Honig's Maïzena N°. 88, Zaterdag 26 Jnli 1924 111 jaargang, Voor Baby Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Het slot Dymeck Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huiö - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. BUITENBAND. ABONNEMENT Prijs per kwart**], in Goes f 2, buiten Goes t 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESM Uitgave Na*wl. Vennootschap Cocsehe Conrant ADVERTENTIËN 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 2i cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kloeuwens Ross' Drukkers- eu Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT HET DIENSTBODEN- VRAAGSTUK. (Nadruk verboden). Ofschoon het dienstbodenvraagstuk al zoo oud is, dat Justus van Effen er twee eeuwen geleden de aandacht voor vroeg, is het de laatste jaren toch in bizondere mate gaan nijpen. Zelfs van officieele zijde heeft men pogingen in het werk gesteld, dit pijnlijk pro bleem aan een onderzoek te onderwer pen. In Oostenrijk en Engeland heeft de regeering dit onderzoek aan be paalde commissies opgedragerï*en ten on zent zijn het vooralsnog hoofdzakelijk de bestuurders van arbeidsbeurzen en dergelijke instellingen, die zich stelsel matig in deze aangelegenheid verdiepen. Dc directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Rotterdam heeft in de Nieuwe Rotterdamsche Courant kort geleden een en ander over de oorzaken van den dienstbodennood gezegd, dat een voor velen verrassend licht werpt op deze netelige zaak. Deze deskundige wijt het tekort aan dienstboden ten deele aan het verschijn sel „dat het gaan van zooveel vrouwen uit den gezinsarbeid naar ander werk heeft bevorderd het verdringen van den duurderen mannenarbeid door den goed kooperen vrouwenarbeid in fabrieken en werkplaatsen, hotels en kantoren met het gevolg, dat er in het algemeen tekort is aan vrouwenarbeid en onder de mannen-kostwinners een permanente, nu al jarenlang durende werkloosheid heerscht". Zijn meening is „dat de oplossing niet uitsluitend van de verbetering van de arbeidsvoorwaarden kan komen, om dat zulks zou neerkomen op de al of niet voldoende concurren demogelijk heid van de gezinnen tegenover de fabrieken en werkplaatsen". „Zoo hoog", zegt hij, „kan men de dienstbo- dcnloonen nnet maken, of de fabrieken kunnen er boven uitgaan". Hierin heeft deze deskundige vol maakt gelijk. Juist in dc kleine burger gezinnen en in den ambtenaarsstand wordt het gebrek aan dienstboden het pijnlijkst gevoeld. Vooral wanneer er jonge kinderen zijn, gaat de huisvrouw vaak lichamelijk en geestelijk ten onder,' en nu de inkomens toch reeds zoo laag zijn, dat op alle posten bezuiniging is geboden, kan er geen sprake van zijn, de hulp bij de huishoudelijken arbeid te betalen overeenkomstig de loonen, die op de fabrieken gelden. Maar er is, cn hier wijst de direc teur van de arbeidsbeurs op een factor, die zich Lichter tot wijziging leent dan de loonstandaard, nog een tweede oorzaak van den dienstbodennood en dat is de mindere waardeering van den gezinsarbeid ten overstaan van maat schappelijk werk buitenshuis of intel- Iectueele bezigheid van verschillenden aard. Men heeft het altijd doen voor- 10 DOOR ILZE DORE TANNER. (Nadruk verboden.) Sedert dat het jachtseizoen geopend was, waren de opperhoutvester Del- ienhagen, die nog een jongen neef mee bracht en graaf Roleneck driemaal per week de gasten van de burchtvrouwe van Dymeck. Want de jacht op het landgoed leverde niet alleen zeer goede resultaten op, maar was, zooals de hee- ren verzekerden, ook buitengewoon in teressant. Dat beweerde vooral de neef van den houtvester, de referendaris von Molhagen, hoewel zijn jagerstalen ten in geenen deele gelijken tred hielden met zijn jagershartstocht. Als Molhagen wat al te veel overdreef en zijn jachtavon turen ten beste gaf, lachte zijn oom hem uit, terwijl graaf Roleneck meer toegevend, goedig glimlachte en het liet voorkomen, of hij deze geschiedenis woordelijk geloofde. En aangezien dit toegevend glimlachje van zijn gezicht de uitdrukking wegnam, die Henny somber noemde, schrikte zij ook niet meer, wanneer dc graaf het woord tot haar richtte. Zijn afgemeten, eenigs- komen, cn uitgeroeid is dit voor oordeel nog bij lange niet of hand werk in t algemeen minder voornaam cn minder belangrijk is dan hoofdwerk cn of inzonderheid huishoudelijke be zigheden het karakter en het aanzien van den monscii, die er zich mede op houdt, verlagen. Hierdoor zijn, afgezien van het loon- vraagsluit, veei meisjes liever naar liet kantoor of de fabriek gegaan dan dat zij als van ouds dienstbode werden. De schrijver in de Nieuwe Rotterdamsche Courant verwacht met het oog hierop uitkomst van een stelselmatige propa geering van de hooge waarde van den iiuiselijken arbeid, het verheffen van dien arbeid tot een vak, het scheppen van meer vakopleidingsgeiegenheid en van een leerlingopleiding, het brengen van wat meer organisatie in den werk geefsters- en den werkneemstersstaiid in dit beroep. Ook hiermee geeft deze deskundige stellig blijk van een juist inzicht in de zaak. Ofschoon het hier de plaats niet is, om uitvoerig op dit ongetwijfeld be langrijke vraagstuk in te gaan, meen ik toch in dit verband op- één verblijdend verschijnsel te mogen wijzen. Men kan voor het een of ander propaganda ma ken door opzettelijk er over te spre ken en te schrijven, maar er bestaat ook een onopzettelijke propaganda, waarbij men de zaak voor zichzelf laat getuigen. En deze onopzettelijke, stil zwijgende propaganda voor 't huishou delijk bedrijf heeft gaandeweg reus achtige afmetingen aangenomen. Bestond er vroeger een ondempbare kloof tusschen keuken en huiskamer, tusschen keuken en kantoor of studeer vertrek, de nood heeft van onze salon dames, van onze kantoorheeren, van onze studenten, kunstenaars en geleer den handige hulpen in de huishouding gemaakt. Er is, toen de vak-dienstbode uitstierf, een heirleger van dilettant- dienstboden ontstaan. En al mogen deze hulpkrachten en plaatsvervangers nu niet allen als geest driftige propagandisten voor het vaten- spoelen en het aardappelschillen op treden, één ding hebben zij wel gedaan: zij hebben zich leeren verplaatsen in het leven der dienstbode en zijn den geduldigen en vaak door zijn eentonig heid vermoeienden arbeid, dien zij vroe ger zonder veel dank aanvaardden, gaan op prijs stellen. Het jonge geslacht wordt opgevoed in eerbied voor handenarbeid en leert, zelf bezig, de waarde en beteekenis ook van de nederigste taak, mits ernstig volbracht, erkennen. Dit is althans een voordeel bij de vele nadeelen van den dienstbodennood en stellig zal deze verandering van waardeering en inzicht het hare bij dragen tot de oplossing van bet drin gende vraagstuk betreffende den huis houdelijken arbeid. zins zelfbewuste houding maakte in druk op haar, vooral ook, omdat hij zich steeds als een echte ridder tegen over haar gedroeg. Zij was niet gewoon aan den omgang met ridders en edel lieden, haar vader had nooit adellijke allures aangenomen en haar broeders en de pensionnaires waren haar goede kameraden. Het gesprek gedurende deze avond maaltijden liep, behalve over voor haar onbegrijpelijke jach tgeschicdenissen, over politiek, familiewapens en stam- boomen, waarbij Henny zich ten zeer ste verwonderde, dat graaf Roleneck en tante Klarissa de stamboomen der met hen verwante en aangehuwde fami- liën alle uit Jiet hoofd kenden en met ongelooflijke nauwkeurigheid bij tegen strijdige gevallen de ononderbroken rij der voorouders konden vaststellen. Dat men aan naam en stand zulk een groot gewicht kon hechten, was voor Henny geheel onbegrijpelijk en thans eerst be gon zij in te zien, waarom de familie leden aan haar moeder het huwelijk met professor König zoo streng hadden af gekeurd. Kunst en wetenschap stonden niet op het programma der conversatie in de eetzaal van den burcht Dymeck en Henny die van huis uit levendig be langstelde in vragen op dit gebied, ver wonderde zich daarover in stilte. Zij zag maar al te goed, dat deze men- schem een geheel eigen leven leefden, BEPERKING VAN BEWAPENING. Nu dc stappen der regeeringen naar dc beperking der bewapening op zich laten wachten, hebben een tiental Anie- rikaansche heeren zelve de hand aan den ploeg geslagen en zijn met een ont- werp-tractaat gekomen, waarin zij ver klaren, dat een aanvalsoorlog „een in ternationale misdaad" is. Dc kerngedachte van hun ontwerp is - gelijk zij het zeggen met een term, die den laatsten tijd in Amerika zeer gepakt heeft den oorlog (den aan valsoorlog) uit te bannen, dien vogel vrij te verklaren, to outlaw aggressive war. Meent een land, dat hét een aan valsoorlog ondergaat of op het punt staat daardoor te worden getroffen, dan roept het terstond het Internatio naal Gerechtshof te 's Gravenhage in om uitgemaakt te krijgen, of zijn tegen stander schuldig is aan deze interna tionale „misdaad", ja dan neen. Den tegenstander wordt gevraagd, of hij 's Hors rechtsmacht erkent, een eventu- eele uitspraak van het Hof aanvaardt. Binnen vier dagen moet hij 's Hofs be voegdheid erkennen (het Hof zelf be hoeft allerminst binnen een paar dagen te beslissen). Weigert die tegenstan der, dan geldt hij als misdadig aanval ler. Aanvaardt hij, dan onderzoekt en beslist het Hof. Door deze regeling hopen de Amerikaansche tienmannen alle gevaar zoowel voor een partijdige als voor een overhaaste beslissing van het vitale punt, of er aangevallen is en wie de aanvaller was, te hebben voorkomen. Als nu het Hof een aanvalsoorlog heeft geconstateerd, wat dan? Dan wordt geen enkele staat geprest tot eenigen dwang, economisch of militair; ieder land blijft souverein en vrij. Maar deze vernuftige sanctie is uitgedacht: elke verdragsstaat is in dat geval naar internationaal recht bevoegd, binnen zijn eigen gebied en op de volle zee alle rechten en voorrechten van den schuldigverklaarden staat en diens on derdanen (hun eigendom, hun schuld vordering, hun aanspraak op commer- cieele en financieele bescherming) als vervallen en niet-bestaande aan te mer ken. Aan dit geweldig gevaar, over welks intreden elke staat intusschen heer en meester blijft binnen zijn land palen, stelt de schuldigbevonden staat zich bloot over de heele wereld. Afspraken tot onderlingen militairen bijstand tegen een als misdadig aanval ler erkenden staat zijn volgens het ont werp mogelijk doch uitsluitend tus schen zoodanige staten als zich tot militaire afspraken bereid gevoelen. 7llf coode plekken, huidafschilfeting en uitslag verdwijnen snel met Akker's nuïeliAC Kloostcrbalsem, die Uw huid zuiver |$Wi5»H25 en gezond maakt. Prijs p. pot 50 et dat zij kortweg niet allen arbeid als een eer beschouwden, maar dat zij tusschen arbeid overeenkomstig hun stand, te weten: militaire dienst, ge- zantschapsposten, diplomatie, het be- hceren van landgoederen en alles wat op de jacht betrekking had en arbeid beneden hun waardigheid, waaronder dan alle verdere hand- en hoofdarbeid begrepen was, een hemelsbreed verschil voelden. Eens, toen tante Klarissa bijzonder geneigd was tot babbelen, vroeg Henny haar: „Wat is graaf Roleneck toch eigenlijk?" De gravin keek Henny ten zeerste verrast aan: „Wat hij is? Wel, hij is graaf". „Ja, tante Klarissa, maar dat bedoel ik niet, ik meen, wat hij doet, of hij een landgoed bezit of een betrekking j heeft". De gravin hield met komisch-wan- hopigo gebaren haar ooren dicht. „Be trekking kind Henny wat voor een vreeselijk in-burgerlijk woord graaf Roleneck en een betrekking!" Maar Henny nam hiermee nog geen genoegen. - „Maar tante Klarissa, ik heb het toch heusch niet zoo erg bedoeld, mijn vader en zijn collega's hebben toch ook hun betrekking en moeder heeft ons dikwijls verteld, hoe gelukkig zij wa ren, toen vader eindelijk zijn aanstel ling kreeg, waardoor hun huwelijk mo- HOE DE AMERIKAANSCHE ARBEIDERS HUN VRIJEN TIJD BESTEDEN. Het Internationaal Bureau van den Arbeid meldt hierover het volgende: Men zal zich gemakkelijk een voor stelling kunnen maken- van het belang van het vraagstuk van het besteden van den vrijen tijd door de arbeiders in de Vereenigde Staten wanneer men weet dat daar ongeveer 42.000.000 personen van ten minste tien jaar arbeid in loon dienst verrichten. Door de uitbreiding van het systeem van den korteren ar beidsduur hebben de handarbeiders meer vrijen tijd gekregen. De instellingen die de middelen van verstrooiing verschaffen zijn natuurlijk zeer verschillend. In de eerste plaats zijn er die, welke uit een handelsoog punt aan de vraag van het publiek be antwoorden. De bioscoop is het voor naamste voorbeeld van deze onderne mingen; men schat dat één vijfde van dc bevolking van de Vereenigde Staten icderen dag de bioscoop bezoekt. De administratie van bruggen en wegen bericht dat er in 1923 meer dan 13 millioen auto's, dienstdoende voor per sonentransport, in circulatie waren, te gen iets minder dan 11 millioen in 1922. Er kan zonder twijfel worden vastgesteld dat door de uitbreiding van het gebruik van de automobiel er in dc Vereenigde Staten niet veel arbeids- families zijn, vakarbeiders ten minste, die op het oogenblik geen auto be zitten. De zin voor spelen en lichamelijke oefeningen is bij de Amerikanen zeer algemeen. Onder de meest beoefende sporten kunnen worden genoemd de gymnastiek, het „base ball", tennissen, zwemmen enz. De deelneming aan het maatschap pelijk leven speelt in verschillende vor men een belangrijke rol in het besteden van den vrijen tijd door de arbeiders; hieronder kan genoemd worden het be lang van de loges of geheime vereeni- gingen, van sociale clubs; politieke en vakvereenigingen. Binnenkort zal nu van overheidswege controle worden uitgeoefend over het besteden van den vrijen tijd en een en ander worden gereglementeerd. Leve de vrijheid van den vrijen tijd! CORRUPTIE IN RUSLAND. De corruptie bij de verschillende eco nomische instellingen in Rusland schijnt met den dag toe te nemen; men kan bijna geen nummer van de Izwestia of de Prawda opslaan, of men vindt nieu we gevallen vermeld. Zoo stonden dezer dagen voor de gouvernementeele rechtbank te St. Pe tersburg terecht de bestuurders van den trust PetersburgOdessa, beschuldigd van malversatiën. De president van deze trust heeft zich in een tijdsverloop van een jaar op onrechtmatige wijze, door transacties met pelswerken een kapitaal gelijk werd Gravin Klarissa keek eenigszins af keurend voor zich uit, toen sprak zij meer tot zichzelf dan tot Henny: „Ja, ja, die goede Toni heeft ook al zulke echt burgerlijke ideeën gekregen, dat men zich over de inzichten van haar kinderen, die daarin opgevoed zijn, niet behoeft te verwonderen". Daarna voeg de zij er ophelderend aan toe: „Graaf Roleneck was, zooals dat toch tegen woordig bij onzen echten ouden adel algemeen gebruikelijk is, eerst officier; hij heeft echter als luitenant ontslag aangevraagd, omdat hij ziekelijk was. Helaas hebben zijn voorvaderen niet het recht van eerste geboorte inge voerd en de slechte tijden hebben de familie bovendien leelijk parten ge speeld; van de drie landgoederen der Rolenecks is voor graaf Alwin slechts park en tuin Roleneck met een klein paviljoen overgebleven. Daar woont hij nu en leeft van de uitkeeringen, die de familieraad voor dergelijke gevallen heeft vastgesteld. Hij leeft daar ove rigens heel aangenaam, aangezien hij over het algemeen bescheiden van aard is, houdt er slechts één enkelen dienst baren geest op na, die tegelijkertijd koetsier en bediende is, twee paarden en honden. Een tuinman heeft den tuin van hem gepacht, waardoor zijn inkom sten nog vergroot zijn. Graaf Alwin is het echte voorbeeld van een edelman, van top tot teen, een edelman, die nog van ongeveer een half millioen goud- roebel verworven. Voor de rechtbank te Kief stonden eenige andere bestuur ders van financieele instellingen te recht, die zich door misbruik van hun positie op onrechtmatige wijze hadden verrijkt. Te Charkof is het volledige bestuur en een gedeelte van het hoogere personeel der Tweede Charkofsche Maatschappij van onderling crediet ge arresteerd, beschuldigd van zich ten eigen bevoordeeling geleend te hebben tot het opmaken van fictieve balansen enz. Dit zijn slechts eenige voorbeelden uit de vele, waaruit men kan zien hoe ver het bedrijf onder de officieele en semi-officieele persoonlijkheden onder de communistische economie geko men is. BOVEN DE PARTIJEN. Aan een feestmaal te Bloemfontein heeft generaal Hertzog, de nieuwe Zuid-Afrikaansche premier, gewezen op een beginsel, dat volgens hem den laat sten tijd te veel uit het oog verloren was, n.l. dat een regeering niet tot een partij mag behooren, en dat, van het oogenblik, dat een ministerie in functie treedt, het nog slechts vor melijke banden met de partij over mag houden. Dat beginsel, zei Hertzog, had van den ouden Oranje Vrijstaat een model staat gemaakt en hij en zijn col lega's waren besloten het opnieuw in praktijk te brengen. Ook in Nederland heeft men o.i. bovenstaand beginsel de laatste jaren geheel terzijde gesteld. is pap van Honig's Maïzena een uitnemen de en gezonde bijvoeding. Honig's Maizena is sma kelijk, gegarandeerd zui ver, voedzaam en toch licht verteerbaar. Vraagt daarom voor Uw baby uitsluitend Let op de sluitzegels a Is kenmerk van echtheid. geen koopman is geworden, zooals men dat tegenwoordig helaas zoo dikwijls aantreft". Henny met haar „echt-burgerlijke" inzichten, kon zich echter in het geheel niet voorstellen, waarom een edelman niet evengoed koopman als officier kon zijn, maar zij kende tante Klarissa reeds voldoende; om haar verder tegen te spreken, baatte toch niets. Zij dacht opeens aan den heer von Wackerath, die als een knecht arbeidde en zij zou wel eens heel graag hebben geweten, waarom dat zoo was. En waarom zou tante Klarissa toch zoo in toorn ont stoken zijn, toen zij den naam der Von Wackerath's had genoemd? Misschien wist zij de een of andere bijzonderheid omtrent die familie Henny zou zoo graag haar tante er eens naar gevraagd hebben, maar zij waagde zulks niet. Misschien kon zij het later op een andere manier te we ten komen. Henny was 's avonds op haar kamer bezig met naaiwerk. Gewend, zich zelf steeds te helpen en haar garderobe in orde te houden, was zij thans bezig een eenvoudig huisjaponnetje te fabriceeren, dat zij nog graag af wilde hebben, al vorens zij naar bed ging. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1