GOESCHE COULANT BIJVOEGSEL Uit de Pers. School en Kerk Pro vinoie»Nieuw s. Gemengd Nieuws. Tele&raf. Weerbericht Sport. Marktbericht. LUISTE B TMBfiftJKlS Verkoopingen en verpachtingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz Aanbestedingen. VAN DE vaft DINSDAG 29 JULI 1924. Het Vaderland schrijft: We ontvingen van den secretaris van de Vereeniging Het Mosterdzaadje een verslag van een vergadering belegd ter feestelijke herdenking van het aanstaand eenjarig jubilé als Minister van Finan ciën van den heer Colijn. Waarom we het niet hebben opgenomen? De lezer oordeele. Volgens het verslag zong de vergadering den heer Colijs toe: „Dat zeer en zegen op u daal!" Wij dachten aan een tikfout, tot we verder lazen. De voorzitter luisterend naar den naam O. Poelik, sprak volgens het ver slag den heer Colijn toe en wenschte dat het hem gegeven mocht zijn, nog vele jaren het roer te zwaaien 'van het regeeringskasteel. Een stoute beeld spraak inderdaad! De heer Colijn ver zekerde volgens het verslag, dat hij den abtenaren een goed hart toedraagt, en gaf toe, dat hij den hoogeren ambtena ren een hooger salaris wilde toekennen dan zij op het oogenblik genieten,waar bij de hoogere uitgaven zouden worden gecompenseerd door een grootere be zuiniging op de wedden der lageren. Onder eindelooze toejuichingen, verzekert het verslag zong de vergade ring toen: Zij zullen hem niet hebben, het hooge traktement! Minister Colijn zou dan de Holl. Lloyd verdedigd hebben tegen de aantijging, dat de fivi o'clock tea, aan Onze Vloot aange boden, eigenlijk een fivi o'clock wine was geweest, bekostigd uit het sub sidie van 7 en een half millioen en hebben gezegd, dat nu verhooging der directe belastingen was uitgesloten, om dat anders een exodus van rijke Neder landers te vreezen was, het voor de hand lag, degenen te belasten, die hun huid nu eenmaal niet buitenslands kon den bergen. En hij hief de volgende •verkiezingsleuze aan: Met God, voor Nederland en Oranje, tegen den Dui vel, Moskou en rood in alle schakee ringen. Onder het zingen van: Wij willen !Holland knauwen! zegt het verslag ging de vergadering uiteen. Aan den uitgang werd.... gecollecteerd voor de Vereeniging Hulp in het Huishouden De koste?i van het MO Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Cr.: Iemand die in een provinciestad zijn opleiding op H. B. S. of gymnasium heeft gehad, zal bij een bezoek in later jaren aan die stad de ervaring opdoen, dat er van zijn schoolgenooten geen enkele meer in de stad is, behalve dan degenen, die in de zaak van hun vader werden ogenomen. Verreweg de mees ten vonden hun bestaan elders. Dat verschijnsel is in een provincie als Zee land met veel landbouw .en weinig in dustrie nog sterker als elders. In een landbouwersgezin met veel kinderen kunnen slechts enkele ook in 't land bouwbedrijf een plaats vinden, die hun een evengoed bestaan oplevert, als hun vader had. En het gevolg is dat zij, die kunnen „leeren", naar burgerschool of gymnasium gaan, of in de laatste jaren ook naar een handelsschool. En als zij eenmaal die richting op gaan, leidt die hen, tien tegen één, steeds verder van hun dorp of stad af. Ze raken los van hun geboortegrond, en komen er voor een groot deel slechts terug als logé. Met die gedachte aari het vertrek van de meesten van de middelbaar gediplomeerden krijgt men ook een eigenaardigen kijk op de beruchte kwes tie van de bijdragen, die van de „bui tengemeenten" worden gevorderd voor iederen leerling, die uit zoo'n gemeente een H. B. S., gymnasium of nijver heids- en handelsschool in een andere gemeente bezoekt. Onlangs werd aan den gemeenteraad van een dorpje in Zuid-Beveland, Ril- land-Bath, door een missieve uit den Haag geopenbaard, dat hij eenige hon derden guldens had te betalen in de kosten van het gymnasium te Doetin- chem, omdat daar een jongen uit Ril land op school ging. Hoogstwaarschijn- lijk komt die jongen nooit weer in Rilland terug. En het is te begrijpen, dat de belastingbetalers in Rilland zich afvragen, waarom zij hebben te betalen in opleidingskosten van dit jongmensch wiens toekomstplannen hen in het minst niet aangaan, en waarover ze natuur lijk ook niet zijn gehoord. Men heeft trouwens niet eens een voorbeeld van zoo n verren afstand te nemen. Wan neer in een dorp van louter landbou-' wers, b.v. Vrouwepolder op Walcher- ren, een jongen naar de H. B. S. te Middelburg gaat, krijgt de gemeente raad de rekening thuis van zooveel honderd gulden per jaar, hoewel die studie den jongen steeds verder van Vrouwepolder afleidt, zoodat de ge meente en niet het minste belang bij heeft. Dat de gelegenheid om middel baar onderwijs te genieten, zoo ruim mogelijk is gemaakt, best! Maar de uitzwerming van de daar opeleide jongelui over het heele land wijst erop, dat daar in de eerste plaats een rijks belang mee is gemoeid, en dat het een zonderlinge afschuiving van lasten is. de buitengemeenten te aderlaten -voor de kosten van een opleiding waar ze niets over te zeggen hebben, en waar ze geen enkel voordeel van hebben. KONINKLIJK BEZOEK AAN GOES. N De dag, waarop ook aan Goes de groote eer te beurt zal vallen, ons Ko ninklijk gezin binnen de oude veste te zullen zien en met groot gejubel te ont vangen, nadert snel. Het is daarom, dat het Dagelijksch Bestuur uit het feestcomité gemeend heeft, op j.l. Vrijdag nog eens het ge- heele hoofdcomité te moeten samen roepen, teneinde de laatste hand te leggen aan verschillende voorbereidin gen, om den 7en Augustus den groo- ten dag -te maken tot een lang in aandenkcen blijvenden feestdag. Onder leiding van den voorzitter, dhr. Labrijn, werden op deze vergadering de volgende zaken besproken: Allereerst bleek, dat verschillende buurtverenigingen zich financieel niet onbetuigd hadden gelaten. Aan het hoofdcomité toch kon met inbegrip van enkele giften van particulieren reeds bijna f 1200 worden tóegezegd. En hoewel er f 1500 noodig is, en der halve een bedrag van f 300 nog moet inkomen, betwijfelen we niet, dat ook het ontbrekende wel zal worden ingeza meld, daar meerdere comitéleden zich bereid verklaarden, alsnog enkele buur ten en ook meer gegoede ingezetenen daartoe te „bewerken". Het hoofdcomité zou het zeer op prijs stellen, indien niet bij het gemeente bestuur om subsidie behoefde aange klopt te worden, en vertrouwt alsnog, dat de ingezetenen van hun kant hoogen prijs zullen stellen op een waardige ont vangst van ons Koninklijk gezin en daar om ons comité op royale wijze zullen steunen door milde bijdragen. De pen ningmeester, dhr. Oosterbaan, wil daar van gaarne de bewijzen tegemoet zien! Thans eenige inededeelingen aan gaande het Kon. Bezoek en wat daar mede in verband staat. Omtrent het eigenlijke bezoek onzer Koningin aan onze gemeente, de route die daarbij gevolgd zal worden, het bij wonen der ringrijdcrij, reiendansen, enz. zullen vanwege den heer Burgemeester binnen enkele dagen nadere bijzonder heden worden medegedeeld. Dit bezoek zal vallen des namiddags tusschen ongeveer 5 en 6 uur. Dit bezoek zal zeer zeker het glans punt van den feestdag zijn en de bevol king van Goes en omgeving zal ouder traditie gewoon op ondubbelzinnige en enthousiaste wijze uiting geven van haar groote genegenheid aan het Oranje huis. Daaraan behoeft niet getwijfeld. Overigens zal heel de dag een naar wij vertrouwen prettige feestdag zijn. 's Morgens zullen de turners voor een prettige afwisseling zorgen; 'smiddags de ringrijdcrij op het Rimmelandplein des avonds concert op de Markt, terwijl aan de samenstelling van een schitte rende lichtstoet met ernst gewerkt wordt. Wat de versieringen betreft in bouwplan I werkt een commissie hard voor een mooie poort bij den ingang der gemeentevoor een eerepoort bij het station zijn de plannen reeds klaar en voor een mooie versiering van de mu ziektent zal zeer vermoedelijk door de Groote-Markt-bewoners, met steun van het hoofdcomité worden gezorgd. Heel wat is voor een en ander nog te regelen, doch het komt voor el kaar. Daarvoor zullen de betrokkenen zorgen. Deze mededeelingen zullen vermoe delijk wel de laatste zijn, die het hoofd comité meent aan de zoo belangstellen de burgerij te moeten doen. En daarom nog een laatste woord. En in 1907 bij een officieel Konin klijk bezoek, èn in 1919 bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan de Zeeuwsche landbouwtentoonstelling alhier, heeft het buitengewoon enthousi asme der Goesche bevolking Hare Ma jesteit getroffen. Laat de indruk dier bezoeken thans overtroffen worden. Laat de Goesche burgerij toonen, dat de warme genegenheid voor ons Ko ninklijk huis niet verminderd, doch toe genomen is. Laat, wat voor ons Ko ninklijk huis leeft an ons aller ziel, met groot, met warm enthousiasme zich openbaren, als H. M. in onze ge meente komt en speciaal, als zij zich vertoonen zal op de Groote Markt en het Stadhuis. Het Feestcomité vertrouwt, dat zijn verwachtingen in dit ozicht niet be schaamd zullen worden. R.K. Ziekenhuis. Hedenmorgen heeft dhr. Jos Witkam, secr. penningm, der R.K. Ziekenver. „St. Joanna'' ons het een en ander medegedeeld over het alhier te stichten R.K. Ziekenhuis. Betreffende de voor geschiedenis het volgendeDestijds werd door het bestuur der Mariastich- ting aan den Klcetingschen weg een terrein aangekocht voor een groot Zie kenhuis Doordat echter de Ziektewet werd ingetrokken en in Ged. Staten geen meerderheid _yoor steun gevonden werd voor eeu kleiner plan, heeft de Mariast;chting in het najaar van 1923 haar activa en passiva overgedaan aan de bestaande R.K. Ziekenverpleging „St. Joanna". Deze vereeniging is het gelukt over een zeer gunstig terrein te kunnen beschikken zij kocht de School met den Bijbel aan de Wijngaardstraat met daarachter gelegen Bewaarschool en speelterrein, welk terrein te zamen eene oppervlakte heelt van ruim 900 M2. De lokalen zullen omgebouwd worden tot een modern ziekenhuis met 42 bedden en een kinderzaal, een ruimte voldoende om mede t.e beginnen; het bestuur behoudt nog altijd het groote terrein om eventueel bij behoefte een grooter ziekenhuis in te richten. Het is voorts erin geslaagd, over een twin— tigtal Zusters te kunnen beschikken, terwijl dhr E. Vervaart, Kapelle, tot j huisknecht is benoemd. De plannen zijn opgemaakt na advies te hebben ingewonnen bij H.H. medici en bouwkundigen Met de verbouwing zal niet lang meer gewacht behoeven te worden en zal de opening van het ziekenhuis einde L924 ofwel begin 1925 plaats kunnen hebben. Uit de teekeuingen^ die wij van mor gen zagen, kregen wij den indruk, dat een keurige, moderne inrichting zal worden gebouwd. In het gebouw aan de Wijngaardstraat, dat bestaan blijft, komt platvloers de Röntgenzaal, vesti bule en kinderzaalachter dit gebouw komt een geheel nieuwen aanbouw, j het oude gaat tegen den grond, hier vinden we o.m. de eet- en recreatie zaal der zusters en aan de achterzijde, aan den tuinkant, de zaal voor de le kl. patiënten. De diepte van het geheel wordt 88A/a Op de le verdieping vinden we o.a. I de kapel, het laboratorium, de operatie zaal (6Va bij 6) en zalen voor de 2e en 3e kl. patiënten, op de 2e verdie ping o a. de cellen voor de zusters (voorzijde) en de 3e kl. manuenzaal. Op de diverse verdiepingen treffen we f voorts verschillende verpleeg- en bad- kamers aan Voorts komt er overal j centrale verwarming, eleclrisch licht j (van dhr. Geijsen), terwijl ook de lift niet ontbreekt. Vermeldtn we tenslotte nog dal de tuin 25 VL diep zal worden (een stuk der oude bewaarschool inbegrepen) om trent de kosten van het geheel krijgt men een klein idee als men weet dat alleen een Röntgeninstaliatie f 120.000 kost. Hansweert. De verplaatsing van den kommies L. Wesfdijk van Sas van Gent naar hier is ingetrokken, terwijl de kommies M. van Alten met ingang 1 Angs. a.s, is verplaatst van Sas van Gent naar Hansweert. lerseke. De pogingen, door het bestuur der visschersvereeniging „ler seke" alhier, aangewend om gelden te verzamelen teneinde de schade aan de vaartuigen YE 77 en ,YE 123 te ver goeden, zjjn met goeden uitslag be kroond. Er is ruim f 1100 gecollecteerd. Wat nu nog te kort is, is reeds van verschillende zijden toegezegd. De dubbele moord te Culemborg. Vrijdagavond 7 nur is de verdachte van den dobbelen moord te Culem borg, de 35-jarige E. H., ontslagen rechercheur van politie aldaar, op last van den officier van justitie opgeslo ten in een cel van het politiebureau te Tiel. Den chef van de politie werd opge dragen, den arrestant nauwkeurig te laten controleeren, wat van nur tot uur geschied is. Om 4 uur 10 min. gistermorgen hebben de agenten Rein- tjes en Leenders zijn csl door het schaftgat belicht. H. richtte zich toen op in het bed en zei„Wat benne jullie bang 1" Blijkbaar had hij niet geslapen. Agent Leenders, die vervolgens even vóór 5 uur controleerde, zag toen den beklaagde hangen aan den nippel, waartegen overdag het rustbed wordt opgeslagen. Dadelijk heeft bij H. losgesneden, en daar deze nog warm was, terstond de kunstmatige ademhaling toegepast, echter zonder gevolg. Inmiddels was de gemeentegeneesheer, dr. De Haan, gewaarschuwd, die om 5 uur 20 min. kwam en vaststelde, dat de dood eerst kort te voren kon zijn ingetreden. H. heeft dus uitvoering gegeven aan het voornemen, dat hij bij zijn vorige aanhouding, kort na den moord, den rechter.commis9arie had aangekondigd „als ik weer word aangehouden, pleeg ik zelfmoord". Hij heeft den knoop in het touw, waarmee het zeil, waarop hij rustte, in de ijzeren burrie is vastgeknoopt, in den rechterbenedenhoek losgemaakt, daarna het einde door den nippel, waartegen overdag het bed wordt op geslagen, gehaald en zich opgehangen. Het lijk is naar de Algemeene Begraafplaats overgebracht. -De man met de Röntgen-oogen. De geheimzinnige 19-jürige Span jaard Joaquin Maria Argamasella, die door zijn gave door goud, zilver en andere metalen heen te kijken, de „man met de Röntgen oogen" is genoemd, bevindt zich op het oogenblik teNew- York, waar hij door een commissie van deskundigen wordt geobserveerd. De onderzoekingen bestonden hieruit, dat voorwe pen in verschillende metalen kasten werden opgesloten en dan moest de Spanjaard zeggen wat er in zat. Hij deed de nauwkeurigste mededee lingen, betreffende den inhoud van de gesloten kasten, kon van een horloge, dat zich in één der kasten bevond, den tiid aflezen een gouden munt tot in bijzonderheden beschrijven en zelfs druk letters achter den metalen wand lezen. Men probeerde hem er met een leege kist in te laten loopen, maar hij ver. klaarde onmiddellijk dat hij niets kon zien en dat er derhalve niets in was. Zijn oogen werden met een katoenen lap bedekt, maar hij verklaarde, dat hij zoo, evenmin als bij kunstlicht, iets kon zien, ofschoon directe zonnestralen niet noodig zijn. De president van de vereeniging voor psychisch onderzoek, Jules Bois, gelooft, dat het een of andere eigen schap in de oogen van den Spanjaard moet zijn, die hem in staat stelt de donkere stralen van de zon te gebruiken. De „boeienkoning" Houdini evenwel zegt, dat het een true is en hij heeft een weddenschap aangeboden om te bewijzen, dat hij het ook zou kunnen. Verplaatsbare huizen. In Alberta, een der Prairie-provincies, I treft men niet zelden farmen van 1000 S en meer morgen grootte, In den oogst- tijd zijn alle tnanuen, vrouwen en J kinderen dezer oneindige landstreken op 't land en werken van zonsopgang tot zonscudergang. Om dat werk economischer te maken en de kracht en tijd der farmaroeiders te sparen, hebben de vooruitstrevende bezitters der reuzenfarinec woningen gebouwd, die op v'eleu loopen en runt behulp van een stoommachine daar heen getransporteerd worden, waar de arbeiders 's avonds zullen werken, zoo dat deze ter plaatse eten en slapen kunnen en zoo tijd en energie sparen. Dat slaaphuis trekt van dag tot dag verder, om den arbeiders eiken nacht een nieuwe slaapgelegenheid te ver zekeren. Er bestaan niet veel graanstreken in de wereld, waar de farme» zoo groot en de arbeiders zoo volop in 't werk zitten, dat ze geen tijd hebben om naar huis te gaan en hun tijdelijke woningen met zich moeten meenemen. Verwachting tot den avond van 29 dezerAanvankelijk krachtige, wel licht tijdelijk stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijke of westelijke wind, later afnemend, meest zwaarbewolkt of betrokken met regen of onweer, zelfde temperatuur. De Olympische spelen te Parijs. In het algemeen landenkïassement van het Olympisch tournooi op het gebied der paardensport, hebben de vier HollancUche officieren den eersten plaats veroverd. In de wielerwedstrijd over 50 K.M. werd de Hollander Wiilems eerste. Rotterdam, 28 Juli 1924. Viasaanvoer 550 blauw f 1,45 a 11.85 1 1472 geel f 1.5) a f 1.90 6500 Gro< ningen t 1,4J a t 1.85, O wit f 0,— aioOdauwroot f 0, a f 0,—. Ajuin, Maltha f 4,75 a f5,75 sjalotten f 5.— a f 0.— kleine f0, extra f 0 a f 0. stroogele f Aardappelen geen aanvoer. Granen buitenlandsche zeer vast Meel f 18 a f Mais mixed f Haver t 11,50 Laplata Maisf 196 Binnenlandse he; geen noteéringen opgemaakt- Kanariezaad f 25, a 26 Karwijzaad 40, a 42 Mr anzaad 34 a 35 Koolzaad 20, a 21 M' isterdaad [bruin] 65, a 68, Mosterdzaad [geel] 30. a 31, Bjekweit, 14.50 a Zonnebloemzaad 14,50 a 16 50 Lijnzaad [voer] a Lijnzaad [zaai] a Tarwe a Tarwe afw. a Rogge 0,— a Gvrst chevalier 00 00 a Gerst mindere 0 00 a 00 Haver c, a 0' E rwten kl gr OO.ÓQ a 00' Schokkers a 00 00 Kroon 00» a —'00 Bruineboon ,n puike a 00 minder 0, a Eieren 6 25 a 7^50 VaRKëNSMARXT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1322 eerste kwaliteit f 0 62 a f 0 64 tweede i 0 58 a f 0 6 derde f 0 54 a f 0,56 zouters f 0,53 a 0.55. Goeden handel. Watergetijen voor Wemeldinge, (Oude lijd.) (Die voor lerseke vallen ongeveer 5 minuten later m voor Ransioe&rt ruim een half uur vroeger.) Een compromis bereikt? In geallieerde kringen, die in goede betrekking staan tot de gedelegeerden ter conferentie van Londen, verluidt, dat bij de Engelsch-Fransche onder handelingen een voorloopige overeen komst zou zijn bereikt. Als Frankrjjk bereid zou zijn buiten de conferentie om bepaalde toezeggingen te doen over de tijdstippen der gradueele mili taire ontruiming van het Roergebied, zouden de Engelsche premier en de kanselier van de Schatkist stappen bij de banken doen voor een overeenkomst over de uitgifte van de leening van 800 millioen goudmark tegen politieke garanties, die voor Frankrijk aanne melijk zijn. Verder verluidt, dat Herriot op grond van deze besprekingen den chef van het secretariaat van den premier te Parijs Israel opdracht heeft gege ven, de andere, ministers over dit voorgestelde compromis te spreken, (de crt.) De brand fe Vlissinjen- Zondagavond is de bewaking van de terreinen der Nedpam te Vlissingen door de brandweer opgeheven en Maandagmorgen is ook de politiebe waking opgeheven. Doodgeschoten. Te Onwerkerk (Zeeland) is Zaterdag bij een schietwedstrijd een man die voor den schijf liep door een schutter doodgeschoten. Het parket nit Middel burg stelt een onderzoek in. Dagen. Hoogwater. Laag water Vrm. Nam Vrm. Nam. 29 Juli 1.22 1.53 7.10 7.38 30 2.12 2.35 7.54 8.17 31 2.49 3.11 8.31 8.55 1 Aug. 3.29 3.49 9.10 9.29 2 4.10 4.25 9.44 10.07 '3 ir 4.45 5.01 10.10 10.42 4 5.20 5.36 10.57 11.23 Juli 30 OndiSahbinge, inspan, Pilaar. 30 Kamperland, inspan, Hioolen. Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. Augustus. 12 Goes, woon. en winkelhuis met pak huis Pilair. 13 Wolphaartsdijk, Kap. Boereninspan, van Dissel. 14 Kloetinge, appels en p8ren, v. Dissel. 19 Goes, appels en peren, van Dissel September. Goes, Sehore, Wemeldinge, lerseke, Kruiningen en Katfcendijke, bouwi en weiland, Treub en Pilaar. 's-H Arendskerke, Kloetinge,lerseke, Schore, bouw en weiland, tuingrond Hoeflake en van Dissel. October. 15 Nieuwdorp, inboedel, slagersgereedi acbap De Wilde en Heijboer. Juli. 28 Landbouw'Bioscoop, Goesche Karnen muziek ensemble ten bate Ramp op de Schelde. 29 Hotel Centraal, Zwemi en Badclub „'t Sas". 29 LandbouwiBioscoop, de goudvallei. Augustus. 9 Wemeldinge tehuis voor de armeni verzorging S. de Koning.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1