lil jaargang. S°. 90. Donderdag 31 Juli 19M FEUILLETON Het slot Dynjeck De meest gevoelige huiö laat zich volstrekt Pijnloos Scheren, öoor De baarD- oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL. BUITENLAND7 Provincie-Nieuws, ABONNEMENT Priis per kwart»*!, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzoniierlijke imuamers 5 cent. VerschijntMa&ndag-j Woensdag en Vrjjdagayond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Ooesche Conrant ADVERTENT1ËN na 5 regels 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweemaa 1 berekend. Familieberichten 110 regels f 2,48 Bewijsnummers 5 cent. en K leen wens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. COURANT EEN JUBILEUM. Het is tien jaar geleden dat de groote oorlog, de Europeesche oorlog, waar aan later ook Amerika deelnam, en waarbij door de verschillende kolo niën der oorlogvoerende mogendheden ook contingenten van strijders werden gezonden, uitbrak. Een oorlog, waar door bijna de gansche wereld aan werd deelgenomen. En thans, 10 jaar na dien ongeluks dag en bijna 6 jaar na het sluiten van den wapenstilstand, bestaat er niet al leen nog geen vredestoestand tusschen Frankrijk cn Duitschland immers, Frankrijk houdt Duitsch gebied bezet maar is men nu te Londen nog bezig met te trachten om een vredes verdrag te 'formuleeren. En bij dit werk zijn zooveel haken en oogen, dat men zijn hart vasthoudt, dat ook ditmaal alleen maar mooie woorden, doch geen dito daden het resultaat zal zijn der langdurige besprekingen. Het voor naamste cement, dat de geallieerden in Londen bindt is wel de vrees, zich voor het publiek dat nu eindelijk eens iets tastbaars op vredesgebied wil aanschouwen te blameeren. In de geheele wereld zucht men nog onder de gevolgen van den vreesdij- ken wereldbrand en het laat zich aan zien dat het nog wel eenige jaren zal duren voor op economisch gebied de toestand van vóór 1914 bereikt zal zijn, vóór het kapitaalverlies, door den oor log veroorzaakt, zal zijn overwonnen. Er zijn menschen, die den oorlog be schouwen als een soort van moreele ziekte, die op een bepaalden tijd moet uitbreken, net als b.v. roodvonk, wan neer de ziel der mensehheid daar vat baar voor is, en voor welke ziekte nog geen serum is uitgevonden. Anderen vinden den oorlog een noodzakelijke economische crisis. Wij voor ons beschouwen den oorlog als een kwaad, doch niet als een nood zakelijk kwaad en behouden de illusie dat er eenmaal een tijd zal aanbreken dat dit mensehonteerend bedrijf tot het verleden zal behooren. Doch hoe dit nu ook zij: wanneer we het geharrewar in de wereld tegen woordig zien, dan moeten we ons toch afvragen: Waartoe was het noodig dat millioenen menschen gedood werden en andere millioenen verminkt. Waarom al dat leed? Het is een verblijdend verschijnsel dat thans, na tien jaar, meer en meer de belangstelling groeit voor het vraag stuk der beperking van bewapening, dat tenslotte leiden zal tot ontwape- ning. Deze kwestie laat tegenwoordig geen mensch meer onverschillig cn alom wordt gezocht naar een oplossing. Dc 12 ILZE DOOR DORE TANNER. (Nadruk verboden.) Henny kon zich de gedachte maar niet uit het hoofd zetten, dat zij in de oogen der familie von Wackerath, die haar zooveel vriendelijkheden had be wezen, als onbeleefd en ondankbaar zou beschouwd kunnen worden. Mis schien geloofde de heer von Wackerath, dat zij niet wilde groeten, omdat zij met graaf Roleneck liep, ofwel, hij wist van de vijandschap van de gravin van Dymeck jegens zijn familie en dacht nu zeker, dat de gravin haar nicht verboden had iemand van zijn fa milie te groeten. Dat zou zij ook stellig wel gedaan hebben of te gelegener tijd nog wel doen, maar Henny nam zich vast voor haar tante in dat geval be scheiden, doch met groote stelligheid tegen te spreken. Zij kon haar den om gang verbieden, maar niet bevelen, on beleefd tegenover iemand te zijn, die zoo vriendelijk en behulpzaam voor haar was geweest. Zij kon zich trou wens in 't geheel niet voorstellen, dat deze eenvoudige, bescheiden, vriende lijke familie haar tante een zoo groot onrecht kon hebben aangedaan, dat zulk een vijandschap rechtvaardigde, mis schien berustte alles wel op een misver stand. En zij overlegde maar voortdu rend bij zichzelf, wat zij toch wel kon doen, om te toonen, dat haar niet- groeten geheel zonder bedoeling was haat tegen den oorlog in 't algemeen is door den laatsten strijd ongetwijfeld gegroeid. Laat men zijn oogen vooral niet slui ten voor de vreesclijkc ellende van den modernen oorlog. Laat men ze lezen boeken als: La vie des Martyres van Duhamcl Door alle menschen zonder uitzon dering moet als 't ware het woordje oorlog uit hun geest geschrapt worden. En naast den haat tegen den oorlog, moet de liefde voor den medemensch grooter worden. Naast het negatieve het positieve! DE CONFERENTIE TE LONDEN. Dc conferentie te Londen heeft be sloten zoowel Duitschland als de com missie van herstel uit te noodigen aan haar werk te laten deelnemen. De uit- noodiging aan Duitschland wordt ver moedelijk Donderdag of Vrijdag ver zonden. Havas verzekert uit officieele bron, dat de ontruiming van het Roerbekken niet door de conferentie als zoodanig behandeld zal worden. Belangwekkend in dit opzicht is het rapport der commissie van juristen, welke schrijft dat het herstel van dc fiscale en economische eenheid van Duitschland niet een zaak is die de commissie van herstel aangaat. Niet deze commissie heeft de bezet ting van Duitsch gebied gelast en even min kan zij besluiten tot ontruiming. Dit vraagstuk gaat aan den eenen kant de geallieerde regeeringen aan, die nu het plan Dawes in werking willen stel len, terwijl aan den anderen kant de Duitsche regeering cr bij betrokken is. Dientengevolge is dit een aangelegen heid, die door een overeenkomst tus schen de geallieerden en de Duitsche regeering moet worden geregeld. Ten slotte brengt het in werking treden van het plan Dawes mede, dat er overeen stemming op bepaalde punten tusschen dc geallieerde regeeringen moet worden verkregen. In het bijzonder is dit het geval wat betreft de maatregelen, die eventueel zouden moeten worden ge troffen als Duitschland in gebreke bleef. Dit is een zaak van de bondgenooten, doch niettemin kan men nauwelijks ont kennen, dat ook de Duitsche regeering ten zeerste bij het vraagstuk der sanc ties is betrokken, omdat de eenige hoop voor het welslagen eener leening, die de uitvoering van het plan-Dawes mogelijk kan maken, berust op het vertrouwen geweest. Als de Wackerath's rijk en voornaam waren, dan zouden zij nauwe lijks aan een opzettelijke beleediging denken, maar aangezien zij arm waren en schijnbaar bij hun buren niet bijzon der hooggeacht werden, konden zij mis schien gemakkelijk op die gedachte ko men en dat wilde Henny in geen geval. Eindelijk besloot zij een paar regel tjes aan den heer von Wackerath te schrijven Zeer geachte heer von Wackerath. Ik zou niet graag willen, dat u mij voor onbeleefd hield, omdat ik onlangs uw zweepgroet niet heb beantwoord. Ik kende deze wijze van groeten met, maar graaf Roleneck maakte er mij opmerkzaam op, en gaf mij een ver klaring; ik had gedacht, dat u mij niet herkend zou hebben. Ik dank u tevens nogmaals hartelijk voor uw vriende lijke hulp en verzoek u ook uw moeder mijn dank en mijn groeten te willen overbrengen. HENNY KöNIG. I - J i 1 i Toen adresseerde zij den brief en bracht hem tegelijkertijd met een brief aan haar moeder persoonlijk naar het dorp op het postkantoor. Tot haar groote vreugde overhandig de de postambtenaar haar daar een brief van Bruno, die met de middagpost voor haar aangekomen was. Het was ee"n antwoord op haar epistel, waarin zij van haar twee avonturen had verteld en zij was zoo nieuwsgierig om te we ten, wat hij haar te schrijven had, dat zij niet kon nalaten hem op den terug weg naar het slot vluchtig door te lezen. der geldschieters, dat het oeconomisch leven van Duitschland niet in verwar ring zal worden gebracht door een on verwacht optreden van deze of geene mogendheid. Derhalve moet de over eenkomst tusschen de bondgenooten aangaande de sancties aan de Duitsche regeering worden medegedeeld op dus danige wijze, dat de Duitsche regee ring er iets aan heeft bij haar onder handelingen met de bankiers. De geest van dit rapport lijkt ons in strijd met het Havas-bericht. We vermoeden dat het nog geruimen tijd zal aanhouden voor te Londen een werkelijk waardevol resultaat zal zijn bereikt. ELECTRICITEIT UIT DE GETIJDEN. Er is een maatschappij opgericht om het systeem van Leonard Weavers le exploiteeren, bestaande uit het produ- cccrcn van clectrischen stroom uit de getijdewisseling waarvan de kosten zou den bedragen 3 en een half penny per eenheid. Duizenden acres land aan de Engelsche kust zijn aangekocht en de oprichting van een station te Mersey zal de volgende week plaats hebben. De maatschappij heeft op zich geno men, de stad Colchester vanaf 1 Aug. 1925 van electrischen stroom te voor zien. volge van het plotseling wassen van het water gedurende den nacht, de bevol king in de huizen gevangen zat. Zij werd met booten gered. i 1 Later zijn meer dan tienduizend hui- OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIE. Uit Calicut wordt geseind, dat tenge- zen ingestort. Duizenden personen zijn dakloos. De schade bedraagt meer dan drie honderd duizend pond sterl.ng. Te Cheruthuruthy in Cochin, een van de inlandscbo Britsch-Indische staten in het presidentschap Madras, is tenge volge van de overstroomingen een jon gensschool ingestort. Een leeraar en 64 leerlingen zijn er bij omgekomen en tal van anderen gekwetst. DE DROOGTE IN ZUID-AFRIKA. De dag van Zondag jl. is in de ge heele Unie, ingevolge een proclamatie van de regeering, beschouwd als een „dag van verootmoediging en gebed" in verband met de droogte en de sprink hanenplaag. De kerken van alle gezind ten hebben bijzondere bidstonden ge houden. De graaf van Atlilone, gouverneur- generaal van de Unie, en generaal Hert- Bruno dreef in het geheel niet den spot met haar, hij schreef integendeel vol belangstelling en deelname en bracht Flenny zelfs op een geheel nieuwe, naar het haar toescheen, zeer waarde volle gedachte, het licht in de toren kamer betreffende. „Dat de een of andere bewoner van het slot het nachtelijk spook is, staat bij mij onwrikbaar vast. Tante Klarissa kunnen we natuurlijk gerust uitscha kelen, want het zou te dwaas zijn om te denken, dat de meesteres van den burcht, die ten allen tijde overal kan komen, juist bij nacht en ontij haar be zoeken in den toren zou afleggen, nog wel geheel afgezien van het feit, dat zij met haar meer dan 80 jaren bang zou zijn voor kouvatten of overspan ning. Juffrouw Schroth schijnt mij ook geheel uitgesloten, omdat je dan toch wel haar deur moest hooren gaan. Wel houd ik het echter voor heel goed mo gelijk, dat deze Koenraad met het 'di- plomatengezicht of de een of andere dienstbare geest van het slot de toren kamer als bergplaats voor gestolen za ken heeft uitgekozen om daar geld of andere waardevolle dingen te verbergen om ze bij een gunstige gelegenheid te transporteeren. Juist omdat tante Klaris sa al zoo oud is en haar oogen niet meer overal rond kan laten gaan, is het zeer wel mogelijk, dat zij bestolen wordt. Onderzoek toch eens nauwkeu rig de vensterbanken, de planken en de muren, klop overal eens, of je geen holle plekken kunt ontdekken. Je kunt stellig op groote dankbaarheid van de zijde van tante Klarissa rekenen, indien je het geheim van den nachtelijken to- rengast weet te ontsluieren. Ik voor mij zou er een genoegen in vinden om, zoo zog, de eerste minister, met andere le den van zijn kabinet, woonden den bij zonderen dienst bij in de Nederlandsch Gereformeerde kerk te Kaapstad. EEN SPOORWEG-ONGELUK IN SCHOTLAND. Bij een botsing tusschen twee trei nen zijn vier wagons als harmonica's in elkaar gedrukt. Tot dusver heeft men vier lijken en 29 gewonden te voorschijn gebracht. EEN SCHIPBREUK IN STRAAT LA PEROUSE. Reuter meldt het vergaan van het stoomschip Tairei Maros van de Noord- Japansche stoom vaartmaalsch. ter hoogte van kaap Notoro (Zuidpunt van Sachalien). Men vreest, dat 138 passagiers en 50 leden van de beman ning zijn omgekomen, 18 passagiers en 5 leden van de bemanning zijn in een reddingsboot te Notoro aangekomen. Men weet nog niet of de boot op een klip geloopen is of in aanvaring is ge weest met een ander vaartuig. Zeeuwsche Polder- en Water- schapsbond. Zaterdag hield bovengenoemde Bond zijn algemeene vergadering te Ter- Neuzen, in het „Hotel Centraal De voorzitter, dhr. mr. P. Dieleman, de vergadering openende, betuigde zijn vol doening over de groote opkomst, daar zelfs de leden uit het Noorden van Zee land de verre reis naar Zeeuwsch- Vlaanderen niet hadden ontzien. Voorts heette hij welkom de vertegenwoordi gers van het Gedeputeerd college (de Commissaris der Koningin was wegens drukke ambtsbezigheden verhinderd), de vertegenwoordigers van de Zeeuw sche Landbouwmaatsch., den hoofd ingenieur van den rijkswaterstaat en den ingenieur te Terneuzen en het Da- gelijksche bestuur dier gemeente. Uit het jaarverslag blijkt, dat ver schillende inlichtingen werden verstrekt en adviezen gegeven over de nieuwe pensioenwet en dat een onderzoek is aangevangen ten einde Ged. Staten op hun verzoek in te lichten omtrent noo dig geachte wijzigingen in de water staatswetgeving. Ook werden inlichtin gen verstrekt over de onderhouds plicht eener dreef en is door de be moeiingen van het bestuur het wegha len van schelpen op de slikken van Rengerskerke beëindigd. Het aantal le den verminderde en bedroeg aan het eind van het jaar 81, terwijl dat der persoonlijke leden steeg tot 64. De dra ik het licht ontdekte, over het plat vorm in de gang te sluipen en het „spook" beet te pakken, maar jou als .meisje kan ik het niet kwalijk nemen, als je daarin geen lust hebt en ik acht het zelfs beter, als je het nieit doet. Maar kun je je niet eens achter dien vooruitspringenden muur verdekt opstellen en van daar uit het „spook" beluisteren?' Op haar ander avontuur ging Bruno slechts heel vluchtig in, het torenspook scheen hem aanmerkelijk veel meer be lang in te boezemen. Hij schreef alleen maar: „Misschien heeft tante vroeger eens een proces tegen de Wackerath's verloren want je weet, dat papa altijd zegt, dat niets de haal zoo hevig aanwakkert als juist zoon proces." Flenny nam zich voor, voorloopig Bruno's meening betreffende een schuil plaats voor gestolen voorwerpen te aanvaarden en op een geschikten, on gestoorden tijd eens heel nauwkeurige nasporingen in het torenvertrek te on dernemen. Zij borg Bruno's brief zorg vuldig weg en haastte zich om thuis te komen, want tegen den avond ver wachtte tante weer gasten. Op de trap naar haar kamer kwam Henny juffrouw Schroth al tegen, die een zeer verontwaardigd gezicht trok: „Ik zocht de freule al, want ik moet straks mevrouw de gravin ook nog kleeden", zeide zij verwijtend. „Ik heb brieven naar de post ge bracht ik kan mijzelf trouwens heel goed alleen kleeden, als u daarvoor geen tijd meer hebt, juffrouw Schroth" merkte Henny vriendelijk op. „Mevrouw de gravin heeft bevolen, dat ik de freule bij haar toilet moet helpen. Mevrouw de gravin heeft opk in inkomsten bedroegen f2094,94 en de uitgaven f 1398,47, goed slot f609. Tot bestuurslid werden herkozen de heeren P. Dumon Tak te Middelburg en W Kakebeeke te Goes. In de vaca ture van wijlen den heer van der Heij- de te Wissenkerke werd herkozen de heer Th. de Maat te Kats en in plaats van den heer Hendrikse te IJzendijke, die niet meer in aanmerking wenschte te komen de heer P. W. Maarleveld te Biervliet. De heer A. van der Weijde deed eenige mededeelingen namens dc com missie aan welke is opgedragen een onderzoek te doen naar den invloed van mosselcultuur op de voor-oevers van polders. De commissie achtte vele proef ter reinen noodig, daar behalve de verschil lende aard van den bodem ook in aan merking komt de soort van mosselzaad. De commissie heeft zich nu per circu laire tot verschillende polderbesturen gewend met verzoek om medewerking door het beschikbaar stellen van hun voor-oevers. Als de toeslemmingen zul len zijn ingekomen, zal de commissie de mosselkweekers te hulp roepen. Maar dan zullen de polders bij hun toe stemming om te zaaien ook moeten voegen een verlof om de mossels te mogen ophalen. De commissie hoopt dat vele polderbesturen gevolg zullen geven aan het verzoek in de circulaire gedaan. Door dhr. Jhr. C. E. W. van Pan- huajts, directeur van het Rijksbureau voor ontwatering te 's-Gravenhage, werd een interessante voordracht ge houden over ontwatering in verband met het landbouwbedrijf in het alge meen en het Zeeuwsche in het bijzon der. Hij wees er op, dat de toeneming der bevolking noodig maakt uitte zien naar een steeds hoogere opbrengst van den bodem en naar het in cultuur bren gen van gronden die daarvoor in aan merking kunnen komen, doch die onder water liggen of in moerastoestand ver- keeren. Het bureau geeft daarvoor raad en voorlichting aan belanghebbenden en aan de regeering. Verschillende droogleggingen zijn reeds met subsidie der regeering (en tevens als middel tot werkverschaffing) uitgevoerd. De staat krijgt de daaraan besteede uigaven op indirecte wijze ruimschoots terug. Niet overal kan men tot het uitvoeren van de noodzakelijke werken komen. Eige naars van hooggelegen landen komen er niet spoedig toe, toe te stemmen in werken ten behoeve van lager gelegen landen, waaraan ze dan ook moeten bij dragen. 'Hij wees op de noodzakelijk heid van verbetering der afwatering op Walcheren en ook in het Oosten van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de toestand niet zooals het behoort. Ont- ,t geheel niet graag, dat de freule zelf haar brieven post", antwoordde Schroth, met een sterk afkeurende toon in haar stem. i Henny wierp het hoofd in den nek: „Tante heeft mij daaromtrent nog niets gezegd en ik vind het fijn om naar het dorp te gaan", zeide zij eenigszins uit de hoogte en liep juffrouw Schroth zonder verder een woord te zeggen voorbij en ging naar haar kamer. Schroth volgde haar met een boosaar- digen blik. Henny deed vandaag voor het eerst een der nieuwe toiletjes aan, die tante Klarissa voor haar had laten komen. Een licht japonnetje van fijne, zachte, als zijde glanzende wollen stof, dat hoogst modem, zonder evenwel op vallend te zijn, correct om haar ele gante, slanke gestalte sloot en tot op kniehoogte met een apart borduursel van prachtige blauwe zijde, met goud en zilverdraden doorweven, getooid was. Toen Henny in de spiegel keek, was zij zelf verbaasd, hoe geheel an ders, hoe bevallig zij er uitzag. En zij dacht eraan, wat haar moeder wel zou zeggen, als zij haar zoo eens kon zien en al haar vriendinnen en kennissen daarginds. Dat was werkelijk een heel groot onderscheid tusschen de kleeren van de brave juffrouw Specht, die den geheelen beteren stand in haar geboor testadje van japonnen voorzag en dit kunstwerk, dat van fijne smaak ge tuigde en Henny dacht, hoe mooi of het zou zijn, als zij zich altijd met zulke prachtige toiletten kon tooien en zooveel keus had, zonder zich ooit beangst behoeven te maken of zich te moeten ontzien» t Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1