School en Kerk. protesteerden de heeren v. d. Weijde en v. Niftrik. Rechtstoestand der Provinciale Ambtenaren. In de af deelingen werd bij de be handeling van het voorstel tot afwijzing van een adres van den Centralen Bond van transportarbeiders, inzake regeling van den rechtstoestand der Provinciale ambtenaren, werd er over geklaagd, dat sedert 1920 Ged. Staten geen be zwaar hadden tegen eene regeling; deze nu nog niet is ontworpen. Men was van meening dat verschillende zaken van wachtgeld-regeling, ontslag, geheim houden der conduite-staten vorderen, dat deze in een regeling worden vast gelegd. De ontslagname van den direc teur der Stoombootdiensten op de Wes ter-Schelde wijst er ook op, dat er iets ontbreekt. Dhr. Overhoff diende een motie in, waarin Ged. Staten werden uitgenoo- digd met een regeling te komen. Ook dhr. v. d. Wart drong hierop aan. Dhr. Kakebeeke zeide mede namens zijn politieke vrienden te zullen tegen stemmen. Hij wil niet verder gaan dan het Rijk. De heeren Brandsma en Welleman verdedigen de motie Overhoff. Dhr. v. Dusseldörp zet het stand punt van Ged. Staten uiteen. Zij zijn tegen de motie omdat een rijksregeling is te verwachten. Spr. wijst er voorts op, dat een reglement rechten eischt, doch ook plichten. Dhr. Overhoff verdedigt nog zijn motie, dhr. v. d. Wart zegt niet op het Rijk te willen wachten omdat dit nog wel jaren kan duren. De motie-Overhoff wordt hierna verworpen met 2214 stemmen en het voorstel van Ged. Staten aangenomen. Personeel Veerdienst KortgeneWolfaartsdijksche veer In twee afdeelingen werd naar aan leiding van het voorstel tot afwijzing van het verzoek van den Centralen Bond van transportarbeiders tot over name van het personeel van bovenge noemd veer in dienst der provincie, de wenschelijkheid betoogd bij vernieu wing van het op 31 October afloopend contract loonen en arbeidsvoorwaar den op te nemen. In de derde afdeeling werd opgemerkt, dat thans wordt ge werkt door een machinist 12 en door een dekknecht 13 uur, zoodat resp. 12 en n uur per etmaal overblijven. Bij aftrek van 7 uur nachtrust wordt dit 5 en 4 uur, en de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat Ged. Staten bij ver nieuwing van het contract daaraan hunne aandacht zullen wijden. Een lid van Ged. Staten merkte op, dat de be sturen van den Centralen Bond en van „Bonifacius" hunne tevredenheid had den te kennen gegeven, en dat de Pro vincie zich een belangrijk offer ge troost, ontstaande uit de pensionneering van dit personeel, daarbij herinnerende aan den vrijen Zaterdagmiddag enZon- dag. De heer Onderdijk noemt het loon veel te laag, daar dit slechts 22 cent per uur bedraagt. De fooien mogen niet als loon worden gerekend. Spr. wil een nieuwe regeling. Ook het pensioen dient te worden verhoogd. Dhr. v. Rompu kan de gevraagde toezeggingen niet geven. De veerknechts verdienen f20 per week, dat is veel meer dan de landarbeiders op Zuid en Noord-Beveland. Zij hebben tegen over deze een bevoorrechte positie en zijn dan ook tevreden. Het request wordt hierna afgewe zen. Herstel toren te Kruiningen. Het voorstel tot verleening van een bijdrage aan de gemeente Kruiningen, groot f6000, in de kosten van herstel van den kerktoren aldaar werd aange nomen z.h.s. In de avondvergadering kwam aan de orde: Wijziging dienst op de Wester-Schelde. Naar aanleiding van het voorstelom het verzoek van de Kamer van Koop handel om een wijziging te brengen, voor kennisgeving aan te nemen en de mededeeling van Ged. Staten over de reeds aangebrachte wijziging in den dienst Vlissingen-Terneuzen werd in de afdeelingen verbazing uitgesproken, dat de bootcommissie niet eerder tot deze regeling besloot, terwijl er op werd ge wezen, dat de Z.-B. lokaalspoor een kortere verbinding in de hand zal wer ken. Door een lid van Ged. Staten werd opgemerkt, dat de lokaalspoor niets te maken heeft met de stations Vlake en Kruiningen. 1 Het verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. Verbetering veerdienst Kortgene Wolphaartsdijk. Naar aanleiding van opmerkingen in de afdeelingen betreffende het voorstel tot verbetering van den veerdienst Kort geneWolphaartsdijk, werd door Ged. Staten o.a. geantwoord, dat bedoeld is, dat de hellende vlakken, welke naar de plankieren der halftijbrugg en leiden, vlakker, d.w.z. onder flauwer helling, gelegd zouden worden, met behoud der plankieren, waartegen de boot aanlegt, op bestaande hoogte. Dit werk zal ten hoogste f 10.000 per steiger kosten. Plet voorstel werd aangenomen. De lijn Zierikzee-Middelburg. Bij de behandeling van de voorstel len betreffende den dienst Zierikzee Middelburg, was er in de afdeelingen slechts één lid, dat voor directe ver binding per boot van Middelburg naar Zirikzee pleitte, een ander lid wil de vaart zoo kort mogelijk doen zijn. Aan gedrongen werd op het niet rijden met groote auto's, daar dit vooral 's win ters levensgevaarlijk is. Ook werd be pleit het aanbesteden van den auto busdienst, in plaats van er zoo maar een ondernemer uit te pikken, die men het liefste den dienst gunt. Op een vraag hoe deze dienst in handen van Krijger is overgegaan, wordt gezegd, dat Krijger exploitant is vooir de N. V. Autobusdienst „Walcheren", die nog de subsidie krijgt, verder geniet deze dienst weer meer het vertrouwen van het reizend publiek. Een lid wees er op, dat het niet aanbevelenswaardig is, dat Provinciale ambtenaren deel uitmaken van een be stuur eener onderneming waaraan Pro vinciale subsidie wordt verleend. Dit lid wijst ook op de moeilijke hellingen en bochten in den te passeeren weg. Van de zijde van Ged. Staten werd ge zegd, dat reeds verbeteringen aan hel lingen en bochten zijn aangebracht, dat met de maximale f 6000 zoo spaarzaam mogelijk zal worden omgegaan, en dat de dienst zal worden aanbesteed en dat op de auto's beter toezicht zal worden gehouden dan b.v. bij de N. V. „Walcheren". Hierover ontstond een langdurige dis cussie. Tenslotte werd overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten afgewezen, het verzoek om de boot van Zierikzee weer gelijk vóór Mei 1923, te laten doorvaren naar Middelburg en een tweede om dit te doen tot Veere. Een daarbij behoorend voorstel van Ged. Staten was dat om f 6000 al a maximum subsidie per jaar gedurende 3 jaar uit te trekken voor den dienst Wolfaartsdijksche VeerMiddelburg met autobussen. Door dhr. Sonke werd voorgesteld in plaats van 3 jaar te lezen één jaar dit werd echter verworpen met 35 te gen 5 stemmen, waarop het voorstel werd aangenomen. Aan de discussie ontleenen we nog het volgende: Dhr. Overhoff vraagt of het de bedoeling is, dat de volle subsidie wordt uitbetaald. De dienst is gestaakt en de dienst is overgedragen. Er bestaat geen autobusdienst Walcheren meer; er wordt dus niet meer aan de voorwaarden vol daan. Spr. vraagt of een gedeelte van de subsidie in de provinciale kaszal worden teruggestort. Dhr. Kakebeeke acht de f 6000 geen gewettigde uitgave. Men kan op dien post bezuinigen. Men kan dan beter de Noord-Bevelanders helpen en subsidie geven aan een dienst Katsche Veer Colijnsplaat--Wissenkerke--Kam- perland. Het doet hem genoegen door dit te bepleiten, het idee weg. te werken, dat hij als Goesenaar de lijn Middelburg Wolphaartsdijk bestrijdt. Dhr. Dusseldörp zegt dat Ged. Sta ten na 31 Aügustus den dienst zullen aanbesteden. De maatregel van niet doorvaren is een zuiver financieele maatregel. Over steun op Noord-Beve land kan nu geen beslissing worden genomen. Verbetering verbindingsweg over den Oosterscheldedam. Door den A. N. W. B. en de K. N. A. C. was door ieder f 500 beschik baar gesteld voor verbetering van een deel van den weg, die Brabant en Zee land verbindt, mits de provincie f 1500 geeft. Ged. Staten stellen voor af te wij zen. In de afdeelingen waren verschillende leden, die de verbetering zeer noodig achten en wel f 1500 wilde geven, an deren meenden, dat f 500 voldoende is. Men meende dat afdoende verbe tering door het rijk nog wel lang op zich zal laten wachten. Ook werd er op gewezen, dat de beide genoemde vereenigingen ieder f 500 willen geven en de gemeente Krabbendijke den weg wil onderhouden. Ged. Staten blijven bij hun afwijzend voorstel, maar zeggen ook nog dat vol gens den ingenieur de kosten f 1400 zouden bedragen, dan bleef er nog f 400 te dekken, wat de gemeente Krab bendijke wellicht zou willen doen. Van verschillende zijden werd be toogd dat hier hulp dringend noodig is, en dat iederen dag ter plaatse een ernstig ongeluk is te verwachten. Men kan toch niet wachten op den aanleg van den Rijksweg, want dat kan nog jaren duren. Door dhr. Welleman werd voorge steld te bepalen, dat de provincie de kosten boven de f 1000 betaalt, tot een maximum van f 500. Dit werd aan genomen met 27 tegen 13 stemmen. Dit voorstel werd verdedigd door dhr. Welleman, die demonstreerde dat verbetering dringend noodig is. Dhr. Kakebeeke zegt dat de K.N. A.C. en de A.N.W.B. niet zooveel zouden geven als zij niet overtuigd wa ren dat het noodig was. De Staten mogen de verantwoording voor onge lukken ter plaatse niet op zich nemen. Wordt vervolgd. De raiup up de Schelde. Wij ontvingen een „Verzoek om Hulp aan het Nederlandsche Volk", gelijkluidend aan die, welke wij in ons vorig nr. plaatsten en geteekend door Namens het Bestuur vau het Neder- landsche Ronde Kruis, Juk. A. W. G. van Riemsdijk. 's Graveuhage, Princessegracht 27. Provinciaal Watersnoodcomité in Zeeland, JitR. Mr. J. W. Quarles van Ufeord, Voorzitter. Mr. J. F. van Deinse, Secretaris- Penningmeester. Middelburg, Balans. Het Bestuur van den Koninklijken Natioualen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken, „Het Oranje Kruis", Mr. Dr. H. J, C. van Tienen, Voorz. L'r. C. J. Mijnlieff, Secretaris. W. A. der tex Bondt, Penningm. Amsterdam, Heerengracht 438. Hulpcomité Vlissingsche-Arnemuid- sche Visschersramp 18 Juli 1924, C. A. van Woelderen, Voorzitter. D. L. H. van Raalte; Secretaris. M. J. Hemmekam, Penningmeester. Vlissingen, Gemeentehuis. Door H. M. de Koningin is aan den burgemeester van Vlissingen f 500, toegezonden voor leniging van den nood ontstaan door den storm van Vrijdag j.l. De burgemeester van Vlissingen heeft voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de visschersramp op de schelde van de Koningin-Moeder f 250 en van het Oranjekruis f 1000 ont vangen. H.M. de Koningin heeft telegrafisch uit Noo.wegen opdracht doen geven om Haar deelneming te betuigen aan de nagelattn betrekkingen der visschers, die omkwamen bij den jongsten zwaren storm op de Schelde, waarbij verschei dene visschersvaartuigen uit Vlissingen en Arnemuide i zijn vergaan. Tevens heeft Zy laten inlormeeren op welke wijze in den eersten nood der getroffenen wordt voorzien. Tentoonstelling van Zeeawsche kleederdrachten, meubelen, volks kunst, gebruiksartikelen, enz. In de lokalen van de Abdij aan de Groenmarkt is men sedert enkele dagen druk bezig met het inrichten van de tentoonstell.Dg. Het laat zich aanzien, dat deze zoo interessant belooft te worden. Het is o.a. gelukt, bij elkaar te krijgen een volledig oud kostuum uit Z.-Beveland. Met behulp van een en ander zullen weder worden ingericht eene Oud- Walcherscha en eene Oud-Zuid-Beve- iandsche kamer. Vooral voor de hatste zijn door de gemeente Goes en door particulieren uit Z. en N. Bevelaud, niet het minst uit Wemeldiuge en uit Kloetinge zeer belangrijke zaken afge. staan. Onder de interessante voorwerpen, waarvan het bestaan niet bekend was, bebooren twee schilderden op doek, voorstellend den Prins-Koning Wil lem III en zijn gemalin, geschilderd door Sir Peter Lely en door den Prins geschonken aan den toenmaligen Heer van Bredehoff, Heer van Oosthuizen c.a. van wien een afstammelinge in rechle lijn te Nisse woonachtig is. Onder de zeer bezienswaaidige in zendingen kunnen verder worden ge noemd de kanten bedsprei, door de Kon. Kantwerkschool te Sluis indertijd aan geboden aan H.M. de Koningin en door deze geschonken aan H.M. de Koningin Moeder Zuid-Bevelandsche stukken met gou den spelden op last van koning Lodewijk Napoleon in 1809 uitgereikt aan eene vrouw te Baarland, zijnde zij de ver dienstelijkste vrouw in die gemeente, omdat zijhet grootste aantal eigen kinderen had gezoogd. Voorts zijn er nog tal van oude kleedingstukken en gebruiksartikelen. Zooals reeds vroeger werd gemeld, zal de tentoonstelling geen doode expositie zijn. Er zal door personen uit verschillende deelen van Zeeland in hedendaagsch of oud costuum worden gewerkt, voornamelijk aan het maken en afwerken van vrouwenkleeding en sieraden. De tentoonstelling zal wordeu ge opend op Woensdag 30 Juli 1924. Koninklijk bezoek aan Zeeland. „Bij het aanstaand bezoek aan Zee land zal het gevolg van H. M. de Koningin en Z. K. tl. de Prins der Nederlanden bestaan uit Gravin van Lynden van Sinde/i burg geboren Baronesse van Nagell, groot- meesteress Baronesse Sloet van Marx- veld, eerste Hofdame, belast met de opvoeding van II. K, H. Prinses Juliana; Vice-admiraal b. d. Bauduin, chef van het Militaire Hui' der Koningin Graaf Du Monceau, grootmeester; Ba ron Bentinck, eerste stalmeesterBaron van Geen, kamerheer en particulier secretaris der Koningiu Jhr. van Tey- lingen kamerh. i b. d. in de prov. Zee land kapitein ter zee jbr. von Mühler, adjudant van Z. K. H. den Prins; Ritmeester Jhr. de Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M. de Koningin le luitenant Jhr. V^rheijen, ordonnans officier der Koningin. De directeur van het Kabinet der Koningin Jhr. mr. van Tets zal de Koningin vergezellen gedurende Harer Majesteits verblijf in Zeeland-" Sisse. Op Zaterdag 19 Juli j.l. werd door het motorkorps Zeeland een schiet wedstrijd gehouden met scherp op af stand 100 M., max. 50 punten, de prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen en werden behaald door de volgende personen le pr. Van Zweden 44 p.; 2e pr. Vau Riet 44 p.3e pr. Van Haver 43 p.4e pr. Poleij 42 p. 5e pr. Manneke 40 p.6e pr. A. van 't. AVesteinde 39 p.; 7e pr. J. van 't Westeinde 39 p.8e p. P. Klooster mam 39 p.9e pr. Bosman 88 p. 10e pr. Den Herder 37 p.; lie pr. Maas 37 p.; 12 pr. Koert 36 p.; 13e pr. Martens 36 p 14e pr. Donner 35 p.; 15e pr. De Uunck 35 p.; 16e pr. Kole 34 p.; 17e pr. Faassen 34 p.; 18e pr. De Jonge 34 p. Ierseke. Vanwege de visscberijver- eenigiug Yerseke zal deze week met een lijst door de gemeente gegaan worden om de door de stormschade van Vrijdag 1.1. getroffenen de schade aan hun verloren vaartuigen te ver goeden. Daar dit, vooral voor een hun ner, hun geheele broodwinning en be staan uitmaakt zal ieder zijn plicht wel keunen. De beide booten zijn ge heel wrakgeslageu en indien reparatie mogelijk zal blijken zal dit veel geld kosten wat de meuschen zelf absoluut niet kannen betalen. De veldvruchten (vooral juin en suikerbieten) hebben door de hagelslag van Dinsdagmiddag zeer veel geleden. Een blok van c.a. 10 gemeten suiker bieten is bijna geheel vernietigd. Hanswetrt. Het lichten van het bij Valkenisse gezonken schip „Lilly 49" is opgedragen aan de firma v. d. Tak's Berging Maatschappij te Rotterdam en is de h(jschblok „Colossus" reeds daar voor gearriveerd, Het zeilschip „Vertrouwen" is op de Oostersehelde in aanvaring ge weest met het met steenkolen geladen sleepschip „Scheldeboord", waardoor laatstgenoemd schip belangrijke averij aan het voorschip bekwam. Of het schip „Vertrouwen" schade heeft is onbekend, daar dit naar Holland is door gevaren. Het Fransche sleepschip „Gueb- willer 3", dat eenigen tijd geleden te Terneuzen omhoog was gevaren en ge broken, passeerde Dinsdag alhier naar een werf, teneinde gerepareerd te worden. Gisteren ontlastte zich alhier een hevige onweersbui, gepaard gaande met veel wiud en groote bagelsteenen, waardoor de vruchten en fruit op de landerijen hier in den omtrek totaal verwoest zijn en in verscheidene huizen alhier ruiten zijn stukgewaaid. Bij het Belgische motorschip „Julie", kapitein Verschuren, vloog Dinsdagnamiddag de machinekamer in brand, wat belangrijke schade daar aanbracht. Met emmers water heeft men den brand kunnen blusschen. Krabbendyke. De collecte voor het fonds tot steun van „Volksonderwijs* heeft f 74,opgebracht. Een prachtig succes. Door de wijkverpleegster is de som van f 5,in dank ontvangen voor de wijkverpleging van een inwoner uit Waaide. Vtor het eindexamen R.II.B.S. te Bergen op Zoom slaagde o.a. M, Welleman. Onder leiding van Burgemeester en Wethouders, zal alhier een georga niseerde collecte worden gehouden voor de ramp te Vlissingen en Arnemniden. Baarland. In de Zaterdag gehoude raadsvergadering werd de rekening van het Burgerl. Armbestuur 1923 goedgekeurd in ontv. ad f 3237.44J, in uitg. f 2864.28. De gemeenterekening 1923 werd den raad aangeboden in ontv. ad f 26192.28J in uitgaaf ad f 24144,03, dusmeteeu goed slot van f2048 251/» De voor zitter merkte dienaangaande nog op, dat de raadsleden hieruit de gevolg trekking niet moeten maken, dat de financieele loestaud der gemeente roos kleurig is. Het goed slot is namelijk ontstaan, doordat van het rijk voor de kosten van het onderwijs ruim f 2000 meer ontvangen is, dan weid uitgegeven in ve baud met de ontslag name van den heer J' M. Maat, welke gelden in 1925 zullen moeten worden gerestitueerd. De voordracht voor benoeming van twee leden van het college van zetters, noodig wegens periodieke aftreding op 1 Jannari 1925 van de heeren A. M. Steketee en G. de Mol, zal bestaan met de aflredenden uit de heeren C. Dekker en II. Schout. Colynsplaat. De bij den oesterput gestrande hoogsars YB 123 is Maan dagmiddag zwaar lek afgebracht en Dinsdagmorgen weggesleept. Ook de „Zorg en Vlijt" is Dinsdagmorgen vertrokken. Schore. Benoemd tot deurwaarder der plaatselijke belastingen met ingang van 1 Augustus 1924 dhr. M, Hem mekam, gem.-veldwachter. Benoemd tot commandant der Bijz. Vrijw. Landstorm alhier dhr. J, W. v. Kogeleuberg. Aan dhr. W. de Vos is ontslag verleend als ambtenaar ter secretarie (part.) wegens het aannemen van een benoeming in het verzekeringsbedrijf. Op 31 Juli a.s. ter gelegenheid van de herdenking mobilisatie 1914, zal te 5 uur een half uur de klok worden geluid. Van de openbare ge bouwen zal worden gevlagd terwijl op dien dag een collecte zal worden ge houden voor het fonds. Ililiand-Bath. Op de alhier te houden mobilisatieherdeuking op 31 Juli a.s. zal gesproken worden door de heeren P. A. Schwartz, burgemeester, met als onderwerp„Een dag der gedachteuis", Pater Cajetanus, overste van het klooster, onderwerp„Nationale Saamhoorigheid", Ds. H. J. Visser, onderwerp „Het Vaderland getrouwe". Muziekvereenigingen zullen hun mede werking verleenen en voor het spelen van vaderlandsche liederen zorg dragen. Deze gedenkdag is georganiseerd door een commissie, bestaande uit 13 oud- gemobiliseerden. Aan deze commissie is ook nog een eere-comité toegevoegd. Aan de 3-jarige II. B. S. voor meisjes te Bergen op Zoom werd o. a. bevorderd van de 2e naar de 3e klasse mej. J. Pieters, alhier. Krninlngen. Dinsdagavond ver gaderde de gemeenteraad met 8 van de 11 leden. Plan eu begrooting werden berproken van de restauratie van den kerktoren. Daar men na langdurige bespreking niet tot overeenstemming kon geraken, zal de beslissing over de uitvoering en kosten van het bouw plan genomen worden in de eerst volgende vergadering. Voor een benoeming van twee zetters der belastingen werd door den raad een aanbeveling opgemaakt van 4 personen. Verder werd de gemeenterekening over 1923 aan den raad aangiboden, met, een ontvang van f 149.093,31s, een uitgaaf van f 141.528,52', dus met een batig slot van f 7564,79. Daarna werd de vergadering gesloten. Een hevige onweersbui, gepaard met een hagel- en regenbui, waarin groote korrels neersloegen, ontlastte zich over een g-oot gedeelte van Kruiningen, die enorme schade heeft veroorzaakt aan te velde staande ge wassen en tal van tuinvruchten beeft vernield. Hoedekenskerke. Tijdens het kort en hevig onweer, dat Dinsdagmiddag boven deie gemeente woedde is door de zware hagelslag groote schade aan de veldvruchten toegebracht. Op het dorp zelve moesten een massa ruiten het ontgelden. Van de openbare lagere school alléén zijn er 6 stuk. Chr. Ger. Kerk. Beroepe» te Biezelinge de heer J. Horius, cand. te Kornhorn. Benoemd. Benoemd tot onderwijzeres aan de A. S. Talmaschool te Rotterdam mej. B. Fokke, geboren te Goes, onderwij zeres aan de Chr. school te Kruinin- gen. (z.) Chr. kweekschool Middelburg. Tot de eerste klasse der Chr. kweek-

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2