8°. 89. Dinsdag 29 Juli 1924 lil jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND. Binnenland. U FEUILLETON Het slot Dyiijeck INTERNATIONALE TENTOONSTELLING Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kw»rt*»l, ia Goeaf 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. Verschijnt: Maandag-j Woensdag en Vrijdagavond, GOESCHE üitgaïe Numl. Vennootschap Coeiche Courant COURANT ADVEETENT1ËN van 1regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. en fileenirens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De conferentie te Londen zal Maan dag In openbare vergadering bijeenko men om te zien of er vorderingen ge maakt zijn en men over het doode punt heen kan komen. Hierop was men te recht gekomen, doordat de regeling, waarover de geallieerden het vrijwel eens schenen te kunnen worden, niet in den smaak viel van de financiers, die aan Duitschland de leening van 40 mil- lioen pond st. moeten verschaffen, zon der welke er van het heele plan-Dawes niets komt. In goedingelichte kringen verneemt men, dat er een poging wordt aange wend om althans een deel der fiïïan- cieele wereld te winnen voor een mil dere opvatting, dan blijkt uit de bekende verklaring der Britsch-Amer.kaansche bankiers. Er zouden namelijk bespre kingen worden gevoerd met de zooge naamde „joodsche" groep der Londen- sche haute-finance, d.w.z. de Roth schilds Lazare Bros enz. ten einde hun medewerking te verkrijgen, waardoor men zich minder zou hebben te storen aan de oppositie van Lamond en de groote Londensche bankiers. In verband hiermede doet verder het gerucht de ronde, dat Mac Donald in de Vergadering van Maandag definitief met het voorstel zal komen de Duitsche gedelegeerden thans uit te noodigen, zelfs al zou er nog geen volkomen overeenstemming tusschen de Geallieer den zelf zijn bereikt. In dit geval zou de Duitsche delega tie tegen het einde der volgende week te Londen kunnen worden verwacht. fentoons telling- Tilburg Ofschoon de advertenties reeds vol doende de aandacht vestigen op de belangrijkheid van deze Tentoonstel ling, hetgeen bovendien schitterend ge demonstreerd werd door de aanwezig heid van tal van offioieele autoriteiten en leidende figuren uit de commercieele en industrieele wereld die bij de ope ning van de Tentoonstelling blijk ga ven van hun belangstelling, kan het niet onnoodig zijn nogmaals de aandacht onzer lazers op deze buitengewoon in teressante expositie te vestigen. Het nuttige wordt hier in alle op zichten gepaard aan het aangename. Zij die kennis wenschen te maken met het nieuwste en het beste wat in den laatste tijd gewrocht is op het gebied van techniek, industrie, machineriën, handel DOOR ILZE DORE TANNER. (Nadruk verboden.) Het was al tamelijk laat, de klok in: de benedenzaal 'had met haar dreu nende stem het uur van twaalf aange kondigd; ongeveer een uur geleden had Henny gehoord, dat Schroth haar deur op slot had gedraaid. Of tante Klarissa misschien nog op was? Henny zou zich daaromtrent gaarne overtuigd hebben, v maar de vensters van tante's apparte menten lagen aan den anderen kant van het slot, zoodat zij onmogelijk kon zien, of daar nog licht op was. Zij liet haar werk rusten, het werd haar opeens ecnigszins angstig te moede. Zij stond op, keek naar buiten, toen omhoog naar den toren en zij vertrouwde haar oogen nauwelijks wederom be woog zich daar de flikkerende licht schijn. Henny ging naar de deur, hield haar oor voor het sleutelgat en luisterde ingespannen maar er heerschte de diepste stilte. Zij voelde zich plotse ling minder vreesachtig het moest toch ten slotte te verklaren en vast te stellen zijn, hoe het licht in het torem vertrek kwam! Zij overlégde bij zich zelf: als zij nu eens moedig genoeg Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. enz., vinden hier zeer veel van hun gading en zullen dankbaar aangrijpen de gelegenheid die hun hier geboden wordt om zich te overtuigen van de belangwekkende en verbluffende uitvin dingen die hier zoo schitterend gede monstreerd worden. De tallooze belangstellenden die met onverdeelde aandacht de uitnemend ver zorgde stands, waar de voornaamste be drijven in groote verscheidenheid ver tegenwoordigd zijn, aanschouwden, zul len van deze Tentoonstelling den roep hebben dat zij in zekeren zin een school is, waar niet alleen veel te zien, maar ook veel te leeren valt en de mensch dezer eeuw die zijn roeping en de eischen van den tijd verstaat en slechts haakt naar kennis, wetenschap en erva ring, kan niet genoeg worden aange spoord tot een bezoek aan deze Ten toonstelling, omdat later op afdoende wijze zal blijken dat de afwezigen on gelijk hebben gehad. Ook voor hen die na de rondwan deling in de hallen afleiding en ver- poozing wenschen, is gezorgd en elkeen vindt hier iets van zijn gading. Het ruime vroolijke restaurant biedt plaats voor velen, het gezellige cabaret weet stem te houden onder het talrijke pu bliek dat tot heden reeds eiken avond de zaal vulde en in den Moulin Rouge vindt men voortdurend talloozen, die onvermoeid de verleidelijke danskunst beoefenen, afwisselend door uitnemende specialiteit-nummers die het talrijke pu bliek onophoudelijk doen schaterlachen. Naast de vele 'andere amusementen die het attractie-terrein biedt en aan welke amusementen waarschijnlijk ook op het groote terrein uitbreiding zal worden gegeven,kunnen we onzen indruk niet besluiten zonder melding te hebben gemaakt van de keurig ingerichte cham pagne-wijnbar, waar muziek en dans op aangename wijze den avond besluiten. Salarissen rijksambtenaren Het „Eindh. Dagblad" deelt mee, dat de regeering is overgegaan tot bet vaststellen van kernsalarissen. Het blad noemt er eenige, waaraan wij de vol gende ontleenen: Directe belastingen enz.: Adj.-comm. met vakexam. f 1100-2600 Verificateur f 2400-3800 Ontvanger Belast. 3e kl. f 3200-4000 Ontvanger Belast. Ie kl. f 3200-5800 Control. Grondbelasting f 3000-5000 Accountant f 3600-5600 Inspect, belastingen f 3600-5600 Rijkswaterstaat: Klerk f 1300-1800 Bureelambtcnaar f 1100-2700 Ambt. v. d. Alg. Dienst f 1100-2900 Ingenieur f 2400-5400 Techn. ambtenaar f 1800-4000 Opzichter le kl. f 2800-3800 Opzichter 2e kl. f 1600-3000 was om de deur aan het eind van de gang te openen en zich bij het vooruit springende gedeelte van den muur bij de trap te verbergen, dan moest zij toch ontdekken, indien iemand het bewuste vertrek verliet. Behalve het kleine trap je naar het platvorm, bestond er geen andere uitgang. Zij ging tèrug naar het raam, om zich nog eens te over tuigen, dat zij zich toch' niet vergist had neen, het lichtschijnsel was er nog en thans scheen het op de zelfde plaats te blijven. En Schroth wilde zulks nog wel betwisten! Henny was vast besloten om Schroth ditmaal geen woord over het licht te zeggen. Een oogenblik dacht zij er aan om graaf Roleneck haar ontdekking mede te deelen. Toen verwierp zij echter ook deze gedachte. Hoe zou zij er toch toe komen, om met dezen vreemden man daarover te spreken? Was hij werkelijk dc cenige persoon hier, dien zij ver trouwen mocht schenken? Toen zij in bed t&g en den ganschcn tijd, dien zij nu hier reeds vertoefde, nogmaals overdacht, voelde zij voor de eerste maal bijna berouw, dat zij hier heen gekomen was. Hoe stil, hoe rustig en opwindend was tot nu toe haar leven in het ouderlijk huis voorbijgegaan, on danks de vele plichten, die op haar schouders rustten en hoe veel beleefde zij hier in de eenzaamheid van den ouden burcht als gezelschapsdame van een hoogbejaarde tante. Nu en dan luisterde zij* ingespannen, EEN RETOUR TILBURG OM DE 1924 - TILBURG TE BEZOEKEN welke nog nooit geziene merkwaar digheden biedt aan industiieele en techaische inzendingen van de lantate vindingen, alsmede novi teiten en even zeldzame als kost bare artikelen en voorwerpen, terwijl tevens op het attractie- gedeelte wereldstad-amusementen zijn ingericht. Geheel Nederland gaat dat zien. BAL DU MOULIN ROUGE avec attractions. Jasz non-stop-band-Orchestre. Tombe van Toetankhamen Egyptische mysterie en kunst Tombeau Hindou Bars en Wijnhuizen. Grande Kermesse d'Eté. Bal-Champêtre. BAND THE JAZZ-DEVILS. Dag- en Avondconcerten. Eigen orkest op het terrein onder leiding van Eugène Beeckman, Kapelmeester van het Theatre Carré, Amsterdam, Draadlooze Concerten. Thé Dansant. CABARET ARTISTIQUE. Zang, Dans, Tooneel, Acro- bates-Exentriques, etc. ZONDAG LUNCH AD FL. 1.75. Internationale Muziekfeesten, Concoursen en Festivals. Belangrijke deelname. EXTRA-TREINEN EN TRAMS OP NAAR TILBURG!! Rijkstoezicht op de Spoorwegen: Teekenaar f1100-1800 Opzichter f 1800-4000 Rijksingenieur f 4200-5400 Rijksinspecteur f 2400-5400 Techn. Ambt. le kl. 13200-4000 Techn. Ambt. 2e kl. f 1800-3400 Deze cijfers geven een aanwijzing voor nietgenoemde groepen. Naar het blad verder meedeelt, ligt het in de bedoeling, de niet vermelde functies cn salarissen te doen vaststellen door de verschillende bijzondere commissiën van georganiseerd overleg. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. of zij niet een of ander geruisch hoor de, maar niets bewoog zich, slechts de hooge boomen op het binnenplein en in het park ruischten zachtjes in den nachtwind. Het kleine paviljoen van graaf Alwin Roleneck lag dicht bij het dorpskerkje van Dymeck, door een on geveer 1000 Meter lange olmenlaan van het slot Dymeck gescheiden. Daar zoo wel gravin Dymeck als graaf Roleneck iederen Zondag ter kerke gingen, ont moetten zij elkaar daar steeds en het eind van het lied was meestal, dat de graaf voor den verderen dag als gast op het slot Dymeck vertoefde. Iederen derden Zondag van de maand was ook de predikant, die ongehuwd en reeds tamelijk op leeftijd was, de gast van tante Klarissa. Henny verwonderde er zich telkens over, dat haar tante ondanks haar hoo gen leeftijd zoo graag en zoo dikwijls gasten bij zich zag. Op dezen Zondag was graaf Roleneck te voet van zijn paviljoen gekomen, omdat zijn eenig- sten dienaar ziek was; gravin Dymeck wenschte in haar koetsje, dat slechts voor twee personen plaats bood, den predikant mee te laten rijden en zoo gebeurde het, dat Henny in gezelschap van graaf Roleneck den terugweg naar den burcht ondernam. Zij hadden de olmenlaan nog niet bereikt, maar zij liepen nog an het laat ste gedeelte van de dorpstraat, toeneen licht rijtuigje hen voorbijreed. Henny herkende het dadelijk, het was het voer tuig, waarmee de heer von Wackerath Stand der landbouwgewassen (slot.) Veldboonen. Met uitzondering voor Groningen met zeer goeden tot goeden en Drenthe en Noord-Brabant met vrij goeden tot goeden stand, staan de veld boonen goed. Bruine boonen staan goed in Fries land en vrij goed tot goed in Zeeland; overal elders is de stand vrij goed. Erwten staan in Groningen, Fries land, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant zeer goed tot goed; in Overijssel, Gelderland en Limburg goed en in Utrecht vrij goed tot goed. Consumptie-aardappeLn vertoonen een vrij goeden stand, behalve in Friesland, Groningen en Zuid-Holland, waar de stand goed is. Suikerbieten staan zeer goed tot goed Groningen en Friesland en overal elders goed. Cichorei staat zeer goed »n Zuid- Holland en Zeeland. Uien staan goed in Zuid-Holland en Noord-Brabant, vrij goed in Zeeland en matig in Friesland en Noord-Hol land. Voederbieten staan zeer goed tot goed in Friesland, goed in Groningen, Overijssel, Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, vrij goed tot goed in Utrecht en Gelderland en vrij goed in Noord-Holland. Roode klaver staat in het algemeen vrij goed tot goed, terwijl de witte kla ver staat in Groningen, Overijssel, Gel derland, Zuid-Holland en Zeeland en elders vrij goed tot goed. Lucerne staat goed in Utrecht, Zuid- Holland en Zeeland en vrij goed tot goed in Noord-Holland en Noord-Bra bant. Weiland staat in het algemeen matig; in Zeeland, Utrecht en Gelderland is 't vrij goed en in Limburg goed. Gras- en klaverhooi. De oogst van gras- zoowel als van klaverhooi was goed, terwijl het mooie weer oorzaak was, dat hooi van zeer goede kwaliteit gewonnen werd. Invoer van vee in Belgi'e De Belgische Moniteur bevatte Za terdag een besluit betreffende den in voer van Nederlandsch vee in België. De melkkoeien alsmede de koeien en vaarzen in vergevorderde dracht zullen zijn onderworpen aan de gewone qua rantaine in de grensstallen van Sel- zaete, la Clinge, Weelde, Esschen, Achel, Maaseyck of Visée, de andere runderen en kleine herkauwers zullen zijn onderworpen aan de quarantaine in de inrichtingen te Schapenbrug, Mid delbourg, Watervliet, Samtvliet, Meer- sel, Arendonck of la Planck. Schapen haar naar Dymeck had gebracht. Op den bok troonde weer de jonge Wacke rath, met wien Henny kennis had ge maakt. Hij -herkende haar en liet de zweep groetend dalen, een groet, dien Henny niet kende„Kent u deze Wackerath's, juffrouw Henny?" vroeg graaf Roleneck, die den groet wel ge zien had, „hij groette u namelijk". „Mij?" vroeg Henny ontsteld, met oprechte spijt, dat hij haar misschien voor onbeleefd zou houden. „Ja, zag u niet, hoe de kxtsier de zweep liet zakkenkent u dezen groet niet?" „Neen", bekende Henny openhartig en keek met haar groote blauwe oogen den graaf zoo verbaasd en tegelijk hulpbehoevend aan, dat het hem, die er zich op beroemde, dat geen vrou wenhart vreemd voor hem was, warm om het harte werd, „neen - bij ons in de stad groet niemand zoo Hij glimlachte, zijn gewoon, eenigs- zins overmoedig glimlachje, toenzeide hij: „Mijnheer von Wackerath moet u toch kennen, als hij zich veroorlooft om q te groeten, zooveel beschaving zal de boer Wackerath toch nog wel hebben overgehouden „Ik ben eens op een van mijn wande lingen verdwaald, toen kwam ik bij een Ijoerenhofstede en mijnheer von Wacke rath heeft mij eerst aan zijn moeder voorgesteld en mij daarna naar huis gereden. Ik heb tante dadelijk van dit avontuur verteld want verdwalen is een avontuur en een adellijken boer en geiten zullen ook toegelaten worden de quarantaine-inrichtingen van Achel. Dit besluit wordt van kracht op 1 Aug. 1laad voor de Scheepvaart De aanvaring van di Abbekerk. De Raad voor de Scheepvaart heef t dezer dagen een onderzoek ingesteld naar de aanéaring van het stoomschip Abbekerk en de tjalk Ebenhaezer, wel ke op de Schelde plaats had in den avond van 11 Maart 1924. Bij deze aanvaring zonk de tjalk, waarbij de vrouw van den schipper en diens knecht verdronken. De schipper liet zijn vrouw in de boot, daarna gingen hij en zijn knecht er in Vermoedelijk door het zui gen, zoo meende de schipper, sloeg de boot om. Alle drie geraakten te water met het bekende noodlottige gevolg. De schipper zelf kon zich op een trap uit het ruim drijvende houden en werd door een sloep opgenomen en aan boord van de Abbekerk gebracht. De kapitein van de Abbekerk, dhr. Ph. van der Land, verklaarde, even naar beneden te zijn gegaan om te eten. Op de brug bleven de le en 3e stuurman, de loods en twee loods-leer- lingen. De loods gaf de commando's. Om 7 uur zag men ongeveer recht vooruit toplichten van zeilvaartuigen. Na eenige stooten gingen drie der vaar tuigen geleidelijk naar stuurboord, ter wijl het vierde recht vooruit bleef. De kapitein was dra boven. Eerst werd met halve kracht gevaren, doch toen gaf hij bevel met volle kracht achter uit te varen. De aanvaring bleek echter onvermijdelijk. Aan stuurboord zag de kapitein den mast met toplicht, doch aan bakboord hoorde hij roepen. Terstond werden boeien uitgegooid. De kapitein hoorde den schippe pen. Ik kan niet zwemmen. Sloe werden gestreken en de le stuurman liet het anker vallen. De kapitein heeft alleen den schipper hooren roepen. Geen vrouw. Het varen was geheel aan den loods overgelaten. Den kapitein werd er op gewezen, dat hij zich niet van de brug had mo gen verwijderen, daar de loods niet voor de navigatie verantwoordelijk kan worden gesteld. De kapitein voerde daartegen aan, dat alles in orde was en hij daarom meende e.ven te kunnen gaan eten. Werd het niet aan een kapitein toegestaan om onder zulke omstandigheden van de brug af te gaan, dan zou men wel twee kapiteins mogen aanstellen. De schipper van de Ebenhaezer, de heer W. Vermeulen, meende, dat oor zaak van het ongeluk was, dat de stoomboot veel te dicht de zwarte- tonnenkant heeft gevaren. Het schip is gezonken binnen de zwarte-tonnen- lijn. Volgens den schipper zou de aan varing buiten bet vaarwater hebben plaats gehad. ontmoeten, is ook een avontuur, maar tante Klarissa werd heel boos en heeft mij verboden, dien naam ooit weer te noemen, waarom, dat heeft zij mij niet gezegd". Graaf Roleneck voelde, dat Henny van zijn kant een soort opheldering- van dit verbod verwachtte, hij zei ech ter slechts: „Wat mevrouw de gravin in haarhuis beveelt, is wet overigens zijn deze verarmde Wackerath's ook heelemaal niet zoo interessant, dat het de moeite waard is om over hen te praten". Hij was geheel en al de ongenaak bare edelman, toen hij dit zeide en Henny voelde zich weder getroffen, zooals reeds meerdere malen geduren- haar verblijf op het slot Dymeck, door de rijp overwogen woorden en antwoor den van al deze menschen, met wie zij thans in aanraking kwam. Hoe geheel anders was het bij haar thuis, waar iedereen sprak zooals hij dacht en niet eerst ieder woord en iedere zin vooraf rijpelijk afwoog. Daarom gaf zij er de voorkeur aan het gesprek over Wacke rath niet verder voort te zetten en het weer én de prachtige herfsttinten, die in de schitterenden middagzon een eenig effect maakten, waren tenminste on derwerpen, waarbij men zijn woorden niet zoo zorgvuldig behoefde te wikken en te wegen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1