Binnenland. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-N ieuw s. Uit de Pers. STADSNIEUWS. De ontworpen Tariefwet. De Vereeniging van Ned, Werk gevers en het Centraal Industrieel Ver bond hebben gezamenlijk aan de Tweede Kamer een adres gericht tegen het wetsontwerp voor een nieuwe Tarietwet. Zij erkennen de dringende noodzake lijkheid om het staatsbudget sluitende te makeD, doch dat dient te geschieden door bezuiniging, niet door het opleggen van nieuwe belastingen. Wil niettemin de regeering op hoogere opbrengst der indirecte belastiugen aansturen, dan dient zij alle betreffende plannen tege lijk aanhangig te maken. Bovendien zal zij daarbij in geen geval het Tarief met 60 procent mogen verhoogen, ge lijk wordt voorgedragen. Zeker, in dezen tijd is het de plicht van den Staat om er voor te zorgen, dat de nijverheid zoo goedkoop mogelijk kan voortbrengen, opdat zij de con currentie op de wereldmarkt zal kunnen volhouden ea zoodoende aan onze toe nemende bevolking emplooi verstrekken. Kene verhooging van 60 ten honderd van het Tarief heeft echter tót onver mijdelijk gevolg, dat de productiekosten hier te lande stijgen of althans niet dalen dit zou in de eerste plaats onze export-industrie het overgroote ge deelte dus van onze nationale nijver heid schade toebrengen. Het zou bovendien zeer onbillijk zijn ten op zichte van die takken van bedrijf, welke zich nu reede 60 jaren aan een zeker invoerrecht hadden gewend en die, werd dit Ontwerp ongewijzigd Wet, in dezen moeilijken strijd zich aan den nieuwen toestand zouden heb ben aan te passen. Geen verhooging van den belastingdruk. In druk is verschenen de inleiding, die mr. P. W. J. H. Cort van der Linden over het ontwerp vau een nieuwe Tariefwet gegeven heeft in de onlangs gehouden buitengewone algemeene ledenvergadering der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers. Hij schrijft o.m. Naar mijn inzicht moet dus het sluiten van hit budget worden gevonden door beperking van staatsuitgaven, mag voor het verkrijgen van dit sluitend budget een verzwaring van dei totalen belastingdruk niet worden aangewend. De minister stuu.t aan allereerst i p een sluitend budget, zij het door ver hooging van belastingdruk. Die politiek heeft twee bezwaren vooreerst dal het gevaar dreigt, dat de aanvankelijk op gestelde verzwaring van druk niet het budget doet sluiten, zoodat een her nieuwde verzwaring voor de hand ligt. Ben gevaar, dat te sterker dreigt, naar mate de belastingen zwaarder worden en dus net nuttig effect van het be- lastingheffingsapparaat vermindert. liet tweede gevaar van 's ministers politiek is hierin gelegen, dat wanneer eenmaal het budget sluitend mocht zijn, het veel moeilijker wordt, de staats uitgaven in te krimpen. Waaneer men ziet, welke moeilijkheden reeds nu moeten worden overwonnen om tot een beperking van uitgaven te komen op het oogenblik dus dat een jaar- lijksch tekort van over de 100 millioen moet worden weggewerkt houdt men zijn hart vast, hoe het moet gaan, wanneer eenmaal inkomsten en uit gaven van den Staat met elkaar in overeenstemming zijn. Zal dan nog ons volk, en meer speciaal onze volksver tegenwoordiging, bewogen kunnen wor den belangrijke offers te brengen P Het is naar mijn zeer bescheiden oordetl beter, dat wij nog eenige jaren een deficit houden, mits maar ook alleen onder dat mits bereikt wordt, dat de Staatsuitgaven tot normaal worden teruggebracht, dan dat wij nu reeds een sluitend budget krijgen, doch ge handhaafd op het tegenwoordige peil." Van alle verzwaringen van belas tingdruk nu acbt mr. Cort van der Linden die, welke gevoiden wordt door een verhooging van het tarief, een der allerslechtste. De reis der koninklijke familie. Koningin Wilhelmina keert van haar verblijf in Lapland Maandag te Stock holm terug op de doorreis naar Neder land. Prins Hendrik is gisteren reeds te Stockholm aangekomen. Tweede Kamer. Het centraal stembureau heeft in de vacatureHugenholtz benoemd tot lid van de Tweede Kamer den heer J. J. Reynders te Ulr-cht. Eerst werden in deze vacature ach tereenvolgens benoema verklaard de heeren Van der Hoeve en Mollmaker, die beiden de benoem) ug niet hebben zauvaard. Waaraan moet worst voldoen r Op grond van de Warenwet en de Vleeschkeuringswet is bij K. B. bo- I paald, dat worst (uitgezonderd balken - brij en bloedworst) moet voldoen aan de volgende eischen: 1. Andere stoffen dan keukenzout, kruiden, specerijen, water, suiker, niet kunstmatig gekleurde azijn en salpeter (kaliumnitraat) mogen niet toegevoegd zijn. In worsten, welke gekookt zijn, mag (mogen) bovendien gebuild meel, on- gebuild meel, brood, beschuit, rijst, ha ver, rogge, en of zetmeel toegevoegd zijn; 2. Haar gehalte aan salpeter mag niet grooter zijn dan 0.2 procent.; 3. Haar gehalte aan zetmeel, uit gedrukt als watervrij zetmeel, mag in worsten, welke gekookt zijn, niet groo ter zijn dan 4 pet.; 4. Conserveermiddelen, andere dan de in het eerste lid van dat artikel ge noemde, moeten afwezig zijn, behalve in leverworst, waarin burzuur of boor- zure zouten tot ten hoogste 0.3 pet. als boor zuur berekend, aanwezig mag zijn; 5. Andere kleurstof fen dan die eigen aan vleesch en aan geoorloofde toe voegingen mogen niet aanwezig zijn; 6. De verhouding van het procen tisch watergehalte tot het procentisch gehalte aan organisch niet-vet mag, be halve in knakworst en hoofdkaas, niet grooter zijn dan 4. Als procentisch gehalte aan orga nisch niet-vet wordt aangemerkt, het getal, dat verkregen wordt door het cijfer 100 te verminderen met het pro centisch water-, vet- en aschgehalte van de vleesdhwaar. Belangrijk voor uienteler3 Dhr. v. d. Meide, Rotterdam, schrijft ons: Voor een paar weken schreef ik in dit blad een artikeltje met bovenstaand opschrift, waarin ik de aandacht ves tigde op een eigenaardig gebrek dat zich in streken welke veel aan uaenteelt doen, in dit gewas gaat vertoonen en wat proefondervindelijk is gebleken als oorzaak slechts kali-gebrek te hebben. Met groote belangstelling is door de uientelers van dit artikel kennis geno men, gezien de vele bewijzen van be vestiging welke wij ontvingen. Maar ook bereikten ons brieven om nadere inlichtingen omtrentsoort van kali meststoffen, tijd van aanwending, hoe veelheid, enz., hoe dit op onze proef velden is gedaan. Ik stem toe, dat ik in dit artikel niet volledig genoeg ge weest ben en wil dit hiermee dus goed maken, In de eerste plaats dient dan gezegd te worden dat wij met verschillende kalimeststoffen goede resultaten kre gen, zoowel met kalizout 40 procent als met patent-kali. Wat de tijd van aanwending betreft, hiervoor achten wij de beste tijd het vroege voorjaar, FebruariMaart. De uien zijn tamelijk ongevoelig, zoodai zelfs een latere kali-bemesting geen schade doet. Dit heb ik gezien toen ik uien nog in Juni een overbemesting van kali-zout gaf. Het gebrek werd toen nog bijna geheel verdreven en de uien ondervonden niet de minste hinder. Maar zooals gezegd beter is het de kali in het vroege voorjaar uit te strooien. Het zekerste is bovendien patent-kali te gebruiken. De hoeveelheid. Op onze proefvel den is gebleken dat hoe grooter de kali-gift was hoe krachtiger het gebrek werd bestreden, wat, daar het slechts gebrek aan een opneembaar planten- voedsel is van zelf spreekt. Als leid draad geven wij hieronder een ver slag van een prachtig geslaagd proef veld. De indeeling was zooals onder staand plannetje aangeeft. De-groote van ieder perceel was 4 Are. Perceel I met een bemesting van: 0 K.G. patent-kali en 30 K.G. Ammoniak Superfosfaat. Perceel II met een bemesting van: 24 K.G. patent-kali en 30 K.G. Ammoniak Superfosfaat. Perceel III met een bemesting van: 0 K.G. patent-kali en 30 K.G. Ammoniak Superfosfaat. Perceel IV met een bemesting van: 24 K.G. patent-kali en 30 K.G. Ammoniak Superfosfaat. De indeeling namen wij zoo, dat het gebrek door zijn eigenaardig streperig optreden nog beter kon nagegaan wor den en nog beter kon aangetoond wor den, dat het gebrek werkelijk ontstaat door een tekort aan opneembare kali. Ook hier vertoonde zich het gebrek en juist weer alleen op de perceelen welke geen kali ontvingen. Hier zijn de opbrengstcijfers Perceel I geen kali, opbregst 9 H.L. 54 K.G. uien. Perceel II met patent-kali, op brengst 15 H.L. 61 K.G. uien. Perceel III geen kali, opbrengst 10 H.L. 32 K.G. uien. Perceel IV met patent-kali, op brengst 17 H.L. 53 K.G. uien. Ik meen hiermee de zaak voldoende toegelicht te hebben, terwijl ik verdere inlichtingen gaarne wil geven. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. In de vergadering van Dinsdag wer den nog de volgende voorstellen be handeld Een groote boot voor de lijn VlissingenBreskens. Bij de behandeling van het voorstel tot aanschaffing van een boot voor het vervoer van automobielen tusschen VlissingenBreskens, werd op open bare inplaats van onderhandsche aan besteding aangedrongen, in verband met de mogelijke bestrijding van werkloos heid ook in de provincie. Vragen wer den verder o.a. gesteld over den vracht prijs, over het tegelijk vervoeren van passagiers en over het rekening houden met de Zondagsheiliging. Nog eene be langrijke vraag was of het rijk ook in deze exploitatie 80 pet. van het verlies zal betalen. Van de zijde van Ged. Staten werd op dit laatste geantwoord dat deze uit breiding tevens geschiedt op aanspo ring van den regeeringscommissaris, die elke poging tot verkeersverbetering met Z.-Vlaanderen steunt zoodat ook in de zen op de 80 pet. kan worden gerekend. De vervoerkosten zullen niet veel ver schillen met die van thans. In den Zon dagsdienst zal niet veel verandering komen. Geen bezwaar is er tegen te lezen, dat Ged. Staten „zoo noodig" in plaats van „des gewenscht" den bouw der boot onderhands kunnen aanbe steden. Aangenomen met 365 stemmen. Afgewezen worden verzoeken om verbetering van 'den aanlegplaats te Kats en om subsidie voor een autobus Anna JacobapolderSteenbergen. Aangenomen werd ook een voorstel om wel subsidie te geven aan den auto- dienst KamperlandKortgene. Afgewezen werd het verzoek van den Bond van bedrijfsautohouders in Ne derland om subsidie in de kosten van examens voor chauffeur. Het voorstel om geen verkeersinspec- tie in te stellen werd aangenomen nadat er nog eens met klem op was gewezen hoe goed het is te bepalen dat noch door bestuurder, noch door passagiers mag worden gerookt in de autobussen. Aan de Vereeniging tot verbetering van rundvee in. Zeeland werd een cre- diet van f 3000 toegestaan. Begrooting 1925. In de Woensdag voortgezette verga dering van -de staten van Zeeland is be handeld de begrooting 1925. Door sommige leden werd verwon dering uitgesproken over het niet komen van Ged. Staten met salarisverlaging, waartegen andere leden echter opko men. Een lid van Ged. Staten zegt, dat in de najaarszitting wel wijzigingen zullen moeten plaats hebben. Een ander lid van dat college zegt, dat Ged. Sta ten juist in reorganisatie bezuiniging zoeken. Een gewenschte enquete over de vraag of werkelijk slechts een lid der bootcommissie de lakens uitdeelt en inzake de ontslagneming van den direc teur van den dienst op de Wester- Schelde wordt door Ged. Staten afge wezen, terwijl zij het onmogelijk achteft de betrekking van directeur onvervuld te laten. Ged. Staten zoeken het verschil in kolenprijs bij den dienst op de Ooster en Wester-Schelde in het verschil in vrachtprijs* Het alleen afgeven op de provinciale booten van kaartjes voor den autobus dienst Krijger is een nog van vroeger geldende faciliteit voor de reizigers, zeggen Ged. Staten. De heer Lindeijer (S.D.) meende dat de financieele toestand van de pro vincie niet zoo slecht is als Ged. Staten doen voorkomen. De heer Kodde (Ger. Staatspartij) bepleitte het stil leggen van de booten op Zondag, al wil hij daarvan nu geen voorstel maken, maar de heer Adri- aanse (V.D.) waarschuwde tegenover- dreven Zondagsrust, ook kan men niet controleeren of iemand werkelijk een reis moet maken. De heer Van der Wart (C.-H.)zei, dat de salarissen geen sluitpost mogen zijn, terwijl ook de heer Vienings zich tegen verlaging verklaarde. De heer Brand sma (A.-R.) zegt, dat de gelden ook van hen, die tegen Zon dagsvaren zijn, voor de booten worden gebruikt en de heer Wallien (C.-H.) meende, dat de lijn VlissingenBres kens voordeel oplevert en dat goed saldo niet mag gebruikt worden tot dek king van andere nadeelige saldi. Dan moeten eerder de tarieven op die lijn naar beneden. Men moet den West- Zeeuwsch Vlamingen, die goede Ne derlanders zijn, zooveel mogelijk gele genheid geven zonder veel kosten de Schelde over te steken. De heer De Pauw (S.D.) kwam op tegen het gebruik door den agent te Terneuzen van den prov. auto voorplei- zierritjes naar Knocke en ook tegen het gesloten zijn van de wachtkamer te Ter- neuzen bij aankomst van de laatste boot. Daar Ged. Staten toezegden de be rekening door den heer Wallien bedoeld te verstrekken, beschouwde deze een door hem geformuleerde motie als over genomen. Een motie-van der Wart in zake de openstelling van het wachtlokaal te Terneuzen, werd aangenomen met 28 tegen 8 stemmen. Ged. Staten hadden verklaard dat van het rijden met den auto hun niets bekend was, evenmin als van de reden van het ontslag van den directeur van den Wester-Sc'heldedienst, welke vol gens opmerkingen moet zijn oneenig- heid met de bootcommissie. Gevraagd werd ook aanstelling van een directeur te zamen voor den Oos- ter-Schelde- en den Wester - ScheltK.- dienst, terwijl men ook meende, dat de directeur van eerstgenoemden dienst niet te Middelburg moet wonen, waar de booten geheel niet meer komen. De begrooting is ten slotte vastge steld op f 1.765.256,82 in ontvang en uitgaaf met een post onvoorzien van f 30.862,57. De opcenten op de Rijks belastingen zijn vastgesteld en wel 50 op de grond- en de personeele belas ting en 20 op de vermogens- en do inkomstenbelasting. Hierna is de zomerzitting gesloten. Extra reisgelegenheid op 6 Augustus. Het was natuurlijk noodig, bij den te verwachten ontzaglijken stroom vau bezoekers te zorgen voor extra-reisge- legenheden op Woensdag 6 Augustus 1924. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen laat in den morgen twee extratreinen loopen van Roosen daal naar Miduelburg, welke stoppen aan alle stations en in laatstgemelde plaats aankomen tusschen negen uur en half tien. In deze treinen zullen afdeelingen voor de betoogers gereser veerd zijn. In omgekeerde richting zullen extra- treinen rijden vau Middelburg des av. omstreeks 6 uur en na afloop van het vuurwerk omstreeks 11 uur. Op al deze treinen gelden sterk verlaagde tarieven. De Provinciale Stoombootdienst heeft, o.a. naast de gewone diensten, ingelegd extrabooten in den morgen van Wal- zoorden, v. n Sas van Gent, van Neuzen en van ZierikzeeKortgene. Al deze extra-booteu varen door tot aau de Loskade te Middelburg. Des avonds vertrekken ze weder van daar naar de plaatsen, vanwaar ze des morgens af voeren. Biezelinge. In den mooien daartoe zoo bij uitstek gelegen boomgaard van dhr. J. Rottier te Biezelinge hield de provinciale commissie voor Zeeland van het Ned. Jongelings verbond haar zomerdag met leden en belangstellenden. De opkomst was bevredigend, voorat de vereenigingen uit Walcheren waren flink vertegenwoordigd. Ds. Homburg voorzitter opende met een pakkend woord. Ds. Mantz van Wolfaartsdijk gaf een bijbelinleiding. De rij der sprekers weid geopend door ds. Kamsteeg van 's Heer Hendriks- kinderen met het onderwerp De Jonge man en zijn kerkgang. Ds. Wallien van Breskens sprak overde jonge man en zjjn vermaken. Ds. R. ten Kate van Koudekerke de laatste spr. teekende de jonge man en zijn dageljjksch werk. Met aandacht werden deze sprekers gevolgd. Het fanfarekorps van Cadzand luis terde dezen dag op. Ds. Homburg uit Goes sprak het slotwoord. Met genoegen mag de commissie terug zien op dezen zoo uitnemend ge slaagden dag. Eet nieuwe Tariefontioerp. Het Vrije Ruilverkeer schrijft De heer Ooljjn heeft de reputatie een doortastend man te zijn en die reputatie lykt niet onverdiend. Een jaar, nadat hij het in dezen tijd dubbel zware ambt van minister van financiën heeft aanvaard, dient'hij hel ontwerp van een nieuwe tariefwet in, dat ge tuigenis aflegt van een diepgaande studie van deze moeilijke materie. Maar die doortastendheid ontaardt in overmoed, waar hij verwacht dat dit ontwerp dat uitsluitend het product is vau de keuken van de departementen van alge meen bestuur in enkele maanden tot wet zal kunnen worden verheven. Bij Koninklijke boodschap van 11 Juni bereikt de Tweede Kamer dit omvangrijke stuk werk, dal met zijn toelichting en bijlagen een boekdeel van 600 bladzijden zou vullen, en op den 2en Juli moesten de afdeelingen van de Tweede Kamer daarover ver- MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90« Maag-Tabletten. ?5<* Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten 60<=t Hoofdpijn-T abletten 60 Bij Apoth. en Drogisten. gaderen. Is het wonder, dat al wie zich in de Kamer niet tot de regeerings- partijen rekent met nadruk tegen die overhaaste behandeling is opgekomen en dat een enkele fractie zelf verklaard heeft, zich van mededoen aan dat comediespel te zullen onthouden? Wat mag de regeering en de regee- ririjpartijen tot Hen ongekenden en bij deze zaak stellig verderfelijken spoed bewogen hebben De verklaring wordt gegeven door iemand, die éu in dize materie én in de geheimen der regeeringspolitiek bij uitstek deskundig mag worden geacht, prof. Diepenhorst, die in zijn blad, den antirevo^tiounairen Rotterdammer, schrijft „Was het voorstel-Schaper aange nomen en zou eerst in het najaar hit afdeelingsouderzoek worden ingesteld de vrees is verre vau denkbeeldig, dat dan de linkerzijde alles op haren en snaren zou hebben gesteld om met de tariefkwestie de verkiezingen in te gaan. De ervaring ia hier de beate leer meesteres." Met andere woorden een ontwerp, dat de kiezers stellig niet zouden lusten, moet er daarom vóór de verkiezingen nog worden doorgehaald Wij hebben er vroeger reeds op gewezen, dat noch bij de verkiezingen van L918, noch bij die van 1922 over protectie is gerept. Integendeel is door de rechterzijde zorgvuldig gevolg ge geven aan den raad door dr. Kuyper na de nederlaag van 1913 verstrekt nimmer meer de verkiezingen in te gaau met de leuze van protectie op de lippen. Men herinnere zich hoe enkele maan den geleden de Eugelsche minister Baldwin, te kwader ure tot het pro tectionisme bekeerd, onmiddellijk nadat hjj in dit opzicht van zjjn denkbeelden had doen blyken, een algemeene ver kiezing bevorderde, omdat hij het on behoorlijk achtte een wijziging te bren gen in de beproefde handelspolitiek van Engeland die in algemeene strekking met de onze overeenkomt alvorens de kiezers daaromtrent, uit spraak zouden hebben gedaan. Kapitaalgebrek. De N. R. Crt. schrijft Zoo woi*dt dan langzaam een bron van volkswelvaart drooggelegd. Afne mende kapitaalvorming, zoowel als toenemende terughoudendheid om kapi taal voor de industrie ter beschikking te stellen, bevorderen bovendien de werkloosheid en veroorzaken armoede. De sociaal-democratie sluit er maar liefst de. oogen voor, maar desniette min blijft bet vaststaan, dat alle wet telyke en administratieve maatregelen, die bet kapitaal tot terughoudendheid nopen, voor de arbeidende bevolking noodlottig zijn. Schaarschte aan kapi taal doet reeds dadelijk den rentevoet stijgen. Daardoor moet van de opbrengst van het product, dus juist aan het vermaledijde kapitaal, een grooter aan deel worden uitgekeerd. Voor audere medewerkenden blijft daardoor allicht minder over. Maar door die kapitaal- schaarschte zullen ook minder nieuwe zaken worden opgericht en minder oude worden uitgebreid. Geringe vraag naar arbeidskrachten zal het noodza kelijk gevolg zijn. Men kan de vraag stellen, of een goed deel van de huidige werkloosheid ni-t zijn oorzaak vindt, deels in een kapitaal schaarschte, spe ciaal voor industrieele ondernemingen, deels in wat m*n wel eens als onder nemersstaking aanduidt, waarmede men dan de psychische apathie van den ondernemer karakteriseert die ertoe leidt, dat de besten van een volk aan zaken-doen zich onttrekken. Op de wandeling. De vorige week noemden we de vacantie's de oase's in den woestijn des levens. Er is dan ook niets ongelukkiger dan een mislukte vacantie. Eu ons medelijden gaat uit naar degenen, d.e als 't ware zjjn voorbe stemd om te lijden aan een mislukte vacantie. De trein 9taat op 't punt te ver trekken en ziet, daar komen in de verte van de stationelaan een paar menscben aan, die, in bet zweet buns aanscbijns zwoegen, als gold hel een marathon-wedloop met het station als eindpunt. Gewoonlijk zitten deze hard- loopers nog bovendien uitstekend in hun vleesch, waardoor hun race-pres tatie nog des te meer te waardeeren is. Er zijn ook familie's, die een half uur vóór den tijd al op het stations-

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2