoortbrug, Jacob Valcke- straat en Stationsweg naar het station. De straten, waarlangs de Koninklijke stoet zal passeeren, worden een kwar tier voordat deze verwacht wordt, voor ALLE VERKEER GESLOTEN, zoomede de uitgangen van alle zijstra ten aan de zijde van de straten, die door den stoet worden gevolgd. De afslui ting vervalt nadat de stoet in zijn geheel is gepasseerd. Gedurende het tijdvak van sluiting van het verkeer mogen zich geen rij- of voertuigen bevinden langs de door den stoet te volgen route, uit genomen die van de deelnemers aan de ringrijderij. De stoet wordt geopend en gesloten door politie per rijwiel. Het is verboden met den stoet mede te loopen of te rijden. Gedurende den tijd dat H.M. de Koningin zich op het stadhuis bevindt, wordt het publiek op de geheele Groote Markt toegelaten, uitgezonderd het be strate gedeelte voor het stadhuis, de houten vloer, waarop de reiendansen zullen worden gehouden en de ingangen van Lange- en Korte Kerkstraat. Omnibussen en dergelijke voertuigen moeten gedurende den geheelen dag van de Groote Markt verwijderd blijven. De omnibussen, welke komen uit de richtingen 's Heer Hendrikskinderen, Wilhelminadorp, en Kattendijke of in die richtingen zullen vertrekken (die welke in doorgaand verkeer rijden uit gezonderd) moeten standplaats inne men op de z.g. Speelplaats aan den Oostsingel bij de Strafgevangenis. ZET 'T VAN JE AF! Nadruk verboden. In een onlangs in Engeland uitgeko men en onder invloed van den oorlog geschreven boek van John Hargrave komt de hoofdpersoon, Harboltle, na verschrikkelijke verliezen en nameloo- ze ellende te hebben doorleefd, als een gebroken man thuis, en gaat, nu hij het ook op zijn oude plek niet langer kan vinden, steeds peinzend over de groote catastrofe, de wereld doorzwerven. Hij komt bij zijn gepeins tot een slotsom, die ook wij ons stellig stuk yoor stuk hebben aan te trekken. Wanneer wij over oorlog en revo lutie, over malaise en werkloosheid en over alle overige kwalen, die de maat schappij tot een folterplaats maken, gaan spreken, plegen wij de schuld op anderen te werpen en vergeten, dat wij voor ons persoonlijk aandeel mede voor den gang der wereldgeschiedenis aan sprakelijk zijn. Tot deze ontdekking komt ook Har- bottle, wanneer hij aangaande zichzelf het volgende verklaart: „Ik ben", zegt hij, „of was dc ge wone, gemiddelde huis- of tuinmensch, die 'het gewone leventje geleid heeft. Ik deed wat andere menschen deden, ik werkte, ik speelde bridge, tennis, golf. De gewone routine. En 't zijn wij Ge wone Menschen, die de wereld dezen of genen kant opdrijvenDuizenden, millioenen hebben door den oorlog ge leden als ik. En hebben zij hun pro blemen opgelost? Hebben zij een uit weg gevonden? Werken zij om voor de toekomst een erger ramp te verhoe den? Neen zij zijn in staat weer precies als voorheen door te gaan. Zij schijnen 't van zich af te hebben gezet". „Zet 't van je al!" Dit was de raad, dien dominee Jebb gaf, toen hij Har- bottle na diens thuiskomst kwam opzoe ken, nadat deze zijn oudsten zoon had zien sneuvelen, zijn vrouw van zich had zien vervreemden en zijn tweeden zoon na afschuwelijk lijden aan zijn wonden had zien bezwijken, alles tengevolge van den wereldoorlog. „Zet 't van je af!" En nu peinst Harbottle over clczen raad van den dominee: „Natuurlijk", zegt hij. „Dat is 't. Zij nemen allen den raad van dien Jebb aan. Zet 't van je af niet piekeren. - Zij schijnen 't inderdaad op de een of andere manier van zich te hebben afgezet. Jebb's raad, Jebb's patentgeneesmiddel voor be droefde ouders, 't Is de raad van den Duivel zelf. Het is een zonde tegen den vrede van dc wereld, tegen dein ordelijken vooruitgang van de maat schappij. Ik ben mij ten minste van die zonde bewust geworden. Dat is iets. Ze zullen mij een Idealist of een Her- vormingsmaniac noemen.... Maar ik kan niet anders. Ik wil pro boeren iets be ters te vinden. Ik zou liever gek wor den, stapelgek, dan terugkeerëft tot de zwakke, laffe onverschilligheid en lui heid van vroeger DOOR ILZE DORE TANNER. Toen zij naar beneden ging, trof zij tante Klarissa, zooals steeds, wanneer zij gasten verwachtte, in een zwart zij den, met kostbare oude kant versierde japon. Zij keek haar nicht door haar gouden lorgnet van onder tot boven onderzoekend aan en zooiets als een glimlachje van tevredenheid vertoonde zich op haar koel gelaat. Daarna wenk te zij Henny om naderbij te komen. Zij trok een ouderwetsch, klein kistje naar zich toe en nam daaruit een prach tig gouden kettinkje, waaraan een aan hanger bevestigd was, bestaande uit diamanten en paarlcn in den vorm van een sierlijk bloemruikertje. Zij beval Henny haar hoofd te buigen ene legde het om haar hals. „Ziezoo, dit kettinkje, dat ik reeds als jong meisje heb gedragen, zal jou nu toebehooren, Henriëtte", sprak zij met ongewone vriendelijkheid en Henny die behalve een zilveren horloge met Tiet is zulk een afschuwelijke nacht merrie-achtige gedachte, dat ons een nieuwe wereldoorlog boven het hoofd hangt, nog afgrijselijker dan die, welke wij nauwelijks zijn te boven gekomen. Een oorlog, waarbij niet alleen de le gers, maar ook de non-combattanten, de gewone burgerij, weeriooze ouden van dagen, vrouwen en kinderen door de stikgassen en den straal des doods op wvreede en geniepige wijze zulien worden uitgeroeid. Reeds rommelt het boven den Stillen Oceaan; reeds grom men Japan en Amerika tegen elkander, en deskundigen, onder de politici, de diplomaten en de militairen, gelijk ten onzent nog onlangs generaal Snij ders, spreken over den komenden we reldoorlog als over een vaststaande ge beurtenis. Aan wie de schuld, als straks de vlammen van den wereldbrand opnieuw uitbreken en* feller oplaaien dan ooit tevoren? „De geheime diplomatie", zegt de een. „Het militairisme", ver klaart een ander. „De groot-industrie en de wereldhandel", leeraart een der de. Maar wat zouden al deze inderdaad zeer sterke machten vermogen,, zoo zij bij hun plannen niet steeds weer konden rekenen op dien betrouwbaren factor: de groote massa, die zich laai paaien met den raad„Zet 't van je af!" Harbottle heeft gelijk: zij zijn de ware schuldigen. Al die duizenden en millioenen menschen, die het gewone le ven van vóór den oorlog weer hebben hervat, alsof er niets was gebeurd en niets meer te gebeuren stond. Al die duizenden en millioenen menschen, die hun werk weer hebben opgenomen, of, zoo zij in hun voormalig werk zijn be lemmerd, nieuwen arbeid hebben ge zocht, cn nu kost verdienen en zich ver strooien; die werken en spelen, eten en slapen, en, wanneer angstwekkende toekomst visioenen dreigend zich aan kondigen, trachten, het van zich af te zetten. Harbottle heeft gelijk: ,„'t Zijn wij, gewone menschen, die de wereld dezen of genen kant opdrijven". Maar wij, als we dit toegeven, stel len ons geweten gerust met te zeggen: Zeker, 't zijn de gewone menschen, maar de gewone menschen in Engeland, in Frankrijk, in Japan, in Amerika. Wat trekt de wereldgeschiedenis zich aan van 'hetgeen wij, gewone menschen in Nederland, doen of niet doen?" Vergeten wij niet: zoo spreekt de gewone Engelschman ook, en de ge wone Japanner of Amerikaan. En dat is juist het noodlot der wereld. Zoodra wij, stuk voor stuk en ieder voor zich, beginnen met onszelf, en, ons ontworstelend aan de „zet 't van je af "-houding, met Harbottle beslui ten, liever alles te doen, dan in onze roekelooze gemakzucht te volharden, zal de wereldvrede verzekerd zijn en de maatschappij eens en voorgoed gezond. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. ketting en een paar kleine waardelooze broches geen andere sieraden bezat, boog zich in een opwelling van spon tane vreugde en dankbaarheid over de gele gerimpelde hand van haar tante. „Zoo, ga nu naar de eetzaal en rang schik de bloemen wat op de tafel, de tuinbaas doet dat nooit zooals ik het graag wil hebben", beval zij, terwijl Koenraad reeds de beide vleugeldeuren voor graaf Roleneck opensloeg. Er was vandaag een grooter aantal gasten bij gravin Dymeck verzameld dan gewoonlijk het geval was. Behalve de graaf, de opperhoutvester en diens neef bovendien nog de landheer von Wehla met zijn zeer schuchtere jonge vrouw, majoor Bergman en gemalin, die 'het bevel voerde over het in het naburig stadje liggende bataillon en een kapitein en twee luitenants van liet zelfde regiment. Er was niet één onder de nieuwe gasten, die niet met een gemengd ge voel van nieuwsgierigheid en bewonde ring de bekoorlijke meisjesgestalte had gadegeslagen en èens hoorde Henny heel duidelijk, hoe een van de jonge officieren den houtvester von Molhagen met een beteekenisvollen blik op haar in het oor fluisterde: „Drommels! Met alle achting! Erf gename waarop Molhagen veelzeg gend de schouders ophalend, ant woordde: „Weet men dat ook al weer te ver tellen! Maar in ieder geval zal het wel waar zijn, andere familieleden zijn er in 't geheel niet, behalve de familie König; zij zou anders al haar bezittin gen aan stichtingen moeten laten ver vallen". Een eigenaardig gevoel doortrilde Henny zou het dan werkelijk moge lijk kunnen zijn, dat zij nog eens de erf gename van tante Klarissa zou worden? Dat zij voortaan steeds in weelde en zorgeloosheid zou kunnen leven zij en de haren! Och, men raakte immers zoo gauw gewoon aan zulk een leven in de hooge kringen en de tijd, dien zij thuis voor haar broers kousen stopte en voor het fornuis stond te koken, scheen voor haar al zoo lang vervlo gen en als zij eerlijk wilde zijn.wenschte zij ook werkelijk niet meer naar dien vroegeren toestand terug. Slechts naar haar ouders, broers en zusters voelde zij dikwijls een groot verlangen en zij had bij zichzelf reeds een plannetje gevormd, dat zij toch ten minste met het Kerstfeest in ieder ge val naar huis zou gaan. Aan tafel zat Henny met de jongere Eizaakt dooi branden, snijden )ten, builen euinsectenbeten ijlt behandeleu met AKKER'. heeren van het gezelschap aan het be nedeneinde en zoo, eenigszins buiten het bereik van de koude, scherpe oogen van tante Klarissa, fleurde zij op en praatte en lachte onbevangen, zooals zij dat thuis steeds gewoon was. Meerdere malen bemerkte zij, dat de blik van graaf Roleneck onderzoekend op haar rustte en toen hun oogen elkaar eenmaal ontmoetten, hief hij met een lichte buiging zijn champagne-glas om hoog en ledigde het in één teug. Henny kleurde, zij was dergelijke huldebetuigingen niet gewoon en toen de kleine luitenant Zielow naast haar een verwonderenden blik nu eens op haar, dan weer op graaf Roleneck wierp, werd zij nog meer verlegen. „Óch ja, de heeren, voor wie een goedgunstig lot dadelijk een graven kroon in de wieg heeft gelegd, hebben het toch veel beter dan een van ons meende hij toen na een pauze tamelijk ongemotiveerd. Henny keek hem verbaasd aan: „Dat ben ik zonder meer in t geheel niet met u eens, het komt er toch in de eerste plaats op aan, wat het lot hun boven dien nog in de wieg heeft gelegd „De freule bedoelt geld Zij lachte. „Neen, dat ook niet hoewel bij een titel hoort dat eigenlijk toch maar ik bedoel gezondheid, be gaafdheid, karakter en dergelijke". De kleine luitenant trok een komisch gezicht: „De freule heeft stellig nog niet veel in de wereld rondgekeken neemt u mij niet kwalijk maar wan neer iemand graaf is, geld heeft en nu bepaald geen idioot is, dan......" hij maakte een handbeweging, alsof al het andere dan geheel en al bijzaak was. Dat wilde zij echter in 't geheel niet toegeven en zoo ontstond er een tame lijk levendig dispuut, waarin zich ook de andere jongelui mengden. Tenslotte viel het den ouderen hee ren op, dat er zoo'n levendig gesprek gevoerd werd aan het andere einde van de tafel en er werd gevraagd, wat het onderwerp der schijnbaar zoo belang rijke conversatie vormde. Henny werd vuurrood van verlegen heid, evenals luitenant Zielow en een oogenblik stokte het gesprek, toen zeide vrijheer von Molhagen glimlachend: „De geachte freule beweert, dat zij rijkdom en voorname geboorte niet al te hoog schat". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1