btüitejnla^DT- feTADbME UWST Rechtszaken. of,5 d" Gemengd üSlieuws. Binnenland. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. 436e Staatsloterij le kl. Telegraf. Weerbericht Verkoopingeik en verpachtingen. Aanbestedingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz Watergetijen voor Wemeldinge. ADVERTENTIEN. Indian Motorfiets met of zonder zijspan, te koop voor spotprijs. school te Middelburg z\jn o.a. toe gelaten Cs. Ms. Liudenberg, Catha. J. Steinz van Goes, J. D. Potsen van Kapelle, Ms. C. Deurloo en Ha. Aa. Gelder blom van Nieuwdorp, H. Cs. Jansen en E. Th. Hollestelle Tan Kruiningen. De conferentie te Londen. De conferentie te Londen maakt gcede vorderingen, niet alleen is er nu over eenstemming bereikt i.z. de sant ties, doch ook over de economische ont ruiming van het Roergebied, waarvoor Duitschlaud echter eerst de voorwaar den der commissie van herstel, die we reeds gemeld hebben, moet vervullen. Verwacht wordt dat de Duitschers Donderdag of Vrijdag ter conferentie zullen worden genoodigd. Engeland en de garantie- verdragen. Engeland wil niet meedoen aan de garantie-verdragen van Lord Cecil, tot het verleenen van hulp indien een der leden van het pact, wordt aangevallen. De E- gelsche arbeidersregeering heeft zich hierbij laten leiden door haar militaire raadsleden, die o.m. meenden dat het moeilijk uit te maken zou ziju welke partij het eerst aanvallend op treedt. Wei wil Engeland zoo spoedig mogelijk een conferentie van alle naties ter wereld bijeenroepen om een ver mindering van bewapening te overwegen. Met man en muis vergaan- Uit Tokio wordt gemeld Het stoomschip Malsoejama Maroe heeft den II Juli ten Westen van de Goto- eilanden schipbreuk geleden. Van de 57 opvarenden is er slechts een gered, een stoker, die, na een week op een vlot le hebben rondgedreven zonder eten of drinken, door een voorbijvaren- den tieiier gered is. Veemarkt. Ier markt van Dinsdag 22 Juli 1924 waren aangevoerd 1 kalt en 13 biggen. Eupiionia. Vrijdagavond geeft Euphonia in den i.uiu van het Schuttershof een concert voor leden en tiuu huisgenooten, waarbij bei volgende programma zal worden ten gèhoore gebracht 1. Musika, Marsch, H. L. Blanken burg2. Walram, Ouverture Lyrique, i\J. J. H. Kessels 3. Valse iuterrompue, ut Moniagne 4. Grande Fantaisie sur l'Opera Faust, Ch. Gounod 5. Jubi- leumklankeu (18981923), J. Horst; (5. Ouverture „Der Kalit von Bagdad", Boieiuueu 7. Harlequin, Polka uui- letque, A. Zikotf8. Kêve Guerner, E. JVIarsai9. JNlijtengo, Marsch, J. Horst. Bevolking. Ingekomen J. Droogers, wuikeljulfr. van Rotter dam, Lange Kerkstr. 21. 11. Joz.asse, kantoorbediende van llulst, Beesten markt 23. A. FMssebaalje, los werk man van Middelburg, Moiendyk 5. W. J. NoUe.s, onderwijzer van Oudenbosch, Spitgeistr. 27. A. O. Dorst, kleik Reg. en Dom. van Bergen op Zoom, Water straat 1. M. Siervogel, cond. N. S. op wachtgeld van Roosendaa St. Jacob- straat 50. J. H. J. Bartelse, loodgieter van Anna Pauiowna, M. Sin.buurt 25. Vertrokken C. J. Siuke, caféhouder naar Ka pelle. A. Ie Cierq, idem naar Vlissingen. J. C. Voois, koopman naar Schilde bij Antwerpen. C. L. J. van Vredegem, blikslager naar Vlissingen. D. van Herwaarden, schilder naar Hardinxveld. Zwem- en Badclüb 't Sas, In ccn Dinsdagavond j.L gehouden vergadering in hotel Centraal alhier, werd door ccn aantal inteekenaars op den voor dit doel circuleerende lijst, opgericht de Zwem- en Badclub „t Sas en een voorloopig bestuur benoemd be staande uit de heeren: J. J. de Jong, Dr. H. Snoeit en R. Wiebenga. Genoemde ver. stelt zich ten doel de zwemsport te bevorderen en tracht dit in de eerste plaats te bereiken door aan het Goesche Sas hiervoor een be tere gelegenheid in te richten. De jonge ver. heeft hiervoor de welwillende en door haar zeer gewaardeerde mede werking verkregen van den Directeur der Wilhelminapolder, den heer H. A. Hanken, welke zijn toestemming tot het aanleggen van drie betontrappen heeft verleend en ten opzichte der ver dere plannen meerdere faciliteiten heeft toegezegd. De aanleg van deze trappen, welke geplaatst worden in de drie eerste vak ken ten westen van het havenhoofd zal met bekwamen spoed geschieden en reeds in den loop der volgende week gereed zijn, zoodat het geklauter over steenen en palen om het water te berei ken, spoedig tot het verleden zal behoo- ren. Het ligt in de bedoeling, zoodra de noodige gelden bijeen zijn, over te gaan tot het maken van behoorlijke af gesloten kleedgelegenheden, wat vooral voor dames een groot gerief zal zijn, terwijl «wij verder nog kunnen mededce- len, dat do heer T. C. Ruben zich voor het geven van zwemonderricht ter be schikking van de ver. heeft gesteld. De Zwem- en Badclub ,,'t Sas'' hoopt dat velen hun instemming zullen betui gen met haar plannen om onze gemeente van een betere zwemgelegenheid te voorzien; door de lijst, welke bij hare penningmeester, Dr. H. Snoek, ter in zage ligt, te teekenen. Aangifte voor het lidmaatschap kan geschieden bij den secr., dhr. R. Wie benga, Magdalenastraat, welke tevens gaarne meerdere inlichtingen verstrekt. Leden en belangstellenden worden uitgenoodigd aanwezig te zijn op de eerstvolgende alg. vergadering op Dins dag 29 Juli, 's avonds 8 uur, bovenzaal van hotel Centraal, Markt. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Straatschenderij: C. J. S., C. R. te Goes, beiden terug aan ouders. Zonder vergunning loopen over spoor weg: J. S. te Ierseke, W. A. v. d. S. te Kapelle, f3 b. of 3 d. Dronkenschap: P. M. te Goes, f5 's Avonds fietsen zonder licht en opgeven van een valschen haam: D. v. d. D. te 's Heerenhoek f3 en f5 b. of 3 en 5 d. f 's Avonds fietsen zonder licht: D. M. te Heinkenszand f2 en f 1 b. of 2 en 1 d., A. M, te Heinkenszand 4 m. f 1 b. of 4 m. 1 d., A. H. te Oudelande, B. L., M. v. E., M. G., L. B., C. T., allen te Baarland, J. V. te Nisse, J. J. E. te Biezelange, J. P. M. K., beiden te Ovezande, J. v. d. P., B. J., A. M., J. V., J. M., P. O., en J. W., allen te 's Heerenhoek, M. F. te Hocdekenskerke, C. A. D., J. L., te 's Heer Arendskerke, E. B. te Driewegen, C. M., J. d. J. Jzn., J. G., A. S., A. S., H. B., L. S., M. A., M. V., allen te Ovezande, W. d. W., J. d. J., J. B., C. C., J. H., allen te Borssele, M. J. te Hoedekenskerke, allen f3 b. of 3 d. Het verhaal van Kees van Arie. De Vliss. Crt. geeft het volgende verhaal van den eenig overgeblevene uit Arnemuiden Cornells Meerman, bij genaamd „Kees van Arie", die zijn vader, schipper Meerman, en de twee andere opvarenden heeft zien ver drinken. We waren uitgevaren Vrijdagmor gen ongeveer kwar.t voor vier met goed weer. Om 6 uur was 't nog doodstil. De wind was Zuidelijk, maar liep la ter door het Westen naar het N. en N. N. W. We hadden maar alle netten uitgegooid. Toen kwam er wat wind. Ik zei tegen vader: „Vader, ik zou de vlieger maar weghalen!" We hebben echter nog een poosje gewacht of de wind nog zou overgaan. „Zou je de reep niet bie 't roer nemen?" maar vader sprak: „Zou 't zoo niet gaon?.... Toen hebben we gehaald, d'r was een dotje garnalen in. Daarop hebben we de zeilen ingehaald. Het was half 7 en de storm kwam ineens opzetten. M'n vader is naar achterop gegaan. Er kwam toen een groote zee aanrollen die kregen we over de schuit, een twee de, een derde.... M'n vader was nog achterop. „Vader bluuf daor", roep ik naar achter. Toen vloog de schuit naar de andere zijde. We lagen alle vier in 't water. We hebben getracht om den mast te pakken te krijgen, omdat de schuit aan 't zinken was. Gilles de Nooijer gooide alles af, ook zijn laar zen, en klom boven mij. Willem Vogel pakte aan m'n laarzen beet. Rondom kijkende bemerkte ik, dat Gilles de Nooijer en m'n vader boven op de schuit zaten. Ik was op den mast ge klommen. En altied kwamen er maar groote golven aanrollen.... Toen zag ik een dooie langs me drijven.... „Noe is 't mien beurt", dacht ik. „Kees, kom hier, kom hier", hoorde ik m'n vader roepen.... „Vader ik kan niet, vader ik kan niet", was alles wat ik kon ant woorden. Ik wou 't zwerd (zwaard) griepen, maar dat was al los; het zwaard kantelde en zoo lag ik er on der. Toen zei vader tegen Gilles: „Kees verdrienkt!" Ik kwam echter ge lukkig nog boven en heb het garen- touw gepakt. Een groote zee kwam aanrollen en ik werd van de schuit afgeslagen, 15 meter aan lijzij kwam ik weer boven. Alles zag ik rond me drie ven. M'n eenigste gedachte was om maar iets te pakken te krijgen. Het eerst zag ik vischbennen (manden), maar daar had ik niets aan. Ik was ook te zwaar in het water, want ik had nog alles aan, een Ieeren vel, m'n lange laarzen, die hoog opgebonden zaten, en een broek, die dichtgeregen zat, ik kon dus niet bij m'n mes om alles af te snijden. Toch had ik het ge luk een plank, een zoogenaamde bui- tenhellingplank beet te grijpen en heb deze tusschen de beenen gedrukt en la- Ier nog een stuk hout voor m'n borst. Een oogenblikje later gooide me een groote golf weer over den kop en lag ik achterover in 't water. Ik heb ge tracht om me weer te draaien en dat gelukte me. De kortstokrufel (korf- •stokruifel) en een haak kreeg ik weer te pakken en heb deze weer tusschen de beenen gedrukt; toen een plank voor de borst, en zoo bleef ik verder alles afwachten. Na eenigen tijd zag ik de Vlissingen 7 z'n netten ophalen. Ook de Arm 23 is me' gepasseerd. Hierop zaten alle 4 buiten op het zwaard en gaven elkaar de hand als bewijs van afscheid nemen. In de verte bemerkte ik een boot, die gauw naderbij kwam. Dat was de afhaalboot no. 1. Daar heb ik naar geroepen en geweeuwd (gezwaaid). Gilles de Nooijer was nog de. eenige, die nog op de schuit lag. Ik had Vogel voorbij zien drijven, toen ik nog in den mast zat. De afhaalboot no. .3 van het Nederl. loodswezen zag me drijven en gaf een signaal. „Dat is de redding voor mij, de redding!" Er werd eerst een reddingboei uitge gooid, maar die kon ik niet griepen. Wel een lang touw en deed dit rond m'n polsen en werd nu binnen boord getrokken. M'n redding was gebeurd. 40 minuten lang had ik 't water gele gen. Ik werd naar beneden gedragen en heb dus van Gilles (de andere, die zich aan het vaartuig geklampt had) niets meer gezien. Hij moet tijdens de pogingen der reddingsboot er van af ge slagen zijn en zoo verdronken.... Aan boord had ik een goede ontvangst. Ik kreeg droge kleeren. Toen ik later be gon te denken, riep ik: „Nu m'n vader redden....", maar die was allang ver dronken. Ze hebben me ter kooi ge bracht in een hut. De kapitein vroeg of ik nog iets wou, maar ik had na tuurlijk nergens trek in. Wc waren in Vlissingen .aangeko men en ik stond daarna op de kaai en zocht naar m'n familie. Het eerst zag ik m'n zuster en toen m'n moeder, want die woont nou ook in Vlissingen. „Waar is vader, waar is vader", gilde moeder. „Alles is verloren", meer kon ik niet uitbrengen.... En hier zweeg de eenvoudige visscherinan, die bewogen door zulk een verlies, maar ook dat hij (vader van 4 kinderen) door Gods hand „het eraf heeft mogen brengen". Ben wrak. De U.K. 32 heeft gerapporteerd, een wrak gezien te hebben Noor-Noord- Oost van Harderwijk en Zuid-Oost van Urk. Twee metermast steekt boven water uit, waaraan een stuk zeil hangt. Van de opvarenden is niets bekend. Te Kampen is een leege eikenhouten roeiboot aangedreven. Verdronken. Zondagavond is bij het baden in zee tusschen IJmuiden en Zandvoort ver dronken de heer Hendrik Luden, oud 37 jaar, ongehuwd, zoon van mr. Joh. Luden te Overveen. De heer L. werd gegrepen door een stroom, bij opko mend water. Zijn lijk, voor het vinden waarvan 1000 gulden was uitgeloofd, is Maandagmorgen nabij Zandvoort aan gespoeld. Zondagnacht is aaagespoeld het lijk vaneen verdronken Amsterdammer F. 8, Brand. Maandagmiddag is in de rijwielwerk plaats van den heer C. L. Breeman te Ooltgensplaat een benzinelamp uit elkaar gesprongen. Oimiddellqk stond de geheele zaak in volle vlam, Een jongen Mep brandend de straat op. Door hem over den grond te rollen wist men de vlammén te blusschen. De heer Breeman zelf liep ook ernstige brandwonden op. Van het gebouw en den inboedel is niets overgebleven terwijl de belandende gebouwen groote schade hebben gekregen. De rvjwielbelasting. De rijwielbelasting treedt 1 Augus tus a.s. in werking. De belastingmerkeu worden uitge geven op de kantoren, bij- en hulp- Santoren der posterijen en zijn thans reeds verkrijgbaar. Het belastingmerk moet, met de daarop voorkomende teekening naar alle zjjden goed zichtbaar bevestigd zijn: hetzij aan de balhoofdbuis of aan één der buizen van het stuur hetzij, binnen 15 centimeter afstand van het stuur, aan de bovenbais van het rijwiel. De kosten van het levensonderhoud Het indexcijfer van de totale kosten van levensonderhoud bij arbeidersge zinnen vertoont, volgens opgave van het Bureau van Statistiek, in Juni 1924. een daling van 18.9 pet. «edert Maart 1920. Stelt men deze laatste maand op 100, dan bedraagt bet in Juni 1924 dus 81.1. Het vorige dritmaandelijksche indexcijfer, voor Maart 1924, bedroeg 83.8, of een dahng van 16.2 pet, be nedeu het peil van Maart 1920. Van Maart 1924 tot Juni 1924 is dus een daling te constatearen van 83 8 op 81.1, d.i. 2.7 op 83 8, of 3.2 pet. In September 1920 had de duurte baar hoogtepunt bereikt met pen indexcijfer van 106.8 op de basis van Maart 1920 100. Sedert September 1920 is er dus in Juni 1924 een daling van 106.8 op 81.1 of 24.1 pet. Het bier mede overeenstemmende cijfer bedroeg in Maart 1924 slechts 21.5 pet. Voor de voeding afzonderlijk is de daling sedert Maart 1920 in Juni 1924 22.0 pet. tegen 16.7 pet. in Maart 1924. Van Maart 1924 tot Juni 1924 is er een daling waar te nemen van 6.4 pet. De ontworpen Tariefwet. De Vereenigiug voor Zuivel-industrie en Melkhygiëne heeft erustig bezwaar tegen de ontworpen Tariefwet, Niet zoozeer tegen de algemeene verhooging tot 8 pet., als wal tegen de verhooging tot 20 pet. voor een aantal met name genoemde artikelen. Ais bet gevolg er van nu enkel was, dat de rijksschatkist door zoo'n verhooging een voordeel bad, zij 't ook niet groot, dan zon de vereeniging er misschien in berusten. Maar er zit meer aan vast, b.v. wat kaas betreft, waarvan de regeeriDg bet invoerrecht met ongeveer 15 pet. wil. verhoogen. Zooals bekend heeft ons land groote belangen bij den uitvoer van kaas. In 1923 werd uitgevoerd 65.213.00 K.Q. tot een waarde van f 53.626.000. Evenzeer is bet bekend, dat onze kaasuitvoer gedurende de laatste jaren in een geheel nieuwe positie gekomen is. Eenerzijds ging de markt voor cit product in Centraal Europa verloren, anderzijds werd de concurrentie op alle overblijvende markten belangrijk verscherpt, doordat nieuwe landen zich in enkele jaren tijds tot exporteurs van kaas op groote schaal ontwikkeld hebben Gevreesd wordt nu, dat andere lan den als contra-maatregelen onze kaas zullen gaan belasten, waardoor onze positie op verschillende markten aan merkelijk zou worden verzwakt. Hagelbui Dinsdagavond heeft een hevige ha gelbui een gedeelte van Zuid-Beveland geteisterd. Naar men ons mededeelde is te Hoe- dekenskerke, Baarland en ook te Krab bend ijke en Schore heel wat schade aan het fruit en ander gewas toegebracht. Fruitteelt. In het Juli-nummer van het maand blad der Ned. Pomologische Vereeni- ging, Hoofdafdeeling Fruitteelt der Nederlandsche Heide-Maatschappij schrijft de heer Lijsten over het ge vaar van den uitvoer van fruit naar Duitschland. Schrijver betoogt, dat Duitschland voor den oorlog een der grootste afnemers van het Nederland sche fruit was en dat deze buurstaat, na enkele jaren niet in staat te zijn ge weest ons fruit te koopen, thans weer op onze markten verschijnt. Hoewel deze vraag naar Duitschland op zich zelf een verblijdend verschijnsel is, kan deze vraag nadeelig werken ten opzichte van een goed geregelden handel. Nood gedwongen is de teler er in de jaren, dat er geen export naar Duitschland mogelijk was, toe overgegaan meer zorg aan zijn product te besteden, vooral ten opzichte van sorteering en verpakking en heeft hij wat betreft dit onderdeel een voorbeeld genomen aan den Ame- rikaanschen teler. Voorloopig vraagt Duitschland weer een onverpakt product en waar het den teler gemakkelijker is geen sorteering en verpakking toe te passen, vreest schrijver, dat de voortuitgang, welke er de laatste jaren was te bespeuren, weer verloren zal gaan. In dit verband wijst hij echter op hetgeen de leider der Duit- sche oofttelers op een congres heeft gezegd; hij wees de leden op de nood zakelijkheid van een betere sorteering en verpakking en deed mededeeling van den sterk toenemenden invoer van Ame- rikaansch fruit, dat door de goede sor teering en verpakking het inlandsche product zou verdringen. Do heer Lijsten is van oordeel, dat ook de Nederlansche teler zich reken schap moet geven van dezen toestand en in plaats van voort te gaan op den ouden weg, meer en meer zijn aandacht dient te wijden aan de behandeling van het fruit na den oogst. Alleen, wanneer wij in staat zijn een product te leveren, hetwelk ten opzichte yan sorteering en verpakking gelijk waardig is met het AmerikaanscKe, zal het mogelijk zijn in de toekomst het groote afzetgebied in Duitschland te behouden. VEILINGSVEREENIGING E.M.M. te KRABBENDIJKE Veiling van 19 Juli 1924. Zwarte bessen f 37,20, Roode bes sen f 13,60, alles per 100 Kg. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Ierseke. Hedenmorgen werd ten overstaan van Notaris van Dissel ten hetberge van Jan Nolet ten verzoeke van Jac. Dekker publiek verkocht een woonhuis met schuur en erf aan we Oesterstraat, groot 1 A. 54 c.A. Hoogste inschrijver dhr. Blauwkamer voor f1525. Kooper dhr. A, de Munck voor f 1530, plus Ü1/* pCt. f 10 losse goederen. Middelburg. Te Middelburg werd heden Woensdagmorgen door den hoofd ingenieur-directeur van Rijkswaterstaat aanbesteed het verbeteren van den Rijksweg no. 3 op Walcheren. Raming f 14,000. Minste inschrijver was de heer Fr. Duinhouwer Sr. te Goes voor f 14.500. Ie lijst Trekking 21 Juli f 20000 5948 f 1000 12119 12708 f 400:11342 13021 f 100 1629 4506 7096 9040 9248 11139 11731 14289 17287 2e lijst Trekking 22 Juli f 1500: 13123 f 1000 12242 15559 f 4008462 f 20Ö':, 1721 19450 f 100: 14374 18581 19436 Verwachting tot den avond van 24 dezer Matige zuidwestelijke tot noordwes- - telijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk nog regenbuien, zelfde tem peratuur. Juli. 24 Ellewoutsdijk, woonhuis met schuur erf en tuin Beth. 24 Wolfertsdijk, woonhuis, kweekerij, erf, enz, van Dissel. 25 Kloetinge, verp. bouwi en weiland, boomgaard en tuin j verk. haver, van Dissel. 30 OndiSabbinge, inspan, Pilaar- 30 Kamperland, inspan, Hioolen. Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. September. Goes, Schore, Wemeldinge, Ierseke, Kruiningen en Kattendijke, bouwi en weiland, Treub en Pilaar. October. 15 Nieuwdorp, inboedel, slagersgereedt schap De Wilde en Heg boer. Juli. 25 Does, bouwen regulateurhuisje aani bouw stokerij Gasfabriek. Dir. van Gemeentewerken. Juli. 25, 26, 27 en 29 Landbouw'Bioscoop, de goudvallei. (Oude tijd.) Dagen. Hoogwater. Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 24 Juli 8.41 9.00 2.09 2.31 25 'r 9.39 9.59 3.00 3.29 26 (10.47 ,11.11 4.0,3 4.40 27 -5 ,0.01 5.14 5.49 28 0.23 1.01 6.18 6.48 29 1.22 1.53 7.10 7.38 30 2.12 2.35 7.54 8.17 zoo goed ils nieuw, met electr. licht, duo, kilometerteller, enz. AdresNoordweg S 209 te Mid delburg.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3