AANBESTEDING. Binnenland. «Jemengd Nieuws. ALLERLEI. Buitenlandsch Nieuws^ ADVERTENTIEN. 1. de APPELS en PEREN 2. de APPELS en PEREN Het bouwen van een Tehuis voor Armen verzorging te Wemel dinge. Euphonia. Vrijdagavond gaf Euphonia, dir. de heer J, Horst, in den tuin van het Schuttershof een keurig concert voor haar leden en bun hufsgenooten. Een gevarieerd programma werd op voortreffelijke wijze ten gehoore ge bracht en viel zeer in den smaak van het publiek. Wij vermelden speciaal de Eaustfantasie en de cuverture //Der Kalif von Bagdad*. Op het programma prijkten ook twee marecheii van den directeur. - Jammer dat htt weer niet tot een drukker bezoek uitlokte. Motorongeluk. Zaterdagavond heeft onder de ge meente Woensdrechfc een e nstig onge luk plaats gehad met de auto bestuurd door den scheepsbevrachter Jac. Smits te Wemeldinge en den motorrijder J. J. de Jonge fruithandelaar wonende aan de Wijngaardstraat alhier. Volgens verklaring van S. bevond de J., doordat den weg daar ter plaatse een kromming maakt zich aan den verkeerden kant, met het. gevolg d»t de Jonge met zijn motor, die slipte, onder de auto geraakte en een eind weegs werd meegesleurd. De ongeluk kige werd zwaar gekneusd van onder de auto gehaald en onmiddellijk met een andere auto naar het gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Door de marechaussee werd een onderzoek ingesteld, en vootloopig bes'ag gelegd op de auto. Nader vernemen wij dat dhr. de J. niet minder dan vi< r beenfracturen beeft bekomen, voorts is zijn pols ge broken. Hij heeft geen inwendige kneuzingen. Zondagavond was de toe- Mand zeer ernstig. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'8 Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Juli in Nederland uitgesproken 81 faillissementen tegen 94 faillissementen in dezelfde week van bet votige jaar. ^an 1 Januari tot en met 25 Juli 1924 2017 faillissementen teg 11 ver 231*2 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De moord in Den Haag Nhder wordt om'reut den moord op den heer v. d. S. in da De Riemer- straat in Den Haag gemeld,' dat er omstandigheden zijn, die er op wijzen, dat de verslagene omtrent 9 uur 's mor gens bezoek heeft gehad. 13ij bad aan iemand uit de buurt kort vc or 9 uur gezegd, toe/i deze de opmerking maakte, dat de heer v. d. S. al zoo vroeg bij de hand was„Ja, ik krijg dadelijk bezoek* Dit wordt bevestigd door het dienstmeisje van een mevrouw uit de huurl, aan wien de verslagene 'gezegd beeft, dat hij bezoek had en dat hij *el dadelijk bij haar mevrouw zou komen om de teekèning te z:en. Toen het meisje omstreeks 91/a uur wederom aanbelde en geen gehoor kreeg, heeft ij gezien dat de ruit voor aan de si raat gebroken was en zij is b(j haar mevrouw teruggekomen, zeggende, dat. er een ruit kapot was en (lat zij dacht dat de heer v. d. S. in verband Jaar- mep nair de politie was gegaan. Uit de sectie is gebleken, dat den verslagene niet minder dan twintig messteken in hoofd en hals zijn toe gebracht. Ook is hem hoven het oor de schedel met een zwaar voorwerp ingeslagen. Vermoed wordt, dat deze «lag is toegebracht met het tafeltje, dat verbrijzeld in het vertrek is ge vonden. Uit. verschillende aanwijzingen wordt afgeleid, dat de bezoeker of bezoekers niet z'ïn gekomen ^tnet het vooropge zette plan, den man te vermoorden. Er is ook nog een met bloed be smeurde schaar gevonden. Het schijnt, dat de verslagene nog pogingen heeft gedaan cm zich te verweren. Ook zijn handen vertoonen verwondingen. Het groote punt is thans voor de politie, aanwijzingen te verkrijgen om trent dit matineuze bezoek. In de aan wezige papieren is geen schriftelijke afspraak gevonden. Uit den trein gevallen Door tot dusver nog onopgehelderde oorzaak zijn op ongeveer 6 K.M. van Toulon een man en vrouw met hun beide kinderen uit den trein gevallen. Het zoontje van vier jaar was op slag dood, de moeder werd heel ernstig ge wond en ook de vader en het tweede kind bekwamen ernstige verwondingen. Een waterhoos De //Tag* verneemt uit Lübeck, dat het dorp Jels door een waterhoos ge teisterd werd. legen het avonduur steeg een waterkolom uit zee Jop, die zich in de richting van het dorp be woog en alles vernielde, wat "naar in den weg sloitd. Boom en weiden ont worteld,, s.chun n en stallen stoitten in en veel vee vond zijn dood. De daken werden van Je Luizen afgerukt en een mailemolen werd 20 meter in de lucht getild en boven op een nabu'ige hoeve geworpe Menschenlevens zijn niet te betreuren Het geheele ongeval duurde minder dan 8 seconden. Een tragedie van den angst In November 1915 waren de Eran- sche soldaat Lemeunier en de korpo raal Pioch van het front bij Atrecht gedeserteerd en naar den vijand over- gelo->pen. Beide mannen werden bij verstek ter dood veroordeeld. Piuch is ook na den wapenstilstand iu Duitsch- land gebleven. Lemeunier echter keerde naar Frankrijk teiug en leefde sinds vijf jaar met vrouw m kinderen te Parijs, toen hij ee^ige maanden geleden door de militaire politie ontdekt werd en gearresteerd. Zijn proces is herzien. Lemeunier heeft erkend, dat hij uit ar.grt gedeserteerd is hij zeide ook vooral gedreven geweest te zijn door de groote zorg voor vrouw en kind. .De militaire rechters hebben hem mei algemeene stemmen ter dood veroor deeld. Dezer oagen zal hij gefutilleerd worden. Een hard vonnis Wat het publiek wil zien. Liet landhuisje te Crumbles bij East bourne, waar de dezer dagen ter dood veroordeelde Patrick Jtfahon miss Kaye beeft vermoord, is thans voor het pu bliek tegen betaling van een shilling per persoon ter bezichtiging gesteld. De eigenares zeide, dat zij hiertoe ge dwongen was, doordat de nieuwsgierige menigte anders trachte in te breken. De heele tuin was ai vertrapt, toen zij bes oot het huis dan maar te laten kijken. Vau de shilling gaan twee stui vers af voor vermakelijkheidsbelasting. De rest deelt de eigenares met een buurman. Waar het aantal bezoekers tusrchen de 500 en 1000 per dag be draagt, moet de eigenares eeu aardige winst halen uit de sens&tielust van het publiek. Zij is voornemens 10 pCt. te schenken voor liefdadige doeleinden. Op een vraag of zij het geen tchan- daal vond het huis te laten kyken aan de menigte, antwoordde de vrouw, dat de menschen er nu eenmaal om vragen. Veldratten en sprinkhanen. Een Russisch spreekwoord zegt, dat hel eene ongeluk altijd hel andere me debrengt. Dat ondervindt Rusland nu weer. Er hcerscht opnieuw droogte in het land en vele du.zenden hectaren graangewassen zijn door de zon ver zengd. Tot overmaat van ramp wordt het land nu ook geteisterd door onteL bare zwermen sprinkhanen en veldrat ten, die uitgestrekte gebieden hebben verwoest. Hoe groot de schade is kan men voorloopig nog niet zeggen, maar de volgende gegevens, die wij in de bolsjewistische pers hebben gevonden, kunnen wel een beeld geven van de afmetingen van de ramp, die nu Rus land heeft getroffen. In vier gouver nementen van het Wolga-gebied zijn niet minder dan Ö.50D.000 desjalienen (een desjatiene is iets meer dan een hectare) door de veldratten en sprink hanen aangetast. De regccring slaat hulpeloos tegen deze plaag, want de oorlogsbegrooting verslindt het groot ste gedeelte van de beschikbare mid delen en voor andere doeleinden zijn er geen gelden te vinden. Zoo bijvoor beeld deelen de Russische bladen mede dal in het bovengemelde gebied een plan wordt uitgewerkt om 300.000 desja- ticncn van deze schadelijke dieren te bevrijden (pl.m. 4 pet. van de aange taste oppervlakte). En zelfs deze zeer bescheiden plannen zullen vermoede lijk niet ten volle uitgevoerd worden. Dergelijke mededecÜngen komen uit alle streken van Rusland binnep. Draadloos hypnotisme. De draadloozc telefonie heeft in be trekkelijk weinige jaren van experimen- tecren het kunststuk geleverd van de natuurgetrouwe weergave van de men- schelijke stem in al haar nuances. De persoonlijkheid van een spreker of spreekster blijft, dank zij den subtielen microfoon van de moderne techniek volkomen bewaard. Meer nog dan de menschelijke spraak is de geluidstrilling van de vioolsnaar gecompliceerd van bouw. Niettemin worden alle op zich zelf onhoorbare tonen door het moder ne draadloos station ongeschonden uit gezonden en in de ontvangers weerge geven. Met de nieuwe ultra-microfoon kunnen geluiden die zóó zwak zijn, dat Let zoo gevoelige menschelijke oor er niets van bespeurt worden aangetoond. Kortom de techniek is hier in het sta dium dat zij de menschelijke zintuigen in sensibiliteit overtreft. Moet het ons dan verwonderen dat men er ook in geslaagd is langs draad- loozen weg hypotismen in toepassing te brengen. Op het Ridgewood-station in Ame rika heeft de hypnotiseur Joseph Dun- niger een patiënt, die op een afstand van 40 kilometer van het verzencl- •station naar zijn stem luisterde, onder hypnose gebracht. De behoorlijke we tenschappelijk gecontroleerde proef toonde de mogelijkheid aan van het ver wekken van de gebruikelijke hypnose- toestanden als catalepsie met spierver- stljving, gevoelloosheid e.d. Deze ra- dio-hypnose opent, wanneer zij wat ver der is uitgewerkt, wijde perspectieven voor den dokter hypnotiseur. Al wat hij heeft te doen is zich verzekeren van dc diensten van het naastbijzijn de radio uitzon cl station en zonder ook maar een liter benzine in zijn dokters-auto te verluffen of een knie te buigen voor het beklimmen van de trap naar „drie hoog" kan hij zijn suggestieve s'em ri h- tcn lot den aan zijn ontvangtoestel wachtenden Ijjder aan slapeloosheid, alcoholisme of tol den ver-laafde aan verdoovendo heulsappen. EEN ZONDERLING ARBEIDS-CONTRACT. Men schrijft uit Emmenaan de A.C. En het gebeurde in het jaar 1923, dat in dc Drent soke veenen tusschen de organisaties van werkgevers en werknemers een overeenstemming werd bereikt omtrent de loonen en arbeids voorwaarden der veenarbeiders en hier van een schriftelijk contract opge maakt. Echter scheen er toch nog een ver venen te «ijn, die een weg zocht om aan de loonen cn voorwaarden in voor meld contract omschreven te ontkomen. Zoo zocht hij dan, cn vond een mid del, n.l. de arbeiders een schriftelijk contract te laten iteekenen, waarin de afwijkingen van bovenvermeld contract, zooals hij wenschte, werden omschre ven, hij zette zich aan de pen, schreef, cn er kwam een contract uif te voor schijn van den volgenden inhoud, waar in wij de taalfouten niet verbeteren: „Kontrakt voor 1923" „Ik als werkgefcr hep plusminus honderd vijftig stob baggeldroogmakcn voor het jaar 1923 aan den Heer gedaan voor een loon wat door do algemeene vervceners word betaalt, hij is vcrpligd zijn werkzaamheden op tijd te verrichten, wanneer dat niet doet dan ben ik als werkgever in staat om dat door een ander laaten to verrichten. En hem die werk niet op tijd doet te korten op zijn verdiende loon. Verder moet hij doen wat de werkgever hem bestelt. De werkman is verplicht het velt voor de Mazine af te rijfen te goed keuring van de werkgefer. En daar word niets voor betaalt om grond achter dc schotten weg te maken wordt niets voor betaalt. Do werkman mag niet worden niet op zijn werk worden beleedicht. Verder heeft de werkman geen vrije woning en brand. Daar moet hij zelf voor zorgen. Er word geen vergoeding voor geef- fen. Verder wil ik hoopen dat de man plijzier heeft aan zijn werk. En in plijzier leeft. En denken aan God. Waar liefde woond gebied de heer zijn zegen. Do werkgever is verplicht om met do werkman in plijzier te leven. Do werkman is verplicht wat die werkgefer verkoop, om dat van hem te koopen. get De werkgever heeft, zooals men kan lezen, vergeten om in het contract op to nemen, dat de arbeider zijn loon waardig is. Het in pcizier leven tusschen bedoel den arbeider en werkgever is echter niet van langen duur geweest, want de arbeider in kwestie heeft zich reeds tot den rechter gewend, om zijn loon op te vorderen volgens het ter plaatse gel dend, loontarief en zal derhalve de rechter nog hebben uit te maken of dit hierboven vermelde contract ook nietig zal moeten worden verklaard. EEN KOSTBARE BIBLIOTHEEK. Do jonge Morgan heeft de biblio theek van zijn vader aan het Ameri- kaansch© volk geschonken. Het is in derdaad een vorstelijke gift, die nog meer waarde heeft gekregen .door het beschikbaar stellen van een bedrag van 1.730.000 dollar voor het beheer van deze bibliotheek. De waarde van deze ongetwijfeld kostbaarste particuliere bibliotheek ter wereld, wordt door Morgan zelf op 9 millioen dollars geschat. Deskundi gen verklaren evenwel, dat de waarde der bibliotheek niet in geld is te ra men. Do biblotheek bestaat uit ongeveer 25.000 deelen, waarvan ongeveer tien duizend zeldzame en zeer kostbare. De manuscripten beginnen met ge schriften uit het Babylonische tijdperk en gaan tot de bandschriften van de beromde moderne dichters. De graanprijzen. De belangrijkste gebeurtenis in de laatste weken, belangrijker dan Dawes- verslagen, revoluties in Brazilië, en pre sidents-verkiezingen, is dc stijging ge weest van den prijs van liet graan. Aldus de inleiding van een artikel in het jongste nummer van de Nation, het Engelsche weekblad onder leiding van den economist J. M. Keynes. In Engeland, aldus het blad, is de prijs van het meel gestegen van 38 sh. per fcak in Maart j.l. tot 46 en een half op dit oogenblik, of circa 22 pet. Tot nog toe heeft de Engelsche tarwe de prijsstijging, die in de uitvoerlanden plaats gehad heeft, nog niet ten volle meegemaakt. In het buitenland is de stijging ech ter sensationeeler geweest. In Chicago is de dollar-prijs van de tarwe 30 pet. gestegen in vergelijking met het vorige jaar. In de laatste maanden zijn de graan voorraden in de wereld overvloedig geweest en de stijging in prijs is -uit sluitend te wijten aan het vooruitzicht van een toekomstige vermindering der der voorraden, veeleer dan aan een oogenblikkelijk tekort. Bij het begin van den komenden oogst zal het over schot zelfs grooter zijn dan sedert vele jaren het geval is geweest. De stemming van de markt is echter aan twee oorzaken toe te schrijven. In Ca-0 nada zal de oogst, hoewel geenszins slecht te noemen in vergelijking met het gemiddelde van de voorgaande jaren, niet de recordcijfers bereiken der vo rige twee jaren; de laatste schatting is 319 millioen schepels (36 L.) tegen over 474 millioen van verleden jaar. Elders, en vooral in de Vereenigde Staten, heeft het feit, dat de prijs der tarwe in den laatsten tijd weinig loo- nend voor de boeren geweest is, een algemeene beperking van de productie ten gevolge gehad, niet overal op groote schaal, doch in het geheel zeer goed merkbaar. Het is nog te vroeg om te zeggen, of het definitieve resultaat van den oogst zoo zal zijn, dat de verwachtin gen van de markt gerechtvaardigd wor den en of de hooge prijzen der laatste weken bestand zullen blijken tegen de zware verkoop-periode van de herfst maanden. Doch het is zeer goed mo gelijk, dat wij aan den vooravond staan der algemeene aanpassing, die vele des kundigen sedert een paar jaar reeds voorspeld hebben. Het staat vast, dat, in vergelijking met de jaren vóór den oorlog, de prijs van de tarwe, en, in mindere mate, die van eenige andere landbouwproducten, een neiging vertoond heeft om te laag te zijn in vergelijking met de prijzen der fabrikaten, met dit gevolg dat de agra rische onderdeelen der internationale markt in aanzienlijke mate verarmd zijn. Het gebrek aan koopkracht op het vas teland moet gedeeltelijk aan dit feit worden toegeschreven. Het is moeilijk voor de boeren om zich aan den nieu wen economischen toestand aan te pas sen en het aanpassingsproces is zeer langzaam geweest. Doch de aanpassing indien zij nu tot stand komt, zal een economische gebeurtenis van de aller grootste beteekenis zijn. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. Vrijdag werd voor het Gasbe drijf aanbesteed het bouwen van een regulateurhuisje in de Voorstad en het makein van een aanbouw aan de stokerij op de gasfabriek. Raming f 2000 in massa. Ingeschreven werd door J. M. van Riet f2200 in massa; firma J. M. J. Schrijver f2900 in massa; P. Chamu- leau f2175 in massa; H. van Sabben, regulateurhuisje f 1500 en aanbouw f1500; M. F. Goedemondt f1960 in massa; C. Dronkers, regulateurhuisje f870, aanbouw f765; J. de Graaf f2161 in massa. Allen te Goes. De gunning volgt later. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND te GOES Groote veiling van 26 Juli 1924. Zwarte bessen f 23 a f 27,20, Roode bessen f 10,80 a f 11,50, alles per 100 Kg. Kleine veiling. Yellow Transparante (lste soort) f20 a f34, Yellow Transparante (2e soort) f8 a f 19, Oomskinderenperen f 14 a f26, Janbaasperen f 12 a f20, Zomeriouwtjes f 10 a f 14, Keizerin- en f5 a f 12, Mooie bleeltjes fH a f 13, Oranje pruimen f 17 a f24, Ok- kelanen f 18 a f24, Engelsche krozen f23 a f26, Sierpruimen f 10 a f 14, Afval pruimen f 1 a f9, Suikerkrieken f30 a f39, Zwarte Blancc ,f 17 a f24, Vleeschkersen f 18 a f26, Peerkrie- ken f 16 a f21, Zure Morellen f 18, Uitschot kersen f8 a f 14, Kruisbes sen fll a f 17, Roode bessen f9 a f 14, Witte bessen f 10 a f 13, Fram bozen f8 a f26, Snij boonen f3 a f21, Groene boonen f4 a f 15, Zilver-uien f8 a f 14, Sjalotten f6, Aardappelen f 3,80 a f 5,60, Poters f 2,80, alles, per 100 Kg., Bloemkool f 14 a f 15, Roocle kool fll, Augurken f 0,12 a f 0,39, al les per 100 stuks, Kroten f 2.60 a f7,10, Uien f5,20, Wortelen f3,10, „alles per 100 bos, Andijvie f2,10 per 100 struiken, Kropsla f 0,90 per 100 krop. VEILINGSVEREENIGING K.B.O. te KAPELLE. Groote veiling van 25 Juli 1924. Zwarte bessen f26,10, Roode bes sen f 9 a f 10,70, alles per 100 Kg. Kleine veiling. Kersen: Klerken f29 a f42, Eier- krieken f22 a f29, Vleeschkersen f 13 a f 26, Ronde krieken f 25 a f 31, Zwarte Blamce f 16 a f23, Meikersen f35, Limburgers f32, Zure kersen f21 a f 26, Oranje pruimen f 10 a f 22, Wijnpruimen f 12, Okkelanen f23, Rij pe pruimen f29 a f31, jMadelainen f 17 a f38, Oomskinderen f24, Roode bes sen f 10 a f 15, Zwarte bessen f 16 a f21, Frambozen f 16 a f23, Kruisbes sen f 14 a f 19, Groene boonen f3 a f 10, Aardappels f3,60 a f4,50, alles per 100 Kg. Kleine veiling van 26 Juli 1924. Klerken f27 a f52, Eierkrieken f22 a f35, Vleeschkersen f 30 f 32, Zwarte Blance f 19 a f29, Zure kersen fll, Oranje pruimen f 19 a f 21, Rijpe Oranje pruimen f23 a f26, Roode bes- tsen f7 a fll, Kruisbessen f 10 a f 16, Frambozen f21, Madelaine f26, Wa genaar boonen f 8, Prinsesse boonen f 10, Gele boonen f6, alles per 100 Kg. VEILINGSVEREENIGING E.M.M. te KRABBENDIJKE Veiling van 26 Juli 1924. Roode bessen f 12,.10 a f 13,10, Ma delaine f5,20 a f26, alles per 100 Kg. De Heet en Mevrouw ADEMA De Man «even kennis van de geboorte van een dochter. Alkmaar, 26 Juli 1924.. Stationiweg 44. Bij vonnis der Arrondissements Recht bank te Middelburg van 16 Juli 1924 is PIETER QUAKKELAAR, winkelier in schoenen en kruidenierswaren, wonende te Hansweert, gemeente Kruiniugen, verklaard In staat van faillissement en benoemd tot Rechter-Commissaris het lid dier Rechtbank, de Heer Mr. J. W. ZIJLSTRA, en tot Curator de onder- geteekende, advocaat ea procureur, wonende te Middelburg. De Curator Mr. F. B. EVERS. DANKBETUIGING aan H. J. VERTRIEST, gediplomeerd verloskundige en castreur te Kloetinge, voor het castreeren van mijn drie-jarige dubbele klophengst. j. CORBIJN, Koudekerke- Veilingsvereeniging K.B.O. Op VRIJDAG 1 AUGUSTUS zal worden geveild voor deu heer Jan Kloosterman te Biezelinge: in deu Vleerbosoh aan den Biezeiingschen achterweg. Het Burgerlijk Armbestuur te Wemel dinge, zal op ZATERDAG 9 Augustus 1924, des middags 3 uur (N.T.) in het café van M. Korstanje aldaar AANBESTEDEN: Bestek en teekening verkrijgbaar tegen betaling van f 3,ter Stoom drukkerij van Gebrs. SIEPMAN te Goes. Inlichtingen te bekomen bij den architect S. DE KONING te Goes.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3