School en Kerk, Provincie-N ieuws STADSNIEUWS. De kapitein zeide niet de plaats zui ver te hebben kunnen bepalen, omdat het donker was, en de gasboei bleek niet te branden. De schipper was eerst door een Thoolschen visscher gered en vervolgens aan boord van de Abbe- kerk gebracht. De Raad zal in dezen later uit spraak doen. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 25 Juli werden de volgende zaken behandeld P. Th., 32 jaar, autobusondernemer te Ierseke, werd beklaagd dat hij op 3 Juni jl. te Ierseke Gornelis Verseput heeft mishandeld. Eisch14 daspn gevangenisstraf. Uitspraak f 20 s. 20 d. h. G. S., 43 jaar, landbouwer te Goes, werd ten laste gelegd dat hij op 26 Juni 1924 te Kloelinge een heg en boompjes, die toebehoorden aan W.J. v. d. Bosch, beeft beschadigd. Eisch f 50 s. 50 d. h. Uitspraak vrijspraak. A. J., 23 jaar, koopman te Goes, werd ten laste gelegd dat hij op 2 Juni jl. Adriana Raas te Kwadendamme voor een bedrag van f 5 had opge licht. Uitgesteld tot 12 September a.s. De Ruyterscriool. Voor het eind-examen aan de Zee vaartschool slaagde voor diploma B, stunrlieJe.u A. M. van Weele, Goes en voor diploma A. M. H. van flee, Kapelle. Geslaagd. Te Leiden slaagde voor de acte Engelsch m. o. (a) mej. M, E, Pilaar. Getef. Kerk. Goo8. De Kerkeraad der Geref. Kerk heeft op zijn verzoek tegen 1 September a.s. aan den heer N. de Jonge Jz. eervol ontslag als koster veileend en in diens plaats als zoodanig benoemd den heer K. Verheule. z. ScllOre. De sleepboot Juno" ge raakte. Vrijdagmiddag defect zoodat ze naar Ilausweert moest worden opge sleept ter reparatie. Een sleepschip ligt Üüiis op deze herstelling te wach- tan de Schorebrug. - Het Amerikaansche slagschip dat Antwerpen was doorgevaren is Jag hier gepasseerd en met het ide schip, hetirelk geruimen tijd de kust heeft gelegen, vertrokken llaa& Spanje. Bij het passeeren der Schore brug voer Zaterdagvoormiddag het Belgische sieepschip „Rembrandt" tegen het remmingwerk van die brug. Ook in den namiddag kwam het lichter- schip „Kolussus II", toebehoorende aan de Berging Mij van Van der Tak te Rotterdam, zoodanig tegeu het voor melde werk dal door beide zware vaar tuigen, een niet geringe st hade werd teweeggebracht. Nadat ten genoege van de Kanaal-overheid voldoende borg gesteld was, konden beide schepen de reis voortzetten. Rilland-Batll. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn twee groote stoomschepen aan den grond gevaren. Vrijdagmorgen konden deze schepen die vaii Antwerpen afkwamen hun reis pas voortzetten. De Luneburg kon bij hoog water op eigen kracht vlot komen, de Echo is door de sleepboot Vulkaan van de Mij. Gerling vlot getrokken. Het le schip was ongeladen en van Duilsche Nationaliteit. Het 2e was geladen en aikomstig uit Dantzig. Vermoedelijk is aanvaring de oorzaak. Ds. H. J. Visser alhier is be noemd tot predikant (Geestelijk ver zorger) aan het Provinciaal ziekenhuis te Santpoort. Verleden week is door ongeveer 100 schoolkindereu van de O. L. school te Rilland, met 6 auto's, 2 van de fa. Ogier en 4 van Elders, een reis ge maakt naar Antwerpen. Het gezelschap mocht zich den heelen dag in een ze,er goede weergesteldheid verbeugeD. Bijzonderheden en bezienswaardigheden w.o. Stadhuis, Het Steen, Mnseutn, Diergaarde, Cathedraal werden bezocht. Ook werd een boottochtje gemaakt door de Havenwerken der stad. Het was een genotvolien dag 's Avmds werden de kinderen afgehaald door het muziekgezelschap. De intocht op de woonplaats was dus weer feestelijk Het alhier gezonken schip Lilly is Zaterdag door de Bergings Mij v. d. Tak gelicht. Daarna is het vervoerd naar Bath en buiten het vaarwater op de slikken gezet. Heden is men begonnen, de lading die bestaat uit tarwe, te lossen. Kapelle. Voor het eerete deel van het notarieel examen BÏaagde te 's Gra- venhage de heer W. A, Schmidt, alhier. De hoofdonderwijzers Joh. Staal Pz. en C. Staal Pz„ alhier geboren, de eerste hoofd eener Chr. school te Aalten, hebben dezi r dagen het ouder wijs na volbrachten ruim veertigjarigen dienst met pensioen verlaten. 's Gravenpolder. In deze gemeente is f 50 bijeengebracht voor htt Zuid- Bevelandsch costuum, hetwelk aan Prinses Juliana ten geschenke zal worden gegeven. Hanswecrt. Zoo behoort hel bezoek der Amerikaansche Jantjes aan Hans weert weer tot het verleden. Vanaf Maandag kwamen eiken mid- dag 40 k 50 adelborsten en matrozen van het op de Wester Schelde geankerde Amerikaansche oorlogsschip „Texas" met ets groole motorbarkas aan den wal om te passagieren. Velen gingen per autobus naar Goesde meesten echter bepaalden zich tot flansweert en trachtten het zich zoo gezellig mogelijk te maken. Bietsen was hun liefste werk. Kinderlijk blij waren ze met hun klompen. Dit was wel na sport het voornaamste artikel waar zij hun zinnen op gezet hadden. Het liefst de kleine kinderktompjes die ze als aandenken uit Holla li voor hunne verre familie meevoerden. Men kon niet anders zeggen dan dat de bemanning van de „Texas" zich zeer netjes heeft gedragen. De winkeliers zagen hen heel graag komen en waren al zoo gewoon geraakt aan het dagelijkech bezoek dat ze zelfs al aardig meer van het Engelsch begrepen dan „Yes, we have no bananas today". Van harte wordt hun een goede reis toegewenscht naar hen vadeilana. De aangenaamste herinneringen hebben ze hier achtergelaten. De uitgaande Dantzigsche zee boot „Echo" is bij Bath omhorg ge varen en door de Belgische sleepboot „Vulcain" vlot gesleept, waarna het de reis heeft voortgezet. De met stukgoederen geladen Duiteche zeeboot „Luneburg" is Zater dagmiddag bij Bath omhoog gevaren en later met den vloed zonder adsistentie vlot gekomen en de reis naar zee voort gezet. De Am. Slagschepen „New. York" en „Texas" zijn Zaterdagmid dag naar zee vertrokken met bestem ming naar Gibraltar. Hei zeilschip „Hennij", schipper Kint, geladen met tegels van Belgi'j naar Utrecht is met gescheu'de zeilen te Bath opgepikt door de sleepboot „Volkerak" en alhier binnengebracht. 's Heer Abtskerke. Vergadering van den gemeenteraap op Viijdag jl. Afwe zig dhr. Braam met en dhr. Luteijn zonder kenni geving. Na de opening worden de geloofsbr'even onderzocht en in orde bevonlen van dhr. Joh. Vermue (R.K.), De heer Vermue wordt door den secr. binnengeleid en geïnstal leerd met gelukwensch door den burge meester. Goedkeuring is ingekomen van Ged. States om van de ambtenaren 4 pet. op hun pensioen te verhalen. Aan de JR.H.B.S te Goes moet voor 1923 598.18 betaald word;n. Alien vonden 't een zeer groot bedrag en een onbillijke last op de gemeente gelegd. Aanbieding gemeenterekening in ont vang 16884.90, uitgaaf f 15472,191/, goed slot f 1362,60'/a. De rekeningen van de armbesturen van 's Heer Ablskerke, Sinoutskerke en Baarsdorp werden goedgekeurd met de volgende cijfers 's H. Abtskerke, ontv. f6274,72, uitgaaf f 5006,63, goed slot f 1268,09 Sinoutskerke, ontv. f4177,77, uitgaaf f 3039,77, goed slot f 1078 Baarsdorp, ontv. 3208,651/a, uitgaaf f2729,38, goed slot f479,291/a. Eveneens de begrooting 1925. 's H. Abtskerke ontvang en uitgaaf f 5686,421/,; Sinoutskerke ontvangen uitgaaf f 5668,967,Baarsdorp ont vang en uitgaaf f3163,171/,. Voordracht zetters ae heeret C. Meijer (aftr.) en A. Drijgers (aftrals no. 1 de heeren F. de Roo en I. Luteijn ais no. 2. Afschrijving van '/a jaar hondenbelasting werd verleend aan ds. v. d, Plassche en J. van Oosten, Ellewontsdjjk. Dellandboogsocieteit „Zorgvliet" hield Zaterdag 26 Juli haar jaarlijksch concours, waaraan werd deelgenomen door 68 schutters van 13 vereenigingen. De eerste kiep met verguld zilveren medaille werd behaald door Ms. Loojj Mz. van „Zorgvliet". De tweede klep met verguld zilveren medaille door Ant, Westveer van „Ons Genoegen". De derde kiep met verguld zilveren medaille door Petrus Stouc- hamer van „Zorgvliet". De zijvogels werden afgeschoten door J. de Beste Tan „Juliana" en J. van den Dries van „Soranus". De hoofdkallen door J. Platschorre van „Zorgvliet" en W. van den Dries van „Coucordir." en de kleine kallen door J. Vette van „Con cordia" en P. van VPijngen van „Zorg vliet". De verguld zilveren medaille, uitgeloofd voor dc meeste kleine vogels werd met 5 vogels behaald door J. Vette voornoemd. !>e brand tc Vlissingen. Zaterdagavond kon de brand op het terrein van de Nederl. Petroleum eu Asfaltfabriek te Vlissingen als afgeloo- pen worden beschouwd. Met twee soorten vloeistoffen, die een brijachtige massa worden, die den luchttoevoer afsluiteD, en welke uit Rotterdam waren aangevoerd, heeft de marine den brand in de benzinetanken gebluchl. Deze tank heeft het gelukkig goed uitgehouden, we! stond ze rood gloeiend, doch ze is niet gescheurd. Ware dit wei geschied, dan zou de rsmp veel uitgebreider zijn geweest en waren vermoedelijk ook nog enkele andere tanks met benzol, ruwe- en zuivere olie een prooi der vlammen geworden. Over den omvang van de ramp kan nog gemeld werden dat door bet los raken van een of meer bouten in de eerste tank een lek ontstond, waardoor de brandende o ie zich over het terrein verspreidde. Dit had het vlamvatten van eeuige andere tanks tengevolge eu in den loop van Vrijdagmiddag zijn ook het kantoorgebouw en de loodsen aangegaan, terwijl de andere gebouwen schade kregen. Gespaard zijn gebleven twee htele groote en enkele kleinere tanks, terwijl ook een deel der gebou wen, alsmede de fabrieksschoorsteen overeind staan. De belangstelling was enorm, tot zelfs uit Zuid-Beveland kwamen kijkers per auto en fiets. De heer M. C Braat, directeur van de Nedpam, heeft aan een bijzonderen verslaggever van de„ Tel." het vol gende medegedee'd omtrent de oorzaak van den brsnd De vermoedelijke oorzaak aldus de heer Braat is u bekend. De wachtsraau Adriaan Wilieboordse werd er mede belast na te gaan, of de groote tank, die door de Engeisohe tankboot „Scottisch-Ameri'iaï" gevuld werd, reeds vol was. Te één uur in den nacht was geconstateerd, dat hij de reglementair voorgeschreven electr,- sche lamp bij zich had. Nu wordt de benzine steeds warm in de tanks gego ten, daar de vloeistof anders niet pomp- baar is. Wjj nemen een temperatuur van 30 gr. Celcius, bij welke tempe ratuur zich natuurlijk steeds benzine dampen outwikkelen. Op het oogen- blik dat Wilieboordse de hoogte der vloeistof gemeten heeft, moet er abso luut vuur in aanraking zijn gekomen met de benzinedampen. Heeft de man misschien, ondanks het uitdrukkelijk verbod, 'n eindje sig ar in den mond gehad? Ik kan het niet zeggen- Zeker is alleen, dat onmiddellijk na het meten een explosie plaats vond. Daardoor :s het deksel gescheuid tengevolge waar van de man in de vloeistof is gevallen. Door den brand, die ontstond, wa-en zijn kameiaden niet in slaat hem hulp te bieden. De Crt. geeft nog het volgend ver haal van den stoker Evert Sitike, die Willeblordse het laatst heeft gesproken Toen Wilieboordse op de tank klom, riepen wij elkaar nog eeu aard.gheid toe. Ik zag, dat Wilieboordse het man gat open maakte en zijn peil lat in de tank liet zakken. Wilieboordse had geen lamp bij zich, daar de omringende booglampen op het terrein voldoende licht verspreidden. Ook weet ik perti— ïent, dat Wil'eboordse geen brandende pijp of sigaar had. is hij al vol vroeg ik hem. Maar in plaats van te antwoorden, schreeuwde Wilieboordse plotseling: „Help! Moord! BrandIk verbrand." Een vuurkolom kwam uit het man gat eu werd hoe langer - hoe grooter. Toen zag ik hem op den bovenkant van de tank vallen. Ik klom de ladder op, maar wegens de groote hitte was het mij onmogelijk verder te gaan. Do ramp op de Schelde. De burgemeester van Breskens heeft besloten, dat bij Jhet bezoek van de Koninklijke familie aan Breskens op 8 Augustus geen feestelijkheden zullen plaats hebben. Er zal een collecte wor den gehouden voor de nagelaten be trekkingen van de slachtoffers van de ramp op de Schelde. Te HeerLn hebben enkele Zeeuwen een comité opgericht tot steun aan de betrekkingen van de verongelukte visschers. Bij den burgemeester van Vlissingen is o.a. een gift ingekomen van f 1000 van den heer A. J. M. Goudriaan te Rotterdam, Zaterdag heeft op de algemëene begraafplaats te Vlissingen de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van vier der slacht offers van de visschersramp schipper Jasperse en zijn beide zoons en A. de Nooyer. Up de begraafplaats waren met vele belangstellenden aanwezig de burge meester en twee wethouders van Vlis singen, de heereu Husou eu Laetnoes, en de commissaris van poilie. Nadat de vier lijken in één graf waren neergelaten, heeft de burge meester, de heer C. A. van Woelderen, een toespiaak gehouden, mede namens den Commissaris der Koningin. Hij zcide o.m. i „Zoo zal dit graf voor de bezoekers van dit nieuwe kerkhof tot iu lengte van dagen blijven eeu her innering aan den ramp van 18 Juliji., eu tevens een symbool voor ons, kinderen der zee, van de gevaren van onze visschersbevolking en tevens van de trouwe plichtsbetrachting van schij.- per Jasperse en zijn beide zoons. Ook gaan onze gedachten naar de weduwen en weezen, die tLians in diepen rouw thuis zitten. Nooit zal ik vergeten de radelooze smart van de arme diepbedroefde wednwe Jasperse bij mijn bezoek aan de getroffen gezinnen kort na den ramp. Ik hoop van harte dat zij kracht uilen vinden dezen zwaren slag te boven te komen." Verv Jgens sprak ds. Talma, Her vormd predikant. Deze knoopte zijn rede vast aan de woorden „Vier manschappen zijn thuis". Ds. Voorhoeve, eveneens Hervormd prediiant, ging voor in gebed, waarna een zoon van schipper Jasperse en een van De Nooyer woorden van dank uitten, Naar de Z. verneemt heeft de firma Kraak Steemaan het Tainminga-koor gratis vervoer per autobus aangeboden voor het geven van dj liefdadigheids- concerten iu verschillende plaatsen. Nu nog wat medewerking van II.H. Kerkvoogden voor dit goede doel, om bratis de kerkgebouwen beschikbaar te stellen, I» Iu dank ontvangen van J. K. te G. fl—N.N. te G. f],— De Zeeuwsche Hulde-betooging. Naar wij vernemen, wordt hier en daar stemming gemaakt tegen de Pro vinciale Zeeuwsche Hulde-betooging op 6 Augustus a.s. te Middelburg door het gerucht te verspreiden dat de be- toogers na afloop der betooging nog worden vastgehouden voor een optocht of ommegang door de stad. Het comité voor de betooging verzoekt ons, dit gerucht als een onwaarheid te logen straffen. Zoodra H. M. de Koningin na het défilé het Molenwater verlaat, worden de colonnes betoogers dadelijk naar een nabij rustig gedeelte der stad gevoerd en daar ontbonden. De ont binding der colonnes geschiedt niet op het Molenwater zelf, ten einde de be toogers te beschermen tegen opstop pingen bij de uitgangen van het Molen water. Het vertrek der Koninklijke fa milie van daar zal tusschen 12 uur en half één plaats hebben. Wolfaartsdijk. Zaterdag gaf de gym- ynastiek-vereeniging „Uitspanning door Inspanning" alhier, een atbletiekdag ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan op het terrein van dhr. J. Driedijk, waaraan werd deelgenomen door 8 ver eenigingen met te samen 150 leden. Des middags even over 12 uur werd onder de tonen van een opgewekte marsch van het muziekgezelschap van Kattendijke afgemarcheerd van het ge bouw T. A. V. E. N. U. Het weer dat steeds met regen had gedreigd, werd hoe langer hoe beter. Hieronder vol gen de winners in de verschillende wed strijden Meisjes Bal wedloop. Ie pr. J. Evertse, S.S. S. te Kloetinge, 2e pr. C. v. d. Vliet, idem, 3e pr. J. Nijsse, idem. le ver eenigingspr. S.S.S. te Kloetinge, 2c pr. Sparta, Krab bend ijke. Dames. Snelloop. le pr. A. Jansen W.I.K. te Wemeldinge. Balwerpen. le pr. J. v. Oeveren, U.D.I. te Wolfaartsdijk. Duitsche driesprong, le pr. J. v. Oeveren, U.D.I. te Wolfaartsdijk. 3-kamp. le pr. J. v. Oeveren, U. D.I. te Wolfaartsdijk, 2e pr. M. v. Boven, Volharding te Goes. 3e pr. N. Ganseman, Olympia te Kapelle. Estafetteloop, le vereenigingspr. W. I.K. te Wemeldinge, 2e pr. Volharding te Ierseke. Touwtrekken. Ie vereenigingsprijs Olympia te Kapelle, 2e pr. Volharding te Goes. Jongens. Snelloop. le pr. J. v. Liere S.S.S. te Kloetinge. Hoogspringen, le pr. J. v. Liere S.S.S. te Kloetinge. „Verspringen, le pr. J. v. Liere S, S.S. te Kloetinge. 3-kamp. le pr. J. v. Liere S.S.S. te Kloetinge, 2e pr. J. Hardenberg W.I.K. te Wemeldinge, 3e pr. J. Fe- lius, W.I.K. te Wemeldinge. Blokjesrapen. le vereenigingspr. U. D.I. te Wolfaartsdijk, 2e pr. O.K.K. te Kortgene, 3e pr. Olympia te Kapelle. Heeren Snelloop. le pr. K. Kooij, Volhar ding te Goes. Hordenloop. le pr. (bij loting) J. Evertse, Volharding te Ierseke. Polstokverspringen. le pr. K. Kooij, Volharding te Goes. Loshoogspringen. le pr. (bij loting) J. Schipper, Olympia te Kapelle. Kogelstooten. le pr. J. Evertse, Vol harding te Ierseke. 5-kamp. le pr. C. Schipper, Vol harding te Goes, 2e pr. J. Schipper, Olympia te Kapelle, 3e pr. J. Kar man, S.S.S. te Kloetinge. Estafetteloop le vereenigingsprijs Volharding te Goes, 2e pr. Olympia te Kapelle, 3e pr. Volharding te Ierseke. Touwtrekken, le vereenigingspr.Vol harding te Ierseke, 2e pr. Sparla te Krabbendijke, 3e pr. Olympia te Ka pelle. Jubelprijs veteranenploeg van U.D.I. Wolfaartsdijk. Na afloop werden de verschillende prijzen uitgereikt door den voorzitter der regelingscommissie dhr. J.C. Koert. Ook dhr. D. A. Constandse, voorzitter van liet Gewest Zuid- en Noord-Beve land sprak nog een woord van waar deering tot de verschillende deelnemers, en hen die medewerkten tot het doen slagen van dit feest en riep verder den financieelen en moreelen steun in voor de gymnastiekvereniging U.D.I. Voorts gaf m.g.n. muziekgezelschap een concert op het dorp, dat een vroolijke stemming teweeg bracht, die tot het sluitingsuur (half 12) voortduurde. Zaterdagmiddag had op denhoek van den Noorddijk alhier een aanrijd ding plaats tusschen de vrachtauto van de Zeeuwsche Fruitteelt Maatschappij en een wielrijder, lid van de muziek vereniging van Kattendijke, dat dien dag het turnfeest zou opluisteren, het rijwiel werd deerlijk gehavend, de be rijder zelf kwam met den schrik vrij. Daar het nog kort geleden een nieuw rijwiel was, bleek het aanvankelijk een schadepostje te zullen zijn voor de betrokken muzikant doch een collecte die des avonds gehouden werd onder de feestvierenden in T.A.V.E.N.U. bracht ruim voldoende op om de schade te kunnen dekken. Geslaagd. Geslaagd te Breda voor het examen M.U.L.O. voor diploma A, A. Hommes, C. Breen, J. Glerum, P. Stokmaus, alien alhier. Te Rotterdam slaagden o.m. voor de acte nuttige handwerken, de dames 8. Hollestelle, M. Langeveld en D. Over- beeke, allen alhier. Landbouw- Bioscoop. Het Hollands nieuws, dat het pro gramma opent, biedt als steeds veel afwisseling en is zeer geslaagd. Aardig is de beeldengalerij. Het Fox-nienws geeft een interessant overzicht van de wedren tusschen het Amerikaansche paard Zev en liet En geisohe Papyrus. De hoofdfilm geeft dit keer een span nend drama uit het Caijfornische goud- deiversleven, waardij het roerend is te zien hoe een, door ae ellende totaal verwilderde man, die de schrik is van zijn omgeving, door een klein hulpeloos meisje, weer naar het goede pad terug geleid wordt. Allerliefst is het spel van dit kindje, dat ternauwernood den leef tijd van vier of vijf jaar zal hebban bereikt. Een dolle Amerikaansche komische film brengt de lachspieren in beweging. Er zjjn weer verschillende nieuwe muziekrollen, o.a. de Oberon-ouverture van Weber en de nieuwste trott's. Hosanna. A.s. Donderdag, 31 Juli, hoopt het muziekgezelschap Hosanna een Volks concert te geven op da tent op de Groote Markt alhier, 's avonds om 8 uur. Het programma vermeldt de vol gende nos 1. a, Wilhelmus b. Zeeuwsch Volks lied 2. Voor 't Vaderland, marsch, S. Vlessing; 3. „Ouverture Joyeuse", Kéter-Béla4. Pêquerettes, valse, L. Baudonck 5. „Nelly", fantaisie, Carel Bouman Pauze 6. La Oouronne d'Or, ouverture, G. Kahut; 7. „AseB Tod" aus der „Peer Gynt», Suite, Ed. Grieg 8. Andante Religioso, S. Landsman 9. Adoration, Lemmens10. Die Freischiitz, fantaisie sur l'opera, Weber. Finale.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2